Buitenlanclseh Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, is duidelijk, doch daartegenover staat dat het gevaar voor sterven eens 60 jarigen groot is, waarna natuurlijk de maatschappij beschik king krijgt over het kapitaal. Neem aan u wordt een kind geboren, 't welk ge op 20 jarigen leeftijd een som van 1000 wilt bezorgen. Is't een jongen hij kan die som noodig hebben voor een plaats vervanger, is 't een dochter, welnu dat som metje zal haar niet in den weg staan bij even- tuëele huwelijksplannen. Ge gaat wederom naar de Levensverzekering en deze vraagt u, zoo ge 25 jaar oud zijt, een jaarlijksch be drag van c. 32. Let op dat ge daarvoor de zekerheid hebt, zelfs al sterft ge nog in het zelfde jaar zoodat alsdan de premie slechts éénmaal betaald behoeft te worden, dat dan evenwel uw kind, op zijn 20sten verjaardag de somma van f 1000 trekt. Maar genoeg voorbeelden. Inderdaad, wan neer men deze goed leest en begrijpt, is het dan niet verwonderlijk dat ten onzent nog zoo zorgeloos omgesprongen wordt met het kapitaal dat wij leven en gezondheid noemen? Is het niet betreurenswaardig dat telkenmale opnieuw arme weduwen en weezen, die 't eens goed hadden en 't nu nog goed konden heb ben, aan de publieke liefdadigheid worden aanbevolen? O zeker,'t zou wreed zijn die ongelnkkigen den rug toe te draaien, omdat de man en vader vergeten heeft zijn leven te verzekeren, maar tocli zijn dergelijke aanvallen op de beurs niet als zoovele waar schuwende stemmen tot de levenden om te zorgen, terwijl 't nog dag is, eer de nacht komt? Laat ons hopen dat men aan onze groeve althans dit goeds van ons zeggen kan deze heeft vrouw en kinderen brood verzekerd, ook nog na zijn dood HEUSDEN, 23 Mei. t Door Ged. Staten dezer provincie is aan den heer Van de Yen te 's Bosch concessie verleend tot exploitatie eener stoomtram tusschen Heus- den's Bosch en DrunenWaalwijk. t Naar wij uit goede bron vernemen is de restauratie der openbare school alhier door Ged. Staten goedgekeurd. t VEEN, 21 Mei. Bij de heden alhier gehou den vergadering van stemhebbende ingelanden van het waterschap „Veen" was o. a. aan de orde de verkiezing van leden in het bestuur, tengevolge eener periodieke aftreding. De heer Jan Blankers werd herkozen met 22 van de 23 uitgebrachte stemmen en gekozen de heer Corstiaan Blankers met 12 stemmen. t NEDERHEMERT, 21 Mei. De heer J. Schip pers, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Zwolle, en heeft tegen 1 Juli a. s. zijn ontslag bij eerstgenoemde gemeente aangevraagd. t GIESEN. In het onder deze gemeente be- hoorende gehucht „Giesensche Eng" is 13 Mei 11. eene zeer belangrijke breukoperatie verricht aan een jongen van 15 jaren, door dr. C. de Ridder van Gorinchem, geassisteerd door den heer F. J. van Dusseldorp te Almkerk. Door Gods goedheid maakt de patient het bij zonder goed, zóó goed zelfs, dat hij van het oogenblik af, dat de operatie heeft plaats gehad, niet de minste smart meer gevoeld heeft. (Ingez.) t ZUILICHEM, 19 Mei. Heden voormiddag omstreeks 10 ure kwamen alhier te voet aan twee kinderen uit de weesinrichting te Neerbosch, die daar Vrijdag j.1uit deze gemeente naar toe gebracht waren. Als men bedenkt dat één dezer twee kinderen 8 jaar is, hetwelk den afstand van ongeveer 14 uren heeft afgelegd, dan behoeft men niet te vragen, hoeveel moeite en inspanning het hun gekost zal hebben. Morgen worden zij weder naar Neerbosch overgebracht. t WERKENDAM. Zaterdag 17 Mei was in een enkel oogenblik de geheele gemeente in fees telijke stemming, overal wapperde in ondenkbaar klein tijdverloop de nationale driekleur, toen het telegrafisch bericht ontvangen werd van de be noeming tot. notaris