BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BEKENDMAKING. BINNENLAND) f met gas, en maakte de bewoners vrij van belastingen. Dit geschiedde natuurlijkalleen uit eigenbelang, maar het geschiedde toch. Sedert Blanc is gestorven en de speel bank eene vennootschap is geworden, is de bezielende kracht van het bestuur heel wat minder geworden en sedert orst Karei is afgekocht en geene jaarlijksche uitkeering meer krijgt van de winsten van de groene tafel, behoeft Frankrijk ook niet meer te aarzelen te zijner tijd zijn machtige hand op het kleine Monte-Oarlo te leggen. Tot hier toe heeft de beweging, die wij wel eene internationale mogen noemen, tegen Monaco nog niets vermocht, maar dat het er een maal in een niet te ver verwijderd tijdstip mee gaan zal als met de Duitsche speel banken, is bijna aan geen twijfel onderhevig. Ook nog in dit geval kan Monaco nog eene schitterende toekomst hebben. De lucht gesteldheid in het vorstendom is wel de gunstigste van de geheele streek en het kleine, bekoorlijke stukje grond is als het ware voor een badplaats geschapen. Wanneer het waar was dat met het ver dwijnen der speelplaatsen ook de speelwoede verdween, dan ware het te wenschen dat die verandering voor Monaco spoedig aanbrak. zamerhand tot een nieuw leven ontwaken. De eerste kleine zaken, die ik ondernam, hadden een goeden uitslag Baldwin bezorgde mij crediet te Yokoliama, Shanghai en Hongkong, waardoor ik in staat was, mijn nieuw onverwacht geluk bij groolere .ondernemingen op de proef te stellen. Alles gelukte mij en thans bezit ik een be scheiden, eerlijk verworven vermogen en ben een geacht medelid der vreemde gemeente van Hakodate. Dit alles heb ik aan Gordon Baldwin te danken. Zonder hem ware ik te gronde gegaan, want mijne middelen en mijn moed waren uitgeput toen ik te Yesso aankwam. «Een paar weken geleden deelde Baldwin mij meè dat hij thans voornemens was, nadat hij zes jaar lang in China en Japan gewoond had, een reis naar. Europa te maken. Bij die gelegenheid sprak hij ook uw naam uit, dien hij ongelukkiger wijs niet vergeten had, ofschoon hij sedert langen tijd niet meer over mijne lippen gekomen was. Ik had Baldwin vroeger verhaald, dat gij te Parijs woondeten nu veracht hij mij, zonder te vpr- moeden dat hij mij daarmede iets onaangenaams vroeg, hem het genoegen te doen om hem een introductie-brief aan u mede te geven. Ik kon hem dit niet weigeren zonder mij in zijne oogen bloot te geven of zijn argwaan op te wekken. Ik had misschien wel deze of gene uitvlucht kunnen vin den, maar ik mocht mij niet aan het gevaar bloot stellen dat het toeval hem met u in aanraking bracht. Ik heb hem dus een brief voor u gegeven. Houd nu rekening met de omstandigheden waaron der dit heeft plaats gehad, en vergeef mij de vrij heid welke ik mij in deze zaak veroorloofd heb. Bedenk hoe oneindig veel ik aan Baldwin te dan- ken heb en bereid hem daarvoor een vriendelijke ontvangst. Ik heb Baldwin ter loops laten bemer ken dat bet u pijnlijk zou kunnen aandoen, als bij u over mijn verleden sprak. Ik ben volkomen zeker dat hij ieder woord vermijden zal, dat u in verlegenheid zou kunnen brengen. Gij zult in mijn vriend een van de edelsteen beste menseben leeren kennen. Hij is eenige jaren jonger dan gijhet onafhankelijke leven in den vreemde heeft echter vroegtijdig zijn krachten gerijpt. Bij is van goede familie, doch zijn naaste betrekkingen zijn dood en hij staat zoo goed als geheel alleen in de wereldhij heeft een aange naam uiterlijk, is beschaafd en wel opgevoed. Gij zult overal, waar gij hem voorstelt, eer met hem inleggen. Ik merk hier nog alleen op, om zijn ka- rakter-teekening zoo volledig te maken als