met hem meent en hem daarom tracht te Onderwerpen aan zijn wil. Zulk sujet wordt later knecht, niet uit- iïoofde van zijn bekwaamheid, maar op grond van zijn grootte, krachten en ouder dom, drie zeer slechte gegevens. En ziet hij later kans zich een baasschap te ver werven dan vestigt hij zich en plaatst een >ordje op zijn deur, b. v. Mr. Kleermaker. Nu zal men zeggen het publiek behoeft hch niet te laten bedotten en ziet al spoedigden graad van bekwaamheid in een ambachtsman. Maar eilieve, dat zien we toch niet voor lij ons een jas versneden, een buis ver moeid of een paar schoenen ondraagbaar gemaakt heeft. De opleiding in 't wild van ambachts- ieden is zeer schadelijk voor 't publiek en n de eerste plaats voor henzelven. Het ge- )eurt maar zelden dat iemand zijn krachten ninder schat als ze werkelijk zijn en de verkman die volle vrijheid heeft zich zoo loog te noteeren als hem goeddunkt, maakt laarvan geen zuinig gebruik. Op den duur s hem dat niet mogelijk, het afnemen der landizie maakt hem wijs, doch dan is de eertijd voorbij en staat het ongeluk gereed ijn woning binnen te trekken. Veel goeds verwachten we op dit gebied an de ambachtsscholen die alom verrijzen. In de sociaal democraten, die voor den rbeider de onzinnigste eischen stellen ïochten wel eens bedenken wat een zegen e vermogende standen voor den werkman wording voorbereiden wanneer ze hem e gelegenheid openen, zich zoowel theore- sch als practisch voor zijn vak te bekwamen, 'oor een luttele som gelds kunnen in de teden ouders, die niet in de eerste plaats aar een schrale weekverdienste vragen of ehoeven te vragen, hun zonen een opleiding erzekeren, die ze eenmaal tot flinke werk- ïi maakt. Onze werklieden staan over 't algemeen jeneden de vreemden. Ze ontkennen dat wel m stelligste, maar 't is een niet te loochenen ■it. In bekwaamheid en smaakgevoel zijn 3 bij Belgen, Duitschers en Franschen ten :hter. Dat is alleen te verhelpen door nderwijs en nog eens onderwijs. De werkman met niet alleen niet voor zijn twaalfde jaar van p school, maar dan eerst behoort hij zijn erkelijke schooltijd te beginnen. Hij loet dan gaan bouwen op den grondslag in e lagere school gelegd. De ambachtsscholen jn daartoe de aangewezen inrichtingen. Wat een diploma, een akte is voor de eteiischappelijk gevormden, n.l. een bewijs m bekwaamheid en een sleutel tot 't penen van een goede toekomst, dat moet pn getuigschrift der ambachtsschool voor au werkman worden. Met dat in de hand il iedere werkgever, die zijn belang be- ■ijpt, hem voorthelpen, zal hij kunnen con- m e< ren tegen buitenlanders en - wat vooral in enorm voordeel is - zal het smaaklooze bouwkunst, schilderkunst, enz. waarin ij uitmunten, langzamerhand verdwijnen plaats maken voor nette vormen en hoone kleuren. Maar dan dienen de ouders het belang tn hun kroost beter in te zien dan heden \er 't algemeen 't geval is. De vraag mag et zijn hoeveel brengt mijn jongen elke eek voor mij thuis, maar moet worden beveel kennis kan hij per week opdoen besparen voor zijn eigen toekomst. Alleen de werkman, die 't kennen aan :t kunnen paart, is zijn loon waardig. BUIFENLANDT De Dnitsche Keizer heeft afgevaardigden van de iocnmakersvakvereeniging bij zich ontvangen, die m een gedenkschrift van het 600-jarig beslaan l het gild kwamen overhandigen. De voorzitter ligde den Keizer de onveranderlijke trouw en (ie gezindheid van al de leden jegens Keizer en 'laf. A's de haudwerkstand tot dusverre niet veel 1or beiden heeft kunnen doen, dan was hot omdat werkman te weinig rechten had. Keizer Wilhelm uk gei ui men