AGENT. Een HUIS A. G. Overes, n abrikant van bast-, snij- en draaiwerk in ivoor enz. LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. o m Jj i Yesn bij Hsusden, Eerste H. Communie, n U 's - B o s c h. Ie kwaliteit BILJART- """"BALLEN met garantie. -IIIIMO<,i:\l!OS<|!. BURGERLIJKE STAND. kerknieu mts. gedachten. P. H. Offermans Zoon, bekroond met 7 medailles, Bij den heer Justus Verschuur, (firma A. D Verschuur) op het Damrak te Amsterdam, zijn ornamenten: broches, spelden enz., met electrisch licht te zien. De uitwerking is zeer aardig. Wanneer men b. v. den doekspeld op de das gestoken en met den accumulator, niet veel grooter dan een ge woon zakboekje en dus gemakkelijk bij zich te dragen, verbonden heeft, is het drukken op een knopje voldoende om een licht van zich te doen afstralen, zoo sterk, dat men er bij lezen kan. Yoorloopig zijn slechts eenige monsters voor handen. Het bevalligste in vorm, dat wij heden zagen, is een rozeknop (broche), waarin de elec- trieke vonk van binnen gloort en de doorschijnende blaadjes een zachteu gloed verleent. Is een dergelijke miniatuur accumulator vier uren met de batterij verbonden geweest, dan is genoeg eleetriciteit verzameld om de vonk acht uur laug te doen branden. (N. v. d. D.) De haringvangst is in den laatsten tijd niet erg voordeelig. Men kan dit het best bespeuren aan de hooge prijzen die de bokking nog steeds geldt. Een Kamper visscher heeft echter dezer dagen nog een buitenkansje gehad. Zaterdag was hij uitgeweest en had geen haring gezienhij liet toen zijn schuit en netwerk aau den ketel liggen en wandelde Zondag den zelfden koers we der op, om eens te zien hoe het er bij stond. Daar komt het hem in 't hoofd om een eind zee in te gaan, en ;ziet, het wemelde van haringen. Hij wierp zijne netten uit en ving zooveel, dat hij voor ongeveer 250 heeft kunnen verkoopen. Ten huize van een ingezeten van Leeuwarden viel, eenige dagen geleden, in een der kamers onverwachts het plafond naar beneden. Verschil lende voorwerpen van waarde, o. a. een kastje met kostbaar porselein, werden verbrijzeld. Uit Breda wordt aan de „N. R. Ct." gemeld Vrijdagavond laat is de meesterknecht van de sigarenfabriek van den heer Meeuwsen, genaamd Ballintijn, onverwachts door de rijkspolitie ander maal in arrest genomen. Naar het schijnt, staat deze arrestatie in verband met den postdiefstal. Bedoelde B. is reeds eenmaal in voorloopig ar rest geweest, doch onmiddelijk daarna weder los gelaten. Naar het „Vaderland" verneemt, moet de voor- loopige instructie tegen De Bruin, die, onder ver denking van poging tot moord, in de Schevening- sche boschjes op den boschwachter Snoek gepleegd, in hechtenis was genomen, geen voldoende gron den hebben opgeleverd om zijne gevangenhou ding te bevelen. De feitelijke toedracht der zaak toch zou hierop neerkomen, dat De Bruin, die zich wel is waar in het ongeoorloofd bezit van een geladen vuurwapen in de Boschjes bevond, onverhoeds aangegrepen, zich met dat vuurwapen zou hebben verdedigd. In elk geval moet er geen e\\Y«Ae wA\\my/.\\\g aanwezig zijn, die op voorbe- Aae\vie\\jVe ei zeiia opzettelijke poging tot moord duidt. Onder deze omstandigheden is De Bruin reeds, of wordt hij althans zeer spoedig uit zijne voorloopige hechtenis ontslagen. Een aime vrouw uit Almkerk, mishandeld en verlaten door haar man, niet wel bij het hoofd, en zonder dak, zoodat zij door haar omzwervingen dikwijls in aanraking kwam met de veldwachters, had onlangs een groot brood gekregen en hield dit onder haar voorschoot verborgen. Een veld wachter wilde dit nader onderzoeken, doch dezen keer hield zij zich fier, en zeide o. a. „dit gaat je niets aan," en „bemoei je met je gelijken" enz. Voor de beleedigingen der politie aangedaan, is zij door het Hof te 's Bosch veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Een geneeskundige verklaring omtrenthaar geestestoestand had haar hiervan kunnen vrijwaren. Vrijdagavond-begon haar tocht naar de gevangenis, zoo schamel gekleed, dat een medelijdende dame haar een oude japon verschafte. (Vad.) Op vermoeden van valsch getuigenis in een strafzaak is Zaterdag zekere G., te Assen, in arrest genomen. Op den Dam te Amsterdam is een tramway-koetsier, die een wissel wilde overhalen, gevallen en met een tram in aanraking gekomen. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. Het lijk van de sedert een maand te Haarlem vermiste dame V. S. is uit den Kinderhuissingel aldaar opgehaald. Vrijdag had het 4-jarig zoon tje van den heer R. G. te Meppel, terwijl het een paar schoentjes naar boven wilde brengen, het ongeluk van de trap te vallen. Het kind heeft zich erg aan de slapen en op andere plaatsen aau 't hoofd bezeerd, zoodat het in een toestand verkeert die weinig hoop op herstel belooft. In het hoekhuis van de Vijzelstraat en Kerkstraat te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats ge had. Een 23-jarig meisje, dochter des huizes, be gaf zich opgeruimd ter ruste. Naar het schijnt heeft echter de kachel gebrand en is een zak met beukendoppen daartegen aangevallen en aan het smeulen geraakt, terwijl versche lucht ontbrak. Toen men het meisje des morgens wilde wekken, Vond men haar gestikt. (\ad.) f Heusden, van 10 tot 17 Maart. Ondertrouwd: J. Scheerens, jm. 28j. en W. v. Beijnen, jd. 33j. Geboren: Lambertns Johannes, z. v. J. F. Burghouts en W. van Strijp. f Bussen, Maart. Geboren: Adriaan, z. v. A. van der Stelt en C. van der Stelt, buitenkade; Laurentius Mathijs Johannes, z. v. L. A. Schoenmakers en J. M. Schal ken; Antonia, d. v. W. van der Pluijm en P. vau der Plsijm; Teuntje, d. v. T. Donkersloot en C. Tenling. Overleden: W. J. Prinsen, z. 3 m.; J. C. Verbnnt, vr. v. J. van der Broek, 39 j.W. J. Verbuut, z. 3 j. De waarde der guano als bemestingsmiddel was reeds den ouden Peruanen bekend. Vele eeuwen geleden vaardigden de Inka's reeds een wet u t tot bescherming der vogels op de Chincha-eilau- deu, om een uitputting van den voorraad te ver hinderen en bedienden zij zich van guano tot vruchtbaarmaking hunner kuststreken. Zoo ook ver haalt de Arabier Edrisi (1154 n. C.) dat in de Persische golf op de naakte eilanden tusschen Dal- fau- en Bohreia een soort vogolmest gevonden wordt, die alle bekende mestsoorten in waarde overtreft. De eersto proeven van guano bracht Alexander v. Humbolt in het begin dezer eeuw naar Europa en gaf tegelijkertijd de eerste nauwkeurige aanwij zingen over de wijze van verzameling dezer stof, de behandeling en het gebruik daarvan bij de In- diaansche bevolking van Peru en Chili. De eerste proefnemingen om Peruaansche guano als meststof naar Europa uit te voeren, hadden plaat9 in 1832, maar vielen voor de ondernemers zoo ongunstig uit, dat eerst in 1840 de proef door een handels huis te Lima herhaald werd. Op aanmoediging van de Britsche maatschappij van landbouw werden uitgebreide bemestingen met guano ondernomen, die zulke glansrijke gevolgen hadden, dat dezen handel in korten tijd een onge- dachten omvang en belangrijkheid verkreeg, zóo zelfs, dat men vreest dat de voorraad der Chincha- eilandeu daardoor weldra verbruikt zal zijn. Ge lukkig heeft de natuur voor tal van andere guauo- verzamelplaatsen gezorgd. Het is bekend dat tabakswater en tabaksrook zeer werkzame middelen tegen bladluizen en an dere schadelijke planteninsecten zijn. De ervaring heeft echter geleerd dat de meeste teere planten de aanwending dezer middelen slecht verdragen. Be reidt men echter een aftreksel van tabak door er heet water op te gieten en laat men dit aftreksel in de broeikast boven een komfoor met vuur, ver dampon, dan worden niet alleen alle insecten ge