gij daar belang in kunt stellen, dat hij reeds een niet on aanzienlijk vermogen bezit, en dat zijn zaak te Ha kodate, waarvan hij tijdens zijne afwezigheid mij het beheer heeft opgedragen, hem in de laatste jaren 20 a 25,000 dollars per jaar opgeleverd heeft. »En nu zeg ik u vaarwel, beste George. Ik verwacht geen antwoord van u op dezen brief, en het is niet waarschijnlijk dat ik spoedig we der aanleiding zal hebben om u te schrijven. «Met onveranderde liefde »Uw Thomas.» De bediende trad op het oogenblik, dat Forbes de lezing van dezen langen brief ten einde gemaakt had, de kamer binnen om te zeggen dat het ontbijt ge reed stond. Forbes vouwde den brief dicht, stak hem in den zijzak van zijn rok en begaf zich met een pein- zenden blik naar de eetzaal. (Wordt vervolgd.) UEUSDEN, den 29 Febr. t Het is helaas bekend, dat alhier meermalen vereenigingen verrezen, die een toppunt van bloei bereikten om dan kort daarop in eens te verdwijnen. Men denke daarbij aan de Rederijkerskamer „de Olijftack," de Liedertafel „Heusden's Mannenkoor/' bet Muziekgezelschap „de Harmonie van Heusden" en nog anderen. Het is ons daarom een genoegen onder die gezelschappen, die tal van jaren, een enkele zelfs enkele eeuwen, moedig bleven voort bestaan, ook te noemen de Sociëteit /Tot ieders genoegen," welke vriendenkring op 1 Mei des volgenden jaars den dag hoopt te berdenken waarop zij vóór honderd jaar werd opgericht. t De Raad dezer gemeente heeft besloten bij Ged.-Staten in hooger beroep te gaan van bet besluit van den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, waarbij het lokaal der openbare school alhier als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd. t De beide brievenbestellers, aan het Post kantoor alhier verbonden, hebben, ingaande 1 Maart a.s., eene belangrijke traetementsverhooging ver kregen, waardoor de bezoldiging van M. van den Boogaardt van f 400 op 450 is gebracht en die van A. Reatsch van f 275 op f 400. t WIJK, 29 Febr. Ook in deze gemeente is reeds vóór acht dagen een ooievaar gezien. Hij was alleen, dus waarschijnlijk afgedwaald. Moge lijk kwam hij als kwartiermaker. tZALTBOMMELT27~FebK~Z. M. heeft be noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer C. P. Lenshoek. t WOUDRICHEM, 27 Febr. De vischvangst is voor het tegenwoordige van geringe beteeke- nis. Zalm wordt thans weinig gevangengisteren waren er vier. De prijs was nog beneden de gul den per 5 ons. Met verlangen wordt de elftteelt tegemoet gezien, die weder vele gedane zaken goed moet maken. t DALEM. Als een bewijs, dat de postpak ketten-dienst op de route langs de Waal zeer in omvang toeneemt, dient, dat nog Zondag jl. de postbode van Gorinchem op Herwijnen twee hulp boden noodig bad, tengevolge waarvan men be greep hein op de beste en voordeeligste wijze per rijtuig te kunnen vervoeren, hetgeen dan ook ge schied is. Z. M. heeft Mr. A. E. de Sarvoruin Lohman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als raads heer in het Gerechtshot te 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft de heer E. Hamstra, ontvanger der dir. Lel. en ace. te Geldermalsem c.a. benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Schermerhorn c.a. In plaats van den heer De Gruijter is tot ge meente-ontvanger van Lekkerkerk benoemd de heer H. W. Prillevitz. Bij de Tweede Kamer der Staten Genaal zijn 26 Febr. ingekomen de vier ontwerpen tot rege ling der Klassenbelasting. Yolgens het ontwerp zou over 1885 11/2 van alle belastbaar inkomen worden geheven, on verschillig of dat uit hiindel, grondbezit, tracte- ment of kapitaal voortspruit. Alsdan vervalt de patentbelasting. Een inkomen beneden de f 600 'a jaars wordt geheel