BUITENLAND. BINNENLAND. Voor rekening der Fransche regeering is te Stok- holrn eene onderzeesche boot gebouwd, die reeds eeu proeftocht op het Meelermeer heeft afgelegd. Het scheepje is 64 voet lang, 6 breed en heeft eene machine van dertig paardekracht. Het gelijkt het meest op eene reusachtige sigaar, en moet tot op 50 voet diepte kunnen dalen, terwijl het zich met eene snelheid van 10 mijl voortbeweegt. Vier per sonen kunuen het daar binnen zonder moeite of ge vaar zes uur lang uithouden. Boven 't water be speurt men slechts een koker, waar binnen eene wenteltrap, waarmede het scheepsvolk op het dek kan komenhet uiteinde van dezen koker heeft eene sterke glazen bedekking, waaronder en achter de stuurman zijn werk verricht. Het Gerechtshof der Seine heeft dezer dagen het doodvonnis uitgesproken over een misdadiger, zon der dat het wist, wien het veroordeelde. De man had een moord gepleegd op een advocaat, met het doel hem te bestelen. Zijn schuld was bewezen; maar hij weigerde zijn naam op te geven, omdat hij zijn familie niet. te schande wilde maken. Tot het laatst toe bleef hij in die weigering volharden en oudanki alle nasporingen kan men zijn waren naam niet te weten komen. Zijn advocaat moet voorgesteld hebben, bij zijn verzoek om gratie aan president Grévy, als de ge- vangeue 't hem toestaat, verscheidene inlichtingen te geven, die hij tot dusverre, overeenkomstig zijn beroepsplichten, moest verzwijgen. Van het portret van den geheimzinnigen man, dien men Campi noemt, zijn 20,000 exemplaren verspreid, maar niemand heeft hem nog herkend. »Figaro« stelt voor hem in eon open rijtuig over de boulevards te rijden. J.l. Maandag werd te Londen de eerste jaarlijk- sche vergadering gehouden van aandeelhouders in de Transvaalsche goudmijn-compagnie. Baron Grant, die haar presideerde, bracht een zeer gunstig ver slag uit en verklaardo dat de Transvaal zou blij ken een even rijk goudland te zijn als Australië of Californië. Om in den arbeiderswoningnood te voorzien, heeft het bestuur van publieke werken te Londen onge veer een millioen Hollandsche guldens uitgeschre ven voor den aaubouw van arbeiderswoningen. Een dame te Londen stierf Zondag een zonder lingen dood. In den omnibus rijdende naar Chad- well-street, gaf zij opeens een gil. Do conducteur liet stilhouden en nu bleek dat haar valsch gebit was losgeraakt en een paar tanden in de keel waren geschoten. Ofschoon onmiddellijk naar het hospitaal overgebracht, overleed zij nog 'savonds aan de gevolgen. Volgens de »Calcutta Englishman* zou een arts to Goalundo, dr. Vincent Richards, er in geslaagd zijn datgene te doen, wat tot dusver aan dr. Koch niet is gelukt: de cholera kunstmatig voort te bren gen bij dieren. De voorwerpen zijner proefneming waren varkens, en na vele pogingen deelde hij aan een dezer dieren eon ziekte mede, die echte cholera scheen to zijn. Ilinnen drie uren na het toedionen van het contagiunr stierf het beest. Do indertijd vermaardde koorddanser Wilhelm Kolter is te Leipzig overleden in den oudordoin van 93 jaren, llij was de zoon van Johan Koltor, den eersten kunstrijder die zijn beroep op groote schaal dreef en iu het laatst der vorige en het begin van deze eeuw met een circus van 30 per sonen en 50 paarden door Duitschland, Polen, Rus land en Hongarije reisde. De gorilla van het Berlijnsche Aquarium is dood. Veertien maanden had men hem door zorvuldigo be handeling in het leven gehouden op den duur gaat dit echter niet; do gorilla kan alleen in zijn natuur staat leven. [Jit, Bona in Algerië wordt van een merkwaardig verschijnsel melding gemaakt. Een alleenstaande berg, Jebel Naiba, 800 meter hoog, neemt af in hoogte en rondom de basis vormt zich eon diepte. Do geheele berg zakt. Het schijnt dat een dergelijk verschijnsel zich iu de buurt van Boda meer heeft voorgedaan. In den tijd van de Romeinen bestoud het meer Pezzara, dat 