BUITENLAND Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. om -voor zieker» genezing aan te brengen want evenals voor hongerigen en dorstigen door den Schepper spijs en drank was ge schapen, zoo was voor den zieke de artsenij geschapen en wel voor elk ongemak een bijzonder middel, dit stond op den voorgrond. Dat bijzondere middel lag in de natuur verborgen en was ten deele door den wijze gevonden of moest nog gezocht worden. Want men zag dat voor den dood geen kruid was gewassen en menige ziekte niet voor de medicijn wilde wijken en daarom kwam men tot het besluit dat de verborgen krachten der dingen niet alle aan de zondige mensch- heid waren geopenbaard. Men zocht in de geschiedenis der ouden, vooral in die van het ïsraëlietische volk voorbeelden van genezingen en daaruit werden de stoutste stellingen af geleid en als een gevolg daarvan de zonder lingste medicamenten vervaardigd; faalde een middel, dan was er tooverij in het spel of de patiënt was niet waardig, te zondig b. v. om genezen te worden. Dat het genees middel zelf niet goed was daar kon natuurlijk geen sprake van zijn. getcn, totdat de dagbladen tegen mijn zin hera weer in herinnering brachten. Kort daarop kondigde bij ons een bezoek op Meiringen aan, waar we na papa's dood veel woonden, met een briefje, welks stijl hem als een zeer verwend schepsel deed kennen. Als door een najaarsstorm gedreven, kwam hij ons in onze nare eenzaamheid overvallen, hij, een drie-en-twintig-jarig huzaren-officier, met een bewegelijk levendig gezicht, bruine oogen, dikke onderlip, een luide lach en inne- ncmende stem. Wat in zijn schoon gevormd gelaat ter stond in 't oog liep, was een lidteeken over de ge- heele wang van een sabelhouw,bij Sadowa ontvangen. Hij had vele tekortkomingen, doch hij was goed hartig en vol dollen moed. Zijn fouten hebben hein nooit^ kwaad gedaan, zijn goede eigenschappen hem (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 1 Febr. t Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzit ters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervan gers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1884: Prov. Noordbrabant; in het lste mililiedistrict tot voorz., rar. W. D. Bosch, lid der prov. staten; tot zijn plaatsv., L. van Meerwijk, lid der prov. statentot lid F. J. Pompe, weth. van 's-TTerto- genboschtot zijn plaatsv., mr. A. II. Sassen, lid van den gemeenteraad van 's-IIertogenboscli in het 3de militiedistrict: tot voorz., mr. J. W. van den Biesen, lid der prov. staten; tot zijn plaatsv., mr. M. P. M. van Dam, lid der prov. statentot lid mr. E. de Man Ez., lid van den gemeenteraad van Breda; tot zijn plaatsv., E. II. A. Guljé, wethouder van Breda. t ZALT-BOMMEL. Z. M. heeft op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den lieer W N. Bellingan de Krijger, als heemraad van het pol derdistrict Bommelerwaard, boven den Meidijk. t WAALWIJK, 28 Jan. Aan den wacht meester der koninklijke maréchaussee J. "W. van Schuppen, die sedert Augustus 1870 de brigade alhier heeft gecommandeerd en die vroeger nog ruim 4 jaar als maréchaussee alhier is gestatio neerd geweest, is bij ministerieel besluit van den 13 Januari jl. no. 15, een voortdurend pensioen verleend. Hij heeft heden zijn commando over gedragen aan den brigadier Miadorhoat. t HAARSTEEG, 29 Jan. Onze handboogschut terij „Claudius Civilis* gaf heden het hewijs, dat zij zich ook buiten het hanteeren van pijl en boog verdienstelijk weet te maken en hare honoraire leden ook gedurende de wintermaanden aangenaam weet bezig te houden. In het lokaal van raej. H. Vugts (meerbekend als rr.ej. Ilendr. van Oijen) werd door hare wer kende leden eene rederijkers-uitvoering gegeven, die in alle opzichten uitstekend slaagde. Tiet vroolijk nastukje wist daarbij bijzonder de lach spieren der hoorders en hoorderessen in beweging te brengen. De bijvalsbetuigingen waren dan ook algemeen. Wij