"""""büiteniandT^ BINNENLAND. Moor met een klagelijk lied. Pan, van a geliefde beroofd, kreeg smaak in deze iziek, sneed uit zijn beminde een fluit werd fluitist. Dat bij 't op dit in- •ument tot een aanzienlijke hoogte bracht in een wedstrijd zelfs met glans tegen toIIo musiceerde, doet thans minder ter ke. Die nu weten wil wat paniek beduidt, die zich slechts voor een liefelijke woud- ioni waar langs een heek kronkelt, aan elks oevers een tal schoone dochteren a's zich met bloemenplukken vermaken wel stoeiende in 't gras rollen. Onbe- ist van eenig dreigend gevaar, zien ze et hoe een bckkekop zich door 't groen fingt en met de hoornen de takken ter de schuift. Pan, niet tevreden met het eerlijk vergezicht langs den oever der beek, i hij onder de spelenden het voorwerp n zijn hoogste verlangen ontwaart, kan :h niet bedwingen en staat plotseling mid- m onder de nimfen. Een kreet van oiit- tting klinkt door den omtrekzoo'n mon- 3r tusschen zooveel heerlijkheid werkt als n donderslag. De nimfen staan als vast nagelt! van schrik, doch krijgen spoedig ar bezinning terug, ze kennen het ver- bfde ondier van ouds en een oogen- ik later staat Pan met zijn verliefdheid leen. Tegenwoordig komen geen wangedroch- 11 op bokspooten de landelijke schoonen rschrikken, maar de echtgenooten harer idszusters kennen Pan wel. De Pan van ize dagen is de fijne stifc der telegraaf Wanneer die 't in den zin krijgt de stoei de speculanten te verontrusten, dan is arbij vergeleken de paniek der nimfen aar kinderspel. Nederland weet reeds eenige eeuwen wat n paniek is. Het haalt zich zei ven het igèluk op den hals, maar veel wijzer is 4 er niet door geworden. In de 17de eeuw kregen onze vroede deren op eens een dolle liefhebberij in lpenhollen. Er werden in dat artikel za ai gedaan, waardoor honderden rijk wer- ai. De speculatiezucht had ons volk ge- ?el en al ingenomen't was in geen deel :fde tot bloemen die ons dreef tegen el- tar op te bieden, 't was een dolle drift a rijk te worden de hoop om voor twee ïizend te verkoopen wat voor één gekocht is. Toen de drift tot razernij dreigde over slaan, kwam men plotseling tot inkeer, e schellen vielen de verblinde jagers naar kdom van de oogen en ze zagen hun mzaligen toestand in. Een panische schrik aakte zich van de ongelukkige laatste popers meester: ze hadden zich geruïneerd 1 schatten besteed voor wat thans weer s vroeger niet meer dan eenige guldens aarde had. De, volgende eeuw zag onze vaderen knie- n voor 't geen de Engelschen zoo terecht \bble (blaas) noemden. Bobbels van wind aren al die compagniën voor landbouw en indel op nooit gehoorde schaal, waaraan ize landgenootcn hun lieve geld offerden i verspeelden en na welke offers 't nooit m de verschijning van Pan ontbrak, die i dwaze bedrogenen met schrik sloeg. Ja, Pan leeft nog, ook in onze eeuw. Men left hem lief en hoe verlammend zijn ver- hijning werkt, men lokt hem uit door ai rlei dolzinnige speculaties. Rijk worden, boedïg en zonder moeite: dat is de leus de kwaal ook nog van onze dagen, et schacheren in papieren heeft een hoogte ■reikt, waarvan zelfs de snuggere Nederlan ds uit den bobbeltijd verbaasd zouden a;m. Wanneer een Amerikaansche spoor wegmaatschappij maar zes of zeven percent dooft, /.ijier in het rijke Holland nog I van of/.uters, die haar liever hun kapi- ai toevertrouwen dan aan onze soliede, iaar met allen tegenwind kampende nati- aale industriëele ondernemingen, 't Is waar ten kan door deze zeer zeker niet in een tnmezien //binnen" zijn, maar eilieve, wie igt den speculant dat hij, met een brand- ast vol vreemde effecten, niet juist aride- m binnenen zich zeiven er buiten elptr De Amsterdamsche Beurs heeft eschud op haar nog altijd stevige