BUITENLAND. BINNENLAND, LAND- EN TUINBOUW. Toen zij. .een uur later Forbes loge binnentraden, was deze nog ledig. Doch na verloop van eenige minuten verschenen de heer Leiand cn Johanna. Laatst genoemde herkende Baldwin onmiddelijk en zij trad niet een lichte uitroep van verrassing een schrede te rug. Zij werd echter terstond, en zonder dat het haar strijd gekost had, zichzelven weder volkomen meester. Baldwin was haar steeds onverschillig geweest. Zij had sedert jaren niet meer aan hem ge dacht. Ilij was een bekende uit vroeger dagen, een oude, afgewezen minnaar. Meer niet. Hij was in den stroom des tijds ondergegaan en vergeten, zonder ook maar betreurd te worden. Wat ging het haar aan dat hij nu weder naar de oppervlakte opdook? Zij reikte, hem onbevangen haar fijne, geganteerde hand, knikte hem met een vriendelijk lachje toe en ging hem zóo voorbij, om op een stoel voor in de loge plaats te nemen. Aan den ouden heer Leiand moest Baldwin nog eens voorgesteld worden; doch zoodra hij zich »den jongen man uit Japan* weder herinnerd had, hetgeen on geveer een halve minuut duurde, legde hij zijn oprechte vreugde aan den dag dat hij hem nog eens terug zag, informeerde zich fluisterend naar zijn gezondheid en zijn omstandigheden en betuigde zijn genoegen, een oud vriend zoo wel en gezond weêr te zien, waarbij hij een half dozijn malen delighted! verrukt uitriep. Hij stond er op dat Baldwin vooraan, naast zijne dochter, zou plaats nemen en bleef met Forbes achter in de loge staan, om zich door dezen te laten verhalen wat hij van zijn vriend wist. Eu Baldwin? Het was of zijn borst diclitgesnoerd was. Ilij had Johanna gedurende de laatste jaren ver vreeselijks en geheimzinnigs, dat vroeger plaats had, is nu eenvoudig eene onmoge lijkheid geworden. Dat mogen ook zij wel bedenken die steeds den mond vol hebben van de toenemende boosheid des mensche- lijken geslachts en die steeds den lof ver kondigen van het oude boven het nieuwe. Tegenwoordig wordt bijna alles onmiddellijk openbaar, vroeger bleef meest alles in de duisternis gehuld wat duisternis behoefde. Geen Lodetvijk XIV zou nu meer straffe loos een vreemde minister op zijn grondge bied kunnen lokken en oplichten en ge heimzinnig als man met liet ijzeren masker (Matthiolv) jaren verbergen, maar ook geen Rotschild zou in staat zijn den uitslag van den slag van Waterloo 24 uur eerder te weten dan anderen, en aldus in enkele uren millioenen verdienen. Het bericht van den misdaad snelt den misdadiger vooruit en waar hij vroeger veilig de grenzen van het land overschreed, daar staat men hem thans rustig op te wachten. Steeds dichter en dich ter wordt het net van draden dat de aarde overspant en ook die volken, de Chineezen o. a., die het minst van de Europeesche beschaving wilden gediend zijn, seinen hunne geheimzinnige teekens langs den tooverdraad en kunnen zich niet onttrekken aan den invloed ten goede, dien hij overal teweeg brengt. bevat thans 162 deelen. De lezers ontvangen de boeken kosteloos door middel van een bode. HEUSDEN, 1 April. Aan Ged.-Staten dezer provincie zijn door den heer H. van de Ven te 's Bosch de plannen over gelegd, behoorende bij zijne aanvrage om concessie voor den aauleg van een stoomtram van 's Bosch Heusden als ook voor den zijtak DrunenWaalwijk. t VEEN. De rijksveldwachter E. A. den Hartog alhier wordt met 7 April verplaatst naar Maasdam. t MEEUWEN. Volgens de aangeplakte lijs ten zijn er in onze gemeente 78 kiezers voor leden van den Gemeenteraad en 53 voor die van de 2e Kamer en de Prov. Staten. t SPRANG. Bij de dezer dagen alhier plaats gehad hebbende kerkelijke verkiezingen maakten van de 200 stembevoegden maar 8 van hun stemrecht gebruik. Al de aftredende leden van kiescollege en kerkbestuur werden herkozen. t Dezer dagen is men ook onder deze ge meente begonnen met 't bouwen van wachthui zen langs de nieuwe spoorbaan. Te oordeelen naar de bestekken en teekeningen er van zullen deze wachthuizen gunstig afsteken bij die aan de andere Staatsspoorwegen. Het worden nette burger woningen. t Den 5 April e.k. zal een gezin, bestaande uit eene moeder met 7 kleine kinderen, van hier vertrekken om in gezelschap met de familie Van Helden uit Aalburg zich naar Noord-Amerika in te schepen. 