AANBESTEDING. Uit de hand te koop: Tentwagentje, aanbesteed Bekendmaking. publiek verburen: verkoopen: tris J. KERKHOVEN, te 'mvllËrTjÏskÖÖt LAND- EN TUINBOUW. kerknieuws. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. een goed onderhouden KOPPELTUIG. STOOMTABAKSFABRIEK Veen bij Heusden. Prijs 0.15. Het timmer- en verfwerk, met bij levering der benoo- digde materialen, van het door hem te bouwen woon huis te Veen. De NA WEIDE van het Spijk en de tienmorgen* yoor 7 jaren: 3 perceelen BOUWLAND, gelegen in den Polder van Herpt onder Bern, laatst in huur bij J. G. van Leeuwen, P. Piron en Otto Vos; het ERUIT, staande in den boomgaard te Bern op 't klooster. publiek te verkoopen: verkoopen, De Tabernakel is te bezichtigen des Donderdags om de ld- dagen, .Nieuwegracht wijk A, no. 896. Gelukkig voor de dagbladper?, gebeuren in den komkommertijd nu en dan ten minste nog dingen welke piet bepaaldelijk tot de alledaagschheden behooren. Getuige het volgendeDe banketbakker Herkes te Eindhoven had twee kanarievogels in een kooi zitten, welke reeds eieren hadden, 's Mor gens zeer vroeg hoorde hij een gepiep, riep zijne vrouw en was al blijde in de meening dat hij jonge kanarievogeltjes had. Zijne nieuwsgierigheid niet kunnende bedwingen ging hij zien, maar verbeeld u zijne verwondering in stede van jonge kanarievogeltjes vond bij vier jonge muizen. De eieren waren door de oude muis opgepeuzeld, terwijl de kanariepop doodleuk op haar nest bleef zitten. De oude muis kwam later de jongen door de tralies heen eten geven. na het planten kan men nieuwe vrucht oogsten. De eerste nieuwe aardappels worden, zonder den struik te beschadigen, rij voor rij met de hand weggenomen, de plant weer goed aangeaard om er binnen kort een tweeden oogst van te hebben. Als een bewijs van de schade, die een onweer met windvlagen en hagel op 16 dezer te Tilburg en omstreken aanrichtte, kan dienen, dat in de werkplaatsen der Staatsspoorwegen aldaar niet minder dan 2087 glasruiten gebroken zijn. Het Engelsch oorlogschip yLutine//, dat met eene belangrijke hoeveelheid goud en zilver aan boord, in 1795 tusschen Vlieland en Terschelling is gezonken en waaruit bereids schatten werden bovengebracht, zit nu sedert eenige jaren onder een zware laag zand bedolven. Voor een paar dagen hebben twee Engelschen op nieuw een onderzoek naar de onderzeesche goudmijn ingesteld. Naar men zegt zijn zij van plan eerlang met de nieuwste werktuigen te duiken naar het wrak van dit oorlogschip. Als een bewijs van de circulatie van vreem delingen te 's Hage, als Donderdag het geval was, bewijzen de volgende getallen welke aan het HDag blad" van bevoegde zijden zijn opgegeven. Per Rhijnspoor werden Woensdagavond en Donderdag in den vroegen ochtend 10 a 12,000 reizigers aan gebracht en per Hollandschen Spoorweg meer dan 20,000. Telt men daarbij de personen die met andere gelegenheden herwaarts kwamen, dan komt men tot een zeer belangrijk cijfer. Plns minus 21000 personen werden na afloop der plechtig heid per stoomtram naar Scheveningen vervoerd. Nabij Aalten is een verminkt en bijna geheel ontkleed lijk gevonden van een man, die aldaar bij niemand bekend schijnt te zijn. Waarschijnlijk is hij op die plek vermoord geworden. Nadere