J. S. Jiskoot. P. c."a. kuijpers," ZOMER-, VOORJAARS- EN REGENMANTELS. 1 Ontvangen eene rnii ie keuze PENDULES Gasornamenten en Gaskronen. Notarissen en Cand. - Notarissen. 315de Staatsloterij. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 1. Een perceel Weiland in liet Bekselaar te Gende- ren, C. 77 groot 2 hectaren 28 aren 80 centiaren. 2. Een perceel Bouwland op den Gansakker onder Wijk, A. 1155 en 1156, groot zamen Tl aren. 3. Een Woonhuis, Erf en Bouwland, aan den dijk te Aalburg, C. 547 en 548, groot zamen 13 aren 65 centiaren. NT VANGEN: DE NIEUWSTE STOFFEN voor Costumes, enz. Huiselijke vlijt is Eenig Dépot te 's Bosch, 25 Pensmarkt 25. Eenig Dépot te Heusden bij den Heer Adr, Sens. GorinehemHeusden. MTJLLER JISKOOT. STOOMTABAKSFABRIEK 's-Bosch, Tilburg, Petroleum Hang- en Tafellampen. verkoopen: zomerdienst, Vssn bij Heusden. In korte trekken wordt Heasden besproken van zijn ontstaan af (Heusden wordt het eerst vermeld onder den naam van Hnnsetti in een brief van 772], met het tal van lotwisselingen, die het sedert on derging tot op hedendns tot op het oogenblik dat Heusden en het land van Heusden in hoop en vreeze i verkeeren of deze streek en Hensden door een vaste brug onderling verbonden zullen blijven. Moge ook deze korte beschrijving een steen aan brengen tot verwezenlijking dezer billijke verwach ting, dan heeft de beer Landré zeker de schoonste voldoening van zijn schrijven. Wij wenschen Schrijver, Uitgever en Boekhan delaar het beste snccès op hun pogen toe en koes teren niet den minsten twijfel of deze uitgave zal algemoen met graagte worden ontvangen. KERKNIEUWS. naar Ruurloo, W. Snellen te Eindhoven naar Vuursche, W. van den Bergh te Schaarsbergen. voor Renkum, E. A. Lasonder te Zegveld. Chr. Geref. Gemeente. voor Leerdam, Loman te Zo:!ichem. tot kapelaan te Roermond, M. J. Janssen van Son, kapelaan te Maastricht tot kapelaan te Bakel, B. van Bokhoven. Prijs van ƒ25,000: No. 126031500: no. 16581 1000 no. 4826 en 16326400 no. 16457-, ƒ200: no. 19805; ƒ100: nos. 652, 3986, 4108, 4828, 11364, 14374 en 16921. ,,De Natuur" deelt het navolgend ontwerp mede van een vervoermiddel, dat stellig door oorspron kelijkheid uitmunt. Stpl u een hollen bol voor, van de een of audere doorzichtige, stevige en niet te breekbare stof ver vaardigd. Deze bol hoeft een middellijn van auder- halven tot twee meter en is voorzien van een cir kelvormige opening, die groot genoeg is om een mensch door te laten en die met een bolvormige deur gesloten kan worden, op zoodanige wijze, dat zij geen van den bolvorm afwijkende bocht in het in- of uitwendige van den bol veroorzaakt. In het midden van den bol bevindt zich een jjzeren, in het midden rechthoekig gebogen as, die aan de uiteinde schotelvormige holten draagt, waar van de openingen tegen de wanden van den bol ge richt zijn. In deze holten passen metalen bollen van de grootte van een vuist, die zoo volmaakt moge lijk gepolijst zijn en zich zeer gemakkelijk in de holten in alle richtingen heen en weder bewegen kunnen. Zij vormen wat men een kogelscharnier noemt. De lengte van de as, met inbegrip der me talen bollen, is juist gelijk aan den diameter van den bol. Het is duidelijk, dat de as zich in alle mogelijke richtingen zal kunnen plaatsen, mits deze maar door het middon van den bol gaan. De bocht in do as zal ton gevolge hebben, dat het zwaartepunt niet in het midden van den bol is gelegen, zoodat de zitting, die op de as is aange bracht, altijd naar beueden gericht en Jtevens hori zontaal zal geplaatst blijven, welke ook de stand van den bol moge zijn. Het is duidelijk, dat, indien een persoon op de zitbank plaats neemt, het evenwicht daardoor des te bestendiger zal zijn, en de persoon dus altijd vertikaal zal blijven, in welke zin hij den bol ook doet bewegen. De ,.sphero-vélocipèdi«t," die een tochtje wil gaan maken, opent de deur, laat den bol op de een of andere wijze vasthouden, sluit zich op, en gaat op de zitbank zitten, die zich na tuurlijk altijd in den vereischten stand bevindt, ten gevolge