BUITENLAND. BINNENLAND. dochter, een vriendin of verre nicht die de zen liefdedienst haar bewijst. Doch wie er komt, ze is welkom. Natuurlijk wordt de bezoekster getrakteerd om te drinken op 't welzijn van moeder en kind en wanneer zij heengaat is het bewuste mandje door een onverklaarbare handbehendigheid tot aan 't deksel bevracht. Niemand ziet het, niemand doet het, maar 't gaat gevuld de deur uit. Waar dan toch die ponden suiker, koffie enz. blijven. Wanneer ge u, jonggehuwd als ge zijt, heel wat voorgesteld hebt van de nieuwe waardigheid, waartoe ge door de geboorte van uw eersteling verheven wordt, ge komt u zclvcn al heel klein voor, als ge bemerkt onder het bestuur dezer vrouwelijke despoot, niets meer dan een simpele nul te zijn. Ge hebt u heel wat voorgesteld, omtrent de voe ding van de kleine en de zorg voor dit en de moeder 't een en ander, wat de weten schap u geleerd heeft, te pas te brengen geen nood echter, ge hebt niets in te bren gen, de baker beveelt en naar haar wil o gruwel voegt zich zelfs uw vrouw. Wie zou dan ook tegen een deskundige van zooveel ondervinding zich verzetten durven P Ge verzet u met een wandeling en neemt u heilig voor, wanneer ge in goeden doen zijt gekomen, een prijsvraag uit te schrijven omtrent den invloed van 'deskundige bakers op de groote sterfte onder de jonge kin dertjes. Eindelijk komt KoenraadIk stond niet op om hem te bezoeken. Hij trad op mij toe, ernstiger dan gewoonlijk. «Het is te laat geworden, het spijt mij, Alix«, begon hij. Mij ook«, antwoordde ik barsch. «Wellicht is 't nu de moeite niet meer naar de wedrennen te rijdenzeide hij mij scherp aanziende. Ik beet mij op de lippen en liep driftig naar de deur. «Wanneer gij naar huis rijden wilt, dan...« antwoordde ik driftig. Zwijgend daalden we af buiten gekomen stegen wij in den wagen Koenraad beval naar't renperk te rijden. «Wees niet ongerust, ge komt nog jnist bijtijds», zeide hij. Hij sprak voor het eerst tot mij in dezen spottenden toon. Zoo had hij dan toch geraden, wat er in mij omging. (Wordt vervolgd.) De nood in de overstroomde streken van de O IIEUSDKN, 15 Febr. De afd. Ileusden van de N.-Br. Maatschappij van Landbouw ontving dezer dagen eene groote verscheidenheid van Zweedsche zaaigranen, welke, naar de daarbij ontvangen mededeeling, uitmunten door zuiverheid en kiemkracht, bestaande inno. 1 St. Jans rogge, no. 2 winter rogge, no. 3 zomer tarwe, no. 4 stam gerst, no. 5 stam haver, no. 6 tartar pluimhaver, no. 7 witte haver, no. 8 wikken, no. 9 groene erwten, no. 10 rood klaver zaad, no. 11 paardeboonen. Zien de monsters er ook goed uit, meer is er aan gelegen om door te nemen proeven te kun nen aantoonen, of ze voor den grond alhier, in het algemeen zijn aan te bevelen. Daarom zullen alle deze zaden op een z. g. proefveld worden uitge zaaid, waartoe de heer J. J. van Grondelle alhier een gedeelte gronds, buiten de Oudheusdensche poort, heeft beschikbaar gesteld. Belangstellende leden kunnen de zaden ook komen bezichtigen bij den secretaris en zoover de voorraad strekt daarbij eene uitvoerige omschrij ving der meeste zaden ontvangen. Bovengenoemde zaden zijn allen afkomstig van den groothandelaar, den heer C. A. Hagendahl te Orebro, door tusschenkomst van zijne agenten de heeren Broms Co. te Amsterdam. Groote en kleine hoeveelheden zijn steeds voorradig en te bekomen bij de heeren Wed. J. Leupen Zn. te Haarlem. t Door het gerechtshof te 's-Bosch werd 13 Febr. 11. uitspraak gedaan in de bekende vervolging, ingesteld tegen J. B. en C. B. te Veen en A. v. B. te Wijk, allen beklaagd van dienstweigering buiten huune