M. I. Rooij akkers, Uit de hand te koop! Schoorsteenmantels* Petroleumhandel iiDe LingeJ GORINCHEM. MULLER JIS KOOT. STOOMTABAKSFABRIEK Brieven uit Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW. "BURGERTiT.TKE ST A ND~ Afloop van Aanbestedingen. Gemengd Nieuws. MARKTBE RICHTEN. ADYERTENTIEN. Tabak,Sigaren,Koffie enThee, Rijst en Rijstemeel, Eau d'Anvers. Wijksche Poort te Heusden Veen bij Heusden. Hardsteen en Marmer. E. A. V. OUWERKERK, Houthandel. Stoom Houtzagerij en Sohaverij verklaarde dat de toestand van den gewonde niet gedoogde hem naar zijn eigen woning te vervoe- ren. Er schijnt weinig hoop op herstel. De 2e machinist van het Xed. stoomschip „Iïecla" der Kon. Maatschappij, een oppassend jongmensen van 20 jaar, te Ylissingen woonachtig, heeft te Kopenhagen op noodlottige wijze het leven gelaten. Met de machine in aanraking gekomen, is hij daardoor verpletterd. Op de Maasbrug te Rot terdam is een werkman, die van een sleeperswa gen sprong, gevallen en door den wagen overreden. Hij bezweek weinige oogenblikken daarna. Een hevige binnenbrand vernielde Dinsdagavond om streeks elf uur het huis op den hoek van Gra venstraat no. 3 en Voorburgwal te Amsterdam, waarin een sigarenwinkel gevestigd was. De spoe dig aangerukte brandweer beperkte het vuur bin nen het perceel, dat beneden geheel uitbrandde. Een treurig ongeluk had Woensdag te Ouderkerk a/d IJsel plaats. Schipper Evegroen, van daar, zich met zijn vaartuig achter een sleepboot willende begeren, had het ongeluk daarbij met zijn hand beklemd te geraken, met het noodlottig gevolg dat heui drie vingers geheel werden afgekneld. Te Vlaardingeu kwam binnen de sloep ^Jacob/ schipper den Draak, die door een stortzee een man had verloren. De naam van den verdronkene is I. J. v. d. Tol. Hij laat een weduwe met een kind achter. Woensdag vervoegde zich bij den ambtenaar van den burg. stand te Kralingen een paartje, dat wenschte te trouwen. De vader van de bruid was echter zoo dronken, dat hij op de vraag of hij bereid was toestemming te verleenen, geen ant woord kon geven. Bruid en bruidegom moesten onverrichterzake weggaan. Papa werd voorloopig in bewaring gehouden. Aan een arme, bijna blinde vrouw te Middelburg heeft men haar ganschen schat, ongeveer f 30, het bedrijfskapitaal voor haar negotie, ontstolen. De boekhouder van de firma Prinzen van Glabbeek te Helmond is ge vangengenomen wegens valschheden en verduiste ring van gelden. Tevens is uitgekomen, dat hij voor dezelfde zaken reeds zes jaren tuchthuisstraf heeft ondergaan. KERKNIEUWS. Heden overleed na een korte ongesteld heid, onzen geliefden Broeder en behuwd- broeder, ADRIANUS CONST ANTIJN BOLL, in den ouderdom van 59 jaren. 23 Maart 1884. Uit aller naam. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw TEN HOLTEN Veerman betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, den 22en Maart ondervonden. Zwolle, 29 Maart 1884. A. DE KOYEL, Groot-Ammcrs. Mr. Metselaar. YOER- EN KOOKERWTEN, KRUIDENIERSWAREN, Slijterij van GEDISTELEERD en LIKEUREN, Alles in het groot en klein verkrijgbaar bij voor afbraak: eon SCHUUR, grootondeels be staande uit hout en met riet gedekt, staande op het erf van W. de Bree te Oudheusden. Mede te koop een TENTWAGEN voor 6 personen en eene TILBURY. De beide laatste artikelen te zien op de Koren beurs te Heusden, alwaar tevens alles te koop is. Stoomboot ,/Stad Heusden.'' 