M. J. Rooi jakkers, PETROLEUM, ZOMER-, YOORJAARS- REGENMANTELS. Schoorsteenmantels* nDe LingeJ GORINCHEM. Kinder-Pap-Beschuit, GEDISTELLEERD, ONTVANGEN: P. C. A. KUIJPERS, HaverGarst, ErwtenBoonen MAÏS en YOEDERMEEL. Wijksche Poort, DE NIEUWSTE STOFFEN voor Costumes, enz. Laatste werken van: GUSTAVE AIMARD, kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTI EN. GROSSIERDERIJ IN Koloniale Waren, TABAK, SIGAREN, Gecondenseerde Melk, Gele Pepermunt en Drops, (h: e u s [e m BRANDVERZEKERING, ""jTrTiK/TTjastIAIS? STOOMT ABAKSFABRIEK Vesn bij Hsusden. verkoopen: 1. Een perceel Weiland in het Kekselaar te Gende- ren, C. 77 groot 2 hectaren 28 aren 80 centiaren. 2. Een perceel Bouwland op den Gansakker onder Wijk, A. 1155 en 1156, groot zamen 71 aren. 3. Een Woonhuis, Erf en Bouwland, aan den dijk te Aalburg, C. 547 en 548, groot zamen 13 aren 65 centiaren. marmeren Hardsteen en Marmer. E. A. V. oüwerkerk, Houthandel. Stoom Houtzagerij en Schaverij WASCHBOEK, BONBOEKJE, Leesgezelschap Aanteekeoboekje. brand uitgebarsten op het militaire tort Voor dorp," tusschen Utrecht en De Bilt. Afgebrand is een loods, waarin materieel van artillerie en genie werd geborgen. De bewoners van den omtrek zijn gevlucht uit hunne woningen, uit vrees voor ontploffing van het buskruit, hetgeen, naar men verneemt, bestaat uit 60,000 Kilogram, wat daar is opgeborgen, en juist de afgebrande loods be- lendt. Gelukkig dat het bij die vrees gebleven is, want een veldartillerist die uit Utrecht der waarts was vooruitgesneld, om de toedracht te verkennen, kwam met het blijde bericht terug, dat de Utrechtsche brandweer niet behoefde uit te rukken. Van De Bilt waren er 2 brandspuiten. Arend Sinittenborg, die wegens den moord te Sappemeer in hechtenis werd genomen, heeft zijn schuld bekend. Door een van het volk van een Engelschen vischlogger is te IJmuiden bij den heer S. ingebroken. Na een hevige worste ling gelukte het den dief te ontsnappen. Hij werd echter opgespoord en gevankelijk naar Haarlem gebracht. Te Sneek waren een paar jongelie den bezig met het uithalen van vogelnesten, toen zij in dat werk verhinderd werden door iemand die bet hun verbood. Een der jongens werd daarop zóó woedend, dat hij met zijn mes den man den neus gedeeltelijk afsneed. De knaap is in hech tenis genomen. Een meisje van 5 jaar is te Winschoten onder een stoomtramlocomotief ge raakt. Een been werd haar op twee plaatsen ver brijzeld. Neüekl. Herv. Gemeente. naar Snrhuisterveen, ds. Rijnenburg te Kollum- merzwaag; Hindeloopen, Breukiuk emer. pred. te Amsterdam; Kampereilaud, J. E. Steenbakker Mo- rilyon Loysen te Naarden; Blokzijl, H. Jonker te Wilsum (bij Kampen)Zierikzee, D. W. Schuuring te Bergen-op-Zoom Dedemsvaart, A. B. ter Haar Romeny Bz. te Ressen c.a.; Oude-en Nieuwe-Wete- ring, A. H. de Klerk te Weesp; Marnm, H. W. Bruins te Oud- en Nieuw-GastelRuinen, M. Was senaar te Blesse. voor Rijperkerk, F. Oberman te Ommen; Woer den, G. J. de Hoest te Barneveld. Verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amcr. In een schouwburg te Motherwell (Lanarkshire) heeft, een zelfmoord onder allertreurigste omstan digheden pluats gehad. Zekere John Middleton, eeu mau van mim 50-jarigen leeftijd, vroeger kruide nier van beroep, thans van zijne rente levende, heelt tijdens eene kindervoorstelling, door ruim zeven honderd kinderen bijgewoond, zelfmoord gepleegd. Middleton had drie zijner kinderen medegenomen naar den schouwburg en nadat de voorstelling eenigen tijd begonnen was sprong hij op met een geopend scheermes in de hand onder den uitroep »Op het tooneel is het gekscheeren; ik geef de wer kelijkheid en sneed zich den hals af. Enkele oogenblikken later gaf hij den geest. Het angstge schreeuw der kinderen was vreeselijk, de directeur snelde naar den uitgang, vele kinderen lagen reeds op den grond het gelukte hem echter de deur te openen en ernstige ongelukken te voorkomen. Vele kinderen waren door den schrik bewusteloos. Middle ton had zijne woning verlaten en tot zijne vrouw gj- zegd »Let eens cp, over twee ureu ben ik dood. Voor zooveel bekend is, bestond er voor deze even zonderlinge als wanhopige daad geene enkele aan leiding, zoodat het feit aan verstandsverbijstering moet worden toegeschreven. meest bedaarden toon zeide hijals je de courant gelezen hebt, raag ik ze dan van je hebben.