BUITENLAND. BINNENLAND, BURGERLIJKE STANDT die door ambt en bediening niet alleen groot belang hebben bij //de instandhouding van 't geheel," maar daarin ook wezenlijk groot belang stellen. We vreezen geen oogenblik dat de Staten- Generaal ooit bewogen zullen worden tot aanneming van dit commissievoorstel. Hoe langer de wensch naar grondwetsherziening rijpt, hoe meer de noodzakelijkheid zich zal doen gevoelen nevens den grondslag aan de belasting ontleend dien der capaciteit op te nemen, maar 't is toch wel opmerkelijk dat, na al wat over de grondwet geschreven is, een commissie, speciaal belast met het ont werpen eener nieuwe, met zulk een onvol dragen stelsel voor den dag komt. O O Zeer zeker blijkt daaruit dat, moge er ook al drang naar herziening bestaan, de wenschen der belanghebbenden zeer ver uit- eenloopen en de natie op een kardinaal punt als het kiesrecht is, meer eischen mag dan deze commissie geven wil. Een groote brand brak Woensdagavond nit in Paternoster Itow te Londen en hield meer dan vijf uren aan. Een aantal huizen werden vernield. l)e schade is ontzaglijk. Paternoster Row is het hoofdkwartier vau den Engelschen boekhandel. In het begin dezer eeuw was die straat »h«t letterkundig hart* van Londen. Doch nog heden is zij de groote boekenmarkt ge bleven. Drie der eerste uitgevers hebben er hunne inrichtingen en uit Paternoster Row worden alle boekverkoopers voorzien van de noodige deelen die ze in commissie wenschen te ontvangen of besteld hebben. Te Manchester, waar Vrijdagavond een brand uit brak in do gevangenis, is Zaterdagnacht een ge deelte van het gasthuis afgebrand. De 54 patiën ten dio daar lagen, allen zeer ernstig ziek en hul peloos, werden gelukkig, dank zij de kalmte en het beleid van het gasthuisporsoneel, tijdig in veilig heid gebracht en geen hunner ondervond ernstig nadeel, hoewel do ontsteltenis ook in de andere ge bouwen van het gasthuis groot was. Te Lyou werden de groote hout-, kalk-engips- magazijnen van de Gebr. Favre door brand vernield, In de aangrenzende stallen, die mede verbrandden, kwamen 14 paarden om het levon. Ook een na burige loodwitfabriok word in de asch gelegd. Eeu brandweorman werd door een vallenden balk zwaar gewond. Eeu der mcost bekende leden van do Spaanscho kolonie te Parijs is op den loop. Hij was aandeel houder van eon groote fiuanciëele maatschappij en had een appartement van 10,000 francs huur. Men zegt dat hij naar Barcelona is gevlucht, een pas sief van 400,000 francs achterlatende. Een Schotsch doktor, die een bekwaam zwoai mer is, sprong onlangs te Weenen, op uitdaging van een paar vrienden, over do leuning van de 70 voet hooge »I*lijksbrug« in den Donau, en zwom, ondanks de sterke strooming dio er was, bedaard door het koude water naar den oever. Toen hij daar aankwam word hij meegenomen door de po litie, die hem drong andere kleederen aan te trek ken. Hij zal zijn stouten zwemtoer met een boete moeten bekoopen. Bij Gommeru heeft de echtgenooto van een in specteur der belastiugon, eeu 33-jarige vrouw van zeer opgewonden aard, zich, terwijl haar man op reis was, met haar 4 kinderen buiten de stad be geven en wierp daar eorst 3 van de kleiuen een van 21/2, een van D/g en een van l/2 jaar in het water, om zich vervolgens zelf te verdrin ken. Hot 4-jarig oudste jongetje liop angstig heen het kind van 2J/2 jaar wist op het droge te komen en is behouden, maar de beide jongste kinderon zijn met de moeder omgekomen. Het geheele laagland van Louisiana, omvattende de dorpen Tensas, Concordia, Catahoula, Madison, Caldwell