BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. RECHTSZAKEN. verhaalden de volgelingen van de nieuwe of Gregoriaansche tijdrekening, dat een note- boom in Friaul (in het zuiden van Oosten rijk) die steeds tot St. Jan bladerloos was gebleven, zich van het jaar 1583 dadelijk naar den nieuwen kalender gericht had; en een Hongaarsche docter, die altijd de jicht had gehad, van Kerstmis tot Nieuwjaar, werd nu geregeld tien dagen vroeger door deze pijn gekweld. Van eene andere zijde beweerden de tegenstanders, dat het vee zich altijd nog hield aan de oude bereke ning en ter eere van de geboorte van Je zus opstond in den nacht van Kerstmis op den daturn, waarop dit feest altijd gevierd was, iedereen kon zich daar persoonlijk elk jaar van overtuigen. De Evangelische leer- aar Füger gaf een boekje uit, waarin een gesprek van twee boeren voorkomt. Een van die boeren vertelt daarin, dat de nieuwe almanak alleen is ingevoerd om Christus in de war te brengen ten opzichte van de tijdrekening, opdat Hij niet weten zou, wanneer Hij in het jongste gericht terug moest komen. Daarom was de nieuwe ka lender een werk des duivels. Door middel van formules is iedereen in de gelegenheid zelf den datum van het Paaschfeest te berekenen. Die formules zijn gegrond op de omloopstijden van maan en aarde, maar zij zijn te ingewikkeld om ze hier aan te halen. Kent men den datum van het Paaschfeest, dan kent men die van de Vasten, van Goeden Vrijdag, Hemel vaartsdag, Pinksteren en Sacramentsdag. Dit zijn de zoogenoemde veranderlijke feestdagen. Waarom zij veranderlijk zijn, daarvoor is geen andere reden dan de bepaling op de kerkvergadering van Nicea. Luther was van gevoelen dat men de dagen van het lijden en de opstanding van Jezus even zoo goed op vaste dagen had hunnen stellen als het Kerstfeest, Drie Koningen en andere, waarbij volstrekt geen sprake is van volle maan of nieuwe maan. In de omstreken van Doornik begaf zich dezer dagen iemaud, die een aanzienlijke som geld bij zich had, naar een landbouwer, om dezen te vra gen, hem door een bosch te vergezellen. De land bouwer weigerde, doch gaf den andere een geweer, om er zich zoo hij aangevallen werd, mode te ver dedigen. Onderweg ontmoette do man twee gen darmen, die het geweer onderzochten en bevindende dat het ongeladen was, er een schot op deden. Daarop vervolgde de man zijn weg naar on door het gevreesde bosch, dat wil zeggen tot omstreeks de helftwant eenklaps sprong hier een kerel met zwart gemaakt gezicht te voorschijn en stelde het traditioueele alternatiefhet geld of het leven. »Weg, of ik schiet«, was het antwoord en tegelij kertijd deed een kogel den aanvaller doodelijk ge wond ter aarde storten. Later bleek, dat hij nie mand anders was dan de landbouwer, die het ongeladen geweer had meögegeven. Elf jaar geleden zeilde een Deensch zeeman op een groot schip in de nabijheid van Nieuw-Holland. Het schip verongelukte, maar de bemanning uit 30 koppen bestaande, redde zich op het land, waar zij door eenige honderden inboorlingen overvallen wer den, die hen allen doodden, op 3 na, van welke de een reeds den volgenden dag aan zijne wonden stierf. De twee overbl ij venden waren de Deensche zeeman en een Amerikaan. Beiden werden ontkleed en blijk baar hadden de inboorlingen hen ter dood bestemd, maar op de borst van den Deen was een schip ge- tatoueerd en ook op de armen bevonden zich ver schillende figuren. Dit wekte de grootste verbazing bij de inboorlingen. De man was gered, want hjj werd bijna als een bovennatuurlijk wezen beschouwd. Wat er in den eersten tijd met hem gebeurde, weet hij niet, evenmin als hij zeggen kan, wat er van den Amerikaan geworden is, want hij kreeg eene hevige koorts en toen hij tot zich zelf kwam, zat aan zijn leger eene oude, zwarte