BUITENLAND. BINNENLAND, Buitenlandsch O verzicht. t WAALWIJK. De heer Jac. van Hiel, wet houder dezer gemeente, heeft zijn ontslag geno- men als lid van den gemeenteraad. t Als een bijzonderheid kan gemeld wor den, dat door den landbouwer J. van Scheindel Zaterdag 31 Mei ongeveer 10,000 kilo nieuw hooi is binnengehaald. Hij zal de eerste in deze streek zijn t KETHEX. liet succes van de heeren Boll met hunne kaasmakerij, heeft, naar men ver neemt, reeds anderen ter navolging uitgelokt, nu voldingend is bewezen dat ook deze tak van het landbouwbedrijf in deze streek met vrucht kan worden uitgeoefend. t DOEVEREN, 3 Juni. Ook tot in onze ge meente is de tijdgeest doorgedrongen en heeft aan de Herv. Kerk alhier een orgel bezorgd, dat in den loop dezer week zal gesteld worden. Het kerkbestuur heeft hierdoor een verdienstelijk werk verricht, dat door de gemeenteleden zeer op prijs gesteld wordt. Indien de lust tot verbetering bij de daartoe bevoegde macht blijft voortleven, dan hopen we ook nog eens een torentje op onze kerk te zien verrijzen eu daarin de klok gehangen, die tot nu toe van uit eenen boom bij alle plechtigheden de gemeenteleden oproept. t MEEUWEN 2 Juni '84. Onder hen die geregeld met hunne koopwaren ons dorp bezoeken is ook de heer B. uit Wou- dricbem. Ook jl. Vrijdag was hij met zijn wagen hier en wilde aan den dijk het paard zijn hoofd stel afnemen om het een ander aan te passen. Maar 't paard ging er van door en holde met den wagen achter zich de dijksteeg af naar het dorp toe. Hier werd liet evenwel spoedig tot staan gebraeht door enkele heeren uit Heusden die juist kwamen aanrijden. Alles liep goed af, ook had de heer B. niet de minste schade. t BOMMELERWAARDTT Juni. Op de Waal tegenover het dorp Nieuwaal, gem. Gameren, is een tjalk met grint geladen, dooi den snellen stroom en het vallen van den avond, tegen een der zich aldaar bevindende kribben gedreven. Het gevolg was dat liet schip daardoor zwaar lek werd en weldra in zinkenden toestand verkeerde. Door macht en kracht van handen, die hier gelukkig niet ontbraken heeft men het vaartuig spoedig naar een ondiepe plaats der rivier ge sleept, waarop het thans, gedeeltelijk boven water vast ligt. t SLEEUWIJK. Aan Bastiaan Eeuwi'jk alhier is dezer dagen door den burgemeester ter hand gesteld een bronzen medaille met loffelijk getuig schrift, benevens afschrift van Z. M. besluit van 17 Mei 1884, no. 21, waarbij genoemde me daille en getuigschrift worden toegekend voor menschlievend hulpbetoon. De ntenschlievende daad bestond in het met eigen levensgevaar, in den nacht van 26 op 27 Januari j.l., toen 't een buitengewoon noodweer uit het Zuiden was, met den kapitein der veerboot, behouden aan wal brengen van een schipbreukeling. TILBURG, 1 Juni. In de alhier gehouden vergadering van liet hoofdbestuur der Noordbra- bandsche Maatschappij van landbouw is besloten, voor de in dit jaar te Amsterdam te houden in ternationale landbouwtentoonstelling j 500 bijeen te brengen. Tevens bleek uit het verslag over 1883 door den secretaris uitgebracht, dat op 1 Jan. 11. de maatschappij uit 20 afdeelingen be staat met 1910 leden, die eene jaarlijksche con tributie van 2 betalen. Het hoofdbestuur be staat uit de heerenJ. A. van der Burgh te Breda, eere-voorzitterIs. Jansen Kanters alhier, voorzitter; Y. E. M. Scholten van Aschot te Rozendaal, onder-voorzitter, en A. I. C. Daamen alhier, algemeen secretaris-penningmeester. t Tot rapporteurs in zake de onteigenings-wet voor den nieuwen Maasmond zijn door de afdee lingen benoemd de leden Wichers, Borret, Dirks, Seret en Reuther. t In liet hoofdkiesdistrict Zevenbergen zal Dinsdag 24 