SpT* Zij die zieli met 1 li a. s. op dit blad wen- ten te abonneeren, ont- ngen de nog in deze tand verschijnende num- irs gratis. BUITENLAND. BINNENLAND, fenredig zwaar treffen en derhalve den del daarin vernietigen. Het minst slechte at der keuring, hetwelk voorschrijft dat iedere suikersoort een monster door ikundigen onderzocht wordt. Over dit iel beraadslaagt thans de Kamer of is mee reeds gereed. De aanvang der dis- iën wijzen het reeds uit van hoe groot ng oen rechtvaardige heffing is en hoe bij onze eertijds groote suikerhandel op tel staat, evenzeer als het belang der ulsche suikerfabrieken. *e hopen hiermee onze lezers op een- iige wijs een schetsje gegeven te hebben een diep ingrijpende kwestiewier aan bewijst dat in het zoet van de sui- voor onze regeering; veel bitters verscho- O O ligt. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN. In tegenstelling met de berichten uit verschillende plaatsen, waarbij van hoogere prijzen van het hooiland wordt gewaagd, heeft het Bestuur der Godshuizen bij de alhier gehouden groote verpachting circa 10 minder gemaakt dan in het vorig jaar. t16 Juni. Een stukje grond, groot circa 20 vierk. M., gelegen ter zijde van de Pompstraat alhier en grenzende aan de eigendommen van S. en v. d. H., houdt sints enkele dagen de gemoe deren der bewoners aan het Oud'neusden's eind alhier bezig. Zonder in deze het recht van deze of gene partij uit te kunnen spreken, hetgeen mogelijk eerst zal volgen wanneer de waarde van het lapje gronds tien-of twintigvoudig aan rechtï- kosten zal zijn betaald, zullen we eenvoudig de feiten mededeelen die ons ter oore kwamen. S. bouwde enkele weken geleden een steenen huisje naast hetgeen door hem bewoond wordt en werd toen opmerkzaam gemaakt, dat ook nog een gedeelte gronds (het kwestieuse) achter het nieuwe gebouwtje gelegen, en reikende verder dan den uitgang van de schuur van v. d. II.ook zijn eigendom was. Dadelijk werd nu door S. een schutting gesteld, waardoor de uitgang van ge noemde schuur verviel. Hierop liet v. d. II. in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1.1. de schut ting wegbreken en bouwde in den zeer vroegen morgen van heden er zelf een, die nu weder door S. werd afgebroken waarna laatstgenoemde het terrein met puin liet vol rijden in afwachting van de dingen die komen zouden. Het is met dat al zeer te bejammeren, dat beide oppassende familiën zich op dit punt niet kunnen verstaan en liever een proces aanvangen, dat voor beiden een bron van kommer en geldverlies kan worden. Tot ons genoegen vernemen wij even voor het afdrukken van bovenstaand bericht, dat aan deze zaak hoogstwaarschijnlijk een einde zal worden gemaakt, dat voor beide partijen bevredigend en eervol kan hectenzoodat de agitatie hiermede wel zal ophouden. 's BOSCH. Zaterdag 7 Juni had alhier, onder voorzitterschap van den heer W. J. Ph. Oppenraay, schoolopziener in het arrondissement Osch, de gewone jaarlijksche algemeene vergadering plaats van deelhebbers in het provinciaal fonds voor weduwen en weezen van openbare en bijzondere onderwijzers in Noord-Brabant. Uit het verslag van het bestuur voor 't dienst jaar 1883/4 bleek o. a. 1. dat het fonds telt 79 leden, 16 weduwen en 18 donateurs; 2. dat het waarborgkapitaal of zoogenaamd vaste fonds, thans f 29,400 nom. bedragende, nog in den loop van dit dienstjaar tot ruim f 30,000 nom. zal zijn aangegroeid, zoodat in het 3de kwartaal de uitkeeringen aan de weduwen de aanzienlijke vermeerdering van 25 pet. zullen onder gaan en dus de geringe contributiën in aan merking genomen aanmerkelijk huoger worden dan bij gewone levensverzekeringmaatschappijen 3. dat de inkomsten waren f 