BUITENLAND. BINNENLAND. t HEUSDEN, 19 Juni. De heden alhier ge houden collecte voor het Waterloo-fonds heeft opgebracht 27. Het juiste bedrag is nog niet aan te geven, daar nog enkele giften wor den ingewacht. 's HERTOGENBOSCH. Wij vestigen de aan dacht van alle belanghebbenden uit de omlig gende gemeenten op de van ouds hier zoo be roemde St. Jansmarkt, welke dit jaar weder op den juisten dag, aanstaanden Dinsdag 24 Juni, wordt gehouden. Bij deze gelegenheid zal van 10 tot 11 uur het carillon op den stadhuistoren, van 11 tot 12 uur dat op den St. Janstoren bespeeld worden, vervolgens zal van iy3 tot Slf2 ure door het muziekkorps der d.d. schutterij een concert op de markt worden gegeven. Ook in de sociteiten „Casino" en „Unie" zullen des namiddags mu- ziek-uitvoeringen plaats hebben. TILBURG Zaterdag-avond bevond de Justitie van Breda zich alhier, om onderzoek in te stellen naar een plaats gehad hebbende vechtpartij, waarbij een persoon in den duim werd gebeten. Deze wond verergerde in korten tijd zóózeer, dat de ongelukkige in gevaar van sterven verkeert. Een persoon, zekere v. d. M., verdacht van de verwonding, is gevangen genomen. TILBURG Bij de commissie, voor de provin ciën Zeeland, Noord-Brabant en Limburg benoemd tot het afnemen van een examen voor adspirant- gemeente-sccretaris of ambtenaar ter secretarie, die alhier hare zittingen zal houden, hebben zich 18 candidate» aangemeld, waaruit 7 uit Zeeland en 11 uit Noord-Brabant. Uit Zeeland hebben zich alleen uit Zuid- en Noord-Beveland candidate» aangegeven, zoodat Walcheren, Schou wen, Tolen en Zeeuwsch-Ylaanderen evenmin zul len vertegenwoordigd zijn. De commissie, wier president de heer J. E. Jansen, Burgemeester van Tilburg is, heeft tot haren secretaris aange wezen het lid H. G. Hartman Jz., secretaris van Goes. BREDA. Dinsdag 11. vervoegde zich bij den wachtmeester der marechaussee alhier zekere D. zoo hij zeide tot het voldoen van eenige oude schuld. De wachtmeester herinnerde zich niet ooit den man een cent geleend te hebben, doch het raadsel loste zich spoedig op, toen de vreemdeling verklaarde eenige jaren geleden door de Arrondissements-Rechtbank te 's-Bosch te zijn veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf, wegens het ongedekt vervoer van zout, welke straf hij had weten te ontkomen door de wijk naar Duitschland te nemen. De boetvaardige zondaar werd natuurlijk na deze verklaring onmiddellijk in hechtenis genomen en naar 's-Bosch getrans porteerd. t GORINCHEM, 19 Juni. De gisteren alhier gehouden paardenmarkt beteekende niet veel. Slechts 43 paarden stonden aan de lijn, hetgeen te bejammeren was, aangezien de beste dezer door de drie aanwezige Eransche paardenkoopers spoedig uitgezocht en gekocht waren. Zij besteed den van ƒ450 tot ƒ675. tDe hooibouw is in de verschillende dor pen van den Alblasserwaard in vollen gang. De opbrengst valt niet tegen. In de lage streken is zij overvloedig; op de hooge landerijen daaren tegen, door de langdurige droogte, gering. Ook richten de veldmuizen hier groote schade aan. tDe eergisteren alhier gehouden collecte voor den gewap^nden dienst heeft ruim 100 opgebracht. t WOUDRICHEM, 18 Juni. Zaterdag 11. heeft de eenige zoon van C. G. alhier de ouderlijke woning verlaten en men weet tot heden nog niet wat hem is overkomen. Ten half tien ure is hij gezien geworden, de poort uitgaande. Men is nog in het onzekere of men aan mis daad, zelfmoord of een ongelukkig toeval te den ken heeft. Hij was een oppassend jonkman van 23 jaar oud. t WOUDRICHEM. Ter vervulling der vaca* ture in den raad der gemeente, ontstaan door het overlijden van den heer J. Nederhouw, Wet houder, is op 17 dezer gekozen de heer W. A. C. van der Colff, met 46 van de 58 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 123. t DALEM, 18 Juni. Tot onderwijzer aan de openbare school te Vuren is met algemeene stem men benoemd de heer Hendrik Boogaardt, thans als zoodanig werkzaam te De Valk, gem. Ede. Met 1 Juli a.8. zal de benoemde in functie treden. t De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Vuren en Dalem opgebracht