Ph. de JONGH, Sigaren- Fabrikant HEUSDEN. AGENT. W andgedierte. Laken faii-Pik, Opening Zomerseizoen B URGERLIJKE "STAND. kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. GorinchemHeusden. De eerste dienst zal, in plaats van ten 3.15 voortaan ten 3 ure voorm. aanvangen. Eerste H. Communie. P. H. Offermans Zoon, 's - B o s e h. ziet men op zele van deze strooien verblijfplaat sen, terwijl liet wijfje in den korf is weggedoken, de woerd (het mannetje) met veel deftigheid de wacht houden, terwijl tallooze zijner natuurgenoo- ten op het land en in het water luidkeels hunne blijdschap over schoone lenteweder uitkwaken. Een vaste regel is het nog, dat ieder, die eieren in zijne korven vindt, in Mei er een voldoend getal in laat liggen voor 't broeden, opdat 't getal een den niet vermindere, maar in stand blijve. Zondag werd uit Ilellevoetsluis aan den heer C. A. Jeekel, burgemeester van Leerdam en oud luitenant ter zee le klasse, een eigenaardig sou venir gezonden. De commissie voor de marine- cantine vereerde hem namelijk een zeer goed uitgevoerde photographie van de cantine, vervat in een calligrafische opdracht, met een vlaggen- tropee, het Xederlandsche en 't Hellevoetsche wa pen, de Militaire Willemsorde en een anker. De opdracht luidt: „De marine-cantine te Hel- levoetsluis aan haren oprichter, den oud-luitenant ter zee le klasse C. A. Jeekel, ridder der Mili taire Willemsorde enz., aangeboden door de Com missie van toezicht.' In het begin van Februari werd de Commissie door den heer Jeekel verrast met een duizendtal keurige bierglazen, waarin gegraveerd de letters M. en C. met een anker. (N. v. d. D.) De bekende seraphine-orgelfabriek (de eenige in Nederland) van de heereu J. van der Tak Co. te Rotterdam, vierde dezer dagen haar 25-jarig bestaan. In het dorp Eochtelo is in 100 jaren geen brand geweest. De Transvaabche deputatie heeft aan het co mité te Dordrecht kennis gegeven, dat zij aan de uitnoodiging om Dordt te bezoeken voorloopig geen gevolg kan geven, doch waarschijnlijk wel na haar terugkomst uit Portugal. Zelfs ontving president Kriiger een uitnoodiging van een landbouwer om een bezoek aan de Hoekschen Waard te brengen. Wegens het kort verblijf van de deputatie in ons land kan van dit bezoek niets komen. De Transvalere zijn zoo verstandig geweest om, met het oog op de ernstige zaken, die zij hier in ons land nog tot stand hebben te brengen, „voorloopig althans te bedanken' voor den grooten kostbaren openbaren maaltijd die men hen aanbieden wilde. In een schrijven uit Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) aan het U. J). wordt het volgende stukje medegedeeld „Van inenten gesproken; hiervan moet ik u een grap mededeelen. Een ingenieus Engelschman, met een platten zak, trachtte door de vaccine zich een sommetje gelds aaD te schaffen. Hij had nog ge noeg om ziek voor 1 shilling en 6 pence een blikje gecondenseerde melk te verschaffen. Met een stop naald gewapend en zijn busje //lvmph' op zak ging de quasi docter naar Basutoland om de Kaffers, even bevreesd voorde pokken als de blanken,te vaccineeren. wOf de lymph goed was, weet ik niet, evenmin of de Kaffers al of niet „auw" riepen als de stopnaald door hun vereelt vel gingdit alleen is roe bekend, dat onze docter met een goede 80 pond sterling in de beurs te huis kwam.' Twee Nederlandsche meesters op het biljart, de heeren Bierling van Groningen en Bijlsma van Bolsward, zullen elkander op 17 Maart a.s. te Sneek bestrijden, in een partij van 1000 punten. De gamalenvisschers onzer visschersplaatsen gaat het alles behalve naar wensch. Door een 40-tal vaartuigen van Hellevoetsluis,Ouddorp, Stellendam, Goedereede, Parnis en Tolen, die in het Goereesche gat die visscherij uitoefenen, werd in de afgeloopen week slechts 300 manden garnalen gevangen, die alle naar Londen en Huil zijn opgezonden. In een geheele week hebben deze visschers slechtg zoo veel gevangen als in dezen tijd in andere jaren op één getij, waarbij nog komt dat de prijzen aan merkelijk lager zijn. Het visschen naar kleine mosselen, ter aanplan ting op de Zeeuwsche stroomen, verschaft thans vele Tesselsche