en West Carroll, met gedeelten van Oost Carroll, Morehouse, Ouachita, Richland en Frank lin, het vruchtbaarste gedeelte van den geheelen Staaf, is overstroomd. Blanken en negers zijn op veischeidene plaatsen onder elkander op de zolder kamertjes van de hoogste huizen verscholen. De meeste beesten konden niet ontsnappen en ver dronken. Volgens de laatste berichten was het water er aan het vallen. s Laura Lavarine, de vrouw van een kermistent- bezitter, Adolf Morath, is geheel getatoueerd in 't gezicht, op rug en borst. Op reis naar Virginia verleden week te Baltimore aangekomen, beviel zij daar van een jongen, die volgens het »Balti- more-Journal« precies gelijk de moeder geta toueerd t<y wereld is gekomen. Blauwe en roode streepen versiereu 't kind. Te Napels leven 8000 menschen van het ver vaardigen van handschoenen. Daarvan zijn 6000 Yrouwou. Italië voert, jaarlijks 500,000 dozijn paren uit, deels naar Engeland, deels naar Amerika. Te Kabul, in Afghanistan, heeft men een gedenk steen gevonden uit den tijd van Alexander den Groote, met een opschrift, dat betrekking heeft op het doortrekken van den held door die stad op zijn tocht naar Indië. In Afghanistan worden tegen woordig vele oudheden uit den tijd der Chaldesche, Persische en Grieksche heerschappij gevonden. De Enropesche oudheidvorschers hobben er tot dusverre nog weinig den grond doorzocht. Ter verkrijging van struisvederen worden de struisvogels in Afrika aangekweekt in daartoe in gerichte parken. Om alligatorleder in voldoende hoeve.lheid aan de markt te kunnen brengen, wor den in Amerika alligators beschermd en aange- fokt. En om de liefhebbers van schildpadsoep van echte schildpadden te voorzien, hebben nu eenige personen het donkbeeld geopperd om aan de kus ten van Provence, Corsica of Algiers inrichtingen te maken, waar schildpadden zich rustig kunnen vermenigvuldigen, om later op de Engelsche markt aan den man gebracht te worden. HEUSDEN, 3 April. t Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, standplaats Delftshaven, Mr. A. van Mens, thans te Veen; binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standplaats fleusden, P. H. van Baasbank, cand.-notaris te 's-Gravenhage. tHedenmorgen ten circa elf uur werd alhier brand ontdekt in de gemeente Heesbeen. Terstond werd met machtiging van den heer Burgemeester (bij afwezigheid de Wethouder, de heer S. van Beest) de brandspuit in gereedheid gesteld en ging het ventre-a-terre naar het brandende terrein. Bij aankomst zagen we het huis, bewoond door Van der Mooren, reeds geheel afgebrand en dat van den heer C. Brouwers reeds zoozeer in vlammen ge huld, dat aan redden dezer perceelen niet te den ken viel. Het idee van de Heesbeensche bewo ners, die reeds met ladders en emmers water het nevengelegen pand verdedigden, bewoond door Hui gen, werd eerst opgevolgd en dat huis zoo met water bespoten dat men vervolgens aan de bran dende perceelen kon denken. De Ileusdensche brandweer hield zich uitstekend en liet zien dat wij in tijd van nood op haar kunnen rekenen. Hoewel in draf naar het perceel gerend, hadden ze daar aangekomen in 4 minuten water. Ook kwam weldra de brandspuit van Genderen, daarna die van Oudheusden en nu ging het met vereende krachten er op los. Wat gered kan worden is ge red; maar niettemin was er toch veel verbrand. De brand kwam aan in het huis van v. d. Mooren, die afwezig was, en kreeg in korten tijd zoo'n omvang dat er 4 stuks vee, zijn geheelen inboedel en zelfs voor 150 aan zilver- en papierengeld is