Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, jaar afuangt. Hooger dan drie voet mogen de struiken niet opwassen, ze mogen zich wel in de breedte maar niet in de hoogte ontwikkelen. Een goed geschoeide struik heeft den omvang van een theekopje. Zoo is 't gansche jaar door alles op een theeplantage aan den arbeid en kan de planter maar weinig tijd besteden aan 't vermaak. De jacht op tijgers, buffels, beren, luipaarden, zwijnen en olifanten is de eenige uitspanning, waaraan hij met zijn Europeesche vrienden van andere plantages van tijd tot tijd kan deelnemen. HEl'SDE.N, Juli. t Aan het door de directie der Tramweg maat schappij 's-Bosch Heusden—Waalwijk verzonden prospectus ontleenen wij het navolgende: Het maatschappelijk kapitaal bedraagt ƒ435.000, verdeeld in aandeelen van 1000 en splitsbaar in onderdeelen a 500. De weg loopt langs de bekende plaatsen, met een zielental van 41,000 inwoners. De passage, waargenomen van 30 Maart tot 5 April, of een tijdstip waarin niet het drukst ver keer plaats had, gaf de volgende cijfers. Aaugenomen dat zich 1/3 gedeelte der personen per tram laat vervoeren en elk persoon gemiddeld tegen 0.20 berekend wordt, dan krijgt men aan vracht per jaar 800 X 365 X 0.20 is 58,400 Het goederenvervoer gerekend naar de vele patentplichtigen, fabriekanten en landbouwers wordt geraamd op - 15,000 Opbrengst posterijen- 2,500 Idem Van Gend Loos - 2,500 Totaal 78,400 De exploitatiekosten geraamd op - 46,000 Geven naar het vermoeden de ontwer pers eene winst van32,400 of 71/2 van het kapitaal. Onder de bovengenoemde exploitatiekosten, 46.000, zien wij de navolgende jaarlijksche be zoldigingen uitgetrokken voor ambtenaren en be ambten 1 Directeur2000. 1 Technisch Adviseur. 400. 1 Boekhouder tevens Controleur. 900. 4 Machinisten, 2 per dag. H 2920. 1 Hoofd-machinist900. 4 Machinist-Leerlingen, 2.75 p.w,f 572. 6 Conducteurs, 8 per week. 2496. 7 Bestellers, arbeiders en agenten. u 5000. Voor meerdere inlichtingen wende men zich tot de kantoren van inschrijving, alwaar uitvoerige prospectussen en concept-statuten verkrijgbaar zijn. t ENGELEN, 19 Juli. Door het breken van een der kortelings viel heden morgen de metse laar G. da Kort van den steiger van een in aan bouw zijnd huis. Hoewel de val niet zeer hoog was, bekwam de ongelukkige toch eenige verwon dingen, voornamelijk door dat de kalkbak op zijn lichaam naar beneden stortte. Onmiddellijk werd de gekwetste per stoomboot naar 's Bosch vervoerd en in 't ziekenhuis aldaar opgenomen. t ALMKERK, 19 Juli. De afdeeling Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw zal, op eenen nader te bepalen dag, in de maand September aldaar houden eene tentoonstelling van paarden en vee, met uitloving van preraiën. De eigenaren van ingezonden voorwerpen, welke den daarvoor gestelden prijs worden waardig ge keurd, zullen genieten Voor H/g-jafige hengstenle premie 50, 2e premie ƒ30, 3e premie ƒ20; voor U/g-jarige stieren le premie 25, 2e premie 15, 3e premie ƒ10; voor H/g-jarige merriën uit de afdeeling: le premie eene zilveren medaille, 2e premie een getuigschrift; voor 21/2-jarige merriën uit de af deeling le premie een zilveren medaille, 2e premie een getuigschriftvoor handelspaarden van 46 jaar uit de afdeeling le premie een zilveren me daille, 2e premie een getuigschriftvoor kalf- dragende koeien uit de afdeeling: le premie eene zilveren medaille, 2e premie een getuigschrift; voor melkkoeien uit de afdeeling: le premie een zilveren medaille, 2e premie een getuigschrift voor vaarzen uit de afdeeling, die niet gewisseld hebben le premie eene zilveren medaille, 2e premie een getuigschrift. Tot leden der keuringscommissie zijn benoemd de