pilaren ze is flink overeind gebleven, maar Pan beft honderden slachtoffers, meestal schul- ige, maar ook onschuldige, doen verstijven in schrik. Verschillende spoorwegen, waarop e financiërs alle hoop bouwden, zijn plot ting in waarde gedaald, bankiershuizen jn omgestort, ter goedernaam bekend aande personen zijn plotseling verdwenen, zijn signalementen van voortvlnchtigen ■rspreid alles tengevolge van den onze- elijken speculatiehandel. liet e gste is dat daar niets tegen te oen is. Z mdt ge denken dat de echte eurs-speculant, nadat hij reeds eenmaal ten ronde gericht is, zijn jongste erfenis secuur laatst? Wel neen, hij speculeert wederom nog veel brutaler dan te voren. Hij oet nu immers zijn verlies inhalen? Ge ihoeft niet de moeite te nemen hem te waarschuwen, dat is boter aan de galg. Hij is nu zoo dom niet om 't langs den ouden weg te zoeken, neen, hij wendt het over een anderen boeg en zal winnen, daar is hij zeker van, zóó zeker dat ge vast in uw schoenen moet staan of hij voegt uw kapitaaltje bij 't zijne; 't gaat immers in ééne moeite door en hij gunt u ook gaarne een rijke winstZiet ge, hij begrijpt nog niet hoe 't de vorige maal zoo ongelukkig uitgevallen is; hij had toch alles zoo haar fijn nagegaan, doch nu neen nu is verlies onmogelijk. Hij is in de wolken, vliegt vol moed eiken middag half twee de beurs in, maar 't duurt niet lang of hij keert hoog- rood en met looden schoenen terug. De fijne berekening loopt al weer spaak! Tegen zulke dolzinnigen is niets uit te voeren. In vroeger tijd deed de overheid soms een poging de beursspeculatie te be teugelen te vergeefs, ze laat zich geen tengels aanleggen. Als de nood het hoogst gestegen is, dan steekt Pan er zijn afzich telijk gelaat tusschen en de schuldigen krui pen verstomd in een hoek. Men heeft nu hoop dat de Amerikaansche spoorweg aandeelen voor goed uit het ver trouwen der gulle Nederlanders gebannen zijn. We hopen het, maar gelooven dat niet zoo grif. Jaren geleden is er al genoeg mee geschied om allen die oogen hebben om te zien en ooren om te hooren, ziende en hoorende te maken en 't heeft niets ge holpen men laat zich nog maar voortdu rend met Amerikanen ruïneeren. 't Is te vreezen dat over eenigen tijd weer een nieuwe paniek voorbereid wordt. We kun nen Pan nog niet missen Al gelooven we dus niet dat wij, noch eenig blad ter wereld, de speculatiezucht, dat honderd-hoofdige monster onzer dagen zullen doöden, het kan toch goed zijn met een enkel woord op een groote, ramp volle gebeurtenis te wijzen; de slachtoffers der rampen wonen niet alleen in de hoofd stad. Soms loopt iemand, ver van de beurs, even leelijk in den val als de trouwe beurs- klanten. Een enkel woord van waarschu wing kan nooit te onpas komen voor de genen, die iets te bewaren hebben. Die niets bezit, welnu, die heeft althans geen zorg; 't is wellicht nog gemakkelijker geld te verdienen dan te bewaren en in tijden van finantiëele spanning is zeker hij meer te benijden, die de crisis kalm aanziet zon der vrees dat ze hem ten gronde zal slaan, dan hij, die dag en nacht in onrust ver keert over zijn lieve geld en 't ten slotte toch verspeelt. HEUSPJSN, 30 Mei. To Springfield kwam dezer dagen een arme let terzetter aan en zocht in alle drukkerijen werk. Men kon den man niet helpen, maar gaf hem een kleine geldelijke ondersteuning. Niet veel later liep eeu arme schoenmaker bij zijn vakgenooten rond ook hij vond geen arbeid, maar wel een kleinig heid in geld. 