BUITENLAND. BINNENLAND. Hij begon met de lengte en alle menschen, je in zijne handen vielen, liet hij op één •d leggen, dat naar zijne meening de ver achte lengte had. Hij deed de kleinen jo lang uitrekken tot de voetzolen en de jofdkruinen de einden van het bed bereik- n, en van de grooten hakte hij zooveel als zij langer dan het bed waren. Ongeluk- g voor zijn streven naar de gelijkheid eeg hij eindelijk lust een Prins, Theseus dieeten, onder behandeling te nemen, maar ize hield meer van de vrijheid dan van gelijkheid. daarop nam hij de vrijheid ■ocrnstes op zijn eigen bed te leggen en f,zelfde behandeling op hem toe te passen, jardoor werd Procrustes verhinderd meer >or de gelijkheid te doen. Als dit niet as voorgevallen, was Procrustes wellicht i vader van het communisme geworden, etgeen de communisten beoogen, is ten inste niet minder ongerijmd. O D Ja, vader ik ben geen kind, geen knaap be- nk dat. En dat ik ntij niet als zoodanig door u it behandelen, zal ik u bewijzen. De oude man sprong op lieni toe. Elke spier van n aangezicht trilde en zijfi gelaat was doodsbleek n woede, llij hief de vuist omhoog, als wilde hij e zoo regelrecht op het hoofd van zijnen zoon doen derdalen. Karei bleef onverschrokken voor hem staan. «Sla toe, vader, ik tart u daartoe!» zei hij [ndenknarsend. liet was opmerkelijk hoezeer de ge- itstrekken der beide mannen in dit oogenblik op elk- jder geleken. De slag zou zeker gevallen zijn, als nte Tine, die met ontzetting den strijd had aangezien, ph niet op het juiste tijdstip tusschenbeiden had ge- aatst. «Schaam u!« riep zij, «vader tegen zoon,'t is zonde schande! Wilt gij soms in uw huis een moord be- <an Schaam u, Hendrik, oude grijskop Hebt gij ;n wilddief voor u of uw zoon Gij stelt u aan als :n waanzinnige!" «Zwijg donderde de houtvester, doch ging, ter ijl hij de vuist liet zakken, eene schrede terug. «Kom, kom, gij kunt mij niet bang maken,» zei ine, «wij kennen elkander te lang. Foei, Hendrik, j moest u schamen, dat zeg ik u nogmaals. Grijze iren en vurig bloed als een jong heethoofd. En aarom maakt gij u zoo driftig? Omdat Karei een 'ilddief ontsnapt is. Is dat u nooit gebeurd Hebt ij ze allen doodgeschoten, ijzervreter die gij zijt adt gij liever gehad dat Karei ter wille van zoon J"~"Higen reebok rnet een moord op zijn geweten ^gekomen houtvester wankelde en wierp een schu- jne zuster. d op het geweten, ter wille van een Tok,» zei hij zacht in zich zeiven, ter- HEUSDEN, Juni. t In de heden gehouden vergadering van het waterschap //de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden// werd de rekening van ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Zij bedroeg in ontvangst f 81,808.96, in uitgaaf f 73,387.15, zoodat zij een voordeelig slot op levert van f 8121.81. De begrooting voor het dienstjaar 1884, in dezelfde vergadering vastgesteld, bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 49,634.11. De omslag voor het jaar 1884 werd vastgesteld op f 10 per quota. t WAALWIJK, 26 Juni. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, op Maandag a.s., worden niet minder dan 4 perso nen bij groote advertenties in de „E. v. h. Z." aaDbevolen, t. w. de heeren Theod. Gerrfs, F. Baijens, Alovs Verbunt en Antoon van Tilborgh. t HAARSTEEG, 26 Juni. Als eene zeldzaam heid verdient het volgende vermelding. De wed. Verstijn alhier heeft een perceel hooigras, ter grootte van 1/2 hectare, in één dag afgemaaid, 't Is in dezen tijd gemakkelijk dat ook de vrou welijke sekse de zeis weet te hanteeren. t De telephonische gemeenschap met het telegraafkantoor Heusden alhier zal, naar men verneemt, door en voor rekening van den heer J. van der Aa in exploitatie worden gebracht. t TIELERWAARD, 25 Juni. Gisteren voormid dag, omstreek? 