vrijgesteld. De klassen worden verdeeld (wij deelen slechts 110 mede, hoewel bij het ontwerp van 26 klassen wordt gesproken) als volgt, naar het zuiver in komen verminderd met een aantal procenten als daarachter is aangegeven le klasse 600 tot 800. met 70 procent, 2e 800 1000 60 3e 1000 1200 50 4e 1200 1500 v 40 5e 1500 2000 30 6e 2000 2500 20 7e 2500 3000 io 8e 3000 4000 zonder 9e 4000 5000 10e 5000 6000 De belasting wordt berekend naar het laagste cijfer der klasse. Alzoo betaalt bijv. iemand met een inkomen van f 1450 in de 4e klasse 12 X 1.50 f 18.verminderd met 40 du» 7.20, blijft ƒ10.80. De regeling der klassen zou door liet college van Zetters geschieden. Volgens de raming zouden de Rijksmiddelen op deze wijze met ruim 21/3 mil lioeu gulden worden versterkt. De percentage wordt jaarlijks door de regeering vastgesteld. Men schrijft ons Gelijk men weet loopt de Roode Vaart langs Zevenbergen en vormt de verbindingswaterweg van de Mark met liet Hoilandschdiep, zoodat er een vrij drukke scheepvaart op war<Jt aangetroffen. Ten gerieve daarvan nu wordt hët peil dier Roode Vaart tamelijk hoog gehouden, wat evenwel den Nassaupolder niet zeer te stade komt. Deze pol der, ruim 250 HA. groot, heeft namelijk van dien hoogen waterstand meermalen grooten last. Daarom heeft zich het bestuur daarvan tot het gewestelijk bestuur van Noordbrabant gewend, ten einde door zijne tusscbenkomst en bemoeiing daarin eene ver andering ten goede te bewerken. Aan ,/Ons Noorden" wordt uit Harlingen de vol gende bijdrage toegezonden tot de uitvoering van de wet op de besmettelijke ziekten. De mededee- ling zal vermoedelijk wel eenige toelichting uit lokken. In December des vorigen jaars waren in een arbeidersgezin alhier de mazelen uitgebroken, doch na een paar weken waren de kinderen weder vol maakt in orde. De stads-geneesheer weigerde echter een verklaring af te geven dat de besmetting geweken was. Vóór dit te doen, eischte hij een betaling van twee kwartjes. Maar de vrouw, „die de centen niet missen kon", verwijderde zelve het plak kaat van de deur en zond haar kind weder naar de school. Zoo verliepen eenige weken en ieder dacht dat de zaak in orde was. Maar jawel, daar krijgt het hoofd der 4e gemeenteschool de bood schap van het stadhuis, het kind uit bovenbedoeld gezin onmiddellijk te verwijderen en aan de wo ning, waar sinds geruimen tijd niemand ongesteld is geweest, wordt opnieuw het plakkaat „Besmet telijke ziekte" aangeplakt. De stads-geneesheer, hoewel hij stads-geneesheer is eu daarvoor eene ruime bezoldiging geniet, blijft bij zijn eisch van 2 kwartjes; de vrouw houdt vol „dat zij de ceuten niet missen kan", en zoo scheen het, dat zij ten eeuwigen dage met de besmetting opgescheept zou blijven, ware het niet dat het betrokken „hoofd" zich over den knaap, die niet in de school mocht komen, had ontfermd en aan de moeder het bedrag ter hand gesteld, waarvoor de gevorderde verklaring te koop was. De Belgische vrijmetselaars zullen Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, een zeer fraai gehord uurden grootmeesterssjerp Te Clairvaux liep het gerucht dat Krapotkine was overleden, maar dit bleek onjuist te zijn. Wel is hij zeer ziek en hoewel eerst 42 jaren ond, ziet hij er uit als een grijsaard. Zijn haren en zijn tanden vallen uit. Plet scorbuut, dat hij in Rusland kreeg, zou geneeslijk zijn, maar alleen in een warm kli maat. In zijne gevangenis is het koud eu vochtig. De prinses, die te Parijs bij Würtz studeerde, is naar Clairvaux gegaan; zij is vast besloten zich te dooden, als haar man sterft. Gratie voor haarman vragen dat wil zij niet, want dat zou een erkente nis zijn van zijn schuld. De luchtreiziger Lhoste heeft iu de vlakte La Crall (Zuid-Frankrijk) zijn luchtballou ri'Hiron- dellei verloren. Na het neerdalen deed de onvoor zichtigheid van ecu rooker den ballon ontploffen. Een kind, dat in do nabijheid was, werd zwaar gowoud. De Koningin van Taïti is te Parijs aangekomen. De Figarozegt, dat zij veel rookt, vooral na het eten (zoowat. 