Ir. I. FAS INS, Notaris te Veen, publiek verkoopen: Een HOS, Kinder-Pap-BeschuitT DE HUISVRIEND. burgerlijke~stand; BOUWLAND aldaar, Het Portret van Koningin Emma der Nederlanden. LAND- EN TUINBOUW. RECHTSZAKEN. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Mr. A. van Mens, 1200.— te ANDEL, NAZOMER, Novelle van MELATI VAN JAVA. Cm Middernacht, Gedicht van C. Honigh, Muziek van Richard Hol. stooten, dat hij eenige uren later aan de gevolgen is overledeu. De aanspreker G, die Woensdag te Oudeschild aanzegging deed van 'toverlijden vaneeningezetene, nam de gelegenheid waar om zich op genoemd dorp bij eene weduwe, die ziek is, aan te bevelen voor het maken van haar doodkist, indien ze kwam te sterven. Weinig dacht de man er aan dat zijue eigene levensuren geteld waren. Van Oudeschild zou hij zich naar Oosterend begeven. Op den zee dijk rukte de wind hem den hoed van het hoofd. G. liep den hoed na, die langs de helling des dijks rolde en viel in zee, waar hij verdronk. De brand in de stearine-kaarsenfabriek te Gouda is ontstaan door het springen van een ketel met vetzuur, dat zich rechts en links een weg baande en welk gloeiend en kokend vocht alles waarmede het in aanraking kwam, deed ontbranden. De felle vlammen deelden zich ter stond mede aan de 7 overige distilleerketels, die de een na de andere bezweken en de gloeiende vetmassa door het gebouw deden vloeien. Wel dra hadden de hoog opstijgende vlammen de ga lerijen bereikt, waarop aan beide zijden van het lokaal de enorme voorraad bak ken, met gedistil leerd vet gevuld, zijn geplaatst. Het duurde dan ook niet lang of onder donderend gekraak bra ken de zware ijzeren kolommen dezer galerijen, de ijzeren binten en balken werden als 't ware dooreengestrengeld, gekromd, gebroken en de 12 kolossale ijzeren vergaarbakken scheurden en vie len neer, hun brandbaren, vetten inhoud vermen gende met de op den bodem van het gebouw reeds brandende massa. Toen was de schrik het grootst. Als een lavastroom verspreidde zich het gloeiend vet links en rechts, overal een uitweg zoekende, overal den brand vergrootende. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de ontzettende vlammen, die uit de gebouwen op stegen, behoeft men slechts te weten dat ver over de 100,000 kilogram vetzuren in de ver nielde bakken en distilleerketels waren. Geluk kig is het grootste deel der fabriek behouden ge bleven, dank zij hare goede inrichting met brand muren, ijzeren deuren enz., en dank zij ook de brandweer, die zich uitstekend van hare taak kweet. Met behulp van zanddammen werd het heete vet in zijne vaart gestuit. Een gedeelte der 500 werk lieden zal aanvankelijk kunnen worden gebruikt om den boel op te ruimen, en een ander ge deelte zal spoedig weder aan het werk kunnen worden gezetmaar vóór de fabriek weder geheel de oude is, zal er een geruimen tijd moeten ver- loopen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voor gekomen Het bedrag der materiëele schade is nog niet op te geven. De houtzaagmolen //De Eendracht'' te Zaandam is Woensdag afgebrand.De molenmakersknecht S. te Hees, onder Nijmegen, die te Over-Asselt aan een molen werkzaam was, had het ongeluk uit dien molen naar beneden te vallen. Hij is aan de gevolgen van den val overleden. In de Spui straat te Amsterdam werd Woensdag een vrouw dood op haar bed gevonden. Misbruik van ster ken drank was de oorzaak van haar dood. Te Linschoten wordt sedert Zondagavond de onder wijzer D. vermist. Men vreest dat hij te water is geraakt. Te Elten hadden Zaterdag een man en een vrouw hun huis verlaten, de man om op de fabriek te gaan werken en de vrouw om bood schappen te doen. Zij hadden de deur gesloten en twee kleine kinderen zonder toezicht achter gelaten. De kleinen schijnen met vuur te heb ben gespeeld, want spoedig stond het huis in lichterlaaie; de buren hebben met een bijl de deur moeten verbrijzelen om de kleinen te kunnen red den, die erge brandwonden bekomen hebbenhet