bijzonderheden weet men nog niet. Omtrent het gevonden lijk bij Aalten meldt men nader, dat dit aan een boom hangende ge vonden werd en dat blijkbaar aan zelfmoord moet worden gedacht. Dat een koe een haas vangt behoort tot de grootste zeldzaamheden, maar om zulk een langoor met eene maaimachine te vangen zal wel even zeldzaam zijn. Toch overkwam dit dezer dagen een boer op Texel. Terwijl de man met een maaimachine een hooiland afmaaide, ging hij over het leger van een haas. Het dier poogde nog weg te springen, doch te laat't Arme haasje waren drie pooten afgesneden. Aan het station te Barneveld is een boeren wagen, waarop zes personen, door een trein aan gereden. Een.man geraakte onder den trein en werd zwaar verwond. De 5 anderen kwamen met den schrik vrij. Te Renkum is een man in een huis door den bliksem getroffen. Hij was eenige oogenblikken bewusteloos, maar be kwam geen letsel. Een driejarig meisje te Amsterdam, dat een pot met heete melk van een petroleumtoestel wilde nemen, kreeg het vocht over zich heen en brandde zich deerlijk. Bij het graven van een put te Bergen-op-Zoom is een der zijwanden ingestort en werden 3 werk lieden onder het zand bedolven. Twee werden gered. De derde werd na 2 uur gravens gestikt gevonden. Te Bodegraven geraakte een tien jarig knaapje spelende te water. Het werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. De Westfaalsche en Wortembergsche boeren volgen eene eigenaardige manier om niet alleen vroege aardappelen te hebben, maar ook om oen dobbel gewas te bekomen. Het »Würtemb. Wochan- blatt fur Landw.,« geeft daartoe het volgend voor schrift. In den bodem van eene kist, zoo lang en breed mogelijk, maar niet hooger dan 10 a 12 centim., maakt men kleine gaten waarna men 3 centiai. hoog zand in de kist doet en er heele of stuk gesneden aardappelen, met de oogsn naar boven, dicht aanoen oplegt, en dan de bist tot den rand aanvalt met zand. Dit wordt nu en dan met warm water begoten, terwijl de kist of kisten op eene warme plaats staan om het kiemen te bevorderen. In 15 a 20 dagen schudt men den aardappelinhoud uit de kist; de aardappelen vormen alsdan een geheel door de tallooze ineenloopende kiemenmen scheidt ze door bedaard schudden, en plant de nitgeloopen vruchten op 30 cjntim. af stand uit. Ze worden nu bedekt met fijnen, warmen mest en daarover de aarde. Ongeveer 60 dagen KANTONGERECHT TE HEUSDEN. Uitspraak in strafzaken. Zitting van den 18den Juli 1884. Veroordeeld wegens dronkenschap: M. M. te Breda, 3 sub. 2 dagen; D. S. te De Werken, 2 sub. 2 dagenJ. V. te Haarsteeg, 2 2 dagen; A. v. O. te Waalwijk, 2 m. 3 sub. 2 in. 3 dagenA. 't L. te Veen, 2 sub. 3 dagen; 8. v. D. te Heusden, 2 sub. 3 dagen; C. A, S. te Heusden, 2 snb. 2 dagen; C. 8. te Heusden, 2 sub. 2 dagen; N. v. d. S. te Aalburg, ƒ2 sub. 2 dagen; J. V. te Hensden, 2 sub. 2 dagen; A. S. te Haarsteeg, 2 sab. 2 dagen; J. v. T. te Wijk. ƒ3 sub. 2 dagen; C. W. te Hensden, ƒ3 sub. 2 dagen; J. v. d. B. te Hensden, 2 sub. 2 dagen; J. v. K. te Veen, 2 sub. 2 dagen; D. B. te Oud- heusden, 2 sub. 3 dagen. Veroordeeld wegens het in dronken toestand in bet openbaar de orde te verstoren: B. B. te De Werken, 4 subs. 3 dagen. Veroordeeld wegens overtreding op de jacbt en visscherij: J. d. J. te Sliedrecht, 3 sub. 2 dagen; P. N. Gz. te Andel, 2 maal ƒ0.50 sub. 2 m. 1 dag; M. D. te Oudhensden, 20 sub. 6 dagen; A. V. te Veen. ƒ6 subs. 2 dagen; K. S. te Well, 3 en ƒ1 sub. 2 m. 2 dagen. Veroordeeld wegens het uiten van scheldwoorden tegen iemand: J. J. VV. te Heusden, 1 sobs. 1 dag. Veroordeeld wegens het maken van nacbtgerackt: J. v. d. B. te Hensden, 6 subs. 3 dagen. Veroordeeld wegens het spannen van een hond voor een voertuig, zonder dat die hond van een muilkorf was voorzien: A. v. M. te Drongelen, ƒ3 subs. 2 dagen; Veroordeeld wegens het onbeheerd laten loopen van een paard op den openbaren weg: C. N. te Andel, 1 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het bleeken van goed aan den openbare weg te Almkerk: C. v d. P. te Almkerk, 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het orgelspelen langs den openbaren weg te Almkerk, zonder verlof van Bnrg. en Weth. L. H. B. te onbekend 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het loopen over een anders grond: A. T. te Almkerk,'ƒ3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens het los laten van een kwaad aardig beest: O. v. V. te Almkerk, ƒ3 snbs. 1 dag. Veroordeeld wegens het zitten in een hondenkar waarvoor een hond is gespannen: J. V. te Veen, 3 subs. 2 dagen. Veroordeeld wegens enkele diefstal van groen bout: J. v. H. te Heusden, ƒ5 subs. 3 dagen. Veroordeeld wegens het zingen op de openbare straat te Heusden: Veroordeeld wegens het werpen met steenen op de openbare straat te Hensden: T. de V. te Heusden, 2 maal 1. snbs. 2 m. 1 dag. Beklaagd van het snijden van gras aan de wal len te Heusden: S. H. te Heusden, vrijgesproken. Beroepen: naar Veen, G. J. van de Pol te Garderen Kat wijk aan Zee, A. Voorhoeve te Dedemsvaart; Din- teloord c. a., C. P. N. Pikaar te OuwerschieWet- singe-Sanwerd, K. R. Bosnia te Cobaard c. a. Heienoord, P. Segboer te Hoogvliet,. Bedankt voor Dinteloord, M. Kenlemans te Middelburg. Als middel tegen vliegen wordt aan de hand gedaan: Giet een half pint kokend water op een vierde ons kwassiehont en doe er wat suiker of stroop bij. De vliegeu gaan er dood van en voor menschen en dieren is het onschadelijk. Wanneer is de baard voor den geestelijke in den ban gedaan? Op die vraag antwoordt Charles Despiez: Bij de Israëlieten was de baard in hooge eer. Ook de oude kerkvaders zingen zijn lof. Cle mens Romanns zegt: »Gcd, die ons naar zijn beeld geschapen heeft, zal met zijn toorn hen treffen, die zijn wet schenden door buD baard af te scheren Clemens Alexaudrinus voegt er bij:» De baard ver hoogt de waardigheid van den man, gelijk het hoofdhaar de schoonheid der vrouw*. Augnetinus spreekt in dien zelfden geest. Tot op den tijd van Karei den Groote hielden priesters en edelen, keizer en paus met groote nauwgezetheid het scheermes van hun doorluchtig aangezicht verwijderd. De gulden tyd der barbiers breekt in het Westen aan met de scheuring tusschen de Roomsche en de Grieksche kerk. Om zich van den patriarch van Konstautinopel te onderscheiden schoor Leo III zich het aangezicht glad en Gregorius IV, op denzelfden weg voortgaande, verbood in een daartoe uitgevaar digde bulle het dragen van een baard aan de gees telijkheid. Atmosferische verschijnselen. De