Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, Pruisen bood den Hertog zijne goede diensten aan, wanneer de Hertog hem de uitgelezen garde-soldaten van Weimar, 200 man, ten geschenke gaf. En zoo gebeurde het. Zoo werden 200 bewoners van Weimar door een vreemden Vorst aan een anderen vreem den Vorst weggeschonken en in den bloedi- gen zevenjarigen oorlog gesleept. En zoo ging het tallooze malen. Wel moch ten wij boven zeggen-. Het is moeilijk zich in zulke toestanden te verplaatsen en het is moeilijk te gelooven dat die tijden nog maar zoo kort achter ons liggen. En toch is niets meer waar. De despoten en despootjes be schouwden zich zelf en hunne vleiers als de eigenaars van alles en hunne onderdanen waren niet meer geacht als vee en lastdie ren. Minder nog. Daarvoor werd nog ge zorgd uit eigenbelang, maar het leven van een onderdaan werd door vele Vorsten als niets geacht. Maar dat oude is gelukkig alles voorbij gegaan en wij mogen ons ver heugen in betere toestanden en andere be- grippen over de verhouding tusschen Vorst en volk. Mogen zij al niet in alles gelijk zijn, in veel toch wel en in geen beschaafde staat in Europa zou een Vorst nog met zijne onderdanen kunnen omspringen zooals dat honderd jaar geleden nog gebeurde als iets alledaagsch, waarover zich niemand bekom merde, die zelf niet getroffen werd. De Europeescbe conferentie over Egypte is se dert 1.1. Zaterdag aan de oevers van de Theems vereenigd. Gladstone is van top tot teen gewa pend tegen de aanvallen der oppositie, welke hem verwijt de offers in geld en bloed van Engeland op het spel te zetten. De confereutie komt bijeen in de groote zaal van het departement van bui- tenlandsche zaken (het «Foreign-Office dezelfde zaal in welke het banket werd gegeven ter eere van Beaconsfield, toen deze zoo triomfantelijk van Berlijn kwam, als bad bij daar eventjes het lot der wereld beslist. Alle mogendheden zijn op hot tegenwoordige Londensche congres door afgevaardigden vertegen woordigd, om de eenvoudige reden dat geen der mogendheden schriftelijk heeft willen antwoorden op de kennisgeving van Engeland, dat het met Frankrijk tot overeenstemming is gekomen. Men wil eerst op de conferentie het fijne van de zaak hooren, om daarnaar opmerkingen of aanmerkin gen iu te richten. Uit de beste Londensche en Parijsche bladen wordt men niet veel meer gewaar dan reeds be kend wasEngeland zal eene Egyptische leening van 8 millioen pond sterling waarborgen, en de rento der Egyptische staatsschuld zal worden ver minderd met Y2 percent. De Engelsche staatslieden spreken over de over eenkomst, alsof zij het meesterstuk van alle diplo matieke overeenkomsten was. Lord Carlingford had bij het Cobden-diner op laatstleden Zaterdag weder eenige van die groote woorden tot zijn dienst om de overeenkomst te verheerlijken. Hij zeide dat Cobden, als hij nog in leven was, met het grootste genoegen de Fransch-Engelsche overeenkomst zou gezien hebben. Zij handhaaft, zeide de Lord, de overeenstemming tusschen de Europeesche mogendheden en zal eene bezetting van den Sultan van Turkije, die op dit oogenblik de grootste verbindingsweg tusschen Oost en West vormt, onder de gemeenschappelijke en vreedzame voogdij stellen der Europeesche mogendheden, zoo dra de Engelsche bezetting heeft opgehouden. Als men dat zoo hoort vertellen, zon men won der wat denken van de Engelsche edelmoedigheid. De huichelachtige en alleen op handelsvoordeel be dachte politiek van Engeland, zal zich over eenige jaren wol in een ander licht, vertoonon Het groote nieuws van de afgeloopon week op politiek gebied is dat de Chineezeu zeer onverwacht het, pas gesloten tractaat met Frankrijk verraderlijk hebben geschonden. Eene kolonne van 700 Franschen was op weg om Lang-San te bezetten, welke bij bedoeld tractaat aan Frankrijk was afgestaan. Plot seling vielen 4000 geregelde Chineesche troepen de kulonue aan. Hoewel de Franschen zich kloek ver dedigden, moesten zij mot groot verlies terugtrekken. Het nieuws van dezen verraderlijken