ADVERTENTIEN ainsi-, snij-en araaiwerK in ivoor enz., r aan le. besteden 's-HERTOGEft JtOSCH. Veen bij Heusden. Wetsontwerp tot verlegging van de rivier de Maas. RECHTSZAKEN. Gemengd Nieuws. Afloop van Aanbestedingen. ADVERTENTIEN. LAND- EN TUINBOUW. 315(le Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. A. G. Overes, Ie kwaliteit BILJART BALLEN met garantie. 1 te De Werken lo.Het vergrooten en verbe teren der School te De Werkenmet bijbehooren- de werken; 2o. Het doen van verbeterin gen aan de School te Sleeuwijk. MULLER JISKOOT. STOOMT ABAKSEA BRIEK Algem. xldvertentie - Bureau Plaatsing van Advertentiën in alle bladen der wereld. WASCHBOEK, BONBOEKJE, Leesgezelschap Aanteekenboekje. avond te kwart over tienen brak te Middelburg brand uit in de broodbakkerij van den heer P. G. De W. op de Rouaansche kade. Spoedig was de brandweer inet eenige spuiten ter plaatse en kon den de vlammen tot in het benedengedeelte, de bakkerij, beperkt blijven. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, zoodat alleen materieele scha de wordt geleden. Huis eu iuboedel zijn verze kerd. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in het geraken van een vonk tusschen de in de bakke rij aanwezige droge takkenbossen. De arr.-rechtbank te 's Hage heeft isteren uit spraak gedaan in de zaak van H. C. de B., koffie- hnisbediende, wien ten laste werd gelogd, dat hij op den boschwachter Snoek in de Scheveniugsche boschjes moedwillig een pistoolschot zou hebben gelost, gevolgd door rebellie tegen de politie. Bij haar vonnis achtte de rechtbank, zich ver- eenigende met het oordeel van den wopoahandelaar- desknndige, dat de minste beweging het pistool, van de soort als ter terechtzitting aanwezig', kon doen ontbranden, het volledig bewijs niet geleverd dat bekl. het pistool op de b «i -f. van den veld wachter zou hebben gericht, evenmin als zij de overtuiging had dat bekl. de bedoeling had op den beambte te schieten. Mitsdien werd D. B., van dit feit vrijgespro- k e n maar schuldig verklaard aan den, na de wor steling, tegen de politiebeambten gepleegden weer stand en te dier zake tot eene cellulaire gevange nisstraf van 15 dagen veroordeeld. Tot in het midden der vorige eeuw bestond in Hessen, een deel der Rijn-provincie en Weslfalen nog de gewoonte, dat de jonge mannen op den avond van den eersten Mei of reeds op den vorigen avond, onder de groote dorpslinde bijeenkwamen, teneinde de huwbare meisjes uit hot dorp, voor het. volgende jaar te verdoelen, d. w. z. te verloten, of na goedvinden aan den meestbiedende toe te wijzen. Het meisje, dat hij deze gelegenheid aan een jongen man ten deel viel. werd dan zijn »Meileen« ge noemd, omdat hem juist dit bekoorlijke geschenk in do maand Mei voor een jaar ter leen werd ge geven. Aan deze verloting of verkooping namen niet alleen de zonen der grondbezitters, maar ook de dienstboden deel. Toch werd het verschil in stand volstrekt niet opgeheven, want geen dienstmeid, al was zjj nog zoo mooi, kon het deel worden van een grondbezitter, noch werd ooit eene boeren dochter, al was zij ook nog zoo leelijk, het «Mei- leen» van een knecht. De dorpsschoonen zeiven waren met deze wijze van verdeelen zeer ingenomen. Dit kwam hoofd zakelijk hiervan, dat bij de verdeeling steeds re kening werd gehouden met reeds aangeknoopte be trekkingen, terwijl zij bovendien het recht hadden om den man, die haar was toegewezen, te weigerou, wanneer hjj haar niet beviel. Dit geschiedde dan door hem bij het eerstkomende feest een dans te weigeren. Werd echter de jonge man in genade aange nomen, dan gaf het meisje haar toestemming te kennen, door bij het eerste feest haar hoed met bloemen te tooien en den eersten dans met den toegewezen man te doen. De jongeling moest dan gedurende een jaar zijn »Meil#en< ridderdiensten bewijzen, haar bij wandelingen