12,000 hectaren oppervlakte heeft, niet. De diepte vau dit meer is in het mid den 2,60 meter. De overblijfselen van een Romein- eche stad werden in 1870 in het meer gevonden deze stad is waarschijnlijk verzonkeu evenals nu de borg doet. Op hot eiland St. Domingo bevindt zich eeu merkwaardige zoutberg, een massa kristal-zout, ter lengte van ougevocr 4 mijlen. Men schat dat de berg niet. minder dan 89,337,600 ton zont bevat, 't welk zoo holder is, dat men door een blok, ter dikte van een voet, geschreven schrift kan lezen. Op de kusten van de Oostzee is in den laatsten tijd eene overvloedige hoeveelheid barnsteen verza meld gelijk men weet is dit eene versteende hars soort, die gevonden wordt in terreinen, welke door de zee zijn ingenomen. Op den bodem der zee, vermengd met slib, zand, planten enz,, zijn blokken barnsteen aanwezig, het overblijfsel van talrijke geslachten van boomen, welke eertijds op deze sedert door de zee ingeno men terreinen groeiden. De tijd heeft elk spoor van hout doen verdwijnen en overblijfselen van versteend hars zijn de eenige getuigen van wou den, sedert duizenden jaren onder de zee bedolven. Langen tijd vergenoegde men er zich mede om op de kust de stukken barnsteen op te zamelen, welke bij stormweder aanspoelden. Sedert is men eeu anderen weg ingeslagen; de arbeiders gaan thans te water gewapend met haken, welke zjj langs den bodem der zee voortslepen; het alzoo los komende wier wordt naar de kust gedreven, alwaar het wordt opgevangen door vrouwen en kinderen, die de barnsteen daaruit zoeken. Ook met het sleepnet wordt gevischt en blokken barn steen van 3 kilogram behooren geenszins tot de uitzonderingen. De natuurkundigen stellen grooten prijs op stuk ken barnsteen, welke in hun kern overblijfselen van het voormalig plantenrijk bevatten. Niet zel den worden daarin nog insecten gevonden, sedert duizenden jaren in hun doorschijnend graf volko men ongeschonden bewaard. been gedurende de feestelijke aangelegenheden het bed moest h luaen. Een spoedig herstel wordt haar van harte toegewenscht Door Z. M. is jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois benoemd tot burgemeester der gemeente 's Hertogenbosch. Het verheugt mij zeer u weêr te zien,zeide hij. Ik had er niet het minste vermoeden van, dat ge in Parijs waart. Wanneer zijt ge hier aangekomen?* Een paar uur geleden.» En waar zijt ge afgestapt.» Baldwin noemde hem zijn woning. (Wordt vervolgd.) BEUSOEN, 26 Maart. t iïet scheen den vorigen winter goed bevallen te zijn, dat het bestuur van de afdeeling Heusden van de M. t. N. v. 't A. uitvoering hail gegeven aan haar besluit, een avond beschikbaar te stellen expresselijk met hel doel aan de kinderen der leden een genoegen te verschaffen. Want een pret- tigen avond hebben zij toen gehad en de herinnering daaraan lag nog zoo versch in het geheugen van het jonge volk, dat er geen einde kwam aan de uitroepen van vreugde, toen het ruchtbaar werd dat de heer Okhuijzen uit Rotterdam weer zou komen. En het gerucht bleek waarheid te ver tellen. Het bestuur had besloten dat ook kindereu van n iet-leden door leden mochten geïntro duceerd worden en de aanvragen waren zoo talrijk, dat er voor 150 kinderen plaatsen gevraagd werden en er eindelijk zelfs moesten worden afgewezen. De zaal van de Koorubeurs was voor den ge- wichtigen dag, 26 Maart, keurig versierdde meer dan gewone opkomst toonde dat ook het oudere geslacht een genoegen schepte in de vreugde van het jongere. Wij zullen natuurlijk het pro gramma niet beschrijven, maar de doodsche stilte, afgewisseld door het daverend gejuich, bewees dat er onvervalschte pret was, bewees ook, dat den heer Okhuijzen het arrangeeren van eene kinderpartij goed is toevertrouwd. Wij hebben hem nn hier tweemaal zien werken, beide keeren met geheel verschillend programma, maar beide keeren met hetzelfde uitstekend gevolg. Oud