A. G. Överes, 'abrikant van kunst-, snij- ra draaiwerk in ivoor enz, Mr. I FIN INS, Notaris te Veea, publiek verkoopen: Een HUIS. ei Openbare Verkooping BURGERWONINGEN BILLARTFABRIEK. BOUWLAND aldaar, BURGERLIJKE STAND. 314de Staatsloterij. Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. MULLER JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Yesn bij Hsasdsn. Ie kwaliteit BILJART BALLEN met garantie. 's-HERTOGEX BOSCH. te ANDEL, De finale verkoop heeft plaats 5 Maart (zie hierboven) en ft Maartzooals de vorige maal abusief vermeld stond. niet Notaris DE GIER te Heusden zal, ten verzoeke van de Erven wijlen Mar- tinus Rib, Publiek Verkoopen: Wed. W. L. Kuijk Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Een cent per dag EEN CENT PER DAG kerknieuws. bekroond met 7 medailles, een perceel ma Donderdag is te Kolhorn een driejarig meisje overleden, dat een paar dagen te voren met het hoofd in een pot met kokend varkensvoeder was gevallen. Aan boord van het stoomschip Macas sar^, in lading liggende te Amsterdam en gedeel telijk reeds geladen met tabak en koffie, is Vrij dagavond brand geweest. Schip en lading hebben natuurlijk veel geleden. Zaterdag had de wissel- wachter S. te Bokstel, het ongeluk van de voet trede der rangeermachine te vallen met het on gelukkig gevolg, dat hem zijn rechterarm werd verbrijzeld. De te Haarlem uit den Burgwal opgehaalde drenkeling is thans gebleken te zijn Jacobus Cornelje, oud 47 jaren, boekdrukkers knecht, laatst woonachtig te Amsterdam, die reeds sedert het laatst van December 11. wordt vermist. Hij laat een weduwe met drie kinderen achter. Zaterdagnacht is te Schiedam een branderij uit gebrand. Het perceel was den avond te voren publiek geveild en des avonds zou de koop wor den toegewezen. Een ingezetene van Die- men is door de Gooische stoomtram aan de IIardveld9che brug overreden. Een wiel ging hem over den buik, met het treu:ig gevolg dat hij binnen een kwartier overleed. Een dienstbode te Deventer, die zich in haar dienst niet goed gedroeg, werd door haar vader daarover berispt. Kort daarna maakte zij door verdrinking een einde aan haar jeugdig leven. Hit de Raamgracht te Amsterdam is Zaterdag opgehaald het lijk van een net klein meisje. Te Delftshaven is in het water gevonden het lijk van W. S., vee houder aldaar. t Woudrichein, van 131 Jan. Ondertrouwd: H. Verbeek, jm. 22j. en M. Baks, jd. 17 j. Geboren: Jenneke Cornelia, d. v. D. C. Bron en J. Lievaart; Betje, d. v. G. Hartman en W. Snoek; Elisabeth, d. v. J. Holster en M. Schriek Areke, d. v. L. van Tilborg en F. M. Baks; Jen neke Rosina, d. v. J. Spronk en J. J. Ottevanger; Cornelis Frederik, z. v. C. A. Wierkcx en J. C. SivennenNeeltje, d. v. A. H. Bron en S. G. Schoon; Rokus, z. v. D. P. Vink en J. Ottevanger; Engel tje, d. r. J. Berm en C. Jausen v. RozeudaalCla- sinus, z. v. J. Viveen en A. H. van Pelt. Overleden: A. van Pelt, 2 m.; A. J. Borg, 4m.; P. C. Lammers, 77 j. ongeh.A. J. v. Til borg, 6 d.B. S. Buurman, 58 j. echtg. v. C. F. v. Wendel de Joode A. Hartman, 73 j. echtg. v. D, de Kriek. Prijs van 1000: nos. 543,4757,18946; ƒ400 nos. 438, 6672, 7426, 13932, 19260; ƒ200: nos. 3101, 3332, 10802, 12821, 13130, 17489; ƒ100: 1085, 13181, 15487, 16009, 20945. naar Raamsdonk c. a., J. G. Klomp te Broek op Langendijk St. Annalaud (cl. Zierikzee), L. A. F. Creutsberg te Oosterland Bergen-op-Zoom, Baart de la Faille Mijdrecht, J. Hoogenraad te Polsbroek Vlaardingen, P. C. van Oosterzeo te Enschedé Koekange, V. R. Sikkes te Horsten. naar Duurswoude, L. M. van Noppen, cand. te Wissekerke; Krimpen aan den IJsel, G. Spijker boer, cand. te Oostwolde (Geldl.)Goudswaard, J. H. van 't Holf, cand. te Vlissingen. voor Neer langbroek, C. P. N. Pikaar