Dienstboden, Wandgedierte. Winkelwaren een droog en afgepakt arte De Notaris VERBERNE verpachten, Mr. A. van Mens, Mutsaarden- Dennenhout. mik ïéopi: VERK00PEN De NotarisW. J.van der Eist, ingezet to r LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. 314de Staatsloterij. Gemengd Nieuws. CORRESPONDENTIE. MARKTBERICHTEN ADVERTENTIEN. De ondergeteekende be tuigt bij deze zijnen dank aan allen, zoowel binnen als bui ten de stad, voor de gunst dit jaar genoten bij gelegenheid van den Vasten-avoiul. ADELBEBG. om te weiden: 21 hectaren WEILAND onder Dussen en Meeuwen. Het HUIS, ERF, TUIN en BOOMGAARD, groot 40 A. 22 C. op 3600.—. BOUWLAND, 58 A. op f 550. Notaris HOCKERS, 100.000 Zw are Dennen Mut saarden, een groote partij Boonstaken en ander ge rief. 1 h. 53 a. 90 c. Bouwland, 0 9T 90 Weiland, 0 10 f/ 19 Dijkkaveling, aanbieden, als souvenir aan de dezer dagen te Brussel gevierde verzoeningsfeesten tussehen de Belgische en Nederlandsche vrijmetselarij. De nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen zal waarschijnlijk 1 Maart in gebruik worden ge nomen. Zij zal uitsluitend dienen voor mannen. Een uitgebreid personeel van beambten zal aan de nieuwe gevangenis verbonden worden, alseen directeur, bezoldiging 1700 en vrije woning, een adjunct-directeur 1000 eu vrije woning, een commies 800, een schrijver 850, een genees heer 400, een apotheker 200, een Protest, gods dienstleeraar 400, een Katholiek leeraar 200, een Israëlietisch leeraar 75, een hoofdonderwijzer 1400, een le hulponderwijzer ÏOUO, een 2e hulponderwijzer 900, een organist 100, een bewaarder le klasse 700, negen of meer be waarders 2e kl. ieder 600, een kok 600, een adsistent-kok, tevens stoker, 500, een smid stoker 700, een portier 650, een boodschap- looper 500. Hetgeen aan tractementen alleen 17575 be draagt. In den laatsteu tijd is terecht de aandacht ge vestigd op de overdreven zorg, die aan de gevan genen werd besteed. In betrekking daarmede heeft de minister vas justitie Du Tour, in de le Kanoer de volgende belangrijke mededeeling gedaan. „De commissie vau rapporteurs in zake het gevangeniswezen meent, dat op dit gebied te veel wordt toegegeven aan de te ver gedreven philan- trophie. Ik geloof, dat die opmerking juist is, dat men sedert jaren reeds gekomen is tot het geen men ziekelijke philantrophie zou kunnen noe men, en zal het mijn streven zijn om zooveel mogelijk daaromtrent andere denkbeelden in te voeren. De Koning heeft mij gemachtigd om bij den Raad van State een ontwerp van wet aan hangig te maken, houdende de beginselen van wetgeving omtrent de innerlijke inrichting onzer gevangenissen, gebiedend voorgeschreven bij de tweede alinea van artikel 22 van het wetboek van strafrecht. Ik heb gemeend in dit ontwerp van wet een beginsel te moeten opnemen, waarvan ik de meest heilzame gevolgen verwacht, dat is namelijk, dat ieder gevangene en een ieder die in een liuis van bewaring tot straf wordt opgesloten, de eerste twee dagen die straf zal ondergaan op water en brood; dan vlei ik mij, dat de gevange nis niet meer een place detraction zal zijn, zoo als nu het geval is. De vrees bestaat niet meer, om den drempel van de gevangenis te overschrij den men heeft het ddar te goed. z/In den regel wordt men in de huizen van be waring door den cipier dikwijls vriendschappelijk opgenomen en brengt men eenige dagen in