BUITENLAND. Officieele berichten. BINNENLAND, maken, wees daar verzekerd van. Zoo wordt een dwinger opgevoed. Ouder geworden maakt de oude taal plaats voor de nieuwehet kind leert door woorden zijn verlangen kenbaar maken. Het doet dat ook,maar wanneer het van jongs af aan geleerd heeft zijn ouders naar zijn eigenzinnigen wil te voegen, zal het later, wanneer dat door vragen of bevelen met woorden niet spoedig genoeg geschiedt, zijn toevlucht tot het oude middel nemen, dat zoo probaat werkte het zal schreeuwen, boos worden, trappen en slaan en alles doen wat hem in 't hoofd komt. Nog wat ouder geworden zal zijn moe der, nu niet meer bewogen door de hulpe loosheid van 't kleine wicht, de booze nei gingen van 't kind er uit trachten te slaan, of wanneer zij dat niet doen kan, zal ze de strafoefening aan den vader opdragen en zoo Zoo krijgen de kinderen de klappen, die eigenlijk aan de ouders zelf moesten toege diend worden. Deze rede was voor de bedoelde moeder te hard. Ze kon haar niet hooren. Zoo iets kan men wel in 't algemeen zeggen tot alle moeders, want dan ziet ieder er haar buurvrouw op aan, maar tot een be paald persoon moet ge nooit met zulk een redeneering aankomen. wDus je zou mij een pak slaag willen gevenis dan 't antwoord. Met dat dwaze antwoord keert men u den rug toe. Wij zouden 't is uit het bovenstaande duidelijk zoomin de ouders als de kinderen klappen willen toegediend zien voor't dwingen der laatsten. We zouden willen: lo. dat iedere vrouw over deze dingen wat had gelezen en vooral nagedacht voor ze moeder wordten 2o. dat geen enkel ander paar door een onverstandige opvoeding ooit moge genoodzaakt zijn de kinderen te straf fen voor een kwaad, waaraan ze geen schuld hebben. N neen »Zoo denkt er dan nu aan,« beval papa despotisch. Doch ik slingerde mijn langen arm vertwijfelend oin de knie en schudde vastberaden het hoofd. «Trouwen, ik Ik zal met een wild vreemde man alleen een reis maken en dan niet hem in een groot leeg huis trekken en hem met «jijaanspreken Neen papa« ik snikte hardop «dan verkoop ik liever mijn pony«. «Uw pony en 'tslot er bij,vult papa gekrenkt aan. «Ja, mijn lieve «En waar zouden we dan heen trekken? Naar de stad Misschien. «Naar Weenen?« vroeg ik vroolijk. «Waarom niet naar Parijs,zei papa honend. «Neen, we zullen naar 't kleine stadje P. trekkenen daar een huisje huren. «Een kleine woning, net als Elisvroeg ik met ingehouden adem, terwijl ik mij een stroohalm uit het haar trok. Elis was mijn vroeger kamermeisje en met een bediende getrouwd. «Een woninkje met een paar kleine kamers en geverfden vloer, een huisje dat naar schimmel riekt en naar kaas? Ach papa, hebben we dan in 't geheel niets meer?« «Volstrekt niets,overdreef papa; daarna onrustig aan zijn hemdsboord trekkend zeide hij droevig bitter «wat hebt ge toch tegen hem, waarom staat hij u tegen «Wat zal hij mij tegenstaan ik haat hem niet hij rijdt goed en ik geloof hij is ook goed maar.... maar....* en ik wierp mij snikkend aan papa's borst «ik huiver als ik in zijn nabijheid kom!« Papa streek bewogen over mijn verward hoofd en zeide: «Onzin, mijn kind, we zullen er nog wel eens later op terug komen. Thans gaan we wandelen. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 25 Jan. t Bij besluit van 17 dezer is de openbare school dezer gemeente door het geneeskundig staats toezicht als schadelijk voor de gezondheid af gekeurd. t De loop van de bevolking dezer gemeente over 1883 was als volgt Geboren 33 m., 31 vr.. samen 64. Gevestigd 67 ra., 87 vr., samen 154. Geheele vermeerdering 100 in., 118 vr., samen 218. Overleden 27 m., £9 vr., samen 56. Vertrokken 88 ra., 98 vr., samen 186. Geheele vermindering 115 m., 127 vr., samen 242. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1883 2023 personen, zoodat die thans bedraagt 1999. tDe storm die Woensdagavond den geheelen nacht en daarop volgenden morgen woedde, heeft alhier betrekkelijk weinig verwoesting aangericht en bepaalde zich tot vallen van dakpannen, waarbij echter niemand getroffen werd. Toen gistereuavond de stoomboot arriveerde bracht hij o. m. ook een koopman en zijn vrouw uit Nieuwkuik mede, die van hier de reis te voet zouden afleggen. Vódr zij echter door de Oud- heusdensche poort de stad verlieten, zou de man in een herbergje eerst eens aanloopen om zijn pijp aan te stekenterwijl zijne vrouw zijne komst in de poort zou afwachten. Zeer waarschijnlijk heeft hij met het aansteken zijner pijp ook eenige z.g. hartversterkingen genomen en daarbij verge ten dat zijne ega buiten stond. Toen hij echter buiten kwam was zijne vrouw verdwenen en, wat met den geduchten storm niet onmogelijk zou zijn, zeer waarschijnlijk te water geraakt. Aanstonds stelde zich de geheele buurt in de weer om met lantaarns gewapend de ge waande drenkeling te gaan opsporen. De schrik door het laatste ongeluk werkte de onrust niet weinig in de hand. Alle pogingen waren echter vruchteloos, want de vrouw was, het wachten moede, stil haars weegs gegaan en zat den ont hutsten echtgenoot zeer gerust tehuis op te wachten. Hoe gelukkig deze ontknooping ook eindigde, een woord van lof komt hen toe die direct handelden, al bleek later de moeite ook vergeefs. Heden morgen was de storm nog zóó hevig dat de kapt. der stoomboot „Heusden" het noodig oordeelde te blijven liggen. Ook de post van Sleeuwijk op Gorinchem had zoomin des avonds als heden morgen zijn overtocht durven doen, waardoor brieven en couranten eerst een halven dag later hier arriveerden. t WELLE, 24 Januari. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat de zorg van den kleinen boer, veroorzaakt door het verdwijnen van den agent P. de Jong, geheel is weggenomen. De suikerfabriek te Breda toch heeft alle boeren uitbetaald, die destijds hunne beetwortelen aan genoemden De Jong hebben afgeleverd en aan wien de laatste vergeten had het voor hun be stemde geld af te dragen. t BOMMELERWAARD. Hoewel de handel in hooi in deze streken weinig levendig is, zoo geeft toch het bewerken er van aan veler handen brood. Immers worden wekelijks duizenden pon den door de hooipers verwerkt; te Welle pl. m. 60,000 en te Zuilichem 240,000 halve KG. De prijs daarvan is matig en variëert tusschen 11 en f 14. t VLIJMEN. In het afgeloopen jaar leverde de fijne vruchtenteelt in deze plaats en het na burige Nieuwkuik de volgende uitkomsten 2000 hectoliter kruisbessen 6 de h.; 50,000 kil. roode bessen h 12 ct. de kil.40,000 kil. zwarte bessen 17 de 100 kil.; 300,000 kil. fram bozen it 20 de 100 kil. De opbrengst der doperwten wordt geschat op 25,000. Overi gens is er gegroeid 200,000 kil. hop, waarvan de markt thans gemiddeld geldt 30 de 50 kil. t ANDEL. De heer Vrijmans, tegen 1 Eeb. a.s. eervol ontslag uit zijne betrekking te Leerdam verkregen hebbende, zal in zijne nieuwe betrek king als hoofd der openbare school alhier den 0 Febr. a.s geïnstalleerd worden. t UITWIJK. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden, dat door den tuinman G. Scheur water bij het nazien der vruchtboomen op het erf van de wed. C. van Herwijnen, reeds eene vol slagen perzikenbloesem ontdekt is. t DUSSEN, 23 Jan. Een der twee wip-water- molens van het waterschap „het Noordeveld" onder deze gemeente geraakte in den verloopen nacht in brand eu werd in eenige uren geheel eene prooi der vlammen. De molen had eene vlucht vau omtrent 28 Meter. Wat aanleiding heeft ge geven tot dit ongeval is geheel onbekend. t DALEM. Voor eene betrekking van onder wijzer