huis brandde geheel af en niets werd gered. Te gen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Aan de Handelskade te Amsterdam is het lijk gevonden van den stuurman van het schip //Me- rappi". De man werd sedert Woensdag vermist. De 21-jarige jongeling J. Trompetter te Rouveen, die voor 14 dagen bewusteloos in een schuur ge vonden werd, met een diepe wonde in het ach terhoofd, is boven verwachting herstellende en weer tot bewustzijn gekomen. Woensdagochtend heeft hij verklaring afgelegd, dat hij uit vreien was geweest en een zwager van het meisje, ze kere H. II. te Rouveen, hem die wond heeft toe gebracht. Van de zaak is proces-verbaal opge maakt. Op de Baangracht bij de Palmstraat te Amsterdam kregen Dinsdagavond, omstreeks half-elf, eenige jongelieden die in beschonken toe stand verkeerden, twist. Al vechtende geraakten twee dames en twee beeren te water. Gelukkig waren er menschen bij de hand om hen op het droge te brengen, zoodat zij met een nat pak vrij kwamen. j- Heusden, van 24 tot 31 Jan. Overleden: A. E. Varossieau, wed. van J. Willekes, 83 j.J. van de Grint, wed. van J. van Elswijk, 67 j. f Dussen, Jan. Geboren: Adrians, d. v. J. v. Tilborg en M. v. Biesen; Aart, z. v. A. Verhoeven en A. Verhoeven. Overleden: W. van Dijk, jd. 2 d.; M. van Dijk, jd. 6 d.; M. A. van Dinteren, jd. 3 m.: C. van den Diepstraten, jm. 2 m.: D. Grootenboer, jd. 1 m.; A. P. L. A. Boelaars, van Tilburg, jm. 3 m. Longziekte onder het Vee. Nu ook de Eerste Kamer de begrooting voor binnenlandsche zaken heeft goedgekeurd, waarbij ter beschikking der regeering 3 ton extra zijn ge steld, zal vermoedelijk de minister Heemskerk van die bevoegdhoid wel gebruik maken om de long ziekte in het spoelingsdistrict door den krachiigen maatregel van afmaking te bestrijden. Met dat doel is hem in de vorige maand, door de bestareu der landbouwmaatschappijen in bijna alle provinciën, een adres gezonden, waarin de nood zakelijkheid en doelmatigheid van dien maatregel kiachtig wordt betoogd. Men vindt daaro. a. aan gevoerd, dat sedert 1877 de longziekte onder het j rundvee in geheel Nederland (behalve in het spoe lingsdistrict om Schiedam) is verdwenen voor een uitgaaf van nog niet Sl/s ton, terwijl dat district alleen bijna 5 ton heeft gekost, zonder dat de ziekte er is geweken. Het adres merkt verder ook op dat het vleesch van afgemaakt vee 60 pCt. der kosten dekt, zoodat als 1/i ran den veestapel in het dis trict wordt afgemaakt tegen 250 per stuk, do krasse maatregel slechts ruim 4 ton zal kosten, minder nog dan nu reeds sedert 1878 voor inen ting en beperkte afmaking is besteed. Volgens het adres moet met de afmaking ten spoedigste een begin worden gemaakt, want de stal tijd is daartoe het meest geschikt. »Tot het aanbieden van ons verzoek,* zeggen adressanten, »zijn wij niet geleid door den wensch naar eenige bescherming of bevoorrechting, maar door het recht hetwelk wij meenen dat de land bouw, Neerlands eerste middel van volksbestaan, mag vrageu van 's Rijks regeering, om hetgeen hij voortbrengt, zooveel mogelijk daarheen te kunnen aanvoeren, waar hem het meeste voordeel wordt aangeboden. »De handel op Engeland toch, voor zoover althans het ruudvee betreft, kan gezegd worden voor Ne derland te zijn te niet gegaan. »Dnitschland, hetwelk zooveel vee trok, heeft zijne grenzen voor ons vee gesloten. Indien 's lands regeering niet krachtig optreedt tot uitroeiing van de longziekte, het is te vreezen. dat de voor Nederland en zijnen landbouw zooveel schade aanbrengende belemmeringen niet alleen zullen blijven bestaan, maar tevens zullen worden vermeerderd.