vrij gezéllig verkeer door. Ik geloof, dat aan dien toe stand een einde moet gemaakt worden. „Er is een tweede zaak, die ik de vrijheid zal nemen voor te stellen, dat is, om de lijfstraften weder in te voeren voor die gevangenen, welke langer dan .5 jaren straf ondergaan en zich aan strafbare feiten tijdens hun verblijf in de gevan genis-schuldig makenwant het gaat niet aan, dat de gevangenbewaarders, de cipiers en de com mandanten van de strafgevangenissen dagelijks in levensgevaar verkeeren, zonder dat men de macht zou hebben om iets tot hulme veiligheid te kun nen doen. „Ik. heb de eer dit weinige mede te deelen om te doen zien, dat het geen ijdele woorden zijn, wanneer ik mijn instemming betuig met het ge voelen van deze Kamer/' De werkzaamheden aan het voetstuk voor het eerlang op te richten gedenkteekén van Leidens ontzet, op de ruïne beginnen hare voltooiing te naderen. Te Joure is Borger's Eeuwfeest plechtig her dacht. Het vlek was in vollen feestdos. In de kerk hield Ds. Borssum Waalkens eene fraaie feestrede. Bij de onthulling van den gedenksteen, sprak Ds. van der Meulen een waardig woord. De steen werd aan de zorg van den heer Veg- ter aanbevolen en een afschrift van de oorkonde neergelegd op het archief der gemeente. De burgemeester van Haskerland aanvaardde die op dracht. De voorzitter der rederijkers-kamer „Bor ger" onthulde vervolgens den steen. Met liederen door de schooljeugd en vroolijke volksspelen werd het feest voortgezet. Aan het uitvoerend Comité van de Internationale landbouw-tentoonstelling, in den loop van dit jaar te Amsterdam te houden, is vergunning verleend tot het houden van eene verloting van paarden, vee, werktuigen en andere inzendingen, aangekocht op die tentoonstelling. Het aantal loten zal 100,000 mogen bedragen, tegen den prijs van 1 per stuk, terwijl de trekking in September 1884 zal geschie den. De eenige korting, die zal worden gegeven, ie, dat de 11 loten worden verkocht voor ƒ10. De „N. Rott. Crt." kondigt aan, dat zij den prijs harer advertentiën verhoogt. Zij verklaart echter, dit niet louter uit winstbejag te doen, doch er zich toe genoopt te zien door de aan zienlijke stijging der uitgaven voor het redactie gedeelte der courant, waardoor het evenwicht tus sehen ontvangsten en uitgaven dreigt verbroken te worden en de rekening over 1883 zoo goed als zonder winst sluit. De eersteelft werd te Kralingen verkocht voor ruim f4. Te Drunen amuseerden zich Maandag eeuige jongelieden, met elkander op een baar langs de straat te dragen. Een hunner viel er af en brak het dijbeen naar het zich laat aanzien zal hij zijn geheele leven verminkt blijven. Naar het „W. D." weet te melden duurt de instructie, in de zaak van vrouw v. d. Linden, steeds voort. Dezer dagen zijn zelfs weer nieuwe slachtoffers ontdekt en opgegraven, n.l. een mensch, een hond en eenig pluimvee. Men schat het getal processen nu reeds op een paar honderd, maar het voornaamste een stellig bewijs dat de gift- mengster de schuldige is moet nog ontbreken. In elk geval meent men dan ook te kunnen ver zekeren, dat er in 1884 van de openbare behan deling niets zal kunnen komen. Te Amsterdam is een kindje van 7 maanden door het inslikken van een zoogenaamd „dotje" gestikt. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Te Prinsenhage is een 3-jarig meisje, dat eenige oogenblikken met nog andere kinderen alleen was gelaten, te dicht b'j het vuur gekomen en door het vlam vatten der kleederen in brand geraakt. Het kind is kort daarop over leden. Het lijk eener vrouw, die sedert ver scheiden dagen te Woerden werd vermist, is uit den Rijn opgehaald. Het dochtertje van den spoorwegarbeider P. Voogelaar, te Nieuwerkerk a/d lJsel, dat Maandagnamiddag onder de lorrie geraakte, is aan de bekomen wonden overleden. Op het Rokin te Amsterdam is een man door de tram overreden. De ongelukkige was zoodanig verwond, dat de dood bijna onmiddelijk volgde. De 67-jarige scheepmaker J. V. te Delftshaven had het ongeluk in het ruim te vallen van een aldaar liggend zeeschip. Hij werd aan het hoftd zwaar verwond en een arm werd ontwricht. In be- denkul ijken toestand is hij naar zijn woning over gebracht. Z >ndag speelden te Amsterdam eeuige knapen orn centen. Een hunner, door zijn vader achterna gezeten, sprong van angst in de Linden- gracht. Hoewel men pogingen aanwendde hem te redden, werd hij toch levenloos opgehaald. Van het eiland Tolen wordt geschreven: Bij den tegenwoordig buitengewoon hoogen prijs der ajuin is het te voorzien, dat dit gewas inden aanstaanden zomer weer veel zal worden verbouwd. Het komt ons ongepast voor, hier met een enkel woord tegen overproductie ten dringendste te waar schuwen. Nog maar weinige jaren is het geleden dat alleen de boeren van St. Maartensdijk, ook uit gelokt door de hooge prijzen in den vorigen win ter, de verbazende hoeveelheid van 70,000 H. L. ajuin verbouwden. De markt werd overvoerd en het gevolg was, dat men per H. L. nog geen kwar tje kon bedingen Zalk een feit in de landbouw- geschiedenis is droevig maar leerzaam. Bij matige voortbrengst en wanneer de invoer van buitenland- sche (Fransche en Spaanscbe) nieu door eenige oor zaak belemmerd of gestaakt is, wordt het gewas licht een goudmijn voor onze boeren. Wee echtor als aan een onverstandige overproduktie zich nog de mededinging van 't buitenland paart Overplanten vau boomen. Dat het verplaat sen van zware boomen mogelijk is, werd dikwijls bewezen, doch slechts zelden met gunstig gevolg, daar in don regel de boom, öf de kunstbewerking niet kan doorst-aan, of zooveel te lijden heeft, dat hij, eenmaal overgeplant zijnde, spoedig begint te kwijnen, omdat de minste beschadiging aan de bast zeer nadeelig is eu meestal tot sterven aanleiding geeft. Om nu niet genoodzaakt te zijn, volwassen boo men door den bijlslag te doen vallen, wanneer eene opruiming er van onvermijdelijk is, is men er op bedacht geweest een wagen te doen vervaardigen, waarmede het overplanten van zware boomen met gunstig gevolg mogelijk werd. Met een dusdanigen wagen, vervaardigd naar een plan van de afdeoling Publieke Werken, werd in de Plantage Mnider'gracht te Amsterdam de eerste boom uit den grond gegraven en, omgeven met een kluit aarde van circa 2 Meter middellijn, in loodrechten stand in de wagen opgenomen en vervolgens ver- voeid naar de Sarphatistraat tussehen het Paleis voor Volksvlijt en de Hoogesluis, waar hij in het verhoogde voetpad geplant is, zonder iets te heb ben geleden. Het bleek bij die overplanting dat de wagen uit stekend aan zijn doel beantwoordt, de werking is zeer eenvoudig, .evenals de wagen, die nit twee dee len bestaat, welke nit elkaar worden genomen om den boom te plaatsen, die dan door middel van differentiaaltakols nit den grond wordt golicht en in denzelfdeu rechten toestand naar elders wordt over gebracht. Men kan das nu, waaneer dit noodig is, volwassen boomen gem ikkelijker verplanten en spoe dig eene lommerrijke omgeving, die met jongge- plante boomen eerst na verloop van jaren is te verkrijgen. t lleusden, van 21 tot 28 Febr. Geboren: Bartha Johanna Cornelia, d. v. C. van Kuijk eu C. van Opijnen. Overleden: T. de Kok, wed. v. J. H. Elfring, 65 j. KERKNIEUWS. Beroepen .