Bericht van Inzet. verkoopen: 21 Werkpaarden, Bouwgereedschappen, Notaris BOLL te Di »i raoon Watersdiap „de tlooge Maasdijk van Stad en lande van snen, Oudtasdensclien, Doeverenschen en Dren- BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. 315de Staatsloterij. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. m. e. j. verhoeven- Geheele en gedeel ten van Loten zijn steeds voorradig bij den gedelegeerde 2e klasse, L. Veerman te Heusden. le Koop. Een perceel WEILAND, 2e Koop. Een perceel BOUWLAND, het bijzonder. Opnieuw werd trouw beloofd aan de handhaving van orde, verdraagzaamheid en een dracht, waardoor in de Vereeniging reeds zooveel was tot stand gebracht. Zij bezit thans een ge bouw, dat uit winkelhuis (a contant), kasteleins woning, lees en vergaderzaal met tooneel en tuin beslaat. Vergunning is niet gevraagd en mag ook in de toekomst overeenkomstig de statuten niet ge vraagd worden. De Yereeniging trad met het Volksbond, die haar steunde, in nauw verband. Zieken ontvangen f 5 per week. Er is uitzicht dat, na eenige jaren, ook voor den ouden werk man zal gezorgd worden. Het bondsbrood (zuivere tarwe, beste qualiteit, onderworpen aan keuring van gehalte en gewicht), werd door de vereeni- ging den werkman verschaft. De Postspaarbank wordt met kracht bevorderd. De Tooneel-Vereeni- ging gaf reeds herhaaldelijk uit voeringen, die zeer Werden gewaardeerd en genotvolle avonden ver schaften, die zonder de minste stoornis afliepen. Waar werkgevers en werklieden, aanzienlijken en geringen zoo samenwerken, daar mocht terecht de voorzitter, de heer Schoonenbeek, spreken van de schoonste bijdrage tot oplossing van de sociale quaestie daar is bewezen dat ook nu nog de onderscheiden gezindten, ondanks alle verschil, eendrachtig kunnen zijn in de bevordering van het algemeen belang. De Zaltbommelsche werkliedenvereeuiging heeft op de meest waardige wijze hen beantwoord, wier onzinnig bedrijf haar streven trachtte te verijdelen. Zij zal dit ongetwijfeld blijven doen, zoolang on derling liefdebetoon, verdraagzaamheid, orde en eendracht haar leus en de pijlenbundel haar zinnebeeld blijven. Volgens een bericht, voorkomende in de ,/N. R. Ct." van 25 Juni jl. is weder eens een huzaar bij een door het Hoog Militair Gerechtshof goed gekeurd vounis van den krijgsraad te Arnhem wegens desertie gestraft met militaire gevangenis straf voor den tijd van één jaar, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen gedurende den tijd van driejaren, omdat hij zich op den 2n Juni jl., zonder verlof, van Zutfen had begeven naar Deven ter en de n zelfden nacht te 21/2 uren was teruggekeerd. Een treurige zaak werd Vrijdag door de recht bank te Dordrecht behandeld. Op Zondag den 4n Mei waren daar eenige jongens aan het spelen spoedig kregen zij ongenoegen, met het gevolg dat Jacob van Schadenburg, een 13-jarige knaap, zijn makker Johannes Hendrikus Smeulers, 12 jaar oud, met een knipmes een steek in den buik gaf, waaraan deze den volgenden dag in het gast huis overleed. Onder het storten van tranen bekende de jeugdige moordenaar zijn misdaad, verklarende alleen het doel te hebben gehad zijn makker bang te maken. De officier van justitie we^s er op hoe daar door twee familiën in rouw waren gedompeld. Hij vroeg echter vrijspraak, daar hij niet de over tuiging had varkregen, dat de jongen met oor deel des onderschehls had gehandeld. In 't stations-koffiehuis aan den Stationsweg te Wormerveer, vervoegde zich Zaterdag een heer, gekleed in roodbruin fantasiepak met bruin kaas- vormigen hoed (geheel 't type van een Engelsch- man) en vroeg naar logies en tafel. De kastelein gaf te kennen