geleiden, bij feesten met haar dansen, in een woord haar allo kleine diensten bewijzen, die een meisje van haar min naar verwacht. Als eerste hulde plantte hij voor haar huis een meiboom dieu hij zelf steeds moest verpleegen, terwjjl eerst, als do proeftijd was af- geloopen, het huwelijk werd gesloten. Iu de Duitsche bladen maakt de volgende aar digheid opgang: Een reiziger in Afrika, die eene tante van een inlandsch hoofd had mishandeld, werd deswege tot vijf kisten glaspaarlen veroor deeld. In de kwittantie heette het, dat de veroor deeling geschiedde wegens wegens «Hotten- tottenpotentatentantenatteutaat. KERKNIEUWS. Nedekl. Hekv. Gemeente. naar Besoijen, F. J. C. Schook te Op- en Neder- Andel; Aalburg J. H. Bonman te Leerbroek; Ot- terloo op de Veluwe, H. Bax te Doornspijk; Zeven huizen, J. R. van Kooij te PesseWoubrugge, J. L. van Apeldoorn te Enter; Zuidzande (cl. IJzen- djjke) J. Hoek, cand. bij het prov. kerkbestuur van Z.-HollandGraveland, W. van den Berg te Schaarsbergen bij Arnhem; Lensden (cl. Amersfoort,) H. H. Barger te Kerkworde; Vreeswijk(prov.Utrecht,) L. Wagenaar te Wons c. a.; Terneuzen en Klaas waal, A. van Veen te Scherpenisse Vlaardingen, P. N. Pikaar te Overschie Noordwijkerhout, H. G. van Endt cand. te UtrechtColijnsplaat, J. G. Steen beek te KetelHarlingen, Muller te Wolsum V Gravenpolder en Rilland Bath, P. F. van der Nieuwenhuizen, cand. te Dordrecht; Nije-enOude Horne, J. Kapteijn te OldeberkoopGroot-Scher mer, W. A. van der Scheer te AbbenbroekFond- gum, J. Heeringa te Tjerkgaast c. a.Oudega c. a., J. P. Eringa, cand.Grootebroek, W. Haverkamp te Venhuizen. naar Wageningen, J. W. F. Roth Sr. te Berkel en Rodenrijs. voor Eersel, J. W. Nijenhuis te Eist; Zierikzee, D. W. Schnnring te Bergen-op-ZoomBlokzijl, Jonker te Wilsnm bij Kampen. Chr.. Geref. Gemeente. voor Barendrecht, E. van het Loo te Sliedrechfc. Uit het land van Heusden en Altena wordt aan de N. Rott. Ct. geschreven: Het wetsontwerp betreffende de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas, heeft hier in vele opzichten teleurstelling gebaard en waneer het onge wijzigd mocht worden aangenomen, zouden de belangen van deze welvarende streek, opgeofferd worden aan die van andere gedeelten der provincie. Het hoofddoel van geheel het ontworpen werk is de waterbevrijding vaa Noord-Oostelijk Noord-Brabant en algemeen is in de provincie het streven om dat doel te bereiken toege juicht, maar even algemeen heeft men erkend, dat het niet mag worden verkregen ten koste van liet Noord westelijk gedeelte der provincie, dat zich terstond bedreigd zag, toen liet plan tot aanleg van een nieuwe rivier ter sprake kwam. Voor ieder tucli, of hijeenig begrip heeft van waterwerken of niet, is het duide lijk, dat geheel de landstreek, waardoor de nieuwe rivier zal worden gegraven, volstrekt geen voordeel, alleen slechts nadeel van haar kan hebben. Een aan zienlijke hoeveelheid kostbaar land gaat verloren, de communicatie-wegen worden verbroken en verstoord en dertien gemeenten worden afgesneden en tot een eiland gemaakt. En geen enkel voordeel van eenig belang staat voor de bewoners van Noordwestelijk Noord-Brabant tegenover al die nudeelen; alleen de bewoners van andere, hooger gelegen streken worden gebaat door het werk en de Regeering schijnt het ternauwernood der moeite waardig, acht te slaan op de klachten en bezwaren die dezerzijds zijn ingebracht. Met den meesten ernst toch is er op aangedrongen, dat althans door ééne vaste brug over de nieuwe ri vier de gemeenschap voor het land van Altena met het overigen Noord-Brabant voor goed zou worden verze kerd, een eisch, die zeker niet te hoog kan worden geacht tegenover hetgeen men ten behoeve van anderen zal moeten opofferen, en wat antwoordt de Minister? «Verschillende bezwaren zijn ingebracht tegen de voorgestelde