's Namiddags bedelde een arme kleer maker bij de snijders, 's avonds een bakker bij de bakkers, met hetzelfde gevolg. Eindelijk werd te middernacht een beschonken vagebond naar het politie-bureol gebracht en toen bleek het dat de zetter, de schoenmaker, de kleêrmaker en de bak ker in één persoon vereenigd was. Ook in Engeland is, zooals men weet, in den laatsten tijd een beweging tot vereenvoudiging van de spelling. In eeu onlangs verscheneu werk van Prof. Newman, Christianity in its cradle b. v., zijn weer tal van overtollige letters weggelaten en leest men lerned, honor, yardar, in plaats van learned, honourguard, are enz. De pogingen tot hervorming vonden echter tot dusverre nog niet veel instemming. Zulke weglatingen van letters kunnen dan ook allicht aanleiding tot, vergissingen geven. Als men b. v. in de nieuwe Duitsche spelling leestDenn das höchste Gut auf Erde ist am Ende doch der Rumzon misschien menigeen geneigd zijn aan iets anders dan den roem (Ruhm) te denken. Een kncvelquaestie werd dezer dagen voor de rechtbank van Birkenhead behandeld. Een huis knecht, die op staanden voet was weggejaagd, om dat hij zich niet wilde laten scheren, had een eisch tot betaling van zijn loon eu kostgeld ingesteld tegen zijn meester, die weigerde hem iets te geven. De rechter verklaarde dat een heer het recht had van zijne bedienden te eischen, dat zij zich zouden schoren, en de rechtbank ontzegde den eisch van den bediende. Een fijn gekleed heer wandelde dezer dagen langs een der drukste Parijsche boulevards en nam ein delijk plaats aan een tafeltje voor eeu groot café. Niet lang zat hij daar of eeu ander liep op hem toe en het scheen dat beide heoren ruzie kregen. Weldra was een groote menigte om hen verzameld. Do laatst aangekomen heer verklaarde aan de om standers met de grootste verontwaardiging, dat hij kleermaker was eu dat de net gekleede heer zich tegen hem allerondankbaarst had gedragen. Hij had hem vroeger s<eeds onder zijne klanten gehad, hem zoo goed mogelijk bediend en hem langdurig crediet gegeven eu thans had hij hem in geruimen tijd niet gezien De jonge man scheen ten hoogste beleedigd en een papier nit de zak halende, verklaarde hij dat dit do rekening was van de kleeren, die hij thans droeg en las daarop de aandachtig luisterende om standers de geheele rekening woord voor woord op, riep uit, dat de kleermaker, wonende in do Ene..., die hem thans bediende, de beste en goedkoopste van geheel Parijs was en dat hij ieder aanraadde bij deze te gaan koopen Het bleek dat de geheele zaak eenvoudig een reclame was geweest, waardoor de snijder zijn naam en adres aan hondorden bekend maakte. Op een hoeve in de omstreken van Avignon heeft een jonge koe een kalf en een ezelin ter we reld gebracht. Het volgende treffende voorval had te Grosbois, een dorp in den omtrek van Parijs, plaats. Een jongentje vau zeven jaren, eerst kortelings overleden, zon worden begraven eu de lijkkoets werd gevolgd door de treurende moeder, eeu arme vrouw. Bij de groeve gekomen, ontwaarde men plot seling eenige beweging in het kistje; onmiddelijk werd het geopend en inderdaad zag men het ventje de armen en de lippen bewegen: 'twas echtereen laatste stuiptrekking, want een paar oogenblikken daarna was het voor goed dood. Die overgaDgvan droefheid tot vrengde en dan weder tot droefheid was voor de arme moeder al te groot geweest zij viel bij het lijk van haar kind in onmacht en zal, zoo zij het er levend afbrengt, volgens eene verklaring van den geneesheer, waarschijnlijk het verstand verloren hebben. Te Osterath, in Reuss, ontstond dezer dagen brand in een der slaapkamers van een boerenwo ning. De meid, die daar bij de kinderen sliep, werd door den rook wakker eu snelde heen om hulp te halen, maar toen zij terugkwam hadden de vlammen zich zoo uitgebreid, dat de kamer ontoegankelijk was. Een knecht deed nog een wanhopige poging om de kleinen die er (e bed lagen te redden, maar hij werd daarbij ernstig