Juni e.k. eene verkiezing plaats heb ben voor lid van de Tweede Kamer, tengevolge van liet bedanken van het lid mr. R. van de Werk. De Synodale Commissie heeft besloten, aan de Kerkeraden der Hervormde Gemeenten eene uit- noodiging te richten, om op den Zondag voor of volgende op 10 Juli, den sterfdag van M illem den Zwijger, in de openbare godsdienstoefeningen te doen herdenken. Bij Charles Ewings te 's-Gravenliage zal binnen eenige dagen verschijnen een plaatwerk, getiteld „Een Lauwerkrans op des Zwijgers graf", door W. J. Hofdijk, met een gedicht van B. Ter Haan Bz., op muziek gebracht door Richard Hol. De stoomboot-reederij Fop Smit Co., ver voerde op de beide Pinksterdagen 67D6 en 11,836 reizigers, alzoo te zamen 18,542. Voor eenige dagen werd de gemeente Leerdam bezocht door den kolonel Kromhout, die de lei ding van de manoeuvres bij de forten aldaar zal voeren. De kapitein Seyffart, chef van den stat en kapitein Winkel, intendant bij die manoeuvres, hebben zich ook eenige malen daar opgehouden, ter regeling van de inkwartieringen, enz. De for ten te Nieuwesteeg, ta Akkooi en aan den Dief- dijkworden bezet. Het Hoofdkwartier zal te Leerdam zijn en bestaan uit ongeveer 12 officieren met ruim 20 paarden. Bovendien zal er een compag nie infanterie en een detachement pontonniers in gekwartierd worden. Over de Linge zal eeu pon tonbrug worden geslagen. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 heeft aan den overweg van den Leidschen straatweg nabij het Rijnspoorwegstation te Utrecht het volgende plaats gehad. Een ts Utrecht woonachtig persoon kroop na bij den overweg te hebben staan praten, onder den sluitboom door en legde 7ac1\ voor een naderenden goederentrein op de rails. Kan arvnen en voet werd hij vreeslijk verminkt Geheel bij zijne kennis, is hij, na de eerste hulp te hebben ontvangen van dr. Richelle uit Woerden, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand schijnt hopeloos. De op verzoek uit Veenhuizen ontslagen ver pleegden komen, uitgezonderd de vrouwen, bijna allen terug, enkele nieuwelingen in hun gevolg medenemende. Transporten van een dertigtal ver pleegden zijn in den laatsten tijd geen zeldzaam heden meer. Een kind van twee jaar, dat te Delft eenige oogenblikken op de plaats achter de woning, zonder opzicht was gelaten, viel in een zinkput en kwam in de modder om. Te Haarlem heeft de knecht van een drogist zich vergeven; de man was bij wijlen niet goed b:j 't hoofd. Een 24-jarige korporaal der huzaren aldaar kreeg bij 't schom melen de plank tegen het hoofd en bezweek aan de gevolgen. Zondag is te Voorburg drijvende gevonden een geheel naakt, reeds in verren staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pas ge boren kind van 't mannelijk geslacht, dat een touw om den hals had. Een metselaar, werk zaam ten huize van een heer te Vlissingen, is, na het ontstaan van een kleine woordenwisseling, door deze met den steel van een tuinhark zoodanig afgeranseld, dat zijn linkerarm als verlamd en hij buiten staat is zijn werk te verrichten. Bij de politie is aangifte gedaan van deze mishandeling. Te Zwollerkerspel had de arbeider H. B., die zich als remplacant had verbonden en zich in vrij ken nel ijken staat bevond, de onvoorzichtigheid zich op de spoorbaan te slapen te leggen. De laatste trein raakte hem even aan den voet, doch nog zoo, dat hij een grooten lap vel en veel bloed verloor; hij is thans onder heelkundige behandeling. van Afrika en zonder escorte reed hij zeven et malen bijna dag en nacht door en toen hij naderde, toog vrieod en vijand Kbartoem's muren uit om hem te ontvangen, en Arabier, Egyptenaar en ne ger juichten ter