BUITENLAND. Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. kende geesten ten tooneele gevoerd heeft. In 1847 hoorde een Amerikaan, wonende te Hvdersville, staat New York, des nachts aan zijn kamerdeur kloppen. Hij doet open, maar ziet niets. Dewijl dat later meermalen geschiedde, ging hij verhuizen. De woning werd daarop betiokken door Dr. Fox, die twee dochters had van 12 en 14 jaren. Dit huisgezin vernam 't kloppen insgelijks, tot dat de jonge dames op den snuggeren inval kwamen door middel van handgeklap met den geest te spreken. De zaak heeft hun geen windeieren gelegd, want heel Amerika stroom de naar Dr. Fox, om den klopgeest te raad plegen. De dochters openden een bureau waar ieder, tegen betaling, een geestelijk gesprek kon voeren, in 't kort, die Ameri- kaansche schoonen legden zooveel bedreven heid aan den dag in zake geldwinning, dat ze hun land en volk eer aandeden. t BAARDWIJK, 3 Maart. In deze gemeente heerscht in eenige huisgezinnen het roodvonk. t UITWIJK, 26 Febr. De heillooze gevolgen van den drank openbaardee zich heden wedereens aan den Uppelschen dijk en wel in eene vecht partij op het mes. Twee van de troep, R. v. D. en F. de K., bekwamen niet onbelangrijke ver wondingen. De zaak is in handen der polietie en wordt onderzocht. t MEEUWEN. Met genoegen vernamen wij dat de heer N. A. van Buuren, cand.-notaris te Charlois, zoon van den heer Yan Buuren, burge meester alhier, door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Dordrecht, standplaats Charlois. t VEEN, 4 Maart. De rijksveldwachter J. Ver kerk alhier wordt met 7 Maart a.s. verplaatst naar Pernis en op denzelfden datum vervangen door L. Donkersloot van Pernis. GORINCHEM. Bij het graven van een kelder, achter het huis van A. Niesse, op de Varkens- markt alhier, werden een aantal heele en half vergane kisten met overblijfselen van lijken uit den slibberigen grond te voorschijn gebracht, en kelen waarvan de bckkeneelen nog gaaf waren en sommigen voorzien van de tanden, die in goeden staat waren gebleven. Vermoedelijk heeft men hier te doen met eene voor eeuwen gebruikte be graafplaats, zoodat men daar in waarheid zetelt op de graven van het voorgeslacht. Waarschijnlijk is het een begraafplaats geweest om een kerk of klooster. t Voor de lessen aan de Rijks-normaalschool alhier hebben zich 13 leerlingen aangemeld, 10 meisjes en 3 jongens. t Door den gemeenteraad is in zijne verga dering van 11. Vrijdagavond alhier tot onderwijze res aan de volkschool op de Kalkhaven benoemd, mej. II. C. Alberts, te Hoornaar. Voor deze be trekking hadden zich 9 sollicitanten aangemeld. t ALMKERK. In de spaarbank der vereeniging tot bevordering van spaarzaamheid alhier is in 1883 door verschillende personen ingelegd 2,670.68 en aan verschillenden terugbetaald 3,857.23. Ten gevolge daarvan was de spaarbank op 31 Dec. 1883 aan inbrengers verschuldigd 9,072.63. Opdien datum vertegenwoordigde de bezittingen der bank eene waarde van 10,455.84, zoodat het reser vefonds 1,383.21 bedroeg. Het geheele getal inbrengers is 152, die een gemiddeld te goed hebben van 59.68. t WOUDRICHEM, 26 Febr. Verschafte de dag der loting voor de Nat. militie voor hier en om liggende gemeenten voor deze plaats steeds groote woeling en drukte, thans had de politie handen vol werk om de orde te handhaven, die toch ten laatste nog zeer verbroken werd, daar velen, aan gevuurd door Schiedam, onverholen blijken gaven vau een krijgszuchtigen aard. Flink en krachtig klonken de slagen in 't rond en het was aan de tusschenkomst der politie, die thans zeer krachtdadig