* Een zonderlinge weddenschap werd onlangs aan gegaan door den eigenaar van den Dentschen Rathskeller te Antwerpen, tegen een Engel schen collega aldaar. Om de eer der Duitsche k e 11 n e r s, die door den Etigelschman gesmaald werden, te handhaven, nam hij aan dat een zijuor bedienden in 24 uren 2000 boterhammen snijden, smeren en met ossenvleesch beleggen zou. Ten aanschouwe van een groot aantal belang stellenden begon de k e 11 n e r zijn taak met 150 brooden, 20 kilogram boter en een aantal stukken ossenvleesch bij zich. Hij maakte in hot eerst 167 boterhammen per uur gereed. Maar gaandeweg werd hij langzamer; het aantal verminderde tot 100, tot 90 in het nur en eindelijk deed hij er niet meer dan 20. Zijn armen werden als verlamd, zij zwol len hevig op en het zweet gutste hem van het voorhoofd. Maar hij kwam in 18 uren gereed met de 2000 boterhammen, en de weddenschap was dus met roem gewonnen. De keil nor kreeg do helft van het bedrag waar om gewed was, 300 francs en do boterham men werden aau liefdadige gestichten geschonken. Een meesterwerk van den schilder Dubufe werd onlangs te Philadelphia t entoongesteld 't stelt Adam en Eva voor en wordt zeer geroemd. Ook de bekende tuinier Mc. Nab was onder do toeschouwers. »Hoe vindt go het?« vroeg men hem. Ik heb een zeer gerin gen dunk van den schilder,* antwoordde hij. »Wat blief? Van dit grootsche kunstwerk»Ja zeker, hoe kau men Eva een appel in de hand geven van een soort die pas 20 jaren geleden voor 't eerst geteeld is De giraffen hebben tongen van D/g voet lengte. De Amerikaan Barnum heeft nu een paar van die dieren afgericht, om met hun tong glazen te was- schen en de beesten doen dit zeer netjes. Een lad der hebben zij niet spoedig noodig. Menschen die door den drankduivel gekweld worden en zich aan zijn heerschappij willen ont trekken, nemen hot aftreksel van een half ons Kwarsiawortel en een pint azijn en gebruiken daar van een kleinen theelepel telkens als zij ergen trek in jenever krijgen. Volgens een Amerikaan moet dit middel, hetwelk hij voor zichzelf heeft aangewend, uitstekend zijn. Het verschijnsel, dat aardappelen in den donker een zwak, fosforachtig licht kunnen afgeven, niet on gelijk aan dat van het zoogenaamde »glimhout«, heeft voor eenigen tijd ook eene geheele achterbuurt van Meppel in heftige beweging gebracht. Men ge loofde natuurlijk aan niets miuder dan aan toove- narij. Een bord gekookte aardappelen van den vo- rigen middag overgehouden vertoonde zich in de donkere kast als gevuld met zilveren ballen, terwijl er in het licht niets aan te zien en in den smaak niets aan te bespeuren was. Alleen de reuk was ietwat vunzig. Ook de hand glinsterde bij aan raking. De geheele buurt kwam in opstand tegen den verkooper, een arm Friesch schippertje, dat van zijn geheele lading nu niets meer kon verkoopen en genoodzaakt werd zoo spoedig mogelijk te ver trekken. Te Brielle is per stoomboot een mandje aan gebracht mot het volgend cnrieuse adres Aan den Heer A. H bei het porps sor pe dis ter 1 com pa sie te Brielle met een manje. De bestelling is aan het rechte adres bezorgd. Phlegma. Twee Engelschen ontmoeten elkander per rijtuig op een nauweu weg. Geen van beidon wil wijken of terugrijden. Eindelijk maakt de een de leidsels aan den wagon