gemeenten, tijdens den hoogen waterstand in den winter van 18821883. De beide eersten zijn ontslagen van rechtsver volging en de laatste is vrijgesproken. t UITWIJK. Van de drie jongelingen, welke wegens nalatigheid in de aangifte voor de militie dit jaar moesten worden ingelijfd, is een, met name G. de Hom aan den Nieuwendijk, afge keurd geworden; de twee anderen zijn dienst plichtig gebleven. t HAARSTEEG, 14 Eebr. De lage waterstand en de steeds voortdurende zachte weersgesteldheid zijn voor de landbouwers en de arbeidende klasse alhier zeer welkome gasten. Druk weg wordt de spade in den grond gestoken en verschaft dit aan menig behoeftig gezin weder werk en brood. Erwten zijn er reedsbij massa's gepoot. t De landbouw-club alhier heeft besloten, dit jaar eene tentoonstelling te houden, uitsluitend voor de leden der club. t Bij verschillende eigenaren leggen de eenden reeds zóó of het twee maanden later was en door een hengelaar zijn al verscheidene baarzen gevangen. tBRAKEL, 14 Febr. Uitgelokt door prachtig weder, is men hier allerwege op het veld druk bezig met spitten en bewerken van den grond op een en kel welgelegen stuk land poot men al kralen. Eene bijzonder vroegtijdige ontwikkeling is bij de vruchtboomen op te merken; inzonderheid bij peren en abrikozen. Dezen vertoonen reeds enkele vol uit gekomen bloesems, terwijl genen met zeer zware knoppen prijken. GORINCHEM. Van 10 tot 13 dezer zijn aan de viachmarkt alhier afgeslagen 18 zalmen van 18 tot 27 halve kilo's, de prijs per halve kilo was 0.86 tot 0.96. t DALEM. Blijkens statistieke opgaaf werd in 1881 te Vuren en Dalem 9.18 liter gedistilleerd per hoofd verbruikt en in 1882 slechts 7.48 liter. Wel een bewijs dat ook hier de drankwet gun stig werkt. Aan de Ministers van justitie en binnenlandsche zaken is een adres van handelaren in sterken drank te Groningen verzocht: den verkoop van sterken drank in 't klein vereenigbaar te doen zijn met elke winkelnering in andere artikelen, wanneer die sterke drank niet in de localiteit, waarvoor de vergunning is gegeven, wordt verbruikt. Van wege den Waterstaat is de rivier de Oude Maas nabij Kuipersveer gepeild, ter onderzoeking der geschiktste plaats voor de brug ter verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal. Men vindt in eenige bladen twijfel geopperd, of de vrijstelling die van zegelrecht wordt verleend voor kwitantiën van klein bedrag, nog geldt voor een som van ƒ10, en eerst ophoudt bij een bedrag van 10.005, dan wel eindigt bij een som van 9.995. De wet is in dit opzicht echter volkomen duide lijk. Art. 27 no. 51 der zegelwet van 1883 stelt vrij van zegel alle niet in vorige nommers opgenoemde (dus gewone) kwitantiën, „niet meer (lan tien gulden bedragende en niet strekkende op rekening of tot geheele voldoening van een grootere som/' Deze bepaling is niet veranderd en derhalve vallen eerst bedragen die meer dan ƒ10 beloopen, buiten de vrijstelling, maar een kwitantie van/1 0 er nog binnen. Het getal van de strijders van 1813 en 1815 wordt natuurlijk allengs minder. Weder overleed er een te Zaltbommel, 93 jaren oud, Peter van Maren genaamd, een zeer achtenswaardig man. Van bevoegde zijde wordt de opmerking ge maakt dat het getal werklieden aan de Rijkswerf, dat wegens redenen van ontevredenheid van de zijde der directie thans wordt ontslagen, zeer ge ring is, daar ook onder gewone omstandigheden natuurlijk ieder werkman, die in eenigerlei op zicht niet voldoet, al spoedig wordt weggezonden. Het ontslag van anderen staat in verband met een maatregel van algemeen bestuur. Op meer dan 120 huizen te Urk bevinden zich plakkaten