aan de burgerschool voor jongens te Go rinchem, salaris 700, hebben zich niet minder Onlangs is de koningin der «verschewaar*- verkoopster van Londen, die op kruiwagens al lerlei levensmiddelen venten, overleden. Haar naam behoort aan do nakomelingschap te wor den overgebracht, want hoewel het niet bekend is, dat zij een vrouw van groote gaven mocht heeten, was zij zeer zeker iemand van een groot fortuin, die bijna tot den laatsten dag haars levens is werk zaam geweest op het zonderlinge handelsgebied, waarop zij tot zeldzamen room en aanzien is ge klommen. Mary Robinson had van kindsbeen af mot «versche waarc geloopen en toen zij den leef tijd van 71 jaren had bereikt was zij nog in de weer, om de katten van duizend huisgezinnen aan haar geliefkoosde «Cats' meat* te helpen. Toen maakte plotseling de dood een einde aan haar werkzaam leven van Mary Robinson's nalatenschap werd aangifte gedaan en daarbij bleek het klaar en duidelijk dat zij ruim 6,000 pond sterling of 72,000 gulden had nagelaten. Had zij zich gedurende baar leven van alle over daad, weelde, ja, schier van alle gepast genot ont houden, na haar dood wilde zij het er eens recht van nemen. Dit wil zeggen, dat de bepalingen ten aanzien van haar teraardebestelling door haar voorgeschreven buitensporig in de hoogste mate mo gen worden genoemd. De lijkkist was vervaardigd van een kostelijke houtsoort, rijk voorzien van verzilverde handvatsels en dito schroeven net stof felijk overschot der rijke versche waar-vrouw was gehuld in een gewaad van zware blanke satijn, waarvan de breede plooien getuigden van een over dadige en doellooze weelde. De lijkwagen, welke Mary Robinson in haar laatste woning grafwaarts voerde, was met kwistigheid versierd, die den ernst der plegtigheid tot spot strekte. Achter den lijkwagen traden, twee aan twee, jonge meisjes tot het gild der afgestorvene behoor- ende. Zij droegen ieder een paarsch gewaad, een Indische sjaal, een hoed met wapperende witte struisvederen en witte linnen schorten. Eenige joDge mannen in 't zwart met een witte linnen kiel over hun kleeding, droegen de kist naar het graf. Groot was het aantal personen, die, naar de ge maakte beschikkingen, het lijk grafwaarts volgden. Voor zoo veel inspanning moesten zij naar bohoo- ren worden beloond. Zij verdeelden zich in groe pen en aan elke groep was een geschikt gebouw, met ruimen tuin, aangewezen, waar een talrijk or kest gereed stond om de droefheid uit de gemoe deren te bannen. Wien het uit eigen aanschouwing bekend is hoe in de nabijheid der groote begraaf plaatsen in Engeland, recht gemoedelijk zorg is gedrageu om niet in sombere droefgeestigheid te verzinken, indien men iemand ten grave heeft ge leid, die zal zich kunnen voorstellen welk een pret er heerschte onder de ledeu van elke groep. Daar voor had Mary Robison zorg gedragen, want aan elke groep was 20 pond sterling of 240 gulden voor bier uitgereikt. Koningin Victoria is lijdend. Het officieele blad meldt, dat de vorstin wel nog steeds kleine wan delingen doet, maar niet langer dan eenige minu ten kan staan blijven. Overigens is hare gezondheid niet aangetast. Een meisje van 16 jaar te Leeds, in Engeland, dat met haar moedor, eene weduwe, woonde, was reeds sedert tien weken bedlegerig. Dinsdagmiddag dacht men, dat zij den laatsten adem had uitge blazen. Een vrouw werd gehaald om het lijk af te leggen en daarna te kisten. Ongeveer acht uur 's avonds toen de moeder met de vrouw in de keu ken was, werden zij opgeschrikt door een zwakke stem die Moederriep. Toen de vrouwen gingen zien, zagen zij boven aan de trap, die tot de kamer, waar het lijk lag leidde, het doodgewaande meisje staan in 'naar lijkgewaad. Het meisje werd naar bed geleid en de dokter