heeren Z. Middelkoop te Almkerk, J. H. Stoel te Dussen en T. de Groot te Babiloniënbroek. gehouden gemeenteraadsvergadering is het nieuw benoemd lid, de heer C. Kentie, beëedigd, nadat bevorens tot zijne toelating was besloten. In de zelfde vergadering werd tot wethouder benoemd de heer G. Struik. tSLEEUWIJK, 19 Juli. Door aanbieding van een buitengewoon pracht- en smaakvolle gecapi- toneerde fauteuil gaf de hervormde gemeente al hier, Ds. van Geijtenbeek heden haar blijdschap te kennen dat hij voor het beroep naar Avezaat heeft bedankt en werd hij nog met verschillende geschenken vereerd, o. a. offreerden hem de kin deren welke van zijn Catechetisch onderwijs ge bruik maken, een keurig nette bowl met toebe- hooren. Gevoelig over zooveel blijken van gehecht heid, werden ze door hem in dank aangenomen, WOUDRICHEM, 19 Juli. In de gisteravond Bij Koninklijk besluit d.d. 8 Julij 1884, no. 11, is aan de gemeente Gameren boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. een subsidie verleend groot ƒ5940 voor schoolbouw aldaar. In De Werken arriveerde in den morgen van 17 Juli eene commissie uit de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch, om een onderzoek in loco te doen wegens den plaats gehad heb benden brand van het huis van J. Ippel te De Werkén, die in den tijd van slechts 13 maanden driemaal heeft brand gehad. Ditmaal moet hij niet alleen zeer hoog, maar dubbel bij eene Hollandsche en Belgische maatschappij geassureerd I zijn. Belangstellenden maken wij opmerkzaam op het verschenen programma van het onderwijs voor het leerjaar 1884/85 der Rijkslandbouwschool te Wageningen, waarvan wij den inhoud hier laten volgen Personeel. Alg. opmerkingen over de inrichting der school. De afdeeling AEischen van toe lating. Lijst der lesuren. Lijst der te gebruiken boeken enz. Omschrijving van het onderwijs. De afdeeling hoogere burgerschool Eischen van toelating. Lijst der lesuren. Lijst der te gebruiken boeken enz. Omschrijving van het onderwijs. De afdeeling B Eischen van toelating. Lijst der lesuren. Lijst der te gebruiken boeken enz. Omschrijving van het onderwijs. Bijzondere cursus over houtteelt. Aanschouwelijk landbouw-onderwijs. Excursiën. Huishoudelijk reglement. Huisvesting van leer lingen. Schoolgeld en schoolgeldhefSng. Overzicht van het schooljaar 188384. Opmerkingen van algemeenen aard. De vereeniging „de Unie* te Amsterdam, hield Donderdagavond eene vergadering, waar gesproken werd over 't recht dat het volk bezit zijn eigene regeeringsvorm te kiezen. Er werd een motie aangenomen van den vol genden inhoud De „Unie* zal, in verhouding met andere Neder- landsche vereenigingen, het Nederlandsche volk nitnoodigei tot het houden eener vergadering, waarin dat volk zal worden gevraagd zijn gevoelen te openbaren hoe het wil geregeerd worden, na het uitsterven der rechte lijn van het hilis Oranje- Nassau. Zooals men weet werd de gelegenheid om in te schrijven voor den Transvaalschen spoorweg door de „Ned. Zuid-Afr. Spoorw.-Maatseh. nog tot 11 dezer opengesteld. Het resultaat van deze termijnsverlenging is dat er thans ingeschreven is voor een kapitaal van bijna 1,900,000. Tot 1 Juli was er, gelijk bekend is, ingeschreven voor 1,409,000. Er is dus nog een kleine vijf ton bijgekomen. Commissarissen hebben tot de inschrijvers het verzoek gericht, hunne toezeg gingen tot 15 November a.s. gestand te doen, ten einde nader te kunnen beraadslagen. De hofphotograaf Henri De Louw te Delft, brengt een afbeelding van den begrafenisstoet in den handel. Die afbeelding, genomen van den toren der Nieuwe Kerk te Delft, geeft in een zevental cartons (kabinet-formaat) den geheelen stoet en de militaire bezetting