50 a 80 cigaretteu per dag.) Een handelaar in oudheden kocht onlangs te Nowotscherkask van een Kozak voor een paar hon derd roebels eeii metalen vaas. Hij bracht die naar Parijs on het is gebleken dat die door Benvennto Cellini was vervaardigd. Do vaas heeft thans 150,000 francs opgebracht,. Men heeft thans do daders gevat van den grooteu diefstal in do kerk te St. Denis, die iu 1882 gepleegd word. Het vinden van kerksieraden ten huize van een man, die wegens een juweelen-diefstal gevat werd, leidde tot de ontdekking. De man bekende en noemde drie medeplichtigen, die tevens iu hechtenis genomen werden. Een zeker aantal der gestolen voor werpen is nog ten huize van de dieven gevonden. Een groot gedeelte werd in Engeland verkocht. Van een anderen grooteu diefstal uit 1882, die van een millioeu francs, in het postkantoor te Parijs, moet men nu ook de tot nog toe onbekende daders, naar men hoopt, op hot spoor zijn. Jackson, een stad in Michigan, is door een brand hevig geteisterd. Hot Union Hotel, do schouwburg en eenigo winkels werden vernield. De schade bedraagt 200,000 dollars. Een man kwam om en 4 personen werden doodelijk gewond. Een brand op het water dreigde onlangs de stad Calcutta mot groot gevaar. Laatstleden Woensdag raakte daar de Aurora,beladen met 80,000 vaten petroleum,in bvand. Het schip, een oud houten gevaar te, viel weldra uit elkaar en de brandende olie stroomde de rivier op. Gelukkig was de wind stil en wist men door onverwijlde en doeltreffende maatregelen dc omliggende schepen te beschermen. De geheele rivier scheen in vlam. Hut gezicht moet verwonder lijk schoon geweest zijn. Te Charlottetown, op prins Edwards eiland, heeft een groote brand een aaütal handelsmagazijnen in de a^ch gelegd en een schade van 3,000,000 ver oorzaakt. Terwijl men overal elders tegen het drankmis- brnik tc velde trekt, heeft zich te Kiew een »Dronk- aardsvereenigiug* gevormd. Volgens de statuten komen de leden op gezette tijden bij den voorzit ter bijeen en niemand mag het lokaal dan verla ten vóór hij beschonken is geweest; hij mag echter niet in kennelijken staat vertrekken; wie dronken is moet uitslapen In elke vergadering is in- tusschen éen lid aangewezen, die niet drinken mag; hij moet schenken zoodra een medelid ver genoeg is om het zelf niet meer te kunnen doen. Er wordt alleen Otschischtschennaja half spiritus en half water gedronkenniemand mag elders ook iots anders gebruiken. Er mag niets dan rauwe lever bij gegeten worden. In 't drinkuur mag niet gespro ken worden. Do Voorzitter onderhoudt betrekkin gen met elders gevestigde zuster-vereenigingen. De zer dagen is do grootste dronkaard van Rusland te Kiew aangekomen om ter gelegenheid van de Kontrakten* (jaarmarkt) met de vrienden mee te proeven. Voor die gelegenheid was een buitenge wone vergadering van alle drinkebroers uitgeschre ven, waarin de gast, die er zich op 'oeroemt dat niemand 't tegen hem houden kan, als eerevoor zitter fungeerde. Het feest liep tot aller genoegen af. Kan het walglijker? Te Hermaunstadt brak brand uit iu de woning van dr. Friedwanger. De spuitgast eu drongen het huis binnen en vonden den dokter, zijn vrouw, kind en bediende vermoord op den grond liggen. De moor denaars hadden allen den hals afgesneden, daarna het huis geplunderd en toen in brand gestoken. Onlangs werd uit Astrakan