overgangen der rivier door middel van stoombooten en pontveren. Het maken eener vaste brug te Heusden geschikt om door eene stoomtram te worden bereden, zou ruim f 900.000 vorderen. Een stoombootveer wordt vol doende geacht, evenals tusschen Gorinchem en Sleeu- wijk het geval is, waar de passage volgens opzette lijk gedane waarnemingen grooter is dan die over den Maasdijk bewesten Heusden, welke laatste hoofdzake lijk de passage voorstelt, die aldaar tusschen de beide oevers der nieuwe rivier zal plaats hebben. «Vervanging van het pontveer tusschen Waalwijk en Drongelen door een stoombootveer, zooals onder anderen door de besturen van eenige waterschappen wordt gewenscht, wordt niet noodig geacht, evenmin als de vervanging van het ontworpen pontveer te Ka- pelle door een stoombootveer. «Behalve het stoombootveer te Heusden zullen er toch nog zijn twee op de beste wij/e ingerichte pont- veren te Waalwijk en te Kappelle, en een stoomboot veer te Keizersveer, waardoor ten minste even voldoende kan worden voorzien in den overtocht van de nieuwe rivier als thans door een grooter aantal zeer ongelijk matig verdeelde en bij werking van den Baardwijk- schen overlaat nagenoeg alle onbruikbare overgangen van het Oude Maasje. 't Heeft al den schijn of de Minister den spot heeft wil len drijven met de tot hem gerichte klachten en verzoeken. Harder afwijzing en schraler toelichting is wel niet denkbaar, 't Is gemakkelijk genoeg iets «voldoende» of «niet noodig te achtenmaar op die wijze kan en mag toch eene regeering niet de klachten afwij zen van autoriteiten en bevolking eener land streek van bijna 21,000 hectare met ongeveer 20,000 inwoners, die afgesneden worden van de provincie waartoe zij belmoren, alleen ten bate van anderen. Thans bestaan er uitstekende wegen, en is er over het Oude Maasje altijd vaste gemeenschap op ver schillende punten, 't Is dus onjuist wat de He- geering zegt, dat door de voorgestelde veeren even voldoende in den overtocht van de nieuwe rivier zal kunnen worden voorzien als thans het geval isal werkt de Baardwijksche overlaat nog zoo krachtig, dan bestaat in den tegenwoordigen toestand toch a 11 ij d vaste gemeenschap, en wat zal er van die voldoende voorziening in den overtocht komen in ge val van ijsgang op de nieuwe rivier, die een winter bed van 500 Meter krijgt en dus niet te vergelijken is met het Oude Maasje, niet veel meer dan eene flinke sloot. Is dus de voorstelling der regeering in dit opzicht onjuist, onverklaarbaar is hare redeneering dat een stoombootveer te Heusden even voldoende wordt geacht als 'tusschen Gorinehem en Sleeuwijk. De toestand te Gorinchem en te Heusden kan men niet met elkander vergelijken. Tusschen Gorinchem en Sleeuwijk heeft nooit vaste gemeenschap bestaan, en te Heusden is men nooit afgescheiden geweest. Over Heusden heeft geheel het land van Altena eene uitmuntende vaste communicatie met Noord-Brabant. Deze moet nu verbroken worden om anderen te hel pen, en de Regeering zegt tegen die van Heusden Gij krijgt het net zoo goed als te Gorinchem, alsof dit kon opwegen tegen liet verlies. Tot zoover de N. Rott. Courant. Wij stemmen geheel met bovenstaande in, doch blijven niettemin hopen en vertrouwen op onze volks vertegenwoordiging. Wij hebben het reeds vroeger gezegd en herhalen liet nogmaalsde vergelijking met het verkeer Gorinchem--—Sleeuwijk is hoogst on billijk en zoolang de rechtvaardigheid nog het richt snoer van de Tweede Kamer uitmaakt, zal zij niet dulden dat een welvarende streek in 't algemeen en Heusden in 't bijzonder wordt opgeofferd aan enkele tonnen gouds. Met betrekking tot de groote som voor het groote werk benoodigd en hetgeen verder door het daarstel- len eener vaste brug wordt uitgewonnen (nl. het pontveer tusschen Ilerpt en Bern, dat ook in het ontwerp voorkomt) zou de meerdere