BUITENLAND. BINNENLAND. bindingen en van organische wezens ge heel vrij is. Alle overige verontreinigingen en bij mengsels hebben eene zeer ondergeschikte bet eekenis, daarom reeds, omdat zij zieh zelf verraden en het water ondrinkbaar ma ken, al is hare hoeveelheid nog zoo gering, dat zij de gezondheid nog geen kwaad kun nen doen. Zelfs de vergiftiging door het oxvdeeren van metaal is weinig te vreezen. Als zij in de natuur voorkomt dan kent de bevolking de vergiftige bronnen wel. Dik wijls werd vroeger het water door looden buizen vergiftigd, daartegen wordt heden ten dage gewaakt. Maar geen wet kan de verontreiniging van den bodem tegen gaan en daarom is men, vooral in de groote steden, in dat opzicht, in een slechten toestand. Overal moet het drinkwater scheikundig en met het microscoop onderzocht worden en wan neer men twijfelt, moet het verbruik ver boden worden. Soms kan men door een voudige maatregelen het water goed ma ken, kan dat niet, dan moeten andere mid- van wateraanvoer worden verschaft. In de groote steden is de grond meestentijds zoo danig vervuild, dat dit overal reeds gebeurd is. Men denke slechts aan Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De eerste kosten zijn doorgaans verbazend groot, maar de gevolgen zijn ook dikwijls verrassend. Weenen was vroeger eene der ongezondste steden van Europa. Voor de kosten van twintig millioen gulden heeft men in die stad eene waterleiding gemaakt, die het water van het gebergte in de stad voert, en sedert dien tijd is de stad eene der gezondste woonplaatsen voor de bevolking. In de jaren 1875 en 1877 werd voorkorten tijd het Donauwater weer gebruikt en de gevolgen bleven niet uit, onmiddelijk werd de gezondheidstoestand ongunstiger. Twintig millioen gulden is veel geld, maar als daardoor jaarlijks duizenden menschen in het leven blijven, dan moet men zeggen dat de prijs toch niet te hoog is. scheen. De witte kruisbessen hebben meer gele den dan de andere soorten, doch zullen nog een matig beschot opleveren, de zwarte bessen zijn over 't algemeen niet te best. Frambozen kunnen onder gunstige omstandigheden goed worden. De hop is reeds verkocht voor ƒ35 de 50 kilo's, zeker een goed vooruitzicht voor de hopbouwers. In 't naburige Vlijmen zijn verleden Dinsdag een paard en veulen, toebehoorende aan A. van Kuijk, door het on weder gedood. baar in westelijke richting van hier. Men deelt ons heden mede dat het veerhuis te Capelle is afgebrand. E. v. h. Z. Onze burgemeester, de heer F. A. D. van der Klokken, die door ongesteldheid gedurende de laatste 6 maanden verhinderd was zijne func tie waar te nemen, heeft zijne werkzaamheden weder hervat en Dinsdag 1.1. weder eene verga dering van Burg. en Weth. geleid. t MEEUWEN, 8 Mei. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat onze vroegere dorpsge- noote, mej. D. D. van Buuren, thans te Haar lem, deze week met goed gevolg examen heeft afgelegd voor onderwijzeres. t Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van brievenbesteller door onze ge meente reeds 10 sollicitanten aangemeld. t ZUILICHEM, 7 Mei. Op de steenfabriek alhier zijn de werkzaamheden weder hervat. De dagloonen zijn evenwel verminderd, tengevolge der weinige aflevering van de steenen en de aan zienlijke prijsvermindering in den laatste» tijd. t Alhier zijn bij een paar inwoners konij nen en kippen weggehaald. De politie doet on derzoek. t Heden was in deze gemeente te zien een geit van ongeveer 3 weken, die slechts de 2 achterpooten bezit. t BABILONIËNBROEK. De heer A. Verheul, hoofd der openbare school alhier heeft, wegens het bereiken van den daartoe vereischten leeftijd, tegen ultimo Juli e.k., zijn eervol ontslag uit deze betrekking verzocht. t DUSSEN, 7 Mei. Gisteravond