visschers een flink weekloon. Een vijfentwintigtal schuiten houdt zich met dien arbeid bezig, en verzendt wekelijks gemid deld 2000 balen van die mosseltjes. Het lijk van mej. R. te Gorinchem, die eenigen tijd geleden hel Oude-Yrouweuhuis aldaar verliet, is in de groote haven aldaar opgehaald. Te Woen&el werd dezer dagen een kind met één oog geboren, Op de plaats waar het tweede ontbreekt, is niet het minst bewijs van een oog te herkennen. Zondag had te Strijen een schandelijk voorval plaats. Twee ingezetenen gingen eene weddenschap aan wie van hen de grootste hoeveelheid jenever kon drinken, met dit gevolg dat na het geV ik van den een van 21 en van den andereu Ï2 borrels, de overwinnaar plotseling dood )e toestand van den andere was van die at hij naar zijne woning moest worde |n. Men moet op de kleintjes passen is een spreek woord dat het Rijk bizonder hoog schijnt te stellen. De Bode van Arkel op Meerkerk krijgt n.l. 100 minder loon, omdat zijn loop over den afstand NoordeloosMeerkerk is vervallen en hij dus meer vrijen tijd heeft. Jammer maar dat hij gedwon gen is dien vrijen tijd met nietsdoen door te bren gen. Zuinigheid leidt wel eens tot onbillijkheid Dat het spreekwoord //Stel niet uit tot morgen wat gij heden kunt doen' een wijs woord is, heeft een ingezetene van Breda, tot zijne groote schade, dezer dagen ondervonden. Den avond voordat de diefstal aan het postkantoor aldaar plaats vond, ontving bedoelde heer eene kennisgeving om een aangeteekenden brief van het postkantoor aftehalen. Hij stelde dit echter tot den volgen den morgen uit en vernam toen wat er 's nachts had plaats gehad, waarbij ook zijn brief was ver dwenen. Men zegt dit hij eene schade heeft van ongeveer f 15.000. In het „Dbl. v. Z.-Holl. en VHage' van gisteren lezen wij het navolgende Dinsdagavond omstreeks 10 uur, toen de gemeente veld- en boschwachter Jacob Snoek van Schevenin- gen, zijn ronde deed in de Scheveningsche boschjes, hoorde hij schoten vallen; op het geluid afgaande, stond hij plotseling voor een onbekend man, met een revolver in de hand, die op eenige passen afstands vuur gaf en den politiedienaar in het dijbeen trof. Snoek had echter nog de kracht en tegenwoordigheid van geest, zijn aanrander vast te grijpen en te houden tot op zijn geroep de andere boschwach ters kwamen opdagen. Toen men den misdadiger echter naar het commis sariaat wilde transporteeren wist hij zich los te ruk ken en verdween in het kreupelhout. Men mocht er nog niet in slagen, hem op te sporen, en ver moedt, dat men met de wraakoefening van een strooper te doen heeft. Snoek werd naar het politiebureau getranspor teerd, daar door docter Yan der Mandele verbon den en toen per rijtuig huiswaarts gebracht. De commissaris van politie te Scheveningen, in overleg met den chef der recherche, den commis saris Dietz, en de inaréchausée stellen alles in het werk om den misdadiger in handen te krijgen. Het ,/Yaderland' schrijft hieromtrent Een pak kleedingstukken heeft de politie op het goede spoor van den misdadiger gebracht. Wat was toch het geval Er was een pantalon in 't pak, waarvan de knoopen een aanwijzing gaven bij wien de pantalon was gemaakt. Elke knoop was een „adreskaart' van de firma Brand Zoon te 's Gravenhage. Na onderzoek gaf die firma op dat zij de pantalon had afgeleverd aan den heer K., een hooggeplaatste autoriteit, te Middelburg wonende. Deze werd per telegraaf met de zaak in ken nis gesteld en daar hij zich herinnerde de pan talon in quaestie aan zijn knecht geschonken te hebben, die thans als huisknecht in dienst is bij mevrouw L., te VHage, werd de bediende met een vest, dat de heer K. nog bezat en dat van dezelfde stof moest zijn als de bewuste broek, naar den Haag gezonden. Hier bleken broek en vest werkelijk bij elkan der te behooren en de knecht, die de pantalon en ook een das die in het pak gevonden was herkende, verklaarde èn broek èn das aan een halten broedor te hebben overgedaan. Spoedig was deze gevonden. Het is H. C. de Bruin, een gewezen infanterist en thans koffiehuisbediende in de „Loopschans' te VHage. Donderdagmorgen werd De Bruin tegen 11 uur aan het