ZEISEN! A. P. van der Schans, BURGERLIJKE STAND. Afloop van Aanbestedingen. LAND- EN TUINBOUW. Boekaankondiging. 315de Staatsloterij Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. ONTVANGEN BIJ KERKNIEUWS. dat zij met het doel gekomen was, om een dier Getrouwd: De Heer en Mevrouw NOORDUIJNvan Herwijnen betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, bunnen hartelijken dank, voorde talrijke bewijzen van belangstelling bij gelegen heid van hun huwelijk ondervonden. DE ECHTE Appeldijk B 313, Gorinchem. Men lette vooral op het fabrieksmerk z/de Arend" en wachtte zich dus voor namaak. De notaris J. Kerkhoven te Werken lam zal Zaterdag 14 Juni 1884, 's namiddags O uur, in het rechthuis te Meeuwenten verzoeke van den heer Z. D. J. W. Gulden, PUBLIEK VERKOOPEN de le snede hooigras van ruim 8 hecta ren puik hooiland onder Meeuwenaan de Meeuwensche sluis, buitendijks, in 8 per- ceelen en de le snede hooigras en de toemaat om te beweiden van de kleinste helft van een perceel hooiland genaamd wde Lutterdijk", langs Gilders onder Drongelen, in 3 per- ceelen. Aanwijzing doet G. Smits te Meeuwen. tieven. welke ?eleiJ hebben tot het onderwerpen van dat hoogst belangrijk vraagstuk aan de meer algemeene aandacht en welke gevonden worlen in het Wag-ningsch Weekblad no. 593, d Vulkscriend no. 21 en in de Schoonhovensche Courant no. 779 2). S., Mei 1884. A z. 2) Deze motieven luiden als volgt: a. Eenvoud en spoed bij de invoeringals zijnde geen nieuwe belasting; b. Eenvoud bij de toepassing of uitvoering; bevorderd door bij bedoelde uitbetaling de tienjarige telling van het zielental der gemeente aan te nemen; c. Geheel vrijwillige betaling der niet drukkende belasting; d. Gewenschte opheffing van den abnormalen toestand der financiëele administratie des rijks met de gemeenten e. Noodige en zeer billijke vervanging der toelage aan de gemeenten van het 4 5 der personeele belasting en der 30 pet. vergoeding voor kosten van het lager onderwijs; Rijke voorziening in het te kort van de bij de Staats- begrooting geraamde gewone uitgaven; g. Gewaardeerde voorkoming eener zeer onzekere wijziging in het kiezerpersoneel h- Indirecte beperking van drankmisbruik; i. Heilzame bevordering van moraliteit; k. Mogelijke afschaffing van meer drukkende belasting. Een dreigend onrecht. Kort geleden werd van wege de provincie Xuord-Brabant een ongeveinsde hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den vorigen Minister van Waterstaat, jhr. Klerck, die op zijn staatsmansloopbaan de kroon heeft gezet door de wet tot het graven van de Nieuwe Maas, ten einde genoemde provincie te bevrijden van het water, waardoor zij reeds veel te lang is ge kweld en uitgeput. Evenwel heeft in sommige opzichten ook deze medaille eene keerzijde trouwens het is bijna onmogelijk zich een toestand te denken waarmede allen vrede zouden kun nen hebben en men moet al dankbair wezen als naar het vol maakte wordt gestreefd. Reeds terstond na de indiening van het eerste ontwerp werd op een leeuue gewezen, die de afdeelin- gen der Tweede Kamer wenschten te zien aangevuld en waarop ook bij de discussies over het wetsontwerp herhaaldelijk werd gewezen, n.l. betere voorziening in de communnicatie voor het land van Heusden en Altena met het overige Noord-Brabant, waarvan het zal worden afgescheurd. Daarom vroeg men min stens twee vaste overgangen over de nieuwe rivier, hetzij met vaste, hetzij met draaibruggen, en wel een te Heusden en een te Keizersveer, doch in weerwil van de ernstige vertoogen, te dien aanzien door de heeren Seret, van de Werk en 't Hooft welke laatste vooral scherp en juist het