de som van 6. t SLEEUWIJK, 19 Juui. Dg. van Geijtenbeek heeft weder een beroep ontvangen en wel naar de Hervormde Gemeente van Avezaat. In hevige spanning is de gemeente van Sleeuwijk, zijne te nemen beslissing verbeidende. Moge de Heer geven, dat hij geene vrijmoedigheid vinde om de beroeping zich te laten welgevallen. In de Kamerzitting van Maandag heeft de Re geering een crediet aangevraagd en gekregen van iy2 millioen gulden, tot tijdelijke versterking der zeemacht in de wateren van. Atjeh. Deze post kwam nog niet voor op de oorspronkelijke Indi sche begrooting van dezen Minister van. Koloniën. Zij is blijkbaar een uitvloeisel van de bespreking van het Atjeh-vraagstuk, in de geheime zitting van Vrijdag jl. Woensdag vierde de heer Wijbenga, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn 80sten verjaardag. Naar uit goede bron verzekerd wordt, is bevel gegeven aan drie marine-schepen, o. a. de „Atjeh" en het „Zilveren Kruis," om uit Nieuwediep te vertrekken, met bestemming naar Atjeh, ten einde daar handelend op te treden. Naar men verneemt, hebben zich meer dan 330 adspiranten aangemeld voor het notarieel examen, dat in Juli zal aanvangen. (V.) Naar wij vernemen zijn de datums, door een aantal dagbladen genoemd voor de behandeling, voor het Gerechtshof te 's-Bosch, van de zaak betreffende den diefstal aan het postkantoor te Breda, onjuist. De juiste dag der behandeling is nog niet met zekerheid bekend. In verschillende plaatsen van ons vaderland vormen zich reeds commissies die zich ten doel stellen, gelden op te zamelen om werklieden in de gelegenheid te stellen naar de Amsterdam- sche tentoonstelling te gaan. Uit Eriesland zullen binnen kort voor rekening van eenige rijke landbouwers en veehouders twee personen naar Amerika vertrekken, om op 't gebied van landbouw en veeteelt op verschillende plaatsen in Amerika een onderzoek in te stellen. Naar de „Amst." verneemt, heeft een gemeen tebestuur in ons land onlangs besloten om, ter gelegenheid van elk huwelijk van personen uit de kleine burgerij, aan den echtgenoot, behalve het zoogenaamde familieboekje, ook uit te reiken een op zijn naam gesteld spaarboekje van de Rijks postspaarbank, waarop het gemeentebestuur een VlijmenEngelen, HedilcJtuizen en Lithoijen. In 1383 stichtte de abdy eene kapel in eene moerassige veen- streek langs de Maas, en legde zoo den grondslag voor Bokhoven. Steeds nam het klooster toe in bloei en kreeg het meerdere bezittingen. De zes tiende eeuw maakte aan dat alles een einde, en de kloosterlingen trokken naar BernJieze bij Dinther, de goederen werden geconfiskeerd. Folkerts kasteel vrerd eene landhoeve, die nu misschien weldra zoo wel van Gelderland als Noord-Brabant zal geschei den zijn, wanneer ten minste de plannen voor de:: nieuwen Maasmond werkelijkheid zullen worden. De prinses Pignatelli, die te Parijs eerst haar fortuin beproefde als café-concert-zangeres, wordt r.n bnfetjuffrouw in de Folies-Bergère. Het hof van Limoges heeft den vadermoordenaar Pierre Gironde ter dood veroordeeld en zijn broe der Martin, dien Pierre gedwongen had hem bij den moord te helpen, vrijgesproken. Martin had, door wroeging gedreven, alles uitgebracht. Te Floience heeft een bediende, die op zijn meesteres mme. del Turco verliefd was en diensvolgens door haar man was weggezonden, het voorwerp zijner liefde met een scheermes 8 wonden toegebracht, waarvan 2 zeer gevaarlijk zijn; daarna gaf hij zich zelf bij de politie aan. Op verscheidene plaatsen in Frankrijk hebben hevige stormen en hagelbuien grooto schade aan gericht. In den omtrek van Valence (dep. Gors), werden wijngaarden en korenvelden verwoest, boomen ontbladerd en vogels gedood door de hagelsteenen, die hier en daar op den grond een laag vormden van 25 centimeters. Te Chatellerault (dep. Vienne) en omstreken werd groote schade aangoricht door een onweder en he vige regenbuien, die de straten een uur lang onder water deden staan. Op verscheidene plaatsen sloeg do bliksem in en de oogst is ook daar voor een groot deel vernield. In een der hotels te Parijs had een Creoolscbe familie