Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND" BEKENDMAKING. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. Boekaankondiging. zeer betrekkelijk begrip is, zoodat *t best gebeuren kan dat onze jongens een sigaren- standaard, vooral als die uit hun eigen handen gekomen is, overschoon noemen, ofschoon een man van smaak er verachtelijk, doch onverstandig den neus voor optrekt. Als we den kunstenaarsbril overal moeten opzetten, wat zal dan bestaan voor onze oogen? De liefhebberij voor handenarbeid worde dus een weinig getemperd waar ze te sterk aangezet is, dan blijven de wezenlijke en veronderstelde schadelijke gevolgen van zelf uit. Voor een kruistocht tegen deze huiselijke uitspanning zien we geen reden. Er begint zich in Engeland eene groote opge wondenheid te openbaren tegen het gedrag en de houding van het kabiuet-Gladstone in de Egyptische kwestie. Dag aan dag bestormt men Gladstone met dringende vragen, maar hij antwoordt steeds even voorzichtig als een advocaat die eene moeielijke zaak onderhandeu heeft. Van eenig algemeen ge zichtspunt, van besluiten een machtig rijk als En geland waardig, van eenig plan over de toekomst is in zijne breede antwoorden geon sprake. Dit be gint het Engelsche volk te ontrusten. Het begint te vragen waar wacht Gladstone op. Vraagt men hem of Berber outruimd is hij heeft het stellige bericht er niet van ontvangen of Gordon in gevaar is bij gelooft het niet; of Khartoum zal worden ontruimd hij weet er niets van. Evenals de vogels die hun kop onder de vleu gels steken als zij den jager bemerken schijnt Glad stone thans een even star geloof in het noodlot te hebben als de Bedoninen die op dit oogenblik heer en meester zijn in Soudan. Waarom hoeft men Gordon naar Khartonm gezon den. Dacht Gladstone dat hij wonderen zou doen Of dat men zonder wapengeweld Soudan kou bevredigen» alleen met eenige woorden en eonige boloften En als men geen wapengeweld wilde waarom liet men dan den generaal Graham, zonder eenige vrucht, zoo ont zaglijk veel bloed vergieten Wat wil Gladstone? Wat wil hot, Parlement? Wat wil de liberale partij of liever de radicale waut deze beheerscht op dit oogenblik in Engoland de groote liberale partij? Denkt men mot Egypte te bunnen handelen als met Spanje, door een punt aan de kust in handen te houden eu het land het land te laten Dit zijn do zaken die dag in dag uit in de meest invloedrijke Engelsche dagbladen te lezen staan. Eu de oppositie maakt er gebruik van. Aanstaanden Vrijdag zal in hot Parlement wordou behaudeld eene motie van den hoer Beach, waarin de staat kunde der Regeering wordt afgekeurd. Als voor dien tijd gueno gunstige tijding van Gordon bekend is zou die motie wel eens den val van Gladstone knnuou veroorzaken. Wat de voorgestelde conferentie betreft, de meeste mogendheden waren door de Engelsche uituoodiging zeer verrast en hebben zich pepaald tot eene hof felijke toestemming. Alleou Frankrijk maakte do opmerking dat de conferentie zich onmogelijk kon bepalen tot do iinancieelo vraag, maar de geheele Egyptische kwestie moest regelen. Dat heeft Bismarck blijkbaar doen hopen zijn goliefkoosd denkboeld, eene volkomen verwijdering tusscben Engeland en Frankrijk, nu verwezenlijkt to zien. In een dei Duitscbe bladen, bekend staande als nu eu dan wenken van den Rijkskanselier te ont vangen, las men althans dat in Egypto do Eu- gelsch-Franscho samenwerking hervat zou moeten worden. Ongelukkig voor Bismarck zijn do Frauschen verstandig genoeg om den toeleg te doorzien. Het „Journal des Débats" zegt o. a. «Frankrijk zal eeu Engelsch protectoraat over den Nijl niet beletten; zelfs zou het Engeland niet beletten van Egypte oen Engelsche kolonie te maken, want het is onmogelijk dat Frankrijk om deze zaak met Engeland oorlog zal maken. Geen Engelsch man, zelfs Gladstone niet, zal er de hand toe leenen om don Frauschen invloed in Egypto te herstellen. In doze omstandigheden is de verstandigste poli tiek die de heer Ferry kan volgen deze de zaak over te laten aan de Europeesche conferentie, die kan redden wat nog te redden is.