te Over- schieSt. Annaland, L. A. F. Creutsberg te Oos terland Vuursche, P. J. F. van der Linden te Schooner woerd St. Johannisga en Delfstrahuizen, P. V. J. Japchen te Kok-engen; Charlois, P. Bart- stra te Wassenaar; Kamper-eiland en voor Grams- bergen, E. A. Lazonder te Zegveld Heer-Hendriks kinderen en voor Wissekerke, J. H. van 't Hoff, cand. te Vlissingen. te Lojden d>c|.dr. W. v. d. Bergh te Schaars- bergén, E. A. van Hoogenhupzen te Dordrecht en C. P. N. Pikaar te Overschie. te Wadenooijendr. H. van Veen Jr. te Avezate en dr. P. C. van Wijck te Tiel. naar Middelharnis, R. Looman te Zuilichem-Welle. Neêrlands Leger. Onder dezen titel verscheen in 1877, op last van den minister van oorlog, generaal Beijen, een werkje waarin op zeer practische wijze de bepalingen waren bijeengeschikt omtrent de verplichtingen en uit zichten die het in dienst treden bij het leger in zijn verschillende vertakkingen aanbiedt. Het han delt eerst over de vrijwilligers bij de korpsen, dan ovor de gelegenheden om als onderofficier te worden aangesteld en over instructiescholen en de pupil lenschool, de militaire hospitalen en de maréchaus- sée, over de opleiding van onderofficieren tot offi cieren, over de regeling van de Militaire Academie te Breda, de toelating tot den geneeskundigen dienst, tot de Rijks Veeartsenijschool, tot reserve-officier van gezondheid, militaire apothekersbedienden, enz. Op deze wijze werd ieder in de gelegenheid gesteld zich dadelijk te vergewissen van de lasten en lusten aan den militairen dienst verbonden. Thans is de achtste uitgaaf van dat werkje ver schenen en voor 75 cents verkrijgbaar gesteld. Om de beteekenis van dit boekje des te beter te doen uitkomen, laten wij hier de voorrede volgen, die reeds in de eerste uitgaaf voorkwam: »'t Zou voorzeker moeilijk vallen, in den Staat eenig lichaam aan te wijzen, dat zóó onbekend is aan allen, die daarvan geen deol uitmaken, als >het Leger >Vooral voor het Leger is de zegswijze »onbekend maakt onbemind* waarheid eene waarheid, die treurig is te noemen, omdat zij eene onzer grond wettige instellingen betreft, waarvan het belang ten nauwste samenhangt met het heil van den Staat. >Meer bekendheid te verschaffen aan het Leger en het vrijwillig in dienst treden daarbij te bevorde ren, is het doel, dat met de samenstelling van dit boekje voornamelijk werd beoogd. »De overtuiging heeft hierbij voorgezeten dat het leger door meer algemeene bekeudheid niet dan winnen kan in de schattiug der natie. Daartoe moge dit werkje bijdragen, dat een overzicht bevat van de voornaamste bepalingen nopens de voordeeleu en vooruitzichton, welke het leger den vrijwilliger biedt. Ook de materiëele zijde van het soldaten leven is daarin 'niet onbesproken gelaten. Onze jongelingschap in de steden en ten platten lande wete: dat ieder Nederlander, die vrijwillig bij het Nederlandsche Leger dienst neemt, tot de hoogste militaire rangen kan opklimmen, mits hj zich zulks door kunde, ijver en gediag waardig make; zij vernemedat tengevolge van het bij alle korpsen keerschetid gebrek aan kader en zelfs aan officieren, overal de kansen op bevordering gun stig staan en men van die bevordering zeker is, wanneer men daartoe de geschiktheid bezit. Zij wete nog: dat degenen, die bij gemis van de gestelde ;vereischten niet geroepen worden tot het bekleeden van den offiiersrang, in de onderscheidene lagere graden in het leger, het stoffelijk welzijn vinden dat zij in billijkheid kunnen verlangen en bij het verlaten van den dieu-t een behoorlijk pen sioen ontvangen, geëvemedigd aan den graad, dien zij bekleeden. »Moge dit werkje in veler handen komen en me nig jongeling den weg wijzen, welke hem leiden kan tot eene eervolle loopbaan.