vrouw, die hem verpleegde. Later deed hij verschillende pogingen om te ontsnappen, maar 3 van de inboorlingen De commissaris had zich intusschen onledig gehou den met het getelde geld te verzegelen. Hij legde den brief er bijdaarna trok hij peinzend zijne hand schoenen aan, maakte de opmerking dat het laat ge worden was, gaf zijn assistent nog eenige bevelen en verliet het huis tegelijk met Baldwin. Van dezen nam hij aan de deur afscheid, nadat hij hem gezegd had, dat hij den volgenden ochtend vóór dag en dauw in het hötel-Forbes zou zijn en Baldwin verzoeken moest er dan eveneens tegenwoordig te willen wezen. Daarop trok hij den kraag van zijn overjas omhoog, stak 'de handen in de zakken en sloeg met haastige schreden den weg naar zijne woning in. Baldwin ging ondertusschen de Avenue de l'lmperatrice door. Voor zijn huis bleef hij eenige oogenblikken naden kend staan, daarna schelde hij en trad binnen. (Wordt vervolgd.) hielden hem steeds in het oog. Na vele lotgevallen kwam hij eindelijk te Melbourne, waar hij zich naar San Francisco inscheepte. Van hier schreef hij aan zijne ouders, die te Kopenhagen wonen, en die reeds lang de hoop hadden opgegeven iets van hem te hooren. Men kan zich voorstellen hoe groot hunne verrassing was, toen zij na verloop van zoo veel jaren een brief van hem ontvingen. Het is zijn voornemen over een jaar naar Denemarken terug te keeren. Een ongeluk had Dinsdagavond plaats op den Noorderspoorweg in de vlakte van St. Denis. Door een verkeerden wissel kwam de trein op de andere lijn, op het oogenblik dat de trein van Bou logne aankwam. De machinist werd gedood, 26 reizigers en 5 beambten werden verwond. Bijna al de gewonden konden de reis voortzetten. SCHOUWVOERING. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 24 Mei a. s. des namiddags schouw zal worden ge voerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan het bepaalde bij art. 1 der algemeene politie-verordening, volgens hetwelk de gebruikers of eigenaars van panden alsdan gehouden zijn de straten voor hunne gebou wen of erven ter halve breedte van alle gruis, ruigt, of vuilnis gezuiverd en behoorlijk geschrobt en af gespoeld te hebben, terwijl goten en riolen zullen moeten gereinigd zijn. Heusden, 15 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H O N C O O P. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. HEUSDEN, 15 Mei. t Naar wij vernemen is door den heer J. van Tuijl Gz., opzichter en architect alhier, aan Zijne Exc. den Min. van W., H. en N., concessie aangevraagd voor den aanleg eener telefonische verbinding tusschen Drunen en het Rijkstele graafkantoor alhier. Die verbinding zal daarna voor het publiek verkeer worden opengesteld. Dank zij der particuliere ondernemingsgeest, zal de welvarende, handeldrijvende gemeente Dru nen zich weldra aan het groote telegraafnet ver bonden zien. t ZUILICHEM, 14 Mei. Bij het gisterenavond losgebarsten onweder sloeg de bliksem in het huis, bewoond door P. v. Z. De schoorsteen viel van het dak en de voorgevel stortte in. Er werd evenwel geen brand veroorzaakt. t NEDERIIEMERT. In de vorige week werd op de steenfabriek van mevr. de wed. J. G. van Kuijk alhier met gunstig gevolg de stoommachine beproefd. t UITWIJK, 14 Mei. Een kind van G. Schou ten had heden morgen het ongeluk in de bui- teuwiel aan de Verlaatsche Sluis te vallen. De moeder, deze ramp bemerkende, springt er bij en beiden zouden waarschijnlijk verdronken zijn, in dien schipper Mouthaan nog niet in tijds het ge luk had hen te redden. t Door het bestuur der bovenlanden is een gedaan voorstel van het bestuur van den polder //Uitwijk'7, om het onderhoud van de Rietkade, ook voor die polders tot waterkeering dienende en voor 1/3 gedeelte bij deze in onderhoud, ge heel voor zich te nemen, tegen