eere van den held der blanken, die slaven en verdrukten steeds tot vriend en red der was. »Precies als in een rornaru zegt men, als men de beschrijving van het heldenleven van Gor don leest, en als men zijne geschiedenis leest, dan onldekt men, dat er in onze eeuw ook nog meuschen zijn, zoo goed als in den ouden tijd, die voor iets hooger leven d n voor hot spel. Een volgenden keer hopen wij iets van het werk van dezen merk- waardigeu man mede te deelen. De Londensche wereld is in opschudding ge bracht door eene vernieuwde eu beter dan ooit te voren gelukte poging der Fenians om door dyna miet schrik en verderf onder de bevolking der En- gelsche hoofdstad te verspreiden. In hot drukste gedeelte van Londen, en nog wel tegen het hoofd- bureel van politie, had 30 Mei deze aanslag plaats, terwijl ook nog een paar andere ontploffingen plaats grepen. Dat de aanslagen beter doel troffen dan vroeger, kan reeds hieruit blijken dat de aange richte schade minstens 12,000 guldeu bedraagt, ter wijl 12 personen, waaronder zeer ernstig gekwetsten, in do hospitalen ziju opgenomen. Men mag echter van een bijzonder geluk spreken dat er niet tien maal meer gewonden ziju. Van de daders heeft men nog geen spoor kun nen ontdekken, en de Regeering is voornemens eene zeer hooge premie (men zegt van 60,000) uit te loven voor de ontdekking der laffe misdadigers. Wel heeft men nu de zekerheid dat het dynamiet van Araerikaanschen oorsprong is. Den zelfden avond van de ontploffingeu ontdekte een politie-agent te Londen op het trafalgar-square om het Nelson-mo- nument 17 pakken dynamiet, waarv.au een met eene brandende lont. Was de ontdekking vijf minuten later geschied, het prachtige monument zou tot gruis zijn geslagen. Dat onder deze omstandigheden te Londen geen vroolijk Pinksterfeest is geho :den, valt wel te denken. Vooral de regeering moet zich onbehagelijk gevoold hebben. Men meende in regeeringskriugendat de Ier- sche quaestie zoo goed als opgelost was en thans wordt men door zulke vreeselijke aanslagen al te zeer her innerd aan de Iersche wraak. Ook kwam juist met Pinkster te Londen de tijding, niet alleen dat Ber ber in handen der opstandelingen was gevallen maar dat do Arabieren onder leiding van Osman Digna een algomeeuen aanval op Soeakin hebben beproefd. Hoewel latere telegrammen berichtten dat Berber niet alleen niet gevallen is maar dat do Arabieren zelfs geslagen zijn eu dat Khartoum zich goed houdt, is het onloochenbaar dat de verwikkeling in Egypte voor Engeland steeds ongunstiger verhoudingen aan neemt. De blijkbare onmacht van Engeland heeft zelfs den Egyptischen president-minister doen be sluiten zich tegen Engeland te keeren. De invloed van Frankrijk is in Egypte steeds wassende. In een belangwekkend artikel in de »Fortuightly- Review,« ouderteekend met G, wordt in een zeer uitvoerig en belangrijk overzicht dan ook de con clusie getrokken, dat er voor Engeland slechts één weg open staat: een nauw verbond met Frankrijk. De schrijver gaat uit van deze twee stellingen Engeland moet alles opofferen, om zijn kolossaal rijk ongeschonden te bohondeu. Engeland moet bre ken met de staatkunde van de twee laatste eeuwen, en zich niet inlaten met hetgeen in Europa gebeurt, omdat hot daartoe op militair gebiod te zwak is. Van Oostenrijk of Duitschland heeft Engeland niets te vreezen en sinds deze tweo mogendheden de wacht houden aan den Balkan, behoeft men niet bevreesd te zijn dat de Russen zich van Konstan- tinopel zullen meester maken. Met het vasteland van Europa hebben wij dus niets te maken. Alleen Ruslands en Fraukrijks belangen kruisen do Engelsche buiten Euiopa. Rusland wordt in