uitgaaf toch ook slechts van geringe beteekenis zijn. f TUIL, 17 Mei. Bij de gisteren gehouden aan besteding door den dijkloestel van het polderdis trict Nederbetuwe van het maken van een vak bazaltglooiïng aan den Waalbandijk onder Zandwijk, van heetometerpaal no. 203 tot 12 M. beneden bectometerpaal no. 205, waren door 10 inschrijvers biljetten ingeleverd, waaruit bleek, dat de hoogste inschrijver was Th. van den Boogaard te Leeuwen, voor 4500 en de laagste P. W. van Hattnm alhier, voor ƒ2914, aan wien het werk is gegund. De prijs der goêboter was 1.18 a 1.30 per KG. der weiboter 0.94 a 1.08 per K.G. Kipeieren golden 0.90 a 1.00 de 26 stuks. ZWIJNDRECHT, 19 Mei Als eene bijzonder heid kan van hier gemeld worden, dat er reeds peultjes worden geplakt. De doperwten staan volop te bloeien en hebben reeds ten deele vrucht gezet. De aardappelen, die laatst zooveel door de vorst hebben geleden, staan nu weder prachtig. Prijs van 1000 no. 3756 en 12965; 400: no. 20037; ƒ200: no. 15252; ƒ100: nos. 1627,1999, 6958, 9952, 11510, 12J44, 13799 en 19307. De invloed van dc naaimachine op de gezondheid. Niet. weinigen ziju der meening toegedaan, dat het werken met de naaimachine, inzonderheid met de trap-machine, nadeelig is voor de gezondheid. Die meening is onlangs door deskundigen weer sproken geworden. In het handboek o.a. van den Pruisischeu geheimraad Eulenberg over de openbare gezondsheidszorg wordt de naaimachine een wel daad genoemd, ook omdat zij een einde heeft ge maakt aan het vroegere, ingespannen en voor de gezondheid uadeeligo bezig zijn met de naald. Voorts verscheen in een blad, dat ter gelegenheid van de hygiëne-tentoonstelling te Berlijn werd uitgegeven, een artikel van dr. Ohansen, waarin de naaimachine met warmte verdedigd wordt tegen het vooroor deel, dat uit het oogpunt van de gezondheid tegen haar bestaat. Ziehier wat deze hygiënist daarover schrijft Wat bij allen, die zich met de naald bezighouden, nadeelig op de gezondheid moet werken het on ophoudelijk stilzitten in dezelfde voorover gebogen houding, valt bij het gebruiken van de naaimachine geheel weg. Eene voorovergebogen houding nemen alleen zij aan, die nog niet in het gebruik der naai machine geoefend zijn later gewennen zij zich van zelf aan een goede houding. De beweging met de voeten is van weldadigen invloed op het organisme. De storingen in den bloedsomloop, waaraan zoo vele lijden, die bij hunne bezigheden de voeten mooton stilhouden, worden bij het gebruik van de trapnaaimacbine voorkomen. Bij het in beweging brengen der machine, waarbij zoowel de voet- als been en bilspieren, en bij het arrangeeren en vast houden van het werk, waarbij ook borst-, hals rug- en armspieren moehelpen moeten, wordt eene lichaamswerkzaamheid verkregen, die als zij ge schiedt in «zuivere» lucht, met gymnastische oe feningen gelijk staatdaarom wordt dan ook in Eulenberg's handboek gezegd «Arbeidsters, die vele vole jaren aan de naaimachines zijn werkzaam ge weest, bohouden eene rechte houding, en het wer ken met de voeten geschiedt meestal zonder dat, het eenig bezwaar heeft.» Men heeft er alleen op te letten, dat de stoel, waarop men zit, geschikt is; het best is een stoel met eene breede zitting, die de noodige elasticiteit heeft. Het bovenbeen namelijk moet een goed steun punt hebben. De stoel moet voorts eene gemak kelijke leuning hebben, opdat de rugspieren in de pauzen, die het rangeereu van bet werk meebrengen, behoorlijk rusten kunnen. Natuurlijk moet er ook acht op geslagen worden, dat zij die met de trap-naaimachine werken, niet in hare beweging belemmerd worden door te nauwe kleeren, stijfgobonden kousenbanden, te nauw ge bonden rokken, corsets, enz. Ook op de onderlijfs- orgauen oefent de naaimachine eene gunstigen in vloed uit, en evenzoo op de ademhalingswerktuigen. Onder de vele houderden