van den algemeen geachten en beminden heer J. Kerkhoven. Was het voor alle gemeentenaren een droevig oogenblik geweest toen den heer IV. J. van der Eist op verzoek eervol ontslag werd verleend uit zijne betrekking op 1 Mei 1.1., bij allen was het toch troostvol te weten, dat men de hoop mocht koesteren op zulk een waardigen opvolger. Zeker zal het zeld zaam zijn, in eene gemeente twee personen te hebben, die door hunne soliditeit in hunne betrek king en hunne waarlijk vriendschappelijke ver houding tot elkeen in zulk eene mate de alge- meene sympathie mochten deelachtig worden. Allen hopen dan ook dat het den nieuwen titularis in zijne betrekking moge gaan als zijn waardigen voorganger. Naar aanleiding van het bezoek door onzen Koning thans aan België gebracht, herinneren wij dat reeds 221/s jaar geleden Willem III in Luik de gast is geweest van Koning Leopold I. Toen n.l. onze Koning op 19 Oct. 1861 v.id een bezoek aan Napoleon III te Compiègne gebracht, naar Nederland terugkeerde, werd hij 's avonds te Luik opgewacht door den Koning der Belgen met den Kroonprins, den tegenwoordigen Koning Leopold II. De vorsten werden daar met veel gejuich en praal begroet, toen zij door de stad reden en zich op het balcon van het paleis vertoonden en Luik was geïllumineerd. Beiden zaten aan een feestmaal aan, waar onze Koning zijn dank betuigde voor de ontvangst door een dronk op Leopold I, die op even hartelijke wijze antwoordde. Den Kroonprins overhandigde onze Koning toen het grootkruis van den Nederl. Leeuw. Na het diner werd hem een serenade gebracht. Den volgenden ochtend bracht Leopold zijn gast naar het station, waar zij af scheid namen, onder betuiging van hun wederzijd- sche vriendschappelijke gevoelens. Onze Koning noemde het aanknoopen der vriendschappelijke be trekkingen een heuchelijk feit voor beide natiën en achtte zich gelukkig te zien, hoezeer Leopold door zijn volk bemind werd. De Belgische en Nederlandsche telegrafisten, die de tijding dezer gewichtige gebeurtenis verspreid hadden, brachten elkander bij die gelegenheid hun groeten en gelukwenschen over. De Commissie voor de tentoonstelling van voor werpen, betrekking hebbende op het leven en den tijd van Prins Willem 1, die op 10 Juli te Delft zal worden geopend, heeft een circulaire verspreid, waarin zij den bezitters van zulke voorwerpen ver zoekt om eene opgave van hetgeen zij tot het voorgestelde doel tijdelijk willen afstaan, zooals documenten, schilderijen, portretten in olieverf, pastel, gravuren, platen, munten, penningen en zegelsboeken en handschriftenvoorwerpen van verschillenden aard, huisraad, kleeding, beelden, monumenten enz. De Commissie koestert het vertrouwen welwil lende medewerking te vinden, om zooveel mogelijk het leven van den Zwijger aanschouwelijk voor gesteld te krijgen. In menig raadhuis, kerk, ge sticht of museum toch bevinden zich voorwerpen, die uitstekend voor dat doel zullen geschikt zijn, alsook vooral bij particulieren. De tentoonstelling zal gedurende eenigen tijd> b. v. zes weken, in een der zalen van de Poly technische school te Delft gehouden worden. Een catalogus zal worden opgemaakt, waarin de omschrijving der voorwerpen, alsmede de name:: en woonplaat-en der inzenders, voorkomen. De Commissie zal al het mogelijke doen voor de zorgvuldige bewaring en behandeling der voor werpen, doch kan zich ingeval van beschadiging of verlies daarvoor niet aansprakelijk stellen. De voorwerpen zullen desverlangd tegen brandschade verzekerd worden. De uitreiking der bekroningen aan de Neder landsche inzenders op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling van Amsterdam, in 1883 toegekend, zal plaats