omstreeks 10 uren ontstond er door eene onbekende oorzaak brand in 't achterhuis eener bouwmanswoning, be woond door A. v. D., in den Zuidhollandschen polder onder deze gemeente. Eer de gemeentespuit, die spoedig werd afgezonden, op het terrein kon aankomen, lag het geheele perceel met hooiberg en verdere aanhoorigheden, meubelen en land bouwgereedschap reeds in de asch. Bovendien zijn er drie paarden, een veulen, vier kalveren en drie varkens bij omgekomen. Men zegt dat het pand verzekerd was, doch zeer laag. De bewoners wer den zoozeer door den brand verrast, dat zij met moeite zich zeiven hebben kunnen redden. t HAARSTEEG. Alhoewel de vorst veel schade heeft aangericht, vooral aan de tuingewassen, is dit nog zoo erg niet als het aanvankelijk toe- ALMKERK, 5 Mei. In de raadsvergadering van den 3en dezer is het kohier van den hoof- delijken omslag vastgesteld op een bedrag van 3505.15; dat der belasting op de honden op 292.50. t GORINCHEM. De twee dames J. W. S'.el- lenboom en J. W. Reuken alhier, welke den 611 en 7n dezer te 's Hage als hulponderwijzeres geëxa mineerd zijn, zijn beiden gelukkig geslaagd. t 's-IIERTOGENBOSCH. Het fonds voor weduwen en weezen van onderwijzers in Noord- Brabant, telt thans 79 leden en wordt begunstigd door ruim 14 donateurs. 18 weduwen genieten eene jaarlijksche uitkeering. In den loop van dit jaar zal het vaste waarborgkapitaal tot de som van 30,000 gestegen zijn, zoodat de uitkeering aan de weduwen met 25% zal worden verhoogd. De entvangsten voor het dienstjaar 1884/85 wor den geraamd op 1751.455, de uitgaven op 1103.75, zoodat de te beleggen gelden ƒ647.705 zonden zijn. WAALWIJK, 8 Mei. Sedert nu ongeveer 8 dagen verkeert onze gemeente in bijna voortdu rende agitatie, zoo verzekert de E. v. h. Z., ten gevolge van onaangenaamheden tuschen twee bu ren. De zaak is namelijk deze Een der buren vond het verleden Woensdag goed een groote planken schutting te laten bou wen, 7 a 8 M. hoog, en wilde die daarna doen plaatsen vlak tegen het huis van den anderen buur, zoodanig dat het licht in dezes bene.len en bovenkamer, waarin reeds sedert 26 a 27 jaar ramen gestaan hadden, geheel werd onderschept. Deze, hiermede niet gediend, tracht dit op alle mogelijke wijze te beletten, hetgeen de wederzijd- sche partijen noodzaakt voordurend op hun qui vive te zijn. Natuurlijk trekt dit de aandacht van het publiek, dat dikwijls in grooten getale op de been is en dan met groote luidruchtigheid zijne goed- of af keuring te kennen geeft. Een lied is reeds voor die gelegenheid gemaakt en wordt drukop gezongen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de pooten van bovenbedoeld getimmerte, die nog wel met ijzer beslagen waren, doorgezaagd, zoodat het heele gevaarte langs het dak, waartegen het stond, naar beneden schoof en eenige pannen medenam. De afgezaagde palen zijn behoorlijk bij de eige- reres voor de deur gezet. Heden morgen werden op nieuw de gaten ge graven, waarin de heining zou komen te staan; toen zij gereed waren, werden ze echter door de tegenpartij, tot groot genoegen der omstanders, weder terstond dicht geworpen. Dat er bij al die geschiedenissen dikwijls koddige tooneeltjes plaats hebben zal wel niet behoeven te worden gezegd. Men is nieuwsgierig hoe dit alles zal afloopen; zeker is 't dat alle ingezetenen dit zullen beseffen en dus deze mannen, die enkel hun plicht doen, niet zullen molesteeren. 7 Mei. Dezen nacht was er brand zicht t ROTTERDAM, 8 Mei. Voor 14 maanden te late oplevering van het ijzeren drijvend droogdok alhier is aan de aannemersfirma F. Klooa Zonen te Alblasserdam een boete van 42,800 opgelegd. Het eerste verzoek dier heeren tot kwijtschelding dier boete leidde tot geen resultaat. Een tweede, terdege gemotiveerd adres zonden zij nu bij onzen gemeenteraad in, dat in handen is gesteld van het college van Burgemeester en Wethouders om a Ivies uit te brengen, zoodat de quaestie aan een grondig onderzoek zal worden onderworpen en de kans voor de heeren Kloos Zonen, naar veler gevoelen, niet ongunstig is. 