onhoudbare aan toonde van de bewering der Regeering, dat de gemeenschap voldoende door veeren zou kunnen worden onderhouden hield de Minister aan zijne zienswijze vast. Ook de heer De Sitter, wees in de Eerste Kamer op het aangevoerde bezwaar, doch eveneens zonder succes. Toch bleef men in het land van Heusden en Altena hopen, dat het billijkheidsgevoel bij de Ite- geering nog te elfder ure zou ontwaken en dat bij de vaststel ling der werken voor de verlegging van den Maasmond althans nog wel een vaste brug over de nieuwe rivier zou worden op genomen. Die hoop bleek ijdel te zijnin het wetsontwerp betreffende de verlegging van de Maas, thans bij de Kamer aanhanging, is geen zoodanige brug voorgesteld'. Het zal nu de vraag wezen of de Volksvertegenwoordiging een onrecht zal voorkomen, dat een talrijke bevolking in een bloeiende en uitgestrekte landstreek bedreigt. Het land van Altena en Ileus- deu telt 13 gemeenten, die eene oppervlakte van ongeveer 21,000 hectaren beslaau en eene bevolking van 20,000 zielen hebben, waarvan een groot gedeelte uitsluitend te Heusden ter markt gaat. Dat geheele gedeelte van N.-Brabant wil men van die provincie afsnijden door een rivier ter breedte van 500 meters en alleen met een dijk verbinden aan Gelderland, waar mede het volstrekt geen betrekkingen heeft, en wat het zeggen wil eensklaps als 't ware eeuwenoude relaties zoo goed als te verbreken, behoeft geen betoog. In die verbinding met Gelder land zoekt de Regeering een palliatief voor het verlies der vaste communicatie met N.-Brabant, maar 't is alsof de Minister doof en blind is voor hetgeen duidelijk en klaar is. Het land van Altena en Heusden, waartoe ook Sleeuwijk, behoort tot de jurisdictie van het hof van N.-Brabant, de rechtbank te's-Bosch en het kantongerecht te Heusden. Nu beweert de Minister wel dat over de nieuwe rivier met een stoombootenveer een even goede communicatie zal worden onderhouden als tusschen Gorinchem en Sleeuwijk, maar hij ver geet dat tusschen Gorinchem en de overzijde niet zoodanige betrekkingen bestaan het land van Altena en Heusden behoort tot N.-Brabant, niet tot Gelderland het heeft altijd aan den vasten wal gelegen en wordt nu willekeurig afgesneden. De heer 't Hooft, die zeker niet kan geacht worden een oratio pro domo te hebben gehouden, heeft in de Kamer vooral op de bezwaren gewezen«Gaat toch dit ontwerp ongewijzigd door, dan ligt het grootste en beste deel, alles wat beneden de uieuwe rivier ligt, weer geheel afgesloten. De Minister zegtik verbind u aan Gelderland. Is dat eene communicatie, Mijnheer de Voor zitter? Bijv. van den Nieuwendijk of Dussen via Iledel naar Den Bosch Daarom moeten twee bruggen gemaakt worden, een aan het Keizersveer en een te Heusden. De laatste brug, die te Heusden, kan zeker nooit gemist worden. Heeft de Mi nister er wel aan gedacht welk belangrijk deel van het land van Heusden en Altena nu door de nieuwe rivier zal worden afge sneden Heeft de Minister wel gedacht aau de bezwaren voor de rechtzoekenden, die in den winter en bij ijsgang over eene andere provincie heen zullen moeten gaan, ten einde hun recht te verkrijgen bij de arrond.