BEKENDMAKING. büitenlanjdT BINNENLAND. ken dat ze wis en zeker verliezen moet. Men zou degenen, die de maatschappij zulk een dienst wilden bewijzen, krankzinnig noemen. Neen, dergelijke inrichtingen vereischen een degelijk bestuur dat betaald moet wor den uit de winst der ingelegde sommen en hier behoeft niemand aan filantropie te den ken. Wanneer men deel neemt in een verze kering op 't leven, dan geeft men zijn nabe staanden niet over aan de goedheid van de heeren, maar deze zijn verplicht, de wet zou ze er bij nietnakoming toe noodzaken, het vereischte bedrag uit te keeren. 't Is een spaarbank, zoo'n verzekering, maar eene, waaraan oneindig meer vast is, dan aan onze gewone spaarbanken. Iedere levensverzeke ringmaatschappij telt dan ook onder haar bestuurders een of meer wiskunstenaren. „En als nu zoo'n maatschappij springt, vóór ik mijn hoofd neerleg, hoe dan Dan zijt ge uw geld kwijt, dat is zoo goed als zeker. Gewoonlijk blijft er in zulk geval meer tekort dan saldo over. Dat is een open antwoord op een vraag, die in alle tijden reden van bestaan had. Hoewel 't in onze dagen zeer slim schijnt te staan met de eerlijkheid der menschen, moet niemand denken, dat die eerlijkheid in vroeger tijd van beter gehalte was. 'tls waar, 't is gevaarlijk uw geld in de han den van een ander te geven. Vooral wan neer ge dien ander niet door en door kent. Maar eilieve, de levensverzekeringmaatschap pijen worden niet maar op speculatie opge richt. De regeering bemoeit zich wel dege lijk met hare grondslagen. En wanneer nu na jaren gebleken is dat een maatschappij nimmer aan haar verplichtingen is tekort gekomen, gelijk b.v. The London Assurance, die van 1720 af bestaat en vele anderen, zoudt ge dan aan zulke welvarende lichamen niet even goed uwe spaarcenten toe vertrou wen als aan de spaarbanken hier en elders We willen in een volgend opstel 't een en ander over de inrichting zulker maat schappijen, in 't bijzonder die uit ons land, ter sprake brengen, waarbij we dan tevens gelegenheid hebben nogmaals op de meer of minder soliditeit terug te komen. HEUSDEN, 20 Mei. t Donderdagavond omstreeks half twaalf ure, wilde zich een reiziger naar het logement aan de haven begeven. Vermoedelijk door de duisternis misleid, is hij van den trap gevallen, tegenover Café Lelie en te water geraaktgelukkig werd zijn benarden toestand door twee personen opge merkt, die hem op het drooge brachten, zoodat hij met den schrik en eeu nat pak vrijkwam. t DALEM Op Woensdag, 4 Juni a.s. zal in het Polderdistr. Tielerwaard eene verkiezing plaats hebben van vier Hoofd-Geërfden voor de perio dieke aftreding van de h.h. J. J. Hasselman, A. Heuff Gz., B. G. J. Versteegh en Mr. G. J. Kolff, welke laatste tevens ontslag genomen heeft uit bovengenoemde betrekking. t Op Zaterdag, 24 Mei a.s. zullen de Leden der afd. Vijfheerenlanden, Alblasserwaard en Arkel beneden de Zouwe der IIoll. maatsch. van land bouw in de Roskam te Asperen eene vergadering houden, waarin o. in. de middelen zullen besproken worden tot uitbreiding der veemarkten te Gorin- cliem. t KAATSHEUVEL. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. alhier, de heer R. J. Jannette, thans te Drachten c. a. t WERKENDAM. Z. M. heeft benoemd tot notaris, binnen het arrondissement 's Hertogen bosch, ter standplaats dezer gemeente, de heer J. Kerkhoven cand.