BUITENLAND. BINNENLAND. plaats van te kwijnen, zullen bloeien, i We hebben hier van het cijferschrift iets meegedeeld, maar slechts een klein deel. 't Is niet, gelijk men allicht zou denken, een hulpmiddeltje, een z.'g. ezelsbruggetje, neen een volledig, methodisch uitgewerkt notenstelsel, waarin alle muziek kan geschre ven worden, ook de instrumentale. Om het te leeren, behoort men moeite te doen, na tuurlijk, maar dan leert men het ook wis en zeker, terwijl men in de oude noten, ook na veel zingens en hoofdbrekens, nog even wijs blijft als men altijd geweest is. Het nieuwe stelsel heeft in ons land veel te danken aan den musicus Daniel de Lange, een man, die zoo hoog staat dat hij ook het lage overziet. De Lange heeft hart voor t volk en doet er meer voor dan al onze andere musici te zamen. Hij heeft ons het cijferschrift naar een vaste, proefondervinde lijk uitmuntend bevonden methode van el ders overgebracht en offert zijn krachten en tijd op, om ieder die er 't fijne van vatten wil, voort te helpen. Door hem geïnspi reerd is te Amsterdam een vereeniging ge sticht, die zich voorneemt het nieuwe stel sel in te voeren, waar daartoe gelegenheid bestaat en op vele Amsterdamsche scholen heeft men reeds verrassende resultaten er van gezien. Of is het niet verrassend dat de hoogste klasse eencr armenschool een driestemmig lied, als b. v. het Volkslied, het Wilhelmus, Vla^olied of een der liederen uit de alom- bekende Zangvogeltjes, voor de vuist weg zingt, zonder dat de onderwijzer iets meer doet dan den toon aangeven en de maat slaan? Kom daar eens mee aan met ons oud notenschrift en breng eens zoo'n liedje op een zangvereenigingHet wordt wel geleerd, ja, maar na veel voorzingens, het wordt er ingepompt. De eenige weg, meenen wij (door onder vinding overtuigd geworden) om het volk te leeren muzieklozen en pleizicr te doen krij gen in het samenzingen is het cijferschrift en ffeen andere. Ieder leider eener zang- vereeniging, die er mee aanvangt, zal na korten tijd den dank zijner zangers en zan geressen inoogsten en zich oneindig veel moeite besparen. Ter wille dezer goede zaak stollen we ons gaarne beschikbaar tot het geven van ge- wenschte inlichtingen. Denzelfden avond reisde ik nog met Koenraad af, zeer bedroefd dewijl ik papa alleen moest achterlaten, doch trotsch op zijn nieuw reistoilet en prachtige reisnecessaire en geheel vervuld van het gelukkig be wustzijn, binnen kort den scheeven toren van Pisa en 't Kolosseum te zullen zien, twee merkwaardigheden welker bestaan ik toevallig kende door photografiën in onze bibliotheek. (Wordt vervolgd.) HEUSTJÜN, 39 Jan. t Ter besparing van teleurstelling meenen wij onze lezers nogmaals attent te moeten maken op de wijziging, die met 1 Febr. a.s. in de verschil lende postdiensten wordt gebracht. Zoo zal de postrit 's Bosch naar Gorcum, die tot dusver om half zes 's avonds hier aankomt, van af dien datum om half vijf alhier arriveeren. Het schijnbaar na deel, dat het vroeger vertrek uit s Bosch zou veroorzaken, wordt ruimschoots vergoed door de aansluiting, die gemelde rit te Gorcum zal ver krijgen met den trein naar Geldermalsen. Immers daardoor wordt het mogelijk dat brieven om half vijf van hier via Gorcum verzonden, nog den zelfden avond te 's Bosch, Utrecht, Amster dam, Arnhem, Nijmegen, Bokstel, Tilburg en Eindhoven zullen aankomen. Neemt men hierbij in aanmerking dat er uit zicht bestaat, dat dezelfde rit uit Gorinchem 's morgens hier vroeger en meer geregeld zal aan komen, dan valt het aanstonds in het oog, dat de nieuwe regeling aan deze streek eene betere post gemeenschap verzekert. Eene tweede, belangrijke wijziging wordt er ge bracht in den bodeloop van hier op Dussen. Deze zal, mede van af 1 Febr. a.s., om 2 uur uit deze gemeente vertrekken en te Dussen aansluiten aan den postrit van Raamsdonk over Nieoweudijk en Werkendam naar Gorcum. De brieven van de aan die route gelegen plaatsen komen daardoor tijdig genoeg te Gorinchem aan, om nog den zelfden avond met den hierboven genoemden trein naar GeldermalseH verzonden te kunnen worden. Met dien bodeloop naar Dussen en verder per postrit RaamsdonkGorcum zal voortaan eene rechtstrecksche briefverzending plaats hebben tus- schen hier en Werkendam v.