* Hbl. Tijdens den slag bij Waterloo bereed do her tog van Wellington gedurende zoventien uren een en hetzelfde paard; een schoon gebouwden, kastan jebruinen ruin. Na zijn terugkomst in Engeland liet de veldheer op zijn landgoed een groot gras veld omheinen, waarop het paard voortaan een be- hagelijk leven zou lijdon. Het had een warmen, keurig ingericht en stal, een uitgezocht weideveld en kreeg daarbij tweemaal daags' haver, die iu zijne laatste levensjaren gemalen werd. De hertog in bracht het dagelijks een stuk brood, welk bewijs van genegenheid het dier weldra elk vrouwelijk we zen met vriendelijk vertrouwen deed naderen wat vooral het geval was na den dood van de hertogin. In zijne goede dagen verzocht menige dame om eenige haren uit zijne manen of staart, ten einde ze, in een medaillon of ring gevat, als een reliquie te bewaren. In het jaar 1836 stierf eindelijk het dier in den ouderdom van zeven-en-twintig jaar, nadat het in do laatste jaren zwak en gebrekkig was geworden. Het werd met militaire eer begra ven, doch eenige dagen later des nachts heimelijk weder opgegraven en van zijne hoeven beroofd, die de nooit ontdekte dief waarschijulijk als een dier baar aandenken aan den hertog en zijn moedig strijdros bewaard heeft. De pas onlangs voltooide passage te Milaan is, zooals trouwens alle passages, met glas gedokt, en in het midden vindt men een soort van rotonde met koepelvormig dak. In dezen koepel zijn een groot aantal gaspitten op vrij aanzienlijke hoogte aangebracht. Deze pitten worden eiken avond aangestoken. Men heeft daarvoor een manier bedacht, die zeer geschikt is en waarbij van electriciteit gebruik wordt gemaakt. Dicht bij de gasbranders n.l. heeft men een mi niatuur spoorwegje aangelegd. Dit spoorweglijntje wordt bereden door een kleine electrische locomo tief, die een pit met zich voert, welke in alcohol gedoopt is, op dezelfde wijze als zulks met de ge wone spirituslampen het geval is. De pit is zoo aangebracht, dat zij, met de locomotief rondgaande, allo gasbranders rakelings voorbijgaat. Zoodra nu het gas ontstoken moet worden, steekt men de pit aau en zot de locomotief in gang. In een oogwenk is de locomotief den cirkel rondgegaan, en in denzeldon tijd heeft de brandende pit het gas, dat uit de verschillende branders ontsnapt, aangestoken. Het biedt een zeer aardig schouwspel aan en olken avond komen tal van Milaners of van vreemdelingen die er van hebben hooren spreken, naar deze passage (de Victor Emmanuel Gallerie), om getuigen te zijn van de operatie. De bekende luchtreizigers Crespigny en Simmons hebben opgemerkt, dat men uit een luchtballon tot op den bodem van het water kan zien. De heer Simmons oppert het denkbeeld van »ballons captif* gebruik te maken bij het opnemen van de zee nabij de kusten, dat anders mét groote kosten en moeite gepaard gaat. De »photographie instan- tanée* zou daarbij uitstekend diëtist kunnen doen. »Nou kan je lezen van de guitige Uilenspiegel, hoe die zich voor dokter verhuurde en de mense leugens op de mouw spelde. Nou kan je lezen, mense! Prachtige plate, zoo as je nooit zag. Kijk is, kijk is. Hier laat-ie zo exerceereWat 'u guitig gezich heeft-ieEu wat mot dat prachtige boek koste? Geen gilden, geen kwatje, geen dibboltje, nee, twee cente! Wie mot er van? Daar kan je toch niet an bekoch zijn. De gelegendigheid komt nooit weromU Aldus in de Kalverstraat te Amsterdam een koop man Hij verkocht Uilenspiegels, ja, maar oude nummers van het satyriek weekblad. Een exem plaar herkende onze berichtgever als van vrij ouden datum. Thorbecke wordt er in voorgesteld als een sergeant, die recruten (ministers) dresseert. De Uileuspiegelkoopman had geen grooten aftrek: de Kalverstraatflaneurs lieten zich geen eieren voor citroenen verkoopen. (Ilbld.J Een blad uit den Oranje-Vrijstaat (Zuid-Afrika) verhaalt, dat men daar op sommige plaatsen tot in het bespottelijke bang voor de pokken is. Die vrees is zelfs zoo sterk, dat onlangs een heer uit Bloemfontein, die een uitstapje maakte naar de Fields, aan elke boerenplaats waar hij met zijn paard een poos wenschte te rusten, werd afgewezen omdat hij naar een besmette plaats ging. Niets zonder doel. Een Pruisisch generaal hield inspectie over een cavaleriestal. Wat zie ik daar?