-notaris alhier. t BABYLONIENBROEK. De heer A. Verheul heelt tegen 1 Aug. a.s. eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als hoofd der openb. school. Circa 50 jaren was hij werkzaam bij het onderwijs, waarvan hij 23 jaren in zijne tegenwoordige be trekking doorbracht en steeds met de meeste toe wijding de zaak van het onderwijs behartigde. De gemeente verliest in hein een verdienstelijk onderwijzer. Moge hij nog cenige jaren de zoo welverdiende rust in vrede genieten. t ANDEL, 15 Mei. lieden had alhier de ge combineerde vergadering plaats der gewestelijke vereeniging „Noord-Brabant" van 't Nederlandsch Onderwijzers-genoptschap en der onderwijzers in het arrondissement Heusden, onder presidium van den arrondissements-schoolopziener. Punt A, „Het behandelen van eene leesles", werd ingeleid door den heer Weeda. Dat eene leesles, geëigend aan de ontwikkeling van het kind, een paedagogisch hulpmiddel bij uitnemend heid is, voor hen, die over de noodige werkkracht kunnen beschikken, vond algemeene instemming. Het voorafgaand al of niet door den onderwijzer voorlezen met verklaring en opheldering werd uitvoerig besprokenalsook het zelfzoekeu van den leestoon, met verwijzing tevens op het wen- schelijke eener voorlezing door een der meer ge oefende leerlingen. Het aansporen der kinderen om te vragen, als hun een of ander niet duide lijk was, werd nog als nuttig aangegeven, en vooral ook gewezen op het noodzakelijke dat zij na afloop der les den inhoud in eigen bewoor dingen moeten wedergeven. Dat eene leesles niet in eene taalles ontaarden mocht, werd door nie mand weersproken. Van punt B, „Invloed van den onderwijzer bui ten de school," was de heer Braams de inleider. Zijne stelling, dat, wie het vertrouwen der kin deren had gewonnen zich ook grootendeels van dat der ouders had meester gemaakt, vond blijk baar bijvalalsook dat het hem daardoor moge lijk wordt om bij volksvooroordeelen in allerlei maat schappelijke toestanden een heilzamen invloed op zijne omgeving uit te oefenen maar dat tevens daarbij de meeste omzichtigheid ten aanzien van het hoewaar en wanneer, dient in acht te wor den genomen. De heer J. B. de Boer van der Leij was inlei der van punt C, „Het onderwijs op de lagere school, van aanschouwing uitgaande, vooral bij eerstbeginnenden, zij steeds aanschouwelijk." Spreker wees o. m. op het verkieslijke om de voorwerpen, in plaats vau door afbeeldingen, in natura ter beschouwing te geven als meer be vorderlijk aan eene ruime en gepaste keuze, eene breedere opvatting, eene duidelijke voorstel ling en eene vergelijkende onderscheiding. Eene verzameling, aanvankelijk van inlandsche gewassen voor de school, werd daartoe als zeer doelmatig en weinig kostbaar voorgesteld. Nog O C O kwam daarbij het nut van microskoop en loup ter sprake, doch hiertegen werd aangevoerd, dat die voor een gewone school wel niet te kostbaar, maar nogal omslachtig en tijdroovend waren gebleken. Bij puntD.„Het ondersteuningsfonds van hetNed. Onderw. Genootschap" wees de heer de Moor op de, tot heden, zoo weinige deelneming in de pro vincie N.-Brabant, aan deze zoo nuttige instelling. Op de hulp, die in weerwil daarvan toch verleend was aan sommigen om de contributie voor de levensverz kering te voldoen en aan de weduwen van onderwijzers, die, bij leven te zie kelijk waren geweest om in eene dusdanige maat schappij te worden opgenomen. Verder gaf spreker eenige middelen aan tot meer algemeene, meer uitgebreide deelneming. Toen de heer Schoolopziener hierop nog een hartelijk woord van aanbeveling volgen liet, verklaarden bijna allen, die nog geen leden waren, zich bereid tot het storten van eene jaarlijksche contributie. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te Groningen, werden benoemd de heeren Mussert van Werkendam en Raams van Almkerk. t17 Mei. Donderdag 1.1. hadden een 3-tal heeren het ongeluk, dat hun paard, inplaats van hen veilig naar hunne woonplaats te brengen, hen onder de gemeente Babyloniënbroek, schrikkende van eene hondenkar, onverwachts in eene pas uit gegraven sloot terecht bracht. De heeren kwamen met den schrik en een zeer ontdaan en bemod- derd pakje vrij. Paard en rijtuig hadden mede geen letsel bekomen. Donderdag is te Amersfoort bij de wed. V. die in hare woning zat te ontbijten, eensklaps een der muren van haar woonvertrek ingestort. Eene groote hoeveelheid cement en kalk, welke bij haar buurman, een stukadoor, tegen hare woning was opgestapeld, was de oorzaak van dit onheil. Onder steenen en kalk bedolven, werd de ongelukkige weduwe in deerniswaardige)! toestand en met ge broken beenen naar het ziekenhuis vervoerd en men vreest voor haar leven. Hare dochter had nog juist den tijd het onheil door de openstaande deur tc ontvlugten. Zaterdag is te Amsterdam van de scheepswerf der Gebr. C. en J. von Lindern met goed ge volg te water gelaten, het barkschip „F. L. von Lindern," groot 1000 ton, dat gevoerd zal wor den door kapt. C. Spaarndam. Een 27-jarig arbeider te Warga, W. A. K. ge naamd, die zich reeds aan onderscheidene jacht wet-overtredingen had schuldig gemaakt, door o. a. meermalen te jagen bij nacht, zonder jacht akte of wel op een anders grond, had in den nacht van 13 op 14 December j.l. den jacht opziener Merema, die hem op stroopen betrapte, bedreigd te zullen doodschieten als hij hem ver der naderde, waarna hij zijn geweer op den op ziener aanlegde en aftrokgelukkig ketste het wapen. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft hem in hooger beroep veroordeeld tot één jaar celstraf en eenige geldboeten. In deze week zal er te Amsterdam een aanvang worden gemaakt met het plaatsen der gebouwen voor de internationale landbouwten- toonstelling, op het bekende terein achter het nieuwe Rijksmuseum. Onder die gebouwen wor den ook gerekend eenige ruime stallen voor het groot aantal rundereu en paarden, die worden verwacht. „De Maasbode" meldt, dat een Nederlandsch pelgrim te Rome is aangekomen, die den 16n Febr. 's-Hertogenbosch verlaten heeft en te voet derwaarts gereisd is. Zijn doel was het graf van Pius IX te bezoeken. Van de 5 paren, die 50 jaren geleden op den zelfden dag te Leeuwarden, in het huwelijk tra den vierden dezer dagen 4 hun gouden bruiloft. In een herberg te Rouveen kwam een polder gast om te ontbijten, en gebruikte behalve 2 borels en voor 5 cent noten39 rauwe kip eieren. Een metworst, die hij aan een en ander nog wenschte toe te voegen, werd hem geweigerd. Zekere A. v. d. P., grondeigenaar te Rotterdam, vervoegde zich onlangs bij mevr. de wed. v. M. Tiel, aan wie hij eene som 1672 verschuldigd was voor geleverde steenen, met verzoek 15 per cent op die rekening te laten vallen en quitantie te geven voor het volle bedrag, willende hij on der die voorwaarde de schuld afdoen. Zijne zaken gingen zoo heette 't hard achteruit en een bankroet stond voor de deur. Mevrouw v. M., bevreesd dat zij later nog meer zou moeten ver liezen, nam het aanbod aan, te meer daar een zekere J. v. d. G.. timmerman en opzigter van v. d. P's. in aanbouw zijnde woningen, die hem vergezelde, het verhaal bevestigde. Na onderzoek is echter gebleken, dat geen faillissement aan staande was en de zaken van v. d. P. in zeer goeden staat waren. De politie werd met de quaes- tie in kennis gesteld en na afloop eener gehouden instructie heelt de rechtbank te Tiel, in raadka mer vergaderd, deze zaak naar de openbare terecht zitting verwezen. (N. R. Ct.) Uit Wageuingen meldt men „Het jaar 1884 zou een meikever-jaar zijn bij uitnemendheid, werd eerst gezegd. Gelukkig eehter is die verwach ting niet uitgekomen. Wel werden weer een aantal van deze diertjes naar elders gezonden waar ze als speelgoed voor de kinderen werden verkocht, maar men ziet er maar weinig in vergelijking