-v. Brieven, om 2 uur middags uit deze plaats verzonden, zullen langs dien weg reeds om 6.25 's avonds te W er- kendam zijn. Eene bespoediging dus van minstens 12 uur. Voor hh. notarissen en andere belang hebbenden, die hunne stukken voor de registratie te Werkendam niet gaarne aan een dubbele over vaart (via Gorinchem) zien toevertrouwd, is dus de route over Dussen een ware uitkomst. t NEDERHEMERT, 28 Jan. Door den storm die in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. woedde is het huis van den timmerman C. v. A. alhier ingestort, eene geit kwam hierbij om en vele van zijne gereedschappen werden beschadigd. t UITWIJK. De beroepen leeraar bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen, de heer Harthoorn, van Breda, hoopt den 17 Febr. a.s., des namiddags zijne intreerede te houden, na des voormiddags door den consulent, de heer Schoock te Andel in zijne evangelie-bediening te zijn ingewijd. t DE WERKEN, c. a. De bevolkingsstati stiek was alhier op 31 Dec. 1883 als volgt; geboren 58 m. 44 vr. overleden 29 m. 24 vr. personen die zich in de gemeente hebben geves tigd 81 m. 96 vr.die de gemeente hebben ver laten 85 m. 110 vr.het bevolkingscijfer is in den loop van het jaar 1883 dus vermeerderd met 25 mannen en 6 vrouwen. Op 31 Dec. 1882 was het 1226 ra. 1186 vr., zoodat deze gemeente op ultimo December 1883 een zielental had van 1251 m. 1192 vr. Er werden in 1883 voltrokken 15 huwelijken, als tussehen jongmans en jongedochters 13, weduw naars en jongedochters 1, weduwnaars en we duwen 1. tNIEUWAAL. De heer P. "Verhagen, sedert Augustus 1882 onderwijzer aan de openb. school alhier, heeft eene benoeming in gelijke betrekking aangenomen te Hardingsveld. t ZUILICHEM. Dat vele stormberichten zeer overdreven zijn blijkt uit wat sommige bladan om trent Herwijnen hebben gemeld Daar toch zou de storm in den nacht van den 23 Jan. jl. den toren van de groote kerk hebben doen instorten. Nu moet men weten dat Herwijnen bij de groote kerk geen toren, maar slechts een torentje heeft en wel een heel kleintje, dat op dat torentje stond een haantje. Nu is niet die toren of dat torentje, maar alleen het haantje afgewaaid. Ziet daar alles. Ook de storm van Zaterdagnacht heeft geene verdere onheilen aan dat gebouw veroorzaakt. Het torentje is van hier uit gezien nog duidelijk zichtbaar. t GORINCHEM, 28 Jan. In de raadsverga dering van Vrijdagavond is tot onderwijzer als hoofd der tusschenschool voor meisjes alhier be noemd de heer J. Berkhout, hoofd der school te Beesd, met 6 stemmen. Op den heer A. Berman, hoofd der school te Gouderak, zijnde no. 2 op de voordracht, werden 5 stemmen uitgebracht. t De storm der vorige week heeft ook op de Merwede zijn vernielenden invloed geopenbaard. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een sleepbootje, even beneden deze gemeente, tegen de bazaltglooiing gevaren en onmiddehjk gezonken. Gelijk lot deelden een vaartuig dat met spoor staven geladen was en eene baggermachine. Men- schenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Za terdagavond 9 ure werd buiten de Waterpoort hulpgeschrei gehoord en bevond men een schip, met hoephout geladen, in nood. Ofschoon bedoeld schip betrekkelijk kort bij den wal voor anker lag, kon men het wegens de hooge vloeden onmogelijk bereiken. Een jongeling van 