« Het vliegertje vau Berlijn is niet opgegaan. Zeer waarschijnlijk zal Engelaud met den gouden sleutel do harten der Frauschen voor zich openen. Het zal zeggen ik zal do Egyptische schuld voor mijne rekening noinou, doch dan neem ik het protectoraat over Egypte ook geheel alleen op mij, In Frankrijk waar zoovele houders vau Egyptisohe papieren zijn, zal men ongetwijfeld zulk eeu voorstel toejuichen. In geheel Frankrijk hebben Zondag de gemeente- Buhlwin luider. Een pauze van eenige seconden. «Wilt gj mij antwoordden, Forbes! Hoort ge mij? Zult ge mij antwoorden?* Gij zijt veel te opgewonden om naar mij te luis teren,* hernam de ander, met een krachtige poging tot ze'.fbeheersching»ga met mij naar huis. Stel u gerust. Ik kan alles ophelderen. «Ik wil den drempel van uw huis niet weer oversehrijdi n. Gij zult mij hier tekst en uitleg geven! Dadelijk!* Forbes deinsde onwillekeurig een stap achteruit. Baldwin greep hem aan beide schouders vast. «Gij komt zoo niet van mij af! Antwoord! Antwoord!* (Wordt vervolgd.) raadsverkiezingen in de beste orde plaats gehad. De leelijke manoeuvre van de Bonapartisten, om zich aan te sluiten bij de communemannen, heeft wei nig sncces gehad. In de meeste groote steden zijn gematigde republikeinen gekozen en hebben de heethoofden het onderspit gedolven. Alleen te Parijs zal de verkiezing waarschijnlijk (want er zijn heel wat herstemmingen) een minder gewenschte uit komst hebben. Verleden week is plotseling de Chineesche gezant te Parijs, de bekende markies Tseng, vervangen door mijnheer Schu-Tseng-Tchen. Dit beteekent, zeggen do Fransche bladen, dat China den vrede wil sluiten. Het is te hopen. Anderen zien er een list in van China. Eer do nieuwe gezant te Parijs zijn kan moeten er drie maanden verloopen. Dan is in China de winter ingeh'eden en is het veilig voor verdere aanvallen. Het is waar dat de Chi neesche gezant te Berlijn Li-Tong-Pao, voorloopig de onderhandelingen met Frankrijk zal voeren, en dat deze staatsman zeer vredelievend is en de oor logszuchtige taal van Tseng steeds afgekeurd heeft. Maar al wat Pao vaststelt, kan Schu-Tseug om verwerpen en daarenboven al wat uit Berlijn komt wordt te Parijs weinig vertrouwd. 6) Te Zurich woedt nog steeds de typhus. Aleer dan400 tbyphuslijders liggen in het kantonnale hospi taal. Daar dit vol is, wordt eon barak of loods ge bouwd. De oorzaak der epidemie zoekt men iu den buitengewoon lagen waterstand van het moer. Een overleden millionair, de heer William King, vermaakte aan een der Loudensche hospitalen de kapitale som van 100,000. De werf van Barclay en Curie bij Glasgow, is door brand vernield. De schade bedraagt 20,000 pd. st. Toen de ontploffing in het kruitmagazijn van San José plaats had, was er 200,000 kilogr. kruit en een vat dynamiet aanwezig. Van 27 sol daten in het magazijn kwamen 8 er zonder won den af. Een 17-jarige houthakker, die in het bosch van Camptescier arbeidde, werd door een grooten ad der in de linkerhand gebeten. Do jongen, die te ver van het dorp verwijderd was om hulp te vragen bezigde het eenige middel, dat hot groote gevaar hem ingaf en hakte zich met de by 1 den gebeten vinger af. Later zeide een geneesheer, dat hij door zijn moed zich het leven gered had. Op het kerkhof te Potsdam is dezer dagen het gedenkteeken voor Schulze-Delitsch onthuld het is een blok van zandsteen, waariu een medaljon is aangebracht met hot bronzen borstbeeld van den verdienstelijken volksvriend. Een korte inscriptie vereeuwigt voorts zijn daden op 't monument. Er werden eenige toespraken gohouden bij de overgaaf van 't gedenkteeken aan de directie van de Voor