optrad, te danken, dat het niet van kwaad tot erger geloopen was, het be zorgde de strijders al heel spoedig bebloede kop pen. Jammer dat hun jeugdig krijgmansvuur zoo ontijdig ontwaakte, het werd dan ook op eene alles behalve eervolle wijze op de poort uitgedoofd. t SLEEUW IJK 3 Maart. Het onlangs opge heven stoorabootenveer alhier zal weldra weder onder de tusschenstations van RotterdamGorin- cliem prijken, daar eenige der voornaamste inge zetenen het groot gemak daarvan voor deze ge meente inziende, tot de weder oprichting onder ling zijn overeengekomen. Het beheer zal worden gevoerd door de direc tie der stoombootreederij r/Fop Smit Co." Omtrent den diefstal ten pustkantore te Breda meldt men het volgende Niet minder dan 36 aangeteekende brieven met geldswaarde zijn ontvreemd. Men weet nog niet hoe de dief of dieven zijn binnen gekomen, maar waarschijnlijk door zich te laten insluiten, aan gezien geen sporen van inbraak of geweld aan ramen of deuren te vinden zijn. Volgens verkla ring van den stoker, die 's morgens om 4 uur het vuur voor het verwarmingstoestel aanlegt, was toen alles goed gesloten. De diefstal heeft waar schijnlijk tusschen 12 en 4 uur plaats gehad, en om de waarde machtig te worden, die in een blikken trommel in de brandkast goed geborgen was, moest deze laatste worden opengemaakt, wat goed gelukt is. In den vroegen morgen werd reeds door een schipper uit de haven bij het post kantoor een kistje opgevischt, inhoudende de ledige enveloppen der gestolen aangeteekende brieven. Behalve de brieven is 800 aan specie ontvreemd. Reeds vroeg waren de officier van justitie en de inspecteur der posterijen, de heer Nagel, bezig met een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Een persoon, verdacht den diefstal gepleegd te hebben, is weder vrijgelaten. Men beweert, dat ééue firma te Breda 15,000 er bij inschiet, terwijl wat echter nog niet met zekerheid is te zeggen het totaal bedrag der gestolen munt en bankbiljetten ongeveer 50,000 zou beloopen. De yTilb. Crt./; meldt, dat de zoon van een smid, die vroeger de sloten van het nieuwe post kantoor geleverd had, Vrijdag ochtend met den eersten trein vertrokken was en aan de grenzen zou zijn aangehouden en in verzekerdebewaringgenomen. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. Postkantoor Bred a. 36 aangeteekende brieven, o. a. inhoudende effecten Men schrijft ons Het hoofdbestuur van „Volks- bond'', vereeniging tegen drankmisbruik, overtuigd van den grooten invloed, dien de onderwijzer» op de toekomst der bevolking oefenen en dus van de groote waarde, die aan hunnen steun moet worden gehecht, heeft gemeend de medewerking van Ne derlands onderwijzers in zijnen strijd uitdrukkelijk te moeten inroepen en hun tot dat einde eene circulaire gezonden, waarin zij krachtdadig worden opgewekt en uitgenoodigd ter bereiking van het goede doel, door leer en voorbeeld, hun gewaar- deerden invloed aan te wenden. De raad der gemeente Gorinchem heeft Vrijdag bepaald, dat van de opbrengst der in de Merwede gevangen visch door de visschers aan de gemeente, als eigenares van dat vischwater, voortaan 23 in plaats van 13 pCt. zal worden uitgekeerd, op grond dat de bruto opbrengst der visch in de laatste acht jaren heeft bedragen 382.771.24Y2 en de- gemeente daarvan jaarlijksch slechts 2941.59Y* ontving. De Transvaalsche afgevaardigden ontvangen vele bezoeken en ondervinden groote gastvrijheid te VGravenhage. Na deelneming aan een maaltijd ten huize van den vader van hunnen adviseur jhr. Beelaerts van Blokland, zijn zij Vrijdagavond op receptie geweest