1796 60 waar onder f 123 van donateurs; terwijl de uitgaven insgelijks 1796.60 bedroegen, waaronder ƒ661,715 voor 1000 nom. inschrijving op een der Groot boeken der Nat. Schuld, en 131.995, voordeelig saldo, bij het einde van het dienstjaar in kas van den penningmeester voorhanden. De voorzitter benoemde de heeren Remmen te Heesch en Wolters te Nistelrode (en tot hunne plaatsvervangers tie heeren Scholten te Heusden en Van der Zanden te Bakel) om de rekening en verantwoording na te zien, en van hunne bevinding binnen 14 dagen aan het lid der aan blijvende commissieden heer Bessem, penning meester, verslag te doen, waarna afschriften der rekening voor leden en weduwen bij den secre taris en bij den penningm. steeds ter inzage blijven. In dezelfde vergadering werd met algemeene stemmen tot lid der commissie van toezicht her benoemd de Hoog Welgeboren heer Jhr. Mr. J. B. Verheden, inspecteur van het lager onderwijs in de 1ste inspectie. ZEVENBERGEN, 13 Juni. De anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer baron Van den Borch van Verwold te Gorssel. De R.-K. kiesvereeniging //Noord-Brabant* heeft besloten geen candidaat te stellen bij deze ver kiezing. 14 Juni. De liberale kiesvereeniging alhier, stelde heden tot candidaat voor lid der Tweede Kamer, mr. R. van de Werk, aftredend lid. GENDEREN, 13 Juni. Bestond er hoop dat het roodvonk geheel uit ons dorp zou zijn ver dwenen, daar er eenige weken voorbijgingen zon der iets van die ziekte te hooren, zoo is thans die hoop verijdeld daar deze ziekte zich weder heeft vertoond. AALBURG, 16 Juni. In de laatst gehouden vergadering van het Waterschap „den Polder van Aalburg" is met algemeene stemmen herkozen als bestuurslid, de heer M. D. van Veen alhier. In dezelfde vergadering werd de begrooting goedgekeurd en daarbij bepaald, dat de omslag over 1884 zal bedragen 11,50 per Hectare. t BAARDWIJK, 16 Juni. Heden nacht hebben hier ongeregeldheden plaats gehad. Er is gevoch ten en er zijn glazen ingeworpen. G1ESEN, 14 Juni. Gisterenmiddag geraakte, bij afwezigheid van de moeder, een meisjeom streeks 2 jaar, van D. de R. in het water het broertje van een jaar of vier, pogingen willende doen om het le redden, verkeerde weldra ook in levensgevaar; de hulp, die kwam opdagen, was echter te laat om beiden te redden, het leven was bij het kleinste reeds ontvloden. BOMMELERWAARD, 13 Juni. Een huis aan den Meidijk, ten vorigen jare, naar men verneemt met vergunning van het gemeentebestuur van Zuilichem, op een stuk grond bij het hqis van II. de Groot door W. van Veen gebouwd en sedert door hem bewoond, wordt heden op last van den Dijkstoel van Bommelerwaard boven den Meidijk, na voorafgegane publieke aanbesteding, afgebroken. Met belangstelling ziet men de rechterlijke uitspraak, die over deze quaestie waarschijnlijk zal ingeroepen worden, tegemoet. Naar men toch wil weten, zal door den geïn teresseerde of ten minste ten zijnen behoeve eene actie om schadevergoeding worden ingesteld. In dit geval zal, indien de Wet daarvoor ter men bevat, door den rechter moeten worden uit gemaakt of opgelost de vraag, wie deze schade vergoeding zal behooren te verstrekken. Het Gemeentebestuur dat tot den bouw ver gunning gaf, of wel de Dijkstoel welke dien bouw niet belette of stuitte. t GORINCHEM, 16 Juni. Gisteren gaf de Rotterdamsche zangvereeniging „Rotte's Mannen koor", door den burgemeester den heer C. van Andel Tz. daartoe uitgenoodigd, in den „Doelen" alhier eene matinee. Een tiental stukken, waar onder het „Deus Nostra Spes" (Ps 46), van den directeur der vereeuiging, den heer L. P. Brandts Buys, benevens eenige solo's en kwartetten, wer den door de 120 zangers