dood, maar zelfs de teerste planten blijven frisch en gezond. Uw berigtgever over de voor deze gemeente ge houden loting voor do nationale militie is niet goed ingelicht betreffende die loting. Dewijl van tijd tot tijd meer onjuiste voorstellingen van ge meente-zaken in uwe courant voorkomen, acht ik mij verpligt u daarop attent te moeten maken. Ik kan mijn' tijd beter besteden dan mij telkens bezig te houden met het rectificoeren van berig- ten, die door onbevoegden ter plaatsing worden opgegeven. Ik heb er dan ook geen lust in om het bedoelde berigt te verbeteren, hetgeen toch voor het publiek niet belangrijk is. 't Ware beter, dat door die inzenders in toepas sing werd gebragt het spreekwoord «bezint eer gij begint. Met alle achting, UEd. dw. dienaar, Almkerk, 17/3 '84. J. C. W. M. van Sittert. Secretaris van Almkerk. naar Purmerend (bij toez.), A. van de Water te Sassenheim naar Vlaardingen, Hoogenraad te Pols broek naar Hijkersmilde c. a. (bjj toez.), L. J. van Apeldoorn te Enter; naar Werkhoven, J. M. Bon man te Leerbroeknaar Kropswolde, L. J. van Hoorn te Metslawier tot pred. bij de Eng. Herv. gemeente van Middelburg en Vlissingen, A. W. Frater te Aberdeen (Schotland)naar Groot Scher mer (toez.), W. A. van der Scheur te Abbenbroek naar Cleveland in Ohio (Noord-Amerika), J. van Houten te Halfwegnaar Woubrugge, A. J. Loos te Aalsmeernaar Dirksland, L. Wageuaar te Wons c.a.naar Barendrecht, dr. F. Fortuin te Heeg naar Wageningen, G. H. van Kasteel te Kollam naar Zijderveld, E. A. Lazonder te Zegveld naar Paesens c.a., J. Langhout te Anjum naar Raams- donk (cl. Heusden), J. Hulsebos te Oostwoldnaar Oosterhaule, H. Prins de Jong te Zaandam. voor Vorgten, J. van Gesseler te Purmer voor Haulerwijk (toez.), Van Kooi te Pesse voor Noor deloos en Overslingeland, B. J. Swaan te Gouda. Moederliefde is or slechts eens op de wereld. Zijn er ook offers voor eene moeder Een vader kan zijn kind verloochemen, kan het, voorbijgaan, alsof het niet op de wereld ware, maar een moeder niet. Sommige measchen deuken zelden aan hun vader, maar schijnen in het grootboek hunner herinnering geheel hun kapitaal van ouderliefde op hunne moe der te hebben overgebracht. Trouwe, veel te weinig bezongen vaderliefde die waar zij in den volkomensten vorm optreedt, zoo met het hoofd als met het hart steunt, die raad in uw troost mengtkan, na die ééne hoogste liefde, die niet voor ieder is weggelegd, in onze bitterste smart, betere gave tot ons komen Een vader, die men vereert, schenkt men niet het eerst zijn vertrouwen. Uit Koevorden schrijft men aan de «Asser Cou rant* Dat het bijgeloof ook in Pruisen, althans in het Bentheimsche, nog niet voor goed de wereld uit is, bleek in den laatsten tijd in 't naburige Emlen- kamperveld op sprekende wijze. De landbouwer S. aldaar heeft een eenig zoontje, dat sedert gerui- men tijd niet wèl is en volgens 't gevoelen der huisgenooten van den duivel is bezeten, 't Kind is er allertreurigst aan toe: 't zegt vóóraf wanneer satan komt, 't voelt hem in den buik opkomen en wijst de plaats aan waar hij zich bij 't hooger klimmen bevindt. Voor de keel, die dan eeniger- mate opzwelt, houdt hij stand en de ongelukkige jongen gaat tekeer als een razende, vliegt overal op en tegen aan en is door geen twee man haast te houden. Daarbij stoot hg de vreemdste gelui den uit, die nu eens op het blaffen van een hond, dan weder op bet miaauwen van eene kat gelij ken. Soms ook spreekt hij enkele onsamenhan gende woorden en noemt dan gewoonlijk, wat wel opmerkelijk is, de namen van spijzen, waarvan hij volstrekt geen vijand moet zijn, zooals «schink* (ham), ei, enz. Vele middelen heeft men aange wend om den booze uit te drijven, maar geen dezer schijnt probatum te zijn; zelfs het raadple gen van een duivelbanner van professie in de na bijheid van Meppel, moet niet het gewenschte ge volg hebben gehad't beste moet nog zijn den jongen een bijbel op de borst te leggen. Is 't niet treurig en beschamend in de 2de helft van de 19e eeuw?! Wat is «een gouverneur-bon*? Een Hollandsch predikantsgezin te Amsterdam vraagt n.l. per adv. in het »N v. d. D.