dat ten zijnent geen logies was te verkrijgen en verwees hem naar 't hotel //De Jonge Prins.Hier bestelde de bezoeker nu een kamer en na gevraagd te hebben in welke fabrieken stoomketels waren, die hij naar hij zei moest onderzoeken, bestelde hij een maal. Na 't gebruik daarvan liet hij zich over de Zaan zetten, liep eenige fabrieken langs en na weer over de Zaan te zijn gehaald, kwam hij terug in genoemd stations koffiehuis. Hij verklaarde nu in 't hotel ,/De Jonge Prins'' heerlijk te hebben gegeten, gebruikte een glas bier, kocht een paar sigaren, betaalde en ver trok met den eerstvolgenden trein. Nauwelijks was de trein in beweging of een dienstmeisje üit 't hotel hDe Jonge Prins" kwam aanloopen en riep //Die meneer, die meneer moet nog betalen." Doch 't was te laat. Men wachte zich voor dezen z/vernufteling* bij het stoomwezen. In zekere gemeente, zegt het ,/Rott. Nbld.", maakte een boer voor eenigen tijd jacht op zijne dochter en een jongen uit den omtrek, met wien zij er van door was gegaan, dewijl hij de vader haar niet had willen laten troüwen, omdat hij haar noodig had in de kaasmakerij. De man had het voortvluchtige paar weldra gevonden en viel den jongen aan, doch deze verdedigde zich zoo goed, dat hij den vader van zijn liefste op den grond wierp en terdeeg afranselde. De boer verklaarde dat hij er genoeg van had, dat hij gevoeld had dat de jongen handen aan het lijf had om te werken en dat hij hem gaarne zijn schoonzoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het drietal keerde naar de boerderij terug, waar ver leden week de bruiloft is gevierd. Onder het eten heeft de boer aan de gasten de blauwe plek laten zien, welke hem de meer vertrouwlijke kennis making met zijn schoonzoon herinnert. Van de honderd personen, die Donderdag en Vrijdag reisden, hadden er zich tachtig van een regenscherm voorzien, omdat de officiëele meteoro logen veranderlijk weer, wind en regen voor spelden. In de Noordzee namelijk bevond zich een //depressie", die i i beteekenis toenam en waarvan nu telkens minima konden verwacht worden. De hooibouwers keken zuinig en de tuinlieden bemoedigd, want het droogt zoo hard. Toch doemde er geen wolkje, zelfs niet zoo groot als de vuist eens mam, aan den gezichteinder op, behalve na zonsondergang, toen een zeer dikke O O damp uit de Noordzee oprees, die kerken, torens, boomen, water, weiden, vee, alles aan 's menschen oog onttrok. De wind maakt kompasrond, doch komt telkens terecht in hel noorden. Op het Singel te Amsterdam, is Vrijdag een kind door een vigilante overreden en dood opge nomen. Tot aanvulling van het bericht omtrent het gerechtelijk onderzoek te Wieri ngerwaard deelt men mede, dat vader en dochtertje, in den nacht van 24 op 25 dezer in een hondenwagen van Schagen terugkeerende, aan den Barsingerweg te Wieringerwaard met het voertuig in de sloot geraakten. De vader wist zich te redden, ook de honden werden gered, maar het kind verdronk. Men denkt aan moedwil bij den vader, die reeds eenige dagen te voren verteld had dat zijn doch tertje verdronken was, hetgeen toen bleek onwaar te zijn. Een wagenmaker in de werkplaats van de Ned. Rijnspoorwegm. te Utrecht, die bij het aansluiten van wagens tusschen de buffers raakte, is aan de daarbij verkregen innerlijke kneuzingen overleden. Door 't spelen van een 3-jarig jongentje met lucifers, is een door vier gezinnen bewoonde arbei dersbehuizing te Hengelo totaal in de ascb go- legd. In het gehucht »de Wetering®, bij Blokzijl, heeft een brand binnen korten tijd 8 buizen en twee schuren in de asch gelegd. Te Halsteren is een tweejarig meisje door een hondenkar over reden. Een