gebaald. Den volgenden nacht heeft zij goed geslapen, maar ze is nog zeer zwak. Op uitdrukkelijk verlangen van sir Mozes Mon- tifiore, is van het plan om zijn honderdsten verjaar dag dit jaar met een openbaar feest te vieren, voor- loopig afgezien. Zondagavond is te Londen Lusby's Music Hall' Mile End-Roud. een der grootste en populairste concertzalen in het East-end tot den grond toe af gebrand. Gelukkig was het Zondag en had er dus geen voorstelling plaats, de ramp zou anders ont zettende gevolgen hebben gehad. Duizenden menschen kwamen jl. Zaterdag bijeen aan de haven te Dundee, om de karkas te zien van een walvisch, uit de rivier opgehaald. Door een ijzeren ketting om den staart te beves tigen, had men het dier uit het water gehaald en toen het aan den stoomkraan hing, raakte de tong het water. De walvisch woog circa 17000 pond. Tot tweemaal toe brak de asch van de kar, waarop dit dier vervoerd werd. Zevenduizend fluitjes zijn bij eene firma te Bir mingham besteld ten behoeve van do Londensche politie. Tot nu toe riepen deze bewakers der open bare veiligheid elkanders assistentie in met behulp van een nog primitiever instrument, een ratel zoo als die bij ons wordt gebruikt om de nadering dor vuilniskarren aan te kondigen. De bestelde fluitjes moeten zoo buitengewoon schel zijn, dat geen Lon densche straatjongen het daardoor teweeggebrachte muzikaal effect op zijn vingers kan nabootsen. Volgens de Morning Post* werden kort voor dat de Prins van Wales naar Halton vertrok om Rothschild te bezoeken, in een tunnel op den spoor weg vier of vijf pakken dynamiet gevonden. 26 lijken van de «City of Columbus* zijn aange spoeld, sommige waren erg verminkt. Een vrouw had zich in waanhoop de haren uit het hoofd ge rukt, men vond die in haar hand. Het blijkt nader, dat de kapitein 3 kwartier voordat de ramp ge beurde, naar beneden ging. Uit Amerika komt het bericht dat 12 schatrijke Yankees zich hebben vereenigd om den tempel van Jeruzalem in al zijn pracht weer op te bouwen. Twee hunner zijn naar Palestina vertrokken. Tijdens haar laatste kunstreis door Amerika, ont ving Sarah Bernhardt, daags voor haar terugkeer naar Europa, een bezoek van een rijk koopman uit Chicago, die haar voorstelde de geheele zaal te zul len huren, indien zij nog één voorstelling van «Frou frou* wilde geven. Daar de kunstenares genood zaakt was te vertrekken, weigerde zij, maar voegde er bij, dat zij, wanneer hij te Parijs kwam, expres voor hem «Frou-frou* zou spelen. Sarah dacht na tuurlijk niet meer aan deze belofte, die zij zich gek scherende had laten ontvallendaarom kan men zich hare verwondering voorstellen, toen zij dezer dagen den Amerikaan bij zich zag komen om haar aan hare belofte te herinneren. De artiste heeft haar woord niet willen breken en zal nu «Frou-frou* opvoeren. De Amerikaan, die met een groot gezel schap op rei3 is, heeft voor deze voorstelling vijf loges besproken en hij heeft Sarah Bernhardt een bouquet gezouden alleeu bestaande uit drie rozen, maar bijeengehouden door een prachtigen diamanten haak. In de Nederlausitz dus melden de Duitsche bladen als een bijzonderheid is een dorpsschool meester aan vetziekte gestorven, waaruit een humo ristisch blad de gevolgtrekking maakt, dat de Duit sche onderwijzers het zoo schraal nog niet hebben. Uit Weenen wordt bericht, dat Eifert stervende is en dat zijn kind hem waarschijnlijk niet zal overleven. Hugo Schenk bekende, dat hij voor de vorige week 5 moorden bad beraamd, die hem 30.000 fl. zouden opbrengen, waarmede hij van plan was naar Amerika te vluchten in gezelschap van Emilie Hoechsmann. Een der 5 personen was de kamenier van de barones Malfatti, die hij had verleid tot het stelen van de kostbare paarlen (20.000 