student C. had wat laat in de kroeg gezeten en was bij het naar huis gaan uitgegleden en had zich eeu gat in het hoofd gevallen. Den volgenden dag verscheen hij met een pleister op de gewonde plek. Van waar die vlek op je voorhoofd? vroeg hem de professor, die gaarne grappig wilde wezen. Van den nevel van gisteren avond, luidde het antwoord. en vrouw zijn één, en als ik alleen ben, verveel ik mij steeds. Wanneer men Fransch kent. Het was in 't jaar 1802. In 't dorpje T. in Noord-Brabant lagen Fransche soldaten. Hunne officieren waren in de eenige herberg van 't plaatsje ingekwartierd. Op zekeren dag viel het dezen heeren in een rit van eenige oren te doen naar de naastbij gelegen stad. Zij droegen den waard op voor eeu rijtuig te zor gen. Deze echter bezat wel paard eD wagen, doch geen koetsier. Hij zat daar zeer mee in, want aan gezien de Franschen alleen hun eigen taal spra ken, moest hij noodwendig iemand hebben die Fransch sprak. Wilde gai de kerels voaren, Christiaan?* zei de waard tot een arbeider, die aan de tafel zijn potteke dronk. »Dat nem ik aon, zulleantwoordde de aan gesprokene, »den denze is lang genoeg bij de Fran- zosen gewast om de heeren te vermaoken.c »Nou, allo dan!* Cbristiaan reed alzoo do heeren naar Z. De weg was in byzonder slechten staat en daar de regen stroomde, nauwelijks te berijden. Geen wonder dat de paarden slechts in een kalmen stap voortgin gen. Dat beviol echter de officieren volstrekt niet en de eene, die een enkel woord Nederlaudsch sprak, riep den koetsier toe: »en avant, boer!» »Oui cochon!* riep bem Cbristiaan vol dienst ijver toe, die geen begrip had van de beteekenis van 't woord cochou (zwijn) en waarschijnlijk ia de meening verkeerde dat hij daarmee de Fran schen een vleiend compliment maakte. Flap! kwam de niet zeer zachte hand van den Fransehman op Christiaan's wangen terecht, ge volgd door een oorvijg, zooals de goede sul in geen jaren gevoeld had. »Koman, wat modde ge non!< bromde bij en dreef zijn paardjes tot grooter spoed aan. Een korte poos ging dat goed, maar al spoedig vervielen ze weer in den ouden pas. »Avaucer, boer!* klonk het nogmaals achter den koetsier. »Oni, cochon!« antwoordt Christiaan. O wee, de arme jongen. Eer hij wist boe 't eigenlijk in zijn werk ging, zat hem niet slechts de hand van den eene, maar zaten hem beide han den van beide Franschen op 't gezicht en smeer den hem links en rechts over de wangen, tot het hem groen en geel voor de oogen werd. Boven dien werd hij overgoten met eeu vloed van niet zeer lieve benamingen. »Hou op, zijde nou beelemaol gek?* bromde Christiaan, toen hij eenigermate tot bezinning kwam, sloeg toen woedend op zijn zwoegende paar den en bracht zonder verdere ongemakken de beide officieren te Z. Toen hij den volgenden dag terng kwam, vroeg hem de herbergier »Wel, Christiaon, ben de daorGoed afe'loopen »Jao, jao, baos, best gegaon, zulle! Maor dat moedde ge 'leuven, 't zou me slecht bekommen zijn, as ik niet een bietje Fransch gekend badde!