-rechtbank te 's Bosch De zetel van het kantongerecht Heusden wordt door de nieuwe rivier afgesneden van de rest van het kanton. De hoofdplaats van het kanton zal des winters onbereikbaar zijn, wanneer men geen brug maakt." Blijkbaar telt de Regeering deze en nog zooveel meer be zwaren niet en in plaats van mede te werken tot verbetering van communicatie, waarvoor in andere plaatsen schatten worden uitgegeven, nu men overal tracht de gemeenschap te verbete ren, deinst de Regeering er hier niet voor terug met ruwe hand de banden te verbreken tusschen landstreken met talrijke be volking, en vergeet daarbij dat daarenboven door de nieuwe rivier die landstreken met nog andere lasten en bezwaren wor den getroffen, niet in haar belang, maar in dat van het overige Noord-Brabant, dat wel bevrijd moet worden van het water, maar niet ten koste van het noordwestelijk gedeelte der provincie. De historische toestand, recht en billijkheid en de behoeften der bevolking eischen allen evenzeer, dat te Heusden een vaste brug over de nieuwe rivier worde gelegd, en ongetwijfeld zal de volksvertegenwoordiging weten te waken tegen een onrecht, waartegen reeds onderscheidene harer leden, tot nog toe te ver geefs, te velde trokken. («N. v. d. D.") De belangen van Noordwestelijk Brabant, en de verlegging van den Maasmond. Binnen weinige dagen zal de onteigeningswet voor de ver legging van den Maasmond aan het oordeel der Tweede Kamer onderworpen worden, en daarbij over gewichtige belangen, bij dit werk betrokken, eene beslissing worden genomen. Ontegenzeggelijk zal het midden en noordoostelijk deel der provincie eene betere toekomst te gemoet gaan door deze her vorming in het rivierstelsel, en zal de vtaarde van vele landerijen stijgen. Aan de noordwestelijke streek daarentegen zal niemand be weren, dat de gewijzigde stroomloop voordeel zal aanbrengen; integendeel van den beginne af moest erkend worden, dat hare belangen in de waagschaal zoude worden gesteld. Wat dan ook door de betrokken waterschappen nadrukkelijk aan de Tweede Kamer is kenbaar gemaakt. Het vertrouwen, dat de Regeering niet zou nalaten de werken aan te leggen, waardoor de bestaande toestand en de gunstige ligging van het noordwestelijke waterschap dat de zwaarste lasten van de provincie draagt zouden gewaarborgd blijven, deed het Land van Heusden en Altena berusten in het stoute plan, waardoor het met een rivier begiftigd zal worden, die daar moeielijk anders dan als een onwelkome gast beschouwd kan worden. Wel heeft men verzekerd, dat er geen verhooging van den waterspiegel zal plaats hebben, maar dergelijke verzekeringen zijn een zwakke troost, daar de ondervinding den spot drijft met elke berekening op het gebied der waterloopkunde in tijrivieren. Benaderingen, gissingen blijven ons slechts over, en die pleiten vóór verhooging. Als scheepvaartweg kan zij voor deze landen geen voordeel hebben boven het tegenwoordig Oude-Maasje. Veeleer zal zij de vergaderkom worden van de zandmassa's die tusschen Grave en Hedikhuizen zullen moeten uitschuren. Daarentegen wordt het verkeer te land, tenzij de Staten- Generaaal tusschen beide komen, ernstig bedreigd. Immers zal de nieuwe rivier van Hedikhuizen benaorden Heusden naar Keizerveer vloeiende, het Land Heusden en Altena isoleeren, en water brengen, waar nu langs uitmuntende wegen met Heusden en het geheel oostelijke deel van het gewest, en door een aantal kleinere bruggen over het Oude Maasje met de Langstraat gemeenschap is. liet Land van Heusden behoorc tot de schoonste landbouw- gewesten van Nederland. Heusden is er de hoofdplaats, markt en haven vaD. Gaat het aan deze gemeenschap, die het bestaan van Heusden vormt, te verbreken? Dit toch zal het onvermijdelijk gevolg zijn van het stoombootenveer, dat de Minister Hensden in plaats van de bestaande gemeenschapswegen schenken wil. Een veer is in onze eeuw van spoed een gebrekkig gemeen schapsmiddel en bij hoog opperwater, mist, storm, vastzittende rivier en ijsgang, wat moet er dan van het verkeer worden En toch wil de Regeering, niettegenstaande de plechtige beloften dat