BUITENLAND. BINNENLAND, in Indië, dat niet nader wordt flfttigeduid, wonen niet dan goede menschen. Zij hou den alle ,/sehalkheid" voor zonde zij zijn hoovaardig noch traag, nijdig noch onkuisch. Zij doen aan anderen, gelijk zij wenschen, dat men hun doe. Zij begeeren geen rijk dom, zij liegen niet, zij zweren niet, maar zeggen eenvoudig ja of neen. Er zijn geen moordenaars noch dieven in dat land, noch tempeest,vorst, honger noch andere tribulatie. Zij gelooven in God, die alle dingen ge maakt heeft en zij aanbidden Hem. Te Cair {Cairo) schrijft hij, verkoopt men mannen en wijven, zooals men hier de bees ten doet en brengt ze naar de markt. Nu dat hebben wij in onzen nieuwen tijd dan ook gezien en zelfs dat de beesten beter behandeld werden dan de menschen. In het land der Amazonen, niet ver van de Caspische zee, die een golf is van de IJszee, had de emancipatie der vrouwen reeds lang haar beslag gekregen, want zij dulden geen mannen in haar land. Een enkele maal, wanneer zij het wat ongezel lig vinden, gaan zij naar de grenzen van haar land, waar zij hare vaders, broeders, neven enz. gaan opzoeken, die indertijd uit het land verbannen zijn. Zoo het met de beschrijving der plaatsen, met de beschrijving der gewoonten is, zoo is het met de volkenkunde al hetzelfde. Men schen met één been, hardloopers nog wel, hoofdeloozen met den mond in de borst en oogen op de schouders, menschen met hon dekoppen, dwergen, die allen worden door Mandevijl, met den grootsten ernst beschre ven en men geloofde heilig, wat hij schreef. Berseba, door Batseba gesticht, is reeds door Abraham bewoond. De pyramiden zijn de korenzolders van Jozef. En zoo gaat het het heele boek door en eeuw aan eeuw waren zulke gedrochtelijke denkbeelden over de aarde en de aardrijkskunde in omloop. HEUSDEN, 21 April. t De „Staats-Courant# bevat een groote promotie bij het leger hier te lande. Hieronder merken wij de volgende bevordering op van officieren, die door hun vroeger verblijf alhier, onze lezers meer van nabij bekend zijn, te weten tot majoor de kapi tein S. A. Vermeulen, adj. van het 6e reg. inf. tot kapitein: de le luit. H. T. Chappuis, comm. van de 3e comp. hospitaal-soldaten tot majoor de kapitein C. M. B. W. Redemagni, van het 3e reg. vesting-art. tTot havenmeester in deze gemeente is door burgemeester en wethouders, met ingang van 1 Mei a.s., benoemd D. Decker alhier. t De alleenwonende 78jarige weduwe E. alhier werd Zaterdagnacht door een plotselingen dood overvallen. Zaterdagavond nog ten circa negen ure op straat gezien, heeft zij zich daarna naar hare woning begeven. De buren Zondagmorgen opmerk zaam geworden, dat het anders zoo bedrijvige vrouwtje zich niet liet zien, begaven zich naar hare woning en vonden toen de bewoonster leven loos uitgestrekt op den grond liggen met eene wonde aan het hoofd. De lamp brandde nog en het bed was onaangeroerd. Zij is dus blijkbaar kort 11a hare tehuiskomst door eene beroerte ge troffen en niet in de gelegenheid geweest iets van zich te doen hooren. t BRAKEL, 21 April. Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzer aan de openb. school benoemd de heer D. A. Koijntjes te Dubbeldam. AMMERZODEX, 21 April. Het raadhuis alhier zal weldra gereed zijn. Reeds werd daarin de gebruikelijke krans gehangen, ten bewijze dat het werk zijne voltooiing nadert. t WELLE, 19 April. Aan het gisteren gehou den vergelijkend examen voor hoofd der school iu deze gemeente, veroorzaakt door het bedanken ran den heer Kronwel, is door 3 van de vier aan gegeven adspiranten voldaan. Wij hopen eerdaags den uitslag mede te deelen. t BAARDWIJK. Volgens eene telling gehou den in de week voor Palmzondag bedroeg toen het aantal voetgangers tussehen hier en Druuen