1U ure, is in de Waterstraat te Tiel in een aan den heer J. A. van Krieken toebehoorend pakhuis door onbekende oorzaak brand ontstaan, die aanvankelijk een dreigend aanzien had. Door den ijver der brandweer waarbij het hoofd der gemeente aanstonds werd opgemerkt en de goede werking der brand spuiten, gelukte het den brand tot dit eene per ceel te beperken, dat met het daarin aanwezige hooi, stroo, hout, paktnanden enz. grootendeels is uitgebrand, terwijl verscheiden negatieven van portretten de heer Van K. is photograaf vernield zijn, wat een bijna onherstelbaar verlies heeten kan. t MEEUWEN. De collecte ten behoeve van het Waterloo-fonds bracht in onze gemeente op 10.32. t 26 Juni. Bij gelegenheid van de stem ming op j.l. Dinsdag voor een lid der 2e Kamer (vacature v. d. Werk), hebben hier van de 73 kiezers slechts 43 van hun kiesrecht gebruik ge maakt. tVoor de vacante betrekking van hoofd der school te Babyloniënbroek hebben zich 4 sollici tanten aangemeld. oud kunnen zijn, bevindt zich er eene, die geheel van de overigen afweek. Zij is namelijk geheel haarloos, heeft een kleinen kop, met lange ooren als een haas en heeft een langen staart en lange pooten. Overigens is zij volmaakt wel. In hoe verre dit verschijnsel te verklaren laten wij aan meer bevoegden over. wijl hij een afwerende beweging met de hand maakte. «Neen, neen,» schreeuwde hij, «geen moord! Rechtmatig gebruik van wapenen in de uitoefening van zijn plicht. Zoo staat er in het dienstreglement en zoo is het ja, zoo is het Hij ging eenige malen met gebogen hoofd de kamer op en neer, ter wijl tante Tine hem hoofdschuddend nazag. Vervol gens nam zij met moederlijke bezorgdheid Karei bij den arm en leidde hem naar de sofa terug. Daar gaat gij rustig liggen, mijn jongen,» zeide zij, «heelemaal rustig, anders komt er een ontsteking bij de wonde. Speel met het hondje, lees, kortom, verdrijf u den tijd met datgene, wat u het meeste genoegen verschaft, maar blijf rustig liggen, zooals ik dat van u verlang. Leg een nieuw windsel om het been en maak u niet weer driftig, al braakt een ander zijn gal ook nog zoo uit. Houdt u kalm, als gij geen lust hebt later met een kruk door het huis te strompelen.» »'t Is nu genoeg,» zei de oude Krantz, terwijl hij afgemat in zijne leuningstoel ging zitten. Vertel mij eens, Karei, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Tante Tine knikte haar pleegzoon vriendelijk toe, als wilde zij zeggen; «Ziet gij kind, de oude man komt wel tot bedaren, als tante Tine er maar bij is. Dit zeggende verliet zij de kamer. Karei zat nog eenige oogenblikken zwijgend, om het onstuimige bloed tijd tot bedaren te gunnen en begon vervolgens de geheele geschiedenis te ver tellen. De oude houtvester luisterde geduldig en aan dachtig naar hetgeen Karei verhaalde, zonder hem slechts eene enkele maal in de rede te vallen. Toen Karei geëindigd had, stond de oude man op, nam zijn buks en hing zijn patroontasch om. «Ik heb,« zeide hij, «het spoor van den wild- tEETHEN. De voor den gewapenden -dienst gehouden collecte heeft in deze gemeente f 2.475 opgebracht. t ENGELEN, 20 Juni. Een vreeselijke ramp teisterde heden onze gemeente ongeveer te half drie des namiddags barstte in een geitenstal van Jan van der Sal ia, brievengaarder alhier, brand uit, die, aangewakkerd door