gewond en moest er van afzien. De 6 kinderen, tusschen de 3 en 13 jaren, kwamen allen in de vlammen om het leven. Te Brussel zijn twee dieven op behendige wijze bedrogen. Het waren schildersknechts, die in een herberg schilderwerk verrichten. De eigenaar van het koffiehuis werd door een glazenmaker verwit tigd, dat do schilders, dia bij hem aan het werk waren, voornemens waren hem zijne spaarpenningen te ontstolen, die in een kistja in zijn slaapkamer waren geborgen. De herbergier haastte zich bet geld op een andere plaats te hergen, doch liet het kistje staan, gevuld met oud ijzer eu spijk rs. Ook verwittigde hij de politie. Maandagavond, toen zij hnn kans schoou zageu, namen de schilders het kistje mede, doch nauwelijks op straat gekomeu, werden zij door de politie aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Daar zij op heeterdaad be trapt waren, konden zij onmogelijk den diefstal ontkennen. Zij bekenden zelfs reeds gedurende vier dagen getracht te hebben den diefstal te plegen. Wat den dieven vooral tegenviel, was, dat zij zoo- voel moeite gedaan hadden voor een kistje met ond ijzer, terwijl zij waarschijnlijk gestraft zullen worden voor een diefstal van groote waarde. Er is uu reeds sprake van een nationale tentoon stelling te Napels in 1890. De «Crawford County Bauk« te Dennison (Io wa) eu de «National Bank« te Hotspriug (Arkan sas), hebben hare betalingen gestaakt. Zekero Charles Pearsall, eeu mager en nietig ventje te New-York, wedde onlangs dat hij acht dagen achter elkander dagelijks 60 zacht gekookte eieren bij zijn diner zou gebruiken, en eeu i'estau- ratie-honder uit Fronsstreet, Ross geuaamd, nam die weddenschap om 25 pd. sterling eu de kosten gaarne aan. Pearsall heeft zijn weddenschap glans rijk gewonnen. Dagelijks te half vijf verscheen hij en zette de bediende de zestig eieren voor hem klaar. De ma gere man at ze niet alleen op, maar vond zelfs blijkbaar het laatste ei even smakelijk als het eerste. Ross had eerst eenige moeite om zijn teleurstelling te verbergen, maar troostte zich met de hoop dat een indigestie binnen enkele dagen een einde aan die vraatzucht zou maken. Niets daarvan. Toen de laatste dag om en het laatste ei verdwenen was, stelde Pearsall voor om het nog eeu week vol te honden en zou men hem do kip die de eieren gelegd had, er nog hij mogen braden. Ross betaalde echter de verloren 25 pond zonder op het voorstel te antwoorden verontwaardiging maakte hem blijkbaar sprakeloosPearsall zoekt thans een ander die geneigd is met hem te wedden. De prachtige feesten te Pompei hebben een vreemd staartje. Zoowel Keizer Vespasianus als de minste cliënt, kortom al de personen die iets bij deze gelegenheid hadden voorgesteld, hebben bij den prefect dor provincie eeu klacht ingediend tegen de feestcommissie, die hen nog niet betaald heeft. t In de zitting van Maandag 26 Mei van de Tweede Kamer der Staten Generaal is o. a. in gekomen eeu wetsontwerp tot bekrachtiging van den kosteloozen afstand van waterkeerende wallen en dijken aan de gemeente Heusden. Bet „N. v. d. Dag" merkt hieromtrent aan Met liet bestuur van het waterschap van den Hoogen Maas dijk van stad en lande van Heusden c. a. bestaat geschil over den onderboudslast dier waterkeerende werken. De kostelooze afstand der werken aan de gemeente, onder voorwaarde dat zij den Staat vrijwaart voor alle aansprakelijk heid ten opzichte van het onderhoud der wallen en dijken en van liet afsluiten van den havenmond, voorkomt eeu proces met het waterschap, dat langdurig en kostbaar zou kunnen zijn en waarvan de uitslag steeds onzeker is. liet „Dagblad v. Z-H." zegt: Het waterschapsbestuur vordert, dat de Staat die werken oaderhonde, of ze ten koste van 