bij den Minister van Staat, graaf van Lijnden van Sandenburg, alwaar zij verschil- In de «Transvaalsche Staatscourantis een «voor- gestelde akte van concessie® gepubliceerd, aange vraagd door den heer Gerrit Roebert Ockerso, van Breukelen (Holland), thans verblijf houdende te Pretoria, voor het uitsluitend recht tot oprichting van a. een leerlooierij en hét fabriceeren van ar tikelen, van leder gemaaktb. het oprichten van fabrieken voor het fabriceeren van alle soorten grof en fijn aardewerk; c. het oprichten eener ma- chinale.steenbakkerij, waaraan verbonden een pan- en tegelfabriek d. het oprichten eener bierbrouworij, waaraan verbonden een azijnmakerij. De concossie is aangevraagd voor eou tijdvak van vijftien jaren, te rekenen van af twee jaren na de bekrachtiging door den Volksraad. Allo machinerieën en grond stoffen, voor de verschillende fabrieken in te voeren, zijn vrij van inkomendo rechten. Tot bescherming van de onderdeelen a. en b. de bierbrouwerij sn azijnmakerij zal de regeeriug, zoodra de fabriek in werking is, het thans bestaande invoerrecht op ieder en alle artikelen van leder gemaakt, en op ille grof en fijn aardewerk met 10 percent ver- neerderen. Tot bescherming van onderdeel d. zal le regeering do bestaande invoerrechten blijven landhaven gedurende den duur der concessie. I)e ïoncessionaris heeft het recht deze concessie in haar jeheel of wel gedeeltelijk over te dragon aan eenig >ersoon of maatschappij. Wanneer binuen 24 rnaan- len na de bekrachtiging geen begin is gemaakt net hot bouwen der fabrieken, dan zal voor elk nderdeel een boete van 100 p. st. worden betaald n bij de bekrachtiging een bonus van 250 p. st. in ie schatkist worden gestort. De regeering ontvangt ier jaar 10 percent vau de netto-winst, door de erschillende fabrieken gemaakt, of indien er geen oldoende winst behaald wordt, een bonus van 00 p. st. per jaar voor dv lederconcossie en 50 p. st oor elk ander onderdeel. Een geslepen namaker van schilderijen te Brus- 3l bezat een bekend paneel je van Van Dijck, Do anbidding der wijzen. Hij maakte er eene copio an en verkocht deze voor veel geld aan een En- blschman, die ze op zijne beurt na verloop van jd weer aan een ander overdeed. Ten slo! te kwam et stuk in handen van een namaker te Londen, iet wien onze Brusselsche vriend in betrekking ond. De Engelschman ging terstond aan het werk a achttien maanden later was de copie gereed, oodra de schilderij, geschilderd op een vermolmd meel met verwen, vermengd met tabak, koffie, ifraan en stof, lang genoeg aan de zon was bloot- jsteld, zond de Engelschman het aan zijn vriend Brussel met de plechtige verzekering dat hij ror de echtheid kon instaan. Toen echter de Brusselsche opkooper het st.uk living, zag hij terstond dat hij een kopie van i eigen kopie had ontvangen. Met een boosaar- g lachje keek hij naar de kast, waarin hij het ■rspronkelijke zorgvuldig bewaarde, en schreef jn vriend het volgende briefje: Waarde colloga, j vraagt 25000 francs voor de kopie van de Aau- dding der wijzen, waarvan ik het geluk heb zelf it oorspronkelijke te bezitten. Dit is wel wat iel. Ik heb voor mijne copie niet meer dan 15000 gevraagd en gij hebt de uwe naar de mijne ge- aakt. Zie hier het bewijs. Wees zoo goed bij den jvensten rand van het paneel het houten pinne- Jj weg te nemen, dat dienen moest om een kleine ening te sluiten en gij zult op dat pinuefje ijn voorletters lezen, met het jaartal 1842. Do Brusselaar verheugde zich reeds bij voorbaat er do telourstolling van zijn ambtgenoot en zag at zonder leedvermaak het antwoord uit