hebben op Zaterdag 24 Mei a.s. in het gebouw der vereeniging „de Vrije Gemeente," Weteringschans te Amsterdam, des namiddags ten 2 ure. H.H.E.E. de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Koloniën, van Waterstaat, Handel en Nijverheid hebben hun voornemen te kennen gegeven om deze plechtig heid bij te wonen. Tengevolge van het groote aantal bekroningen, aan Nederlanders in de ver schillende afdee.lingen toegewezen, is besloten alleen de eerediploma's en afdrukken der „gouden me daille" deze laatste zelfs zonder het daarbij behoorend diploma uit te reiken. Het getal der bekroningen van de beide genoemde soorten bedraagt reeds =b 500. Men zal alleen de namen oplezen van hen aan wie zilveren- en bronzen medailles of eervolle vermeldingen zijn toegekend. De diploma's en medailles, die niet op 24 dezer uitgereikt zullen worden, zullen aan de inzenders zoo spoedig mogelijk toegezonden worden, hetzij. direct, hetzij door tusschenkomst van de com- missiën en correspondenten in de provinciën en in de Koloniën. De tweedaagsche retourbiljetten op den Ned. Rhijn- spoorweg, welke des Zaterdags worden uitgegeven, zullen gedurende den zomerdienst voor de terugreis geldig zijn tot en met den daarop volgenden Maandag. Ook te Harlingen heeft men een eedsquaestie gehad. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. M. Huizinga, verklaarde bezwaar te hebben tegen het zweren volgens het eeisformulier. De voorzitter kon hem echter niet zonder eed toelaten, daar de heer Huizinga, hoewel de zoon van een doops gezind predikant, zelf niet behoorde tot een kerk genootschap, dat het eedzweren verbiedt. De heer Huizinga legde daarop den eed af, nadat hij vooraf verklaard had daaraan geen waarde te hechten. In een buitengewoon „Politieblad"" wordt thans ook gesignaleerd Willem Arend Tobias, commis sionair in assurantiën, directeur en agent van as surantie-maatschappijen, laatst woonachtig te Am sterdam, leeftijd 39 jaren, gestalte groot, zwaar en breed, gelaat bol, knevel klein, haar blond. Tegen hem is bij vonnis der arrond.-rechtbank te Amsterdam den 19 Mei j.l. verleend rechts ingang, met bevel van gevangenneming, ter zake van bedriegelijke bankbreuk en ontvreemding van ruim een ton gouds ten nadeele van door hem gerepresenteerde maatschappijen en valschheden in geschriften van koophandel. Zijn portret is be schikbaar. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Als een staaltje hoe sommige openbare dien sten in de kerken worden bijgewoond, meldt de „Standaard" dat in een onlangs te Simonshaven gehouden middagbeurt tegenwoordig waren: de predikant met zijne echtgenoote, de voorlezer en een ouderpaar, dal hun kind ten doop bracht. Men schrijft aan het „Utr. D." uit Rotterdam: Wij hebben hier van allerlei curiositeiten, maar de grootste curiositeit is toch wel een koffiehuis, waar men den een een cognacje weigeren moet en 't den ander geven kan. Ik had geruimen tijd aan de leestafel van het Café Coomans doorge bracht, toen ik twee bekenden aan een tafeltje in den wintertuin zag zitten. Ik voegde mij bij hen en bestelde een cognacje. „Drink je er ook een?" vroeg ik mijn bekenden. „Ja dat is goed," was beider antwoord. Eenige oogenblikken daarna kwam de kellner terug met éen cognacje en de boodschap Nu, raad eens. Dat er geen cog nac meer was? Neen, met de boodschap dat in den wintertuin geen „vergunning" was en dus geen cognac gebracht mocht worden. „En ik dan?" vroeg ik. „Uw stoel staat nog in de koffiezaal, mijnheer!" was 't antwoord, „u bent niet in deu wintertuin." De zoon van den Duitschen kroonprins heeft te Potersburg de feesten bijgewoond, die aldaar ge- govou zijn bij gelegenheid dat de