hopen dat genoemde schutterij op deze wijze zal blijven voortgaan, dan voorzeker zullen wij nog op inenigen genoegelijken avond in haar mid den worden vergast. t WERKENDAM. De statistiek der loop van de bevolking alhier is:, geboren 101; overleden 72; ingekomen 109; vertrokken 110huwelijken 22; bevolking 2546. tGORINCIIEM, 31 Jan. Door het overlijden van den heer L. A. van 't Sant was de betrek king van secretaris-boekhouder bij het Burgerlvk armbestuur dezer gemeente vacant geworden. Op de voordracht werden geplaatst de heeren L. A. Stellenboom en J. C. Boonzajer. Eerstgenoemde is thans door den gemeenteraad benoemd. t Tot onderwijzers aan de burgerschool voor jongens, in de Zusterstraat, zijn door den gemeen teraad benoemd de heeren P. J. Roozendaal, te Delft, op eene jaarwedde van 900, en J. de Vries, op eene jaarwedde van f 700. t DALEM, 30 Jan. De heer Mr. A. de Ruijter de Wildt, burgemeester en secretaris van Herwij- nen, is benoemd tot secretaris te Leeuwarderadeel. Ter gelegenheid van de Intern. Landbouwten toonstelling, in dit jaar te Amsterdam te houden, zal op Woensdag 16 April a.s., op het landgoed „Biljoente Velp (Gldl.) een wedstrijd gehouden worden met ondiepploegen, ploegen voor diepere bewerking, driesnarige ploegen, vier- of meersna- rige ploegen en ondergrondsploegen. Van 1 tot 20 Juni e.k. zal te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van voor werpen van kunst en smaak. Daaraan is een lo terij verbonden van 100,000 loten a 50 cents. De opbrengst zal strekken ten bate van de Lou- ise-stichting voor weezen van vrijmetselaren te 's Hage, indertijd door Z. K. II. Prins Frederik in het leven geroepen. Voor 1300 werklieden te 's Gravenhage, die zonder verdiensten zijn, heeft eene commissie tot tijdelijke werkverschaffing, met den Burgemeesler aan het hoofd, deze week eene collecte langs de huizen gehouden, welke 17,000 heeft opgebracht. De commissie heeft ten doel aan hen, die werk verlangen, dit te verschaffen, en van elders geko men arbeiders, die aanvankelijk hier werk vonden, doch dit niet bleven vinden, m de gelegenheid te stellen om met hunne gezinnen naar hun vorige woonplaats terug te keeren Door eenige Amsterdamsche, Rotterdamsche en Dordtsche kooplieden is een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met verzoek de telegraafverbinding tusschen En- celand en ons land, welke in den laatsten tijd nog al gestoord werd, zoo te doen herstellen of vernieuwen, dat dergelijke storingen, die voor den handel nadeelig zijn, niet meer kunnen voorkomen. De Franschman Delaunay voorspelt thans een lang tijdperk van koude. In het jaar 1883 zijn uit de prov. Friesland als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrok kenuit Barradeel 23, het Bildt 107, Bolsward 2, Dantumadeel 7, Dokkum 9, Doniawerstal 3, Ferwerderadeel 93, Franeker 56, Franekeradeel 7, Gaasterland 3, Harlingen 10, Hemelumer Olde- ph.iert en Nonrdwolde 3, Hennaarderadeel 24, Idaarderadeel 5, Kolluincrland en Nieuwkruisland 22, Leeuwarden 27, Leeuw irderadeel 25, Lem- sterlan 1 1, Menaldumadeel 22, Oostdongeradeel 50, Ooststellingwerf 19, Opsterland 44, Sloten 8, Smallingerlund 57, Tietjerksteradeel 61. Westdon- geradeel 13, Wonseradeel 35, Workum 4 en Wijrn- britseradeel 2. Het geheele getal landverhuizers was in de laat ste tien jaren 4468, als: 164 in 1874, 91 in 1875, 34 in 1876, 54 in 1877, 12 in 1878, 23 in 1879, 405 in 1880, 1817 in 1881, 1126 in 1882 en 742 in 1883. In het afgeloopen jaar werden door de Stoomboot- Reederij Fop Smit Co. vervoerd tusschen Rotter dam, Dordrecht en Gorinchem 780,985 personen. Meer dan 1000 kinderen van armen en min vermogenden ontvangen tegenwoordig in de scholen te Groningen, een voedzamen en warmen maaltijd. Ais een bewijs van de geweldige kracht van den laatsten storm wordt nog als een bijzonder heid gemeld, dat een der kolossale palen, waaraan de groote houtschepen in het