schotbank. HEUSDEN, 5 Mei. t Ouder het opschrift „de Wonderlcippen van Ilerpt" bevat //Het Huisgezin" van 4< Mei een uitvoerig artikel, waarin veel wordt genoemd dat wij reeds hebben medegedeeld, maar waaraan wij nog ontleenen, dat door zeker officieel persoon (wiens naam op verzoek verzwegen wordt) ambts halve is geconstateerd dat hij de zaak met de meeste nauwkeurigheid en omzichtigheid in eigen persoon heeft onderzocht en nagegaan, en dat zijne bevinding tot de uitkomst heeft geleid dat beide kippen den eersten dag 2, den tweeden dag 9 en den derden dag 7 eieren gelegd hebben. In het geheel hebben de kippen van bet begin van April tot en met den 29e dier maand reeds een honderd zes en vijftig eieren gelegd. Ook van andere plaatsen vernemen wij, dat de kippen van hunne gewoonte afwijken en buiten gewoon groote eieren gaan leggen. Zoo legt een gewone boerenkip tc Amersfoort eieren ter zwaarte van 75 en 81 gram; terwijl in het hoenderpark van den heer Van der Goes te Beek bij Nijme gen eene boerenkip eieren legt van 85 en 105 gram. t Mej. M. II. Burghout is benoemd tot onderwijzeres te Zuilichem en de heer P. Bag german tot onderwijzer te Lienden. tZ. M. heeft benoemd tot kapitein bij het 4de reg. vesting-artillerie, de heer G. J. de Vidal de St. Germain, le luitenant, alhier gedetacheerd. ZALTBOMMEL. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zalt- bommel de heer J. M. van Walsem, ontvanger c der registratie en domeinen alhier. t UITWIJK. Stemgerechtigde ingelanden van den polder „Uitwijk" hebben in hunne vergade ring van 1 Mei 1.1. tot bestuurslid gekozen: Jo hannes Üolijn, in de vacature wijlen Corstiaan Uithoven. t BAARDWIJK. Het traktement van den brievengaarder A. Greve alhier is met 50 ver hoogd en gebracht tot ƒ550. WELL, 3 Mei. Heden werd tot hoofd der school alhier benoemd de heer Bruil van Stroe te Bar- neveldt. V HERTOGEN BOSCH. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is in hare laatste vergadering in behandeling gekomen een brief van den heer Hub. Van de Ven, daarbij den steun der Kamer verzoekende op zijne aanvrage om con cessie voor den aanleg van een stoomtramweg van 's-BoschWaalwijk en van 's-BoschHeusden. Na eenige beraadslaging werd besloten een schrijven te richten tot de gemeentebesturen van VBosch, Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Oudheusden en Heusden, inhoudende dat de Kamer met belangstelling kennis nam van de plannen tot aanleg van den tram, dat zij ver trouwt dat de opvatting der ondernemers omtrent levensvatbaarheid juist is; dat de Kamer iedere verbetering van communicatiemiddelen toejuicht, omdat iedere verbetering in de middelen van ver- keer meer verkeer wekt en de streek in staat stelt met meer kracht naar haar deel in den al- gemeenen vooruitgang te dingen. Dat de Kamer daarom de vrijheid neemt de onderneming bij de gemeentebesturen aan te be velen, daarbij vertrouwende dat zij de zekerheid zullen weten te verkrijgen dat de onderneming ernstig zij en niet slechts een middel om moge lijke mededinging uit te sluiten. t WOUDRICHEM, 3 Mei. De elftvangst van de vorige we«k is den visschers nog zeer te stade gekomenin vereeniging met die van Hardinx- veld werden gisteren nog 3000 stuks gevangen, de vorige dagen 6000 en 5000 stuks. Het ruwe weder belette thans de werkzaamheden. De prijs is ƒ0.90 a ƒ1.00. t DALEM. Heden had te Gorinehem de plech tige bevestiging en intrede plaats van ds. Briët. De bevestiger, ds. Zegers, had tot tekst 1 Thess. 