van haar gewicht en de vrije beweging van de as. Is de persoon gezeten, dan omvat hij met beide handen de as, ten einde zich recht op te houden, plaatst de voeten vooruit en drukt ze tegen de wanden van den bol. Hij doet een paar passen, en de bol begint zich te wentelen, op de wjjze van het rad dat men wel in eekhoornkooitjes aaotreft, evenals of de losse as dien tot bewegingsas diende. De bol beweegt zich natuurlijk tevens voorwaarts, en do persoon, die er zich bevindt, loopt, zooals wij hebben aangetoond, geenerlei gevaar om uit zijn vertikalen stand te geraken. Wil hij naar links gaan, hij behoeft zich slechts een weinig in de gewenschte richting over te buigen, en de bol gehoorzaamt onmiddelijk. Wil hjj stilhouden, dan drukt hij, zonder op te staan, de voeten slechts op de plaats waar de bol den grond raakt, en oefent daardoor een wrijving uit, die den bol weldra in zijn vaart stuit. Wil hij zich achterwaarts bewegen dan maakt hij slechts achter- waartsche stappen, en de bol gehoorzaamt onmid dellijk aan die beweging, Hoe zonderling ook do zaak moge klinken, on mogelijk is zij niet. Wel is waar heeft men volkomen vlakke wegen noodig voor zulk een voertuig, maar dat is geen reden om van do vervaardiging af te zien. Men maakt immers ook spoorwegen voor lo comotieven. Het groote bezwaar, dat men tegen dezen snel- wieler kan doen gelden, is de hermetische sluiting van den bol, zoodat er geen luchtververschiug in plaats heeft. Maar dat bezwaar is niet groot. Een bol van twee meter middellijn bevat meer dan vier kubieke meter lucht. De snelwiolrijder zal dus lucht genoeg hebben voor een tocht van twee uur; maar niets belet hem, om elk uur een weinig rust te nemen en hot hoofd buiten het venster te steken. Bovendien zoude men den bol met een groot aantal kleine gaatjes kunnen voorzien, zoodat de lucht vrijen toegang tot het inwendige verkrijgt. Deze fantasie van een nieuw genre is af komstig van een der eerste vervaardigers van snel wieiers uit Frankrijk. Maar, hoe vreemd het ook moge klinken, onuitvoerbaar is zijn voorstel uit een me chanisch oogpunt volstrekt niet. Wij deelen zijn plan echter niet mede, ten einde anderen aan te sporen het te verwezenlijken, maar alleen als een weten schappelijke curiositeit, die stellig guusiig getuigt van do verbeeldingskracht en den geest van den Franschen suelwieler-fabrikaut. De huwelijksaanvragen in couranten.* De bu- welijksaauvragen in de dagbladen nemen derm tfo toe, dat de statistiek met volkomen recht dezen meer en meer gebruikelijken weg* tot het voorwerp van haar belangstellend onderzoek heeft gemaakt. Zoo heeft een statisticus eenigen tijd geleden vier honderd dergelijke aanvragen verzameld en ondii- zocht. Zijn slotsommen zijn belangrijk. Ten eerste zog hij dat bijna (jUemaal zooveel mannen als vrouwen langs dien weg de echtelijke haven trachten binnen te loopeu. Merkwaardigerwijze hechten do vrouwen minder aan den leeftijd van den gewenschten aanstaande dan de mannen. Want, terwijl 81 pCt. vrouwen tegen 56 pCt, mannen van den leeftijd geen gewag maakten, maakte 32 pCt. mannen en slechts 6 pCt. vrouwen aanspraak op de eigenschap van jeugd bij de gezochte levensgezellin of gezel. Neemt men de overige eigenschappen in aanmer king, dan is men in de huwelijksaanvrage zoowel van mannelijke als van vrouwelijke zijde, behalve op vermogen, het meest gesteld op verstand. Met betrekking tot de geloofsbelijdenis blijkt, dat de joden betrekkelijk het meest den weg van de openbare aanvraag inslaan om een echtgenoot te erlan en. Want het cijfer van die personen alleen, die in hun aanvragen er voor uitkwamen dat zij tot den Israelitischen godsdienst behoorden, bedroeg 6 pCt. mannen en 13 pCt. vrouwen. Do omstan digheid dat 13 pCt. mannen en 33 pCt. vrouwen over de familie van den aanstaande sprak, bewijst, dat de vrouwen een veel hoogeren prijs stellen op een geachte, onbesproken familie dan de mannen. De vrouwen houden het voor noodzakelijker dan de mannen om mededeelingon te doen omtrent het vermogen. De opgave