"BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. Officieele berichten. BINNENLAND, sterk mogelijk vergroot, aan de wereld ver- kondigen. De beleediging hunner tegen partij is hunne glorie. Door het kleine van anderen zoo breed mogelijk uit te meten, toonen zij zelf hoe buitengewoon klein zij zijn, hoe laaghartig hun karakter is. W at de tegenpartij doet, wordt door hen voet stoots afgekeurd, omdat het van haar komt. Zelf geen eergevoel in het lijf hebbende, kun nen zij het zich bij anderen niet denken. Iedereen die een open oog heeft voor zijne omgeving, kent zulke kleine mannen; gebeurt er iets onedels of laags, zoek er hunnen naam gerust achter, gij zult dien zeker vinden, zij zijn een bederf, een kan ker voor de groote, zoowel als voor de kleine maatschappij. Ik zat als vastgenageld, 't was mij, alsof mijn hart stil stond. Daar klonk plotseling het geblaf van Hector en achter deze stond aan den oever een hooge donkere gestalte Koenraad. Ik schrok hevig, zonder te weten waarom. Frits echter lachte en riep onbeschaamd: Hoe vindt ge't, Koenraad, in dit moeras een zeereis te maken? Wat wilt ge, wc zijn jong en fantaseeren gaarne. Koenraad echter antwoordde koel: »ge deedt beter naar den oever te roeien, Frits!* Wij komen al,riep deze morrend terug en aan den oever gekomen, zeide Koenraad mij uit de boot hel pend »'tls hier ongezond, Alix, ge moet dezen kant vermijden* daarna zeer streng tot Frits: »ge moest dat beter begrijpen en mijne vrouw niet in die moeraslucht gevoerd hebben.* Het was geheel mijn schuld, Koenraad,* viel ik in. Hij zag me echter bitter lachend aan. »Uw schuld, arme Alix, alsof men u ooit geleerd had voor u zeiven te kiezen!* Frits sliet de boot, in plaats van ze vast te leggen, p:et een voetstoot in den rijver voort. (Wordt vervolgd.) t BAARDWIJK, 4 Febr. Heden middag is de overlaat tusschen hier en Drunen beginnen te werken. De gemeenschap wordt onderhouden door veerschuitjes. t DALEM. Het aantal kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, die niet gevonden wor den op de lijst der schoolgaande kinderen alhier, bedraagt 11. De kamer van Koophandel te Waalwijk heeft besloten, zich in zake de telegraaf-gemeenschap met Engeland tot den minister van waterstaat enz. te wenden. Mede zal zij het verzoek steunen om een wijziging in den telegraafdienst aldaar, ten behoeve van den handel. Volgens een gerucht zou een Amsterdamsche Maatschappij plan hebben bij het gemeentebe stuur van Rotterdam aanvraag te doen om een passage te bouwen op de terreinen van het zoo genaamde plan C en daartoe dien grond willen aankoopen tot den prijs van 200 per vierk. Meter. De „Portef.' zegt: Het //Muider Slot' loopt denkelijk groot gevaar, althans er is vergund de buskruitfabriek te Muiden weder op te bouwen. De pastoor van Bovenkerk, de heer Brouwers, altijd waakzaam voor de belangen van onze vaderlandsche kunst en letteren, zal eerlang in een allerprach tigst op perkament uitgevoerd smeekdicht den Ko ning vragen, de uitvoering van dien bouw niet toe te staan, met het oog op de schade, die het slot onlangs bij de ontploffing leed en het gevaar, waarin het. na den opbouw der fabriek zou ver- keeren. Tevens zal op zijn initiatief een alge- meene adresbeweging op touw worden gezet. Er zijn een reeks photographieën in kabinet formaat verschenen van de merkwaardige kerk glazen, waardoor de gemeente Gouda terecht, wij mogen wel haast zeggen, wereldberoemd is. Ieder die deze geschilderde glazen ziet, wordt in de eerste plaats getroffen door de schitterende kleuren mengeling, waardoor de gebroeders Crabeth al hun voorgangers en navolgers hebben overtroffen. Men zou dus allicht geneigd zijn te denken, dat eerst, als het tot nog toe te vergecfsch gezochte geheim der kleuren-potografie gevonden is, wer kelijk afbeeldingen der glazen zouden kunnen ge leverd worden, waarin de oorspronkelijke meester stukken geheel tot hun recht komen. Zeer zeker is die stelling voor verdediging vatbaar. Maar toch is bij Gouda's beroemde glazen de kleur niet alles. Ook de teekening er van is bewon derenswaardig fraai. De inspecteur der gevangenissen is uit 's-Hage naar 's-Bosch vertrokken, ten einde