zijkanaal te Westzaan gemeerd lagen, één meter beneden den beganen grond is afgebroken, terwijl 3000 balken, die opgevlot waren, uit elkaar sloegen. Lit Monnikendam schrijft men dat alle botters van het eiland Marken zijn behouden gebleven. Onder vreeselijke ongerustheid werden de tijdin gen uit verschillende havenplaatsen verwacht, want j.l. Zondag waren van de 160 vaartuigen nog maar 60 binnen. Velen hunner hebben dan ook groote gevaren te doorstaan gehad. De Friessche zeeweringen beginnen reden tot ongerustheid te geven. Door de veelvuldige en aanhoudende regens zijn de dijken zoo week ge worden, dat men voor doorbraak gaat vreezen vooral te Zurig, waar men druk bezig moet geweest zijn om ze door gepaste maatregelen te versterken. Van 6 sloepen van de Pernissche visschersvloot is na de vreeselijke stormen geen bericht ont vangen een daarvan heeft reeds 14 dagen reis. Als men thans op de Boezemkade staat tus schen de dorpspolders Wamel en Leeuwen, ziet men een eigenaardig schouwspel. Eerstgenoemde polder is droog en men ziet er de arbeiders druk aan den gang met groepen en graven laatst genoemde polder daarentegen gelijkt een open zee en men ziet er niets dan water, waarboven de wil gen hun kruin verheffen. De oorzaak van dit ver schil ligt hierin, dat Wamel een krachtig stoom gemaal bezit en Leeuwen niet anders, dan langs natuurlijken weg, zonder behulp van eenig kunst middel moet uitlossen. !Nu de Maas weer opnieuw sterk aan t wassen is, bestaat daarop vooreerst weer weinig uitzicht. Geen overtuigender pleidooi voor de noodzakelijkheid eener verbeterde water leiding voor die polders, die nog geheel aan zich zelf zijn overgelaten en van den stand der Maas afhangen, kan er geleverd worden, dan het op vallend verschil van toestand der beide bovenge noemde polders. De L. C. verneemt, dat de zaak der Leidsche giftmengster niet vóór Mei in openbare behande ling kan genomen worden. De gezondheidstoestand van de beklaagde is op dit oogenblik zwak. Naar de „Dordtsche Crt." verneemt, leed de luitenant der pontonniers, die zich aan den Moerdijk verdronken heeft, aan vlagen van melancholie en had hij in den laatsten tijd reeds meerdere po gingen aangewend om zich van het leven te be- rooven. Eene zonderlinge verkooping van eene koe heeft in Groningen plaats gehad. De landbouwer J. Dijk huis te Warffum brengt te Groningen zijne koe ter markt, waarvoor hem 250 geboden werd. Hij slaat niet toe, maar verkoopt aan twee slagers het rund, onder voorwaarde dat zij 350 KG. kos teloos zullen hebben en voor het meerdere ƒ40 per KG. moesten betalen. De geslachte koe woog 3612/5 KG., waaronder 59 KG. vet. De slagers werden de slachtoffers en moesten 456 betalen, wat terstond gebeurde. De verkooper had zijn beestje goed geschat. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Echt (in Limburg) de pannenfabriek van de wed. B. geheel ingestort. Gelukkig hebben daarbij geene persoonlijke ongevallen plaats gehad. Te Roermond geraakte Dinsdagavond de brie venbesteller S. bij ongeluk onder een der trei nen, komende van Maastricht. Een gedeelte van den rechterarm werd hem afgesneden en boven dien kreeg hij eene lichte wond aan het hoofd. Te Bergen en Terblijt (Limburg), heeft een koe haar meester gedood. Deze had haar nl., terwijl zij voor een kar was gespannen, mishandeld en het beest, angstig of woedend geworden, had hem hierop met zulk een kracht tegen een muur ge- Een koopman te Antwerpen heeft voor een half millioen frs. aaudeelen genomon voor do tentoon stelling. Een merkwaardige valschemuntcrs-bondo wordt nu door de Belgische politie gezocht. Zij moet n.l. in volle zee, op een stoomboot, die het eigendom is van een harer leden, valsche 20-francstukken maken, en van tijd tot tijd gaan een paar man nen, nu hier, dan daar aan land, om die stukkeu in omloop te brengen. Zoo was hot gebaar vooi ontdekking minder groot dan op den vasten wal. Sir Mo hos