BUITENLAND. BINNENLAND. Charman spreekt van de Engelschen na tuurlijk. weet dat ik in dit opzicht wat achterdochtig gewor den ben, en men komt tegenwoordig nog slechts zel den met zulke aanvragen tot mij. Maar juist omdat, ik weinig, ja zeer weinig vrienden bezit, stel ik een onbeschrijfelijk hoogen prijs op de vriendschap van hen, die mij met eene oprechte genegenheid vereeren. Ik het» u vroeger onder deze laatsten geteld. Heb ik mij vergist, mevrouw? Dat zou een grooter on geluk voor mij zijn dan gij wel denkt, en dan ik durf te zoggen.(Wordt vervolgd.) t MEEUWEN. De postbode-besteller M. v. M. van deze plaats op Babyloniënbroek heeft zijn ontslag ingediend, op grond hij zijn Zondagsrust niet wil schenden. t BAARDWIJK. De tooneelvereeniging „Eens gezindheid" gaf 1.1. Maandagavond ten huize van den heer W. Pullens alhier hare laatste winter- voorstelling. Wegens sterfgeval in de familie van een der acteurs en wegens afwezigheid van een ander, werden een paar vroeger gespeelde stuk ken ten tooneele gebracht, n.l. „De Wees uit het gebergte" en Weg inet de Emancipatie." Beiden werden goed gespeeldwij mogen zelfs zeggen dat Albert, de advokaat der armen, zijn rol meesterlijk vervulde; vader Thomas was min der in zijn rol dan gewoonlijk. Het publiek was voor het overige zeer voldaan. Ten slotte komt nog een woord van dank toe aan de heeren Schrij- ner en den onvermoeiden J. Burmanje, deze voor zijne voordrachten, gene voor zijn spel. t BEZOOIJEN. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen, bij herstemming, de heer E. de Bak ker, met 36 stemmen. De heer J. Schalken be kwam 28 stemmen. t Het buitenland van de diaconie te Be- zooijen heeft bij de verpachting van Maandag 1.1. 14 pCt. minder opgebracht dan de laatste maal. Het binnenland echter heeft iets meer opge bracht. 's-IIERTOGENBOSCH, 30 April. De Breda- sche Harddraverijvereeniging heeft zich tot de Staten dezer provincie gewend met het verzoek, dat haar eene bijdrage uit de provinciale kas worde ver leend in de kosten van de op 8 Sept. e.k. te Breda te houden harddraverijen en wedrennen. t DALEM. Bij de in de vorige week gehou den landverpachting te Vuren en Dalem was wederom een belangrijke prijsvermindering der hooi- en weilanden waar te nemen. De groote hoeveelheden hooi welke nog voorhanden zijn en de weinige vraag daarnaar, zijn vermoedelijk hier van de hoofdoorzaak. t ROTTERDAM, 30 April. Ook deze ge meente heeft sedert enkele maanden een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, wat vooral hier niet te verwon deren is, omdat in een stad met zulk een voort durende drukte de noodzakelijkheid van één rustdag op de 7 dagen het best uitkomt. Behalve dat lichaam en geest dien rust niet kunnen ontberen, heeft ook het huiselijk leven rechten, waaraan tegemoet gekomen moet worden. Uit dit driele dig oogpunt beschouwd zal wel geen redelijk mensch het streven naar gepaste rust in den ander laken. De Rotterdamsche afdeeling telt ruim 200 le- den, zooals op de hedenavond gehouden verga dering werd medegedeeld, doch op het gehalte der leden schijnt nog al een en ander aan te merken te zijn. Ik bedoel hier niet het gedrag der leden maar de omstandigheid dat vele toege treden leden niet eens met het doel der vereeni ging vertrouwd zijn. Zoo kwam ik te weten, dat vele brievenbestellers toetraden in de meening dat wanneer zij de contributie van 50 cents betaalden reeds terstond Zondagsrust zouden genieten Dat de ijver der leden niet groot is, bleek heden avond de vergadering was, wel geteld, bezocht door 30 personen, kinderen medegerekend, terwijl de af deeling zelf meer dan 200 leden telt, allen te Rotterdam woonachtig. De vereenigingen rijzen hier ter stede al# pad destoelen uit den grond, zooals men zegt, maar vergaderingen