van een bepaald vermogen bevond zich slechts bij 7 pCt. trouwlustige mannen, daarentegen bij 41 pCt. vrouwen, Daaruit zou men de gevolgtrekking mogen maken, dat ook in huwe lijksaangelegenheden het geld de norrus rerum" is. Omtrent het beroep wordt natuurlijk slechts bij mannen gesproken. Het sterkst zijn de kooplieden, eigenaars van fabrieken en herbergiers of restau rateurs ouder de huwelijkscandidaten in de dag bladen vertegenwoordigd. »Em zeldzame weddingschap." Een zeldzame wed- werd in den afgeloopeu zomer tusscheu twee land bouwers, Torell en Abby in do buurt van Amesbury in Wiltshire aangegaau. De eerste was een bier drinker, de laatste een waterdrinker, en de wed dingschap liep hierover, wie van beide het eerst 15 acres koreu zou afmaaien, terwijl de een ouder het werk slechts bier en de andere niets dau wa ter dronk, en wel ieder oen kruik van gelijke grootte. Wie het eerst met kruik en werk klaar was, won de weddingschap. De prijs beliep 5 pond sterling. Om zeven uur 's morgens begon de arbeid, en onder een gloeiendeu zonneschiju werkten en dronken de kampioenen in het zweet huns aanschjjns dapper voort. Langzamerhand begon de waterdrinker te verflauwen. Toen het vier uur sloeg had do bier drinker zijn kruik leeg en zijn werk af; de water drinker was noch met zijn water, noch met zijn arbeid gereed, want hij was meer dan een acre ten achter en had daardoor de weddingschap verloren. Of nu hot bier dau wol een grootere vlugheid en lichaamskracht den heer Torell de zege verschafte, is moeilijk uit te maken. Vrienden van bier beweren natuurlijk dat het bier hot hem gedaan heeft. Do onthouders willen dit echter niet toegeven en wijten de nederlaag van hun kampioen aan de meerdere vlugheid des overwinnaars. Vare koeien 150 a 225. Vaarzen 110 a ƒ170. Pinken 40 a 90. Graskalveren a Nuchtere kalveren 6 a 12. Varkens, zware vette 46 a 48 ct. p. KG., minder zware 40 a 42 ct. per KG. Fok varkens van 6 a 8 weken 6.00 a 11.00 per stuk. De prijs der goêboter was 1.10 a 1.26 per KG. der weiboter 0.90 a 1.00 per K.G. Kipeieren golden 0.90 a 1.00 de 26 stuks. Kunstkurk is een van do nieuwste producten van namaak, die, naar vermeld wordt, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika reeds eenigen aftrek begint te vinden. De wijze van fabrikage is tamelijk eenvoudig en geeft waarde aan de kurkafval, waarvoor men ei genlijk vroeger geen geschikte plaatsing had. Wel trachtte men uit deze soort van afval gas te sto ken, wat ook werkelijk zeer goed gelukte en eon uiterst zuivere en hclderbrandende gassoort ople verde, maar om gemakkelijk te begrijpen redenen was dit een industrie, die' slechts zeer beperkt moest blijven. Het linoleum, dat met behulp van kurkpoeder als grondstof vervaardigd wordt,, vereischt wel groote hoeveelheden afval, maar wordt slechts in enkele plaatsen vervaardigd. De kunstkurk nu wordt gefabriceerd door menging van kurkafval in poe- dervorm met stijfsel en water,koking van het mengsel en deugdelijke doorroeriug en gieten in vormen. De gegoten voorwerpen worden bij zeer hoogon temperatuur gedroogd. f Heusden, 3 Mei. De prijs der boter is 0.70 a 0.72 per stuk van 6 ons. Grasboter a cent per stuk van 6 ons. Eieren a ct. per stuk. 's Bosch, 5 Mei. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 125 stuks. De le kwal. gold van 0.70 tot 0.72, 2e kwal. van ƒ0.68 tot ƒ0.70, 3e kwal. vau ƒ0.64 tot 0.68 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.16 a 1.28. f Gorincheui, 5 Mei. Bij een aanvoer van on geveer 350 stuks vee, was de handel heden, vooral in vaarkoeien en vaarzen, tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 325; mindere qualiteit 170 a 230; dito vaarzen 160 a ƒ250. Melkkoeien 160 a 250. De ondergeteekende heeft zich te Veen gevestigd als Als zoodanig geeft hij mondelinge en schriftelijke rechtskundige adviezen verleent zijne tusschenkomst tot het opmaken van inventarissen, boedelscheidingen, openbaren en onderhandsdien verkoop en verhuring van onroerende goederen, ruilingen, memoriën van aangifte voor de