- naar Rijperkerk, bij Leeuwarden, T. Oberman te Ommen naar Oude en Nieuwe Wetering, J. Vonk te Meern naar Neerlangbroek, L. V. Japchen te Kockengen naar Winsum en Baard, gem. Baar- deradeel, B. de Haas te Finkum en Hijum naar St. Antonijpolder, L. A. F. Creutzberg te Ooster- land op Duiveland; naar Haulerwijk (bij toez.), Van Kooi te Pessenaar Kampereiland, Ton Oever te Rboden (Drente). Bedankt voor Leiden, door dr. W. v. d. Berg te Schaars- bergen voor Gouderak, door A. Knol te Ter Aar voor Vlissingen, door H. H. Barger te Kerkwerve voor Znidzande, door J. Mouthaan te Eginond aan Zee voor Jaarsveld, door H. Pop te Goudriaan c.a. Prijzen van 100 en daar boven 5e Klasse. Trekking van 26 Febr. Prijs van 1500: no. 1174; 1000: no. 1079 400 nos. 2033, 7509 en 9081 200 nos. 4532, 7016, 12013 en 13055; 100: nos. 5349, 6311, 7124, 8209, 11017, 11738, 11746, 14215 en 16060. 5e klasse. Trekking van 27 Febr Prijs van 15000: no. 19630; 1000: nos. 5753, 12222, 15726, 17883, 19171 en 20109; 400 nos. 2759, 7289, 7782, 8113 en 19419; 200: no. 428; 100: nos. 1263, 2191, 4435, 6692, 7314, 7343, 13381, 18590 en 19689. 5e Klasse. Trekking van 28 Febr. Prijs van ƒ5000: no. 20368 1000 nos. 6241, 8409, 11675, 18208, 18443 400 1370, 2072, 4130, 4389, 6734; 200: nos. 101,11851,15054, 19729; ƒ100; nos. 103, 1411, 1720, 3294, 3856, 4138, 5000, 7228, 9306, 11733, 14114, 14548, 17179, 19572. In Schoterland wordt op onderscheidene plaatsen ijzeroer in den grond gevonden. Onder behoor van het dorp Mildam is men gernimen tijd met het gra ven daarvau bezig. Men verzekert, dat weder op nieuw oen betrekkelijk groot stuk land is gehuurd, voor een belangrijke som. Der arbeidende klasse in den omtrek wordt bierdoor tevens voor gerni- men tijd werk en brood verschaft. Bodegrave was Zaterdag in rep en roergeen oudje was, zooals men zegt, bij haar spinnewiel gebleven. En waarvoor al die drukte Om eene begrafenisplechtigheid Do beer B., aldaar geboren, overleden te Haastrecht, wel bekend om zijne lief hebberij van verzen makoti, had omtrent zijne be grafenis allerlei zonderlinge bepalingen gemaakt. Zijn lijk moest van Haastrecht naar Bodegrave getransporteerd worden, wel per lijkwagen, maar met zijne drie brniubonte paarden bespaunen, zon der zwarte dekkleeden niet als gewoonlijk mocht er stapvoets gereden worden, maar in flinken draf. Grafwaarts moest bij gedragen worden door 12 gebochelde personen en op zijn graf moesten zijno paarden worden doodgeschoten. Deze en meer andere verhulen hadden de rondte door het dorp gedaan geen wonder dat elkeen zulk eene b jzondere begra fenis wilde bjwonen. Heeft men al aan sommige bepalingen voldaan, zeker niet aan alle, althans er zijn geen paarden doodgeschoten en 12 gebochelde dragers waren evenmin aanwezig. De uitvaart van den heer B. had meer van eene begrafenis-grap dan van een begrafenis-plechtigheid. Onverwacht