18 jaar, alléén aan boord, heeft zich bijna 3 uren aan den mast moeten vastklemmen en is eerst ten 12 ure uit zijn hachelijken toestand kunnen verlost worden. t DALEM, 27 Jan. Bij heldere sterrenlucht kan men des avouds de komeet in het Z.W. nabij den horizon waarnemen. De ster schijnt groot maar dof, zoodat de staart met het bloote oog niet gemakkelijk waar te riemen is. t ROTTERDAM, 28 Jan. Dank zij een geschenk van f 3000 van den heer C. P. Viruly, kon het museum Boymans alhier van een prachtige ves tibule voorzien worden. De schilderingen, door den heer Jacob Smits aangebracht, wedijveren met elk ander voortbrengsel van dien aard en maken op den bezoeker van het museum een overweldigenden indruk. Iu het midden van het plafond beschermt de maagd van Rotterdam de kunst. Vooral dit gedeelte munt uit door prachtige en zachte kleuren mengeling. In tegenwoordigheid van het dagelijkseh bestuur dezer gemeente, met den burgemeester aan het hoofd, werd de vestibule heden pleehtig geopend. Geen bezoeker van Rotterdam verzuime de Korte Hoogstraat op te gaan en daar de Passage en het museum Bovraans in oogenschouw te nemen twee merkwaardigheden onzer stad. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, dato 26 Januari, beantwoordde de Min. van Waterstaat in korte woorden de vier leden die tot hem het woord voerlen en gat o. m. te kennen: Dat de onteigeningswetten nopens het kanaal AmsterdamMerwede reeds bij de Tweede Kamer aanhangig zijn en die nopens den nieuwen Maas mond zullen volgen. De visscherij op de rivier de Waal te Brakel geeft in den laatsten tijd slechte resultaten. Vóór acht dagen is men met de zegenzulmvisscherij be gonnen, doch met zóó ongunstig gevolg, dat men daarmee eergister avond weer tot nader order heeft opgehouden. Geen enkele zalm werd daar mee in den tijd van eene week gevangen eu dus verdienden de 26 daaraan werkzame personen geen cent. Met de drijfwantvisscherij ging het niet be ter. Daarmede werd slechts een enkele zalm be machtigd. Onze visschers meenen dat het water nog te troebel is, als wanneer de visch zich aan het net stoot en dientengevolge er niet in, maai er omheen zwemt. Door den Gemeenteraad van Gorkum is be noemd tot waagmeester aan de gemeentewaag de heer C. Van Linstee. Van het onlangs vermeld besl. van den kerke- raad te Leiden om eene heffing in te voeren van f 1 per jaar van eiken leerling, die van de ca- techicatie gebruik maakt en niet onvermogend is, ten einde daaruit de kosten te dekken van het godsdienstonderwijs aan de onvermogenden is, naar men thans verneemt, bij de betrokken predikanten niets bekend. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met algemeene stemmen tot slooping van den Nieu wen of scheeven toren aldaar besloten, uithoofde de scheeve stand, die reeds sinds jaren vrees voor gevaar had doen ontstaan, na den storm van 12 Dec. nog was toegenomen. De slagklok, luidklok en de klokken vau het carillon, die allen in de 16de eeuw werden gegoten, zullen voor do ge meente behouden worden. Te Reeneu werd verleden jaar door de politie een onderzoek gedaan om te weten of de bak kers zich met het gewicht van het brood aan de bestaande verordening hielden. De uitslag was dat bij een onderzoek 22 brooden te licht wer den bevonden en proces-verbaal moest worden op gemaakt. De gezamenlijke jbakkers hebben zich nu tot Z. M. den Koning gewend, met verzoek die verordening te willen vernietigen. De heer J. de Ploeger, die als stalknecht te Schermerhorn begon en dezer dagen te Purmer- end overleed, heeft meer dan een half millioen gulden nagelaten. Hij vermaakte aan de diaconie der Herv. en der R. K. gemeente te Schermerhorn ieder f 3000, aan het Luth. weeshuis te Purmer- end f 2000, aan de Luth. diaconie aldaar 3000 en aan de Herv. diaconie