verbrand. Van der Mooren is een oppassend pachter, die nu tot ondergang is gebracht, indien weidenkenden zich niet over hem ontfermen, want hij bewoonde een huurhuis en zijn inboedel was niet verzekerd. Mag men het laatste ook onver- antwoordelijk noemen, het is nu eenmaal zoo en terwijl hij een les geeft aan vele zorgeloozen op dit punt, is hij nu toch de dupe. Daarna sloeg de brand over in het huis be woond door den heer Brouwers, dat met het groot ste gedeelte en den inboedel eveneens een prooi der vlammen werd. Bij deze was huis en inboedel verzekerd. t Aan deze gemeente is in eigendom over gegaan met een onderhoudsplicht, het gedeelte der stadswallen aan de noordzijde dezer gemeente van af de oostgrens der gemeente Heesbeen tot aan den mond der Oude Haven (of in meer algemeen bekende bewoordingen van af den z.g. „steenen paal" op den Hoogen Maasdijk tot aan den ingang van de „Wiél") tot een gezamenlijke grootte van 3,20,64 Hectaren benevens het vak in den Bern- schen dijk, gelegen ten oosten van den aarden dam en de voormalige oostelijke hoofdgracht met het daaraan grenzende perceel moeras, samen groot 1,25,10 Hectaren. tHet kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente voor 1884 is vastgesteld tot een bedrag van 2,993.14. De hoogste aanslag be draagt ƒ434.21, de laagste 0.47. Van het ver moedelijk belastbaar inkomen wordt geheven so/67 t BRAKEL, 3 April. Volgens de vastgestelde en gesloten kiezerslijsten, bedraagt het aantal kie zers alhier dit jaar voor den gemeenteraad 52 en voor de Prov. Staten en de Stalen-Generaal 31. t Het kohier van den hoofdei, omslag is op 2000 en dat van de hondenbelasting op ƒ31,50 vastgesteld. t HEESBEEN, 2 April. Als eene groote zeld zaamheid kunnen wij raededeelen dat heden alhier in het oude Maasje een vrij groote steur is gevangen. t SPRANG, 1 April. Verleden Zondagavond klom Tonia Blok, eene bij hare gehuwde dochter inwonende arme vrouw van 72 jaren, tegen eene ladder op naar den zolder om hout te halen. Met eenige houtblokjes in haar voorschoot wilde zij op gelijke wijze weer afklimmen toen de lad der terzijde en zij er af schoof. Bewusteloos werd ze van den vloer genomen, te bed gelegd en on der geneeskundige behandeling gesteld, 't Mocht echter niet meer baten. Gisteren avond stierf zij reeds aan de gevolgen van haar noodlottigeu val RAAMSDONK. De werkvrouw G. van Dongen alhier is, haar werkhuis verlatende, in de haven geloopen en daaruit den volgenden dag levenloos opgehaald. AN DEL, 1 April. De rivier de Maas is zeer laag, voornamelijk hier aan de Rip. Van tijd tot tijd is aldaar veel zatid aangedreven en wordt het daardoor zeer moeielijk voor de stoombooten om aan de losplaats te komen. Men hoopt dat door den waterstaat hierin zal worden voorzien, daar het veer anders te niet zal gaan tot groot onge rief voor de passagiers en tot groote schade van den veerman B. Bouman. De zomerdienst van de stoombooten is hier voor de Maas niet goed geregeldmen kan de vijf werkdagen om lOVa uur van Gorinchem en dan niet meer voor 33/4 uur van daar en kan men het alzoo treffen dat inen vijf uren wachten moet. De Christelijke gemeente alhier valt het ge luk te beurt dat zij een eigen kerk en pastorie krijgt. Zij heeft voor dat doel het vroeger recht huis aangekocht. Bij schipper Jan Ronis zijn tusschen Zon dag en Maandag van zijn boot een paar laarzen en een wekker weggehaald. De politie doet onderzoek. t GORINCHEM, 3 April. L.l. Vrijdag ge raakte de dienstmeid van den bouwman A. van de Giessen, in de Haarstraat alhier, door