bijwonen, een der middelen tot bereiking van het doel, waartoe men zich ver- eenigt, geschiedt slechts in geringe mate. Hoe zou het ook mogelijk zijn. Een rechtgeaard Rot terdammer is lid van minstens een 4 of 5-tal vereenigingen, woon dan al die bijeenkomsten eens bij, als ge zelf nog bezigheden hebt te ver richten en de huiselijkheid niet geheel ten offer wilt brengen aan het vereenigingsleven. Dan, ar me reporters van dagbladen, die alle vergaderin gen bijwonen, van alles te zien en te hooren krijgen, van alles verstand moeten hebben! Hun fouten worden, jammer voor hen, niet begraven, maar duizenden lezers stekeH den volgenden dag den draak met den journalist, enz. enz. t Zaterdag 3 Mei wordt de eerste steen gelegd voor den nieuw te bouwen schouwburg in de Aert van Nesstraat alhier. Vele notabelen zijn tot bijwoning dezer plechtigheid uitgenoodigd. Wij achten het niet ondienstig Heeren ree- ders en bevelvoerders van schepen, die de visscherij op de Noordzee buiten de territoriale wateren uitoefenen, te herinneren, dat het internationaal tractaat, houdende policie-voorschriften op de Noord zee en in no. 40 van het Staatsblad 1884 afge kondigd, op den 15n Mei a. s. in werking komt. Ten einde zich te vrijwaren tegen de straffen, op de overtreding van die voorschriften gesteld, zal het zeker noodig zijn dat alle belanghebben den van den inhoud van dit tractaat tijdig en nauwkeurig kennis nemen. Tevens kunnen wij hier bijvoegen, dat eene ver zameling van de wetten en verordeningen op de zeevisscherijen, zooals die tegenwoordig gelden, door de zorg van het collegie voor de zeevissche rijen bijeengebracht, dezer dagen in den handel komt en dat daarin ook het bovengenoemde trac taat is opgenomen. Twee schepen van de nederlandsche Marine, de Argus en de Bonaire, zullen van wege Nederland het politie-toezicht uitoefenen, het een op onze eigene kusten, het andere elders in de Noordzee. Alle visschersschepen die, om welke reden ook, hulp of bijstand van deze kruisers mochten be hoeven, kunnen hun daartoe strekkend verzoek openbaren door onder elkander twee vlaggen te hijschen, de hollandsche bovenaan en eene andere, onverschillig welke, daaronder. Dinsdagavond was in het hotel en café Krasnopolskv te Amsterdam voor het eerst de geheele electrische verlichting brandende. Tusschen de 1000 en 1100 lichten verspreidden in alle lokalen der groote in richting hun glans, een aantal, in onze hoofdstad zeker, maar waarschijnlijk ook daar buiten, voor éene inrichting ongekend. In welk licht men deze kolossale zaak evenwel beschouwe, zij kan het helderste licht velen, en alle bezoekers waren het dien avond daarover eens, dat de door den heer Graux nieuw gedecoreerde wintertuin met zijn kostbare bloemen een schoon effect maakte en de nieuwe voorzaal, meer bepaald voor diners en soupers bestemd, een groote aan winst is. Aldus zullen ongetwijfeld ook de Burge meester, de Wethouders en verdere autoriteiten geoordeeld hebben, die den wakkeren directeur door hun bezoek een bewijs van waardeering ga ven en door hem in het geheele gebouw werden rondgeleid. Of „Kras" nu met bouwen gedaan heeft? Wie zal het zeggen. Een ondernemend man schijnt daartoe telkens nieuwe aanleiding te vinden. Toch ligt het voortdurend veranderen en vergrooten niet zoozeer aan de zucht daartoe, dan wel aan het langzaam veroveren van het noodige terrein, dat steeds uitbreiding noodig maakte. Wie weet, dat voor gebouwen en tuin, waarvan enkelen de zalen nu niet meer „zoo groot" vinden, achter eenvolgens zeven en vijftig perceelenen perceel tjes moesten aangekocht worden, sommigen van onbemiddelde eigenaars, aan wie daarvoor nog al tijd een lijfrente wordt uitgekeerd, begrijpt de oorzaak van het onophoudelijk afbreken en opbou wen. Nog staat