arbeidsters met de naai machine, die Ohausen waarnam was er geen enkele, die eenige dispositie voor tering vertoonde. Onder haar waren er zelfs velen, wier ouders en broeders en zusters aan tering gestorven waren, eu die hem verzekerden, dat zij, na 10 of 12 jaren onafge broken met de naaimachine te hebben gewerkt, zich wel bevonden en van alle borstlijden waren bevrijd gebleven. Do genoemde arts meende daaruit de gevolgtrekking te mogen maken, dat deze wel dadige, niet vermoeiende bewegingen zelfs lijden den met gestoorden omloop der sappen, bloedge- brek of gebrekkige ademhaling, bij de noodige voor zorgsmaatregelen, wat de lucht betreft, slechts goed kunnen doen. (»Huisvr.«) f Heusden, 17 Mei. Dc prijs der boter is ƒ0.69 a 0.70 per stuk van 6 ons, Grasboter a cent per stuk van 6 ons. Eieren a 3 ct. per stuk. 's Bosch, 19 Mei. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 125 stuks. Do le kwal. gold van 0.62 tot 0.64, 2e kwal. van ƒ0.60 tot ƒ0.62, 3e kwal. van ƒ0.58 tot 0.60 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.14 a 1.22. f Gorinchem, 19 Mei. Bij een aanvoer van on geveer 380 stuks vee, was de handel heden weder minder willig dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 250 a 310; mindere qualiteit 170 a 220; dito vaarzen 150 a ƒ240. Melkkoeien 175 a 230. Vare koeien 140 a 210. Vaarzen 100 a 160. Pinken 40 a 90. Graskalveren a Nuchtere kalveren 6 a 14. Varkens, zware vette 48 a 52 ct. p. KG., minder zware 43 a 45 ct. per KG. Eokvarkens van 6 a 8 weken 7.50 a 13.00 per stuk. UN A Ondertrouwd: F. C. W. NOORDUIJN T. J. VAN HERWIJNEN 's HERTOGENBOSCH en AMSTERDAM Rokin 40, Hofleverancier van HH. MM. den Koning en de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. BEKROOND MET 7 MEDAILLES, o. a. te AMSTERDAM in 1883 met de Gouden en Zilveren Medaille. HOOFDKANTOOR BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente De Werken en Sleeuwijk, provincie Noord-Brabant, zijn voornemens op Zaterdag den 31 Mei 1884, des middags 12 Ure, ten huize van C. Rijkers te De Werkenin het Bestek en teekening liggen ter inzage bij voor noemden Rijkers, terwijl van de bestekken exem plaren zijn te bekomen ter Secretarie der gemeente, tegen f 0.50 elk bestek. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer C. Kentie, Architect te Woudrichem, alwaar mede de teekening ter inzage ligt. De 'aanwijzing in loko zal plaats hebben op Donderdag den 29 M e i 1884, des voormid dags ten tien ure, te beginnen te De Werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, A. VAN WIJK. A. VERSCHOOR. de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. voor PIT BLAD worden aangenomen en accuraat bezorgd door het: NIJGH VAN DITMAR. HoofdkantoorROTTERDAM. FiliaalAMSTERDAM. 1'roef-AdvertentiCn worden op verlangen hij elke prijsopgave kosteloos vervaardigd. De onderstaande boekjes worden op ontvangst an Postwissel franco per post toegezonden door .icn uitgever J. F. C. BRiiCKWILDER te Vlaar dingen. (Ook kan men ze door zijn gewonen Boek- verkooper ontbieden). 'nhoudende 52 dubbele Wasehlijsten, geperforeerd, in carton, met potlood. 3de Drnk. Prijs 0.75. EiJ Onmisbaar boek voor ieder die de Wasch buitenshuis geeft. inhoudende 100 Bons, met geperforeerde Stok. 4de druk. Prijs 0.60. Een nuttig boekje voor ieder die iets op rekening leveren laat. Prijs voor 340 Volgnommers 0.25. Prijs voor 740 Volgnommers 0.50. H Dit boekje beveelt zich aan, boven de bestaande modellen, door eene verbeterde inrichting. Beroepen Aangenomen Bedankt Bedankt Prijzen van 100 en daar boven 4e Klasse. Trekking van 19 Mei. en Nijmegen u Mei lgg4 \V oudrichem, Beide met het leveren van al de daartoe benoo- digde materialen. Contractanten met verschillende Binnen- en Buitenlandsche Couranten. TARIEVEN GRATIS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3