't Doel der reis is Oranje-city in Sioux-County, 5 uren gaans ten N.-W. van de stad Lemars in Staat Jowa. De vader, P. J. Rijken, vertrok reeds in Nov. des vorigen jaars, na alvorens aan zijn oudsten broeder de noodige volmacht gegeven te hebben om zijne vaste en roerende goederen alhier te gelde te maken. De eerste zijn reeds verkocht. t ALMKERK, 29 Maart. Van de alhier ge vestigde volksbibliotheek is gedurende den afge- loopen winter weder een goed gebruik gemaakt. Aan 42 lezers werden 275 boeken uitgereikt. De bibliotheek is in dien tijd door schenking en aankoop vermeerderd met 29 boekwerken en geteu; maar nu ontwaakte in zijn hart weder de za lige onrust, die hij steeds in hare nabijheid gevoeld had. Johanna kwam hem schooner dan ooit voor. Zij droeg het eenvoudige toilet van een jong meisje, doch zij schitterde daarmede in Baldwins oogen als eene koningin. Zij liet de oogen onverschillig door het geheele gebouw dwalen, als zocht zij er bekende ge zichten; en Baldwin kon haar, zonder haar blik te ontmoeten, wat hem verlegen zou gemaakt hebben, gadeslaan. Hare trekken waren scherper en daardoor nog fijner gewordenzij was bleeker dan vroeger een uitdrukking van treurigheid en berusting al thans zoo meende Baldwin had zich over haar gelaat verspreid en de voormalige trotsche overmoed was geheel verdwenen. Een enkel oogenblik gleed haar blik langs hem heen. Hij voelde dat hij bleek werd. De triomfeerende hoovaardij, die vroeger in haar oogen geschitterd had, was verdwenen zij staarden nu moede en klagend in het rond, bijna alsof zij om hulp smeekten. Johanna was schooner dan zij ooit geweest was! Het gordijn viel en maakte een einde aan Bald wins sprakelooze, bewonderde beschouwing En nu keerde zij zich tot hem en vroeg deelnemend hoe hij het in al dien tijd gemaakt had, wanneer hij Japan verlaten had en of hij nu in Europa dacht te blijven Baldwin had gansch en al vergeten dat hij nog geen uur geleden benieuwd geweest was om te zien, welken indruk de ontmoeting met Johanna bij haar teweeg zou brengen. Zij was noch verbaasd, noch vroolijk verrast en evenmin koel. Zij was bedaard, vriendelijk, welwillend en onweêrstaanbaar lieftallig. Zijn onervaren, warm hart klopte inet eiken polsslag t ROTTERDAM, 30 Maart. „Het Vrije Woord" alhier heeft zich vereenigd met de keuze van hare zustervereeniging „de Dageraad", oui de heeren N. Goffin uit Brussel en Arthur Cornette uit Antwerpen aan te wijzen als afgevaardigden in den in den algem. Raad der Intern. Federatie van Vrijdenkersvereenigingen. Voorts besloot de ver- eeniging toe te treden tot het lidmaatschap van de Nederlandsche Pensioen vereeniging voor werklieden. De Noordbr. Maatschappij van Landbouw heeft besloten, buiten de reeds beschikbaar gestelde f 500 voor de Intern. Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, alsnog uit te loven een gouden medaille en f 100, of desverkiezende zonder gou den medaille f 200, voor den besten hengst, van welken leeftijd ook, door Nederlanders ingezonden, onder voorwaarde dat de hengst tot 1 Juli 1885 in Nederland beschikbaar blijve tegen een dek- geld van hoogstens f 20. Verder zal de Maatschappij voor haar rekening vier waggons laten loopen, twee uit Breda en twee uit Boxtel, voor het vervoer van paarden en vee. De inzenders zullen lid moeten zijn der Maat schappij en vóór 1 Juli daarvan aangifte moeten doen aan den algemeenen secretaris. Het schijnt dat de eindtrekking van de tentoon- stellings-loterij nogmaals een uitstel ondergaan heeft. Men meldt althans dat bij beschikking van den comm. des Konings in N.