paar uren na 'tongeval stierf het kind. In het veld te Vierzen is het door ontbinding en door vogels verminkte lijk gevonden van een sedert een maand vermist manspersoou. Gisteren- namiddag is een 14-jarige jongeling, te Haarlem woonachtig, ia het Noorder-Spaarne, onder Spaarn- dam, met baden verdronken. Zijn lijk is nog niet. gevonden. Eenige te Zwolle in garnizoen zijnde infanteristen zwommen in het Almeloosche kanaal nabij de Wipstrik; de milicien Anne Veldhuis uit Friesland verdronk; e»n uur later werd zijn lijk opgehaald. f Dussen, Juni. Gehuwd: J. de Wit met W. van den Bosch G. Benevelt met C. van der Veeken. Overleden: L. van Herp, echtg. van P. Vis sers, 67 j.; C. van Oorschot, 3 j. jm.; H. do Wit, 2 m. jd.; P. van Tilborg, 21 m. jm. Dat de kriekenoogst te Oud-Beierland totaal is mislukt, blijkt hiernit dat boomgaarden, die't vorig jaar 1000 en 1300 gulden pacht opbrachten, na voor 43 en 65 zijn afgestaan, terwijl de meesten in 't geheel niet worden verpacht- De heer Corten, landbouwleeraar, vestigt in zijn Wekelijksche landbouw-kroniekde aandacht der belanghebbende veehouders op de inenting als voor behoedmiddel teJen het miltvuur. De runderen, die verleden jaar door de zorg der Limburgsche Maat schappij van Landbouw zijn ingeënt, bleven sedert volkomen gezond. Evenzoo is de eerste toepassing van de inenting op groote schaal bij het rundvee vau 32 veehouders in het dorp Haugem, ten vorigen jare gedaan, goed geslaagd. Geen enkel geval van miltvuur is daar onder het ingeënto vee meer voor gekomen; alleen bij twee runderen, die niet ingeënt waren, openbaarde zich de ziekte. Al het bovenbe doelde vee is onlangs, voor zoover het nog aanwezig was, opnieuw ingeënt, terwijl de nieuw aangekochte beesten eveneens de voorbehoedende inentiug met gunstig gevolg hebben ondergaau. Dit heeft ook plaats gehad in de stallen van een paar veehouders in de gemeente Eysden en Berg-eu-Terblijf, waar gedurende de laatste jaren verschillende runderen aan het miltvuur waren gestorven. Een merkwaardige renzen-os is in het bezit van den postmeester Rieper in Vintle nabij Brixen (in Tyrol). Het dier behoort tot het bonte Poster! haler ras en is als een prachtexemplaar herhaaldelijk op landbouwtentoonstellingen bekroond. Het is hoog 1 meter 76 cent.., heeft aan de borst een omtrek van 2 m. 57 cent. en is zwaar 1600 kilogr. Het is bekend dat in de Tyroler-Alpen niet zelden zeer zware ossen voorkomen en dat onder alle runder rassen iu Tyrol, sinds ouden tijd een uitstekenden naam heeft het schoon en krachtig gebouwde en schoon geteekende vee van het district Brixen. De koeien onderscheiden zich daarbij door groote melk- rijkheid, de ossen door een vlijtigen, levendigen gang bij den arbeid en door groote volharding daarbij en het geheele slag door een bijzouderen aanleg om zwaar en vet te worden. Nederl. Herv. Gemeente. Aangenomen naar Helenaveen, A. Lagerweij te Ankeveen. voor Bommel, P. Zegboer te HoogvlietSchoonho ven, D. H. Teljer te HellevoetslnlsAvezate. G.O. W. Geijtenbeek te Sleeuwijk; Leeuwarden, B. J. Swaau te Goude. 5e klasse. Trekking van 27 Juni. Prijs van 25000: no. 7440; 1000: no. 915, 7242, 10640, 12976 en 15046; f 400: no. 1415, 9851, 10402 en 14642; 200:1Ó37, 10068, 11543. 11660, 12212, 15758 en 20433; 100: no. 3324, 4912. 5210, 7316, 9924, 13260, 1572), 17856, 19378, 20649 en 20924. 