een feilen wind, in den tijd van ongeveer een uur elf huizen en vijf schu ren in de asch legde. Twintig huisgezinnen, waarvan zes niet tegen brandschade verzekerd waren, zijn daardoor beroofd van bijna al hun have en goed, zoodat de aanzienlijke waarde van 35000 gul den door het vuur verteerd is. Gelukkig was er veel werkvolk van de heeren aannemers Guldens en Visser aanwezig, die zooveel slechts mogelijk de behulpzame hand boden; onder deze moet vooral genoemd worden D. Strijbosch, machinist, die, daar hij hoorde roepen ,/red mijn kind" zich te midden der hevige vlammen be gaf ten einde daar alles af te zoeken. Er zijn dan ook geen menschenlevens te betreuren; alleen een mestkalf en een geit kwamen in de vlammen om. Zonder de hulp der brandspuiten van Vlijmen en Orthen en voornamelijk door den moed en den ijver van den heer Vroeg, opzichter bij den wa terstaat te Crevecoeur en den heer Von Santen, 2e luitenant der infanterie te 's Bosch, zou de brand waarschijnlijk niet zoo spoedig in zijn voort gang gestuit zijn geweest; terwijl door de ijverige pogingen van onzen hoog geachten Burgemeester, den heer A. II. E. De Dekker, het archief van 't raadhuis gered en het begin van brand aldaar gebluscht werd. t ANDEL. Alhier hebben de movers van jonge ooievaars, die sedert eenige dagen weder hunne jaarlijks herhaalde strooptochten langs de Maas kanten doen, ook hier het eenige coievaarspaar van hunne jongen beroofd. Sedert den nacht van den 5 op 6 dezer en herhaaldelijk daarna, waren door hen pogingen ter bereiking van dat doel aan gewend een der bewoners mocht er echter in slagen aanvankelijk hunne pogingen te verijdelen, doch waakzaamheid was op den duur niet tegen de driestheid van de movers opgewassen. In het naburige Wijk weet men beter de roovers te verschalken. De heer V. die aldaar zeer op dat jaarlijks bezoek gesteld is, neemt de moeite om eiken avond de jonge ooievaars van het dak te doen halen en 's morgens ze weder in het ouderlijk nest te bezorgen. Nam men die maatregel meer algemeen, dan zouden de dieven spoedig voor goed aftrekken. t Bij den landbouwer T. Smits alhier kwam dezer dagen eene kat met een viertal jongen van den hooizolder. Onder deze, die wel 4 a 5 weken dief op de hoogte gezien, doch mij daaromtrent verder niet bekommerd. Ik zal nu eens naar de overzij gaan om te onderzoeken waarheen het spoor leidt, want zulke zaken moet men terstond met alle kracht tegengaan, anders worden de gevolgen onberekenbaar. Ik of gij, een van ons beiden zal wel te weten komen wie de strooper is geweest. Hm, hm, wij behoeven hem niet op staande voet dood te schieten, zooals tante Tine meent dat zijn oudewijvenpraatjes. Houd gij maar een paar dagen uw gemak, ik zal het zoolang wel alleen redden. Wilt gij die natte windsels om uw voet houden, 't is mij wel, hoewel ik niet ge loof, dat ze u iets zullen baten. Rust is echter goed, en die wil ik u gunnen.» Met deze woorden ijlde hij de kamer uit, als berouwde het hem dat hij zijn zoon zooveel toegevendheid had betoond. Buitengekomen floot hij den bond Aardman, die een voortreffelijke speurhond was en ging vervolgens met snelle schreden naar de Ninlashoogte. (Wordt vervolgd.) DUSSEN, 26 Juni. Gisteren morgen circa 4 uur ontstond alhier brand in de woning van M. d. P., met het. ongelukkig gevolg dat zij, met het huis van A. v. W., geheel in de asch ge legd werden. De eerste was verzekerdvan de tweede is dit niet bekend, die alsdan groote schade daardoor lijdt. Oorzaak onbekend. De brandspuit dezer gemeente was dadelijk