en jong waren tevreden en oud en jong wenschen dat het niet de laatste maal is, dat het Nut zulk een goed idee in uitvoering brengt. t BOMMELERWAARD, 27 Maart. De stoombootdienst van Lith per de //Cornelia'' op Rotterdam, tweemaal per week heen en de beide volgende dagen terug, is opgeheven; terwijl een nieuwe dienst geopend is van Lith op Tiel, des Maandags en op Zalt-Bommel des Dinsdags, mits dien op de marktdagen dier steden. WASPIK, 26 Maart. De bezwaren door inge zetenen van hier, gesteund door de Kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, ingebracht tegen de dienstregeling van het telegraafkantoor alhier, zijn gegrond bevonden. Er is alsnu met goedvinden van alle bij de zaak belanghebbende partijen bepaald, dat het telegraafkantoor met in gang van den 24n dezer op werkdagen zal open zijn van 8 tot 11 ure voor-, en van 12 tot 3 en 5x/2 tot 71/2 ure namiddag. t DE WERKEN c. a 28 Maart. Bij besluit van den Commissaris des Konings dezer provincie dd. 24 dezer maand is benoemd tot zetter van 's-R'jks directe belastingen dezer gemeente de heer T. C. Ottevanger, ter vervanging van wijlen den heer II. Ottevanger. t ALMKERK, 27 Maart. Eergisteren morgen had C. Groenenberg alhier het ongeluk bfj het afgaan van zijn geladen geweer zich het hoofd en de linkerhand te verwonden. Naar men verneemt, zal die verwonding geene ernstige gevolgen hebben. t GORINCIIEM, 27 Maart. L.l. Maandag heeft hier in het openbaar de uitloting plaats gehad van eenige aandeelen in de geldleeningen ten laste dezer gemeente. Uitgeloot werden in de leening van 186162, thans nog groot 12,500, één aandeel i\ 500, zijnde no. 4-5; in de leening van 1881, groot 350,000, zeven aandeelen a 500, zijnde de nos. 50, 70, 127, 426, 438, 445 en 570. De aflossing dezer aandeelen geschiedt 1 Juli a.s. t VUREN. Maandag, 24 dezer, vierden de echtelieden Cornelis de Boef en Elisabeth de Vries alhier, hunne 60-jarige echtvereeniging. Het ont brak de oudjes niet aan blijken van belangstelling en geldelijke ondersteuning, wat hen in hunne be hoeftige omstandigheden niet te onpas kwam. Jammer dat de bruid door een ongemak aan het De bevolking der prov. Noordbrabant bedroeg op 1 Jan. 1884, 244,235 m., 241,585 v., totaal 485,820 z., zijnde 2511 m., 2313 v., totaal 4824 z. meer dan ten vorigen jare. Er werden 2597 m., 2446 v., totaal 5043 personen meer geboren dan er overleden. Er vestigden zich in de provincie 186 m., 133 v., totaal 219 personen minder dan van daar vertrokken. De Tweede Kamer heeft met 39 tegen tegen 17 stemmen besloten alsnog tot 1 Mei 1885 het bedrijf van tapper te samen met andere neringen toe te laten. Men zal zich herinneren dat de Minister voorgesteld had dezen termijn vast te stellen op 1 Mei 1886. Ter zake van deze wijziging zijn een eerbied waardig getal adressen ingekomen. Er waren 89 tot de Kamer gericht met verzoek niet alleen den banketbakkers toestemming tot het vereenigd be drijf te geven. Die adressen gingen uit van 12 gemeentebesturen, meestal in Noord-Brabant, van eenige vereenigingen en verder van ongeveer 2000 onderteekenaars. Eenige verzoekers verzochten tevens schadever goeding ingeval van //onteigening". Daartegenover waren 19 adressen waarin verzocht werd geen wijzing in de drankwet te brengen, omdat daar door de gelukkige werking verminderd, ja ver nietigd zou kunnen worden. Het eilandje Urk heeft zich hierbij bijzonder geweerd, er kwam niet alleen een adres iu van het geheele gemeentebe stuur, maar ook van de 36 ingezetenen. Door 37 notabele ingezetenen van Alblasser- dara en Kinderdijk is onderstaand adres gericht aan de Tweede Kamer: De ondergeteekenden gevon met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met belangstelling kennis genomen hebben van de wetsontwerpen tot invoering eener klassenbelasting, bij Uwe Vergade ring ingediend door Zijne Exc. den Minister van Financiën. Zelfs