de belangen van het noordwesten niet benadeeld zouden worden, daarmee de streek van Heusden afschepen om dat de brug te kostbaar is. Zeker geen onbeduidend argument, maar dat veel van zijne kracht verliest, waar eeu werk ten bate van de verbetering van een ander deel der provincie, eene welvarende streek en gemeente berooft van haar onderlinge en ten allen tijde onver stoorde gemeenschap. Ziet men thans op tegen die kosten, die slechts eene billijke vergoeding uitmaken voor aangebrachte schade, hoe zwaar moet dan wel de bezorgdheid niet wegen voor de uitvoering van een werk, waarbij zooveel teleurstelling te wachten staat, waarbij ecu zoo geheel gewijzigde toestand in den loop onzer stroomen wordt in het leven geroepen, terwijl men een gebied betreedt waar niemand zeggen kan waartoe men zich gaat verbinden. Eischt de toestand der schatkist dat men deze uitgave voor den bouw der brug ontgaat, laat de Staten-Generaal dan tevens bedenken dat deze besparing ten koste van recht, billijkheid en gedane beloften van slechts een paar tonnen gouds zal weg zinken tegenover de bedragen, die zullen geëischt worden voor werken die de bij rivierwerken nog nimmer achterwege geble- vene «onvoorziene noodzakelijkheid" zal voorschrijven. I)e brngbouw geschiede echter nu of nooit- Thans kan hij plaats hebben in den droge; later, na de opening der rivier, zouden vrij wat aanzienlijker offers geëischt worden voor den bouw in het water. De kosten zouden één millioen gulden bedragen. Uit een onderzoek van deskundigen, door het gemeentebestuur van Heusden verordend, schijnt evenwel te blijken, dat eene voor Heusden voldoende brug voor 5 ton zou kunnen gebouwd worden 1). Dan zal Heusden, wel is waar, niet in het bezit komen van eene dier op kostbare schaal aangelegde waterstaats werken, als de Staat pleegt te bouwen, maar van eene brug voor gewoon en stoomtram-verkeer, die voldoet aan de behoefte; meer vraagt men niet. Waarom zou deze behoefte onbevredigd moeten blijven, terwijl toch voor het tot stand komen van de bruggen te Deventer, van de Hoekschewaard enz., van rijkswege wel subsidiën zijn verleend of beloofd. Zooals in de reeds genoemde brochure herinnerd wordt, heeft, bij de behandeling der wet in de Tweede Kamer, de keer 't Hooft den Minister met onloochenbare cijfers voorgerekend dat uit het provinciaal subsidie en dat van het waterschap, tot een gezamenlijk bedrag van drie millioen gulden, de kosten onder meer voor eene brug gevonden kunnen worden. Immers, dit subsidie werd in de allereerste plaats gegeven om door het uitvoeren der vereischte werken zorg te dragen dat de be langen van het noordwesten niet geschaad zouden worden door den nieuwen toestand. Nog geen 8 tonnen gouds nu worden aan de werken, in het noordwesten noodig, ten koste gelegd 1 Onthoudt men aan het noordwesten thans deze brug, waarvan de wenschelijkheid ook door Gedeputeerde Staten ten volle is erkend, dan worden de belangen van het noordwesten zonder eenigen twijfel geschaad. Heusden zal gaan kwijnen, het Land van Heusden en Altena zal met lleusdèn en het overige Brabant de goede gemeenschap voor landbouw, handel en nijverheid missen, de verbinding met het spoorwegennet, zoo lang gewenscht, de verbinding met de aan te leggen stoomtram 's-BoschWaalwijk met een zijtak naar Heusden wordt onmogelijk, en het beschikbare gedeelte van het subsidie wordt aan zijne bestemming onttrokken. En dit alleen omdat de kosten van den bouw der brug dat wil zeggen eene brug, voldoende aan de eenvoudigste eischen een paar ton gouds meer zullen bedragen dan de aanleg- en gekapitaliseerde exploitatiekosten, thans noodig voor de twee veren, te weten een stoombootveer te Heusden en een pontveer te Bern, cp geringen afstand van het eerste. 