ten gehoore gebracht. De talrijke opkomst van Gorkum's uitgelezen pu bliek en de stilte die er heerschte, waren zeker ook zonder de hartelijke dankbetuiging van den heer van Andel, voor de bekwame zangers een blijk van belangstelling en voldaanheid. tHet lijk van den 1.1. Woensdagavond op de Merwede verdronken 19-jarigen zoon van den heer S. Heijmans alhier, is tot heden nog niet opgevischt. Door den troosteloozen vader is aan den vinder van het lijk eene som van f 50 uit geloofd. t DALEM. Op de voordracht voor onderwijzer te Yureu staan de heeren H. Bogaardt le De Valk, gem. Ede, en C. Visser te Goudswaard. t Zekere A. v. d. V. van Vuren, werkzaam aan den dijk te Spijk, heeft het ongeluk gehad met zijne hand bekneld te raken tusschen twee bazalt-blokken. Een der vingers zal hij daardoor naar alle waarschijnlijkheid moeten verliezen. De Directie van het „Nederlandsch Handels- museum te Amsterdam, heeft tot een aantal Industrieëelen in Nederland de volgende circulaire gericht Voor lo Juli a.s. worden de aanvragen voor plaatsruimte op de Antwerpsche Tentoonstelling in 1885 ingewacht; volgens door ons ingewonnen berichten, zal die termijn eene maand verlengd worden. De Fransche Commissie voor deze Tentoonstel ling is 29 Mei 1.1. benoemd en is het in het belang der Nederlandsche Tentoonstellers te hopen, dat ook de Nederlandsche Commissie spoedig hare werkzaamheden zal kunnen beginnen, daar dit voor de aan Nederland toe te kennen plaats in de gebouwen van groot belang zal zijn, aangezien de beste plaatsen het eerst vergeven worden. Ten einde nu echter niet te laat te komen en intijds de best gelegene galerijen voor Nederland te kunnen doen reserveeren, hebben wij ons be schikbaar gesteld tot het ontvangen van inschrij vingen van Nederlandsche Inzenders, en geschiedt zulks met goedkeuring van het Uitvoerend Comitó der Tentoonstelling. Alle inlichtingen zijn ten onzen kantore ver krijgbaar, doch merken wij reeds nu op, dat de prijs per vierkante meter, die aanvankelijk hooger schijnt da" die in Amsterdam in 1883, in wer kelijkheid aanmerkelijk lager isieder inzender toch, die zich herinnert hoeveel de transportkosten dóór Amsterdam bij de inzending en terugzending, de zoogenaamde „manutation" op het terrein en in de gebouwen, het bewaarloon der kisten, enz. bedragen hebben, zal moeten toegeven dat nu <)it alles in de plaatshuur begrepen is, eene groote besparing op de totale kosten voor eene inzending verkregen is. Wij noodigen u dus uit uwe Inschrijvingsbil- letten ons ten spoedigste te willen doen toekomen. Zoo de Nederlandsche Commissie intijds benoemd wordt, zullen uwe inschrijvingen aan haar ter hand worden gesteld, terwijl zij in het tegenover gesteld geval direct naar Antwerpen worden ver zonden, wij vermeenen zoodoende de zoo zeer gewenschte spoed, waardoor allóen het verkrijgen eener goede ruimte in het gebouw verzekerd kan worden, te bevorderen. Over de vier eerste maanden van het loopende jaar werden met de mailbooteu van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" 1900 reizigers meer vervoerd van en naar Engeland dan over hetzelfde tijdvak in 1883. Drie weesjongens, die vóór eenigen tijd de weezen-inriehting te Neerbosch verlaten hebben, zullen eerstdaags naar de Transvaal vertrekken, om zich daar te vestigen; twee als timmerlieden en een als metselaar. Maandag 23 dezer zal het gerechtshof te Den Bosch een aanvang maken met de behandeling van den bekenden postkanloordiefstal te Breda. W. Balintijn, meesterknecht op een sigarenfabriek, J. II. Moors, ontslagen brievenbesteller, en Z. H. van Hal, kleermaker, allen te Breda, zullen, als beschuldigd van dezen in den nacht van 