dadelijk maat regelen te nemen om een groot getal jeugdige mannelijke veroordeelden uit de landelijke gevan genis De Kruisberg, nabij Doetinchem, aldaar te doen overbrengen. Overbevolking op De Krüw- berg is hiervan de oorzaak. Te Zevenwolden werden in de wouden van Fries land reeds voor eenige dagen spreeuwen waarge nomen, thans ontwaart men er de kievitten reeds. Deze vogels zijn er dus bijzonder vroeg. Voor de tweede maal is er te Amsterdam een bloedzuiger in het duinwater gevonden. Men schrijft uit Oud-Beierland Zijn wij niet te optimistisch in ons gevoelen, dan kan de pokken-epidemie in deze gemeente als geweken beschouwd worden, een enkel spo radisch geval dat zich nog kan voordoen, uitge zonderd. Maanden lang werd onze gemeente, niet ten onrechte, door de meeste inwoners van naburige gemeente en door vreemdelingen gemeden, tot groote directe en indirecte schade van vele onzer inwoners. Moge deze gunstige tijding ieder opwek ken onze gemeente weder te bezoeken en de vroegere betrekkinven aan te knoopen. Gelijk btkend is zijn de onderhandelingen tus schen het Xederlandsch Toon eel en den heer van Zuylen afgesprongen. Laatstgenoemde heeft thans tegen a.s. Donderdag alle belangstellenden in een //Rotterdnmsch Tooneelgezelschap' uitgenoodigd tot eene bijeenkomst, waar hij de juiste toedracht der zaak zal uiteenzetten. Jaantje Struik heeft een request om gratie ingediend, waarbij zij verwisseling der gewone in cellulaire gevangenisstraf vraagt in het belang zoowel van hare gezondheid als van haar kind, hetwelk zij dan spoediger zelve zou kunnen ver plegen. Te Buren (Geld.), is weder een persoon door de pokken aangetast. In 't geheel zijn er zes door deze ziekte bezocht, waarvan er tot heden een overleed. De laatste drie lijders zijn eenige keeren met de eerste drie in aanraking geweest, waardoor de ziekte zich wellicht heeft voortgeplant. Dat in Drente het bijgeloof nog niet overal is uitgeroeid, bleek dezer dagen te Koevorden. Een kind leed aan eene kwijnende ziekte en het ver moeden, dat eene heks de schuld hiervan droeg, won veld. Dit vermoeden werd zekerheid, toen het kind iets braakte, dat door den apotheker voor gekaasde melk, doch door iemand, die 't be ter wist, voor een kleine slang werd gehouden. Wijl heksen veel verkeeren met slangen, vond de apotheker natuurlijk geen geloof. Men verwacht nu de tooverkol weldra te zullen ontdekken, want het slangetje heeft men doorgebroken en de heks moest op datzelfde oogenblik eene snede krijgen door de onderlip. Te Schijndel werd in eene haag het lijk gevonden van een man, die door een schot met hagel in de borst doodelijk was getoffen. De verslagene was een persoon die in geen gunstigen roep stond, daar hij zeer dikwijls met de justitie heeft ken nis gemaakt. Nu wordt er vermqed dut hij met geeue goede bedoelingen bij den eénen of ande ren boer op het erf gekomen is en bij die gele genheid een schot in de borst heeft gekregen, en daarmede nog een eind ver is geloopen, tot hij er bij neerviel en stierf. De justitie doet on derzoek. Een allertreurigst ongeval had Zaterdagmorgen met de postkar van Delft en het Westland op den Haag plaats. Door het struikelen van het paard, op den weg tusschen Delft en de Lier, kantelde de kar om, waardoor de postiljon voor over in de sloot terecht kwam. Te vergeefs trachtte hij zich te redden; toen er hulp opdaagde, was de man reeds in de modder gestikt. De conduc teur kon zijn metgezel niet spoedig genoeg ter hulp komen, omdat hij zelf zoo zwaar was ge kwetst, dat hij naar de stad moest worden ver voerd. Met veel moeite gelukte het paard en postkar op het droge te brengen. De postiljon, K. van Heijningen, was een zeer oppassend man; hij laat een weduwe met drie onverzorgde kinderen na. Volgens „Het Noorden' heeft te Dokkum het volgende plaats gehad: Een jongeling van pl. m. 16 jaar neemt zijn zusje, een kind van ongeveer 3 4 jaren onder den arm en gaat er mede naar de gracht, en op de vraag van iemandwat doet ge daar? geeft hij koelbloedig ten antwoord: „ik ga een hond verzuipen' en werpt het kind in het 8 h 9 voet diepe water. Een der buren redde het kind. Een oppassend huisvader is te Bergen-op-Zoora plotseling dood gebleven tengevolge van een stoot tegen de borst, veroorzaakt door een wagen, die achteruitliep. Te Utrecht is Vrijdagavond een geacht grijsaard van de trappen zijner bovenwo ning gevallen en dientengevolge bezweken, Een Berlijnscbe reuziu, Pauline Marie Eliee Wedde, bekeud onder den naam van »reuzin Marian,* stierf 22 Jan. j.l. onverwachts te Parjjs aan oen beroerte. Ze was 8 voet 2 duim lang en had zich verbon den voor een t.onrnéo door de Vereenigdo Staten. Volgeus.de »Nat. Ztg.