overval vloog pel* telegraaf naar alle zijden. De Fransche admi raal Lespès ontving de slechte tijding op het oogen blik dat hjj een bezoek van vele hooggeplaatste Chineerhe mandarijnen bij zich had. De confusie was natuurlijk groot, maar de man- 1 darijneu beweerden dat bet eene vergissing moest zijn van ongeregelde troepen. De Fransche regeering heeft intusschen haren gezant te China gelast zich met een eskader naar de Chineesche hoofdstad te begeven, en het eind van de geschiedenis zal wezen dat de Franschen Duitschland in bet klein zullen naapen en van China schadevergoeding eischen. (1 i Te Marseille heeft de cholera ook reeds eenige slachtoffers gemaakt, ondanks de voorzorgsmaatre gelen die daar waren genomen. Volgens een be richt van den maire stierven er reeds 5 lijders en Renter seint dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag nog 5 sterfgevallen werden aangegeven. De burgerij begint achterdochtig te worden en hondt het er voor dat men het publiek om den tnin tracht te leiden. Men spreekt zelfs reeds van 33 sterfgevallen, waaronder 11 kinderen. Daarom las de maire van Tonlon in een vergadering der gezondheidscommissie eene missive voor, doorhem aan de regeering gezonden, waarin den Minister de vraag werd gesteld of hij, nadat de ziekte ook te Marseille was uitgebroken, nog vol bleef hon den dat men slechts met enkele sporadische geval len van «cholera nostras» te doen heeft. De stad wordt als het ware belegerd door mnskieten, die men door het aanleggen van groote varen tracht te verdrijven. De hitte, toch reeds bijna ondrage lijk, wordt daardoor nog erger. Te Tonlon wordt de toestand niet erger. Vol gens de officiëele opgave worden daar in de hos pitalen nog 81 lijders verpleegd, waarvan 77 aan de betere hand of slechts in lichten graad ziek zijn. Uit do statistiek van de cholera-epidemie, die in 1865 te Toulon heerschte, blijkt dat de ziekte toen den 26sten Augustus uitbrak en tot 29 Oc tober duurde. In 65 dagen overleden toen 954 lijders, dus gemiddeld 14 sterfgevallen per dag. Het grootste aantal slachtoffers op één dag was 60, het minste 4. Onder het herstellen van een locomotief te Ar- lon sprong het reservoir, tengevolge waarvan een werkman gruwelijke brandwonden bekwam. De man, vader van 5 jonge kinderen, is bezweken. Te Longwy reed een locomotief over den baanwachter heen, die op de lijn was gevallen, 's Mans beide heenen werden van het lichaam gescheiden. Werd onlangs melding gemaakt van een boef die Charles Dickens en een moordenaar die Vondel heette, dezer dagen werd een oude dame, die den liefdelijken naam Grace Darling droeg, (evenals het om een kloekmoedige redding bekende Schotsche meisje afgebeeld op de bekende Gravure: «Grace Darling in de boot,») wegens «dronkenschap en straatrumoer» tot eeue geldboete of een maand gevangenisstraf veroordeeld. Bij de verkiezingen voor den rijksdag in Hon garije zijn allerlei kunstmiddelen en omkooperijen gebezigd. Het volgende is een niet onvermakelijk staaltje daarvan, dat tevens bewijst hoe een be drieger bedrogen kau worden. Een candidaat, die niet bepaald stemmen koopen wilde, liet door zijne handlangers spaarbankboekjes nitdeelen, waarin zeker bedrag ten bate van den te bewerken kie zer was ingeschreven. Zijn tegenstander kwam daar achter en liet nu door zijne handlangers het ge rucht verbreiden, dat die boekjes niets waard waren omdat de bank failliet was. Hij echter wilde de lieden helpen en voor het ingeschreven bedrag contant geld geven, en nog een galden bovendien. De boeren kwamen met hnn boekje bij hem en stemden dapper voor dien nobelen man, die leukweg de boekjes bij de bank aanbood en het ingeschreven bedrag inde. Zóó kostte hem iedere stem een galden de rest had zijn tegenstander betaald Een jong winkelier te Weenen heeft om klanten to lokken voor zija raam een aankondiging ge plakt, waarin hij bekend maakt, dat hij zoo spoe dig mogelijk wenscht te huwen met een meis je of jonge weduwe, die een vermogen bezit van 5000 a 6000. Het staat nu dag