* De Minister zal nu zeker spoedig een beslissing nemen. Hbld. De oisch voor de beschuldigden in de zaak Utrechtsche studenten is: veroordeeling wegens een voudige, moedwillige mishandeling, tweemaal ge pleegd: voor Boddaert 3 m. gev. en 2 boeten elk van ƒ8; voor Ram 6 m. en 2 boeten elk van 8 voor Grenfell 4 m. en 2 boeten elk van 8 en 1 van 25: voor Turk 15 d. en 1 boete van ƒ25; voor Rijckevorssel 15 d. en 1 boete van ƒ25; de boete van de beide laatsteu wegens verbreking van afsluiting. Voor de Jong eischte bet O. M. vrijspraak. Mr. van Bolhuis trad op als verdediger van een der hoofdbeklaagden, den heer Boddaert en tevens van de beklaagden Turk en van Rijckevorsel. De heer van Bolhuis trachtte aan te toonen dat de ge- heele zaak niets anders was geweest dan een ruwe studentengrap, waarbij van boos opzet, van afspraak of wil om te mishandelen bij de beklaagden geen spoor was te ontdekken. Hij, evenals de volgende pleiter, mr. van Eeden, die voor don beklaagde Ram optrad, hield staande, dat er noch wettig, noch overtuigend bewijs voor de schuld der beklaag den was geleverd, en zjj vroegen voor hun cliënten ontslag van rechtsvervolging, subsidiair veel zach tere straf dan door het M, was geëischt. Mr. Scheidius, uit Arnhem, voor bekl. Grenfell optredende, betoogde, evenals zijn voorgangers, dat de juiste toedracht der zaak nit de verschillende verklaringen der getuigen niet was op te maken. Met name voor hetgeen zijn cliënt was te last ge legd bestond geen zweem van bewijs, en pleiter meende dan ook, in geval er 't geen hij zeer onwaarschijnlijk achtte een veroordeeling mocht plaats hebben, op veel minder straf dan geëischt was te mogen aandringen. De substituut-officier van justitie handhaafde zijn reeds voorgedragen requisitoir en na dupliek der pleiters is daarop de uitspraak bepaald op Dins dag e.k. De Utrechtsche correspondent van de >N. R. Ct.« verdedigt zich in een ingezonden stnk in dat blad tegen den blaam door den substituut-officier in het studentenproces op hem geworpen, als zou hij inder tijd de zaken overdreven hebben voorgesteld. De schrijver herhaalt, dat hij niets overdrevens heeft gezegd en dat hij hier en daar zelfs zachter oordeelde dan zijn »voorzichtigen ambtgenoot van het »Utr. Dagblad,* die zijn stukken eerst ter cor rectie aan den substituut aanbiedt.* Het eenige ge brek, wat volgens hem zijn bericht aankleefde, was wellicht dat het »hot eerste bericht* was. »Heb ik een verwijt verdiend, heet het aan het slot, voor wat ik in het publiek deed, ik wil het ook in het publiek ten aanhoore van iedereen ver nemenDaarom heb ik zelf het verslag dezer te rechtzitting willen maken om zoo getrouw, als mij mogelijk was »»het ware licht op deze zaak te doeu vallen. »Dat daarin niet werd opgenomen het te mijnen aanzien door den substituut-officier gesprokene, is niet mijne schuld. KERKNIEUWS. naar Aalburg, Kuiper te NnnspeetWetsinge- Sauword, C. Schot te Tolen. naar Zeerijp, W. van Sloten cand. te Tjamsweer; Zuid-Zijpe, H. G. Kist te Grootschermer. voor Durgoi-dam, P. Knuttel te Noordgouwe; Val kenburg, J. H. Beekman te Almkerk Nootdorp, (cl. 's Hage), J. v. d. Veen te Rossum Schoonoord, H. Lagerweij te Ankeveen Uithuizermeeden O. G., Dijksterhuis te Huins en Lyons. De eerste aflevering van »De Huisvriend*, uit gaaf van H. A. M. Roelauts, te Schiedam, is dezer dagen verschenen. Dit werk wint hoe langer hoe meer de gunst van het publiek. Het eerste Nom- mer bevat oorspronkelijke Bijdragen van A. J. De Ball, E. Laurillard, F. Nagtglas, Sally, F. Smit Kleine, Ant. L. De Rop, Dr. H. J. Veth en ande ren; de overige kleinere opstellen, bij de vele pla ten, getuigen van eene voor hare taak uitstekende Redactie. Onder de vele gravuren treffen wij aan een keu rig uitgevoerd portret van Koningin Emma der Ne derlanden, terwijl ook een Lied, woorden van C. Honigh, muziek van Richard Hol, velen zal aan genaam zijn. Met volle gerustheid mogen wij dezen Huisvriend aanbevelen; de prijs zeven-en-dertig en een halve cent in de maand kan voor niemand een be zwaar zijn. Bij de firma J. W. van Leenhofif en Zoon te Rotterdam is onder redactie van J. Heijermans in bewerking een Handels-Adresboek van geheel Nederland*, dat geroepen is in een sedert lang gevoelde behoefte te voorzienten einde de groote kusten