Montefiore heeft weer oen aanval van brouchitus gehad: zijn toestand is zorgelijk. Engeland heeft verleden week 2 leden zijner aris tocratie moeton verliezen, beiden door oen zonder ling toeval, als een rechtstreeksch gevolg van het jachtvermaak. Do een, Lord Grosvenor, oudste zoon des hortogs van Westminster, vatte koude, kreeg longontsteking en was binnen enkele dagen een lijk. Do ander, de vijfde markies van Hertford, een be kend jager, viel Dinsdag van het paard, terwijl hij de brakkeu' volgde in hot veld. Het paard struikelde en stortte op don rijder neer. Deze ontviug ernstige kneuzingen en kwetsuren, waarvan een in den rug een noodlottig verloop had. De markies stiei f 1.1. Vrijdag. In het noord-oostelijk gedeelte van het graaf schap Lancester, Engeland, duurt de werkstaking onder de wevers nog onverminderd voort en ver wacht men daarin vooreerst geene verandering. In Blacburn alleen staan niet minder dan 09 spinne rijen met 35,400 weefstoelen stil, on hot aantal we vers zouder werk gaat er thans het cijfer van 20,000 te boven. De avondbladen melden uit Charkow, (Rusland) van 20 Jan.: Sabieloff, de officier der gendarmerie, die door den sedert vermoorden kolonel Sondeikiu herwaarts was gezonden om een onderzoek naar het bond der nihilisten in te stellen, is heden avond vermoord. De dépóche voegt er bij, dat de politio een geheime drukkerij heeft ontdekt en dat zij papieren in beslag nam, waaruit het bestaan blijkt van den toeleg om een algemeeuen opstand te verwekken in de provinciën Charkow, Kiew, Poltowa en Czoringrov. Ook zou een koraplot ont dekt zijn, dat zich ton doel stelde den Czaar en -zijn familie door vergif om het leven te brengen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Te Rohr (Pommeren) waagden zich 15 kinde ren, die uit de school kwamen, op een vijver, be dekt met een dunne ijskorst. Zij zonken er door heen 'en 13 verdronken. Op de Mersey zijn door het vergaan van de »Juno« 29 personen omgekomonaan do lorsche kust had een schipbreuk den dood van 15 personen ten gevolge. De 23 vermisten van de »Simla« zijn gered. De bijna nieuwe Katholieke kerk van Manor Hamilton te Dublin is door den storm ver nield het dak en de muren stortten in en de pilaren van graniet werden verbrijzeld. l eLaui- vig (Noorwegen) brak een brand uit, die een groot deel der stad in do asch legde. De hoer Heinrich Eisert to Weenen is na een vreeselijk lijden overleden aan de gevolgen van de vele wouden, hem door moordenaarshanden toege bracht. Zijn laatste oogeublikken waren kalm. Hij sprak nog met zijne schoonmoeder, mevrouw Göbel, die hem de groeten zijner echtgenoote overbracht. Na het onderhoud met haar begon hij te ijlen en geraakte eindelijk in een diepeu slaap, om niet weder te ontwaken. Mevrouw Eisert, die tengevolge der vreeselijke gebeurtenissen aan typhus lijdt, werd door deu dood van haren echtgenoot gevaarlijk geschokt, liet tienjarige zoontje Heinrich verkeert mede in een toestand die elk uur de dood doet verwachten. Te Weenen is weder een akelige misdaad ge pleegd. Een werkman heeft daar zijn zesjarig zoontje vermoord. De man, een weduwnaar, verklaart dat hij den moord in wanhoop beging, omdat hij door gebrek aan werk tot hot uiterste gebracht was en niets had om het kind te eten geven. Hij heeft nog een kind, een meisje van elf jaren, dat bij een bloedverwant inwoont. Verscheidene andere treurige moordverhalen wor den van elders bericht. Bij Haunerdorf (Beieren) werd een 14-jarig dienstmeisje 's avonds door een boerenknecht aangevallen eu vermoord. De moor denaar is reeds in hechtenis. In bet Pruisische dorp Skurz, bij Stargardt, is een moord gepleegd op een 14-jarigen knaap. Men vond zijn lijk, in stnkkon gesneden, onder een brug. En door het gerechtshof van Eure is een zes tienjarig dienstmeisje, dat hare meesteres, een rijke oude dame, vermoordde en daarna beroofde, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. Men