met vroeger, toen men in den kevertijd bijna geen bladeren aan de boomen zag en er duizenden dood op den weg lagen. Blijkbaar zijn deze dier tjes naar elders verhuisd, doch het is ook mogelijk dat het vangen en koken van eenige honderden mudden, voor eenige jaren, eene kolossale oprui ming er onder heeft te weeg gebracht. „Voor de wandelaars van hier en elders is het een genot, dat men voor een groot deel van de plaag verlost is." Voor de betrekkingen van huismeester en huis meesteres in het nieuwe Sophia-Ziekenhuis te Zwolle, op eene jaarwedde van fA 600 voor bei den, benevens vrij woning, voeding en geneeskun dige behandeling, hebben zich 73 paren sollici tanten aangemeld. Een paard van eenen sleeper te Arnhem schrikte voor den spoortrein. De voerman kwam daardoor in aanraking met de kar, werd aan het ruggemerg beleedigd en is thans geheel verlamd. Een jeugdig wreedaard, nauwelijks 8 jaren oud, heeft in de nabijheid van Vlissingen, in koelen bloede een schaap, hetwelk 3 lammeren had, met een scherpen bijtel totaal den hals afgesneden. Het wreede kind heeft na deze daad van moed wil den nacht in het politie-bureau doorgebracht. Eene dame te Arnhem, meende 1.1. Vrijdag op de vischmarkt inkoopen te doen. Voor 't gemak had zij hare porteinonnaie, waarin omstreeks 8, in den achtermantelzak gestoken. Eensklaps voelde zij daarin iets bewegen en had nog even tijd een kleinen jongen, die van de aangeboden gelegen heid gebruik had gemaakt, om zich deze toe te eigenen, na te oogen. Het is jammer voor de dame, maar na zooveel herhaalde waarschuwingen door feiten en woorden, wordt het medelijden toch gering met haar, die het slachtoffer der dwaze mode zijn. (A. C.) De predikanten der Ned. Herv. gem. te Am sterdam hebben besloten den sterfdag van Prins Willem I op 10 Juli e. k. kerkelijk te herdenken door het houden van één of meer godsdienstoefe ningen, opzettelijk aan dit doel gewijd. Naar de „D. Ct." met volkomen zekerheid kan mededeelen, is door ds. Jacob Eigeman, voor het Geref. Centraal Weeshuis, een flink heeren huis aangekocht op één der beste standen te Dor drecht. Weldra zal het als Weeshuis worden ingericht, terwijl een aanzienlijke, die zich reeds vroeger niet onbetuigd liet, hem, uit blijdschap over dien aankoop, onmiddellijk f 500 ter hand stelde, een tweede f 100, een derde f 25, enz. enz. Het nieuw gebouwde weeshuis te Neerbosch, bij Nijmegen, is thans geheel afgewerkt en ge meubileerd, en zal nog voor het einde vau deze maand geopend en in gebruik genomen worden. 120 weezen, waarvoor reeds voorlang plaatsing was aangevraagd, zullen dan weder worden opgenomen, zoodat met het getal dergeuen die reeds aanwezig zijn, voortaan 800 kindereu in de inrichting ver pleegd zullen worden. De „Dord. Crt." verhaalt van een zeldzaam vruchtbaar oord. Het is de bouwmanswoning „Zui- derhove", aan den Zuidendijk onder Dubbeldam, bewoond door den landbouwer K. Van Pelt. Bin nen tweemaal 24 uren werden daar in deze week door een kip 19 en door een eend 14 kuikens uitgebroed, wierp een hond 9, een tweede hond 8 en een konijn 11 jongen, terwijl last not least de vrouw van den bewoner een welgeschapen dochter ter wereld bracht. In het geheel dus za gen op die hoeve 62 nieuwe wereldburgers bin nen twee dagen tijds het levenslicht. In een gezin te Delftshaven zijn 4 kinderen aan de mazelen overleden. Aan boord van het in de Binnenhaven te Nieuwediep liggend Neder- landsch barkschip „Houtvaart" is de lichtmatroos De J. van de gaffel op dek gevallen. De onge lukkige was bijna terstond een lijk. De stoom boot „Leeuwarden", op reis naar Amsterdam, is door de stoomboot „Heemstra" met gebroken cylinder te Harlingen binnengesleept.. Vrijdag SCHOUW