« een «Gouverneur-Bon* voor opzicht en onderwijs van jeugdige kinderen. Be halve salaris zal deze «Gouverneur-Bon* nog ge nieten «vrij Station*. Twee menscben, beiden aan doofheid lijdende, werden onlangs in den echt verbonden. Een der getuigen maakte de opmerking dat de aanspraak door den ambtenaar van den burgerlijken stand tot de jonggehuwden gehouden, voor hen inderdaad ongehoord was. Het kostbaarste zonnescherm, dat ooit vervaardigd is geworden, bezit zonder twijfel de koningin van Engeland. Het is een geschenk van de rijke Oost- indische Compagnie en de stoffen tot de vervaardi ging gebezigd komen uitsluitend in de Indische koloniën voor. De zijde waarvan het bekleedsel is gemaakt, is tot dusver in fijnheid van weefsel nog niet geëvenaard, en de zeldzaamste verven geven het de bontste kleurschakeering. De stok is geheel van ivoor en van het kunstigste snijwerk voorzien, do stangen zijn van massief goud, evenals de steel en de ring, die het scherm omsluit. Een aanzien lijk aantal diamanten en andere edelgesteenten, waarmeë èn handvat èn ring bezet zijn, verhoogen de waarde van dit prachtstuk, dat de Koningin echter alleen bij bijzondere plechtige gelegenheden draagt. Voorheen en thans. Neem de balladen ter hand van welk volk der oudheid ook en gij zult zien, dat de dichter gebruik maakt van weinig bijvoegelijke naamwoorden. De zanger zegt: «Hij lachte,* of «zij weende.* De dichter van later eeuwen zou hier misschien gezegd hebben: «Hij liet een verachtelijken lach hooren* en «zij wendde zich af en stortte bitter» tranen van teleurstelling.Maar de breedsprakige jonge schrijver van onzen tijd moet iets voortbrengen als het volgende«Een harde, vijandelijke, verachtelijke, onbarmhartige lach baande zich een weg uit de keel naar de lippen, die zich op spottende wijze krulden, toen zij zich op hem beriep,* of «zij bedekte haar wanhopend gelaat en een stroom van niet langer te weerhouden tranen toonde de haar inwendig verscheurende zielesmart aan. Meer kans. Betsy komt met Fik van eene wande ling tehuis, doornat en rillend, en haar eerste bezorgde vraag isof haar lieveling geen kou zou gevat hebben. «En jij dan Betsy?* vraagt mama. «Heb jij dan geen natte voetjes gekregen «O ja, mama Maar Fik heeft er vier, ziet u, en ik maar twee!* (Fliegende Blattor.) 2 April 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het verhoogen der steenglooiing tegen het buitenbeloop van den linker bandijk der Nieuwe Merwede, onder de gemeenten Werkendam, Made en Drimmelen en Zwaluwe. Raming/ 16,750. Aanw. 26 Maart. 2 April 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het eenjarig onderhoud en her stel der werken aan den Hoek van Holland van 1 Mei 1884 tot en met 30 April 1885. Raming 175,600. Aanw. 26 Maart, uitgaande ten 12 ure van het directieverblijf te Hoek van Holland. 3 April 11 ure. Prov. bestuur te Haarlem. Het leveren van steen en het bestorteu der Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland. Raming 11,750. Aanw. 27 Maart. 7 April ID/2 ure. Prov. bestuur te's Hage. Het afdammen, droogmaken, onderzoeken en herstellen der Mallegatsluis te Gouda. Raming 34,500. Aanw. 31 Maart. 7 April ll1/, ure. Prov. bestuur te 's Hage. Het vernieuwen van den bestaanden pakberm langs de westzijde van de buitenhaven van het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. Raming 4000. Aanw. 31 Maart. 16 April 11 ure Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. De uitvoering van eenige wer ken tot normalisering van de rivier de Waal, pro vincie Gelderland, tusschen de kilometerraaien 33 en 39 der herziene rivierkaart. Raming 19,200. Aauw. 9 April. 