waarop „b e s ra e 11 e 1 ij k e ziekte, Mazelen* staat. Met het opdreggen van den telegraafkabel tus schen Vlieland en Harlingen is men beter ge slaagd dan met het vinden van den kabel Vlie land en Tessel. Eerstgemelde kabel is opgedregt en zal spoedig weer bruikbaar zijn. De laatstgenoemde kabel heelt men niet kunnen opsporen en zal dus door een nieuwe worden vervangen. Met leedwezen zullen velen vernemen, dat de zoon van den „pelgrimszanger* Philip Phillips, die nog onlangs bij zijn langdurig bezoek aan Nederland toonde hoezeer de gave zijns vaders ook hem eigen is, in Amerika bedenkelijk ziek ligt. Er moet weinig hoop bestaan op zijn herstel. Men meent te kunnen aannemen, dat er nog circa 30.000 kilo dynamiet, afkomstig van het onlangs gestrande schip Echolyne, in zee ronddrijft. Dagelijks spoelen te Scheveningen of Zandvoort nog hoeveelheden van dat gevaarlijk goedje aan, hoewel het thans meestal in bevroren toestand verkeert. Volgens het „Db.* zijn 200 ton haring uit Fran krijk te Scheveningen aangevoerd en publiek ver kocht. Dat zal toch wel de eerste keer zijn, dat Frankrijk optrad als haringleverancier van 't va derland van Willem Beukelsz. De hoeveelheid hardsteen, bestemd als voetstuk voor het gedenkteeken van Leidei.s ontzet en thans nog, op enkele reeds gevestigde stukken na, om de houten schutting op de Ruïne liggende, vormt een gewicht van ongeveer 60 duizend kilo. Het zwaarste stuk alleen weegt er SVg duizend. De gedeelten van het voetstuk zijn nog slechts ruw bewerkt en moeten, als ze tot één geheel zijn opgericht, nog van verschillende figuren en af beeldingen door des kunstenaars en werkmans hand worden voorzien. Het „Utr. Dbld.* zegt, dat aan 't parket te Utrecht niets bekend is van het beweren van het „Dbl. v. Ned.*, dat appèl is aangeteekend tegen het vonnis in zake het Munsterkerkhof-schandaal. Het zou ons bevreemden als het Openb. Min. bij het uitspreken van een straf, die zoover van den eisch afwijkt, niet eigener beweging in hooger beroep ging. Doch zoo het dit niet doet, dan hopen wij, dat van hoogerhaud de last daartoe kome. Niet omdat wij ons eigen oordeel over de zaak op zichzelf boven het oordeel der Utrechtsche recht bank willen stellen, maar omdat het algemeen belang eischt dat geen twijfel blijve bestaan omtrent de on partijdigheid en onbevangenheid der rechterlijke macht. Alleen door de zaak voor een hooger college te brengen kan het rechtsgevoel vaH het volk bevre diging erlangen, nadat de vice-president der Utrecht sche rechtbank het heeft durven bestaan met schen- nende hand een gevoeligen schok toe te brengen aan het vertrouwen in de magistratuur. („Vad.*) Als een bewijs van een zeldzaam vasten slaap kan dienen, dat deze week een echtpaar te Woen- sel 's morgens bij hun ontwaken een grooten steen in hun bed vonden. Bij onderzoek bleek, dat men 's nachts in het slaapvertrek eenige glazen had ingeworpen, zonder de minste stoornis in de zoete rust der echtelingen te brengen. Dat dienstboden door hunne meesters uit den dienst worden weggezonden is geen zeldzaamheid doch dat de „heer des huizes* de woning ruimt voor de meid, is zeker een niet alledaagsch ver schijnsel. Sedert Mei j.l. heeft iemand te Don kerbroek eene vrouwelijke dienstbode, van welke de buren getuigen, dat hare houding tegenover haren meester in den laatsten tijd wel iets te wenschen overliet. Zaterdag is nu de huisvader met zijn inboedel vertrokken naar zijne in de buurt wonende kin deren, terwijl hij voor de meid de woning, een hoopje aardappelen, een bed, wat brandstof en eene kachel achtergelaten heeft. Een oude industrie, onder