'ö-Riwh - R1QQ4 Oniler de wetsontwerpen die Dinsdag 6 Mei bij de zitting der Tweede Kamer zijn ingekomen, wordt ouder no. 6 vermeld Verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer. Wij kunnen dus vermoedelijk in 't laatst der volgende week dit onderwerp in behandeling ver wachten. Sedert eenigen tijd worden de gemoederen te 's Hertogenbosch in beweging gebracht door de quaestie van het op te richten krankzinnigenge sticht. Ondanks de hevige bestrijding, die de stichting vond in den Raad en buiten den Raad, heelt de Raad eindelijk tot den aanbouw besloten. Vele voornane ingezetenen van 's Hertogenbosch hebben nu een request aan Z. M. den Koning toe gezonden, met verzoek het genomen besluit te vernietigen. I11 verscheidene plaatsen zal men den 12n Mei op feestelijke wijze, den 35sten verjaardag der re geering van onzen Koning, herdenken. Sedert Woensdag 30 April tot en met Dins dag 6 Mei, zijn aan de vischmarkt te Gorinchera afgeslagen 100 zalmen van 10 tot 30 halve kilo's, O O *t o Uit Menalo wordt een verhaal gedaan van een bandjir. Schoon Krakatau bet oor gewend heeft aan veel vreeselijker verbalen, blijft toch de be schrijving van zulk een echt Indisch natuurver schijnsel niet zonder indruk. Ze luidt als volgt «De ganscho negorij Tawaün is in den nacht van 23 op 24 Januari op Menado door een bandjir ver nietigd; bijna geen spoor er van is overgebleven. Deze plaats bestaat dus niet meer op de wereld. Door de kracht vau de ontzaglijke massa water, die 's avonds van den berg Tangop kwam aan- stroomen en zelfs de allerzwaarste boomen mede- voerde, werden de bruggen als in een oogwenk weggevaagd. Het water overstroomde de negorij Tawaün. Reusachtige boomcu stortten op de zwakke woningen der inlanders neder en deze werden onder dien val verpletterd. Slechts het geraamte van een paar woningen aan den ingang en uit gang der plaats zijn blijven staan. Alles werd door den si room medegevoerd naar de zee. Wat van de varkeus, kippen, paarden, enz. bleef, verdronk of smoorde in de laag slijk, die hot, water achter gelaten heeft, nadat het was weggeloopen. Bijna alles hebben do arme inwoners verloreu, van have en bezittingen zijn zij haast geheel beroofd ge worden. Toen huu huizen eensklaps instortten (want het onheil is huu stellig in zeer korten tijd overkomen, wellicht heeft het hoogstens één uur geduurd) bevonden zich de bewoners in het water volgd waren. Niemand had bespeurd dat hij was uit gegaan en weder thuis gekomenhij was slechts een korten tijd afwezig geweest. Het was ondenkbaar, dat het vermoeden van den moord op hem vallen zou. «Niemand weet wat ik gedaan heb,zei hij bij zich zeiven, nadat hij een geruimen tijd telkens en telkens weer over hetzelfde onderwerp had zitten na denken, «en niemand zal het ooit te weten komen. In hetzelfde oogenblik hoorde hij dat er driftig gescheld werd aan de buitendeur, onmiddellijk gevolgd door een luid en heftig gesprek in de voorkamer. Zijn luisterend oor vernam duidelijk, dat de naam «Forbes# meermalen uitgesproken werd. Hij zette de met een scherm bedekte lamp haastig op een laag tafeltje, zoodat zijn gelaat in de schaduw lag, en daarop wachtte hij eenige seconden met gespannen opmerkzaamheid. Een oogenblik later werd de deur van zijn kamer met een ruk geopend, waarna For bes' oude kamerdienaar binnentrad. Baldwin's knecht, die hem op den voet volgde, bleef nieuwsgierig op den drempel staan. «Wel, wat is er?