op h?t terrein en slaagde er in den brand tot beide genoemde pan den te bepalen. GORINCHEM, 26 Juni. Het woonhuis, in gericht tot koffiehuis, in de Arkelstraat, benevens een woonhuis, verdeeld in vijf woningen, onder één dak, in de Dalemstraat, z:jii 1.1. Maandag, bij publieke veiling ingezet het eerste op ƒ6000 en het 2e op f 1200. t WERKENDAM. De collecte voor het Water loo-fonds heeft alhier 15 opgebracht. t SLEEUWIJK, 26 Juni. Onder deze gemeente is aan de rivier de Merwede gevonden een tablier, toebehoorende aan een lid van de vrijmetselarij. Rechthebbende kan ter terugbekoming zich ver voegen bij den burgemeester. t DE WERKEN, 25 Juni. Begunstigd door prachtig weder, gaan de werkzaamheden aan de school alhier vlug van de hand. Reeds is al het heiwerk klaar en hoopt men spoedig ook de aardbogen voltooid te hebben. Door den jongen heer Nic. Ridderhof is den eersten steen gelegd. GEERTRUIDENBERG. Alhier heefteen bru tale diefstal plaats gehad in het huis, bewoond door den herbergier B. v. W. Door een raam op te schuiven is de dief in de herberg geklommen, waarna hij, uit het slaap vertrek, een koffertje ontvreemdde, dat een som geld en de gouden sieraden van man eu vrouw bevatte, welke sieraden een vrij groote waarde vertegenwoordigden. Het koffertje werd des mor gens op het erf gevonden. De politie zoekt den dader. ZEVENBERGEN, 25 Juni. Uitslag der ver kiezingen van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen: Uitgebracht zijn 1165 stemmen, waarvan 78 van onwaarde. Van de geldige bekwam de heer R. van de Werk 519 en de heer A. P. R. baron van der Borch 509 stemmen, zoodat tusschen beide heeren eene herstemming moet plaats hebben. RAAMSÜONKVEER, 24 Juni. Vele menschen, die grond hebben langs den Dijk, nabij Geertrui- denberg, zijn zeer gebaat met de bepaling, dat de vesting van le klasse tot 3e klasse is over gegaan. Velen toch zouden gebouwd hebben, in dien zij het maar in steen hadden mogen doen. Nauwelijks was het besluit hier bekend of epn huis, waarvan de fondamenten gereed waren en dat in hout zou worden opgetrokken, verrees ter stond in steen. Van eene woning in hout zijn de planken weggebroken en reeds door steenen ver vangen, terwijl binnen korten tijd verschillende nieuwe huizen gebouwd zullen worden. Aan flinke, burgerwoningen is hier groot gebrek; vooral zij, die niet graag achteraf wonen, kunnen slechts zelden naar hun zin terecht. Zaterdag-morgen ontvreemde P. v. K., wo nende te Breda aan de Boschstraat, een karaf met brandewijn uit het buffet van den logement houder H. Elores te Raamsdonk. De 17-jarige dochter van den herbergier bemerkte dit, riep haar broertje en ging met dezen den dief achterna, die inmiddels zich aan den inhoud der karaf te goed deed. Eenigen tijd daarna werd V. K. door den veldwachter aangehouden, doch hij was zoo zeer in kennelijken staat, dat het uoodig bleek hem eerst te latei: uitslapen, alvorens hem over den diefstal te hooren. V. K. meende dat het be spottelijk was dat er zooveel drukte om die klei nigheid werd gemaakt, doch de Rijkspolitie achtte het raadzaam hein voorloopig in arrest te houden en bracht hem naar het huis van arrest te Breda over. Te Louden zijn in het vorige jaar, volgens eene gave van de politie, 4-4 personen letterlijk van brek (honger) gestorven. Het eiland Herm, in het Engelsche Kanaal, zal n 29en Juli te Londen in het openbaar verkocht irden. Het was tot dusverre het eigendom van likeur-fabriceerende monniken der Grande artreuse*, maar deze, die te Cowfold in Sussex 1 nieuw