vast, neemt eon conrant uit den zak en leest ze van A tot Z. De andere ver loor echter zijn phlegma niet, integendeel; op den Rechter Ben je gehuwd Getuige: Neen ik niet, maar mijn vrouw wel. RechterSpreek ge^n onzin. GetuigeDat doe ik niet, luister n maar eveu Ik ben van mijne vrouw gescheiden, zij is hertrouwd, doch ik niet, dus ben ik niet gehuwd, maar mijne vrouw wel. t Waalwijk, 2 Mei. Vee. Veel Aanvoer, handel vlug. Boter. Aangevoerd 541 K.G. van 1.09 a 1.23 per K.G. MAATSCHAPPIJ VAN gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. Directeur: Jlir. I*. J. van der Does de Wiilebois. W. STAELENBERGr te 's-Bosch. Hoogensteenweg naast vau Gend Loos. de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. Notaris te Drunen, zal op Vrijdag den 16den Mei 1884, des namiddags ten 1 ure, bij J. VAN DER LINDEN te Aalburg, in het openbaar Inlichtingen geeft notaris Kuijpers. S TO OMB OOIDIEN SI EN Gorinchem's Bosch en Heusden's Bosch, met de stoombooten Maasstroom I, Maasstroom II en Neutraal. Dienstregeling aangevangen 5 Mei 1884. Op Werkdagen: uitgenomen den In en 3u Woensdag van de maand. Lijn Gorinchem 's - Bosch. Van Gorinchem, Maandag 's morgens 10.ure. Ov. dagen, tot 15 Juni 5.30 na 15 Juni 4.30 's Bosch, Maandag 's namiddags 3. Ov. werkdagen 1. Lijn Heusden 's- Bosch. Van Heusden, tot 15 Juni, vm. 5.30 en nam. 1.ure. na 15 Juni, 4.30 1. 's Bosch, 's morg. 9.15, 's av. 6.15 Op den lsten en 3den Woensdag van elke maaad (Bossche markten.) Van Gorinchem's morgens 3.30 ure. 's Bosch, 's namiddags 1. Agenten in het Land van Heusdeu en Altena, de Laugstraat en de Bommelerwaard, Ammerzoden: F. Oostweegel. EethenM. A. Boll. Correspondent te Dussen Ant. v. Honsewijk. Gorin chem C. J. Loeven. GeertruidenbergA. W. de Rooij. Heusden W. Posthumus eu G. H. Maliugré. KaatsheuvelP. van Dort mond Gz. Nieuwkuijk J. Snijders. SprangJ. Dorrenboom. Sleeuwijk L. J. W. Struik. Vlijmen.- A. van den Tillaart J WoudrichemR. Roomer. WaalwijkA. J. Al. Verbnnt van Overbeek. Waspik: J. Vermeulen. Zalt-BommelJ. F. M. van Boeckel. Arkelpoort, Gorinchem. UUR s-V** 4 uit de Stoom-BroodfabrieJc van M. C. POLDERMANS te Gorinchem. Dit meer en meer algemeen Kindervoedsel, bij onvoldoende moedermelk, wordt door vele Heeren Doctoren aanbevolen, terwijl ondergeteekende ver scheidene Attesten ontvangt van de goede uitkomsten, aangewend ook bij zeer zwakke kinderen. Ik heb tot gemak mijner getierde Clientèle, Dé pots geplaatst en worden dezelve gevraagd daar, waar ze nog niet zijn. Chemische en microscopische bevinding met ge bruiksaanwijzing op aanvraag gratis verkrijgbaar bij M. C. Poldermans, Gorinchem. Hool'd-dépöt voor s-IIageJ. A. Burgermans Panlus Potterstraat. hoek Spiegelstraat. Boven-IIardinxveld, H. Maas. Giesendam, P. Boelhouwer. Lectuur voor iedereen. De Boschbranders, verhalen uit de Cordilloras. 3 deelen. Ruttenjager, een geschiedenis uit de Fransche Antillen. 2 deelen. Dona Flor eu De Rancho aan de Liancnbrug, verhalen uit Alexico. 2 deelen. Het hoofd der Gortacaniinos, een waar verhaal uit de Alexioaansche geschiedenis, met ver dichte namen, omdat de personen nog leven. 3 deelen. De schelmen van den Pont-Neuf, een geschied kundig verhaal uit don tijd van Lodewijk XIII. 4 deelen Elk deel kost 1.25zij beslaan 250 350 bladzijden. De 14 deelen samen voor 12.50 franco thuis. Zeven deelen naar keuze 7.50. Te bekomen bij alle boekhandelaren of van den uitgever W. C. van Heusden, den Bosch, tegen postwissel mot vermelding op de strook der verlangde deelen. Mocht een dezer werken uitverkocht raken, dan zullen evenveel deelen worden bijgevoegd van AIrs. Henry Wood, East Lynue, een misstap uit jaloezi 3 deelen; of vau: Miss Braddon, Aurora Floyd, de bankiersdochter, 2 deelen waarvan de prijs per deel ook ƒ1.25 is. De onderstaande boekjes worden op ontvangst van Postwissel franco per post toegezonden door den uitgever J. F. C. BRüCKWILDER te Vlaar dingen. (Ook kan men ze door zijn gewonen Boek- verkooper ontbieden). inhoudende 52 dubbele Wasehlijsten, geperforeerd, in earton, met potlood. 