ruim 4300, terwijl ongeveer 500 rijtuigen en kar ren er door reden. t WAALWIJK, 21 April. Op treurige wijze kwam gisteren namiddag een onzer ingezetenen om het leven. De heer L., een man van circa 60 jaren, vond den dood in de haven, nabij de nieuwe sluis alhier. Toen hij door voorbijgangers werd opge merkt, waren de lerensgeesten reeds van hem geweken. t UITWIJK, 21 April. De vorst van de vorige week, gepaard met een strengen oostenwind heeft het uitzicht op een goeden pluk bij de steenvruchten gansch vernietigd. Van de abrikozen en perziken, die zich meest overal reeds gezet hadden, is zoo goed als niets overgebleven, en overvloedig be loofde de opbrengst te zullen zijn. Ook voor die pereboomen, waarvan zich de bloesem reeds tot vrucht gevormd had, vreest men hetzelfde on geval. t GORINCHEM, 21 April. Tengevolge van de verhooging van den straatweg van den Arkelschen Dam tot de Steenenhoeksche Kanaalsluis alhier, zal de passage voor rij-, voertuigen en vee eenigen tijd gesloten zijn. De passage zal alsdan kunnen geschieden langs de Schotdeurensche kade en later langs den Arkelschen en Gorinchemschen onderweg. Men schrijft uit Den Haag dat de minister van marine Geerling op zijn verzoek eervol ontslagen is en dat in zijn plaats tot minister van marine benoemd is W. F. van Erp Taalrran Kip, te 's Hage. In de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag 19 April is ingekomen eene missive van den minister van waterstaat, berichtende dal hij niet kan voldoen aan het verzoek tot overlegging van het uitgewerkt plan voor het Merwede-kannal, verwijzende hij naar de reeds overgelegde plannen en kaarten. Het plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra het Departement van Financiën verlaten en den Raad van State tot onderzoek worden aangeboden. Z. M. de koning heeft benoemd tot burgemeester van Nieuwkuik den heer J. van der Aa, secretaris dier gemeente, met ingang op 4 Mei. Generaal Pel is benoemd tot grootkruis in de orde van de Eikenkroon. De heer P. W. Steenkamp, hoofd-commissaris der geraeente-politie te Amsterdam, heeft eenige maanden geleden op verzoek van den heer Cames- casse, prefect van politie te Parijs, een zeer breed voerig verslag omtrent de politie in Nederland aan de Pransche Regeering uitgebracht. Als blijk van waardeering voor dien arbeid heeft de president der Fransche Republiek deu heer Steenkamp be noemd tot ridder in de orde van het Legioen van Eer. Te 's-Hage is in bijna 81-jarigen leeftijd over leden Mr. Daniel Veegens, de hooggeachte en al gemeen bekende oud-griffier der Tweede Kamer, die uit zijn betrekking slechts weinige jaren geleden ontslag nam. Als geschiedvorscher had Veegens welverdiende naam verworven en tot op hoogen leeftijd wijdde hij zich aan letterkundigen en his- torischen arbeid. De Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft besloten, de van ouds beroemde St.-Jans-markt weder te doen plaats hebben, op 24 Juni. De Raad heeft voorts besloten, b(anen het fort Orthen een schietbaan voor schutterij en scherp- gchutterij te doen aanleggen. Naar de ,/Leidsche Ct.# meldt, hebben de Leidsche hoogleeraren Suringar en Martin het plan opgevat om eene wetenschappelijke reis te ondernemen naar de Nederlandsche bezittingen in den West-Indischen Archipel. Deze reis zal ge schieden onder goedkeuring der Regeering en met fiuanciëelen steun van het Aardrijkskundig genoot schap. Een verslag der reis zal later in het tijd schrift van dat Genootschap worden medegedeeld. Nader verneemt men dat van de Regeering geen geldelijke» steun werd gevraagd. De reis zou geschieden op eigen initiatief en grootendeels voor eigen rekening, zoodat dan ook de hoogleeraren vrij blijven om er later al datgene over te