bezoek. In de bodenkamer van het Departement van Koloniën, Zaterdag 23 Febr. 11.: Een heer komt binnendrie boden zuigen op hun pjpjes, zonder zich om den binnenkomende te bekommeren. »Is de Minister aan het Departement vraagt de binnentredende. »Wien bedoelt u. mijnheer? den ouden of den nieuwen »Den ouden natuurlijk, want de nieuwe ben ik (Tooneel.) De Heeren Correspondenten, die in den laatsten tijd zoo schaars hunne berichten inzenden, worden bij deze beleefd herinnerd aan de voorwaarden waarop zij zich destijds voor de correspondentie hebben verbonden. t Dussen, 28 Febr. Aangevoerd 205 K.G. Prijs der boter 1.30 tot f 1.45. t Waalwijk, 29 Febr. Vee. Veel aanvoer, prijzen dalende. Boter. Aangevoerd 1019 K.G. van ƒ1.26 a 1.39. per K.G. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, tijdig voorzien van de II. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Bebuwdvader, de Heer WILHELMUS BOEREN, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Wed. H. BOEREN— geb. Broekmans. M. BOEREN. A. BOEREN. Th. BOEREN. C. BOEREN— geb. Verhoeven. lleusden, 20 Februari 1884. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, onze innig betreurde Moeder en Be- huwdmoeder TEUNTJE ELFRING— geb. De KOK, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Joh. ELFRING. E. ELFRING—Baas. J. L. BEKKER. A. BEKKERElfring. Mar. ELFRING. lleusden, 23 Febr. 1884. Er worden te Gorinchem ge vraagd twee flinke de eene als KEUKENMEID en de audero als WERKMEID, beiden van goede getuigen voorzien, loon naar bekwaamheid. Fr. brieven letters A. S. aan het advertentie-bureau van B. J. DE BOER Gz. te Gorinchem. Finale uitroeiing van Wandgedierte zonder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar schriftelijke garantie en de stiptste geheimhouding. Adres: M. VAN DER HEIM, Lekkerkerk. Vele attesten en dankbetuigingen liggen (er inzage. Inspectie gratis. Een oud gevestigd HUIS in een der grootste steden van Zuid-Rolland zoekt langs dezen weg in connectie te komen met SOLIEDE PERSONEN die met het platte laud van Z.-Westelijk Gelderland, Tieler- en Bommelerwaard en Neder-Betuwe be reizende, genegen zijn daarbij nog van dagelijksche behoefte, op aannemelijke voor waarden op te nemen. Aanbiedingen worden schriftelijk ingewacht onder lett. A C aan het bureau van dit Blad. te Dussen, zal Donderdag 6 Maart 1884, 's voor middags 10 uur, te Dussen, bij C. Huigen Notaris te Veen, bericht dat de Onroerende Goederen onder Andel, van den Heer W. J. NAIJEN en Kinderen, door hem den 20 Fe bruari 1.1. geveildzijn Koop 1. Koop 2. TOESLAG op 5 Maart a.s., des na middags om 6 uur, bij A. van Andel Gz. te AndeL Ten kantore van genoemden Notaris kan in middels worden gehoogd. te Som eren, zal voor de firma NOTEN Co. te Helmond, op .Maandag 3 Maart 1884, des 's morgens 10 uur, Alles liggende in het GEMEENTEBOSCH op de GROTELSCHE HEIDE onder AARLE-RIXTEL, op circa een half uur afstand van de Zuid-Wil lemsvaart. Bijeenkomst in bet Bosch. Betaaldag 1 October 1884, mits voldoende borg stelling. te Werkendamis voorne mens Woensdag 5 Maart 1884, PROVISIONEEL, en Woensdag 12 Maart 1884, FINAAL, telkens 's namiddags 1 uur, in het Recht huis te MEEUWEN, publiek te in den ROOIJSCHENPOLDER aan den djjk onder Drongelen. Breeder by biljetten omschreven. ij o Nederl. Herv. Gemeente. EN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3