aan het verzamelen der noodige gegevens verbonden, niet te zeer te doen drukken op de prijs van uitgave, wordt van iedere handeldrij vende firma, die won«cht in het adresboek te wor den opgenomen, eene betaling van tien cents ge vorderd terwijl niemand bezwaar zal hebben, zich op die voorwaarde te doen opnemen in het adres boek, stelt deze betaling den uitgevvrs in staat een goed werk te leveren voor een geringe uit- gaafsprijs; daar een vertrouwbaar adresboek, voor den handel zoowel in 't binnen- als in het buiten land, van groot aanbelang is, wenschen wij deze uitgave het beste succes toe. Om den onaangenamen reuk van petroleum spoedig van de handen te verwijderen, behoeft men ze slechts mot bier te wasschen. Is uw drinkwater zuiver In negen van de tien gevallen kunt gij er zelf de proef van nemen. Ynl een goed omgespoelde flesch voor drievierde met het water, voeg er een halven eetlepel suiker bij, sluit de flesch met een goed passende knrk en zet haar op een matig warme plaats. Is het water dan na tweemaal vier en twintig uur nog volmaakt kleurloos en renkeloos, dan is het veilig drinkbaar. Wordt het evenwel melkachtig troebel, dan is er geen twijfel aan of het was onzuiver en niet geschikt als drinkwater. Van de Amsterdamsche straat. Een drenkeling wordt, onder een groote toevloed van menschen, in een politie-bnrean binnengebracht. Een bejaard moedertje vraagt aan een koperslagersjongen »Wat is dat?* »'n Man opgehaald.* »Uit 't water?* »Ja.« Het ie der lang in gelegen Acht dagen.* »Was ie dood?* »Ja juffrow.* Een Amsterdamsch dienstmeisje, de stof afno- mende van eene pianino, vroeg hare mevrouw, die juist in de kamer tegenwoordig was: »Mufrauw, hoeveel stukke kanne der nou wel op dat ding gespeelt worre?« Een zwarte Engel van der Vlies* is in Enge land, te Whitestable, ontdekt. Een meisje, Frances Wood genaamd, werd op 15-jarigen leeftijd bedle gerig. Zij begon er inderdaad zeer slecht nit te zien, tot haar gezicht, met uitzondering van een smalle streep op 't midden van den neus, totaal zwart werd. Zij verloor ook het gebruik harer le dematen met uitzondering van haaréénen arm, en kon slechts brandewijn met water en lichte spijzen tot zich nemen. Men had algemeen medeljjden met het arme meisje en nit alle deelen van Engeland werden haar rijkelijk aalmoezen gezonden. Artsen werden to vergeefs geraadpleegd en specialiteiten geconsulteerd; en toen dat alles niet hielp, berustte men in 't onvermijdelijke, bewonderde de gelaten heid en de lijdzaamheid, waarmede het vrome meisje, dat intusschen tot vrouw was opgegroeid en veel naar de kerk ging, haar lot verdroeg, en onder steunde haar rijkelijk uit liefdadigheidsfondsen en met particuliere giften. De juffrouw had het dus uitstekend. Alleen: zij bleef negerin met een witte streep op den neus. Dat duurde zoo twintig jaren, tot nu onlangs de vreemde zieke van Whitestable inderdaad zeer ernstig ziek werd en op haar sterfbed bekende, dat zij al dien tijd met de goó gemeente een loopje had genomen, door haar gezicht met gebrande kurk in te wrijven en zich lam te houden. In dit bedrog had zij zulk een graad van kunstvaardigheid en slimheid bereikt, dat haar moeder er zelf de dupe van was. Verleden week Woonsdag is deze vreemde oplicht- ster overleden. Wat zoeken sommige menschen toch vreemde omwegen om aan de kost te komen! Een koopman kreeg eens verschil met een zijner klanten. Beiden konden het niet eens worden, totdat de koopman het geduld verliest en den klant eenigszins hardhandig uit zijne kamer in het kan toor brengt. Onmiddelijk wordt de man daar door den boekhouder aangepakt en even snel van het kantoor naar den gang overgebracht. Daar wordt hij verder door den portier op dezelfde snelle wijze tot op straat vergezeld. Toen hij op deze wijze buiten was gekomen, is het eerste, wat de klant zeideBeleefd zijn ze daar niet, maar ik moet toch erkennen, dat men door dat huis toch altijd even ving en prompt wordt bediend. »Wie wa3 Columbus?