-Holland, de eindtrek king der verloting van aangekochte voorwerpen en van de hooge prijzen definitief vastgesteld is op 31 Mei e.k. Alle inschrijvingen voor de harddraverijen te Klingendaal moeten geschieden bij den secretaris van het Harddraverij-Comité, den heer H. P. de Kat van Hardinxveld te Dordrecht. Het hoofdcoraité tot plechtige viering op 13 September 1884 van het zeventigste jaarfeest van Nicolaas Beets heeft een uitvoerend comité gekozen. De firma Klopman Baerselman te Deventer is op de tentoonstelling te Nizza bekroond voor haar inzendingen van Deventerkoek. Sedert Donderdag 27 tot Zaterdag 29 Maart zijn aan de vischmarkt te Gorinchera afgeslagen 42 zalmen van 5 tot 25 halve kilo's prijs per half kilo f 0.51 tot f 0.93 en 64 elften, prijs per stuk f 0 32 tot 2.25. Aan het strand van Ameland is een stoom ketel aangedreven, lang 21 voet en 5 voet in middellijn. Het kleine princesje, dat immer, wanneer het weder 't maar eenigszins toelaat, iederen morgen met hare gouvernante eene wandeling maakt, hetzij naar de Scheveningsche boschjes, hetzij naar het Ilaagsche Bosch, vermaakt zich in de laatste dagen op hare wandelingen met het hoe- pelspel. Aardig is het te zien hoe het lieve kind met een van pret blozend gelaat haar hoepeltje naar alle richtingen heenstuurt en hoe zij de dames, die een wakend oog op de kleine moeten houden, verschalkt door zich eensklaps achter een boom te verschuilen om daarna met een vroolijken lach hare gouvernantes, die doorgaans veinzen niet te weten waar het princesje is, tegemoet te huppelen. De Minister van Justitie heeft voor de rijks- veldwacht nieuwe modellen uniformjas, overjas (paletot) en politiemuts vastgesteld. voor haar en haar alleen, Het was vervuld van een weldadige smart, van hóóp en van weemoed. Hij be hield slechts met m»eit$ zijne tegenwoordigheid van geest. En Johanna zag dit alles, glimlachte betoove- rend en zag vriendelijk, vertrouwelijk tot hem op. Baldwin was afgetrokken en verstrooid, toen hij uit den schouwburg in gezelschap van Forbes naar zijn hotèl terugkeerde. k Gij hoort niet wat ik u zeg,merkte deze la chend op. »Ik vraag u excuus,,* antwoordde Baldwin. »Ik ben nog wat vermoeid yan de reis. Vroegt ge niet waar ik morgen eten ga? Het is mij om 't even. Waar ge maar wilt.* »In ons oude café dan, om zeven uur. Ik ga 's avonds een uurtje naar de Sands. Wenscht ge dat ik u daar voorstel? Gij zult er waarschijnlijk eenige oude kennissen weêrzienin elk geval ontmoet ge daar de Lelands Mevrouw Sands is al sedert jaren een vriendin van mij. Ik kan u ieder oogenblik bij haar introduceeren. Baldwin nam den voorslag aan en daarop ging ieder zijns weegs. Forbes vroeg zich, terwijl hij naar huis ging, peizend af, of hij Baldwin zou uitnoodigen weder zijn gast te worden. Doch hij vreesde een afwijzend antwoord te bekomen, legde zich, zonder een besluit genomen te hebben, te bed en was kort daarna inge slapen. Johanna droomde dien nacht dat Forbes haar eindelijk zijne liefde verklaarde. Baldwins vermoeienis van de reis was verdwenenhij liep nog langen tijd onrustig in zijn kamer op en neêr en even als Voor vier jaren waren al zijne gedachten bij Johanna Leiand. (Wordt vervolgd.) De brigadiers-majoor zullen overeenkomstig model op de mouwen twee zilvereu galons dra gen en de brigadiers een. Bij de nieuwe uniformjas wordt de ceintuur- riem onder de jas gedragen en vervallen de thans in gebruik zijnde ceinturas, slotplaten en patroon- tasschen. De commissaris van politie te Leeuwarden waar schuwt