grootvorst-troon opvolger zijn 17do jaar bereikt en aldus moerder- jurig verklaard werd. Over die feesten zelve wei nig. Zij waren natuurlijk schitterend zooals elke pracbtuitstalling, die vau bet Moscovitiscbe Hof uitgaat. Al deze praal kan echter niet doon ver geten hoe treurig de binnenlandsche toestand van Rusland is. Dezer dagen heeft Krapotkine in een Engelsch tijdschrift aan Europa te lezen gegeven, wat op dit oogeublik Siberië is. Werkelijk, men gruwt er van en men moet het don schrijver na zeggen aan dien toestand zal geen eind komen, voor de maatschappelijke toestand in Rusland ge heel veranderd is. Verwondering baart het dan ook volstrekt niot, dat nog maar steedi onafgebroken de reeks gevan gennemingen voortgaat van hen, die door de Rus sische regeering als nihilisten worden beschouwd. Dat onder hen hooggeplaatste officiereu, ambtena ren en dagbladschrijvers worden gevonden, bewijst reeds dat de toestand ernstig is. In de keizerlijke kringen te Petersburg en te Berlijn wordt aan het bezoek van den aanstaan den Duitschen kroonprins te Petersburg groot ge wicht gehecht en men beschouwt het daar als de bezegeling van de oude, innige vriendschap tus- schon Duitschland en Rusland. In één adem wordt er dan bijgevoegd, dat die toenadering te Weeneu niet de minste ongerust heid baart. Dus, zou men zeggen, is hot bekende driekeizersbond weer in eere hersteld In Oostenrijk schijnt men dau ook zonder zorg voor do naaste toekomst, In de keizerlijke bood schap, waarmedo het rumoerige Hongaarsche par lement is gesloten, lezen wij de volgende woordeu VWij kunnen onze vreugde uitsproken over het feit dat de uitstekend vriendschappelijke betrek- hingen, die tusschen Oostenrijk-Hongarije en de overige staten van Europa bestaan, volkomen de door ons uitgesproken hoop op het behoud des vredes rechtvaardigen.® Terwijl aldus vreedzaam het eene parlement wordt gesloten, wordt het andere geopend, ditmaal de nieuw gekozen Spaanscho Cortes. De troonrede des konings is, wat het buitenland betreft, zeker niet oorlogzuchtig, maar wat het binnenland betreft laat hij zich zeer sterk uit tegen de schandelijke komplottonmakers. »Deze komplotten,® zegt de koning, hebben geen ander gevolg dan dat er uit blijkt, dat de Spaansche anarchisten in betrekking staan met hen buiten de Spaansche grenzen, die de beschaving beleedigen.® Zeer mooi gezegd, maar als men weet dat er in Spanje geen sprake is van anarchisten maar van republikeinen en dat deze bij 50tallen tege lijk ter dood worden veroordeeld, dan gaat het mooi er n f. Men moet echter niet vergeten dat de jonge Spaansche Koning zich laat leiden door zijn eer- znchtigen en fanatieken eersten minister Canovas del Castillo. Vóór de troonrede was uitgesproken had Canovas eene partij-vergadering der meerderheid bijeenge roepen en daarop het volgende programma voorge lezen als het zijne. »Alle vrijheid en alle vooruitgang vereenigbaar met de openbare orde. Uitgebreide verdraagzaam heid voor alle monarchaalgezinde partyen. Geen bemiddeling of zwakheid tegenover de vijanden der nationale instellingen. Niettemin zal alle vrijheid worden gelaten aan de pers om de ministers aan te vallen en zelfs te lasteren. Krachtige onderdrukking van eiken aanval tegen den persoon des konings of tegen het monarchaal stelsel.