met het oog op de beursplannen te bezien of het huis aan de overzijde der War moesstraat, naar vroegere voornemens, tot een pas sage zal worden ingericht, die van het Damrak naar den hoofdingang leidt; daarmede is dan het getal aangekochte huizen tot 58 geklommen. De heer Krasnapolsky meent nu evenwel, na een bouwtijd van 17 jaar, dat de zaak over het geheel „af" mag genoemd worden, en werkelijk is, naar het getuigenis van hen, die in het buitenland vertoef den, en ook van vreemdelingen zelf, in geen Euro- peesche wereldstad een zoo grootsche onderneming van deze soort aan te wijzen! „N. v d.D." Naar men meldt heeft de candidaat-notaris Kooyman een klacht ingediend tegen de redactie van het „Geïll. Pol.-Nieuws", naar aanleiding van een onlangs door dat blad te zijnen aanzien me degedeeld bericht. Sedert Zaterdag 26 tot Dinsdag 29 April, zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afgeslagen 82 zalmen van 12 tot 34 halve kilo's; prijs per half kilo f 0.85 tot f 0.96 en 2741 elften, van f 0.58 tot 1.49 per stuk. Te Bergen-op-Zoom is een paling gevangen van 17 kilo. Het dier was 1.75 meter lang bij een dikte van 56 centimeter. Het monster is naar Antwerpen verzonden. In den laatsten tijd wordt er in de Zuiderzee zooveel haring gevangen, dat daarmede schepen bevracht en naar elders verzonden worden, om tot mestspecie op de bloemkoolvelden te dienen. Ter gelegenheid van den schoonmaak vonden de dienstboden in het hotel „de Nederlanden" te Wildervank, in het stroo van een der bedden, eene portefeuille, waarin zich, behalve een polis, twee honderd veertig gulden aan bankbiljetten bevonden. De eerlijke meiden brachten dit aan hare meesteres, wie het na vele moeite gelukt is den eigenaar der portefeuille, die in October 1883 aldaar gelogeerd had, te vinden. Woensdagnacht is te Haarlem een hevige brand uitgebarsten in de Kruisstraat in een perceel, waarvan het benedenhuis werd bewoond door den winkelier in bedden, garen en band enz. F. J. Lijnkamp; boven door den heer N. F. Stades, leernar aan het gymnasium, en boven-achter door mej. E. A. de Nijs, eigenares van het perceel, en haar 20-jarige nicht. Toen de brand gezien werd, stond het benedenhuis reeds van voren tot achter in volle vlam en konden de bewoners daarvan slechts met moeite gered worden, en niet dan nadat Lijnkamp en zijn vrouw brandwonden had den bekomen. De heer Stades is door middel van een ladder door de buren gered, maar mej. De Nijs en haar nicht zijn in de vlammen omge komen. Redding was inderdaad niet meer moge lijk, omdat als in een oogwenk het geheele huis in lichtelaaie stond. Het perceel is geheel uitgebrand de belendende perceelen, die reeds waren aangetast, zijn door de brandweer behouden, maar hebben veel water schade bekomen. Door de hitte zijn van vier win kels aan den overkant de spiegelruiten gespron gen. Alles was tegen brandschade verzekerd, be halve de inboedel van perceel 36, bewooud door den kleèrmaker F. Bruinsvoort. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Een Amerikaan uit Attica heeft door tusschen- komst van zijn neef, mede een Amerikaan, en den heer A. F. de Goede uit de Purmer, tegec hooge prijzen fokvee in Noord-Holland laten op- koopen. Maandag zouden de landbouwers hun vee afleveren te Purmerende eu aldaar tevens geld ontvangen. De neef, die het geld ten bedrage van f 30,000 te Amsterdam op wissels had ge ïncasseerd, is, na grove verteringen gemaakt te hebben, met de rest van het geld verdwenen. De heer de Goede ontving het vee en heeft op tele grafisch verzoek uit Attica de gelden voorgescho ten en Dinsdag de leveranciers uitbetaald. Op het Russische consulaat te Amsterdam is door een fabrikant uit Petersburg aangifte gedaan, dat hem Maandag morgen per Holl. trein van Rotterdam