« schatten deskundigen het verlies, dat haar impressario door haar dood lijdt, op ongeveer 180,000 mark. Te Debreezin (Hongarije) bevindt zich in do co- legeale boekverzameling een hoogst merkwaardig handschrift, namelijk Calvijns geloofsbelijdenis, door hem zelf geschreven. Men schijnt een eeuw gele- deu aan dergelijke dingen minder waarde te hebben gehecht. Althans toen keizor Jozef vóór een hon derd jaar te Debreezin kwam en verlangde het handschrift te zien, dat hij ook werkelijk las, kwain hot to voorschijn uit het stof, waarmee een hoop boeken was bedekt. Do geloofsbelijdenis lag het onderste. De keizor vroeg met bevreornding, hoe men zulk een boek eou dergelijke plaats kou geven. Doch do opziener redde zich uit de verle genheid door te zeggen: »Wijl het de grondslag van onzen godsdienst is! inoost het ook 't onderst bggen-4 Het blijkt meer en meer dat do ophef, door Bar- num van zijn witten olifant gemaakt, echt Ameri- kaanscho »humbug« was. De tweo priesters uit Birma, die in don zoöiogischon tuin het dier kwa men aanbiddou (bij welke ^plechtigheid,* in tegen stelling met de eerste aankondigingen, geen toe gang was voor het publiek) bleken volstrekt geen priesters te zijn. Een door do dagbladon medego- deeld telegram uit Indië, waarin al de kenmerken van een echten witten olifant opgesomd worden, welke natuurlijk allo bij Barnum's wonderdier ge vonden werden, is moer dan waarschijulijk op last van Baruum zeiven aan hem gezonden. En Bar- num's agent te Londen, die aaukoudigde, dat, do gezant van Siam den olifant voor echt verklaard had, werd deerlijk gelogenstraft, daar do gezant in de bladen verklaart dat hij het dier nooit go- zien heeft, dat, hij er nooit zijn meeniug over zeide en dat men in Siam niets weet van het bestaan van heilige olifanten, hetzij dan witte of zwarte. De trein van ludianapolis naar New-York reed over een brug over de Witte rivier, 7 mijlen van eerstgenoemde stad. De brug zakte in en do trein stortte in de rivier. 4 spoorwegbeambten verdron ken en 6 reizigers worden vermist. Te Braine- le-Coriito reden 2 treinen tegen elkander aan. De machinist van een daarvan kwam om. In de haven van Nico wordt »lo Neptune* ver wacht, een soort, van duikerklok, die te Lyon in aanmaak is en bestemd is voor hot doen van toch ten ouder water. Het werktuig is cylindervormig en van staal. De hoogte bedraagt 10.5 M.het is aan do boven zijde voorzien van een ring of hals, waardoor men dantin afdaalt; deze hals wordt gesloten met een stop, die 1000 kilogram weegt. Nauwelijks is de persoon in den cylinder afgedaald, of hot, gewicht van 1000 kilogram daalt boven hem neder, dat echter is op te heffen door middel van eon zuiger, welke in de draaitrap werkt, die tot den bodem der »Neptuue< toegang verschaft. Aanvankelijk bereikt mep do ingeuieurs-katner, dan het salon voor de reizigers, dat 15 personen kan bevatten en voorzien is van een kristallen lens, welke 2000 francs heeft gekost. Buitendien zijn er nog eenige kleinere lenzen, zoodat men in allo richtingen om zich hoen zal kunnen zien en de plantcHgroei enz. onder water zal kunnen waar nemen. Edmondo de Amicis, de welbekende Italiaansche schrijver, gaat nu óók al naar Amerika. Hij doet de reis niet alleen om een boek over de nieuwe wereld* te schrijven, maar tevens om er een reeks lezingen te houden. Daarvoor is hem een som van 40,000 lire gewaarborgd. Dezer dagen ontving een bleeker te Punteaux van het station der Wester spoorweglijn kennisge ving dat er aan zijn adres een pakket was aange komen, dat men hem verzocht af te halen. De bleeker, die geen pak hoegenaamd verwachtte, zond evenwel een zijner knechts, die men een