klooster zullen betrekken, wenschen •h nu van hot eiland te ontdoen. Ook een Zwitsersch meer, het meer Baldegg, Lucern, is dezer dagen door de eigenaars, de br. Heggli, te koop aangeboden voor een som n 80,000 fr. Het zal waarschijnlijk voor dien ijs het eigendom worden van een franschen graaf, lens naam niet genoemd wordt. Op den Simplon is dezer dagen zooveel sneeuw vallen, dat zij op sommige plaatsen 3 meter og lag en het verkeer tusschen Simplon en Beri- gestremd was. De post moost terugkeeren. To Bootle bij Liverpool heeft zekere George Rea, een twist met zijn vrouw, haar en daarna zich- f den hals afgesneden. Te Droylsdon bij Man ester heeft eeu man, die op eon kat in den tmn 1de schieten, hij ongeluk zijn vrouw doodgescho- p. In het park van Middlesbrough werd een bsje van 8 jaren vermoord gevonden. In de oners van eeu huis te Aberdeen, bewoond door student in de medicijnen, drong iemand door t raam binnen. De student schoot met een revol- r op den inbreker, maar deze werd niet getroffen viel op den student aan, wieu hij een gevaarlijke ■de aan het hoofd toebracht. Daarna maakte hij ;h uit de voeten. [Maandag werd door eeu visscher, die bij het ei- ïd Amrum (Noordzeekust van Sleeswijk) vischte, p stuk barnsteen opgevischt, dat niet minder dan 50 gram woog. Het blanke, doorschijuende stuk door den visscher te Hamburg verkocht voor 75, door iemand, die het aan een museum wil rkoopen. Aan de »Frankf. Zeit.* schrjjft men uit handels- fingen het volgende: «Sedert geruimen tijd heeft in Nederland het gelen der wissels derwijze plaats, dat men het ikzegel ter plaatse bevestigt, waar men op een ssel de onderteekei ing zoekt, en dat men deze n eenvoudig op het plakzegel zelf plaatst. Daar- or is do wissel zelf niet door den trekker onder- jkend en gebeurt het nu, dat bij het vouwen n den wissel hot plakzegel losraakt en afvalt, ,n is er geene onderteekening meer, of zijn ten ogste nog de eerste en laatste letters aanwezig, targelaten of deze wijze van zogelen in Nederland n de wet vuldoet, dan wel een misbruik is, in K geval zullen Dnitsche kooplieden wel doen om odanige gezegelde wissels niet te acceptoeren en is bet de plicht onzer voorname bankinstellingen om deze houding door afwijzing van zoodanige wissels te steunen. Ludwig Richter, de beroemde Dnitsche schilder, is Vrijdag te Dresden overleden in den ouderdom van 81 jaren. In het najaar zal te Warschau een tentoonstel ling van mooie vrouwen worden gehouden. Er zullen gouden en zilveren medailles en premiën worden uitgeloofd. De door de overstrooming bij Iwangorod weg geslagen brug kostte 2 millioen. Een aantal perso nen, die op de brug stonden, werden in het water geslingerd; 20 verdronken. Ook te Lemberg werd een brug weggeslagenG personen verdronken. De Woichsel stond eergisteren 19 voet boven den ge wonen stand, maar is nu dalendop twee plaatsen is de dijk doorgebroken en daardoor is veel bouw land, benevens eenige dorpen onder water geloopen. De regen heeft opgehouden, maar het - weder was volgens een telegram uit Lemberg nog altijd don ker. De Donau wast bij Weenen op een onrust barende wijze. In Amerika is Donderdag j.l. een wet aangeno men, waarbij den reeders, op straffe van zware geldboete, verboden wordt buitenlandsche werklie den aan te nemen als landverhuizers naar de Ver- eenigde Staten. Deze wet, welke begeerd werd door de arbeidersklasse, heeft ten doel vreemde werklieden te beletten als concurrenten van de Amerikaansche op te treden. Vele bosschen in de Staten New-York, New-Jer sey en