tijd met hen over den toestand u de werklieden en ten slotte ook over den fees- f ijken optocht die den 9en dezer gehouden wordt. Met groofe brutaliteit werd deze week te Berlijn een diamanthandelaar opgelicht. In diens magazijn, in de Friedrichstras.se aldaar verschenen twee ele gant gokleede heereD, die met een prachtig rijtuig gebracht waren, en verzochten ringen met diamanten te mogen zien. Kingeu ter waarde van 100 mark werden hen getoond, daar een hunner verklaarde niet gaarne meer te willen besteden. Na lang zoeken werd een ring van 110 mark gekozen, die echter voor 100 mark gelaten werd, daar de heeren later terng zouden komen om nog andere inkoopen te doen. De ring werd met een biljet van 100 mark betaald. Nadat de koopers eenigen tijd weg waren, verscheen in den winkel een heer met de vraag, of er kort te voren ook twee heeren geweest waren om iets te koopen, en of zij ook misschien met een biljet van honderd mark betaald hadden. Toen de winkelier toestem mend antwoordde, verklaarde de laatstgekomene commissaris van politie te zijn, belast met de op sporing van twee personen, die valsche bankbiljetten hadden gemaakt en met die waardelooze papiertjes reeds vele winkeliers hadden bedrogen. Op zijn verzoek werd hem ook het biljet ver toond, dat door den juwelier ontvangen was cn na het met kennersblik te hebben onderzocht, ver klaarde de commissaris het voor valsch. Hij ver zocht het biljet tegen behoorlijke re9u te mogen medeuemen, hetgeen hem vergund werd, nadat hij verklaarde dat de daders nog dienzelfden dag zonden worden aangehouden en de ring vermoedelijk nog wel in hun bezit gevonden zou worden. De commissaris ging heen. Toen de winkelier den volgenden dag niets vernam, noch van den commissaris, noch van den ring, wondde hij zich tot de politie, alwaar hij spoedig vernam dat de naam van een commissaris, als door hem genoemd, niet bekend was en hij waarschijnlijk was opge licht door een drietal gevaarlijke oplichters. De heeren koopers van den ring als ook de ijverige com missaris worden thans opgespoord; er bestaan echter zoo weinige aanwijzingen, dat het te betwijfelen valt of zij gevonden zullen worden. Te Antwerpen hoeft men in een groeve, onder een oude bedding van het Schijn, die reeds vóór de 10de eeuw verzand was, de overblijfselen eener oude schuit gevonden, bedekt met vier meters pol- derslijk. In hot reeds ontlaste gedeelte der schuit heeft men stukkeu aardewerk uit het Frankisch tijdvak, meent men leder, strooien banden en ijzeren spijkers van geheel bijzonderen vorm ge vonden. De min. van binnenl. zaken heeft den verkoop op straat van het te. New-York verschijneude anar chistische blad van Most, »die Freiheit« verboden. Dit blad, dat naar Voltaire meldt, druk gelezen wordt ouder de Duitsche arbeidersbevolking in de voorstad Saint-Autoineovertreft in heftigheid alles wat door Fransche anarchistenbladen te lezen wordt gegeven. Zoo behelsde »die Freiheit« onlangs een artikel, waarin gezegd werd dat de dag niet ver meer af is, dat iedereen 's morgens zijn huis zal verlaten met het vaste voornemen om een bourgeois te dooden. Het artikel eindigde met den volgende raad aan de Fransche werklieden: Betaalt uwe schulden met revolverschoten. Als uw huisheer bij u komt om zijne huur, jaagt hem dan een kogel door den kop. Dit zij u eenig antwoord," Most, die voor vier jaren naar Parijs was ge komen, om voorlezing te houden voor Duitsche anarchisten, onderhoudt voortdurend betrekkingen met de leiders der Fransche anarchistenpartij. Volgens bericht uit Madrid aan de Times* zal het