op de Groote Markt te Delft getrouw weder, terwijl op een achtste carton de terugkeer des Konings te zien is. Deze zeven photographiën stellen in staat den geheelen stoet te overzien. Met een sterk ver- grootend glas zijn de personen in den stoet her kenbaar. Ds. Schouten, pred. te Utrecht, heeft een na bootsing vervaardigd van den Tabernakel, zooals die in Exodus en Numeri wordt beschreven. Reeds in zijn jeugd is hij er aan begonnen te arbeiden en hij heeft de bouwstoffen er voor uit het land laten komen waar de oorspronkelijke Tabernakel verrees. Een schat van kennis, tijd en volharding is er voor uoodig geweest. Hij is nog voortdurend bezig het kunstwerk te omringen met allerlei merkwaardigheden uit Palestina, die hij niet schroomt met groote kosten aan te schaffen. De Tabernakel is op J/5 van de ware grootte vervaardigd. In den voorhof zijn geplaatst: eenige Levieten met hun inuziek-instrumenten, offerdieren voor den Grooten Verzoendag bestemdpriesters die hun dienstwerk verrichten, gewone Israëlieten, die hun offer brengen, enz. Ook bevindt zich ten huize van Ds. Schouten eeni model van den Tempelberg te Jerusalem, ver vaardigd naar den maatstaf vau 1 op 200 door den architect Conrad Schick. Plotseling is de dreigende staat ran zaken in China veranderd. Men weet dat door den onver- wachten overval der Franschen door de Chineesche troepen van Lang-Son een Fransch-Chineeschen oorlog voor de deur stond. Door het beleid van den Chineescben onderkoniug Li-hung-tschang ia het gevaar afgewend. Ondanks den heftigen legen- stand der oorlogspartij besloot de Chineesche re geering aan Frankrijk voldoening te geven. En zoo verscheen dan in de Chineesche staats-conrant van 16 Juli 1.1. oen keizerlijk decreet, waarbij de ont ruiming der vestingen van Tongkin door de Chi neesche troepen ten strengste werd bevolen. Hier mede is voldaan aan de eerste voorwaarde in het Fransche ultimatum gesteld. De Franschen hebben evenwel steeds gedroomd van eene schadeloosstelling en zij hebben deze ge legenheid niet laten glippen. Men zegt dat de Fransche gezant te Peking, do heer Patenötre, een som van 250 millioeu heeft geëischt. Daar hebben de Chineezen echter minder ooren naar, zoodat 1.1. Maandag Frankrijk aan China 5 dagen bedenk tijd heeft gegeven. De Fransche admiraal Courbet ligt intusschen met eene sterke gepantserde vloot in de onmiddellijke nabijheid van Fou-tchow. Die plaats is de eenige in China waar hedendaagsche oorlogswapens ver vaal digd worden en is deze stad door do Franschen genomen, dan mag men hot renxenrijk totaal weer loos noemen. De Chineezen weten dit óok wel en daarom zal waarschijnlijk na afloop van den termijn van 5 dagen wel een bevredigend antwoord aan den Franschen gezant te Peking worden gezonden. De Franschen hebben terzelfder tijd op eene an dere plaats een ultimatum afgegeven, op Madagas car. Ook daar wordt eene schadevergoeding ge- eischt, benevens het protectoraat over het geheele eiland. Dit ultimatum is evenwel van de hand ge wezen en de Franschen zullen er nu gaan vechten. Het verdient opmerking dat de Fransche repu bliek zich in den laatsteu tijd in allerlei koloniale avouturen stort: Tunis, Tongkin, Midden-Afrika, Marokko, Madagascar, 't wordt eene heele lijst. Dit werd Maandagavond ook opgemerkt in de Fransche Kamer van afgevaardigden toen de Regeering een krediet vroeg om de kosten der expeditie naar Ma dagascar te dekken. Ferry, die op de Kamer een verbazenden invloed heeft, zeide dat zij maar met vertrouwen het kre diet moest verleenen. Op eene vraag om inlichtin gen heette het dat in eene openbare zitting de Re geering hare plannen toch niet kon blootleggen, waar het eene expeditie