zorgvul dig in wasdoek besloten rol ter hand stelde, die by opening voor ongeveer 50,000 fr. aan verschillende aandeelen aan toonder bleek te bevatten. De man achtte zich bezwaard, dat geld te behouden, maar dewijl het adres juist was, achtte evenmin de po- litie-commissaris, do maire of de vrederechter zich gerechtigd er beslag op te leggen. Eindelijk heeft de bleeker het aan de spoorwegdirectie ter hand ge steld, die trachten zal den dader op te sporen. Men vurraoedt intusschen dat de waarden van diefstal afkomstig zijn en dat de dader uit vrees voor outdekkiug er zich op bovengenoemde wijze van heeft willen ontdoen. Een net gekleedo dame kwam met een klein kind in een hotel te Parijs en verzocht een kamer. Den volgenden morgen te 9 uur trok het de aan dacht van den kellner, dat het kind zoo lang schreeuwde en ging eindelijk de kamer binnen. Hjj vond het kind alleen alleen in bed en do mooder was verdwe nen. Op de tafel lag een briefje, met de woorden »Ik wil je liover vorlaten dandooden. Later zult ge een naam dragen, dien men je heden niet geven kan.* Het kind is naar een vondelingengesticht gebracht. Te Parijs brak een brand uit in de cité Joly, in oen magazijn van kant en passementerieën. Door den wind deelde deze zich aan do aangren zende perceelon mede, met hot gevolg dat een aantal magazijnen, 5 werklieden-woningen en berg plaatsen van décors (van do Variétés, de Gaité en de Porto-Saint-Martin), gedeeltelijk of geheol wor den vernield. 2 vrouwen sprongen uit een raam en werden zwaar gewondverscheidene kinderen worden vermist. De schade is zeer aanzienlijk. Door een brand in een fabriek te Toronto werd een schade van 250,000 dollars veroorzaakt. Een mislukte Wilhelm Teil. Te Leicestor zou kapt. Austin in de Rutland Skating Rink een aardappel schieten van het hoofd van zijn dochter, een meisje van 20 jaren. Na hot derde schot stortte zij met een gil ter aarde. De kogel was door den schedel gegaan en het meisjo ver- keort in levensgovaar. Van de diamantvelden van Kimberley (Z.-Afrika) word in 1883 voor een waaide van 2,742,400 p. st. aan diamanten uitgevoerd. Do 16-jarige zoon van een geachte en deftige familie te Wagenberg bij Terheijden, eon oppas sende jongen, bij zijn oom 1-e Antwerpen wonende om hot banketbakkersvak te leereu, is in de vorige week aldaar vermist. Hij zou 's avonds eenige bood schappen doen en zijn broeder, die daar ter plaatse bij een anderen oom woont, gaan bezoeken. De jon geling kwam niet terug en is ook niet bij zijn broeder geweest. Overal werdon tevergeefs nasporingen ge daan en men vermoedde niet anders of hjj zou te Wagenberg terug zijn, hetgeen niet het geval was. Den toestand der ouders kan men zich voorstellen. N.B. Sedert 4 weken is te Antwerpen nog een 14-jarig jongeling vei mist. In de Fransche Nationale Vergadering heeft in de afgeloopen week een merkwaardig debat plaats gehad over de sociale toestanden. In dit debat, dat elf dageu heeft geduurd, heeft Ferry groote triomfen behaald door zijne welsprekendheid. Maar het op merkelijkst is wel dat een der z.g. onverzoeulijken, do heer Clovis Ungues, in dit debat getuigde dat de vooruitgang van hot lager onderwijs, hot werk is waarvoor Ferry ten allentijde eer zal gebracht worden. Evenwel heeft het kabinet eene kleine nederlaag ge- O O leden. De heer Clémeuceau, de welsprekende aanvoer der der uiterste linkerzijde, had de volgende motie voor gesteld: »üe Kamer zal benoemen in zijne afdeelingen eene comm. van onderzoek van 44 leden, belast met het opstellen van een verslag over den toestand der handwerkslieden in Frankrijk en het voorstellen van alle die maatregelen, welke zij noodig acht om dien toestand te verbeteren. Deze commissie zal zoo spoedig mogelijk een eerste verslag opzenden over den toestand dor nijverheid te Parijs.