gemeld, dat er 150 visschers bij plotselingen storm op een ijsschots in zee waren gedreven, zonder dat mon wist hoe het met hen was afgeloopen. Thans is er officiëel voorloopig bekend gemaakt dat allen zijn gered. Hot is een merkwaardig staaltje vau de Duitsche parlementaire zeden, dat Bismarck ons heeft ge geven. De bekende staatsman Lasker, lid van den Duitseken Rijksdag, doch behoorende tot de liberale partij, kwam op zijne reis door Noord-Amerika te overlijden. Het congres der Vereenigde Staten zendt een brief van hnlde aan den Amerikaanschen gezant te Berlijn, met opdracht deu rijkskanselier te ver- zooken dit schrijven wel in bandon te willen stellen van den Duitschen Rijksdag. En Bismarck wuigort daaraan te voldoen en stuurt op echt Pommersche lompe manier het adres van hnlde terng. Deze be- leediging wordt een vrij volk aangedaan, alleen omdat het hulde brengt aan een man die het on geluk had in politieke denkwijze van Bismarck te verschillenEu -zoo groot is de slaafsche geest in Pruisen dat de groote liberale Berlijnsche bladen slechts zeer flauwtjes Bisinarcks handelwijze durven bestrijden. Wij houden ons overtuigd dat zoo deze zaak in den Rijksdag ter sprake komt, zij den moed niet zal hebben er een votum van afkeuring over uit te spreken. Het verdient uwe aandacht dat men in het Huis van Afgevaardigden te Berlijn, zooowel van de ministertafel als van de banken der ledou weder is uitgevaren tegen de Hollanders, die roofvis- scherijen zouden plegen in de monden van den Rijn. De Duitschers beschouwen den Rijn als hun specifiek eigendom van de bron lot de zee met de visschen incluis! Graaf v. Lijnden heeft, toen hij minister-president was, op eene zelfde klacht Bismarck heol aardig van antwoord gediend, en we hopen als het tot klachten aan onze Regeering komt, dat zij niet minder afdoend bescheid zal weten te geven. Bij gelegenheid van den verjaardag des Duitschen Keizers is gebleken dat de toenadering tot Rusland een voldongen feit is. De Russische grootvorst die hot feest bijwoonde, is met eerbewijzen overladen. In landen als Duitschland, waar het politiek be leid geheel in handen is van de vorsten en hun leidslieden, heeft znlk een- feit eene grootere be- teekenis dan elders. De overplaatsing van Prins Orloff, den warmen vriend van de Bismarcksehe staatknnde, als Russisch gezant van Parijs naar Berlijn, is bovendien een bewijs voor den omkeer in de politiek van Bismarck, welks belang of go- wicht thans nog door ieder gewoon sterveling niet kan doorzien worden, maar wellicht op de meest onverwachte wijze zal blijken. Overigens is Londen op dit oogenblik al onze aandacht waard Iu de eerste plaats omdat Woens dag 1.1. de nieuwe conventie met de Transvaalsche afgevaardigden is getoekend. Nu dit stuk geheel bekend is, valt het bitter tegen. De Engelsche su- zereiuiteit wordt opgeheven, o ja, maar Transvaal mag geen tractateu of verdragen met andere mo- geudheden of zelfs kafferstammen «luiten, zonder Engelauds goedkeuring. Op die manier is de Transvaal dan toch waar lijk niet vrij en onafhankelijk. Gladstone is blijk baar door de woeste aanvallen der Torry-pers be vreesd geworden en heeft niet durven toestaan wat hij ongetwijfeld had willen vorleenen. Wij denken dat de tijd wel leeren zal dat doze staatkunde. En geland slecht zal dienen. In de tweede plaats trekt Londen de algemeene aandacht omdat de Fenians hnune afschuwelijke wraakpogingen weer beginnen. Het Vicloriastation is door hun toedoen voor een gedeelte door dynamiet iu do lucht gesprongen. Er werden slechts drie menschen gewond, maar de gevolgen hadden even goed allerverschrikkelijkst kunnen zijn. Men heeft vervolgens in alle groote