Azië onze naaste buur, wij moeten ons dus Rus land tot vriend maken en daar Frankrijk op veel kan aanspraak maken met volle recht, zouden wij dwaas zijn het niet tot onzen besten bondgenoot te maken. Dit artikel heeft te Londen groot opzien gebaard, vooral omdat de »Times« maar openlijk wist te verlellen, dat de G. onder het artikel, de eerste letter van den heer Gladstone's naam is. Do Mi nister-president heeft dit officiéél laten tegenspre ken, maar dat in elk geval Gladstone's politiek naar waarheid is geteekend, zal wel niemand ont ken non. Dat er onderhandelingen met Frankrijk hangende zijn bleek ook de vorige week in den Franschen Senaa'toen de minister Ferry weigordo te ant woorden op eene vraag omtrent Frankrijks ver houding tot Egypte. Wij moeten zeggen dat een Engelsch-Fransch verbond ons nog zoo kwaad niet lijkt. De Franschen zonden al vast kunnen beginnen met eene 10,000 man uit Algiers en Tonkin naar Soedan te zenden, om generaal Gordon te redden uit de klauwen van den valschen profeet Dat het driekeizersbond weder hecht en sterk is, blijkt meer en meer. Laatstleden Zondag had men te Rome eene groote volksdemonstratie (het was de sterfdag van Garibaldi), tegen den Oosten- rijkschen gezant. Hij werd uitgefloten eu beschimpt. Daardoor krijgt het gerucht schijn van zekerheid dat Italië niet tot het bondgenootschap is toege laten. 9 dezer zal te Berlijn de eerste steen voor het nieuwe Rijksdag-paleis worden gelegd De krasse Keizer zal eene toespraak houden. Dat Wilhelm kras is! Verleden herfst hield hij te paard eene revue over 20,000 man, en daarna een diuer met eene receptie ten slotte! De Hohenzollerns schijnen van ijzer. 10) Sedert jaren bood te Londen, niet ver van de Londenbrug, een marskramer den voorbijgangers zijne snui .terijen te koop aan. De man scheen wel doof lom. daar hij nooit een enkel woord sprak, was in lo open gekleed, barrevoets en blootshoofds. Thans is gebleken dat hij een vermogend Zwitser was, die zich aan eene misdaad schuldig gemaakt eu bij zichzelven de gelofte gedaan had, tot boete, gedurende tien jaren te zwijgen, zonder bedekking van hoofd en voeten rond te loopen en zich 20 jaren lang alle genot van zijn vermogen te ont houden. Veertien jaar heeft hij zijn woord gehouden. Den 6 Mei is hij in het armhuis der wijkSoutwark te Londen overledeu. Te Manchester, in Engeland, zija Woensdag in de St. James Hall in den echt verbonden de be kende amerikaansche dwerg, generaal Mitezijn eigenlijke naam is Francis Flijnn endedwergin miss Millie Edwards. Hij is negentien, zij is zeveu- tien jaar, hij weegt negen pond, zij zevenhij heeft eene lengte van 22, zij van 19y2 duim. De brui degom was in generaals uniform, de bruid droeg een sluier en krans en haar satijnen kleed had een langen sleep. Het bruidspaar stond op eene tafel voor den predikant. Twee kleine meisjes waren bruidsmeisjes. De ouders van den bruidegom waren beiden tegenwoordig zij zijn van gewone grootte. Bij hot graven van een tunnel op den zuid- Pennsylvanië-spooiweg, te Ligonier, zijn 9 men- schen gedood en elf gewond door het invallen van een steiger. Bij Camberwell, (een voorstad van Londen), is eeu spoorwegbrug ingestort. Er werd geenerlei on geluk door veroorzaakt. Het eenige gevolg is een stremming in het verkeer. Op een dezer dagen te Berlijn geopende Guten- berg-tentoonstelling is o. a. ook te zien het eerste werk, de zoogenaamde »Mazarinbijbel,« dat door Gutenberg's eigen handen werd gezet. Dit werk moet eeu meesterstuk van boekdrukkunst zijn, zoowol wat juistheid als wat afwisseling van kleuren en miniaturen betreft. Men schat de waarde op 100,000 Mark. Daar is ook Gutenberg's