aan dag niet stil van dames die in den winkel iets komen koopen, en de stel ler van de eigenaardige hnwelijksaanvraag heeft het nn zóo druk, dat hij ieder verklaren moet, niet aan trouwen te kunnen denken. Alweer een soort navolger van den vaster, Dr. TannerEen hoogleeraar te Newyork, Prof. West- brook, wil beproeveu om 60 dagen laug niet an ders dan melk te gebruiken. Hij is nn een eerste liefhebber van dien drank, maar of hij dat over zestig dagen nog zal zijn, staat, te bezien. Uit Haïti wordt bericht, dat er een hevige brand heeft gewoed te Jeremie, waarvan de handelswijk is afgebrand. Door een hagelstorm te Anchulfy (district Erisan) werd voor 300000 roebels schade veroorzaakt. 70 huizen werden geheel vernield en 40 menschen kwamen om. Er vielen hagelsteenen ter grootte van ganzeneieren. In Russisch Polen zijn 25 dorpen overstroomd; er is voor 120000 roebels hooi weggespoeld. Bij Warschau heeft de Weichsel veel schade aangericht. Te Grolba (Galicië) vluchtten de bewonirs op de daken. In sommige streken van Polen, voornamelijk in de omstreken van Krakau, heerscht typhns. HEUSDEN, 1 Juli. t De heer van der Hoeven, le Luitenant der Artillerie alhier, zal van 11 tot 31 Juli a.s. aan de fort-manoeuvres te Asperen deel nemen. tDe heer August Malingré alhier, is be noemd tot controleur-boekhouder van den aan te leggen stoomtramweg 's Bosch-FIeusden-Waalwijk. t BAARDWIJK, 30 Juni. In den hoogen ouderdom van bijna 86 jaar overleed gisteren de Zeer Eerwaarde heer M. Baselmans, gedurende 49 jaren pastoor dezer gemeente. t In Augustus zal een aanvang gemaakt wor den met den ijzeren bovenbouw der spoorbrug in den Overlaat. t ZUILICHEM, 29 Juni. Zijne Excellentie, de Commissaris des Konings in de provincie Gelder land, bezocht gepasseerden Vrijdag deze gemeente, alsook het naburige Brakel. WAALWIJK. Naar wij vernemen hebben ged. staten in hunne vergadering van Donderdag besloten, het verzoek van burg. en weth. dezer gemeente, strekkende, dat onder de werken tot verlegging van den Maasmomd alsnog worde op genomen het maken eener schutsluis, tot verbin ding van de haven alhier met de nieuwe rivier, bij de regeering krachtig te ondersteunen. DRUNEN. Bij besluit van heeren gedeputeerde staten dd. 19 dezer is goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van Drunen, waarbi-j aan den heer J. van Tuijl te Ileusden, vergunning is verleend tot het plaatsen van tele- phoonpalen in de Drunensche Lage Papesteeg en hem voor dit doel eene subsidie uit de ge meentekas werd toegekend van 75. t ALMKERK. Z. M. heeft benoemd tot Se cretaris-Penningmeester van het waterschap //de Zuidhollandsche polder* onder Dussen, de heer A. van de Koppell, alhier. WOUDRICH EM. Op~Donderdag den 3 Juli a. s. zal de Christelijke zangvereeniging „Halle lujah* van Vlaardingen, bestaande uit 80 leden, in het kerkgebouw dezer gemeente eene zanguit voering geven. Aanvang des namiddags ll/2 uur. Een ieder wordt vrij toegang gegeven, terwijl de collecte in het gebouw geheel ten voordeele der armen dezer gemeente zal strekken. t De heer W. A. C. van der Colff, bij de jongst plaats gehad verkiezing, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Nederhouw, tot lid van den gemeenteraad gekozen, heeft zich die onderscheiding niet laten welgevallen. Eene nieuwe verkiezing zal dien ten gevolge plaats hebben op 7 Juli e. k. DALEM. Hoe een brief met onduidelijk adres kan afdwalen, blijkt uit het volgende. Afgezon den volgens post-stempel van Stadskanaaal (Gr.) en geadressseerd aan WDallen, (hoogst waarschijnlijk het naburige Wildervankster-Dallen) heeft zulk een brief achtereenvolgens een kijkje gebracht aan Dalen, (Dr.) Dalfsen (O.) en is na drie dagen aangekomen te Dalem (Gld.) van waar hij naar het vooronderstelde ware kantoor is geëxpedieerd, dat hij alzoo eerst 4 a 5 dagen na afzending zal bereiken. tOp Zaterdag 26 Juli a. s. zal in de Doelen te Gorinchem eene algemeene vergadering gehouden worden van de leden der Onderwijzers vereniging „Arrondissement-Gorinchem.