een nieuwen vorm, wordt thans te Amsterdam in praktijk gebracht. Een „heer* loopt de kleine winkeliers af en be stelt 6 N 8 pakken, ieder van 12 fleschjes, Haar lemmerolie, voorgevende, die na een of twee da gen te zullen afhalen, omdat hij ze op zijn reis naar Amerika wil medenemen. Later op den dag komt een „verkooper* Haarlemmerolie aanbieden en als de winkelier dan onnoozel genoeg is om de praatjes van den „heer* te vertrouwen, doet hij een inkoop van het benoodigde, zonder dat de „heer*, die naar Amerika zal gaan, zicji weder laat zien. Dezer dagen ging een boer naar Hilvarenbeek, om den geneesheer te raadplegen over de onge steldheid van een zijner huisgenooten. In het dorp gekomen, werd hij door een beambte aan gehouden en dronken verklaard; daar de man geen drank gebruikt had, liet hij zich dat niet aantijgen, en verzocht den beambte, met hem naar den geneesheer te gaan, wat aangenomen werd, echter met het ongelukkig gevolg, dat de dokter den beambte en niet den boer beschouwde als hebbende een glaasje te veel gedronken. Dat de beambte met een zuur gezicht afdroop, laat zich begrijpen, te meer daar hij voor het ge vraagde onderzoek nog tien gulden kon betalen. Een Rijnschipper, die vermoedelijk geen cou ranten leest en evenmin Faassen's tooneelstuk (Hannes) gezien schijnt te hebben, werd dezer dagen, naar het Geïll. Pol.-Nieuws bericht, door een „kwartjesvinder* aangesproken en ging met hem een tapperij in de Binnen-Wieringerstraat te Amsterdam binnen om het gevondene te ver teren. Hier vouden zij drie personen bezig met kaart te spelen. Een hunner wedde, dat de schipper geen tweehonderd gulden, ja zelfs geen honderd bij zich, noch zelfs aan boord had. Deze, hier door geprikkeld, haalde zijn portemonnaie uit, waarin een bankbiljet van 25 en een van 200 lagen. Hij had dus nog meer! Eensklaps had hij echter minder, daar zijn pas gevonden kwartjes vindenden vriend in een oog wenk met het laatstgenoemde bankbiljet verdween. Gelukkig vond de politie hem Zondag en de schipper herkende hem aanstonds, maar zag zijn geld niet weer. Franbrijks invloed heeft bewerkt dat, een eerste stap is gedaan om in Marokko tot. de afschaffing der slavernij te geraken, nadat de Enropeesche mogendheden verscheidene malen te vergeefs pogin gen daartoe hadden aangewend. To Lyon is een wever gestorven, een moestor in zijn vak. Hij bezat het talont om de portretten der bezoekers in zijn weefsel te brongeu, torwijl zij naar zijn werk stonden te kijken. Op die wijze portretteerde hij menig hooggeplaatst persoon en zoo kwam hij in het bezit van menige medaille, doch de.eerzncht van père Carqnillat was het «Kruis van Legioen van Eer,* maar dat werd hem nooit overhandigd, hoewel het roodo lint niet misstaan zou hebben in zijn oude jas. Een Parijzenaar, die vóór zijn huwelijk op een buitentje een afscheidspartij gaf aan een aantal vrienden en vriendinnen, zond toen hot, laat werd zijn bediende weg met 14 dagen vacantie. Ue gas ten zonden zich wel verder zelf helpen. De cham pagne werd geducht aangesproken, zoodat de voor raad weldra op was. Er was echter noi' genoeg in den kelder on men besloot die gezamenlijk te gaan halen. Nauwelijks waren echter alle gasten neer gedaald, of do gastheer trok de deur toe, draaide den sleutel om, stak dien in zijn zak on ging heen Eerst een paar dagen later werden de gevange nen verlost, toen een tuinman zijn werk kwam doen en vreemde geluiden hoorde. Zij waren na tuurlijk van koude en honger in deerlijken toe stand. De beminnelijke gastheer is intusschou spoor loos verdwenen men vermoedt dat hij plotseling waanzinnig is geworden. Bij