eerste gedeelte van den telegraafkabel tu&schen Portugal en Amerika via de Azorische eilanden iu September worden gelegd. Dinizulu, de nieuwe Koning der Zulus, een zoon van Cetewayo, is 25 jaren oud. Hij moet nog ruwer, woester en listiger wezen dan zijn vader, wiens lieveling hij was lot kort voor 's Konings dood, toen zij samen twist kregen. Na zijn vlucht deswege kwam hij bij de Boeren, wiens vriend hij werd en die hem ook op den troon hielpen. Dinizuli is groot van gestalte en zeer sterk. Op veertienjarigeu leeftijd doodde hij een zijner broeders. Een werkman te Lyon, die zijn vrouw op over spel betrapte, doodde haar en haar medeplichtige en gaf zich toen bij de justitie aan. Te Renues heeft een jong sergeant-majoor zich in do kazerne doodgeschoten, omdat hij geld had verduisterd; te Bergerac schoot zich een kapitein van het Legioen van Eer, op het kerkhof dood. Een hevige aardbeving heeft op het eiland Kishm, in de Perzische golf, niet minder dan twaalf dorpen vernield. Tweehonderd menschen kwamen om het leven en een groot aantal andere werden gewond. Bij een brand iu de stallen van de tramway- maatschappij te Glasgow, zijn 150 paarden ver brand. De schade wordt op 15,000 p. st. geschat. BINNENLAND, HEUSÜEN, 5 Juni. Voor het tijdvak van heden tot en met 31 Juli a. s. zal het rijkstelegraafkantoor alhier, in het belang van den vruchtenliaudel, op werk dagen open zijn van 7x/3 tot 12 uren voor- en van 2 tot 8 uren namiddags. De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. f BRAKEL, 5 Juni. Bij de op gisteren ten raadhuize alhier plaats gehad hebbende verkie zing van twee hoofdgeërfden in het polderdistrict Bommelerwaard beneden den Meidijk, zijn geko zen de heeren D. W. van Dam van Hekendorp te Zaltbommel en A. v. d. Ven te Poederooijen. t UITWIJK. Als eene bijzonderheid kan zeker vermeld worden, dat bij de stemming over de be- grooting vopr het aanleggen van de reeds genoemde grintwegen in den polder „den Duil," de belang stelling, hetzij vóór of tegen dien aanleg, naar zoover zij nog niet bestond, zoo algemeen was op gewekt, dat alle stemmen, 90 in getal, vertegen woordigd waren. Hier en daar zag men, nadat de uitslag bekend was, de vlaggen wapperen, ten be wijze hoezeer men deze verbetering waardeert. t WERKENDAM. Met het verbouwen en ver- grooten der school te Dewerken, waarvan A. Kuijk Bakker voor de som van f 9198 aannemer is geworden, is men heden begonnen. t ZALT-BOMMEL, 4 Juni. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat onze stadgenoot, de heer J. Henry Ever, Kapt. Komm. der d. d. Schutterij al hier, op de Int. harddraverij te Nijmegen gehouden, met zijn harddraver „de Maarten van Kossem'' de eerste prijs behaald heeft van f 500, benevens de restitutie van 2/3 der inleggelden. Het maximum van de afteleggen afstand bedroeg 3200 M. Van diens talrijke vrienden en kenn issen mogt ZEdel. Getrenge de ondubbelzinnigste blijken erlangen van sympathie. De Collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in het Koningrijk der Nederlanden alhier op heden ge houden, heeft f 38.425 op gebracht. t GORINCHEmTs Junï7 L.l. Vrijdag zijn hier in „den Doelen" van de geldleening ten behoeve van liet hoogheemraadschap „de Alblasservvaard met Arkel beneden de Zoilwe", in 1876 aange gaan, 5 aandeelen uitgeloot, zijnde de Nos. 13, 18, 20, 21, en 114, aflosbaar 1 October 1884. Van de geldleening, ten behoeve van genoemd waterschap in 1883 aangegaan, werden uitgeloot 24 aandeelen, zijnde de Nos. 