* riep hij met donderende stem een wachtmeester toe, spinnewebben »Ja generaal,* was het eerbiedig antwoord, »die houden wij daar om de vliegen te vangen, waar van do paarden anders zoo'n last hebben.* van »Orphée aux enfers* zich eens to Weenen be vond, werd hij aangesproken door een jongen man met een bleek en lgdend gelaat. >Wie zijt gij?* vroeg Offenbach, die medelgdend van aard was. »Gij ziet in mij den vroegeren eersten klarinet list van het theater te Pesth,* antwoordde de jonge man, »eene ziekte heuft mij die uitmuntende be trekking doen verliezen ik heb getracht er weer boven op te komen, doch mgne pogingen waren vruchteloos. Toen heb ik aan u gedacht, groote meester, ik meende dat, onder collega's Offenbach stak terstond de hand in den zak en gaf den ongelukkige een drieguldenstuk met de woorden »daar, mijn jonge vriend, het zal nooit van mij gezegd worden, dat ik een musicus in den steek heb gelaten.* Een half jaar later was Offenbach in Pargs terug gekeerd. Eens werd hem aangekondigd, dat een jonge man, een musicus, een kort onderhoud met hem wenschte. Zoodra de onbekende binnengelaten was, begon hijVergeef mijne onbescheidenheid, meester, maar zooals gij mij hier voor u ziet, ben ik ie ste violoncellist geweest aan het theater in Carlsrahe. Eene zware ziektevruchtelooze pogingenonder collega's Onderwijl dacht Offenbach: »Waar in 's hemels naam kan ik dat gezicht meer gezien hebben Wacht een oogenblik, mijn vriend, ik kom zoo terug.* Na een oogenblik treedt hij het vertrek binnen met een violoncel en zegt glimlachend tot den on bekende: »Wees zoo goed mij iets voor te spelen.* De vroegere violoncellist van het theater te Carls- ruhe verbleekt, wordt vuurrood, stamelt, en maakt zich zoo gauw mogelijk uit de voeten. »Ha, ha!« riep Offenbach lachend uit, »hoe jam mer dat ik te Weenen geen klarinet bij mij had, dan zou ik drie gulden bespaard hebben.* Reiutje daarentegen bleef even onbeschaamd op zijn plaats en zat zelfs, volgens sommigen, de aan wezigen uit te lachen. Het getal nieuwsgierigen groeide inmiddels aan en uit een troepje Heusden- sche jongens verstoutte zich er zelfs een om hem eenige passen tegemoet te treden en er een steen naar toe te werpen. Hij durfde echter het oogen blik niet afwachten of zijn worp effect gedaan had maar toog, zeer moedig, direct na zijn helden feit op den loop en nog altijd bleef de vos op zijn plaats, 't Was te gek, begreep een landsverdediger, dat men zoo'n vos niet aandurfde, hij zou toonen dat hij moed bezat en ging eerst vlug, daarna wat langzamer en eindelijk schoorvoetend met geveld ge weer naar het ondier, doorstak het met de bajonet, met het noodlottig gevolg dathij weldra in het meel gehuld was, waarmede een grappen maker Reinier's huid had opgevuld. WATERBERICHTEN. HEUSDEN, 4 Febr., des avonds, 4 M,-f A.P. Was sints de laatste 24 uren 0.04 M. KEULEN, 4 Febr., vm. 8 uur. 4,39 M. MAASTRICHT (brug), 4 Febr., vm. 8 uur, 45.05 M. t Heusden, 2 Febr. De prijs der boter is 0.80 0.85 por stuk van 6 ons. Eieren 4 a 4^2 ct. 