het uit slaan van de vlam eener kachel, in brand. In hare ontsteltenis vloog zij naar buiten de straat in en bracht daar in een oogenblik alles in rep en roer. Spoedig werd zij door een smid gegrepen, die haar onmiddellijk onder eene nabij zijnde pomp hield en hare brandende kleeren bluschte. Dank zij hare dikke baaien rokken is zij, behalve eenige lichte brandwonden aan de handen, gelukkig met den schrik vrijgekomen. t De Rijksnormaalschool alhier, telde bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 dezer, 38 leerlingen. Hiervan bevinden zich 11 leer lingen in de 1ste, 7 in de 2e, 10 in de 3e en 10 in de 4e klasse. De zeven leerlingen der 4e klasse van den vorigen cursus, vier jongens en drie meisjes, zullen zich in den loop dezer maand aan het onderwijzers-examen te 's Gravenhage onderwerpen. Een bericht, opgenomen in de „N. Rott. Courant" als zouden hier gevallen van pokken zijn voorgekomen, is geheel bezijden de waarheid. Noch bij het gemeentebestuur, noch bij de geneeskundige faculteit is daarvan iets bekend. t WOUDRICHEM, 1 April. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, is de chr. zang- vereeniging //Zingt den Heer" te Gorinchem, onder leiding van den heer Ph. van Wijk, (be staande uit circa 80 leden, zoo mannelijke als vrouwelijke) voornemens op 2e Paaschdag des na middags in het kerkgebouw der hervormde ge meente alhier, eene uitvoering te geven. Wij hopen, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik makende Vereeniging heeft bij haar eerste jaarfeest getoond een bezoek overwaard te zijn. t3 April. De elftvangst begint langzamer hand beter te worden, gisteren waren er ±450 gevangen. De prijs was ƒ1.25 a 1.50 per stuk. t DE WERKEN c. a. Uit de opgemaakte lijsten volgens art. 80 en 81 der wet van 17 Aug. 1878, Staatsblad no. 127, blijkt dat in deze gemeente De Werken en Sleeuwijk bestaande uit ruim 2400 inwoners, zijn 378 kinderen van boven de 6 en beneden de 12 jaren, van welke 254 de openbare scholen der gemeente, 36 elders een openbare school en 47 elders een bijzondere school bezoeken alzoo 41 welke op 1 Jan. 1884 geen onderwijs genoten en daardoor op den ter secretarie ter inzage gelegen staat zijn gebracht als de zoo- danigeu wier ouders of verzorgers uit dien hoofde geen onderstand, geneeskundige hulp uitgezonderd, van de gemeente zullen genieten, tenzij zij aan- toonen dat hunne kinderen ten onrechte daarop zijn gebracht. t Uit de vastgestelde en daarna finaal ge sloten lijsten blijkt, dat het aantal kiezers be draagt voor de 2e Kamer en de Prov. Staten 71 en voor den gemeenteraad 128. Naar de //Standaard" uit goede bron meldt, hebben de Trausvaalsche gezanten met eenige bankiers te Amsterdam beraadslaagd in zake den aanleg van den spoorweg van Pretoria naar de Delagoa-baai tot aan de Portugeesche grenzen. Tot aanleg van een deel van den spoorweg is voorloopig het plan op een leening ten bedrage van 6 millioen. Dinsdag heeft de Deputatie het voorgenomen bezoek aan den Briel gebracht, waartoe niet op zet de datum van 1 April was uitgekozen. De ontvangst was feestelijk en hartelijk, en uit alles bleek hoe men ook in dit vaderlandslievende stadje de komst der Transvalers met vreugde begroette. Bij het déjeuner in de Raadzaal werd menig vu rig en welgemeend woord in dien zin gesproken. Bij deze gelegenheid herinnert de ,/N. R. Ct.,/ dat een naamgenoot vau den heer Du Toit, Diony- sius Du Toict van 17341743 predikant bij de Hervormde Gemeente te Brielle is geweest, wel licht was hij een der voorvaderen van het