de uitkeerings- som van 100, gewijzigd aangenomen, n.l. de uitkeering te stellen op 60, hetgeen door het bestuur van den Uitwijkschen polder is goedge keurd. t BABYLONIëNBROEK. Door het onweder dat Maandag 1.1. heeft gewoed, werden 2 koeien van de wed. G. B. in eene weide onder Eethen gedood. CAPELLE. Een hevig onweder woedde Maan dagmiddag in den omtrek dezer gemeente. In de school te Vrijhoeven-Capelle, drie kwartier van hier, sloeg de bliksem in den schoorsteen, nam zijn weg door de kachelpijp, deed de deur open springen en verliet het lokaal, zonder een der kinderen, die in allerijl vluchtten, te deren. Ook in het dak was een gat geslagen. Bijna ter zelfder tijd geraakte de molen te Kaatsheuvel door den bliksem in brand. De brand was spoedig ge- bluscht. ALMKERK, 14 Mei. Heden morgen ongeveer 8 uur, viel een jongentje van omstreeks 7 jaar, bezig met visschen, in het water. Zijne moeder, die terstond op het hulpgeschrei kwam toesnellen, sprong zonder te dralen bij haar zoon, waardoor beiden in een benarden toestand verkeerden. Ge lukkig kwam spoedig hulp opdagen en wel door de onderwijzeres der gemeente, mej. Yerhage, wie het gelukte moeder en zoon weder op het drooge te helpen en van een anders wissen dood te redden. t Men schrijft ons In tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, eenige leden van den raad, de pl. schoolcommissie, den schoolop ziener van het arrondissement en het onderwijzend personeel heeft gepasseerden Dinsdag te Zeven- bergschen Hoek de inwijding der nieuwe openbare school aldaar plaats gehad. De gebruikelijke wederzijdsche toespraken werden daarbij niet vergeten, terwijl de schooljeugd op broodjes en bier onthaald werd. Een en ander werd opgeluisterd door eene uit voering der muziek vereeniging /Cecilia", die daarbij enkele lieve stukjes ten gehoore bracht. tGORIXCHEM, 15 Mei. In eene vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden van het hoog heemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zou we,7' zal op Vrijdag den 30n dezer in den Doelen alhier, in het openbaar de uitlo ting plaats hebben van 5 aandeelen in de geld- leening van 1883, ten laste van het hoogheem raadschap. t Een woonhuis, koetshuis en erve op het Melkpad alhier, benevens 2,7751 H.A. weiland onder Arkel, zijn 1.1. Maandag alhier bij publieke veiling in 3 perceelen ingezet en verhoogd tot ƒ7100. t DALEM. Dinsdagmorgen werden de omwo nenden der Herv. kerk alhier verschrikt door eeu vreeselijken slag. Na onderzoek bleek dat een groot gedeelte der kroonlijst in genoemde kerk naar beneden gevallen was, waardoor verscheidene zitbanken als anderszins verbrijzeld werden. Men ijst bij de gedachte, dat dit reeds Zondag jl. onder de godsdienstoefening had kunnen ge beuren, in welk geval zeker een aantal dooden en gekwetsten te betreuren zouden geweest zijn. Bij Ged. Staten van Noord-Brabant is een re geling in bewerking tot verbetering van de jaar wedden der burgemeesters, wethouders eu secre tarissen. Sedert Zaterdag 10 tot en met Dinsdag 13 Mei, zijn aan de vischmarkt te Goriuchem afge slagen: 11 zalmen van 9 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo 0.85 tot 1.09, beuevens 2720 elften en vinten, prijs ƒ0.40 tot ƒ1.20 per stuk. De Londensche correspondent van het N. v. d. D. meldt: z/De heer M. Parser van Scheveningen, is er zooeven in geslaagd door een Londensch syndi caat het kapitaal verzekerd te krijgen, benoodigd voor den aanleg van de zeehaven te Scheveningen, zelfs indien, na het nu aanhangige onderzoek van de plannen-Siccama, een uitgebreider plan op grooter uitgaven gebaseerd zou worden wensche- lijk geacht. Eenige dagen geleden deed een bericht in ver schillende bladen de rondte, dat er aan den Leid- schendam 4 schilderijtjes zouden verkocht zijn voor