3de Druk. Prijs 0.75. BB Onmisbaar boek voor ieder die de Wasch buitenshuis geeft. inhoudende 100 Bons, met geperforeerde Stok. 4de druk. Prijs 0.60. Een nuttig boekje voor ieder die iets op rekening leveren laat. Prijs voor 340 Volgnommers 0.25. Prijs voor 740 Volgnommers 0.50. Dit boekje beveelt zich aan, boven de bestaande modellen, door eene verbeterde inrichting. In den vroegen ochtend van Woensdag is een Beroepen Bedankt TWEEDE KA M E R. Voor'de uitvoering der wet van 26 Januari 1882 (Staatsblad no. 4), tot het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, is toepassing der onteigeningswet aoodig. Het plan voor de verlegging van de uitmonding der rivier, dat aan de onteigeningsstukken ten grondslag strekt, wordt uit voerig uiteengezet in de als bijlage gevoegde nota, getiteld Toelichting van het ontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas; terwijl in eene andere mede overgelegde Nota om trent de afmetingen der uitmonding van de Maas, de uitkom sten zijn vervat van de noodige opnemingen en oprnetingen voor de bepaling van de breedte der rivier en van de daarop gegronde berekeningen, benevens de beschouwingen, waartoe dit ontwerp aanleiding gaf. Tegen dat plan zijn in de gemeenten Ammerzoden, Wijk c. a., Dussen c. a., Waalwijk en Raamsdonk geene bezwaren in gebracht. Omtrent die, welke in de andere gemeenten zijn ingebracht bevat de M. v. Toel. deels bestrijdende, deels tegemoetkomende opmerkingen. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat veor die perceelen, dje aan den bollen oever der zomerbedding van de nieuwe ri vier zullen liggen, de stroomaanval gering zal zijn, en dat ten gevolge van de afsluiting der Heerewaardsche overlaten, ijsgang in de toekomst weinig zal beteekenen en althans tot geene schade aanleiding zal kunnen gevendat in gewone omstan digheden en zelfs bij eeuigszins hooge zoinerstanden, de afvoer van Maaswater door de nieuwe monding, in verhouding tot het aanzienlijk vermogen van den beneden-Amer, zoo gering zal zijn, dat daarvan geene verhooging van den waterspiegel op deze rivier kan worden verwacht. Aan bet uit de gemeente Herpt en Bern afkomstig verzoek, dat de noodige maatregelen zullen worden genomen voor be hoorlijke afwatering van den Bernschen polder, behoort te wor den voldaan. Aan het door B. en W. van Kapelle gedaan verzoek, dat over het Oude Maasje in den Capelscben veerweg eene brug worde gelegd, kan worden voldaan. Van meer dan eene zijde is aangedrongen op bet verbinden der haven van Waalwijk met de nieuwe rivier. Dat zoodanige verbinding tot gemakkelijker en spoediger ontwikkeling van handel en scheepvaart zon bijdragen en dus wenschelijk zou zijn, kan niet worden ontkend, doch dit werk kan niet worden geacht bestemd te zijn tot herstel eener ten gevolge van den aanleg der nienwe rivier afgebroken of in ongunstigen toestand gebrachte gemeenschap, zoodat het niet tot de werken voor de verlegging van den Maasmond behoort. Voor het maken der verbinding zou eene uitgave van ƒ181.000 en voor onderhoud en bediening er van een kapitaal van 47.000 noodig zijnuitgaven niet gevorderddoor de werken tot ver legging van den Maasmond. Verschillende bezwaren zijn ingebracht tegen de voorgestelde overgangen der rivier door middel van stoombooten en pont veren. Het maken eener vaste brug te Heusden, geschikt om door een sïoomtram te worden bereden, zon ruim 900.000 vorde ren. Een stoombootveer wordt voldoende geacht, even als tus schen Gorinchem en Sleeuwijk het geval is. Vervanging van het pontveer tusschen Waalwijk en