VOERING. Burgemeester en Wethouders van Heusden bren gen ter konnis van de ingezetenen, dat op Zaterdag den 24 Mei a. s. des namiddags schouw zal worden ge voerd over straten, goten en riolen binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan bet bepaalde bij art. 1 der algemeene politie-verordoning, volgens hetwelk de gebruikers of eigenaars van panden alsdan gehouden zijn de straten voor hunne gebou wen of erven ter halve breedte van alle gras, ruigt. of vuilnis gezuiverd en behoorlijk geschrobd en af gespoeld te hebben, terwijl goten en riolen zullen moeten gereinigd zijn. Heusden, 15 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H O N C O O F. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. (Herplaatsing wegens -misstelling.) Een nieuw toestel om menschen te redden, die bij brand nog slechts uit de vensters der bovenste vrru.fi4ng een uitweg zoudeu kunnen vinden, be- siaat uit een mortier, geplaa. st op een gewoon maar stevig voer;uig, dat mot den moest mogelijken spoed naar de plaats van het onheil moet worden vervoerd. Naast don mortier is een buigzame ladder van metaal dra ui op een diaaiende spil geplaatst, aan de ui inden waarvan een kogel is bevestigd, waar mede de mortier geladen wordt met ;een hoeveel heid kruit, overeenkomstig de draagkracht die men aan den kogel wenscht te geven. Zoodra de toestel vóór het in brand staande gebouw gekomen is, worden de paarden afgespannen, de wielen van het voertuig door middel van metalen pennen vastge zet en de mortier zoo gericht, dat de kogel over den gevel op het dak neerkomt. Door zijn eigen zwaarte valt de kogel door het dak en biedt, dan een vol doend gewicht aan, om de daaraan vastgehechte ladder te bezigen voor personen, die zich uit de vensters daarmede in verbinding kunnen stellen. De Frausche fabriek van dynamietpatronen te Honfleur is Dinsdag in de lucht gevlogen. Drie mannen en twee vrouwen vonden daarbij den dood en vijf personen werden ernstig gekwetst. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Van het vraagstuk der bestuurbare luchtschepen, heeft nu een Duitsch ingenieur, de heer Albin Wald, naar hij beweert, de oplossing gevonden. Hij heeft te Berlijn een bureau veor de practische lucht scheepvaartopgericht en tracht nu de noodige gelden (300,000 Mark) bijeen te krijgen voor het bouwen van twee groote bestuurbare luchtschepen volgeus het door hem uitgevonden systeem. Hoe grooter, volgen3 hem, de luchtschepen zijn, des te veiliger zullen zij wezen. Men zou ze zelfs voor duizenden menschen kunnen inrichten. De heer Wald gelooft zoo vast aan het welslagen zijner onderneming, dat hij den aandeelhouders een tantième van 100 in de jaarlijks te behalen winst belooft, en dan nog rekent een aanzienlijk bedrag voor zichzelven over te houden. Alle jaren worden er aan- deelen uitgeloot, en de gelden der aandeelhouders zouden bij een bankiershuis belegd worden, hetwelk er voor instaat dat er niets voor een ander doel dan de onderneming gebruikt zal worden, In Duitschland schijnt men over het algemeen de groote verwachtingen van den heer Wald niet te deeleu. Althans hij kon in zijn vaderland, dat hij gaarne uitsluitend de eer der invoering van zijn nieuwe uitvinding had gegund, de noodige gelden niet bijeenkrijgen, en hij wendt zich nu tot belangstellenden in het buitenland. Of hij daar slagen zal, en of men werkelijk eer lang, zooals hij verwacht, met volkomen gerustheid maandenlange reizen door de lucht zal kunnen onder nemen..., Wie weet het In onzen tijd van wetenschap pelijke wonderen i3 niets onmogelijk te achten. aMMMEWMMMMB—WHWa—■—PSflW—B—M—W—M (Te laat ontvangen voor het vorige nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2