stations van Londen ge vonden kisten met 20 en meer pond dynamiet, beuevens een uurwerk dat evenals eeu wekker op bepaalden tijd afloopt en door het losspringen van een veer het verschrikkelijke materiaal doet ont ploffen. Het is gebleken dat die helsche werktuigen in Amerika vervaardigd zijn en er is dns al.e ver moeden dat de bedreiging dor Amerikaansehe Ieren dat zij Londen zouden doen sidderen door hunne aanslagen, bewaarheid worden zal. Het is in het belang der menschel ijkheid te hopen dat de Engelsche politie de bedrijvers van deze gruwelijke aanslagen kunne uitvinden. De derde reden vau belangstelling is natuurlijk de loop van zakon in Egypte. Het gouvernement van Gladstone wordt in deze zaak door de gevol gen van zijnen Jingo-politiek vervolgd. Het heeft onrechtmatig zich tot heer en meester opgeworpen in Egypte en het moet er nn al den last van dra gen. Op dit oogenblik (Donderdagavond), is den kelijk het lot van het Britsche leger reeds beslist. Althans heden verwachtte men den veldslag tus- schen de Engelschen onder Graham en de Arabie ren ouder den overmoedigen Osmau-Digua. Wij meenen ons niet te vergissen als wij het gevoelen uitspreken dat Osman-Digna met al zijn fanatisme zal moeten bukken voor het beleid en de uitste kende wapenen der Engelschen, maar het zal on getwijfeld aan velen het leven kosten. En dit is het juist wat de zaak zoo ellendig maakt. Het was, nu Tokar en Sinkat gevallen zijn, ten eenenmale overbodig met Osman Digna te gaan vechten. Het is alleen het geroep om wraak door de Engelsche officieren voor de nederlaag vau Baker (die zooals men weet niet eens Engelsche soldaten, maar laffe Egyptenaren ouder zijne bevelen had), die de Re geering heeft geleid tot het bevel om dezen bezwa- renden veldtocht te ondernemen. Het Egyptische treurspel, begonuen met het platschieten van Alexandrië, is voorwaar nog in lang niet geëin digd. 11) Burgemeester en Wethouders van Hensden Gelet op art. 81 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. 127); Brengen tor openbare konnis, dat de staat van kindei-en boven de 6 eu beneden de 12 jaren, die op 1 Januari j.l. geen onderwijs ontvingen, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergolegd. Hensden, 28 Pobr. 1884. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris, W. J. van Eggelen. H - V ii n - u u tt - n u u - H H u - H H H - V U n - U V H - H H U H - H H II De Minister van Oorlog brengt in de St.-Ct. van leden ter kennis van de militieplichtigen voor de lichting van 1884, die iu aanmerking wenschen to komen om te worden opgeleid voor militie-luite nant, hot Kon. besluit van 14 Dec. 1883 no. 36, met de daarbij behoorende programma's en deelt aan bedoelde militieplichtigen tevens mede, dat de voorschriften, ter uitvoering van genoemd Ko ninklijk besluit vereischt, nader zullen worden ge geven Verwijst hun overigens voor inlichtingen betref fende de vervulling vau deu dienst by de militie te land naar de achtste uitgave van het op last van het Departement van Oorlog uitgegeven boek werk »Neérlands leger*, dat iu den handel ver krijgbaar is gesteld, en waarvan een exemplaar aan wezig is o. a. bij alle burgemeesters en bij de militie-commissarissen, provinciale adjudanten en de overige autoriteiten en noodigt hen uit, van hun wensch om in aanmerking te komen voor een op leiding tot militie-luit. te doen blijken, door daarvan kennis te geven voor 1 April a.s., aan het dop. van oorlog met opgave van naam en voornamen, van woonplaats mot aanduiding van straat en nómmer, van de gemeente waarvoor geloot is, van hot lotings- uommer eu van de lengte (zonder schoeisel).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2