# vroeg Baldwin bedaard. «Men heeft mijn meester dood thuis gebracht. Hij en zij trachtten zich zoo goed mogelijk ie redden door waden en zwemmen, of door zich aan stukken hout enz. vast te houden, of door in het slijk te blijven zitten en te wachten tot de morgenstond aanbrak anderen vluchtten naar hun tuinen. Wel een wonder mag hef heeten, dat in dien stikdon- keren nacht geen enkel mensch uit genoemde negorij het leven verloor. Niemand werd onder het boven hem instortende dak bedolven, niemand door een op hem vallenden zwaren boom verplet terd ruim 400 zielen zijn uit dit onheil gered en behouden gebleven. De plek, waar de uegorjj Tawaün gestaan heeft, is een groote laag slijk geworden, welke zóó hoog boven den grond ligt, dat een Europeaan er niet aan toe kan komen, laat staan er doorheen kan, alleen den inlander is dit mogelijk. De passage voor j Europeanen van Amoerang naar hier is dus ge- stremd. Krengen van allerlei gestorven dieren, waaronder ook vele groote boschslangeu, verpesten I den dampkring de bedorven lucht boven de plaats eu de schadelijke uitwasemingen van het slijk zullen wel zware ziekten doen ontstaan. Te Sevilla stierf dezer dagen mevrouw Anton Mouët, de echtgenoote van den beroemden hande laar in champagne. Haar fortuin, ongeveer dertig millioen guldens, had zij vermaakt aan Prins Vic tor Bonaparte, althans indien haar man er afstand van deed, doch deze hield do dubbeltjes maar lie ver zelf. Men heeft voor den dienst tusschen de Belgi sche stations aan den Congo proeven geaoinen met het gebruiken en inheemsch maken van post duiven. Maar men ondervindt daarbij groote be lemmering door de roofvogels, die de volwassen duiven, en de slangen, die de jongen verslinden. Een graveur te Versailles beweert de kunst te hebben ontdekt om fotografieën in kleuren af te nemen, m. a. w. de kleuren vau het lichaam of van een landschap te fotografeeren. Met de groote stoomvaart gaat ket zoo slecht, dat op het oogenblik in de Noord-Oostelijke ha vens van Engeland niet minder dan 37 oceaan booten, met oen gezamenlijke bemanning van 1800 man, niets te doen hebben en te vergeefs naar een vrachtje uitzien. In de omstreken van Livoruo is een fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. Een photograaf werd in hechtenis en 300 biljetten in boslag ge nomen. Het lot van kapitein Webb schijnt een niet zoo afschrikwekkend voorbeeld, of andere liefhebbers durven nog de hoop voeden het er beter af te brengen dan hij. Een zekere heer Bibbers, die zich professor in de zwemkunst noemt, heeft thans aan gekondigd, dat hij den 15 Juni a.s. den gevaarlij ken tocht over de Niagara zal ondernemen. De Amerikaansche autoriteiten schijnen echter beslo ten, voor deze waaghalzerij een stokje te steken. is vermoord geworden' (Wordt vervolgd.) Uit Tunis wordt gemeld, dat Mustapha Beu Ismail, de vroegere president-minister, beschuldigd van dief stal der juweelen van zijn overleden gebieder Sadok Bey, over Malta naar Cagliari is gevlucht. Mustapha was oorspronkelijk barbiersbediende en kwam als zoodanig aan 't hof van den vader van Achmed Bey, den tegenwoordigen Bey. Dezo had in den vroolijken en aardigen jongen voel schik en benoemde hem weldra tot zijn hof- en stalmeester, gaf hem een zijner nichten ten huwelijk en schonk hem een paleis te Tunis. Na den dood van Achmed benoemde Sadok Bey den gunsteliug zijns vaders, ofschoon deze lezen noch schrijveu kon, eerst tot minister van oorlog, daarna tot minister-president. Andere hoven volgden nu met hem te voreeren en zoo kreeg hij o. a. het grootkruis van 't Legioen van Eer. Het persoonlijk vermogen van Mustapha wordt thans op 20 millioen gulden geschat. Hij wilde vóór eenige dagen een cautie van U/2 millioen