haar intrek genomen, bestaande uit papa en mama, een klein meisje, een kamenier en.... een aap voor vermaak van het kind. Na het eten had op zekeren dag de kamenier den aap bij ver gissing in de eetzaal opgesloten. De aap, wel verre van dat onaangenaam te vinden, had, do groote menschen natipende, eens flink een op tafel staande flesch champagne aangesproken. De uit werking liet zich niet lang wachten. In een toe- O O stand van vreeselijke opgewondenheid wierp het dier borden, flesscheu, messen, glazen, in een woord alles, wat het onder de pooten kreeg, op straat, zoodat, een voorbijkomend heer zelfs een compote op het hoofd kreeg. Onnoodig te zeggen, dat zich voor het hötel weldra een dichte drom nieuwsgie rigen verzamolde, natuurlijk veronderstellende, dat een beschonken bewoner aldus bezig was zijn go- heelen inboedel aan stukken te gooien. Algemeen gelach, toen de kamenier voor het raam verscheen met de schuldige onder don arm en hem flink afroste. Uit den Parijschen gemeeuteraad heeft zich eene commissie gevormd, welke belast, is met het on derzoek van alle onderwerpen, die betrekking heb ben op den werkenden stand en op het bevorderen van alles wat voor de welvaart der arbeidende klasse noodig of nuttig kan zijn. Deze arbeiders- commissie zal uit 8 leden bestaan. Door eene eerste familie te Parijs werd de hulp ingeroepen van een docter voor de dochtor des hui zes. De geneesheer schreef de ongesteldheid toe aan het gebruik van geestrijke vochten. Deze uit spraak wekte in de hoogste mate de verontwaar diging op en men raadpleegde een anderen docter. Deze zeide echter hetzelfde. Toen bespiedde men het meisje en kwam tot de ontdekking, dat zij al leen zijnde eau de cologne dronk. Waarschijnlijk zal het geruimen tijd duren voor de zieke gene zen is. namen van een oud-adellijken naam. Daarom waren de houtvesters van tloheneiche even trots op hunne afkomst ais de dragers van adellijke titels en namen. Voor het huis strekten zich dc akkers en velden nil, die tot het landgoed behoorden en deze waren omgeven door een hoog traliehek om het wild te koeren. Achter het woonhuis waren de stallen voor hel vee en eene groote schuur. De houtvester Krantz werd algemeen voor een welgesteld inan gehouden, die wel alleen van de op brengst van den landbouw kon leven en met geen op perhoutvester behoefde te ruilen. Des te meer moest men zich verwonderen dat Krantz zulk een menschenschuw en ontevreden man was. Woest en wiaakgierig waren de voorvaderen van den tcgenwoordigen houtvester volgens de over levering allen geweest, maar tevens rond en open hartig. Wanneer zij overtuigd waren dat zij zich door drift tot verkeerde handelingen hadden laten verleiden, hadden zij altijd schuld erkend en de be- leedigde partij de hand ter verzoening gereikt. De tegenwoordige houtvester had echter een geheel ander karakter. Hij was buitengewoon streng en dik wijls onrechtvaardig in zijne handelingen. Zijne on- derhoorigon behandelde hij meer als slaven dan als dienstbaren. Zijn wil was wet: deze moest geëer biedigd worden. Ilij had geen den minsten omgang met zijne huren en sloot zich in zijne woning op, als zijne bezigheden hem niet naar buiten riepen. Bejaarde lieden, die hem in zijne jeugd hadden ge kend, beweerden evenwel dat hij niet altijd zoo norscli en somber was geweestintegendeel dat hij vroeger zeer levenslustig, ja dikwijls uitgelaten vrolijk bad geleefd en in den omgang met anderen zijn grootste genoegen had gevonden. Menigmaal was, Chariot, het lang gezochte hoofd van een dieven bende te Parijs, die o. a. bij eene firma in den Faubourg Poissounière* een som van 100,000 fr. stal, is nu eindelijk in banden der politie gevallen. Hij werd gevat terwijl hij boven op een omnibus door de straten reed. De andere leden der bende zijn reeds vroeger gevangen genomen. Uit Badcn-Baden werd gemeld, dat daar dezer dagen een onweder heeft gewoed, heviger dan meu het ooit heeft waargenomen. Het geheel Oostdal en de omliggende bergen sidderden. Onder een vroolijk gezelschap, dat zich in een restauratie op 't slot Yburg vermaakte, sloeg de bliksem