een rijksdaalder; dat de gelukkige kooper er weer 300 voor zou ontvangen hebben en dat ze in andere handen zouden zijn overgegaan voor 1500. Wat is geschied? Men heeft uit den mond van den gelukkigen kooper, een slagersknecht, opgevangen, dat hij werkelijk van eene oude vrouw 4 schilderijtjes, met het gedrukte onderschrift: //Episodes uit het leven van Huig de Groot7', gekocht heeft voor een rijksdaalder en een pot kluifjes om soep van te koken. Later is hem evenwel gebleken, dat ze volstrekt geene waarde hadden en zelfs te slecht waren om in eene woonkamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappenmaker die oude vrouw wijs gemaakt, dat ze, eerst voor 300, later voor 1500 verkocht waren. Gevolgen? Bezoek van 't vrouwtje bij den burgemeester, teu einde door diens tusschenkomst een gedeelte van de aanzienlijke winst machtig te worden. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft ze, met het zelfde doel, pogingen aangewend om een verzoek schrift te richten tot Z. M. en toen men haar zei//daar kan de Koning niets aan doen", meende zij, dat de Koning er wel wat aan kon doen, want dat zij genoeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-agent was geweest. Het kostte heel wat moeite, haar van haar plan af te brengen. Men schrijft uit Asperen: Tot voorbereiding der groote manoeuvres, welke in den loop van den zomer zullen worden gehou den, zijn er hier bij de burgers eenige soldaten ingekwartierd. Dit strekt noch tot gemak, noch tot voordeel van de ingezetenen en vormt een der ongeriefelijkheden, welke de nabijheid der forten oplevert. Meer dan eens is de vraag gedaan, waarom er tot huisvesting der militairen niet meer gebruik van de forten wordt gemaakt. Een der eventuëele verdedigers van Neer- lands onafhankelijkheid overkwam alhier voor een paar dagen een ongeval, dat hem wellicht nog lang zal heugen. Nauwelijks was hij na een ver- moeienden tocht in zijn kwartier aangekomen, of hij begaf zich om een luchtje te scheppen naar den tuin. Men weet niet recht of het onderste dan wel het bovenste deel van zijn lichaam een weinig zwaar was. Dit doet ook weinig ter zake. Hij kwam op den gelukkigen inval, dat eene paal aan den kant van de tegenwoordig slechts 2 a 3 voet diepe doch zeer modderige Min hem een ge schikt steunpunt kon opleveren. Jammer echter, dat die paal van onder geheel verteerd was, want nauwelijks voelde zij 't gewicht van den krijgs man in grand'tenue, of zij weigerde den dienst te verrichten, welke van haar werd gevorderd en op 't zelfde oogenblik zat de zoon van Mars zeer behagelijk in den modder, in dier voege, dat hij met uitzondering van zijn hoofd en zijne voeten voor de oogen der toeschouwers was verborgen. Als goed gymnast wist hij zich door eene snelle wending in eene andere houding te plaatsen en zich daarna tegen den steilen kant op te werken. Moge dit ongeval hem hebben geleerd, dat men op sommige palen evenmin als op sommige men- schen kan vertrouwen. Maandagmorgen vroeg vervoegde zich een in gezetene van Brakel op het politie-bureau te Go- rinchem, met kennisgeving dat des nachts kippen bij hem waren ontvreemd en op de markt alhier verkocht. Door de ijverige bemoeiingen van den agent Ossenbruggen, was men al spoedig den ver- kooper en alzoo den dief op het spoor, die verklaarde dat hij ze onderweg van een onbekend persoon had gekocht. Daar de twee vorige markt dagen ook kippen door hem van onbekende per sonen waren gekocht en den weg van alle kippen opgegaan waren, was al spoedig bewezen dat men met iemand te doen had die een liefhebber is om inspectie en opruiming in de kippenhokken te houden. Een man van 54 jaar heeft te Groningen in drift zijn hoogbejaarden vader met een groote schaar ernstige wonden aan het hoofd toegebracht. De dader is in