successie, rekwesten enz. Belast zich met de waarneming der belan gen zijner cliënten voor het Kantongerecht te Heusden, zoowel in Burgerlijke als in Strafzaken, en voorts tot alles wat tot het Practizijns-vak behoort. lederen Zaterdag tusschen 11 en 1 uur des voormiddags zal hij te spreken zijn in het Café //LELIE'' vroeger //Concordia" te II e u s d e n. VEEN, Mei 1884. Notaris te 1)runen, zal op Vrijdag den lOden Mei 1884, des namiddags ten 1 ure, bij J. VAN DER LINDEN te Aalburg, iu het openbaar Inlichtingen geeft notaris Ivuijpers. W. STAELENBERG te 's-Boseh. Iloogensteenweg naast van Gend Loos. ii worden onderscheidene werken over Jurispru dentie en Notariaat, waaronder periodieke werken die tot heden zijn bijgehouden, ter overname AANGEBODEN. Alles is keurig geconserveerd. Te zien en te bevragen bij den boekhan delaar l. VEERMAN te Heusden, door wien op aanvrage ook een gedetailleerde opgaaf van werken en prijzen franco wordt toegezonden. voorzeker eene der uieest te waardeeren deugden der vrouwen; doch trots de grootste vlijt is het de huisvrouw niet steeds mogeiijk alle werkzaam heden op tijd te verrichten, iu het bijzonder waar eene talrijke familie is, en zal derhalve elke hulp in deze welkom zijn. Reeds vele machines worden daarom in de huishouding aangewend, doch geene heeft bewezen zóó nuttig te zijn als eene goede naaimachine, daar deze tijdroovende handenarbeid en vreemde hulp bespaart en daarmede het soliedste naaiwerk bijna spelend kan verricht 1 worden. Een buitengewoon goed zoodanig werktuig levereu de dépots der ondeigeteekende Maatschappij, j waarin de gerenommeerde Echte Singer Naaimachines verkocht worden en waar men voor elk soort van naaiwerk de meest geschikte machines vindt. Een zeer bijzonder voordeel biedt daarbij de door ons in het belang der koopers ingevoerde inrichting, dat de machines zonder prgs verhooging tegen zeer geringe termijnbetalingen af geleverd worden, zoodat do aanschaffing eener zoo ijverige helpster een ieder is mogelijk gemaakt en eene nauwelijks merkbare uitgave veroorzaakt. Voor contante betaling wordt flinke korting toegestaan. Klachten omtrent onvoldoende bediening gelieve men aan het Generaal Kantoor te Amsterdam, Kalverstraat 62, te adresseoren. Stoombootreederij L. de Beer Co. In correspondentie en rechtstreeks verkeer mot do Stoombootreederij Fop Smit Co. aanvangende 11 Mei 1884. de Wapens van HEUSDEN en ALTEN A. GrootcMarkt over 't Stadhuis. Van Heusden naar Gorinchem Maandag: voorm. c.a. 2.30, 4.30, 6.30, 8 u. en nm. c.a. 1.15 en 4.30. (In corresp. 4.30, 6.30, 10 u. en uam. 3.00 6.30 naar Rotterdam.) Overige dagen: voormiddag 5.30 en nm. 12.30 4.30. (tn corres pondentie voormiddag 7.30, en nam. 3.00 6.30 naar j Rotterdam.) Van Gorinchem naar Heusden. Maandag: I voorm. c.a. 4.30, 6.30 en 11.30 u., nam. 1, 3.30 en 7 u. Overige dagen: voorm. 9 nam. 2.30 7.00 (na aankomst der boot van 6, 10.15 en nam. 3.30 uit Rotterdam.) De eerste dienst vau Housdeu (behalve Zondag en Maandag) zal van af 15 Juni ten 4.30 plaats hebben iu correspondentie op de boot uit Goriu- chern naar Rotterdam teu 6.30 des Zondags ten 8 uur. De dienst des Zondags ten 12.30 van Heusden en 2.30 van Gorinchem zal in de maanden Mei, Juni en Juli geen plaats hebben. Heuvelstraat Bazar Willem II. in Verguld, Brons, Marmer en Cuivre Poli. Alle PENDULES worden op 4 jaar waarborg verkocht. Tafelserviezen. - Thee- en Koffieserviezen. - Wijn- en Maderaglazen.- Bier- en Champagne glazen. - Karaffen. - Compottes. - Milieux de Table. - Olie- en Zuurstellen. Waschgarnituurs. - Reiskoffers. - Tafelmessen. - Dessert- en Trancheermessen. Verlakte Trommels en Blaadjes, enz. Verders vele Artikelen geschikt voor huiselijk gebruik en Cadeaux. Neüerl. Hehv. Gemeente. Beroepen Bedankt Aangenomen naar Zutfen, J.N. Lindeboom teAmbt-Vollenhoveu. Bedankt Roomsch-Katiiolif.ke Krrk. Benoemd: Prijzen van 100 en daar boven 3e klasse. Trekking vau 5 Mei. PRACTIZIJN. The Singer Manufacturing Co., New-York.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3