17 April 11 ure. Prov. bestuur te Haarlem. Het vernieuwen van hot plankier tusschen hot, Wierhoofd en het einde der Jagthaven, behoorende tot de werken der Rijkszeehaven het Nieuwediep. Raming 30,000. Aanw. 10 April. 18 April lOYs ure. Prov. bestuur te 's Bosch. Het uitvoeren van baggerwerken tot het onder pro fiel houden van het gedeelte vau het kanaal der Zuidwillemsvaart in de provincie Noord-Brabant. Raming 7930. Aanw. 12 April. 21 April lD/g ure. Prov. bestuur te 's Hage. Het bestorten van de Hoornsche hoofden aan den Oudenhoornschen zeedijk, behoorende tot de zee- werken in de provincie Zuid-Holland. Raming 10,000. Aanw. 15 April. 25 April 10 ure. Prov. bestuur te Middelburg. Het op diepte brengen van de haven te Breskeus. Raming ƒ2400. Aauw. 17 en 19 April. 25 April 10 ure. Prov. bestuur te Middelburg. Het uitvoeren van werken aan vier der strandh iof- den aau de Oude Hoeve aan de noordkust van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerkeu in de provincie Zeolaud. Raming 12,600. Aauw 17 en 19 April. f Heusden, 15 Maart. De prijs der boter is ƒ0.88 a 0.90 per stuk van 6 ons. Eieren S1/^ ct. t Dussen, 13 Maart. Aangevoerd 182 K.G. Prijs der boter 1.20 tot f 1.35. 's Bosch, 17 Maart. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 85 stuks. De le kwal. gold van 0.64 tot 0.66, 2e kwal. van 0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. Alles werd vlug aan de boven genoteerde prij zen verkocht. Heden werden aangevoerd 50 vette varkens; de prijs was 0.50 a 0.54 per kilogram. Spoedig was al het aangevoerde, tengevolge van de vele vraag, opgeruimd, en gretig werden boven genoemde prijzen besteed. De prijs der boter was 1.30 a 1.50. f Gorinchem, 17 Maart. Bij een aanvoer van on geveer 150 stuks vee, was de handel heden traag, zoodat een groot gedeelte onverkocht bleef. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 240 a 300; mindere qualiteit 160 a 220; dito vaarzen 150 a ƒ220. Melkkoeien 170 a 225. Vare koeien 125 a 170. Vaarzen 70 a 120. Pinken a Graskalveren a Nuchtere kalveren 7 a 18. Varkens, zware vette 46 a 50 ct., KG", minder zware 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.00 a ƒ8. per stuk. De prijs dur goêboter was 1.08 a 1.20 per KG. Kipoieren golden 0.70 a 0.80 de 26 stuks. Dankbaar voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook uit naam mijner Kinderen en Behuwd dochter, mijnen welgemeenden dank. Tevens deel ik mede dat de ME T- SELAARS - AFFAIRE geen ver andering ondergaat en door mijne beide Zoons voor mijne rekening wordt voort gezet, waarvoor ik mij bij voortduring in ieders gunst beleefdelijk aanbeveel. Weduwe WILLEM BOEREN. Heusden, 10 Maart 1884. Een sedert jaren bestaande Wijnhandel zoekt, tegen hooge provisie, een Agent voor het debiet van Wijnen en Cognac, in het Land van Heusden en Altena. Adres letter B aan den Uitgever dezer Courant. i in oen welvarende streek van NOORDBRABANT, nabij de Maas, MET GIIOOT EIS TUIN, geschikt voor alle doeleinden. Het Huis bevat 5 Kamers, Keuken, Kelder, drie groote Zolders en alle verdere gemakken. Brieven franco lett. H aan den Uitgever dezer Courant. MULLER JISKOOT. STOOMT ABAKSFABRIEK de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. L IJ !n D van af ƒ6.50 en hooger, desverkiezende op muat, BIJ MINDERBROEDERSTRAAT, '[ij' - <- -:vVjmc ,v'.v1. l. 's HERTOGENBOSCH en AMSTERDAM Rokin 40, Hofleverancier van HH. MM. den Koning en de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. o. a. te AMSTERDAM in 1883 met de Gouden en Zilveren Medaille. HOOFDKANTOOR: Mijnheer de Redacteur! Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen Bedankt m es, i 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3