5 24, terwijl de nieuwe lesraar zich aan de ge meente verbond met de woorden van Ps. 71 15 en 16. Eer.e talrijke schare vulde bij beide gelegen heden het kerkgebouw. t De heer A. II. Westendorp, onderwij zer te Vuren, is als zoodanig benoemd aan de 2e openbare school te IJselmonde, en beeft alzoo tegen 15 Juni a.s. eervol ontslag aangevraagd. In 1883 werden in Noord-Brabant gevaccineerd 11,762 personen; gerevaccineerd 1869 personen. Daarvan werden gratis gevaccineerd 8389, gra tis gerevaccineerd 1576 personen. Beneden liet jaar werden gevaccineerd 1877, van 13 jaren 5189, van 36 jaren 3414, van 612 jaren 903 en boven de 12 jaren 79 personen. De Minister van oorlog heeft bepaald dat de ingelijfden bij de militie te lande, die in aan merking komen om voor een graad te worden opgeleid, in de kazerne zooveel mogelijk bij elk ander gehuisvest zullen worden, terwijl zij, des- verkiezende, zoo daartoe maar eenigszins gelegen heid is, met elkander, met de adspiranten-onder- officieren en met de adspiranten-korporaals menage kunnen houden, mits zij alsnog binnen een maand na hunne aankomst bij het korps met goed ge volg het vastgesteld examen afleggen, althans voor zooverre zij niet reeds vóór hunne inlijving aan dat examen hebben voldaan. Het blijkt dat bij den brand te Eksloo van de gemeentelijke administratie veel meer verbrand is dan men aanvankelijk meende. O. a. is van het archief bijna niets gered en wat erger is, het register der huwelijken van het loopende half jaar, waarvan dus geen duplicaat bestaat, is vernietigd, en daarmede de wettige bescheiden van een 40-tal huwelijken. Aan een toevallige omstandigheid, dat er juist raadszitting was, is het te danken dat niet alles verloren ging. De leden van den Raad en in de eerste plaats de Burgemeester gaven toen blijken van moed en tegenwoordigheid van geest, door in dat gevaar volle oogenblik nog te redden wat er in de O O haast te grijpen was. Daartoe was echter zóó weinig tijd, dat den gemeente-veldwachter, die zich ook beijverde nog iets te redden, door de vlammen langs de trap de terugtocht werd af gesneden. Alleen door een goed gelukten sprong uit de bovenverdieping ontkwam hij het gevaar van levend te verbranden. Een Nederlandsche student aan de Kon. po lytechnische school te Aken, de heer Ch. H. Toe Water, aangeklaagd van iemand in een tweege vecht te hebben gedood, is door de jury te Aken van die beschuldiging vrijgesproken, maar wegens het houden van een tweegevecht veroordeeld tot een jaar opsluiting in een vesting. Omtrent de aanleiding tot het duel meldt men het volgendeEen Rus had de slechte aar- digheid een stoel weg te trekken, juist toen de heer T. wilde gaan zitten, waardoor deze achter over viel. Opstaande, diende hij den Rus een oorvijg toe, die niet malsch was. Dat was de „casus belli". De Rus kreeg een kogel in het been. Aanvankelijk scheen de wond niet gevaar lijk, maar slechte verzorging maakte dat zij wel dra zoo verslimmerde, dat wondkoortsen er bij kwamen en de dood volgde. Voor 't gerecht werd het duel echter niet als directe oorzaak van den dood aangemerkt, van daar dat de opgelegde straf betrekkelijk nog gering is. Te Gouda zal dezen zomer een nationale kolf- wedstrijd plaats hebben, op 23 en 24 Juni, om prijs en premie, ter waarde van 306. Het plan gaat uit van de aldaar gevestigde kolfclub „Gouda." Het volgende wordt nader gemeld omtrent den kinderdermoord te Nieuwe-Pekela. Voor eenige dagen werd een kistje bezorgd bij een oud zee kapitein, dat echter geweigerd werd, daar de man afwezig was. Ook de afzendster, een weduwe met drie kinderen, wilde de kist niet terugnemen. De politie deed onderzoek en vond in de kist het lijk van een pasgeboren kind. Bij het opruimen van het puin zijn Vrijdag te Haarlem de lijken van de twee verbrande vrouwen gevonden en naar het gasthuis overgebracht. Na onderzoek is thans gebleken dat de brand vermoede lijk is ontstaan door het springen van een brandend petroleumlampje, dat in de alkoof tegen een hou ten schot, nabij het ledikant van Lijnkamp had gehangen. Juffrouw de Nijs was 57 en haar nichtje 21 jaren. Te Leeuwarden heeft het Vrijdag geweldig gehageld. Veel schade werd er door aangericht. Een schipper is te Akersloot