Dron- gelen door een stsombootveer, zooals onder anderen door de besturen van eenige waterschappen wordt gewenscht, wordt niet noodig geacht, evenmin als de vervanging van het ontworpen pontveer te Capelle door een stoombootveer. Behalve het stoombootveer te Heusden zullen er toch nog zijn twee op de beste wijze ingerichte pontveren te Waalwijk en te Capelle en een -stoombootveer te Keizersveer waardoor ten minste even voldoende kan worden voorzien in den over tocht van de nieuwe rivier als thans door een grooter aantal zeer ongelijkmatig verdeelde en bij werking van den Baardwijk- Bchen overlaat nagenoeg alle onbruikbare overgangen van het Oude Maasje. De overgangen in de veren over de nieuwe rivier zullen kos teloos zijn, behalve die in het Keizersveer, voor welke betaling zal kunnen gevorderd worden, evenals thans geschiedt. Dt overgangen over de kanalen zullen door bruggen worden verkregen en eveneens kosteloos zijn. Met betrekking tot de verzoeken betreffende losplaatsen enz. kan worden medegedeeld, dat de buitenberm van den noorde lijken bandijk te Drongelen als aanleg- en losplaats kan worden gebezigd, en dat deze door een weg over den bandijk met Dron gelen verbonden kan wordendat te Gcnderen op den uiter waard aan de noordzijde der rivier en te Doeveren op de bui- tenberra van den zuidelijken bandijk aanleg- en losplaatsen zul len worden verkregen, en dat, daar de Gantel binnendijks komt en in geene gemeenschap met de rivier kan worden gebracht onder Dussen eene geschikte losplaats mede aan den buitenberm van den nieuwen noordelijken bandijk is te verkrijgen. In het op peil houden van de uitwateringskanalen zal, zoo noodig, van Rijkswege worden voorzien. Zoodra blijkt dat het water zonJer bemalingswerktuigen niet r>p peil is te honden, zuilen deze worden aangebracht. Aangezien tnssehen den nieuwen noordelijken bandijk en den Meeuwenschen zeedijk slechts het noordelijk uitwateringskanaal zal zijn gelegen, zullen die dijken door eene voldoend hooge brug worden verbonden, zoodat aan het te dien opzichte door B. en W. van Capelle geuit verlangen zal worden voldaan. Ten slotte zij opgemerkt dat de oevers langs de afgegraven gronden in het ririerbelang van Rijkswege zullen worden ver dedigd en dat een nieuw havenhoofd ter vervanging van het bestaande aan het einde van den ingekorten noordelijken dam der haven van Lage-Zwaluwe zal worden aangebracht. Tot zoover de toelichting van het ontwerp. De wijze waarop eene vaste bruz te Heusden wordt aange roerd is verre van bemoedigend voor de aanneming, maar wij zegzen ook de vergelijking is onjuist. Mag een stoombooten- veer voldoende worden geacht \Our de gemeenschap tusschen Gorinchem en Sleeuwijk, plaatsen die steeds van elkander ge scheiden waren, voor Heusien dat sinds onheugelijken tijd met de gemeenten aan den dijk en het benedenlaud vast ver bonden was, achten wij, en elk onpartijdige zal dit met ons instemmen, dit verre van voldoende. Wij blijven daarom nog steeds ons vertrouwen vestigen op de leden der Kamer, die zeker niet, ter besparing van enkele tonnen gouds, inbreuk zullen maken op de rechtvaardigheid, die steeds bij de volks vertegenwoordiging beeft voorgezeten. Yau beu verwachten wij het allerminst dat zij bet land. van Heusden en speciaal de gemeente Heusden zullen opofferen om het groote werk met een betrekkelijk klein bedrag te verminderen. voor het Koningrijk der Nederlanden, vaste premie n. Heusden, vm. 4.30, vm. 6.30, nm. 3. 's Bosch, vm. 9.15, um. 1.nm. 6.15 HANDEL IN Amsterdam, J. Loopik, Prinsegracht, Heusden, W. Schopenhauer. Herwijnen, AI. van Strate, Winkelier. Leerdam, J Rouwert, Sliedrecht, A. A. van der Wint. Vlaardingen, Wed. J. T. Lambach. Werkendam, J. Dekker Az. Zwijndrecht, L. van der Have.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3