publi- ceeren, wat zij zullen sroedvinden, zoomede in het verzamelen van naturalië», on verschil lig voor welk doel. In het voorjaar van 1885 denken de reizigers te repatriëeren. Voor den Leidschen Academietuin belooft deze reis vau niet geringe beteekenis te worden. Xaar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der drankwet heeft het hoofdbestuur van het Volks bond tegen drankmisbruik zich bij uitvoerig gemo tiveerd adres tot de Eerste Kamer gewend. Het hoofdbestuur erkent, dat het ontwerp door aan neming van het amendement Van der Kaay vooral in het licht der daarbij gehouden discussiën veel is verbeterd, maar blijft toch aanneming ont raden. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan zullen bijv. de volgende nadeelen daarvan het gevolg zijn 1. dat ook het tappen en schenken van borrels in kruidenierswinkels 11a 1 Mei a. s. veroorloofd zal blijven, ofschoon de meeste belanghebbende adressanten zelf het verderfelijke van dergelijken drankverkoop hebben erkend; 2. dat men door het verlengen van den ter mijn hoogst onbillijk wordt tegenover de nering doenden, die met het oog op de wettelijke bepa lingen de inrichting hunner localiteit reeds hebben veranderd 3. dat de beweging van de winkeliers-drank- varkoopers gevolgd zal worden door eene nog veel grooter beweging en kiesagitatie onder de tappers en herbergiers, die van de toegezegde herziening zullen willen gebruik maken om van de nuttige, maar voor hun bedrijf lastige en druk kende wetsbepalingen verlost te geraken 4. dat er een toestand van onzekerheid zal ont staan, waarin men volstrekt niet weet of de drank wet in de naaste toekomst onverzwakt zal worden gehandhaafd dan wel de reactie zal zegevieren 5. dat eene wet, welke yoorloopig reeds guns tig werkt, maar in de toekomst nog veel meer belooft, reeds weder opniew in deu parlementairen smeltkroes zal worden geworpen, voordat de er varing op de meeste punten nog afdoende uit spraak heeft gedaan. Aan het feestmaal te Edinburg, dat door sir Stafford Northcote als rector der universiteit werd gepresideerd, werd 0. a. ook door prof. Beets uit Utrecht het woord gevoerdLesseps, Virchow, Helmholtz, Pasteur en Laveleye volgden hem en daarop nam lord Reay (baron Mackav) het woord, die zich tot Laveleye en Beets wendende, 0. a. herinnerde aan het bezoek van Koning Leopold aani ons Hof. Voor de naamlooze vennootschap tot voortzet ting der schouwburg-onderneming van den heer Van Zuylen te Rotterdam is ingeteekeud voor 20.000 gulden, welke som voldoende is tot ves tiging der vennootschap. Den 25n April zal eeni bijeenkomst plaats hebben tot vaststelling der- statuten en benoeming van commissarissen. Het proces van de familie HBourbon Naundorüfw tot handhaving harer rechten op erkenning als oudste tak der Bourbons zal, naar men bericht, geen voortgang hebben, wegens de te groote kos ten daaraan verbonden. Intusschen moet de broeder van den procc- deerenden pretendent, Adulbert de Bourbon, ver klaard hebben, dat zijn broeder hem al zijn rechten als pretendent heeft afgestaan en dat hij die niet zal laten gelden, maar liever rustig als Neder- landsch onderdaan wil blijven leven. Sedert Woensdag 16 tot Zaterdag 18 April, zijn aan de vischraarkt te Goriuchsm afgeslagen: 26 zalmen van 17 tot 27 halve kilo's; prijs per- half kilo ƒ0.91 tot f 1.10 en 670 elften, vani 0.40 tot 1.20 per stuk. De letters T. B. zullen voortaan in menig te Je1- gram voorkomen. Zij beteekenen „telefoonbest#!