betrof. Ondanks aeze wei nig beteekeuende toelichting werd het krediet goed gekeurd met 372 tegen 82 stemmen. Ferry kan dus doen wat hij wil. Laat ons hier nog bijvoegen dat de Fransche Kamer nog heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot wederinvoering der echtscheiding zooals het door den Senaat was gewijzigd. Bisschop Freppel heeft tot het uiterste, gelijk het een bisschop betaamt, dit ontwerp bestreden. Toen hij bemerkte dat dit weinig baatte heeft hij den ondergang van Frankrijk voorspeld In Engeland is men natuurlijk over Frankrijks gulzigheid zeer boos, al is Engeland in den regel nog vrij wat gulziger, maar wat men vooral zeer kwalijk neemt is dat er groote kans is dat de con ferentie over Egypte, op dit oogenblik te Londen gehouden, door de houding van Frankrijk in het niet dreigt te loopen. Het stelsel van den heer Baring, den Engelsehen vertegenwoordiger ter con ferentie, heeft tot ba«is vermindering van de rente der Egyptische schuld. Hoewel op zich zelf dit middel i iet kwaad bedacht is, heeft het echter dit nadeel dat zoodoende do bezitters van Egyptische schuldbrieven door geheel Europa de geldelijke lasten zouden dragen van het begeerig grijpen van Engeland naar Egypte. En dat wil de conferentie niet. Het zal te bezien staan wat er nu van hare overwegingen tot een practisch besluit zal komen. Zooals wij onlangs reeds aantoonden is de alge- meene belangstelling van het Eugelsche volk door Gladstone zeer behendig afgeleid naar het vraagstuk der kiesrechthervorming. Het Hoogerhuis heeft zich partij gesteld tegen die hervorming en thans gaat er tegen dit lichaam een storm op die het wellicht zal omver gooien. Men zal echter moeten erkennen dat de wijze waarop het Hoogerhuis in Engeland wordt samengesteld zoo belachelijk ouderwetsch is, dat eene geweldige uitbarsting der volksveront- waardiging tegen dit beschimmelde pruikenhuis reeds jaren lang voorzien en voorspeld is. ningin der Nederlanden, is Zaterdag avond be vallen van een zoon. Moeder en kind zijn zeer wel. Koningin Victoria met hare dochter, prinses Beatrice, bevinden zich bij de jonge moeder. Is gevangen genomen wegens het worgen van een 10-jarig knaapje dat, door zijn ouders achterge laten toen ze naar de kermis waren, door hem eerst op de schandelijkste wijze was mishandeld. De hertogin van Albany, de zuster van de Ko Te Northwich, eene stad van 13,000 inwoners in Cheshire, heerschte jl. Dinsdag eene vreeselijke paniek. De stad staat op enorme zoutlagen, wier uitlooging voortdurende aanstortingen ten gevolge heeft, Dinsdag begonnen de balken van alle huizen te kraken, de muren barstten en de verschrikte inwoners, die voor onheil vreesden, vluchtten vol schrik naar de naburige heuvels. Vóór hunne oogen begon daarop een midden in de stad gelegen vier kant van huizen te verzakken en 's avonds stak nog slechts de spits van den schoorsteen der wa genfabriek van Jones uit de gapende opening van de aarde uit. De inwoners van Northwich zijn be gonnen de stad te ontruimen. Het blijkt nader dat 17 leden van de Greeley- expeditie zijn omgekomen door gebrek. De zes te St. John's aaugebrachte reizigers verkeerden ook in allertreurigsten staat toen zij ontdekt wer den. De overwintering was vreeselijk geweest. Greeley en de verdere bemanning van de Proteus* hadden Fort Conger aan de Discovery Bay, waar zij in Juli 1881 waren geland, 9 Augustus 1883 ver laten voor den verderen toch naar de Pool, daar de mondvoorraad verbruikt was. Greeley hoopte voor den winter de Deensche nederzetting van Noordelijk Groenland te bereiken, maar de tocht naar het Zuiden werd onverwachts belemmerd door het ijs. Eindelijk, nadat de schepelingen dertig