al kondeu sommige uitgaven, zonder nadeel voor 's lands dienst, zoodanig worden ingekrompen, dat versterking der geldmiddelen onnoodig werd, dan nog zouden de ondergeteekenden eene belas ting als bij deze ontwerpen bedoeld, dringend aan bevelen ter vervanging van bestaande belastingen, die zeer ongelyk drukken of die handel, scheep vaart en nijverheid belemmeren. De ondergeteekenden behoeven de voordeden eener belasting naar de draagkracht der ingezete nen voor Uwe vergadering niet in het licht te stellen evenmin de goede eigenschappen waardoor bovenbedoelde wetsontwerpen zich van andere, vroeger ingediende, onderscheiden. Zij zijn van meening dat de kans, om eindelijk eene lang gewenschte verbetering iu ons belasting stelsel te verkrijgen, zelden zoo gunstig is geweest als thans, en zouden het betreuren als die gunstige gelegenheid verloren ging. Redenen waarom ondergeteekendenUwe hooge Vergadering beleefd, doch dringend verzoeken om aan bovenbedoelde wetsontwerpen Uwe goedkeu ring te hechten. Volgen de handteekeningen. De Amsterdamsche briefschrijver van de //Arnh. Ct." vraagt, naar aanleiding eener aankondiging in de dagbladen, dat vrouw v. d. Linden, beschul digd als giftmengster, iu het Panopticüm is te zien, of de directie van zoodanige inrichting werkelijk het recht heeft om aldus te handelen Gedoogt de achtbaarheid onzer Nederlandsche justitie, dat aldus worde gesold en gespeculeerd met de delin quenten, over wier schuld of onschuld zij na nauwgezet en onpartijdig onderzoek uitspraak heeft te doen Ik geloof niet, zegt hij, dat het ant woord op die vragen terstond toestemmend zal kunnen luiden. Integendeel justitie en politie nemen of behooren althans zooveel mogelijk maat regelen te nemen, om hare arrestanten te ont trekken aan de onbescheiden blikken van jan en alle man. De gedetineerden, die met den gevangen wagen vervoerd worden, zijn voor het publiek onzichtbaar; als zij den wagen verlaten, hebben zij de kap over 't hoofd en zij kunnen verzekerd zijn, in de gevangenis alleen in aanraking te komen met de gerechtspersonen en andere onderhoorigen. Wat zou men er echter van zeggen, als de gevan genissen een paar dagen in de week tegen entrée te zien waren P Het denkbeeld is de ongerijmdheid zelve. Toch handelt men op het oogenblik in het Panopticum met de beeltenis van vrouw Van der Linden niet anders., Men zet baar te kijk, zooals men op een boerenkermis met een driepootig kalf 4 of een levende zeemeermin doet. Ik weet niet, of de diep beklagenswaardige be trekkingen van vrouw Van der Linden in deze eigenaardige expositie bezwaar zien en zich ge noopt zullen voelen om daartegen langs wette- lijken weg op te komenmaar wel geloof ik dat het hun weinig moeite zou kosten om van hooger hand een einde aan deze wansmakelijke vertooning te doen maken. Wansmakelijk niet alleen, maar bovendien ook onbestaanbaar met de eischen eeiu-r goe.le, onpartijdige rechtspleging. Een gedetineerde moet van de maatschappelijke samenleving afgezonderd blijven, zoo volkomen mogelijk hij bevindt zich binneu het gebied der justitie, en dat gebied is heilig en onschendbaar. En daarom, hoe verdienstelijk de directie van het Panopticum die inrichting overigens moge behteren, tegen deze bedenkelijke overschrijding harer moreele grenzen dient nadrukkelijk protest te worden aangeteekend het is een overdrijving, die in alle opzichten slechts schadelijk kan wer ken, uitgenomen misschien voor de kas der ex ploitanten. De loopende geruchten, als zou het café-restau rant in het Panopticum te Amsterdam worden opgeheven en als zouden de benedenlokalen ge huurd zijn door de groote Parïjsche modemaga zijnen *Du Louvre", kunnen blijkens inlichtin gen van het bestuur worden tegengesproken. Sedert Zondag 23 tot Woensdag 26 Maart zijn aan de visebmarkt te Goriuchem afgeslagen 51 zalmen van 3 tot 31 halve kilo'sprijs per half