5e Klasse. Trekking van 28 Juni. Prijs van 2000 en premie van 30,000 no. 9862prijs van 200no. 19454premie van 3000no. 16864. Hieronder schrijven wij letterlijk af, den brief, dien dezer dagen door een Rotterdammer aan zijn broer te Scheveningen werd geschreven Rotterdam 23 Juni 1884. Aart. Heden neem ik de pen op u eens te schrijven doch daar de punt krom is heb ik hem nijdig weggegooid, ik moet de pen van armoei weer opnemen, want ik most toch schrijven, affijn ik nam de pen dan weer op en zou beginnen te schrijven en wat was 't toen weer mijn inkt was op, toen moest ik de pen alweer neerleggen om inkt te halen, dat liet ik doen en toen Tienn3 terug kwam met de inkt toen had hij de helft laten vallen met ongeluk dus der was niets aan te doen, de inkt was weg en de iukt bleef weg, nu om daar weer op terng te komen om n eenige letteren te schrijven zoo nam ik dan de pen op om n eenige letteren te schrijven je moeder won schrijven, maar dat won ik niet hebben dat zij schreef, want ik wilde liever zelf schrijven en Gerrit zeide ook laat vader maar schrijven zoo ik dan nu ook zelfs schrijf o Aart ik heb zoon moeite om te schrijven want mijn pen is slecht en mijn inkt is dik, verders geen nieuws alsdat ik blij ben dat ik na geschreven heb en de andere week zal ik je weer schrijven dan zal ik maken dat ik een betere pen heb om te schrijven, ik zou je wol eerder geschreven hebben maar het koste mij moeite om te schrijven dag Aart van allemaal. Knapen als helden van een liefdesdrama. On langs stierf te Reval (Noordel. Rusland) de 17jarige kweekeling van het daar gevestigde gymnasium, Lesznikoff, aan de gevolgen van zware schietwon- den in het hoofd, die hem kort te voren door zijn 16jarigen makker, baron Kossinsky, waren toege bracht. Bij de lijkschouwing vond men in de her sens van den overledene twee revolverkogels. Toen men de aanleiding tot den moord te weten kwam en de moordenaar, baron Kossinsky, tot verant woording riep, gaf deze het bescheid: »Ik en Lesz nikoff hebben hetzelfde meisje bemind. Dat hij zich op één lijn met mij plaatsen durfde, ergerde mij zeer en ik nam het bosluit hem te dooden. Op een goeden dag stak ik de geladen revolver van mijn vader in mijn zak, ging naar Lesznikoff, en daarna met hem 's avonds naar het meisje. Toen wij op den Boulevard waren gekomen, haalde ik mijn re volver voor den dag en wat er verder gebeurd is, kan ik mij niet meer herinneren.Een paar dagen later stierf plotseling de vader des jeugdigen moor denaars, baron Kossinsky. Deze had uit verstoord heid over de daad zijus zoons zichzelven vergeveu. De zelfmoordenaar laat een jonge vrouw en acht minderjarige onverzorgde kinderen na. De vermoorde Lesznikoff was een eenige zoon. Vroolijke opvatting. Iemand werd vermoord gevonden met gekneusd en bijna verpletterd hoofd. Een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. De rechter van instructie vraagt aan den geneeskun dige, die de lijkschouwing verrichtte: »Zoudt u niet deuken dat die vreoselijke ver wonding was veroorzaakt door middel van een zwaar werktuig!® j>Ja,« dus luidde het bescheid, »dat zou mij nog al toelachen.® De grossier in koloniale waren B. is op zijn klein mooi vrouwtje vreeselijk jaloersch. Men stelle zich zijne woede voor, toen hij eenige maanden geleden het volgend briefje in de ochtendjapon van zijne gemalin vond: »0 dierbare, waar zijn de gelukkige dagen die ik met u doorbracht? Moet dat nu maar uit zijn, o, mijne geliefde! Immers neen, driewerf neen! Wij zullen elkaar weerzien, meldt slechts wanneer. Maar vóór ik dezen sluit, nog één laatste bede. Zend mij een lichte voorjaarsbroek van je man.