* vroeg in eeu dorpschool een ouderwijzer, toen hjj de ontdekking van Ame rika behandelde. >Een vogel!* riep een der kleinsten, verheugd dat hij nu eens de eerste kou zijn. »Een vogel?* vroeg de verbaasde meester, »hoe kom je daaraan?* »Wel,« luidde het antwoord van den knaap, die niet erg gesticht was over het gelach zijner mede scholieren. >In het leerboek van mijn oudsten broer heb ik een stukje gezien, waar boven stond Het ei van Columbus.* Het jaar 1289 mocht zich l>eroemen op een bui tengewoon zachten winter, waarin sneeuw en ijs geheel ontbraken. Op Kerstmis prijkten de boomen met frisch ontloken groen, de vogels begonnen te broeden en in Februari had men reeds rijpe aard beziën. Twee maanden later bloeide de wjjnstok, doch in Mei sloeg het weder plotseling om. Daar het nog zoo vroeg in het jaar was, leden de planten echter gelukk.g niet van de nachtvorst. Vmchtboo- nien, boosters en wijnstokken, waarvan de bloei totaal afgevroren was, begonnen opnieuw weder uit te botten en de oogst was zoo overvloedig, dat een schepel spelt slechts tien penningen, een ache- pel rogge twaalf, een schepel haver acht en een emmer Dnitsche landwijn slechts twaalf penningen kostte. t Dussen, 31 Jan. Aangevoerd 162 K.G. Prijs der boter 1.27 tot f 1.36. f Waalwijk, 1 Febr. Vee. Aanvoer veel, dragend vlug. Boter. Aangevoerd 1360 K.G. van 1.09 k 1.23. per K.G. Notaris te Veen, bericht dat het HUIS C. a., onder Wijk, van de erven A. SCHOUTEN, door hein 21 Januari 1.1. geveild, is ingezet en reeds gehoogd tot Toeslag op 4 Februari as., om 11 uur, bij J. Schouten te W ij k. Ten kantore van genoemden Notaris kan in middels worden gehoogd. zal, krachtens bevel van de Rechtbank te 's Her togenbosch, te A n d e 1, ten herberge van A. VAN ANDEL, provisioneel op 20 FEBRUARI 1884 en finaal op 6 MAART 1884, telkens des namiddags ten 6 ure, kadaster sectie A, nrs. 192, 499 en 498, groot 40 Aren, 22 Centiaren; en EEN PERCEEL kadaster sectio B, nr. 230, groot 58 Aren, toebe- hoorende aan den Heer W. J. Naijen en Kinderen t e A n de 1. Nadere iuformatiëu geeft genoemde Notaris. uit de Stoom-Broodfabriek van M. C. POLDERMANS te Gorinchem. Dit meer en meer algemeen «Kindervoedsel, bjj onvoldoende moedermelk, wórdt door vele Heeron Doctoren aanbevolen, terwijl, ondorgeteekende ver- scheidene Attesten ontvangt van de goede uitkomsten, aangewend ook bij zeer zwakke kinderen. Ik heb tot gemak mijner geëerde Clientèle, Dé pots geplaatst en worden dezelve gevraagd daar, waar ze nog niet zijn. De EERSTE AFLEVERING van den Nieuwen Jaargang is verschenen en bevat o. a. A. J. de Buil. Tusschen Twee Vuren. W. Koning. De Oorlog. E. Laurillard. Weezenlied bij 't Nieuwe jaar. F. Nagtglas. Hoe ik voor veertig jaren naar Zeeland ging. Ant. L. de Rop. Het Schoonste Licht. Sally. Over vijf jaren. De gravuren dezer Aflevering, ten getale van 16, bestaan in Na het vertrek der Pinken. Muziek-instruincnten uit vroeger tijd. De Priesters van Boudha. De Plaza-Major te Madrid. Binnenplaats van het Burgerweeshuis te Amsterdam. De Kolibries. De Oorlog. Veroverde Vaandels. Groote Kindereu, en Een goede fooi. Verder is in deze Aflevering, onder de Rubriek Nederlandsche Liederen, opgenomen: Voor de volgende Afleveringen zijn vele belangrijke Bijdragen toegezegd en reeds in het bezit der Redactieook verschillende Houtgravuren, naar teekeningen of schilderjjen der eerste Meesters, zijn in bewerking. Iu de Maart-Aflevering zal worden opgenomen Eene maandelijksche Aflevering van De Huisvriend* bevat 80 kolommen druks, met 1015 Gravuren en kost slechts Zeven cn Dertig en een halve Cent. Abonnementen voor een geheelen jaargang worden bij alle Boekhandelaren aangenomen en bij den Uitgever II. A. M. ROELANTS te Schiedam. O Cv Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Bedankt F. Smit Kleine. Na hot vertrok der Pinken. Dr. H. J. Veth. De Kolibries.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3