en doodde eeu 28-jarige dame uit Waldkirch, terwijl vele an doren zwaar werden verwond. Ook in een op den weg naar het oude slot gelegen huisje sloeg de bliksem iu. De heer Doss, een van de te Badeu- Baden thans optredende Meiningers, zijn vrouw en een oogarts uit Straatsburg waren daar gaan schui len. Zij zijn allen zoodanig getroffen, dat men hen in het ziekenhuis heeft moeten opnemen. Een welriekende brand had dezer dagen nabij Keulen plaats. Daar brandde een ean de cologne- fabriek af, die, als een groot reukoffer, een aange- namen geur in den omtrek verspreidde. Te Sehwedt a/d Oder wilde een ritmeester bij het regiment dragonders het onzinnige waagstuk ondernemen om driemaal achtereen tusscben de wieken van eeu snel in gang zijnde windmolen door te rijden. Tweemalen gelukte het hem, doch de derde maal werd paard en ruiter door een wiek ge grepen en voortgoslingerd. De ruiter werd uit het zadel gelicht en kwam met zware verwondingen op deu grond terecht. Het paard is ongelooflijker wijze zonder letsel er af gekomen. Omtrent een bericht, dat dezer dagen te Elber- feld door de politie eene vrouw is gearresteerd, komende uit Amerika, die vier koffers bij zich had, voorzien van ontplofbare stoffen, die moesten strek ken om een aanslag op het leven van Keizer Wilhelm te plegen, tijdeus diens gewoon jaarlijks bezoek aan Wiesbaden, meldt het »Berl. Tageblatt« nog do volgende bijzonderheden: Dat de politie reeds eenige dagen van het bestaan van bedoeld moordplan kennis droeg, en daarom op de uit Amerika komende passagiersbooten een streng toezicht hield; doch dat had zij niet gedacht, dat eeu vrouw met de uit voering van dien aauslag zou belast geweest zijn dat 's Keizers niet bezoeken van Wiesbaden in dit jaar aan de kennisdraging der politie van het beraam de moordplan moet toegeschreven worden, en dat de aanhouding van gemelde vrouw te Elberfeld reeds ten gevolge heeft gehad, dat de politie ook te Munchon de hand gelegd heeft op een persoon, die zich wegens de beschuldiging van hoogverraad en landverraad zal te verantwoorden hebben. Bij het overbrengen eener menagerie vaD Rostock naar Straalsnnd is in de nabijheid van Mönchha- gen eene groote leeuwin ontsnapt. In dien omtrek heerscht eene niet geringe agitatie. De boeren hebben al hun vee op stal gehaald. Uit Rostock zijn militairen ontboden, om het bosch, waarin de leeuwin zich moet ophouden, te doorzoeken. Te Washington, op de oevers der rivier Potomac, wordt thans de laatste hand gelegd aan een reus achtige pyramido, die iu hoogte al de bestaande gebouwen der wereld zal overtreffen. Zij is geheel in Marylaudseh marmer gemaakt en zal 555 voet hoog zijn, of 25 voet hooger dan de toren van Keulen, thans het verhevenste monument der we reld. Do eerste steen dezer pyramide was gelegd iu 1848. Het gedenkteeken wordt opgericht ter eere van generaal Washington, den eersten presi dent der Vereenigde Staten. Onlangs is op een van do Dalmatische eilanden eene blauwe grot ontdekt, die veel overeenkomst met de beroemde grot van Capri heeft. Deze grot bestaat uit drie vrij ruime afdeelingeu en is slechts met eene boot te bereiken. De middelste afdeoling die 31 meter lang en zeer hoog is, ontvangt haar licht door eene zich ouder de oppervlakte der zee volgens hunne betuiging, de houlvesterswoning ge tuige geweest van een jolige partij. De merkwaardige verandering, welke bij hem bad plaats gegrepen, werd toegeschreven aan gebeurtenissen, welke voor ongeveer twintig jaren waren voorgevallen Toenmaals leefde zijne vrouw nog, een ziekelijk, maar zeer liefdevol en goedaardig mensch, die zijne wilde natuur met één enkel woord wist te breidelen. Hij leefde gelukkig met zijne vrouw en zijn levensgeluk werd nog verhoogd door bet bezit van een lief knaapje van drie jaar. Omstreeks dezen tijd was in het bosch een zeer raadselachtige moord gebeurd, waarvan uren in den omtrek werd ge waagd en nu beweerden de landlieden dat de houtvester zich ongelukkig gevoelde, omdat hij den dader niet had kunnen ontdekken en hij zich verantwoordelijk stelde voor alles wat op zijn gebied voorviel. Zijn