1) Cf. de brochure »I)e overbrugging te Heusden van de nieuwe rivier, een vraagpunt in verband met de wet tot ver legging van den Maasmond'1 en eene Nota Bouwkosten van de voorgestelde overbrugging der nieuwe rivier." -j- Eeten, van 1 Mei1 Juni. Getrouwd: J. Bax, jm. 26 j. en M. de Haan, jd. 25 j. J. J. L. Hagen, jm. 24 j. en J. M. Vos, jd. 27 j. T. Waarts, jm. 21 j. en M. J. van der Mooren, jd. 2L j. Overleden: Jobs. van den Enden, 40 j. echtg. van M. A. HuijgenS. de Wind, 45 j., eebtgen. van C. Merks. f Drongelen, van 1 Mei1 Juni. Ondertrouwd: T. J. Heimans, jm. 23 j. en J. van Zon, jd. 19 j. Getrouwd: T. J. Heimans en J. van Zon. Geboren: Elizabeth, d. v. J. Bonis en J, Lankbaar. f Woud rich em, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: A. Verduin, jm. 24 j. en M. de Leng, jd. 19 j.F. C. W. Noorduiju, jm. 24 j. en T. J. Rombout van Herwijnen, jd. 20 j. C. Groeneveld, jm. 23 j. en G. Kaldenberg, jd. 30 j. Getrouwd: Mr. A. van de Koppel, jm. 29 j. en S. van Rossem, jd. 23 j.A. Verduijn, jm. 24 j. en M. de Leng, jd. 19 j.F. C. W. Noor- duijn, jm. 24 j. en T. J. Rombout van Herwijnen, jd. 20 j. Geboren: Hendrik Christoffel, z. v. M. Ver- zijl en A. van Hulle; Johannes, z. v. D. Kant on H. A. van Andel. Overleden: W. A. G. Janse, 26 j. echtg. van I. OlmanW. Borg, 2 m.C. F. de Joode, 1 j. I. Nederhorn, 53 j. echtg. van J. Baks. f Dewcrken en Sleeuwijk, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd: S. J. Dameu,jtn. mot L. A. Visser, jd.; B. A. Ippol, jm. met G. Ippel, jd. G e t r o u w d P. G. Vos, jm. met J. Rijken, jd.; G. van der Pijl, jm. met H. de Koning, jd.; L. van Anrooij, jm. met J. Ippel, jd.; K. C. Pel- liekaan, jm. met A. J. Evers, jd. Geboren: Maaike, d. v. A. Westerhout en A. van der Mast; Hendrik, z. v. J. Vos en S. J. van Merkom Marinus, z. v. C. Ottevangor on W. van AndelAntje, d. v. J. Ippel en E. C. den Hollander; Gerrit, z. v. A. Duixer en H. van Andel Machiel, z. v. D. Smits en J. van Haaften Huibert, z. v. G. C. van der Meijden en H. Nieuwenbuizen Adri- anus, z. v. W. den Hollander en K. Evers Eliza beth, d. v. J. Breugel en N. BesterveldTennis Hendrik, z. v. G. Vink en G. P. de Gelder. Overleden: G. van Andel, echtg. van R. van Arkel, 47 j.; N. Ippel, echtg. van J. H. Stam, wo nende te Gorinchem, 49 j.; R. van Arkel, wed. v. G. van Andel, 47 j.; C. van Maastrigt, 13 m. jd.; P. van der Stelt, 15 m. jd.; N. van Hemert, wed. van H. Ottevanger, 75 j.; F. de Pender, 8 m. jm. f DE WERKEN c. a., 31 Mei. Op heden werd door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente in het openbaar aanbesteed lo. het verbeteren van de school te Sleeuwijk, waarnaar werd ingeschreven doorJ. G. Borg te Woudrichem, voor 1800 Alex Kent ie aldaar, voor 1700; Chr. Verzijl aldaar, voor 1700; daar de laagste inschrijving d.oor 2 aannemers oven hoog was geschied, is het werk bij loting toegewe zen aan Chr. Verzijl Hz., aannemer te Woudri- chem 2o. het vergrooten en verbeteren der school te De Werken, met bijbehoorende werken, naar welk werk werd ingeschroven door: A. Kuijk Bak ker, aannemer te Werkendam, voor 9498Mach. van Gooi. te Woudrichem. ƒ9550; J. A. Keutie aldaar, ƒ9590; Chr. Verzijl aldaar, voor ƒ9700; Alex Kentie aldaar, 10,000 J. G. Borg aldaar, 10,000, waaruit volgt dat de laagste inschrijver was Aart Kuijk Bakker, aannemer te Werkendam. Het werk is aanvankelijk gegund, behoudens hoo- gere machtiging, tot het verleenen der approbatie, daar het de begrooting te ver te boven ging. t Onder goedkeuring