Londen ^emoet, dat liij eerst na 8 dagen ontving. Waarde iond dus schreef hem de Engelschman j hebt niet het oorspronkelijke van »De aanbid- ig der Wijzen.Ik heb dit in 1840 mot de be- jzon van echtheid aan lord X. verkocht, maar •st heb ik er zelf eene copie van gemaakt, die u door een derde heb laten verkoopen. Zie hier jt bewijs. Maak slechts met een beelje wijngeest a poot weg van den os, die achter don heiligen zef staat en gij zult er een rond, grijs plaatje Men, waarop gij mijne letters en het jaartal 1840 t lezen. Ik heb alleen uwe copie nagemaakt, om :n hand weer eens te oefenen, Op de spoorwegen in Italië zijn waggons tot ver- r voor levende visch in dienst gosteld. Inwen- vormt het voertuig een grooten zinken in ver- illende afdeelingen gesplitste bak; een over de lorvlakte van het water gespannen zeil moet do te groote golvingen van het water voorkomen. Op het dak van den waggon bevinden zich reservoirs, die in tijd van groote warmte met ijs worden gevuld. De chemicaliën-fabriek van Powers en NN eight- man is door brand vernield. De schade wordt op 1 millioen dollars geraamd. Uit Xew-York wordt bericht, dat door een ont ploffing in een kruitfabriek bij Omaho 4 knapen letterlijk in stukken werden geslagen. Door een brand in een woning te New-York kwamen 5 per- soneu om; 4 stikten en 1 sprong uit het raam en brak zijn nek. Het »zwaard der gerechtigheid®, dat in de zaal vau het «centraal crimineel gerechtshof® te Londen boven de plaats van den Lord Mayor® hing, is de zer dagen plotseling een zwaard van Damocles ge bleken en gedui e ide een zitting gevallen. Het kwam neer op het hoofd vau den «aldermau® de Keyser die op de plaats van don burgervader zat. D« «al- derman® kwam echter met een lichte 3chram vrij. Te Milaan zal een gedeukteeken worden opge- gericht voor Garibaldi. De kosten worden geraamd op 150,000 frs. üp een bal van de Opera te Parijs is onlangs een rondwandelende meloen als dief gevut. De al dus vermomde man vermaakte de bezoekers niet weinig door zijn eigenaardig costuum, en hij werd druk getrakteerd aan het buffet. Dit, gevoegd bij het aanhoudend rondwaudelen in zijn omvangrijk costuum, maakte hem vermoeid en slaperig. Hij ging in een hoek liggen en sliep eenige uren achtereen, totdat een politieagent hem wekte eu verzocht heen te gaan. Nog slechts half wakker, gaf hij toen den agent zijn waren naam op. De meloen bleek nu een lang gezochte dief te zijn. Hij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring gebracht, om zijn vonnis van twee jaren gevangenisstraf te ondergaan. Londen heeft op dit oogenblik niets te verwijten aan Petersburg. In laatstgenoemde stad moge men in voortdurenden angst verkeeren, in Londen is het waarlijk niet .minder. Vergete men niet dat in elk geval te Petersburg aanslagen worden beraamd tegen de leden der Keizerlijke familie of tegen ambtenaren. Te Londen evenwel staat iedereen bloot aan dood of verminking. Want de politio heeft thans in alle groote stations van Londen helsche toestellen ont dekt, met eene groote hoeveelhoid dynamiet, die alle op een zelfde tijdstip hadden moeten springen. Dat dit slechts met een gebeurd is, was het gevolg van eene gebrekkige inrichting. Dit is intusschen zeker dat geen openbaar gebouw te Londen, geen kunstwerk, geen brug, geen kerk, goen kazerne vei lig is te achten. Deze toestand kan men nu niet wijten aan nihi listen, aan maatschappelijke warhoofden, maar alleen aan den politieken haat der laren. Het is duidelijk gebleken dat èn de werktuigen èn het dynamiet uit Amerika zijn gekomen. Men is in de officieele