* Op de agenda komen voor: lo opening ten 10 ure. 2o. Rekening over 1883. 3o. Verkiezing van een bestuur. 4o. Kan de onderwijzer zijn leerlingen leiden in hun opvatting van /genot* Inleider de heer J. A. Busé te Hardingsveld. 5o. Herhalings- onderwijs. Inleider de heer J. M. Elshout te Gorinchem. De schrijver der Brieven uit de hofstad in de „Arnh. Ct.* schrijft over den overleden Kroon prins aldus: Wat vooral in den Prins zoo aantrok, was zijn sterksprekende nationale geest; hij week van de traditie zijner familie zoover af, dat er in zijn pa leis, behalve met vreemdelingen, nooit anders dan Ilollaudsch gesproken werd. E11 de taal, die de Prins schrijvende gebruikte de beide brochures, waarmede hij vijf jaren geleden voor het publiek trad, bewijzen hetmuntte uit evenzeer door zui verheid eu oorspronkelijkheid als door gemis van gewrongen purisme. Het is mij wel eens verteld dat onder anderen de brieven, welke de Prins als grootmeester der vrijmetselaars moest onderteeke nen, voor zoover hij die zelf niet geheel had ge steld, met nauwkeurigheid door hem werden na gegaan, opdat er toch geen uitheemsche woorden in zouden voorkomen, die door even goede, mis schien zelfs betere oorspronkelijke uitdrukkingen konden vervangen worden. Dat was een Prins naar mijn hart! Welken krachtigen stoot tot herstel van de Nederlandsche taal in het koeterwaalsch der Nederlandsche „administratie* en //bureau cratie* zou hij als Koning niet gegeven kunnen hebben Met zekerheid kan het Vad. melden, dat om trent den begrafenisdag van den prins van Oranje nog niets is beslist. Te Creuth aangekomen, zal Z. M. de Koning na overleg met de geneesheeren, eerst bepalen wanneer hij naar Nederland terugkeert en daar van zal de teraardebestelling afhankelijk zijn. Men acht het waarschijnlijk dat de begrafenis niet voor half Juli zal plaats hebben. Het Groot Oosten van Belgie heeft besloten, dat eene deputatie van vrijmetselaars delijkplechtig- heid van prins Alexander zal gaan bijwonen en, in naam der Belgische vrijmetselarij, een bloemen krans op de kist zal neerleggen. Naar het „Utr. Dagbl.* verneemt, zijn de voorloopige overwegingen ten aanzien der voogdij- wet reeds zoover gevorderd, dat het wetsontwerp binnen betrekkelijk zeer korten tijd bij de Stateu- Gencraal zal inkomen. II. M. de Koningin moet daarbij zijn aange wezen als voogdes, terwijl als de //aanzienlijke Nederlanders*, welke haar in den raad van voogdij zouden ter zijde staan, zullen worden voorgedra gen jhr. rnr. G. C. J. van Reenen, vice-president van den Raad van State, mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg, oud-minister, en A. baron Schimmelpenninck van der Oye. De afdeeling Amsterdam van het Sociaal-Demo cratisch Bond in Nederland heeft zich bij adres gewend tot Z. M. den Koning, te kennen gevende 1°. //dat zij wenschelijk acht dat door de regeering worde medegewerkt tot het tot stand komen van traktaten tusschen de verschillende rijken, waarbij de oplossing van staatkundige vraagstukken niet langer door oorlogsgeweld, maar door internationale overeenkomsten en ver- bindtenissen wordt verkregen; 2°. //dat het gebiedend noodzakelijk is dat door de regeering en den staat der Nederlanden worde toegetreden tot de regeling der internationale fabriekswetgeving, waartoe ten vorigen jare door het bestuur van de Zwitsersche Republiek de eerste stappen zijn gedaan.* De 4e jaarlijksche zamenkomst van „de Unie*, eene school met den bijbel, zal te Utrecht ge houden worden op 1 en 2 Julias. Op de agenda komt 0. a. voor: De volkomen zelfstandigheid van de kerk tegenover de burgerlijke overheid leidt noodzakelijk tot gelijke zelfstandigheid van het universitaire onderwijs. De Christen kan op den duur geen genoegen nemen met een hooger on derwijs, dat door de burgerlijke overheid wordt beheerscht. Het zal worden ingeleid door den hoogleeraar jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. De dienst der salonwagens, die reeds tusschen Amsterdam en Rotterdam in werking is, zal door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij ook op den Oosterspoorweg tusschen Amsterdam en Amers foort worden ingevoerd. In Gelderland wordt de jacht op waterwild geopend 14 Juli e. k. De heer J. van Minnen, uit Sneek, een der studenten van de zg. //Vrije Universiteit* te Amsterdam, is met de Transvaalsche Deputatie naar Afrika vertrokken, om ten huize van den President de betrekking te vervullen van //dag boekhouder.