28 en 29 Februari jl. gepleegde» diefstal, te dezer zake te recht staan. Het oudste lid der firma D. Tobias Zoon, de heer D. Tobias, tegen wien ook rechtsingang verleend was, is in hechtenis genomen en naar het huis van arrest en justitie te Amsterdam overgebracht. Omtrent zijne beide voorvluchtige zonen is bij de justitie nog niets bekend. Te Schoonhoven schijnt de rust hersteld te zijn. Het onderzoek der justitie is afgeloopen, eu de assisterende veldwachters zijn weder naar hunne standplaatsen teruggekeerd. Te Brielle is eene bouwvallige woning gesloopt, terwijl de hoogbejaarde bewoonster, eene weduwe, halstarrig bij de tafel bleef zitten totdat ook de muren geslecht waren. Zij gaf aan dit middel vat» lijdelijk verzet de voorkeur boven een plaats in het diaconiehuis, waarin zij echter ten slotte is opgenomen. Sedert j.l. Vrijdag heelt de ziekte van Z. K. II. den Prins van Oranje een hoogst verblijdende wending genomen. In den nacht van Vrijdag <p C1 n nadeel van indirecte belastingen, waarmee in Frankrijk zoo zeer in de weer is, onder- dezer dagen een Fransch herbergier. In zijn (kamer had een Engelsch zeeman een pijp opgesto- en zijne vrije Britsche lucifers, waarvoor geen jrrecht of accijus hetaald was, op tafel laten n. Daar werden zij door een man der wet nden en de herbergier moe.-A 30 francs, een voor elke lucifer, betalen. pokken-epidemie neemt in het oostelijk deel Londen zoodaning toe, dat nieuwe hospitalen voor worden ingericht. ■k waarschuwen de stedelijke autoriteiten aldaar, middel van plakkaten tegen overmatig gebruik macreel en ale, als zijnde vooral macreel ge- ijk door het veroorzaken van Cholera. een Duitsch blad worden eenige bijzondor- i medegedeeld aangaande den handel in raen- ihaar. hoofdmarkt voor menschonbaar is te Parijs, migons vertrouwbare berichten, bedraagt de ;elheid welke aldaar verhandeld wordt, ge- eld ongeveer 100,000 KG. 's jaars. Een groot ;lte daarvan wordt geleverd door de Fransche vvelijke sekse, welker haar hij voorkeur wordt zen, wegens zijne fijn- en lenigheid eu do meest ngd wordende kleur. Zwart haar komt go elijk uit Noord-Duitschland, maar het meest taliii. en het blonde haar iu allerlei verschei- eid is grootendeels van Duitsche vrouwen en jes afkomstig. Oostenrijk en Rusland brengen 'tg haar aan de markt, maar iu de laatste i is er veel uit China aangevoerd, hetwelk ■r in hoedanigheid hij het Europeesche haar achter staat en alleen voor grove haarwerkeu gebezigd worden. nigen tijd geleden heeft, William Dontson uit 'diester iu eene bijeenkomst der leden van eene jlsche wetenschap bevorderende maatschappij eene ve stof vertoond. Pilot,» geheeten, welke van chenhaar was geweven; ook werden or reeds Is vervaardigd, waarvan de ketting nit katoeneu o inslag uit van haar gesponnen draden be- 1; deze weefsels zouden zeer licht, warm kleedend uurzaam zijn. ellicht is voor dezo weverij hot, haar der Chinee- vronweu bijzonder goed geschikt. Monsters besch haar waren uilgestald in eene kleiue en op de tentoonstelling te zien. pt bewerken van menschenhaar tot kapsels en daartoe behoort, wordt voor het grootste deel arijs verricht, welke haarvverken van daar naar re landen worden uitgevoerd, ue bakkersvrouw te Aule kreeg van een zoo- amden wonderdoctor den raad om dadelijk, t het brood uit den oven kwam, in den heeten te gaan liggen, ten einde een, zooals de czalver zeide, mot berkeubladen welriekend ubad te gebruikendit was een onfeilbaar iel tegen rhenmatiek. De bakker liet een matras .en oven leggen, bestrooide deze met behulp den wot derdocter met gedroogde berkeublade- do vrouw ontkleedde zich en kroop iu den oven, floor haar man eu den kwakzalver werd ge in. Na ongeveer 80 minuten vond men de vrouw bnien gebraden terug. Zij was hare rheuma- kwijt. •etor en bakker zullen in de volgende week het assisen-hof dit onfeilbaar geneesmiddel 311 verdedigen. Ivrakau zijn eenige boerengezinnen uit Ame- lij bemint mij dus waarachtig met geheel iart?