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 18, 19, 22, 23, 24, 29, 32, 34, 38, 39, 42, 43, 46, 48, 52, 53 en 57, aflosbaar 1 Ja nuari 1885. t De paardenmarkt, welke hier jaarlijks ge houden wordt op den eersten dag der Beusichem- sche hengstenmarkt, zal hier dit jaar gehouden worden op Woensdag den 18 Juni e.k. Gisteren (Donderdag) voormiddag te 11 Va uur werd door de geneesheer-en, die Z. K. H. Prins Alexander behandelen, het onderstaand bulletin uitgegeven »In den toestand van Z. K. H. kwam heden geen verandering ten goede de geneesheereu zijn niet zonder zorg mot hot oog op zijn kx-achten. Da. II. J. VlNKHUYZEN. Dlt. G. J. VAN WlERINGHEN BoRSKI.4 De toesland is sedert gisterenmorgen stationair gebleven onmiddellijk gevaar is er niet. De Prins heeft 's namiddags van tijd tot tijd eenige rust ge noten en zich ook vrij langdurig met zijn particulieren secretaris beziggehouden. Z. M. de Koning, van den toostand in keunis gesteld, blijft op den dringenden raad van zijn ge neesheer vooralsnog te Karlsbad. Naar wij vernemen heeft de Heer Mr. van de Werk zich bereid verklaard wederom de Candi- datnur voor de Tweede Kamer in het kiesdistrikt Zevenbergen te aanvaarden. Arast." Het wetsontwerp strekkende tot het aan gaan van een nieuwe Staatsleening is ter Lands drukkerij ter perse, want de „N. R. Ct. verneemt dat zulk een ontwerp dezer dagen bij de Tweede Kamer kan worden ingewacht. De voorloopige inzage heeft geleerd, dat de leening 60.000.000 reeël zou bedragen, ad 4 pCt. Met dat bedrag ware dan te voorzien in de noodzakelijkste be hoeften tot het aanstaande jaar. Het jaarverslag en de rekening over het jaar 1883 van de „Vereen, tegen de Kwakzalverij" is verschenen. Daaruit blijkt o. a. dat het ledental in den loop van dat jaar van 520 tot 782 is gestegen, en dus met meer dan 50 procent is toegenomen. Van het Maandblad werden ruim 91,000 exem plaren gratis verspreid, en bovendien ruim 17,000 kleine blaadjes, zoodat er door de Vereeniging meer dan 108,000 stuks drukwerken met nuttige waarschuwingen onder het publiek werden gebracht. Vele leden zonden bijdragen of bouwstoffen voor het Maandblad, en van 17 middelen, die tot nu toe niet onderzocht waren, werd door de leden der Vereeniging een chemisch of microscopisch onderzoek verricht. De inkomsten der Vereeniging bedroegen onge veer f 1800, waaronder f 200 van de Ned. Maatsch. ter bevordering der geneeskunst en eene nog iets grootere som van extra-bijdragen der leden. Daarentegen bereikten de uitgaven een nog hooger bedrag, en kon het nadeelig saldo van het jaar 1882, ten bedrage van f 403, niet geheel worden aangevuld, maar werd het slechts verminderd tot een bedrag van f 231. Terwijl het verslag de overtuiging uitspreekt, dat de Vereeniging ook dit jaar nuttig is werk zaam geweest, ter waarschuwing tegen een bedrog, dat de gezondheid en de welvaart bedreigt, ein- digt het met eene opwekking tot de leden, om in hun kring vrienden en kennissen aan te sporen om mede het doel der Vereeniging te helpen be vorderen. De vereeniging „Volksonderwijs" hield Dins dag een algemeene vergadering in het gebouw „Eensgezindheid", op het Spui te Amsterdam, waarin o, a. besloten werd het orgaan der ver eeniging, „'t Volksblad", voorloopig te laten be staan. Ook werd aangenomen een voorstel van de afdeeling Leeuwarden, dat de vereeniging zich zal wenden tot de Hooge Regeering, met het ver zoek, om bij de aanstaande herziening van de wet op den kinderarbeid, in die wet op te nemen „een regeling van den veldarbeid." Indien geen buitengewone omstandigheden den terugkeer vervroegen, worden de Koning en de Koningin tegen het einde der volgende maand op het Loo van hun buitenlandsche reis terug verwacht. De commissaris van politie te Rotterdam ver zoekt opsporing van een meisje, Catharina Antoi- netta Beurman genaamd, dat zich vermoedelijk bevindt in gezelschap van Eduard Zegers en An- toinetta Lemmers, die de kermissen bereizen. Men vermoedt dat het meisje gebezigd wordt om in koffiehuizen te zingen. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak van het O. M. c.a. J. H., machi nist van de Staatsspoorwegmaatschappij, aan wiens schuld het spoorwegongeluk van 6 April jl. te wijten was. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig en veroordeelde hem tot een cellulaire gevangenisstraf van acht dagen. Als verzachtende omstandigheid werd aangenomen het feit dat hij voor het eerst op die lijn dienst deed. Naar men verneemt is de „Fabriek van stoom- en andere werktuigen" van de firma Backer J. G. Rueb te Breda, overgegaan in de handen van eene vennootschap, waarvan ook de tegen woordige firmanten, de heeren Jhr. F. Bakker en J. G. Rueb deel uitmaken, liet plan bestaat om deze uitgebreide inrichting op nog grooteren voet te gaan exploiteeren onder de naam van „Bredasche Stoommachinefabriek." De heer M. J. IJzerman van 's Hage, zou Dinsdag te Amsterdam in de brandweerkazerne aan de Prinsegracht een proef nemen met een door hem uitgevonden toestel tot zelfredding in geval van brand, door afglijding in verticale richting langs een touw met snel bewegend vlieg wiel, waardoor de kracht van den val wordt ge broken. Een knecht van den heer IJzerman, genaamd Wessels, man en vader van vier kinderen, zou de proef doen. Tot de bevestiging van het touw boven aan het. klimhuis op de plaats van de kazerne, 15 meter hoog, had Wessels een haak geslagen, door hem meegebracht, daar hij geen gebruik wenschte te maken van de zich daar bevindende haken. Een gespannen zeil beneden in geval van onheil werd niet noodig geacht. Ten aanschouwen van eenige genoodigden en van het personeel der brandweer bevestigde Wessels het werktuig aan den gordel en zwaaide hij uit het klimhuis. Helaas! geen halven meter was hij gedaald of het touw brak, en de ongeluk kige viel ruggelings op de steenen en werd zwaar gekwetst. Brandwachts droegen het slachtoffer der kwalijk voorbereide toepassing van een nieuwe uitvinding op een rustbaar naar het Biunen-Gasthuis, waar de man te halfzeven bezweek. Zijn ruggegraat was gebroken. Het touw was op de scherpe kanten van den haak doorgesneden. Deze haak was volgens ver klaring van den heer IJzerman vroeger al tot hetzelfde doel door Wessels gebruikt. De nalatigheid schijnt volgens het „D. v. N." daarin bestaan te hebben, dat een klem die het afglijden langs de lijn kan stuiten, het in dit geval doordat ze vergeten was los te maken, deed, zoodat de geheele valkracht van het lichaam werkte in het ophangpunt. De politie doet onderzoek naar de oorzaken van dit treurig ongeval. Zaturdagmiddag omstreeks half 3 heeft aan den overweg van den Leidschen straatweg nabij het Rijnspoorwegstation te Utrecht het volgende plaats gehad Een te Utrecht woonachtig persoon kroop, na bij den overweg te hebben staan praten, onder den sluitboom door en legde zich voor een juist naderenden goederentrein op de rails. Aan armen en voet werd hij vreeselijk verminkt. Geheel hij zijne kennis, is hij, na de eerste hulp te hebben ontvangen van dr. Rjchellc uit Woerden, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Z'jn to*- stand schijnt hopeloos. Te Delft is een kind, dat zonder toezicht ge- *-x O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2