hechtenis. Het huis van D. Donker te Monnikkendam, is eergisteren geheel af gebrand. De bewoonster van de ,/Grot van Ca lypso", een beruchte vrouw van 51 jaren te Am sterdam, die een bezoeker van haar hol een zilver horloge had ontstolen, is daar door de politie ge arresteerd. Een vrachtrijder te Renkura is van een zwaar geladen wagen gevallen en daaronder geraakt. Hij werd zwaar gewond. Te Heem stede bij Haarlem is uit de vaart opgehaald het lijk van een onbekend gekleed heer. Te Ter- wolde is het 5-jarig dochtertje van den landbouwer v. D. in een regenput geraakt en daarin verdron ken. De persoon, die in den avond van 11 dezer te Amsterdam door een locomotief werd aangereden, is aan de gevolgen in het Binnen gasthuis overleden. Een der beide meisjes uit 's-IIeerenhoek, die de vorige week door het sprin gen uit het rijtuig, toen het daarvoor gespannen paard op hol ging, gekwetst werden, is aan de gevolgen bezweken. Een dronken Amsterdam mer wierp Dinsdagmiddag in een vlaag van woede zijn vrouw en kind te water. Beiden werden na tuurlijk dadelijk gered en de dronkaard, die zich hevig verzette, naar een politiepost gebracht. f Heusden, van 5 tot 15 Mei. Getrouwd: J. Baardwijk, jrn. 23 j. en M. de Volder, jd. 22 jN. v. Diem, jm. 25 j. en J. v. d. Velden, jd. 25 j.E. v, d. Sluis, jm. 35 j. en S. Frank, jd. 20 j.I. de Jong, jm. 24 j. en R.Frank, jd. 28 jaar. Geboren: Theodora Johanna, d. v. J. Bruy- stens en J. Dollekens. Overleden: A. A. v. Landewijk, 3 m. z. H. Kipping, 11 m. d. H. de Leeuw, 14 m. d. f Baardwijk, van 1 April1 Mei. Geboren: Adriana, d. v. J. van Schijndel en H. de BontCatharina, d. v. P. van Brun- schot en M. van OostrnmAntonius, z. v. J. van Woensel en H. van Heesbeen; Petrus, z. v. H. Maandonks en M. Schijvens. Overleden: H. Molhuizen, jm. 6 m.II. Klijn, wed. v. P. van Nunen, 85 j.B. Maas, echtg. v. J. Bearts, 55 j. J. v. Rijk, echtg. v. J. van Leiden, 64 j.C. de Nijs, jm. 30 j.P. Ver hoeven, echtgenoote van F. van Hest, 51 j. f Almkerk, van 1 April tot 13 Mei. Ondertrouwd: M. W. Vink, 22 j. en G. Vos, 24 j.A. v. d. Pijl, 23 j. en G. Boeve, 19 j. C. Colijn, 22 j. en F. v. d. Pijl, 18 j.P. Confu- rius, 30 j. en E. Colijn, 27 j.G. Branderhorst, 27 j. en A. Bestervelt, 24 j.G. J. Heijblom, 24 j. en C. Bestervelt, 23 j.A. van Mastrigt, 39 j. en N. Vermeulen, 31 j.G. J. van Wjjk, 35 j. en M. van Wijngaarden, 26 j.W. van Vark, 30 j. en E. van Kooten, 24 j.J. A. van Helden, 36 j. en M. Bos, 35 j. Gehuwd: A. de Koning en G. van Andel C. Brauu en W. Vink; M. W. Vink en G. Vos; C. Colijn en F. v. d. PijlP. Confurius en E. Colijn. Geboren: Lena, d. van G. v. d. Meijden en A. VerschoorHendrika, d. van A. van Gooi en H. de GierHendrik, z. van P. de Koning en F. RoubosMarinus, z. van B. de Rooij en H. Schip per Antonie, z. van C. van Mastrigt en J. Lank- haar; Teuntje, d. van D. de Heus en j. van Bur- gelCornelia, d. van J, v. d. Heijden en A. v. d. Stelt. Overleden: C. de Hoog, wedr. van M. Vos, 78 j.J. Donkersloot, 71 j., echtg. van M. Man- demakers G. Schoenmakers, 11 m.D. v. d. Stelt, 77 j., wed. van J. EwijkJ. G. Prujjsen, 21 m.; R. Teuling, 7 m.D. de Ruvjter, 56 j., wedr. van M. de Graaf; J. V. Hooren, 49 j., echtg. van C. HaaringJ. Teuling, 58 j., echtg. van J. Schad- deleeD. Bos, 4 m.C. v. d. Wiel, 42 j., wedr. van T. HeijcoopA. v. d. Stelt, 76 j., wedr. van G. Ritmeester; L. J. van Herwijnen, 47 j. Wij hebben indertijd melding gemaakt van de ingestelde vervolging tegen H. C. de B., een 18jarig koffiehuisbediende, die beschuldigd wordt in den avond van 11 Maart jl. te 772 uren in de Scheve- ningsche boschjes op den snrveilleerenden bosch- eu veldwachter Snoock een revolverschot te hebbeu gelost, waardoor deze in het rechterbovenbeen ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2