* Volgens een ingezonden stuk in de „Amst.* werd onlangs 15 ct. port gevraagd voor eene courant, omdat daarbij als kruisband gebruik ge maakt was van een stuk oud scheurpapier, waarop schrift voorkwam. Uit Zaltbommel wordt geschrevenEen aan grijpende plechtigheid had in het Volksbondhuis der werkliedenvereniging //Hulp naar vermogen* alhier plaats. De pijlenbundel, die als zinnebeeld tegen den voorgevel zou worden gehecht, was ge reed. Een ernstig woord werd gesproken, zoowel over den slag, die Oranje en Nederland had ge troffen en de roeping van allen, wier hart voor beide klopt, als over het verlies dat de Vereni ging had geleden door den dood van een uitne mend werkman, dien de eerevoorzitter, dr. Rood- huijzen, terecht kon roemen als een voorbeeld voor allen in en buiten zijn kring, om zijn een voud, zijn beginselen, zijn karakter. Daarna werd de pijlenbundel gesteld onder de hoede van de Vereeniging in het algemeen, van ieder lid in «Goeden morgen, vader,antwoordde Frans, zonder naar het scheen op de vraag zijns vaders acht te slaan. »Is het bij n nog morgen zei Holzegger, i>op mijn horloge is het al tien uur. Ik heb reeds een half dagwerk verricht. Wilt gij even naar boven gaan, Frans, er zijn houtkoopers en ik moet bij de boom stammen blijven, a «Ik ben te zeer vermoeid. Laat Mathes bij de stammen blijven, die kan net zoo goed aanteekening houden als gij,» was het antwoord. «Vermoeid? en gij hebt den halven dag ver slagen. Zijt ge misschien wéér den geheelen nacht uit geweest! Dan is men natuurlijk vermoeid en ongeschikt voor den arbeid. Maak thans echter geen praatjes, Frans, en ga naar buiten.» »Ik heb geen zin,geeuwde Frans. «Wat?» riep Holzegger, die tegenover zijn zoon de toegevendheid zelve was, maar toch menigmaal niet kon nalaten zich zeer boos aan te stellen, 't welk echter natuurlijk altijd zonder uitwerking bleef, «wat, hebt gij geen zin? Donder en hagel! nu gaat gij oogenblikkelijk, zeg ik u!» «Maak toch niet zoo'n spektakel, vader,zei Frans, «gij hoort immers wel, dat ik vermoeid ben «Wat moet de jongen?» vraagde een kleine, levendige vrouw, die juist in de kamer kwam, zijt ge weer met hem aan het twisten? Wat scheelt er aan, Frans?» «Niets, moeder. Vader wil hebben dat ik voor knecht zal spelen.» «Neen, dat zult ge niet, daartoe zijt gij veel te goed,» riep de kleine, korpulente vrouw. «Maar lieve Marianne,» zei Holzegger, «ik doe im mers ook mijn best. Frans kan evengoed toetasten als zijn vader, dat behoort immers zoo'?« «Och, wat. ledereen heeft niet uwe lichaams kracht en onze Frans is een zwakke jongen, die zich bijzonder in acht moet nemen. «Ja,» geeuwde Frans en rekte zijn lichaam uit, dat in groote dat zijns vaders zeer nabij kwam, «ik gevoel mij niet recht wel, moeder.» «Ziet gij wel, Holzegger, hij gevoelt zich niet wel. Wat scheelt er aan mijn jongen «Ik heb gisteren den arm verstuikt,» zei Frans talmend, terwijl hij op den doek wees, die om den arm was gebonden. «God in den hemel, het is toch niet erg, niet waar mijn lieven jongen? Moeten wij ook den dokter uit de stad laten halen?» «Neen, in geen geval,» riep Frans oogenblik kelijk. «Het beteekent niets, moeder!» «Ik wil het wel gelooven,» bromde de molenaar, «hij zal wel weer in de kroeg gevochten hebben, daartoe heeft hij kracht genoeg.» Gij zijt een ruw mensch, een beul,zei Marianne, «gij hebt met uw eigen vleesch en bloed geen medelij den. Maar ik ben zijne moeder en heb ook nog een woordje meê te praten. Blijf maar hier, mijn jongen, uw vader zal u geen leed doen, als ik er bij ben.» (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2