naar Amsterdam, een onbekende, in dezelfde coupé met hem gezeten, uit loutere be leefdheid eenige malen diens welgevulde veld- flesch had aangeboden en dat hij van de daarin aanwezige cognac een zoo ruim gebruik maakte, dat hij door een diepen slaap bevangen was ge worden en de conducteurs, bij aankomst daar ter stede, moeite haddon hem wakker te schudden. Toen zou het den Rus gebleken zijn, dat te ge lijk met zijn onbekenden reisgenoot ook verdwe nen was zijne reistasch met niet onaanzienlijk geldswaardige papieren. De politie, waarheen de consul den bestolene verwezen heeft, doet ijverig onderzoek. Vreemd is het dat van het geheele geval aan het centraal-station te Amsterdam niets bekend is. Dinsdag ochtend kwam bij den Russischen consul te Amsterdam een welgekleed persoon, die verhaalde dat zijne koffers aan het station waren en hij met een bankiershuis te dier stede eene belangrijke zaak had te regelen. Hij vroeg den consul of diens bediende hem derwaarts mocht vergezellen, doch het zou hem aangenaam zijn, indien hem eenig geld werd verstrekt, dat hij dan terstond weder zou restituëeren. De con sul gaf hem een bankbillet van f 25 en liet hem daarop met een zijner bedienden naar een der prima bankiershuizen aldaar gaan, om zijn finan- tiëele aangelegenheden te regelen. Aan het kan toor gekomen, bleef de bediende in de wachtka mer wachten, terwijl de man van zaken in een ander vertrek met een der firmanten sprak en na beurs zou terugkomen. Door eene andere deur vertrok hij, terwijl de bediende geduldig zijne terugkomst bleef afwachten, tot dat eindelijk bleek dat de vogel gevlogen was eu men met een be- hendigen bedrieger te doen had gehad. De poli tic is van het eebeurde verwittigd en tracht den quasie-Geschiiftsinann op het spoor te komen. Te Nieuwediep kaapte dezer dagen een sjouwer, uit den mand van een eierenkoopman, drie kip eieren en wist ze in zijn zuidwester te moffelen, die hij snel weer op het hoofd zefte. De koop man had evenwel alles gezien, liep een poosje later naar den sjouwer toe en sloeg hem, met de woorden „je ben toch een ferme vent," op het hoofd. De slag was hard genoeg om de eieren te doen breken, zoodat de kleurige massa den sjouwer, tot groot vermaak van zijne makkers en voorbijgangers, langs het gelaat afdroop. De ge fopte kaper toog, door een troep joelende knapen gevolgd, zoo snel hij kon naar huis. Vrijdag wierp men te Vreeland, bij den schoon maak van een winkel, een pakje muizentarwe in de gracht. Eenigen tijd later schepte een buur man water voor het varkenvoer. Kort daarop werden de dieren ongesteld en stierven. Door den veearts is uitgemaakt, dat de dieren gestorven zijn tengevolge van vergiftiging. der vijftiende eenw was men gewoon de Engelschen Goddamns te noemen en Jeanne d'Are, die zoo'n hevigen afkeer had van het vloeken, dat haar veldheer niet anders mocht zweren als bij zijn Maarschalksstaf verklaarde eens dat zij niets wilde eten voor dat zij zon terugkeeren uit den slag en een goddamn zou hebben meegebracht om haar te bedienen aan tafel. Zij hield dit woord voor den volksnaam, wel een bewijs dat zijn gebruik was doorgedrongen in alle klassen der Engelsche maatschappij. vHeden ten dage," zegt Charman, yhoort men alleen nog vloeken door lieden, die slecht ter taal zijn en daarom vele stopwoordjes noodig hebben om zich krachtig uit te drukken." Een zeldzaam groote rozeboom, een medodinger van den vermaarden rozenstruik aan den Dom te Hildesheim is in het bezit van een bloerakweeker te Kenlen. Het is een wilde rozeboom, Roza, Ca rina, waarop acht jaren geledeu de gele roos Ma- réchal Niel geüut werd, en die nn een oppervlakte van 52 vierk. meter beslaat. Hij draagt thans niet minder dan 7 a 800 bloemen en knoppen en ver leden jaar plukte men van