aldaar f 2000. De Luthersche kerk benoemde hij tot erfgenaam voor de helft zijner nalatenschap. Alles vrij van suc cessierechten. In Gelderland en Overijssel zijn de prijzen der vette varkens weder dalende. Het oude gerookte spek is bijna onverkoopbaar. D. Naar wij vernemen heeft vrouw Van der Lin den, de Leidsche giftmengster, thans ook in de gerechtelijke instructie eene gedeeltelijke bekente nis afgelegd, n.l. voor zooveel de vergiftiging der leden van het gezin van Frankhuijzen betreft. Het getuigenverhoor in de veelbesproken zaak der Utrechtsche studenten, is Maandag aangevan gen. Eenige stukadoors, die op den 3 In Mei 1883 des morgens naar hun werk gingen, verklaarden dat zij eenige studenten de woning zagen binnen dringen toen de vrouw van Van Rooyen het hoofd buiten de deur stak. Over het aantal dier stu denten, 2 of 3, verschillen sommige getuigen. Alleu zijn het er echter over eens, dat zij de vronw hoorden gillen en eenige oogenblikketi later de studenten, de vrouw en haar man, dezen laatsten in nachtgewaad, elkander vast houdende, het huis uitkwamen. De vrouw viel in zwijm en werd door haren man naar binnen gedragen. Ook hierover zijn allen het eens, dat het veel te lang geleden is om zich alles nog duidelijk te herinneren. De raeesten beroepen zich dan ook op hunne voor den rechter van instructie afgelegde verklaringen. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in het cassatieberoep van Jaantje Struik en J. II. van Zutphen. Het arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, in die bekende zaak gewezen, is door den raad vernietigd, voor zoover daarbij het vonnis der Rotterdamsche rechtbank wat de quali- ficatie betreft was vernietigd. Ten principale recht DO o In een der grootste ijzerfabrieken van Engoland, welke door eono maatschappij wordt gedreven, is het beginsel van deelgereehtighoid van het werk volk in de winst ingevoerd. Elk werkman ont vangt een onvervreemdbare bon op naam, welke hem recht geeft op een onbepaald deel van het dividend der aandeden deze hou verschilt overigons ook van het gewouo aandeelbewijs daarin, dat zij slechts geldt voor den loopenden dienst en elk jaar vernieuwing behoeft; alleen geldt hierop een uit zondering, namelijk als do houder komt te over lijden, als wanneer de bon verandert in een sooit van polis van verzekering in dien zin, dat aan de familie van den overledene 50 pond sterling wordt uitgekeerd. Do meesterknechts deelen in dezelfde voordeelen als do werklieden, behoudens dat de uitkeering na overljjden 150 pond sterling bedraagt.. Do onroerende goederen van Thomas Holloway bedroegen slechts 550,000 Het grootste gedeelte van zijn fortuin bestond uit landerijen on huizen. Ecu vrouwelijke brandweer heeft zich te Londen gevormd onder de jonge dames van hot collego van Girton. Do meisjes vatten het plan daartoe op naar aanleiding van een begin van brand, dat on langs in het gebouw ontstond. Een man van do Londensche brandweer kwam de jonge dames les geven en hij had vlugge leerlingen. Binnen korten tijd zijn zij zoo vaardig geworden in het behande len van de werktuigen en het uitvoeren der ver en grillige kleuren. Toen alles was afgeloopcn en mijn >»ja« uitgesproken was, kermde het orgel nog een slotstukje, vier stijve dorpsjongens met roode ooren en verlegen gezichten kraaiden een heesch kwartet en terwijl wij de kapel verlieten, omgaven ons de dor pelingen en kusten ons de handen, ellebogen en schouders, ja, ook mijn sloep kusten ze. schillende manoeuvres, dat menige andere brandweer er een voorbeeld aan kan nemen. Kapt. Shaw, het hoofd der Londensche brandweer, die onlang3 de oefe ningen der dames bijwoonde, betuigde in vleiende be woordingen zijn voldoening over hare vaardigheid. Een troon uit geslepen kristal trekt thans zeer