's Bosch, 4 Febr. Op de heden gehoudon markt van vette kalveren waren aangevoerd 175 stuks. De le kwal. gold van 0.64 tot 0.66, 2e kwal. van ƒ0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. De handel was zeer levendig. Heden werden aangevoerd 106 vette varkens de prijs was 0.50 a 0.54 per kilogram. Er had voel vorkoop plaats. De prijs der boter was 1.00 a 1.10. t Gorinchcm, 4 Febr. Bij een aanvoer van on geveer 80 stuks vee, was de handel heden, vooral in kalfvee, vlug. P r ij z e u Enkele zware kalf koeien 270 a 330mindere qualiteit 180 a 260 dito vaarzen 170 a ƒ250. Melkkoeien 180 a 275. Vare koeien 160 a 200. Hokkeling Vaarzen 120 a 145. Pinken a Graskalveren a Nuchtere kalveren 10 a 18. Varkens, zware vette van 150 a 160 KG. 46 a 49 ct., die Tan 90 a 110 KG. 40 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a--8 weken 6 a 9.50 per stuk. De prijs dor goéboter was 1.34 a 1.56 per KG. Kipeieren golden 1.20 a 1.30 de 26 stuks. de Wapens ran HEUSDEN en ALTENA. 's HERTOGENBOSCH en AMSTERDAM ltokin 40, Hofleverancier van llH. MM. den Koning en de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. o* a. te AMSTERDAM in 1883 met de Gouden en Zilveren Medaille. HOOFDKANTOOR zal, krachtens bevel van de Rechtbank te 's Her togenbosch, te A n d e 1, ten herberge van A. VAN ANDEL, finaal op 5 MAART 1884, des namiddags ten 6 ure, kadaster sectie A, nrs. 192, 499 en 498, groot 40 Aren, 22 Centiaren; en kadaster sectie B, nr. 230, groot 58 Aren, toebo- hoorende aan den Heer W. J. Naijen en Kinderen te A n de 1. Nadere informatiën geeft genoemde Notaris. Het navolgend ONROEREND GOED, te weten: le Koop Een Huis en Erve te Heusden, in de Eng- straat, kadastraal bekend, sectie A, no. 67, groot 79 Centiaren. Verhuurd aan J. Rethans tot 1 Mei 1884, voor 52 per jaar. 2e Koop Een Huis en Erve naast het voorgaande, sec tie A, uo. 932, groot 51 Centiaren. Verhuurd aan Van Seist tot 1 Mei 1884, voor f 110 per jaar. 3e Koop: Een Huis en Erve, naast den tweeden koop, sectie A, no. 933, groot 83 Centiaren. Verhuurd aan W. Dieltjes tot 1 Mei 1884, voor f 52 per jaar. De tweede en derde koop worden afzonderlijk en in massa geveild. De verkooping heeft plaats te Heusden, provi sioneel op Dinsdag 12 Eebruari 1884, op de Beurs bij de Weduwe Boeren, en finaal op Dinsdag 19 Februari daaraanvolgend bij den Heer J. Scheepens aan de Herptsche poort, beide dagen des avonds ten 6 ure. Betaling der kooppenningen 6 weken na (le toewijzing. Aanvaarding 1 Mei 1884. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kan tore van den Notaris. jy 1 Radikale genezing desver- iwT*PH)njPT}jm kiezend wordt overeengeko men voor een bepaalde prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamerg'ter beschikking der patientongesteld. WAERSEGERS, neelmeester van breuken. Groenplaats, 35, te Antwerpen. e VADERS en MOEDERS wilt gjj in de lange Winteravonden een aangename, gezonde LECTUUR voor u en uwe kinderen, opgeluisterd door honder den keurige platen abonneert u dan op of 3.60 een geheelen jaargang. Prijzen van 100 en daar boven 5 e Klasse. Trekking van 4 Febr. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Bedankt Drietal Tweetal Chr. Geref. Gemeente. Beroepen TJit het leven van Offenbach. Toen de auteur De Vos. Terwijl de jager gewoonlijk, bijge staan door een aantal drijvers, al zijne bekwaam heden als oen Nimrods zoon moet aanwenden om op een der drijfjachten den slimmen vos te ver schalken, zat geheel in tegenovergestelden zin dezer dagen een vos op het Burchtplein te Heusden, tus- schen het bebouwde gedeelte der stad, dood op zijn gemak het terrein te overzien. Het duurde dan ook niet lang of hij werd door iemand opgemerkt, die weldra, door eenige buurvrouwen verzeld, het vreemde geval op behoorlijken afstand aanwees. van te DEZE KOST SLECHTS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3