dezen boom 687 volko men ontwikkelde rozen. Een duur glas water wordt jaarlijks door den Keizer aller Russen gedronken. Het is het eerste glas water uit. de Newa, na het ontdooien van deze rivier, die doorgaans van half October tot in den loop van April met een ijskorst bedekt is. Het aanbiedun van dien dronk geschiedt te St. Petersburg met groote plechtigheid. Do komman- dant van de Peter en Paulus vestiug komt op het eerste vaartuig dat de Newa kan opvaren, het glas water brengen aan den Keizer, die het op het bal kon van zijn aan de rivier gelegen winterpaleis in ontvangst neemt en opdrinkt, als een toeken van terugkeer der lente. Vroeger vulde de Czar nadat hij het water ge dronken had, het glas met goudstukken. Maar men merkte op, dat het glas steeds grooter werd, zoo dat de Keizer telkens meer drinken en meer be talen moest. Keizer Alexander III heeft daarom de beloouing eens en voor goed vastgesteld op 200 gouden roebels. Het Moskoner Dagblad beweert, dat in den Kau- kasus een oproerige beweging onder de Muzelmannen heerscht. De Mollahs sporen tot verzet aau en tot moord op de autoriteiten onder de Christenen. Indien ineu mocht vermeenen, dat de bankbil jetten een uitvinding van den nieuweren tijd zijn, dan willen wij onzon lezers vertellen dat zich in het Aziatisch museum te Petersburg een Chineesch bankbiljet bevindt, dagteekenondo uit het jaar 1399 vóór Christus geboorte. Dat bankbiljet hoeft veel overeenkomst met de tegenwoordig in gebruik zijnde. Men vindt er den naam der bank, den datum van uitgifte, het nummer, de naamteekeniug van den uitgever, de vermelding van de waarde (in cijfers, teekens en letters) op aangegeven en bovendien staan aan de achterzijde de straffen vermeld, welke den namakers van bankbiljetten wacht. In dien tijd noemde men do bankjes in China vliegend geld.« Een tegenhanger van do vermaarde Siameesche tweelingeu wordt tegenwoordig in Finland gevon den. Elk kind heeft een hoofd en oen paar handen. De hoofden zijn zoodanig geplaatst, dat de kinderen elkaar in het aangezicht zouden kunnen zien, indien zij den rug konden buigeu. Uit het midden van de plaats, waar de handen zich vertakken, gaan twee voeten uit, elk voorzien van 5 teenen. Bovendien hebben zij een derde been, dat gemeenschappelijk voor beide kinderen schijnt to zijn, daar het buiten gewoon lang en van 8 teenen voorzien is. Van do onderbuiksorganen zijn eenige enkel, andere dubbel. Wanneer het eene kind slaapt, kan het andere wakker zijn cn schreien. Op den weg tusschen Badajoz en Andadroal (Spanje), is een trein ontspoord on in de rivier gestort. Meer dan 60 menschen zijn bij dat onge luk omgekomen, waarvan 50 met. verlof huiswaarts keereude soldaten. De dagbladen vermoeden, dat do radicale samen zweerders hier de hand in 't spel hebben gehad. Eeu dépêche uit Havanna meldt, dat hot kruit magazijn to San Jose Dinsdag in de lucht is ge vlogen. Alle gasmeters uit de buurtschap sprongen even eens in stukken. Het aantal dooden is nog niet bekend. Men heeft reeds vele lijken gevonden. Op het oogenblik van de ontploffing waren een officier en 20 soldaten in het magazijn aanwezig. Het magazijn en do omliggonde gebouwen zijn zwaar beschadigd. De dagbladen van Havauah doen ontzettende verhalen van de moordtooneelen, welke na de on- derdrukking van den opstand op Haïti onafgebro- ken voortduurden. Al wie bij den opstand betrok ken was geweest, werd doodgeschoten op de wreed- j aardigste wijze. Zij werden aan boomen gebonden en dienden den soldaten tot schijf, op deze manier, de soldaten begonnen met te schieten op de on derste ledematen, legden langzamerhand hooger aan, tot zij, indien het slachtoffer nog leefde, het hoofd naderden en hierop schoten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2