over boord gevallen en verdronken. De persoon E. (alias Sluijter), te Arasterdam door twee agenten rechercheurs gearresteerd en aan de militaire macht overgeleverd, is op verzoek van den officier van justitie weder naar de cellulaire gevangenis over gebracht, ten einde een vervolging tegen hem in te stellen als beschuldigd van valschheid in ge schrifte enz. Deze E. had nog niet lang geleden een celstraf van twee jaar ondergaan wegens diefstal. Een winkelier, grossier in koloniale waren en gedistelleerd te Tilburg, heeft zich bevoordeeld met ƒ3.20, door 64 kwitantiën af te geven op onge zegeld papier, voor een bedrag elk van boven de ƒ10. Ongelukkig zijn echter deze kwitantiën door eene commies van 's rijks belastingen te Go'orle in beslag genomen en zal hij nu, iu plaats van 3.20 voordeel, 1600 aan boete kunnen betalen. f Heusden, van 28 April tot 5 Mei. Geboren: Francisca Maria, d. van C. Hof meester en J. van Riet; Johan, z. van P. Belzer en J. Af. van Gerdingen. Overleden: J. van Grondelle, wed. W. Maat, 66 j. E. W. Peeters, 66 j. C. G. Agtordenboscb, 4 m., jd.J. van der Aa, wed. II. v. d. Aa, 83 j. t Gieseu, van 1 tot 30 April. Geboren: Johanna, d. v. Joh. Spiering en A. Schotman; Leendert, z. v. J. YVesterlakea eu Al. van Haafteu. Overleden: Hendrina Heijstek, 9 jaar. Hoewel eenigszins tegen den regel iu, kunnen wij onze lezers thans in keunis stellen van eene uitgaaf die nog niet heeft plaats gehad, maar die toch binnen enkele dagen zal plaats hebben. Wij hebben echter de copie gelezen en de gravure gezien en de naam van don uitgever waarborgt ons eeno nette uitvoering. Het is eene „korte beschrijving dor stad Heusden" door den heer W. J. N. Laudré; Notaris te Vlijmen. Deze beschrijving is opgeluisterd door eeue keurige gravure van het Stadhuis te Heusden, naar eene toe- keniug van den heer J, N. Landré, uitgegeven door den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, voor rekening van den Boekhandelaar L. Veerman alhier, en tegen den prijs van 60 cent verkrijgbaar. De meesten onzer lezers zijn zeker meermalen iu de gelegenheid geweest het een en ander te lezen dat uit de pen van den heer Landré was gevloeid. Ging het u daarbij als ons, dan merkten wij steeds met hot daadzakelijke ook een pittigen verhaaltrant op. Beide worden ook in bovengenoemd werkje teruggevonden. Wars van het droge dat de geschie denis der stad Heusden, door Jakob van Ouden hoven, aankleeft, welk werk, naast het schoolboekje van wijlen den heer C. W. Pape, als eenige gids voor het nagaiu dar geschiedenis van Heusden bestond, weet de heer Landré aan zijue beschrij ving gloed en leven te geven. Burgemeester en Wethouders van HeusdenGelet op de wet van 8 November 1815, (Staatbl. no. 51) en art. 228 dei- wet van 29 Juni 1851 (Staatbl. no. 85); Herinneren alle houders van schuldvorderingen ten laste van het ltijk, de Provincie of de Gemeente over het dienstjaar 1883, dat de tijd tot het indienen hunner rekeningen of declaratiën op den laatsten Juni a.s. zal zijn verstreken en noodigen hen mitsdien uit, die stukken vergezeld van de daartoe betrekkelijke bescheiden zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen dien tijd in te zenden waar het behoort, zullende de vorderingen die na genoemd tijdstip mochten worden ingevoerd, als verjaard zijnde, niet meer voor betaling iu aanmerking komen. Heusden, 5 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd II O N C O O P. De Secretaris, II._J._VAN EGGELEN. De Burgemeester van Heusden, noodigt belanghebbenden uit. hunne aanvragen om jacht- en visehakten en kostelooze vergun ningen voor het dienstjaar 1884/85 vóór of uiterlijk op den 15n Mei e.k. ter gemeente-secretarie in te dienen. Heusden, 5 Mei 1884. De Burgemeester voornoemd HO N C O O P. MiiM. Tm ar ifOTMiwi ii iIIWII

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2