Traus vaalsche deputatie-lid. Zeker is het echter, dat het huwelijk van een der voorvaderen van Piet Joubert in het jaar 1688 te Brielle in de Waal- sche Kerk werd ingezegend, toen deze op het punt stond om met zijne eehtgenoote Susanne Reyne de la Roque naar de Kaap te vertrekken. Ouder de vele huldeblijken, welke aan de Depu tatie werden aangeboden, behoorde ook een Briel- ache vlag met perkamenten oorkoude, waarbij het verzoek gevoegd werd, dat de eerste nieuw te stichten gemeente in de Transvaal den naam van z/Nieuw-Brielle" zou mogen dragen. Het grootste gedeelte van het werkvolk bij 's Rijks werf te Amsterdam zal met ingang van heden voorloopig een uur per dag verzuimen. Deze maatregel is genomen om in verband met de toe gestane arbeidsloonen, niet genoodzaakt te zijn een aantal werklieden af te danken. Mochten dit jaar nog meer fondsen voor het in aanbouw brengen van nog een oorlogsbodem verkregen kunnen worden, dan zal de maatregel weder worden in getrokken. Bilse zal ook dezen zomer met zijn orkest ons land bezoeken. Op het vuurschip Terschellingerbank zijn in de afgeloopen wintermaanden eene groote hoeveelheid vogels van allerlei soort gevangen. Men maakte er in enkele weken soms 1000 per week buit. Vooral in donkere mistige nachteu was de vangst groot. Lijsters, vinken, leeuwerikken enz. werden meer gevangen dan grootere vogels. De dieren vlogen zich soms dood tegen de glazen van den lich tops tand. In Friesland heerscht tegenwoordig een biljart wedstrijdwoede. Geen dorpje zoo klein, geen ge lagkamer zoo eng, of er wordt om prijzen op 't biljart gekampt, waardoor vele kasteleins den slech ten winter (er wordt door 't schaatsenrijden door herbergiers veel verdiend) trachten goed te maken. Het 21e Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 18 Juli gehouden worden op Boe kenrode bij Haarlem, toebehoorende aan den heer J. F. van Lennep en Mevr. Messchert van Vol lenhoven. Te Coblenz, is de opera van onzen landgenoot. Merkes van Geudt, „Das Bildniss," met veel bijval opgevoerd. Sedert Zondag 30 Maart totWoensdag 2 April zijn aan de vischmarkt te Goriuchora afgeslagen 49 zalmen van 2 tot 26 halve kilo'sprijs per half kilo 0.73 tot 0.93 en 141 elften, prijs per stuk 0.43 tot 2.49. Eene gevaarlijke vrouw te Amsterdam, brengt daar ter stede een oud kunstje in praktijk, door te loeren op kinderen, die pakjes bij zich hebben, welke kleinen dan op zoetsappige wijze door haar worden aangesproken met de vraag: Wil je voor een dubbeltje even een boodschap doen hier op den hoek? Gretig wordt de opdracht aanvaard; het kind krijgt het dubbeltje, de vrouw echter bewaart even het pakje van het kind en komen de kleinen terug dan is de dievegge met het pakje verdwenen. Een 2-jarig knaapje is te Amsterdam uit een tweede verdieping gevallen. Het was onmiddelijk dood. Het oude vrouwtje te Westzaan, dat in de vorige week door het vlamvatten harer kleederen zoo deerlijk gebrand werd, is na een smartelijk lijden aan hare wonden bezweken. De naam van den aangehoudene, ter zake van den diefstal in het „Hotel-Indië" te Amsterdam, is Gottfried Raupe. In de Plantage-Kerklaan te Amster dam is Dinsdagmorgen een dienstbode, bezig met glazen wasschen, uit het raam van de derde ver dieping gevallen en dood opgenomen. f Almkerk, van 1 Maart1 April. Ondertrouwd: A. de Koning, 30 j. en G. van Andel, 25 j.C. Brann, 29 j. en W. Vink. 19 j. Getrouwd: J. de Graaff, 31 j. en M. Dek ker, 22 j.F. J. de Koning, 27 j. en H. de Rui ter, 31 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2