- ling" en strekken tot bespoediging van het over brengen van telegrafische berichten door middel van de telefonische verbindingen, die zich al meer Uitbreiden. De wedrennen, welke men voornemens was- in het laatst dezer maand te Breda te doen plaats hebben, zijn om verschillende redenen, o. a. omdat de tijd van voorbereiding te kort was, uitgesteld tot 8 Sept. a.s. Die wedloopen zullen bestaan in 2 harddraverijen, 2 officierswedrennen en 2 inter nationale wedrennen. Drie heeren uit Rouaan hebben de r»is naar Den Haag per velocipede gedaan. Aan de Linkerrottekade te Rotterdam zal eene tweede diamantslijperij op kleine schaal worden opgericht. liet geheim der kwestie over de //nieu we spelling# in notariëele akten (vijfhonderd of vijf honderd) isde opbrengst van het zegelrecht. Dit wordt berekend per blad, waarop slechts «en bepaald ge tal regels mag staan en daar nu voor eiken regel In de Liedekerkestraat te Brussel heeft een moord plaats gehad. Eeno vrouw is door den persoon, met wien zij leefde, door drie revolverschoten gedood. Do moordenaar richtte daarna hot wapen tegen zich zelveu, doch leeft nog. Toen de politie het huis, waar het verschrikkelijk drama word afgespeeld, binnendrong, vond zij in een wieg een kind van U/2 jaar, dat lachend het ontzettend tooneel aan schouwde. Een Brusselsch blad 1' Hotel de Yille beweert met nadruk, dat Armand Peltzer en zijn broeder Léon onschuldig veroordeeld zijn. De redactie ver klaart, dat zij de ware moordenaars van Bernays kent, maar dat de justitie, tot wie zij zich herhaal delijk wendde, haar geen gehoor wil verleenen. Als het bijna ongelooflijke bericht niet maar een verzinsel is, om seusatie te maken, dan zullen wij er zeker wel spoedig nader vau hooren. Te Charleroi is een zonderling diner gehouden, waarop alleen paardenvleesch werd toegediend. Onder de aanzittenden bevonden zich advocaten en geneesheereu. Dr. Moreau hield hierbij een rede voering, waarin hij als zijne meening uitsprak, dat paardenvleesch even gezond en ver-terkend was als os3envleesch en dat het vooral als voedsel voor den werkenden stand, wegens den geringen prijs, bijzonder was aan te bevelen. Het dichtste telefoon-net in verhouding tot do bevolking bezit Zurich, waar in de stad en de voorsteden een apparaat op de 100, in de stad alleen reeds een op elke 19 inwoners voorkomt. Te Besenburen, in het Zwitsorsch kanton Aargau, heeft men eene potroleumbron ontdekt. De inwo ners bemerkten dat op het water aardolie, welke al de eigenschappen van petroleum had, dreef. Zij schepten do olie af, lieten ze eenigen tijd staan in vaten en roemen nu de kwaliteit er van. T11 do de laatste week van Maart zweepte te Newton, in de nabijheid van Charlotte, in Noord-Carolina, een woedende kringstorm dertig huizen, deMetho- disteukerk eu een molen geheel weg. Zeven men- wat afwisseling te hebben doch de hernel bleef over dag helder en blauw, des nachts bezaaid met sterren en de zee lag in haar grootsche, indrukwekkende een vormigheid, als een reusachtige spiegel voor hem. Hij placht gaarne achter op het dek, verre van de andere passagiers af, alleen te zitten en op het witte, dansende zeeschuim te staren, dat tot op een onaf- zienbaren afstand achter het voortsnellende schip kwam aanrollen. Hij hield zich juist niet met een bepaald droevig denkbeeld bezig; hij dacht er niet juist voort durend over, dat de vrienden, die hij op de wereld gehad had, voor hem verloren waren. Slechts ondui delijk, in het voorbijgaan, verschenen voor zijn geest de gestalten van Johanna, Gordon en Thomasmaar een eigenaardige doffe onrust, als het voorgevoel van een naderende zware ramp, drukte op zijn hart. «Wat ontbreekt mij dan?« sprak hij toornig bij zich zeiven; bezit ik niet alles wat noodig is om gelukkig te wc/.en? Ik ben rijk; ik ben jong. Is het mij niet als slechts weinigen geoorloofd, het leven te genieten Wat ontbreekt mij?