* Zoo leert men de Spaansche regeering beter ken nen. Men weet wat zulke mannen onder publieke en moreele orde verstaan. Dat hebben wij 10 jaren geleden in Frankrijk gezien! De hervatting der parlementaire werkzaamheden in Frankrijk is, zooals wel te denken was, ingeleid door eene verklaring van Ferry omtrent den glans rijken afloop van den tocht naar Tongkin. In Kamer zoowel als in Senaat is de tijding met gejuich ontvangen en men kan zeker zijn dat Ferry, die het Fransche natiouaal gevoel zoo weet te stree- len, vaster dan ooit staat. Onder in den zak lig gen echter de zwaarste loodjesDe Regeering heeft een krediet van niet minder dan 38 millioen ge vraagd. De Fransche Vertegenwoordiging gaat thans behan delen de wijziging op de legerwet. Deze is van zoo veel belang en grijpt zoodanig in in de maatschap pelijke toestanden, dat daarover hoogst belangwek kende debatten zijn te wachten. Dat in Engeland de oogen nog steeds gevestigd zijn op Egypte laat zich denken. De motie van wantrouwen moge met de meerderheid van slechts 28 stemmen door het Parlement verworpen zijn, het wantrouwen des volks is niet zoo gemakkelijk weg te nemen. Men spreekt er nu dan ook van dat tegen den herfst, als de Nijl bevaarbaar is voor stoomboo.- ten, 10,000 man onder bevel van Wolseley te Soeakin zullen lauden, om op te rukken naar Berber en vervolgens naar Khartoum. Zeer waar schijnlijk zal hot dan echter te laat wezen en zal Gordon reeds gevallen of gevlucht zijn. 8) Dinsdagavond 'werd ter eere van den Koning en de Koningin der Nederlanden ten hove te Brussel een diuer van 70 couverts gegeven. Ouder de aan- zitteuden bevonden zich de graaf en de gravin van Vlaanderen, de grootwaardigheidbekleeders der twee koninklijke huizen, de ministers, de bevelhebbers van het leger en van de burgerwacht, burgemeester en schepenen van Brussel enz. De koning der Bel gen bracht een toost uit op Hunne Nederlandsche Majesteiten en dronk op de welvaart van Neder land. De koning der Nederlanden beantwoordde dezen toost met een heildronk op hunne Belgische Majestei ten en op de grootheid van België, en voegde er bij»Het is misschien de eerste maal dat t wee koningen, in dezelfde stad geboren, elkander daar ontmoeten en op elkanders gezondheid drinken. Als Brusselaar verklaar ik dat ik diep aangedaan ben door het onthaal mij ten deel gevallen!* In de prov. Ciudad Real heerscht groote bezorgd heid over den oogst, die geheel door de sprinkha nen dreigt te worden verwoest. Op twee plaatsen zijn meer dan 80 ton van deze dieren begraven. Door do Regeering zijn premiën voor de verdel ging der sprinkhanen uitgeloofd en de Minister van Oorlog heeft beloofd, in allerijl soldaten te zullen zenden om te helpen. Men vreest echter dat er noch geld noch handen genoeg zijn om aan de plaag ter dego een einde te maken. Men zegt dat een Amerikaansch agent van de Association Africaine* de plaat heeft gepoetst, zeer gewichtige documenten medenemende. Het bericht dat Cuzzi, de Engelsche agent te Berber, (volgens sommigen was hij eenvoudig in dienst van Gordon om boodschappen over te brengen) door Arabieren is gepakt, wordt bevestigd. Dit ge schiedde op 27a dagreis van Berber te Sherig. Cuzzi wilde eerst tegenstaud bieden, maar op raad van Hassan Kalifa zag hij daarvan af. De Arabie ren vertoonden hem een brief van den vizier van den Mahdi, die gelastte dat alle gemeenschap tus schen Berber en Korosko zou worden vorhinderd. (Te laat ontvangen voor het vorige nummer.) Mpu wordt beleefJ, doch dringend verzocht, zoo spoedig mogelijk een eenigszins uitvoerige op gave te willen doen van al wat inen bereid is in te zenden aan het adres van den heer H. L. Jansen ran Raay, O.-I. hoofdambtenaar, Xieu welaan no. 1, Delft. De commissie behoudt aan zich het recht voor inzendingen, die minder aan het beoogde doel beantwoorden, te bedanken. Het tijdstip van inzending en het adres zullen nader worden op gegeven. De kosten van heen- en terugzending komen voor rekening der tentoonstelling.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2