fl. waarde), welke Malfattis vader, doctor Malfatti, van Napo leon kreeg, toen bij den hertog van Reichstadt in zijn ziekte verpleegde. In een dorpje bij Oppenheim heoft een vrouw, die elf dagen getrouwd was, getracht haar dierba ren wederhelft met phosphorus te vergiftigen. In de gevangenis te Mains, kan zij er over nadenken. Te Berlijn is plotseliug verdwenen zekere P., eigenaar van eon groot mantelmagazijn. Na eenige dagen werd de deur door de politie opengebroken en men vond in zijn kas een tekort van 190,000 Mark. Een Franschmau en een Portugees werden te Madrid gearresteerd, omdat zij trachtten het rij tuig, waarin de Koning was gezeten, te naderen. Zij hadden reeds eenige dagen den Koning gevolgd, als hij wandelde of uit rijden ging. Men beweert, dat vele Spaansche ambtenaren worden vervolgd, omdat zij een groot deel der inder tijd voor Murcia gezonden giften zich zouden heb ben toegeëigend. Men noemt onder de verdachten deu gewezen gouverneur en den voormaligen alcade van Madrid. Omtrent den brand bij Rijssel, verneemt men dat die zich over meer dan 6000 vierk. meter uitstrekte. De looierij van Franchon-Bégue lag tusschen de bergplaats der stoomtramways en een blok van werkliedenwouingen. Daar de looierij 3 mijl van Rijssel af ligt, duurde het eenigen tijd alvorens hulp kwam opdagen. De werklieden-woningen wer den gedeeltelijk vernield, 50 mannen met hun ge zinnen zijn zonder dak. Een werkman, Scalielet, wiens onvoorzichtigheid de oorzaak was van de ramp, verbrandde zijn handen. Het dak van de tram way-bergplaats werd vernield. Men schat de schade op 350,000 frs. Tot de eigenaardigheden der Chinecsche taal be hoort, dat niet elk teeken een letter, maar een woord beduidt. Er zijn er 6000. De Deeusche tele- graafmaatschappij (the Great Northern,) die de nieuwe Chineesche lijnen exploiteert, heeft nu voor elk van deze 6000 woorden een bijzonder cliché doen snijden, waarvan het eene einde het woord en zijn facsimile en het andere einde een daarvoor aangenomen nommer bevat. De telegrafist gebruikt nu, in plaats van de in teekeus aangegeven woor den, de daarvoor aangenomen nommers, en seint deze over als telegraphisch bericht, dat dan omge keerd door het station van ontvangst weder ont cijferd wordt. De gewezen Staats-procureur Jorissen heeft de uitnoodigiug ontvangen zich voor Pretoria candi- daat te stellen voor don Volksraad. De Portu- geoscheRegeering wordt gezegd een contract te hebben geteekend voor den aanleg van den spoorweg van Lorenzo-Marques naar deu Transvaalsche grens. De hoer Fynn is naar Cetchwayo's land vertrokken om daar definitief de zaken als Brit.sch commissaris te regelen. Bjj Mapochstad is een rijke zilver mijn ontdekt, die, naar beweerd wordt, 250 oneen zilver per ton erts oplevert. De pokken blijven op de Diamantvelden en in Basutolaud nog steeds hevig heerschen. Te Deear, nabij Victoria West, zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken tusschen de Zoeloes en Fingo's en een paar hevige gevech ten hebben er plaats gehad. Er zijn troepen uit Kaapstad heengezonden. Uit den Oranje-Vrijstaat komen zeer treurige berichten over de droogte, waardoor de oogst tegenvalt en er gebrek dreigt te zullen ontstaan aan voedingsmiddelen. Gevogelte en bokken worden door de insecten doodgebeten, vele schapen sterven aan geelziekte, men ziet er de toekomst treurig tegemoet. De Burgemeester van Heusden brengt ter open bare kennis dat het inschrijvingsregister der Natio nale Militie met de daaruit opgemaakte alphabeti- sche naamlijst, betreffende de lichting 1884, van af heden gedurende 8 dagen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Heusden, 24 Jan. De Burgemeester voorn., HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2