de aandacht in het verkooplokaal der hb. Osler, Oxfordstreet te Londen. Het is een waar meester stuk van glas-techniek en maanden lang werd er aan gewerkt door ervaren kaustenaars, glasblazers en glasslijpers. Boven den troonzetel verheft zich een door vier zni'.en godragen hemel, in Moorschen stijl, tot in de fijuste details uitgewerkt. Over de schitterende werking kan men oordeelen, weteude dat de armen van den stoel in ananasvormige knoppen uitloopen, die elk 324 met mathematische zuiverheid geslepen facetten hebben. De zuilen zijn evenals de zetel van den troon zeer fraai bewerkt. Deze breekbare troon is voor een Indisch vorst bestemd. Wat den prijs betreft, men kan dien eenigszius afleiden nit de kosten van het simpele glazen voetenbankje dat er bij behoort en dat 9600 kost. De groote papeterie t.e lïenage (dep. Isère) is afge brand de schade bedraagt rt 400,000 fr. Uit Denver wordt bericht dat eone hevige ontploffing plaats had in een steeukolenmijn in het graafschap Gunnison. Het aantal dooden is 57. Een koetsier te Marseille trok den prijs van 100,000 fr. in de Parijsche leening van 1871. De obligatie, die de wisselhandelaar Rubino achterliet, alvorens op den loop te gaan, lootte uit met 150,000 francs. Op een meeling van voddenrapers te Parijs in de »Salle Graffard« bevond zich ook de 73-jarige père Laplace. Eensklaps zag men hem inzakken en men schreef dat toe aan de benauwde atmosfeer in de zaal maar toen men hem wilde oprichten, bleek hot., dat de oude man den goest had gegeven. Hij leed reeds lang aan asthma. Père Laplace was al gemeen geacht in de buurt waar hij woondo hij was zeer arm. In de nabijheid van het dorp Göhren, bij Arns- walde, prov. Brandenburg, is oen meer tor grootte van ruim 60 hectaren, alwaar dezer dagen een ontdekking is gedaan, welke misschien belangrijke zaken aan het licht zal doen komen. Op een af stand van 75 meter van den tegenwoordigen meer- oever zijn overblijfselen gevonden van voormalige paalwoningen. De koppen dier palen zijn 2.50 M. lager dan de togenwoordigo spiegel van het meer; enkele exemplaren die uit den bodem van het meer zijn gotrokken, hebben een lengte van ruim 4 M. en staan ter diepto van 1.50 M. in den vasten bodem. Komt er in dezen winter nog zwaar ijs in het moor, dau zal de eigenaar van die gelegenheid ge bruik maken om al de palen uit den grond te ha len en dan, zoodra allo beletselen uit den weg zijn geruimd, de plek behoedzaam doen uitbaggeren. Op die wijze hoopt men voor de kennis van don toe stand der bewoners dier plek in lang vervlogen eeuwen, nieuwo bronnen te openen. De oude getrouwe dienstboden zijn de wereld nog niet uit. Do Keizerin van Dnitschland verleent, zoo als men weet, een gouden kruis en een diploma aan ieder diensbode die veertig jaren achtereen in éen dienst is gebleven. Volgens een onlangs open baar gemaakte opgave nu, werden van Januari 1877 tot 31 Dec. van hot afgeloopen jaar 1027 van zulke kruisen uitgereikt, w. o. 91 in Elzus-Lotharingen. Ook aan Dnitsche dienstboden hier te lande viel deze onderscheiding ten doel. De Tigris en de Euphraat zijn op verschillende plaatsen buiten hunne oevers getreden, zoodat uit gestrekte velden onder water staan. De bewoners hebben naar hooger gelegen terreinen de vlucht moeten nemen. Men vreest nog voor meer over stroomingen, daar in geheol Voor-Indiö buitenge woon veel sneeuw is gevallon. Uit Armenië en Syrië komen klachten over een buitengewoon strengen winter. De sneeuw, die tot een hoogte van D/g meter de spoorbaan Rustschock-Varna bedekte, heeft gedurende tien dagen do postgemeenschap met Duitschlaud gebroken. Alloen aan den Bosphorus is van den buitengewoon kouden winter, die vroe ger voorspeld is, niets te bespeuren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2