frs. stellen om voorloopig in vrijheid te zijn. Toen dit werd afgeslagen wist hij t e ontvluchten. Do groote Singhaleezen-karavaan, die door den bekenden dierenhandelaar Hagenbeek uit Ceylon naar Europa overgebracht is, baart te Hamburg bui tengewoon opzien. Zondag werd het tentoonstellings gebouw door meer dan 12,000 personen bezocht. De karavaan bestaat uit 40 personen, 22 olifanten, die tot allerlei arbeid afgericht zijn, 24 Zebu's (rij-ossen) en een aantal gedresseerde brilslangen. Van Ham burg gaan de Singhaleezen, die tot oen geestelijk en lichamelijk zeer gunstig ontwikkeld meuschen- ras behooren, eer3t naar Berlijn en dan naar Breslau. In de gevaugeuis te Berlijn is verleden week iu tegenwoordigheid van den rechter van instructie een huwelijk voltrokken. De bruid en bruidegom bevon den zich beiden in preventieve hechtenis. Zij waren ondertrouwd, toen zij nog hunne vrijheid genoten, doch in de bruidsdagen werd het paar beschuldigd van een groote diefstal, waarna de arrestatie volgde. De wittebroodsweken zullen zij gescheiden in hunne respectieve cellen doorbrengen. Oham heeft een sterke strijdmacht van Usutus ver slagen. Mackenzie heeft zijn functies als Britsch resident in het Bechuana-land aanvaard en een ver drag gesloten met Mankoroane, ondanks de tegen kanting van de blanken. De voorloopige lijst der hoogstaangeslagenen in de prov. Noord-Brabant, welke verkiesbaar zijn tot leden der Eerste Kamer, voor 1884 bevat 156 namen. Wij laten hieruit eenige namen volgen, met het nummer in welke volgorde ze voorkomen en het bedrag van den aanslag. 1. Dr. J. A. de Ram, Bergenopzoom 2888.46 2. Mr. G. J. H. Heere, Raamsdonk - 2572.04 8. Mr. A. M. Sassen, Üosterwijk - 1474.81 15. A. den Dekker, Almkerk - 1193.61 19. J. F. J. van Rijckevorsel, 's-Bosch - 1139.79 21. A. B. van Tienhoveu, Werkendam -1107.48 23. S. Naaijen, Andel - 1091.11 28. J. C. Marggraff, Vucht - 1032.90 34. M. de Roon Hz., Waspik - 906.70 37. V. F. J. J. van de Mortel, 's-Bosch - 888.24 41. Jhr. Mr. P. J. Bosch vau Drakestein, 43. B. W. M. Lutkie, 's-Bosch - 803.34 45. R. A. van der Ven, 's-Bosch - 790.10 47. H. W. J. Bosch, Berlikum - 777.61 49. 0. N. Teulings, 's-Bosch - 769.99 53. A. B. van de Koppel, Almkerk - 751.74 56. T. H. J. A. N. Halewjjn, 's-Bosch - 723.78 57. L. J. J. A. Spieriugs, 's-Bosch - 723.27 58. J. van de Griendt, 's-Bosch - 717.83 59. N. J. Rouppo v. d. Voort, 's-Bosch- 709.47 60. G. L. H. van Lanschot, 's-Bosch - 697.07 71. Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijon, 's-Bosch - 624.62 74. V. E. P. M. Scholteu van Aschat, Rosendaal - 606.96 77. 1). Middelkoop Dz., Dussen - 592.73 81, A. F. Stickel, 's-Bosch - 580.83 82. J. van den Hoek, Capelle - 578.69 86. F. J. M. Rits, 's-Bosch - 564.88 88. J. J. van Tienhoven v. d. Bogaard, Werkendam - 559.65 93. V. M. J. Tilman, 's-Bosch - 532.29 95. A. P. Bolsius, 's-Bosch - 530.66 100. C. F. Borzo, 's-Bosch - 524.69 101. Mgr. A. Godschalk, 's-Bosch - 523.01 102. A. Blankers, Veen - .518.11 115. Dr. L. G. van Heijst, Waalwjjk - 484.23 116. L. A. de Gruijter, 's-Bosch - 480.41 119. Mr. E. H. J. vau Zinnicq Bergmann, 's-Bosch - 478.79 123. P. L. Honcoop, Heusden - 465.26 124. H. C. Godschalx, Berlikum - 463.37 137. F. B. Suijs, 's-Bosch - 433.76 139. C. A. Roomer Sz., Heusden - 428.94 140. W. van Eeten, Almkerk - 428.69 141. J. A. Daamen, Tilburg - 423.46 142. J. T. Sopers, '-Bosch - 420.52 143. G. Bosch, 's-Bogch - 419.11 145. F. J. M. Tilman, 's-Bosch - 413.90 146. F. A. Helleman, Oosterwijk - 413.70 147. Mr. P. C. 't Hooft, 's-Bosch - 413.65 151. D. P. de Boojj, 's-Bosch - 404.67 152. F. G. van Goch, 's-Bosch - 402.09 156. J. J. van den Heuvel, 's-Bosch - 394.93

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2