® Het epistel was onderteekend door Jules C., den vroegeren meesterknecht van den heer B. Op grond ran dit briefje, had de grossier bij het correctioneel hof te Nogent sur Marne eeue klacht jegens zijne vrouw ingediend, waarbij hij haar van echtbreuk beschuldigde. Juffrouw B. meeut dat alles slechts een flauwe grap was van deu vroegeren bediende en dat al leen eeu jaloersch mensch als ha ir man daaraan eeni ge waarde kon hechten. Haar verdediger gaat in zijn pleidooi nog verder en verklaart, dat de brief eene wraakneming was van een afgewezen minnaar, bij welke bewering, juffrouw B. niet weinig gestreeld, bevestigend knikt. Het vrouwtje wordt vrijgesproken, en de jaloer- sche echtgenoot, wiens woede daardoor uatnnrlijk niet is gestild, roept haar vinnig toe: »nn, wij spreken elkaar thuis wel nader!® Maar de president op wien het aanvallige vrouwtje geen kwaden indruk scheen gemaakt te hebben, vermaant den grossier in dezer voege: Mijnheer, ik verzoek u, de rechterlijke uitspraak te eerbiedigen en uw vrouw op generlei wijze lastig te vallen. Partijen verlaten de zaal met gemengde aan doeningen. f Heusden. 28 Juni. De prijs der boter is ƒ0.73 a 0.75 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 41/2 ct. por stuk. f Gorinchem, 30 Juni. Bij een aauvoer van nauwe lijks 50 stuks vee, was de handel heden vau geen of weinig beteekenis. Enkele kalf koeien golden 280 a ƒ300. Overi gens geen handel. Varkens, zware vette 46 a 49 ct. p. KG., minder zware 40 a 42 ct. per KG. PokvarLens van 6 a 8 weken 4.50 a 7.00 per stuk. De prijs der goéboter was 1.20 a 1.30 per KG. der weiboter ƒ0.90 a ƒ1.00 per K.G. Kipeieren golden 1.00 a 1.10 de 26 stuks. 's Hosch, 30 Juni. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 145 stuks. Do le kwal. gold van 0.50 tot, 0.53, 2e kwal. van ƒ0.46 tot ƒ0.50, 3e kwal. vau ƒ0.42 tot 0.46 per kilogr. Al het aangevoerde werd aan de genoteerde prij zen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.06 a 1.30. Voorspoedig bevallen van een zoon: Muts aers, Heusden30 Juni '84. I)e eerste trekking van de eerste klasse der 316de STAATS-LOTERIJ vangt aan op 4 Augustus e. k. zal op Vrijdag 4 Juli, des nam ten 6 UT6, ten huize van de Gezusters Zwaans te Heusden, Van de Heeren B. C., O. F. L. en B. J. van Ommeren te Nederhemert en de Frven Mejuf frouw A. A. C. van Ommeren. gelegen onder Oudheusden, groot 2 Ilect., 65 Aren, 38 Centiaren. In huur tot November 1884 bij Adr. Bax te Oudheusden. Ingezet op f 4275. Gehoogd met - 225. Van de Erven Mejuffr. A. A. C. van Ommeren voornoemd. gelegen onder Bern, groot 99 Aren. In huur tot November 1886 bij Otto Vos te Nederhemert voor f 85 's jaars. Ingezet op f 1100. i De DIJKGRAAF van opgemeld Water schap maakt bekend dat door hem een vergadering van Stemge rechtigde Ingelanden van het Waterschap is belegd, te houden op Woensdag den 16 Juli 1884, aan te vangen des voormiddags ten 10 ure, ter gewone vergaderzaal van Stemge rechtigde Ingelanden ten huize van den Heer A. GEZELLE MEERBURG te Heusden, tot welke bijwoning genoemde ingelanden wor den opgeroepen. Het dan te behandelen onderwerp is Verkiezing van personen die geplaatst zul len worden op de voordrachten tot be noeming van twee Heemraden. Heusden26 Juni 1884. De Dijkgraaf, H O N C O O P. De Notarissen A. J. BINK te Waalwijken P. VAN DER MEER te Raamsdonk zullen, op Woensdag 9 Juli 1884, en zoo noodig den volgenden dag, des morgens om 9 uren, aan het Huis van den pol der de Kroon, onder Werkendampubliek waaronder 7 Paarden met Veulen, met bij behoor end Paardentuig. 1 Dorschmaehine, 10 Ploegen, 10 vijfbalks Eegten, 2 Rolblokken, 1 Rolwagen, 1 hooge Kar, 3 Waterbakken, 1 Snijmachine, 1 Breek - machine, 3 Kafmolens, 3 Zeven en wat er verder te koop zal worden aangeboden. Paarden a contante betaling. Bouwgereedschappen op 3 maanden betaling, mits borgen stellende. 10 kosten contant. Bedankt als

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3