tegen een reeds bejaard Daitscher, die India Rubberstempels in bestelling neemt. Ver scheidene koopers ontvingen tegen dadelijke -be taling een postpakket met geheel waardeloozen inhoud. Van de ten poskantore te Breda vermiste gel den is voor een bedrag van f 4000 terechtge komen, die volgens de opgegeven nummers toe behoorden aan den heer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom. Ten opzichte van den diefstal in het postkan toor te Breda wordt bericht, dat als vervallen kan worden beschouwd het verzoek om opsporing van de dader* en van de vermiste bank-en munL biljétten, met uitzondering van 1 bankbiljet van 100 B. 9 1836, en 3 bankbiljetten elk van f 25 D. J. 2134, D. S. 918, C. N. (verkeer delijk genoemd S. N.) 4437. De opsporing van deze biljetten, alsmede van de effecten, welke volgens opgave van de beklaag den zouden verbrand zijn, blijft aanbevolen. Zaterdag in den laten avond is de brievenbesteller Moors te Breda in den celwagen naar buiten ge voerd, om de plaats aan te wijzen, waar de valsche sleutel, waarmede hij zich toegang tot het postkantoor verschaft heeft, door hem in het water is geworpen. Het gerechtshof te xkmsterdam bevestigde gis teren het vonnis der Utrechtsche rechtbank in zake de Utrechtsche studenten, met uitzondering, dat de vrijgesproken student De Jong thans veroor deeld is tot f 25 boete. De persoon die op het voorlaatste bal in den Parkschouwburg te Amsterdam verwond is geraakt, heelt dezer dagen het Binnengasthuis verlaten en neemt in beterschap toe. De dienstbode in de sociëteit Concordia" te Breda, die in de vorige week heimelijk was be vallen en het lijkje van haar kind in haar koffer verborg, is in arrest genomen. Een Commisaris de» Konings bezoekt een kleine zeer afgelegen gemeente en biedt in een opwel ling van minzaamheid den burgemeester een si gaar aan. Deze echter geheel van zijn stuk over dia goedheid, aarzelt de sigaar aan te nemen „Neem ze maar, meneer de burgemeester," zegt de Commisaris vriendelijk, „ik rook geen slechte." „O, Excellentie," stamelt de goede burgervader ont hutst, „deze sigaar is de schoonste dag mijns le vens.... ik zal ze rooken zoo lang ik leef!." Door het stukslaan van een ruit wist men zich Dinsdagavond toegang te verschaffen tot het kantoor der directe belastingen te Boksmeer, hetwelk in een onbewoond huis werd gehouden. In de lade van een lessenaar, die werd open gebroken, vond de dief een goed gevulden zak en Huk? schijnt hij alles in den steek te hebben gelaten, om zich met dien zak uit de voeten te maken. Hoe groot moet echter zijne teleurstelling geweest zijn toen hij bij onderzoek bemerkte dat de zak gevuld was metnieuwe halve centen. Men is den dader van dezen diefstal op het spoor. Te Beilen werd door een paar mannen, die bezig waren zand uit een akker te graven; bij den molen op den Esch, ongeveer drie voet onder den beganen grond, een steenen pot gevonden, waarin zich een hamer (keisteen), een beitel en een mes van vuursteen bevonden. De voorwerpen zijn allerkeurigst bewerkt. Uit Rennes schrijft men Een kind had ergens een dynamietpatroon ge vonden en nam die mede naar de school, waar hij haar onder de les stuk plukte. De patroon ontplofte en sloeg de schooltafel aan stukken. Het kind heeft al zijn vingers verloren, terwijl verscheidene zijner makkers lichte kwetsuren heb ben bekomen. Luitenant W. J. Lloyd heeft namens generaal Graham aan koningin Victoria de vlag overhandigd die de Engelsche troepen bij de inneming van Tokar veroverden. Zij is twee-en-een-halve yards lang en twee yards breed en vau roode en gele zijde. Aan de oene zijde is een Arabisch opschrift, vermeldende, dat zij door den Mahdi aan den goeverneur vau Tokar was ton geschenke gegeven en aan de andere zijde een tekst uit den Koran: »Er is