een brand in een fabriek te Dundee kwamen 4 spuitgasten om en werden anderen gewond ten gevolge van h^t instorten van een muur. In de stoomzagerij te Cléuor had een ontploffing plaats. Tweo personen kwamon om en 3 werkliedon vor keeren in levensgevaar. Het Italiaansche schip Valle,* met, een lading koren naar Bayonne gaando, stiet bij de baai van Saint-Jean-de-Lus tegen de rotsen5 mannen verdronkende rest van de be manning werd gered. Do stoomboot, >Tongariro« van de New-Zeeland Shipping Company, Maandag te Plymouth aange komen, heeft de reis om de wereld in 78 dagen gedaan. In 40 dagen en 9 uur is do »Tongariro« van Plymouth via de Kaap de Goedo Hoop naar Nieuw-Zeeland gestoomd en de terugreis werd af- gelogd in 38 dagen en 3 uur. Oponthoud in havens is natuurlijk niet modegerekond. Yereenigde Staten neemt nog steeds toe. Beneden Wheeling is het water weder gerezen en daardoor de schade en ellende weer vermeerderd. Portsmouth, Ohio, is geheel overstroomd. Huizen werden weg geslagen door deu stroom de stad is dagen lang van alle gemeenschap afgesneden. Tusschen Weib- burg en Moundsville zijn 20,000 menschen, die van alles beroofd zijn en van voedsel en kleederen voorzien moeten worden. Te Ciucinnatio is het water hooger dan bij de groote overstroomiug van 1832 en het rijst nog steeds. Van alle kanten komen berichten van rampen eu ongelukken. De stad Belpre staat bijna geheel onder water en een groot aantal huizen werden daar verwoest. Iutusschen voorspellen de officiöelc weerberichten nog meer zware regens en men vreest dat het water van de Mississippi, van Caïro tot New-Orleans, in de eerste twintig dagen onrustbarend zal rijzen. Een aantal leden der volksvertegenwoordiging uit Ohio, Kentucky en West-Virginië hebben een commissie gevormd tot spoedige ondersteuning van do noodlijdenden. Uit New-York wordt bericht, dat door het slui ten van 13 fabrieken te Fall River 7000 werk lieden zonder werk zijn. Volgons een telegram van don bisschop van West-Tougklng, dat door de «Pays* wordt mede gedeeld, zijn daar 215 christeneu, 22 katecheton en 1 priester vermoord en 108 huizen van chris tenen vernield. In Rostow is een sekte van kindermoordenaarsters ontdekt. Het zijn vrouwen, dio zich als dienstboden verhuren voor het oppassen van zeer jeugdige kin deren. Aanvankelijk behandelen zij de kleinen met groote liefde, maar na eenigeu tijd vergiftigen zij de kindertjes met narcotische stoffen. Haar doel is de lieve kleinen »voor de onheilen en de zielbe dervende invloeden van 't aardsche leven te behoe den door ze nog in onschuld den hemelschen vrede deelachtig te doen worden.* De stichtster dezer waanzinnige sekte is een oude, bijgeloovige vrouw haar volgelingen nemen onrustbarend in aantal toe. O O Bij Domrad ging een trouwpartij over het ijs, dat de Theiss bedekte. Het ij3 brak en 15 per sonen verdronken. In de beau monde te Petersburg dragen de dames thans diamanton op don rug van haar japonnen, ja zelfs op de sleepen. Uit Astrakan werd een paar dagen geloden ge meld, dat terwijl een aantal visschers in de Kas pische zee op zee waren, eensklaps eene groote ijsschots, waarop zij zich bevonden, was losgescheurd en in zee gedrovon. Dit is gebeurd den 4 dezer en thans wordt por telegraaf gemeld, dat hot aantal dezer personen 150 bedraagt en er Maandag j.l. noc niets omtrent hun lot bekend was. Uit Chartow wordt d.d. 12 Fobr. getelegrafeerd Heden nacht zijn op het zoogenaamde handels terrein tien magazijnen afgebrand en vier beschadigd. De schade wordt op meer dan een millioen roebels geschat.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2