« pat heb ik u reeds gezegd, llanna Mertens ikl bare liefde aan niemand anders dan aan u Zij kan haar hart slechts eenmaal wegschen- on zij heeft het reeds gedaan hel behoort u. leef mij dan den eersten kus, waarom ik u zoolang te vergeefs gesmeekt heb,« zei hij. \!een!« was liet antwoord, lanna, wees niet wreed,zeide hij vleiend. rika teruggekeerd, die meedeelen, dat er nog 4000 families nit Galicië in den ellendigsten toestand in de Nieuwe Wereld haar bestaan rondsleepen. Te Bremen is een nieuw soort van bier in den handel gebracht. Het wordt uit rijst gebrouwen in de Hausa-bierbrouwerij en valt zeer in den smaak. Een der vele millionairs teNew-York, William King heeft in zijn testament eene beschikking gemaakt, die »eene goede voorzorg» wordt genoemd. Hij ver maakte aan zijn geneesheer 1000 dollar, onder be paling dat de som, zoolang hij zou blijven leven, telken jaren verdubbeld zou worden. Het tweede jaar zou de geneesheer 2000 dollar ontvangen, het dorde 4000, het vierde 8000, het vijfde 16000, enz. Voor eenige weken uu stierf William King, ruim tien jaren nadat de testamentaire beschikking was gemaakt. De geneesheer ontving 512.000 dollar. De telephoon breidt zich in Amerika met onge- loofelijke snelheid nit. New-York en Boston zijn sedert het begin van dit jaar met elkander ver bonden. De Maatschappij, die in don staat Nebraska den ganschen telephoon in handen hoeft, is nu reeds in het bezit van 676 km. goleidinglengte. In Quincy en Illinois zijn twee torens van tameljjke hoogte gebouwd als steunpunten voor de over de Missisippi te spannen telephoondraden. In den staat Ohio en Maryland zijn tegenwoordig alle groote steden telephoonisch verbonden. Uit de Caucasus wordt bericht, dat een hoos te Akulissy de rivier buiten haar oevers deed treden, zoodat 40 personen verdronken eu 70 huizen wer den vernield. Op de spoorweglijn van Ciudad Réal (Spanje) heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een gedeelte van de brug van Alcudia is ingestort op het oogenblik, dat een trein er over ging, met het treurig gevolg, dat deze ter hoogte van acht meter iu de rivier stortte. Het gebeurde wordt aau kwaad willigheid toegeschreven. Men beeft ontdekt dat in de hoofdboog der brug een gat was gemaakt, terwijl de telegraafdraden waren afgesneden om spoedige hulp onmogelijk te maken. De regeering beeft een scherp onderzoek doen instellen naar de daders van de snoode misdaad, waarvan de dood van een groot aantal personen het gevolg is ge weest. Behalve de overige passagiers, waren in den trein honderd een en zeventig militairen die met verlof huiswaarts gingen, die jammerlijk ver dronken zijn. De postpakketten en brieven werden bebonden. Volgens een later bericht is het uitge maakt dat aan eene boosaardige zamenzweriDg van een complot ellendelingen het gebeurde is toe te schrijven, die voorzeker zoo zij ontdekt worden, gestreng gestraft zullen worden. (Te laat ontvangen voor Let vorige numinar.) WAALWIJK, 14 Juni. Het bostuur dezer ge meente heeft zich nader tot Ged. Staten gewend, met verzoek hare belangen in verband met de uit te voeren werken tot, verlegging van den Maas mond bij de Iiooge Regeering voor te staan, en wel hoofdzakelijk ter bekoming van de reeds vroeger gevraagde schutsluis tot verbinding der haven met de nieuw te maken rivier. c; o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2