« Hij wist er geen antwoord op to geven, maar zijn hart bleef beangst en de on bestemde, duistere gedachten lieten zich niet verjagen een onvruchtbaar verleden, een ledige toekomst, een vreugdeloos en hopeloos bestaan (Wordt vervolgd.) scben kwamen er bij om. Ook te Mecklenburg werden zes woningen vernield. Vruehtboomen wer den ontworteld. Terzelfder tijd had er een paar mijlen ten noordwesten van Columbia, in Zuid-Care- lina eea vreeselijke wervelstorm plaats, gepaard met verschrikkelijke bliksemschichten en oorverdoovende donderslagen. Een aantal huizen, schuren en aidere gebouwen werden vernield; boomen werden ont worteld; alles nam de storm mede over de breedte van ruim een halve mijl. Te Nime9 heeft een matroos de achttienjarige Josephine Reboul op straat doodgeschoten, omdat zij niets van hem wilde weten. Te Nantes wierp zich een timmerman op de rails terwijl een trein aankwam de ongelukkige werd vermorzeldhet schijnt dat de man een schuld had van 22 francs, die hij niet kon afdoen. Te Saint-Amand werd de metselaar Bontet ia een put onder het puin bedolven op 15 meters diepte; bij is gehuwd en vader van twee nog jonge kinderen. Men nam on middellijk de noodige maatregelen en slaagde er in hem levend nit deu pat te halen. Bontet had slechts eenige lichte kneuzingen. Men meldt uit Iowa City (Ver. Staten) dat de beroemde koe Mercedes, van hot Holsteinsch ras. en behoorendo aan den beer Wales aldaar, aan bet melkvnur gestorven is. De koe en haar kalf, dat ook gestorven is, werden te zamen geschat op 10,000 dollars. Eeu voorlaatst kalf van deze koe werd voor 4000 dollars verkocht. De Standard* ontving uit Soeakim en Tama- nieh berichten, welke melden, dat Osman-Digna beschikt over 2000 manschappen, daar de stam men zich weder bij hem voegden, toen zij verna men, dat Egyptenaren de Engelschen vervangen zullen te Soeakim. Osman dreigt Soeakim aan te vallen, zoodra du Engelschen vertrokken zijn. Te Caïro is bericht ontvangen en later is het bevestigd dat van het garnizoen van Shendy we gens gebrek aan levensmiddelen 300 personen zich ingescheept hebben, hopende zich langs den Nijl op Berber te kunnen torugtrekken zij zijn echter door de rebellen aangevallen en vermoord. Een merkwaardige ontdekking heeft men in Mexico gedaan. In de nabijheid toch van Los Cer- rilos heeft men een laag van natuurlijke cokes ge vonden. Zij bevindt zich tussehen twee lagen van bitannisense steenkool en van anthrasiet en beeft een dikte van 1 meter. Proeven hebben aangetoond dat deze cokes er geheel hetzelfde uitziet als de gewone welke uit de gas-retorten te voorschijn komt ou bij verbran ding een helder en schitterend licht geeft. Men vermoedt dat deze merkwaardige brand stof in een zeer oud tijdperk gevormd is, cn wel waarschijnlijk door de liooge temperatuur, die door vulkanische uitbarstingen veroorzaakt werd, waar van men de sporen nog in de cokes-lagen aange troffen heeft. Do laag van bitanniseuso steenkool liep vroeger waarschijnlijk onafgebroken door, en de diktever meerdering, welke zij in den loop der tijden heeft ondergaan, is ongetwijfeld aan vroeger plaats ge had hebbende overstroomingen toe te schrijven. Door een hevigen sneeuwstorm zijn te Reval de straten geheel versperd door sneeuwmassas; hier ou daar ligt de sneeuw twee verdiepingen hoog. Het spoorwegvorkeer is gestremd, 's Nachts, ter wijl do storm woedde, brak eeu brand nit, die verscheidene huizen in de asch legde en waarbij een menigte vee omkwam. Een internationale diamantondief, naar wien de politie van verschillonde landen reeds jaren lang zocht, moet, naar men uit Berlijn bericht, thans aldaar gevat wezen. Hij geeft voor een Pers te zijn. Men vond geen diamanten bij hem, maar wel eenige andere kostbaarhedeu en een verzameling messen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2