eerste drukpers te zien (de eerste van alle in het oog der Duitschers, die van onzen Koster niet hooren willen) eu een fraaie verzameling oude on kostbare boeken uit de eerste achttien drukkerijen der wereld. Een en ander is het eigendom van don boek handelaar Klemm, te Dresden, die dit belaugrijke bibliographische museum voor een weldadig doel tentoonstelt. Tot do geheimon van een groote stad behoort ook de kunst om langs de straten te bedelen en door opwekking van het medelijden van het publiek eeu schat bijeen te krijgen. Te Berlijn had een oudo vrouw in een der arme buurten een keldertje gehuurd, dat op een binnenplaats uitkwam, om hare handelsartikelen als lucifers, lompen, enz. te borgen. Zij hield zich steeds zeer arm. zoodat haar de huur meermalen door den eigenaar werd geschonken. Voor eenige weken bleef de kelder eensklaps ge sloten en do bedelaarster liet niets van zich zien of hooren. De eigeuaar van den kelder, die ver zuimd had naar de particuliere woning van de huurster te informeeren, liet de kelderdeur open breken. In een hoek vond hij een met, lompen be dekte mand en daar de zwaarte hem bijzonder op viel, ging hij tot een nauwkeurig onderzoek over en vond in oude kousen verpakt een som van 2000 mark in zilver-, nikkel- en kopergeld. De huisheer gaf van deze vondst der politie kennis, eu toen bleek dat de oude bedelares uit de stadsarmenkas nog maandelijks 12 mark ontving. Na eenige na sporingen vernam men, dat de oude in het zieken huis ernstig ongesteld lag. De grootste vondst deed men nog in de kamer, die zij bewoonde. Men vond er minstens 20,000 mark aan papier, zilver en nikkel. Het is zoolang niet geleden, dat onder de Hindoes het barbaarsche gebruik nog bestoud, dat de troost- looze weduwe vrijwillig* den dood zocht op den zelfden brandstapel, die het lijk van haren echtge noot vernietigde. En nu onlangs vond men in een dagblad eene advertentie, waarbij een Hindoesche vader voor zijne dochter, een twaalfjarige woduvve, een Bengaleesch gentleman als echtgenoot zocht! Om het hertrouwen van weduwen te bevorderen, heeft men zelfs een blad opgericht, dat de bijzondere taak heeft, aan te dringen op het vereenvoudigen van de huwelijks-formaliteiten, ten einde de kosten, aan het sluiten eener echtverbintenis verbonden, te verminderen. Dat mannen door middel van eene advertentie in de courant eene vrouw vragen, vindt men onder de inlanders in Britsch-Indië tegenwoordig veel. Zoo wenschte onlangs een Bengalees, associé in een handelshuis, kennis te maken met eene ^beschaafde en schoone dame,« ten einde tot een huwelijk te geraken; terwijl eeu andere inlander, ambtenaar aan het departement van openbare werken met »fraaie gelaatstrekken en eene bevallige huidkleur, op dezelfde wijze een vrouw vroeg. Julius Stinde beveelt in het Berl. Tagebl. als middel tegen de pianokwaal aan eeu zware belas ting te heffen van elke piano, en in de steden ver banning van alle piauospelers naar een afzonderlijke wijk, waar zij zooveel kunnen hameren als zij maar willen, bijv. onder de bogen van den spoorwegvia duct. Bij klachten van de buren zou elk »Klavier- pauker« met geweld naar de muzikale wijk moeten worden overgebracht. »Men neemt dieren in be scherming en maakt toevluchtsoorden voor houden en katten. Wie beschermt den niet-musiceerenden mensch roept de wanhopige uit tegen de mu zikale kwellingen De Zaterdag te 's Hage loopende geruchten, omtrent eene ernstige ziekte van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, werden Zondag helaas bevestigd door een ziekte-bulletin, uitgegeven door de heeren dr. H. J. Yinkhuijzen en G. J. Van Wieringhen Borski, meldende, dat