1.— MARMEREN Arkelpoort, Gorinchem. Van onzen specialen correspondent.) Voor eon niet onaardige afvvisseliug tnsschen al 't gejubel en gefanfaar heeft prof. Kuijper gezorgd. Ik kan me zoo begrijpen hoe dezo heer er toe ge komen is, iets te zeggen, dat ons minder aangenaam in de ooren klinkt. Nu eenige dozijnen toosten, alle overvloeiende van geestdrift en doorspekt met dezelfde ingrediënten: Nederland opgetogen Bpitskop edele nakomelingen echte zonen vrije mannen welkom in Oud-Holland leve Trans vaal! na die toosten zou Dr. Kuijper een woord in 't publiek richten tot het drietal, waarmee hij reeds voorlang in Londen had kennis gemaakt. Nu ging 't toch niet aan de leden van Patrimonium en zij die voor 5 gulden zich een toegangskaart Verschaft hadden, wederom op dezelfde spijs te ont halen er moest dus een hartige schotel bij en Dr. K. deed die er ook bij en verplette zijn hoorders met de verzuchting dat we eigenlijk een afgeleefde natie zijn, terende op de nalatenschap der vaderen, maar rjjp en tot niets nuttig dan om onder te gaan. Hij en de zijnen echter zouden een middel vinden om den ondergang niet te zien. Ge zoudt denken dat de heer Kuijper, als onze groote Oran jevorst Willem III, van plan is op de laatste schans te sneuvelen? Volstrekt niet: hij en de zijnen zul len als 't zoover komt naar de Transvaal trekken. Ik kan me begrijpen dat Kuijper, een man in volle wapenrusting en steeds strijdende op de uit- terste voorposten, een man voor wien ik alle respect heb, zoekende naar hartige taal en staande naast mannen, in wier vaderland volmaakte eendracht heorscht op godsdienstig en staatkundig terrein, in een oogeublik van moedeloosheid de vredige Trans vaal boven ons strjjdend Nederland stelt en woorden «preekt, die hij in kalme oogenblikken zich wel wachten zou te uiten, maar desniettemin mag van een redenaar als hjj verwacht worden dat hij ons land niet tegenover de Transvaalsche heeren en 't buitenland in miskrediet brengt. Van der gelijke taal wordt ook buiten de grenzen acte ge nomen en met zeer groot leedvermaak zelfs. Ik doe daar verder 't zwijgen toe. Dr. Kuyper moet er al genoeg van hoorent: Zijn rede vormt da eerste, misschien de eenige dissonant in de welklin kende ouverture van het verbond tnsschen Neder land en Transvaal. De heeren Kruger, Du Toit en Smit geven vol strekt geen aanleiding aan eenigen spreker om ons land willens en wetens te verkleinen. »We komen niet tot liberalen of tot orthodoxen*, zegt de re denaar van 't drietal, >maar tot het Nederlandsche volk.* Dat is braaf gesproken, te meer dewijl er ook braaf doen op volgt. Wanneer ze het niet meen den zouden ze zeker de uituoodiging van de zeer liberale kiesvereeniging Burgerplicht afgesla gen hebben, om op een vergadering eenige mede- deelingen aangaande de Transvaal te doen. Maar ze zijn er gekomen, met groot genoegen zelfs, zeker dewjjl ze overtuigd zijn dat een woord in 't publiek over de zaken een welkome afleiding niet alleen, maar een uitmuntend middel is om die zaken, waarvoor ze eigenlijk hier zijn, tot een goed eind te brengen. De heer Levy, president van B., begroette hen met een plechtig, ernstig woord, waarvan hij 't ge heim heeft. De heer Levy is een kalm redenaar. Zijn woorden vloeien langzaam en statig van de lippen en ook, dat gevoelt men terstond, uit het