geen andere God dan God en Mahomed is zijn Profeet. In de provincie Ceara (Brazilië) is de slavernij afgeschaft. Naar aauleiding daarvan zond Victor Hugo oen brief aan don Pedro, in den gewonen aphoristischen stijl. Het slot luidt: Brazilië heeft aan do slavernij een gevoeligen slag toegebracht. Brazilië heeft een Keizer. Die Keizer is meer dan een Keizer, hij is een man. Hij ga zoo voort. Wij feliciteereu en eeren hem. Vóór het einde der eeuw zal do slavernij van do aarde zijn verdwenen. De vrijheid is de menschelijke wet. Wij constateeren den vooruitgang. Do barbaarschheid wijkt, de be schaving gaat vooruit,* De grootste kork ter wereld is de St. Pieter te Rome: zij kan 45,000 menschen bevatten. De Dom te Milaan 37,000, St. Paulus te Rome 32,000. De Keulsche Dom 30,000. Do St. Paulus to Londen en do Petronius to Bologna 25,000. De Hagia So phia te Konstant.inopel, nu een moskee, 23,000. St. Johannes do Lateraan te Rome 22,000. Nótre Dame te Parijs 21,000. De hoofdkerk te Pisa en de Stefanus-kerk te Bologua 11,000. Die van Onze Lieve-Vrouw te Munchen 11,000 on de St. Mar- cus-kerk te Venetië 7000. Te Diakovar, in Hongarije, is een hevige schok Aan >do Times* wordt uit Cannes bericht, dat de hertog van Albany in de zeevaartkundige club van een trap viel, waarbij hij zich de knie be zeerde. Hij werd naar zijne villa overgebracht, waar hij zich tor ruste legde, het souper gebruikte en insliep. Ten 2 ure 's nachts ontwaakte de geneesheer door de zware ademhaling van den hertog en be vond hij dat deze koorts had. 6 minuten later gaf de hertog den geest. De oorzaak van zijn dood zal het gevolg zijn van eene bloeduitstorting in de hersenen. van aardbeving gevoeld. Verscheidene huizen en een kerk werden beschadigd. Tengevolge van den zachten winter belooft de handel in Noorsch ijs zeer druk te worden. Ver scheidene stoombooten liggen te lossen, terwijl meer verwacht worden. Een regen van ridderorden zal eerlang over Eu ropa neêrdalen. Koning Jan van Abyssinië heefl bij een juwelier te Aden 600 stuks besteld van zijn ridderorde »Chatam Suleiman* (Salomo's ze gel) ze zijn bestemd voor Europeesche vorsten en staatslieden. To Parijs overleed dezer dagen een jongeling aan de gevolgen vau een wondje, dat een barbier hem toebracht met een scheermes, dat niet goed was afgeveegd. De Zendingsposten onder de Zoeloes, in Zuid- Afrika, hebben den Bijbel ontvangen naar de ver taling, waaraan de zendelingen 35 jaar gearbeid hebben, en welke onlangs gedrukt werd te New- York door het Araerikaansche Bijbelgenootschap. De eerste stad, die uitsluitend zal gebruik ma- kou van electriciteit, èn voor de verlichting èn voor zjjn tramwagens, zal zjjn de Zwitsersche stad Mon treal, aan het meer van Genève, die tot dat doel concessie aan een maatschappij gegeven hoeft. De beweegkracht zal verschaft worden door water uit het meer. D O Het is van algemeene bekendheid zoo wordt aan de Leidsche Ct. geschreven dat het afgeloopen jaar zeer gunstig is geweest voor de teelt van aard appelen. Er was overvloed van gezond gewas, te gen matigen prijs. De boerun, rekenende op winter en bijgevolg op toenemende behoefte, waren vast houdend. De hooge huurprijzen van het bouwland konden niet opwegen tegen den prijs, welke voor den aardappel werd gemaakt, die gekuild, eerst later voordeel zou geven. Het is niet de eerste maal dat bij het losmaken der kuilen de aardap pelen bevonden werden verrot te zijn. Ook thans komt het winstbejag van den boer bedrogen uit en schade voor de hand bij een zachten winter is voorraad in de pakhuizen gevolgd. Bleken de gekuilde aardappelen in het voorjaar nog gaaf en bruikbaar, zij werden niet dan tot varkensvoeder gebezigd; die ondervinding deed herhaaldelijk dq

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2