Z. K. H. lijdende was aan gastrische koortsen, die de temperatuur tegeu den nacht van Zondag op Maandag tot 41° deden stijgen. Z. K. H. bracht dien nacht echter rustig door, doch de toestand bleef dezelfdede koorts hield aan Het bulletin van Dinsdagmorgen elf uur luidde: Eerst tegen den morgenstond genoot de Prins eenige rust. De koorts houdt aan. Toestand de zelfde. De prins is steeds ten volle bij zijn bewustzijn. De doctoren hielden een langdurig consult en al gemeen werd verzekerd dat het gisteren (Dinsdag) de dag der crisis was. Ten 6 ure 's namiddags was in den toestand geeu verandering, nog ten gunste noch ten ougnnsto gekomen. De geneesheereu vreezen dat de koortsen van typhensen aard zullen worden. Zelf niet daartoe in staat, nam Z. K. H. j.l. Maandag de noodige beschikking, opdat de droeve herinneringsdag van het overlijden zijner geliefde Moeder niet onopgemerkt zou voorbijgaan en be lastte hij zijn adjudant-hofmaarschalk, den kolonel Hojel, met de taak om twee fraaie grafkransen op de lijkbaar der betreurde doode te leggen. Per telegram is het bericht van de ziekte van Z. K. H. gezonden aan H. M. de Koningin cn aan graaf Du Monceau, particulier secretaris van Z. M. den Koning, die mot Z. M. te CarUbad vertoeft. In de Schoonhovensclie Courant van 31 Mei leest men het navolgende Honderd vijf en twintig {zegge: 125) gulden belasting per hectoliter jenever. (Vrijwillige betaling.) Wordt in Engeland honderd vijf en twintig gulden belasting per hectoliter jenever geheven, gelijk gelezen wordt in no. 21 van de Volksvriend,dan schijnt eene belasting van honderd gulden per hectoliter jenever voor Nederland toch niet zoo ge heel verwerpelijk en wèl der overweging waardig te zijn, vooral in het geval hierdoor volkomen in den financiëelen nood, of de gewone uitgareu des Rijks zou kunnen worden voorzien niet alleen, maar tevens kon strekken tot de opheffing van den abuormalen toestand tusschen Rijks- en Gemeentefinanciën, ge lijk werd omschreven bij een ingezonden stukje nFinancïèel en (of) Moreel, 't welk gevonden wordt in de Gemeentestem no. 1700, het Dagblad van Z. H. en 's Gravenhage no. 94, het Wageningsch Weekblad no. 590, de Volksvriend no. 17, en de Schoonhovensche Courant no. 775 1). Hiertegen gemaakte bedenkingen door den heer C. S. Adama ran Schelteina, voorkomende in het Wageningsch Weekblad no. 592, waarmede de redactie zich niet vereenigde, hebben aanleiding gegeven tot eene omschrijving der verschillende mo- 1) Bedoeld stukje luidt als volgt: FINANCIEEL EN (OF) MOREEL. Bij de zeer verschillende voorstellen om in den financiëelen nood van het Rijk te voorzien, schijnt het niet geheel misplaatst in overweging te gevenin hoe verre de heffing eener belasting van honderd gulden per hectoliter jenever of alcohol zestig gulden voor het Rijk en veertig gulden ten behoeve der ge meenten, naar het zielental uit te betalen, zou kunnen strekken tot opheffing van het aan de gemeenten uit te keeren 4/s der personeele belasting en van de te verleenen 30 ten honderd vergoeding der kosten voor het lager onderwijs. De rijksbelasting a 57 per hectoliter bedraagt ongeveer 22 millioen. Eene verhooging tot f 100 brengt naar evenredig heid minder op. Stel alzoo dat f 60 voor het Rijk zal op brengen 20 millioen, dan brengt f 40 voor de gemeenten op plus minus 13 millioen. De uitkeering van bet 4/s der pers. belasting bedraagt onge veer 9 millioen en de 30 percent der kosten van lager onderwij» ongeveer 4 millioen, zoodat aan het Rijk ten goede zou komen ongeveer 13 millioen met vermindering van twee millioen van het gedistelleerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2