kilo ƒ0.47 tot ƒ1.03 en 318 elften, prijs per stuk 0 73 tot 1.72. De inzending der firma Wijnand Fockink te Amsterdam, op de tentoonstelling te Calcutta, is met de gouden medaille bekroond. De kassiersfirma J. R., te Breda, heeft hare be talingen gestaakt. Te Scheveningen wordt een monsterschol ge droogd. Het dier weegt ruim 8 kilogram en heeft tusscheii kop en staart een lengte van 1 meter. Niemand herinnert zich ooit zulk een groote visch van deze soort gezien te hebben. Tusschen de beroemde biljartspelers de heeren R. Bierling van Groningen en G. Bijlsma van Bolsward, wordt andermaal een wedstrijd gehou den. De partij zal bestaan uit 2000 punten en te Groningen gespeeld worden. Naar de HD. Ct." verneemt, is door den lieer Adrianus Kemp Jr., onlangs in jeugdigen leeftijd te Dordrecht overleden, gelegateerd aan de volgende stichtingen aldaar, te wetenaan den door wijlen zijn vader gestichteu Clara Maria Hof 25,000; aan het Bestedelingenhuis 10,000 aan de Ver- eeniging van in- en uitwendige zending, ten be hoeve van het fonds harer Christelijke scholen, om te voldoen aan een hem kenbaar gemaakten wensch van wijlen zijn vader, 10,000 en aan de Kinderbewaarplaats ƒ1000. De ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom verzond ambtshalve een niet voor het volle be drag aangeteekenden brief met 4000. De brief is bij den diefstal aan het postkantoor te Breda in het ongereede geraakt en de ontvanger heeft thans een ministriëele aanschrijving ontvangen om bovenvermeld bedrag ten spoedigste uit eigen beurs te restitueeren. Deze schijnbaar harde maatregel vindt zijn grond in het feit, dat de ontvangers de brieven met geldswaarde, die zij ambtshalve verzenden, kosteloos tot het volle bedrag kunnen verzekeren. Het >Dbl.« zegt hieromtrent: Het ook door ons overgenomen bericht van >de Amsterd.*, als zou de ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom door den Minister tot restitutie van het te Breda gestolen bedrag zjjn ;verplicht geworden, op grond dat verzuimd was de 9torting aangeteekeud over te maken met aangifte van de waarde, hetgeen door hem kosteloos kon geschieden*, is onjuist. Bij ambtshalve aanteekening hebben belanghebbenden geen aanspraak op de bij de wet bepaalde schadeloosstelling, terwijl aangifte van de waarde alleen kan plaats hebben tegen vol doening van het daarvoor verschuldigd opklimmend recht. Ook in dit geval is geen briefport verschul digd. In de ministoriöele aanschrjjving is dan. ook niets onbillijks gelegeH. De Minister kon onmoge lijk anders handelen, wil hjj geen antecedenten stellen tegenover particulieren die slechts gewoon aanteekeuen, hoewel de in den brief bevatte waarde somtijds meer dan de eventuëol nit te keeren scha deloosstelling bedraagtdoordien de ontvanger niet assureerde, wist hij dat hij zich aan risico bloot gaf. Voor de zes studenten der Utrechtsche hooge- school, die terechtstonden ter zake der bekende mishandeling en verbreking van afsluiting op het Munsterkerkhof aldaar, zijn de volgende vonnis sen gevraagd. Voor beklaagden Boddaert en Turk bevestiging van het vonnis, voor de overigen ver nietiging, met veroordeeling van Rare en Grenfel tot eene celstraf van 6 weken en van De Jong en Van Rijckevorsel tot eene celstraf van 5 dagen. Men zal zich herinneren dat de beklaagde Boddaert door den eersten rechter was veroor deelt tot eene celstraf van 8, de beklaagden Ram en Grenfel tot een celstraf van 15 dagen, de be klaagden Turk en van Rijckevorsel tot eene geld boete van 25 en dat de beklaagde De Jong was vrijgesproken. Een man te Raamsdonksveer is van een hoog met rijs beladen wagen gevallen met het hoofd op de steenen. De onmiddelijk ontboden geneesheer Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, 's Gravenhage. Alblasserdam en Kinderdijk (gem. Nieuw- Lekkerland), Maart 1884. I.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2