dagen tusschen ijsscbotsen hadden roudgezwalkt, besloot Greeley op kaap Sabine, aan de monding van Smithsound, to overwinteren. Daar ontdekte de uitgezonden expeditie den 22sten Juni de over levenden. De scheepspapieren zijn gered. De sneltrein van Manchester naar Londen is Woensdag nabij Sheffield ontspoord. Er zijn 25 personen gedood, waaronder 3 kinderen, en 60 ge wond. Verscheiden buitenlanders die op den trein waren vonden den dood. De cholera duurt te Toulon en te Marseille met eenige afwisseling van hoogere en lagere cijfers voort. Parijs en Lyon zijn, ondanks herhaalde ge ruchten van sporadische gevallen, volgons do offi- ciëelo borichton beide nog onaangetast. Marseille, reeds zoozeer door de cholera bezocht, is thans ook door een brand geteisterd, welke een schade van 1 millioen frs. heeft aangericht. Er zijn thans in Frankrijk 16 vrouwen, die versierd zijn met het ridderkruis van het Legioen van eer. De laatste gedecoreerde is de liefdezuster Marie Ambroise (Nonat), die ter gelegenheid van den nationalen feestdag het ridderkruis bekomen heeft ter belooning van vijftig jaren onafgebroken en onverdroten dienst in het hospitaal voor onge neeslijke ziekten te Tours. Iemand te Gloverwillo (New-York) heeft drie jaren lang gearbeid aan een miniatuur-locomotiefje. Het is thans gereed, en weegt slechts anderhalf pond. Volgens een berichtgever van de »New-York Independent*, zal de christelijke godsdienst in Japan weldra dezelfde rechten verkrijgen en de zelfde bescherming gonieten als de oude gods dienst van het land. Deze beslissing zou niet slechts ten gevolge hebbendat aan de zen delingen vrijheid van handelen en bescherming verleend werd, maar tevens, naar men beweerde, dat vele personen uit de hoogste klassen tot het christendom zouden overgaan, waartoe zij reeds hei melijk bekeerd zijn, ofschoon zij het niet zullen bekennen zoolaug die godsdienst minder in aan zien dan de overige blijft. Men berekent dat het standbeeld >de Vrijheid*, ter plaatse in Amerika opgeslagen, circa 400,000 dollars zal hebben gekost, waarvan een vierde aan metaalbewerking. Het overtreft door zijn afmetin gen de grootst bekende standbeeldenzie hier eenige afmetingen. De hoogte bedraagt 46 M.; de wijsvinger is 2,45 M. lang, de nagel 0.33 bij 0.26 M. Het hoofd is 4.40 M. hoog; het oog 0.65 M. breed; de neus 1.12 M. lang. Zonder te behoeven te bukken, kan men zich in den arm inwendig bewegen; ter halver hoogte van het beeld is een maaltijd van 56 cou verts gehouden. Het totale gewicht bedraagt ongeveer 2000 ton, waarvan 80,000 kilogram aan koper en 120,000 kilogram aan ijzer. Het hardstcenen voetstuk, waar van de kosten door Amerika worden gedragen, is 25 M. hoog. Het Zwitsersche dorp Chantemerle is door een brand, door bliksem ontstaau en bij gebrek aan water niet te stuiten, geheel afgebrand. Tal van gezinnen zijn zonder dak. Te Ploërdut zijn 15, te La Garrige 9 woningen in den asch gelegd. Een ontzettende storm heeft in Almeida (Portu gal) gewoed. De oogst heeft zwaar geleden en de schade wordt wel op 250.000 gulden geschat. De stad Dukla, in Galicië is half afgebrandeen brand in een naptha-fabriek was oorzaak van deze ramp. Het lieve stadje Hallstadt, niet ver van Iscbl, is door een aardafschuiving voor een groot deel vernield. Er zijn genietroepen heen gezonden om hulp te bieden. Bijzonderheden ontbreken overi gens nog. Een 70jarig rijkaard te Eclose (Isere) Bosschoweg Baardwijksche O.-Hens- voorbij Deuteren, Overlaat, denschepoort, Personen 1158 603 652 Rijtuigen en karren 113 65 73 Hondenkarren 58 51 45 Totaal 2413 personen, 251 rijtuigen en karren, 132 hondenkarren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2