krin gen te Londen uiterst verbaasd dat men minstens 90 pond dynamiet uit Amerika heeft kunnen bin nenvoeren in Engeland, daar er toch tegenwoordig zulk een scherp toezicht door de beambten wordt uitgeoefend. Dit schijnt ons evenwel niet zoo wonder baarlijk. Een land met zoovee. kuststrookon als Enge land moet voor zulke doortrapte politieke booswichten en samenzweeiders eene uiterst gemakkelijke gele genheid bieden om dynamiet binnen te smokkelen. Het is evenwel een waar schandaal dat de reges- ring der Vereenigde Staten niet belet wat daar geschiedt, dat openlijk geldon worden bijeengebracht om het dynamiet eu de werktuigen te koopen, die tot zulke gemeene doeleinden moeten gebruikt worden. De Engelsche regeering schijnt te beseffen dat er iets moet gedaan worden en zij heeft eene nota gericht tot de regeeriug der Amerikaansche Unie, inot beleefd verzoek wel te willen beletten dat de burgers der Unie onbelemmerd dynamiet- komplotten beramen om personen en goederen in Engeland te vernietigen. Dit vertoog is volkomen gegrond eu het is te hopen dat de laffe dynatniet-mannen in Amerika, zooals o.'Donnavan Rossa en anderen, spoedig zul len gevoelen dat men niet straffeloos tegen de wet ten der menschelijkheid en der samenleving in ver zet komt. Zooveel sympathie als de Ieren zouden wekkon als zij allen het geweer ter hand namen eu een wanhopigen strijd begonnen om een onafhankelijk staatkundig bestaan te veroveren, zooveel minach ting zullen Zij door dezo verfoeilijke moorddaden op zich laden, als zij ze niet uitdrukkelijk beletten. En dat kunnen ze. De Iersche aanvoerders te Du blin weten onget wijfeld aan de Engelsche of Ame rikaansche justitie do noodige inlichtingen te go- ven om de bandieten onschadelijk te maken. Te Londen is de ontroering zoo groot, dat het bericht dat generaal Graham eene eerste overwin ning op de fanatieke Arabieren behaald heeft, veel minder indruk maakte dan anders het geval zou geweest zijn. De zegopraal der Engelschen was trouwons te verwachten. Tegen goed gedrilde sol daten met uitstekende geweren zijn menschen ge wapend met speren, al hebben zij ook een geloof dat bergen meent te kunnen verzetten, niet bestand. Toch verkeert de Engelsche regeering in een mooielijk geval. Zij heeft generaal Gordon naar Khartoum gezonden met den palmtak des vredes, zonder een soldaat, om zoodoende den valschen profeet op hare zijde te krijgen. In dit stelsel ech ter had de generaal Graham niet met geweld tegen den luitenant van den valschen profeet moeten op treden. Het gevolg daarvan is nu dat Gordon, die eerst door de bevolking vin Khartoum werd aan gebeden, wordt gewantrouwd en dat om zijne wijze woorden wordt gelachen. Het is intusschen duide lijk waarop dit alles moet uitloopen: de Turken zullen hun invloed in Egypte voor goed verliezen, de Engelschen zullen heer en meester blijven aan de Roode Zee en langs het Suez-kanaal en de rente van de Egyptische schuld zal eenvoudig eenige percenten verlaagd worden. Dit laatste vooral zou een kreet van ontzetting doen opgaan onder de houders van Egyptische pa pieren, maar voor dien kreet kan men ongevoelig blijven. Het is voornamelijk op het aanstoken van die rentetrekkers dat Engeland en Frankrijk zich met de regeling der Egyptische financiën zijn gaan be moeien en daaruit zijn al deze ongelukken in Egypte geboren. Dat voor het overige de invloed van Turkije steeds meer dalende is, blijkt eiken dag. De Engel sche Ministers spelen met den Sultan als de kat met de muis. En wat het ergste is voor Turkije het verbond der drie Keizers is nn wel heusch