centraalbureau van politie te 's Hage ontboden. Toen hem de overtuigingstukken wer den vertoond, ontstelde hij wel eenigszins, maar hij ontkende toch zijn misdaad. Eerst nadat hem een ronde hoed, bij het pakket gevonden, was opgezet en volkomen „passend' was gebleken en de mededeeliugen van zijn halven broeder hem waren voorgehouden, gaf hij zich gewonnen en bekende volledig zijn misdaad. Hij verklaarde dat hij gewoonlijk Dinsdags- atonds naar Scheveningen ging, waar zijn zus ter woont, die voor hem wascht. Hij bracht haar dan steeds zijn wasch- en verstelgoed. Louter voor zijn genoegen nam hij dan, als oud-militair gaarne met vuurwapenen omgaande, een revolver mee, een achterlader, oud-model, veelal bij de officieren vroeger gebruikt, met 6 schoten, en in 't duister schoot hij dan in de lucht of op kraaien. Hij kende geen der bosch wachters, ook Snoek niet; nooit had hij met hen iets voorge had; van wraakoefening of opzet kon bij hem geen sprake zijn. De zaak had zich Dinsdagavond volgens De Bruin aldus toegedragen. Terwijl hij weder op weg naar zijn zuster was en aan zijn gewone liefhebberij den vrijen teugel liet, was hij als 't ware besprongen. Hij had toen dadelijk zijn revolver in den zak geborgen, maar, achterhaald en worstelend, had hij er weer, zonder kwade bedoeling, naar gegrepen eu ongelukkigerwijze was toen het eenige nog geladen schot afgegaan, terwijl de haan nog overgehaald was. Hij had geen opzet gehad den boschwachter te deeren, veel minder te dooden, om zich aan ver volging te onttrekken. Nadat hij aangegrepen was, ging hij eerst be. daard mee, doch op een gegeven oogenblik rukte hij zich van zijn bewaker, Have, los, zette 't, zijn hoedje wegwerpende, op een loopen en, na een uur in de Boschjes te hebben rondgedwaald, keerde hij naar zijn patroon terug. De Bruin is door de agenten vau politie herkend en naar het huis van arrest overgebracht. Het bericht dat de veldwachter Have, die hem liet ont snappen, zou zijn ontslagen, kunnen wij stellig te genspreken. Wij brengen gaarne hulde aan de afdeeling recherche van onze politie, voor den tact, waarmee zij in deze is te werk gegaaan. Tegen een man te Stadsmusselkanaal, die zijn vrouw een schop had gegeven, omdat zij buiten zijn voorkennis bij een winkelier goederen op cre- diet had gehaald tot een bedrag van 16, is een celstraf van 8 dagen geëischt. Onder Rijsen- brug is een vrouw door de Oosterstoomtram aan gereden en een eindweegs medegesleurd. Zij werd ernstig verwond. Uit den Singel te Utrecht is opgehaald het lijk van een arbeider, die daar van zijn schuit gevallen was. Dinsdag viel te De venter in de Bagijnestraat een luik uit een huis, hetwelk terechtkwam op het beentje van een naar school gaand kind, dat ernstig gekwetst werd. Een persoon aan de Slaakade te Rotterdam, die zijn brood verdiende met groenten rond te brengen, heeft door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Bij de halte Zijdewind op den Holland- schen Spoorweg is j.l. Maandagmorgen een onge luk voorgevallen. Een conducteur van den trein is aldaar ernstig aan zijn voeten gewond. Na ver- bonden te zijn, is hij naar zijn woning te Nieuwe- diep vervoerd. Te Pernis heeft een hevige brand gewoed. Vijf huisgezinnen zijn van dak beroofd; van twee hunner was de inboedel niet verzekerd. Dankbaar voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook uit naam mijner Kinderen en Behuwd dochter, mijnen welgeraeenden dank. Tevens deel ik mede dat de M E T- SE LAARS-AFFAIRE geen ver andering ondergaat en door mijne beide Zoons voor mijne rekening wordt voort gezet, waarvoor ik mij bij voortduring in ieders gunst beleefdelijk aanbeveel. Weduwe WILLEM BOEREN. Heusden, 10 Maart 1884. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling bij ons gouden huwelijksfeest, zoo van hier als elders ontvangen, betuigen wij onzen oprechten dank. F. TIMMERMANS, J. VAN HELDEN. Vee/1, 14 Maart 1884. Stoombootreederij L. de Beer Co. Van Heusden naar Gorinchem. U 1 GRANDS MAGASINS DU GENERALE EN DEFINITIEVE MM. JULES JALUZ0T C,e f Andel, van 1 Jan. tot 10 Maart. Getrouwd: J. D. van Santen, jm. 25 j. met C. van Andel, jd. 18 j.F. van Andel, jm. 45 j. met J. van Rijswijk, wed. van Machiel Schouten, 56 j. Geboren: Antonie, z. v. T. Smits en A. B. van TurnhoutJenneke, d. v. R. Heimans en E. de GierAdriana Jacoba, d. v. M. A. Schouten en A. E. de Vries Cornells, z. v. J. Pellikaan en J. Rits Alida, d. v. T. Kamerman en A. Naaijen. Overleden: J. de Man, wed. van A. J. van Andel, 68 j.M. Straver, wed. van J. A. van Andel, 66 j.A. Schouten, 8 j. Neuerl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Hoogeloon c. a., J. J. Eigeman te Prinsenhage; Barchem (Gelderland), H. Prins de Jong te Zaandam Ruinerwolde, J. Kutsch Lojenga te Zwartewaal Kropswolde, L. J. van Hoorn te MetzlawierVuur- sche (cl. Amersfoort), J. H. Guldenarm te Nijland (cl. Sneek). (Ds. Guldenarm heeft onlangs Vuur- sche voor Nijland verlaten). Aangenomen .- naar Budel, door Krol te Terneuzen. Bedankt .- voor Wijhe, door jhr. J. van Gesseler te Purmer; Barondrecht, A. van Veeloo te WaarderKlaaswaal, E. M. Engelberts te IJzendoorn; Odijk, M. Göpner te Linschoten. Door baron De Trevy de Charmail, eigenaar der heerlijkheid Werkendam, onlangs te Parijs over leden, is aan do gemeente van Werkoudam en Dewerken 4000 fr. gelegateerd. Een interessant voorbeeld van toenemende be schaving onder de dienstboden gaf dezer dagen eene keukenmeid te 's Hage, die van hare meeste res verlof eischte om tweemaal in de week uit te gaan, ten einde dansles te nemeu. De heeren J. van Gelder Co., in de Kalver- straat te Amsterdam, ontvingen dezer dagen een briefkaart met het volgend adres: »Aan het kleedermagazijn waar met Sinterklaas een bisschop te paard in de kast stond, Amsterdam.» Dat die briefkaart is terecht gekomen pleit zeer voor de welwillendheid en oplettendheid der post ambtenaren. Goede lijm. Om gebroken voorwerpen van steen enz. zoodanig aan elkander te verbinden dat ze eerder op een nieuwe plaats dan op de gehechte breken, bezigt men een mengsel van zwavel, was en hars. De zwavel en de hars worden bjj elkander gesmolten (van alles gelijke deelen), vervolgeus wordt er de was bijgevoegd en het geheel innig met elkander vermengd. Bij het samenhechten wor den de breukvlaktender steonen eerst licht verwarmd, daarop met het middel bestreken en zoolang tegen elkander aangedrukt, totdat alles koud geworden is. Een Engelsch blad voor de belangen van weverij en apprötuur, geeft een nieuw voorschrift voor stijfsel, waardoor de stoffen daarmede behandeld onbrandbaar worden. Het bestaat uit 2 deelen pkospborzure ammonia-maguesia, 1 deel wolfram- zure soda en 6 deelen tarwestijfsel. Hiermede be handelde geweven stoffen moeten onbrandbaar zijn en bevatten volstrekt geen schadelijk» bestanddeelen. KlaasJongen, Doris, 't is toch jammer dat je al je geld zoo aan den drank verteert eu niets voor den 'ouden dag bespaart! Doris Ik zou niet weten waarom men sparen zou, als men drie huizen heeft. Klaas Drie huizen en waar staan die dan Doris Wel, het armhuis, het ziekenhuis en het tuchthuis. f Waalwijk, 14 Maart. Vee. Veel aanvoer, prijzen dalende. Boter. Aangevoerd 1437 K.G. van ƒ1.10 a 1.26. per K.G. Een sedert jaren bestaande Wijnhandel zoekt, tegen h o o g e provisie, een Agent voor het debiet van Wijnen en Cognac, in het Land van Heusden en Altena. Adres letter B aan den Uitgever dezer Courant. Maandag: Finnic uitroeiing van Wandgedierte zonder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar schriftelijke garantie en de stiptste geheimhouding. Adres: 31. VAN DER IIEI3I, Lekkerkerk. Vele attesten en dankbetuigingen liggen ter inzage. Inspectie gratis. van af 6.50 en hooger, desverkiezende op maat, BIJ MINDERBROEDERSTRAAT DER HIEUW E MAG AZ/JHEN De algemeene geïllustreerde Cata logus, bevallende meer dan AUÜ afbeeldingen en de beschrijving van al de MODES en NOUVEAUTÉS voor t.et Wordt kosteloos en franco aan een ieder toege zondendie denzelfden per briefkaart of gefrankeerden brief zal willen ontbieden aan Paris De stalen van al de stoffen, samengesteld uit de ontzachelijke assortimenten van den PR1STEMPS worden insgelijks kosteloos en lranco toegezonden. Correspondentie in alle talen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3