Pennsylvanië worden thans door groote branden vernield. Depêches uit Babyion zeggen dat de schrik groot is onder de inwoners der oost zijde van Long-Island, waar de groote bosch- en weibranden woeden. Te Brookhaven, Islip, Hun tington een East Hampton zijn reeds meer dan 1000 acres bouwhout verbrand. De boeren verlaten hun werk om de ramp te bestrijden, die zich reeds over verscheiden mijlen uitstrekt. De rook in de stra ten der nabijgelegen steden en dorpen is zoo hevig, dat vele paarden reeds half verstikten. In New-Jersey hebben de personen, die het vuur wilden blusschen, in alle haast moeten vluchten en verscheiden gehuchten werden in de asch gelegd. In Pennsylvanië is de verwoesting nog grooter. Van het dorp Sterling, met 150 huizen, staan er nog si echts vijf of zes overeind. Te Brislein zijn 250 huizen vernield. De kruitfabriek tu Moosie is gesprongen en drie menschen verloren het leven. Ook op andere plaatsen wordt groote schade door het vuur aangericht. De treinen van den «Lackwanna and Western railway* moeten zeven mijlen ver door brandende wouden rijden. Men denkt dat vele personen in de vlammen zijn om gekomen. Er zijn thans 25 lijken te voorschijn gebracht van onder het puin te Pontremoli. Van de 20 ge wonden zijn reeds 2 overleden. Te Kattervitz is de mijn »Deutschland« ondergeloopen. Van de 30 mijnwerkers konden slechts 4 zich uit de voe ten maken. (Te laat ontvangen voor het vorige nummer.) t In de droevige omstandigheden, waarin onze gemeente thans door den brand verkeert, mochten wij heden het hooge voorrecht genieten, een bezoek incognito te ontvangen van Z. E. den Commissaris des Konings van N.-Brabant. Deze belangstelling van Z. E. in het treurige lot, ons ten deel gevallen, stellen wij op hoogen prijs. De Minister van Justitie was Woensdag uitge- noodigd tegenwoordig te zijn bij de laatste kisting van het lijk van Z. K. H. den Prins van Oranje. Z.Ex. was ter voldoening aan dit ten opzichte van vorstelijke dooden gevolgde gebruik in ambtsgewaad bij die handeling aanwezig. De eikenhouten kist, die de zinken hermetisch gesloten lijkkist omvat, werd overgezet in een bui- teubekleedsel van gepolijst mahoniehout, rustende op 8 zilveren voetstukken in den vorm van leeuwe- klauwen. In de wanden van de lijkkist zijn heng sels van geglansd zilver geschroefd met mat gepo lijste doodshoofden op de handvatsels. De randen van het deksel zijn bezet met gladzilvereu knoppen. Ter hoogte van het hoofdeinde is op deze dekplank een zilveren plaat geslagen, waarin de voornamen, datum van geboorte en overlijden van den Kroon prins gegraveerd zijn. Dit prachtig bewerkte stuk is binnen den tijd van twee etmalen in de werkplaats van den heer P. P. W. Monton te 's Hage gereedgekomen. Door het lichten van eeu klep, waarover vóór de begrafenis een vierkant blad lood wordt gesoldeerd, wordt het hoofd van den Prins achter de glasruit, in het luchtdicht gesloten gedeelte aangebracht, zichtbaar. De gelaatstrekken van Z. K. H. waren tijdens het nemen eenor photographische afbeelding nog weinig veranderd. Mocht de Koninklijke familie daarvoor toestem ming geven, dan zal de photograaf het portret van den afgestorvene, zooals dit op het doodsbed ge nomen is, in den handel brengen. De lijkschouwing moet hebben aaugetoond dat de rechterhartkamer bloedloos was, waaruit de hart verlamming ontstaan zou zijn. Verschillende andere abnormaliteiten wezen verder op eeu korten levens duur. Zoo had de groote hartader slechts een derde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2