is te Montreal bezig met het bouwen van een paleis van ijs. Voor dezen bouw worden 10,000 blokken ijs van gemiddeld 40 bij 20 daim gebruikt. Het geheel zal bekroond worden met een toren van 76 voet hoog. Met het carnaval moet alles gereed zijn, ijs en weer dienende. Te Curtatone is eene groote oude vaas van Pom- pejaanschen stijl, gevuld met goud en zilvergeld uit het heidensch tijdvak, met de zon als stempel, in den grond gevonden. Evenals door geheel Europa, heerscht op dit oogen- blik in Frankrijk en vooral te Parijs groote nood onder de vele werkelooze arbeiders. De hoer Baudry d'Asson, do onvermooide kam pioen voor de monarchie, stelde daarom aan de kamer van afgevaardigden voor, twintig millioen franks beschikbaar te stellen om in den nood te voorzien. De kamer woigerde evenwol op dien weg te treden. En terecht. Niet in hot op zekere tijden genadiglijk afstaan van eeue gift uit 's lands kas, maar in hot geheele samenstel der wetgeving moet de oplossing der arbeidsqwaestie zooveol mogelijk gezocht worden. Wat Frankrijks bnitenlandsche politiek aangaat, het oog is nu vooral gericht op China. Het schijnt dat do Fransche regeoring nu volkomen overtuigd is dat de Chineesche gezant niet overdreef toen hij beweerde in meer dan eene courant eu tijdschrift, dat een aanval op Backninh eene oorlogsverklaring van China aan Frankrijk zal ten gevolge hebben. Althans do Fransche regeering hoeft blijkbaar om tijd te win nen, bevel gozonden naar Tongkin om voorloopig niets tegen Ï3ackninh te oudernemen. In Engeland maakt men zich ernstig ongerust over die Chineesche verwikkelingen. Reeds heeft meermalen een of ander Eugelsch consul in het Hemelsche Rijk in den laatsten tijd bij wijze van voorzorg de hulp eeuer kanonneerboot moeten in roepen, zoo opgewonden als de Chineezen zijn Voor den Engelscbeu handel, die millioenen gul dens omzet in de Chineesche kustplaatsen, is het inderdaad eene vraag van leven of dood of het tot een Fransch-Chineeschon oorlog zal komen. Ongelukkig heeft Engeland thans nog met andere niet minder zorgwekkende zaken te doen. Vooraan staat het Egyptische vraagstuk. Het is bekend dat de onverzoenlijke tegenstander der Afrikaanscho slavernij, de generaal Gordon, met eene zending naar Egypte is vertrokken om zoo mogelijk Khar toum te redden uit de handen van den valschen profeet. Die zending heeft al terstond zeer groote moeie- lijkheden opgeleverd. De afspraak was dat de ge neraal regelrecht naar Khartoum zou gaan zonder Kaïro aan te doen. Het bleek echter al spoedig dat de weg naar Khartoum zoodanig was versperd door do rebellen dat er vooreerst geen denken is om regel recht naar Khartoum te gaan. Maar de generaal moest ook geld hebben, geld om de oproerige stam men om te koopen, eu wel niet meer of minder dan 1 millioen guldens. De Egyptische regsering is echter op het punt van geld slecht te spreken en heeft ten slotte geen andere uitkomst weten te vin den dan het geld voor den tijd van een half jaar te leenen van don grooten heiper uit den nood Rothschild. Maar het is duidelijk dat op deze manier de ver antwoordelijkheid van Engeland steeds toeneemt. De conservatieve dagbladen ei^chen dan ook reeds dat Engeland over geheel Zuid-Egypte zijn bescher mende hand zal uitstrekken. Gelukkig schijnt de Engelsche regeering met de Transvaalsche deputatie tot overeenstemming ge komen te zijn. Dat is niet alleen in het belang van de Transvaal maar ook van Engeland, dat onder de uitbreiding zijner bemoeiingen over de geheele wereld dreigt te bezwijken. De berichten uit Oostelijk Europa zijn weder ernstig. Dag aan dag vallen in Rusland moorden voor, door nihilisten bedreven. En thans doen zich ook in Weenen verschijnselen voor die doen ge- loovcn dat de verwoestende leer van het nihilisme hare practische aanhangers niet alleen in Rusland vindt. 6)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2