2500 a 3000 in goeden staat brenge en dan den last voor 7140.78 afkoope, en dreigde met een proces. Thans is aan de Staten-Generaal voor gesteld, die werken kosteloos aan de gemeente Heusden af te staan, mits deze den Staat vrijware voor alle aansprakelijkheid. De waarde der gronden enz. komt met de onderhoudslasten overeen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich Dinsdag 27 Mei bezig gehouden met bet onder zoek o. a. van bet wets-ontwerp tot onteigening voor de uitvoering van de wet betrekkelijk de verlegging van den nieuwen Maasmond, welk on derzoek op 28 Mei is voortgezet. t NEDERHEMERT, 30 Mik Naar wij verne men, zal alhier weder dit jaar, evenals in de jaren 1879 en 1880, een zamenkomst worden gehouden in de open lucht, tot bevordering van de algemeene belangen der Christelijke jonge- lings-vereeniging. Mevrouw de Douairière Baronesse Van Nagell van Nederhemert heeft tot dat doel het 'bij uitstek gunstig gelegen plantsoen op het eiland beschikbaar gesteld. De bijeenkomst zal in de eerste helft der maand Juli plaats hebben. Ds. Knottnerus uit den Raag heeft de hoofdlei ding op zich genomen. Een groot aantal jonge- lings-vereenigingen zijn tot bijwoning uitgenoodigd- Evenals in de genoemde jaren zal het terrein voor een ieder toegankelijk zijn. t DUSSEX. De polder „Xoordervekl" heeft be sloten, een stoomgemaal te plaatsen op de plaats van den in het begin van dit jaar afgebranden watermolen. Was in het vorige jaar een voorstel gedaan van het bestuur der „Vier Bannen", tot plaatsing van een stoomgemaal ten algemeenen bate, zoo stuitte het af op het bestuur van den polder „Noorderveld," thans doen ingelanden dit voor eigen rekening, natuurlijk alleen ten gerieve van genoemden polder. t BRAKEL, 29 Mei. ïn deze en in de vorige maand leverde de visscherij hier een pover be staan op. Vooral de elftteelt bleef verre beneden het middelmatige bij andere jaren vergeleken. Wel was en bleef de prijs van dezen visch hoog slechts een enkelen keer werd hij hier voor 90 ct., doch overigens voor f 1 en daarboven ver kocht, maar dit kon toch de som niet beslaan, die de elftteelt in gewone jaren onze visschers opleverde, daar er nog geen derde van het aan tal dat dan gevangen werd, nu werd gevischt. Opmerking verdient dat in de jongste week, nu eigenlijk de tijd voor deze vangst voorbij is, zij inderdaad vrij bevredigende uitkomst opleverde. t WAALWIJK, 29 Mei. Gisterenavond brak in deze gemeente een hevige brand uit., die bin nen een paar uur vier woningen in de ascli legde. Door de vereenigde pogingen van 5 brandspuiten (3 uit Waalwijk, 1 uit Bezooijen en 1 uit Baard wijk), slaagde men er in de beide huizen ter weers zijde van den brand te behouden. Oorzaak on bekend Naar men zegt zijn woningen en inboedels verzekerd. Van de inboedels is weinig gered. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot directeur der gasfabriek alhier, de heer J. van Dijck, na loting met den heer F. Gloudemans. t ALM KERK, 27 Mei. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „den Duil", is de begrooting der kosten tot ver betering van de Laagt, de Waardhuizensche steeg, den hoogen Oldersdijk, den Broekgraaf, de.Bier- steeg, en den Middelgraaf tot een bedrag van f 11,999, met 49 tegen 41 stemmen goedgekeurd. Onder het genoemd cijfer is begrepen het aandeel in die kosten, door de waterschappen „den llill" en het „Nieuwland van Babiloniënbroek" te dragen, ingeval van hunne medewerking. Die medewer king is evenwel zoo goed als zeker, doch het bestuur van „den Duil" verklaarde (tot leedwe zen van velen) zich daarvan nog te moeten over tuigen. t GORINCHEM, 29 Mei. Zaterdagavond om streeks 6 uren hebben een paar jongetjes van 10 en 11 jaar een eind