hart. Zelfs wanneer hij in vuur geraakt, spreekt hij langzaam. Wee hem, tegen wien hij zich verheft. Ieder woord is een dolksteek, die nooit bezijden, maar steeds treft daar waar hij raken wil. Ge kent misschien zijn stijlwelnu, hij spreekt zooals hij schrijft, kort en krachtig. Doch niet om hem was die vergadering van B., waarvoor aan de leden introductiebiljetten uitgereikt waren, zoo druk bezoeht. De heer Du Toit, de Transvaalsche minister voor onderwijs, kreeg dien avond het leeuwendeel van 'c debat. Ook hij is een goed spreker, een handig redenaar. Zonder zich te hebben voorbereid, alleen met een zakboekje gewapend, stak hij van wal om ons ik had ook een kaart weten machtig te worden zijn land voor te stellen. Hij deed dat op een manier, die niemand hem zou verbeteren. De geheele vergadering was geheel oor, ook onder de anders droge opsomming van pondeD sterling en statistieke berichten. Zijn geestige zetten kruiden het geheel tot een alleraangenaamst gerecht en wanneer de zending der deputatie vruchten afwerpt, zal dat voor een groot deel te danken zijn aan de keurige improvisatie van Du Toit. Ik treed hier niet in details. Wie ouder uwe lezers zijn geld in Transvaalsche papieren steken wil ze vragen geld voor een Bank en een spoorweg naar zee zou toch aan mijn genoteerde cijfers niet genoeg hebben en de anderen zouden ze volstrekt niet interesseeren. Generaal' Smit en president Krüger deden er dien avond 't zwijgen toe, maar de laatste, die schijnbaar onverschillig toehoorder was en er eeuigszins af gemat uitzag geen wonder na al de festiviteiten dezer dagen ging niettemin den loop van 't debat nauwkeurig na, want als de heer Du Toit een foutje maakte of dreigde te maken, stond hij op en blies hem wat in 't oor en daar dat uog al eens geschiedde en de heer Krüger geen man van de we eld is, geen salouheer b.v. en zich ietwat on beholpen beweegt, vond de vergadering dat zóó vermakelijk, dat ze er door aan 't lachen ge bracht werd. Intusschen kregen we eenig inzicht in de in komsten en uitgaven der Tr. en de schuld der republiek, die bij de schulden der Europeesche landen en ook bij die van ons land vergeleken, bijna niets beteekent. Ook gaf de heer Du Toit, op een vraag van een der hoorders, inlichtingen om trent het praatje als zouden de Transvalere in slaven doen. Hij deed dat met een paar éclatante bewijzen, die alle hoorders overtuigden van de onwaarheid van gezegd praatje. De vergadering ging na een bezielend woord van Burgerplichts voorzitter dankbaar en voldaan huiswaarts. In den loop dezer week zal ik gelegenheid hobben nogmaals de Transvaalsche boeren té zien, daar de zangvereeniging Excelsior hen tegen a.s. Donderdag op een concert genoodigd heeft, bij welke gelegen heid de bekende musicus Heinze den dirigeerstaf zal neerleggen, aangezien redenen van gezondheid hem nopen naar buiten te gaan. Hij gaat te Mui- derberg wonen. Om ten slotte nog eens op de ziel van alle negotie terug te komen ik dring bij niemand aan zijn geld in Transvaalsche spoorwegen te steken, al ben ik vast overtuigd dat 't daarin veilig belegd is, maar die een goede geldbelegging zoekt, kan ik gerust aanraden deel te nemen in de a.s. leening onzer omnibus-maatsch. (de tram-maatsch.), die over 1883 niet minder dan 14 perc. uitgedeeld heeft en wier zaken bij den dag vooruitgaan. H. In het bericht, voorkomende