en deugdelijk hersteld. Keizer Alexauder van Rusland hoe ook tegen Duitïchland gestemd, heeft zich door baron Giers laten overhalen om tot het Duitscb- Oostenrijksch verbond toe te treden. Dit is geschied na lange ouderhandelingen en besprekingen tusschen Bismarck en Giers. De koop is gesloten, maar tot welken prijs? Met zekerheid weet dit natuurlijk niemaud, maar het ligt voor de hand dat aan Rus land is toegestaan zich meester te maken van Tur kije. Want wat was de eenige reden voor de span ning tusschen Rusland en Duitschland Alleen het feit dat na den oorlog van 1878 Bismarck de Rus sen belet heeft Konstantinopel te nemen. Het spreekt van zelf dat door deze veranderde politiek voorloopig aan een Fransch-Russisch ver bond niet valt te deuken en in zoover zou zij der vrede van Europa vooreerst bevorderlijk zijn. N.B. In ons vorig overzicht wordt gesproken van een feestmaal bij gelegenheid van den ver jaardag des Duitschen Keizers. Dit was eene vergissing. Het feestmaal is geweest, maar de verjaardag moet nog komen 22 dezer. B E K E ND M AKIN G, Burgemeester en Wethouders van Heusden, bren gen ter openbare kenuis, dat de eerste zitting van den Militieraad, bestemd tot het onderzoekeu lo. van de aangeboden vrij willigers, 2o. van de lotelingen, die redenen van vrijstel ling hebben ingediend, en 3o. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft) op Donderdag den 13 Maart 1884, des voormiddags 10V2 uur, op het Raadhuis te s-Bosch Heusden, den 8n Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. H O N O OP. LIJST van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor te Heusden, gedurende de 2e helft der maand Jan. '84. K. Boon te Amsterdam. 1000 Doll. 5 pCt. Union Pacific no. 3421 Coll. Trust B. 100 4 pCt. Holland 1883, no. 60759; 1000 Doll. 7 pCt. Chicago S. W„ no. 147; 3 it 1000 4 pCt. Holland 1883, no. 19362, 49808, 49809; 1 a R. 500 Recepis 6 pCt. 1883 Rusland, no. 18508 1 a 1000 8Vs pCt. Amsterdam, no. 1540; 2 a fr. 100 3 pCt. Bruss. loten 1879, uo. 378390, 563311; Bankpapier 1000: Y. 8459, J. 5922, Q. 6913 (gestempeld VAN OORDT V. D. VALK en Co. to 's-Hage, RUYS en Co. Kampen, 1 Jauri 1872), U. 9739, Y. 6513, V. 4802, V. 5941, X. 1879, S. 7972; 300: BB. 4551, N. 1315, P. 1781, R. 8310, II. 1224, R. 2680; 200: W. 579, Q. 6928, BB. 9984, Q. 2740, W. 3875; 100: BO. 1968, TT. 102, AS. 3799, AN. 4898, BQ. 6818, PP. 9709, BD. 3916, AS. 4655, AV. 9167, AO. 2485, AX. 905, AS. 4300, AE. 6811, BS. 512, BE. 4753, BY. 5021; 60: BD. 4808, AR. 7667, AZ. 4030, AU. 3464, BS. 6118; 40: AP. 4408, BH. 9724, BD. 7951, BH. 3443, BT. 7613; 25: BZ. 3756, AX. 3104, ED. 4924, DS. 911, Tl). 3325; 3 muntbiljetten van 10, gemerkt AW. 01333, C. 09939, AY. 05873. 6 bankbiljetten ad 200Z. 4930, R. 813, V. 3977, Y. 6494, O. 2274, V. 1734; 3 dito ad 100 BY. 6120 dd. 26 Sept. 1883, RR. 5491 (stempel CAESAR en Co. Amsterdam), BV. 6452 6 dito ad ƒ60: AF. 1071, BC. 5234, AO. 7125 dd. 13/4 1880, BE. 5334, LL. 7764 Dec. 1869, OR. 9194; 4 dito ad ƒ40: BP. 1419 6 Sept. 1882, PD. 4995, QY. 9869, UN. 3218 4 Nov; 1878; 6 dito ad ƒ25; EI. 6946, DO. 4652 2 Febr. 1880, DN. 290, 5 Aug. 1880, CM. 9669, EW. 6220, EW. 6222; 7 muntbiljetten ad ƒ10: CM. 5255 1 Nov. 1881, VO. 2404, BP. 09405 of 09485, A. 6548, BU. 1616, BR. 9647, Y. 400; 1 Belgisch bankbiljet a fr. 500; 25 Belgisch bankbiljetten 4 fr. 100. De officier van justitie te Breda verzoekt by ontdekking van een dier stukkeu of biljetten tele- graphisch bericht en aanhouding van verdachte per sonen, zoo daartoe termen zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2