weegs buiten de Waterpoort met lucifers spelende, den brand veroorzaakt van eene houtschelf, waardoor den eigenaar, de heer Volker te Sliedrecht, eene schade berokkend werd van ongeveer 400. De vlammen sloegen zóó hevig uit, dat de brandweer met de spuit moest aanrukken om verdere onheilen te voorkomen. tLI. Dinsdagmorgen zou voor den slager Weizenbeek een os van de boot gehaald worden. Nauwelijks is het dier echter van de boot, of het holt in dolle vaart door eeu aantal straten en stegen, richt in den tuin van den heer Van Zee in de Dalemstraat eenige verwoesting aan, later eveneens in den tuin van den heer Rietveld buiten de Karise!poort en loopt daar eindelijk in de openstaande schutkooi. Dat het dier eene groote opschudding en ontsteltenis teweeg bracht, behoeft nauwelijks gezegd. Bij de behandeling van liet wetsontwerp tot wijziging der onderwijswet, kwain in de zitting der Tweede Kamer van 28 Mei in discussie de wijziging van art. 8, voorgesteld door de lieeren Mackay c. s., om n.l. kweekelingen de eerste 3 maan den zonder goedkeuring van, maar met kennisgeving aan den schoolopziener, toe te laten. Dit amendement werd met 42 tegen 38 stemmen verworpen. Zonder discussie werden de door de regeering voorgestelde wijzigingen op art. 15 goedgekeurd, strekkende om de wet niet toepasselijk te verklaren a. op hen, die uitsluitend in een of meerder vakken, vermeld in art. 2 (zingen, nuttige handwerken, handtcekenen, beginselen land bouwkunde, gymnastiek, fraaie handwerken bijzonder onder wijs geven b. op de scholen in gevangenissen, bedelaarsge stichten of Rijkswerkinrichtingen en in Rijksopvoedingsgestichten, behoudens de bepalingen omtrent de bevoegdheid van hen, die lager onderwijs geven. Bij art. 24 stelt de regeering thans voor het personeel te brengen op 1 onderwijzer bij 45 leerlingen, 2 bij ineer dan 90 en 1 meer voor elke 50 leerlingen meer. Hierop zijn voorgesteld amendementen a. van den heer Mackay c. s. om aan te nemen een hulp onderwijzer bij meer dan 40, twee bij meer dan 90 schoolgaande kinderen, (eerste lid van art. 24) en één meer bij elke 60 kinderen ineer (tweede lid van art. 24). b. van den heer Borgesius en 16 leden om aan te nemen een hulponderwijzer bij meer dan 40, twee bij meer dan 85 kinderen en een meer bij elk 45-tal meer- Beide amendementen bedoelen weglating van de slotbepaling, door de Regeering voorgesteld, betreffende den grondslag. c. van den heer Van der Feltz om op te nemen een bepa ling als vijfde lid van art. 21: „Op geen school mogen meer dan 600 kinderen gelijktijdig worden toegelaten, tenzij daartoe door Ons om bijzondere redenen vergunning wordt verleend" (de wet van 1878, door de Regeering gehandhaafd, neemt een maximum van 400 aan). Het amendement-Van der Feltz nam de minister over. Bij de voortzetting der beraadslaging in de zitting van 29 Mei werd het amendement van den heer Mackay c. s. ver worpen met 42 tegen 38 stemmen. Aangenomen werden de amendementen Borgesius en Van der Feltz. De minister van waterstaat, handel en nijver heid, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Juli eerstkomende een vergelij kend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend af gelegd examen voor opzichter van 's Rijks waterstaat. Zij, die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Juli a.s. aan het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid aanmelden, met een op zegel geschreven adres, bevattende nauwkeurige opgave van naam, voornamen, woonplaats en ouderdom. (Verdere bijzonderheden vinden btlanghebbenden in de staatscourant van 28 Mei.) De heer mr. R. van de Werk, lid der tweede kamer voor het district Zevenbergen, is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2