in ons vorig num mer, betreffende een godanen koop door den slach ter Van Gelderen, zijn twee onjuistheden vermeld. De prijs per l/3 kilo is 45 cent indien de koe 700 halve kilo's haalt, doch indien ze bene den de 600 pond blijft, behoeft slechts 35 cent per 1/s kilo te worden betaald. t Dussen, Maart. Geboren: Johannes Cornelis, z. v. G. Dirkse en C. Hompus; Antonia, d. v. H. van Balkom on C. PrinsenClasina Antonia, d. v. H. S. Hoevena ren en E. Bax; een levenl. kind mannelijk geslacht. Overleden: M. Pooten, vr. v. C. v. Moerge stel, 55 j.; J. L. v. Moergestel, z. 2 j.; B. v. Moer gestel, z. 3 m. f Voor het amoveeren der oude en bouwen eener nieuwe school te Dreumel zijn de navolgende in schrijvingsbiljetten ingeleverd: H. Hendriks en M. Kranen, te Hilversum 38,619; B. v. Schadewijk, te id. 34,699A. Hoogendoorn Cz., te Giesendam 83,300; G. J. v. Heek Co. te Delft ƒ32,638; J. D. F. v. d. Veen, te Baarn 31,925; G. v. Hulten, te Waalwijk 81,894; M. Reuvers, te Baardwijk 31,880; D. Derks, te Alphen a/d Maas 31,700 M. L. v. Spanje, te 's Gravenhage ƒ30,346; J. v. Vuuren, te Vuren 30,346; Gebr. v. d. Struik en Jr. Rijt, te Oisterwijk 29,990E. v. Zetten Zoon, te Tiel 29,986; A. P. Boef, te Arkel f 29,960 H. Verbruggen, te Dreumel f "29,877 ;A. Duimelaar en D. C. Gerdersen, te Asperen 28,690 D. de Blank, te Tiel 28,380; J. Walraven Tam- son, te Zaltbommel 27,969; A. v. Hellemond, te Wamel 27,770; L. dp Bont* te Dreumel 27,598 G. v. Hellemond, te Wamel 26,525 L. v. d. Sijp, te Wamel 26,490 en A. de Bont, te Dreumel 25,049, aan wien het werk is gegund. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Hoornaar, Ds. M. J. Bonman te Leerbroek Driehuizen, J. T. J. Van Goens te ErnstMelis- kerke (cl. Middelburg), A. J. Loois te Aalsmeer Grootebroek, J. A. Prins te Dokkum. Aangenqmen naar de Eugelsche Herv. Gemoente te Middel burg en Vlissingen, door Arth. W. Frater te Aber deen (Schotland). Bedankt voor Oudega en Kolderwolde, Nierstrasz teBarum; Vuursche, J. H. Guldenarm te Nijlaud; Dedeins- vaart, P. Segboer te Hoogvliet; Oudenhoorn (cl. Brielle), T. Rinses te Wanneperveen Hoogeloon, J. J. Eigeman te Prinsenhage c. a. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt voor Genemuiden, D. Tibbeu te Blija (cl. Dokkum); Kolijnsplaat, J. Middel te Baarland. Er bestaat eeu bijzondere vorm van zenuwachtig heid, die iemand in den waan brengt dat hij ziek is, als hij alleen maar wat zenuwachtiger dan ge woonlijk is. Dadelijk roept hij de hulp van een ge neesheer in, en dikwijls haalt hij zich door zijne verbeelding werkelijk een zware ziekte op den hals. Zenuwachtige menschen verspillen vrij wat geld, verfronwen en moeite aan hunne zenuwachtigheid. Evenmin als iemand, die een Romeinschen neus heefc er een Griekschen van kan maken, kan een zenuwachtig mensch de zenuwachtigheid uit zijn gestel verdrijven. Zij is er in, en zij blijft er in. Zelfbeheersching en zelf bedwang vermogen veelom het kwaad tegen te gaan en werken krachtiger dan de beste geneeskundige behandeling. Slakkeu zijn niet altijd schadelijk. Men ziet ze n.l., bij vochtig weder, dikwijls tegen boomstammen en schuttingen opkruipen. Zij eten dan de door de vochtigheid week geworden korstmossen. Als rei- nigsters der stammen zijn ze dus niet zonder nut. Onder de benaming van lichtgevend papier komt een papiersoort in den handel, dat met zwavel- calcium voorzien is en in het duister licht geeft, wanneer het eenigen tijd in het licht heeft gestaan. Het is eene wijziging van het Balmain's paint, be kend onder den naam van lichtgevende verf. De uitvinder wil dit gebruiken voor adressen van goederen, die des nachts vervoerd en aan breken onderhevig zijn, voor etiketten van flesschen enz. die vergiften bevatten en voornameljjk vooradvor- tentie-biljetten in spoorwegrijtuigen. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat op den Scheveningschen weg, nabij den Tol, een gewone hokduif, welke vogels nooit anders dan in de til nestelen, een nest heeft gebouwd in een der boomen en nu reeds jongen heeft, welke door de takken trippelen. Te Lage-Zwaluwe doet tegenwoordig eeu onge trouwd man veel van zich spreken, doordien hij met kwistige hand zilver en papieren geld weg schenkt en uitdeelingen houdt van levensbehoeften, kleedingstukken, visschers-zeelaarzen enz. Soms zijn die giften aan behoeftige menschen uitstekend besteed, maar vele andereu maken er misbruik van. Ook sterke drank enz. en zelfs champagne wordt door hem kwistig uitgedeeld. De man schijnt, wat dit alles betreft, het voorbeeld te willen volgen van de millioenenjuffrouw. Ook hij beweert, dat zijne geld middelen onuitputtelijk zijn. Dezer dagen werd hem, nadat hij door zijne zoo genaamde vrienden was thuis gebracht, naar zijn beweren eene som van 700 ontfutseld. Aangifte bij de politie en een gerechtelijk onderzoek was daarvan het gevolg, doch zonder resultaat. Een onzer lezers zendt ons het volgende afschrift uit een oude kroniek, van den jare 1435 »Iu het jaar toen men schreef 1435, was de wind omtrent half Februari veel Oost of Noord-Oost, ende des nagts was het klaar weer tot 6 a 7 uren ende des daags was 't donker graauw weer tot 's avonds, zeer koud tot 6 a 7 uuren, ende het regende niet, noch ende daauwde niet. In de maanden Maart, April, nog in Meij, en op St.-Pietersdag den 12 Meij werd het hard Eijs gemaakt, dat er eeu kraaij op staan konde, ende daar wies lover, noch gras, noch koorn, noch pruimboomen, ende bloeijden niet noch kerssen, noch appelen, noch peeren, noch geen wijngaard ende was ontlatenende daar waaren menschen die geen vertrouwen op God ende hadden, en keerden haar land anderwerf om ende zij en hadden geen vruchten. En anderen zeiden met Job, God gaf, God nam ende daar zij een hoed tarwe pleegden te hebben, daar hadden zy vier hoed of in de zomer; ende op St. Jan Baptistendag den 24 Juni zaten de oude wijven met groote koolopotten voor de kerken, ende hot volk konde zich niet ver warmen die bij de straten gingen. Ende 't begon te warmen daarna op St. Pieter Paulus, den 30 Junij, ende in die octaven van St. Jan des daags, zoo scheen de zonne helder ende klaar, ende des nagts zoo regende het zoetelijk, zoodat geen vrugten op het veld wiesscheu ende men kogt daarna ]/s tarwe van 8 graat, 1/8 rogge van 6 graat, 1/8 garst van 4 graat, 1/8 haver van 10 duijten, 1/8 appelen van 3 graat, l/8 peeren van 2 stuijvers eeu varken dat van het allervetst op de markt kwam, van 3 pond 45 stuijvers Hollandsch, een rund dat 120® smeer in had kogt men van 9 Rijnsche guldens 8 en 2 stuivers Hollandsch, ende alle beesten na proportiën. Hbl. Te Amsterdam heeft een geval van oplichting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt. Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Eeu hunner stoot bij ongeluk met een queue een groot,en spiegel in. De eigenaar van het café komt tot hem en verzoekt hem de schade ten be drage van 100 te voldoen, waartoe de heer ter stond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen en biedt aan, zijn horloge en ketting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, ver klaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen eu betuigingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal terstond de zaak uit de wereld maken, als de koffijhuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van 1000. Deze, in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet vergoed, geeft 900 terug, en schenkt de heeren een glas witte Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valschdat had de koffij huishouder in zijne blijdschap zoo gaauw niet be merkt. Schadeeen gebroken spiegel en 900. (N. R. Ct.) Men moet zich weten te behelpenOp een kouden Februaridag ontmoet een Araerikaansch landbouwer, van 't veld komende, een vreemdeling, in wiens gezelschap hij voortwaudelde. De vreem deling klaagde dat de kou den perzikenoogst zoo zeer had doen mislukken. »Ja, ziet ge,zei de boer, »ik vreesde er aanvankelijk ook voor, maar 'k ge loof toch, dat de oogst nog wel zal meevallen.* »Hoe dat?* vroeg de vreemdeling. »Och, ziet ge,« hernam de landbouwer, »ik zal de bodems in de perzikenmandjes wat hooger laten maken.* Een jonge'je had zijn enkel verstuikt eu mama was bezig het beleedigde deel met brandewijn in te wrijven. Dat deed goed. Toen de pijn wat ophield, vroeg het knaapje dan ook, met een blik op de flesch Mama, heeft papa vroeger misschien zijn keel erg bezeerd Kaatje, ge hebt terwijl ge bezig waart uwe nei ging tot opschik te voldoen het eten weer geheel laten aanbranden; ge voldoet mij van dag tot dag minder.* Ja, iedereen kan ik het niet naar den zin maken. De koetsier zei zoo even dat ik hem eiken dag beter beviel.* Men moet zich maar weten te helpen. Een boertje bracht op zekeren dag een mooi geschaalde plank bij een schilder en verzocht hem beleefd daar ziju portret op te schilderen. Toen de schilder hem te kenuen gaf dat de plank daartoe te klein was, Mep ons boertje: Nou ja, dan kan je de beenen daar langs af boemele loate. f Dussen, 27 Maart. Aangevoerd 210 K.G. Prjjs der boter 1.00 tot f 1.18. t Waalwijk, 28 Maart. Vee. Aanvoer gewoon, prijzen stijgende. Boter. Aangevoerd 712 K.G. van 1.07 a 1.18 per K.G. Eethen, M. A. BOLL. De ondergeteekende brengt zijn oprechten dank aan den Heer M. VAN DER IIEIM te Lekker kerk, voor de totale zuivering van Wandgedierten, ten zijnen huize in het jaar 1878 gedaan, en beveelt hem een ieder voor een soliede behandeling aan. Dienst van af 31 Maart 1884. Maandag. Ov. werkdagen Van Kaatsheuvel 's morgens 1.30 Waalwijk 2.— 2.30 Heusdeu 4.30 5.15 Veen 5.15 6.— Woudrichem 6.30 6.30 Gorinchem 7.— 7.— Sliedrecht (Middenveer) 8.— 8.— Dordrecht 8.30 8.30 Te Rotterdam 9.45 9.45 Van Rotterdam 'snam. 1.30 12.30 Dordrecht 3.— 2.— Sliedrecht (Middenveer) 3 30 2.30 Te Gorinchem 4.30 3.30 Van 4.45 3.45 Te Wondrichem 5.— 4.— Veen 6.— 5.— Heusden 6.45 5.45 Waalwijk 8.45 7.45 Kaatsheuvel 9.30 8.30 Be dienst op de ie pay. vermeld is van af bovengen, datum vervallen. de Wapens ran HEUSDEN en AI. TE NA. HANDEL IN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3