* De rogoering had zich tegen dezo motie verklaard omdat zij zulk een ouderzoek onuoodig achtte, daar zij voldoende op de hoogte is van den toestand der nijverheid. Zij werd evenwel met 254 tegen 249 stommen aangenomen. Die maatregel schijnt ons zeer bedenkelijk. De Fransche werkman leeft altijd in dj gedachte dat hot algemeen stemrecht hem voor gebrek en kommer zou vrijwaren (gelijk Domela Nieuwen huis zou zeg gen de sleutel van de broodkast is) maar nu de tijden van werkeloosheid komen, wordt hij gewaar dat algemeen stemrecht en republiek ook al niet in staat zijn ieder burger een goed bestaan te ver zekeren. Wat zal het rapport van die 44 heeren dan uitwerken Alleen dit dat de werklieden nog meer ontevreden worden en dat de bodem viucht- baar wordt voor een nieuwen overheerscher. Omtrent het verloop der gebeurtenissen in Tong kin trekt het wel de aandacht dat China voort blijft gaan met het aankoopen van ontzaglijko hoeveel heden oorlogsmateriaal. Als het waar is dat de keizer van China en de prinsen een deel van hun vermogen hebben opgeofferd om die oorlogswerktuigen aan te schaffen, dan kan men daaruit eenigszius afleiden hoe gering de kans is, dat als Frankrijk Backninh heeft veroverd, China zich daarbij gelaten zal neer leggen. Heden (Dinsdag) opent de koningin vau Enge land het parlement. Op dit oogenblik is van de troonrede alleen bekend, dat zij zon bevatten eene verklaring, dat met de Transvaal eeue nadere bil lijke overeenkomst i« gesloten. Als dat waar is, zal het ministerie-Gladstone een heeten strijd in het parlement hebben te doorstaan, want de con servatieven hebben juist in de Transvaalsche ge schiedenis het beste middel gekozen om de Brit- jche gevoeligheid op te wekken. Er moet dan ook tusschen de leden van het Engelsche kabinet over de Tran8vaal-regeling verschil van gevoelen be staan. Er is ook kans dat de vraag weder op het tapijt komt, of Bradlaugh, de wettig gekozen ver tegenwoordiger van Northampton, zelfs tot drie maal toe herkozen, nog langer uit het parlement zal geweerd blijven door de hardnekkigheid van Northcote en de zijnen. Bradlaugh zelf heeft althans zich uitgelaten, dat ditmaal de zaak zal moeten beslist worden: men moet hem dan maar, zeide hij, vervallen verklaren van zijn mandaat als men durfi. De zaken in Egypte blijven onveranderd. De beroemde generaal Gordon is nu op weg naar Khartoum. De soldaten voert hp mee in zijn por tefeuille. Niet minder dan eea raillioen goudgeld heeft hij u.l. medegenomen om met klinkende spe cie de oproerige stammen om to koopen en te be wegen, niet langer de zaak van den valschen pro feet te dienen, 't Zal weldra blijken of het goud bij de Soudaneezen moer vermag dan lood. 7) Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 27 der wet van 19 Aug. 1861, (Stbl. no. 72) in verband met het beslnit van den heer Commissaris des Konings dezer prov. van 7 Jan. j.l. (bijblad no. 1.) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de loting voor dc lichting der nationale militie van dit jaar zal plaats hebben ten raadhuize alhier den 23n Febr. a.s., voormiddag 9'/2 uur, zullende de trekking voor de militieplichtigen, die niet zijn op gekomen of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoor dig zijn door den Burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Heusden, 4 Februari 1884. Burgera. en Weth. voornoemd HONCOOP. De SecretarisH. J. VAN EGGELEN. De Burgemeester van Heusden Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870, (Stbl. no. 82.) Doet te weten, dat van af heden gedurende 30 dagen ter secretarie dezer gemeente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd, de staat no. 75 met 1 vervolg, bevattende de uit komsten der meting en schatting van eigendommen, die ontstaan zijn, belastbaar geworden of verandering hebben ondergaan. Heusden, 4 Febr. 1884. De Burgem. voornoemd: HONCOOP. De Voorzitter van den Raad der gemeente Heusden Gelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850, (Stbl. no. 37,) rege lende het kiesrecht. Noodigt de ingezetenen uit, om zoo zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen daarvan voor 15 Febr. a.s. ter gemeente-secretarie te doen blijken. Heusden, 4 Februari 1884. De Voorz. voornoemdHONCOOP. Bij koninklijk besluit van 30 Januari wordt be paald, dat de oude koperen centen en halve centen alsnog gedurende de maanden Februari, Maart en April aan de kantoren der betaalmeesters doch uiet meer bij de ontvangers zullen kunnen worden ingewisseld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2