ongeluk werd nog ver meerderd door den dood zijner vrouw, die bij de ge boorte van een dood kind stierf. Sedert dien tijd was al zijne levenslast verdwenen. Hij was van dag tot dag stijfhoofdiger en driftiger geworden; de schaduwzijde van zijn karakter was langzamerhand op den voorgrond getreden en scheen alle menschelijkheid uit zijn hart gebannen te hebben. Het eenparig oordeel van allen was dat de oude Krantz thans een onuitstaanbaar, ja hatelijk mensch was geworden, met wien niemand meer kon om gaan. Eene ongehuwde zuster van den houtvester, die na dood zijner vrouw bij hem was komen inwonen, bestuurde zijne huishouding en deze zorgde trouw voor hem en zijn zoon, hoewel ondank meestal haar loon was. Behalve de drie genoemde personen leefden er nog twee jagers op Hoheneiche. Deze waren tevens bouwknechten. bevindende opening, waardoor de blanwe tint ver oorzaakt wordt. In de grot staat op de meeste punten 16 voet water, hetwelk zeer helder is. Uit Timor wordt aan het »Soer. Handelsblad* ge schreven 't Is nog niet lang geleden, dat op last van een vorst op het eiland Soemba 27 manDcu, enkel op vermoeden van veediefstal,op wreedaardige wijze wer den terdood gemarteld. Aan elkander gebonden en op eeu rij geplaatst, werd aan elk hnuner een krissteek toegebracht, die niet dadelijk doodelijk was, maar toch na eenige uren en het doorstaan van de smar telijkste folteringen, deu dood ten gevolge had. Door deuzelfJen vorst werd vóór dien tijd, op een half uur afstand van de woning van den Europeeschen ambtenaar op Soemba, een zijner onderhoorige kampongs, bij wijze van strafoefening, met al hare bewoners, mannelijke zoowel als vrouwelijke, tot den laatst en toe, uitgemoord. Er wordt nu ook een Spaansche expeditie naar midden-Afrika uitgerust. Zij vertrekt in het begin van Juli. Een Grieksch koopman te Londen heeft 500,000 galden naar zijn vaderland gezonden, om te worden besteed voor liefdadige werken. Er kwam slechts zeer zelden bezoek, want ieder een, zells hij die den houtvester uit ware belang stelling bezocht, werd door zijne ontvangst afgeschrikt het bezoek te hervatten. Tante Tine was volstrekt geene schoonheid, maar eene goedaardige oude jongejuffrouw, die de huis houding met beleid bestuurde en langzamerhand aan het onpleizierige humeur van haren broeder gewoon was geraakt. Zij wist, zooals men zegt, te geven en te nemen, en bewaarde daardoor niet zelden den huisselijken vrede. De verstandhouding tusschen vader en zoon liet echter veel te wenschen over. Deze laatste was na een vierjaiigen diensttijd bij het ba- taillon jagers als onderhoutvester op Hoheneiche aan gesteld, doch kon het met zijn vader lang niet altijd vinden. De oude Krantz beminde zijn zoon, maar op eene wijze, die lang niet in ieders smaak zou vallen. Hij had alles aangewend om zijn zoon tot een bekwaam jager en houtvester te vormen, doch meende daarmede zijne plichten jegens den jongeling vervuld te hebben: ten minste hij toonde hem zelden of ooit, dat er eenwarm vaderhart voor hem klopte. Ieder menschelijk gevoel scheen bij den ouden hontvester verstompt of uitgedoofd te zijn; het hart scheen door een dikke ijskorst omschanst. Hij kon en wilde alleen lieden gebruiken, die zich aan zijn wil wilden onderwerpen en daartoe was Karei de geschikte man niet. Hij be zat hetzelfde hartstochtelijke karakter van zijn vader en was even stijfhoofdig, en dientengevolge hadden er tusschen hen dikwijls heftige tooneelen plaats. Wel trad tante Tine telkens als bemiddelaarster tusschenbeiden en wist den vrede weêr te her stellen, maar de geringste aanleiding bracht beider gemoed herhaaldelijk weèr in opstand. (Wordt vervolgd.) ■M$>- *»tna n—WMWWMlIWMI—WMWWWW» Omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje wordt gemeld, dat Z. K. H. zeer zwak blijft en nu en dan nog lichte koortsaanmaning heeft. Z. K. H. gebruikt slechts eenige ezelinnenmelk en dagelijks een paar glazen Tokayer wijn. De Prins is helder van geest en gaat zich woder meer en meer bemoeien met hetgeen in de buitenwereld omgaat. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2