van Gedep. Staten is door den Raad van 's-Hertogenbosch aan de Maatschappij »De Atlas» te Amsterdam onderhands aanbesteed het leveren van stoomwerktuigen en bijkomende werken ten behoeve van een voor de vloedvrijma king dezer stad op te richten stoomgemaal. Inhoud van het Maanblad tegen de Kwakzalverij: Berichten: Uit het jaarverslag, Over de Ten toonstelling. Drie voorstellen voor de verg. v. d. Maats. v. Phurmacie. Zeelucht in een doosje. Een verklaring van het Departement Amsterdam. Een fraaie reclame. Een nieuwe streek van Richard Brandt. Prentjes als reclames. Rechtzaken: Uitlokkeu tot overtreding? Ver boden verkoop van Haarlemmerolie. Verant woordelijkheid voor den inhoud van advertenties. Homeriana of ILwln Homerianae, het gerucht makende middel tegen tering. Dragées Dupont. Fellow's stroop van hypophosphieten. Boekbeoordeeling. Kleine Mededeelingen: Electro-medicale amuletten. Onschadelijk krulwater. Kracht der reclame. Zelfs Shakespeare. Correspondentie (o. a. over een likdoornmiddel en Salicylate Callman), Herhaalde Waarschuwingen: Dr. Hauneman's droppels. Biscuits Olivier. IJzer van Bravais. Hoofdpijndroppels van Kerhwand. Abshaub- bin's of Anti-Rumatische Watten. Pillen van Blair. (Dit nommer wordt op aanvraag bij den Uitge ver H. van Belkum Kz., te Leeuwarden, gratis toegezonden.) De jonge groene vruchtjes dor perzikenboomen die in het voorjaar dikwijls bij honderden worden afgeplukt, om aan de overblijvende vruchten vol doende ruimte en sappen te geven, worden tegen woordig hier en daar met goed gevolg ingelegd in azijn, op gelijke wjjze als de kleine augurken, en zijn, op deze wijze nuttig aan te wenden, terwijl zij vroeger werden weggegooid. Aldus ingelegd, blij ven deze vruchten jaren lang goed en ontwikkelen een aangenaam aroma, hetwelk van dat van alle an dere producten, die men tot hiertoe op deze wijze be reidde, verschilt. Het schijnt, dat men op deze wijze ook aud ere vruchten, in het bijzonder steenooft, pruimen, abrikozen, enz., kan inleggen om ze op de wijze als bijv. olijven te gebruiken. Een aardappelstruik als klimplant heeft, volgens Duitsche bladen, een kweeker, Burisch genaamd, weten te verkrijgen. De plant groeit met een twaalf tal ranken, sommige een meter lang, tegen een houten lijstwerk op. Het is een witte, lange Ame- rikaansche aardappel. Hij werd in Augustus 11. ge plant en begon in September op te komen. De struik heeft voortdurend nieuwe bladen en bloe sems. Maar deze worden hem steeds voor het meereudeel afgesneden, om hem te dwingen in de lengte te groeien. De 24e of laatste aflevering van de Wandelingen door Nederland met potlood en peu« door de Heeren J. Craandijk en P. A. Schipperus is geheel aan deze streek gewijd en bevat drie platen voorstel lende I. Hedel - Kerk te Ammerzoden - Kasteel Am- merzoden. II. Kasteel Nederhemert. III. Markt te Heusden.- Haven te Heusden en Veer te Ammerzoden. Op aangename en onderhoudende wijze verhalen de gevierde schrijvers hun reistocht van af Hedel langs Heusden tot aan Woudrichem. Inmiddels worden de verschillende plaatselijke bijzonderheden opgesomd en de geschiedenis van elke plaat in het bijzonder nagegaan. Gaarne zouden wij hun eenigzins op hun weg volgen maar tijd en plaats laten ons dit voor deze keer niet toe. Wij hopen hierop later nog eens terug te komen. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Vorchteu de cand. Hoek te Utrecht; Kims- werd, J. W. Lieftinck te Rauwerd Hontenisse, de cand. N. Jolles te Ginneken (bij toez.) naar Oud en Niouw-Gastel, J, Zegers te Haamstede. Aangenomen Terneuzen, A. van Veen te Scherpenisse Gaast en Ferwoude, J. Eerenga, cand.; Leksmond, H. G. van Endt, cand. Bedankt voor Den Bommel, P. Zegboer te HoogvlietStel lendam, door cand. J. Eriuga Jaarsveld, J. Hoo- genraad te Polsbroek; Wetsinge-Sauwert, S. Dijk stra te Hoogeveen Noordwijkerhout en Werkhoven, door cand. van EudtHarlingen, Muller te Wolsum Nije- en Oude-Horne, J. Kapteijn te Oldeberkoop. Prijzen van f 100 en daar boven 5e Klasse. Trekking van 3 Juni. Prijs van 1000: uo. 14525; ƒ400: nos. 179, 12682, 18945 200 no. 4724 100 nos. 1788, 3108, 6556, 6688. 9711, 10331, 10394, 10403, 14121, 14476, 16775, 18634. Een jonge dame uit O-iwego (Amerika) verloor bij bet binnentreden van de conc rfzial een harer wenkbrauweu. De jonge mm die hair vergezelde viel, dit ziende, in onmacht, omdat hij mende dat 't zijn knevel was, die daar lag. Eene in het zwart gekleede en dichtgesluierde dame vervoegde zich onlaugs aan hot kapitool te Washington, waar de volksvertegenwoordigers zit ting hielden. Zij bad een rijzweep in de hand en deelde mede, heerou een pak slaag toe te dienenhardnekkig weigerde zij echter om den naam van don betrok kene persoon te noemen. Weldra werd het bericht omtrent deze raadsel achtige zaak in de zaal verspreid en merkwaardi gerwijze bleek, na afloop der zitting, dat....geen der heeren zich naar buiten durfde begeven. Een gelukkig echtpaar. »Hoe komt het toch, dat de Mullers zoo gelukkig met mekaar leven? Zij zijn nu al 22 jaar getrouwd en hebben nog geen twist gehad.» »Wel, dat is heel natuurlijk. Zij wascht den ganscben dag buitenshuis eu hij is nachtwacht.» Iemand viel van de vijfde verdieping van een huis naar beneden, had het geluk, dat zijn val tweemaal werd gebroken, en kwam nagenoeg onge deerd op den grond terecht. Wat dacht ge alzoo, toen gij naar beneden tuimeldet? vroeg hem iemand. Niet veel, was het antwoord, maar toen ik de derde verdieping voorbijkwam, zei ik bij me zeiven; hé, bij de Ellermans eten ze hutspot! Atmosfeerische verschijnselen. De student C. had wat laat in de kroeg gezeten en was bij het naar huis gaan uitgegleden en had een gat in het hoofd gevallen. Den volgenden dag verscheen hij met een pleister op de gewoude plek. »Van waar die wolk op je voorhoofd?» vroeg hem de professor, die gaarne grappig wilde wezen. Van den nevel van gisteren avond.» luidde het antwoord. Een Rotterdamsch orgeldraaier met houten been die met vrouw en knecht zijn bedrijf uitoefent, struikelde Zaterdag 11. op de Meent, brak zijn hou ten been, kreeg eenige verwondingen aan het ach terhoofd en werd per vigilaute naar zijn hnis ge bracht. Draai maar op!» riep do vrouw tot den knecht en zonder dat het incident eenige staking veroorzaakte, werd de zaak voortgezet. f Heusden, 31 Mei. De prijs der boter is ƒ0.70 a per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 4^2 ct. per stuk. f GORINCHEM, 3 Juni. In geen jaren is onze stad op Pinkstermaandag zoo druk bezocht ge weest als gisteren. Duizenden bezoekers bewogen zich door de straten en vooral van »de Beurs» op de Hoogstraat gaf het een schoon gezicht over die zich langzaam voortbewegende menigte. De aanvoer vau vee bedroeg niet meer dan 200 stuks en de handel was slap, zoodat in alle soor ten lager prijzen bedongen werden dan de vorige week. Varkens, zware vette 46 a 50 ct. p. KG., minder zware 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 7.00 a 12.00 per stuk. De prijs der goêboter was 1.16 a 1.28 per KG. der weiboter ƒ0.90 a ƒ1.00 per K.G. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 de 26 stuks. ^29^. F. C. W. NOORDUIJN en T. J. VAN HERWIJNEN. GA Woudrichem28 Mei 1884.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3