* 's-Bosch, 21 Juli. Op de heden-Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 140 stuks. De le kwaliteit gold van ƒ0.48 tot ƒ0,50, 2e kwaliteit van 0.44 tot 0.48, 3e kwaliteit van 0.40 tot 0.44 per Kilogram. De handel was zeer levendig, zoodat al het aan gevoerde spoedig was opgernimd. De prijs der boter was 1.28 a 1,40. f Gorinckcui, 21 Juli. Bij een aauvoer van onge veer 150 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 250 a ƒ320; mindere qual. f 175 a 225; dito vaar zen 160 a 225. Melkkoeien 160 a 240. Vare kooien 170 a 230. Vaarzen 120 a /140. Pinken 50 a 100. Nuchtere kalveren 8 a ƒ14. Varkens, zware vette op levering 45 a 47 ct. p. KG.; minder zware 40 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ4.a ƒ6. por stuk. Do prijs der goóboter was 1.50 a 1.74 per KG. der weiboter ƒ1.10 a ƒ1.20 per K.G. Kipeieren golden 1.a 1.10 de 26 stnks. alsmede een goed onderhouden Te bevragen bij den Uitgever dezes. de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. Agent: »Wil je ordentelijk over den weg gaan, kerel Dronken man: »Eeu beetje beleefder hoor! Hoe zon je aan den kost komen, als wij er Diet waren Een galant echtgenoot. »Gij gaapt?* vraagt mevrouw v. M. baren man. »Mijn beste,* antwoordt het hoffelijk heer, »mau P pulairc raadgeviHgcn bij liet dreigend gevaar der Cholera, door een practiseereud DOCTER en ARTS. Bij de betrekkelijk algemeone anbe- kendheid bij het groote publiek wat bij het naderen en tijdens het beer cheu der Cholera als naduelig moet worden nagelaten en wat als ge paste voorbehoedmiddelen moet worden aaugeweud, zal dit schrijven in eene algemeeue behoefte voorzien. De verschijning heeft binuen een paar dagen plaats. Bestellingen naar buiten worden franco, tegen denzelfden prijs, uitgevoerd door Bestek en teekening liggen ter inzage ten her- berge van Aart van Woerkom aldaar. Aanwijzing zal plaats hebben 3 uren vóór de aanbesteding. Inlichtingen worden gegeven door C. Kentie, bouwkundige te Woadrichem. Op Zaterdag 2 Augustus 1884, des morgens ten 11 ure, zal de Notaris DE GIER, ten hnize van den Heer II. Mourik te Heusden, ten verzoeke van den Hoer Arie Straver Jz. is voornemens op Donderdag den 31 Juli 1884, des voormiddags ten 10 ure, op den polder ude Zalm,11 onder Werkendam, tegen contante betaling, 18 PAARDEN van verschillende jaren en haar. 6 P/Vjarige PAARDEN. 0 VEULENS. 18 hokkeling OSSEN. 6 VAARZEN. 1 DORSCHMACHINE. 1 MOESMAKER. 1 BOONENBREKER. G BOERENWAGENS. 5 KARREN. G PLOEGEN. 4 VIJFBALKSEEGDEN. 2 KOPPEL EEG DEN. PAARDENTUIG. 2 KAFMOLENS. 2 ROLBLOKKEN. Eenig MEUBILAIR, waaronder Vieren Bed met toebehooren en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen zijp te bekomen hij A. VAN VUGT, bouwman op genoemden polder i/de Zalmen ten kantore van den Notaris. Do ONTVANGER der REGISTRATIE en DO MEINEN te Werkendam, zal in het openbaar het gewas 1884, van de navolgende domaniale lo. Op W o e n s d a g 23 J n 1 i 1884, 's morgens ten elf ure, ten herberge van Wink te Werkendamten overstaan van Notaris KERKHO VEN aldaar, die onder WERKENDAM, DE WERKEN en SLIEDRECHT. 2o. Op Donderdag 24 Juli 1884, 's morgens ten elf ure, ten herberge van H. Mou rik te Hensdenten overstaan van Notaris DE GIER aldaar, die onder AALBURGGANSOIJEN, HEESBEEN en NEDER-ANDEL. J. K., J. de V., P. T. en A. T. R. allen te Hens- don, boete f 1 subs. 1 dag. Nf.deri,. He'iv. Gemeente. Chr. Geref. Gemeente. VRIJDAG 25 JULIJ 1884, dea namiddags ten een ure, zal door den heer C. A. W. Jiskoot te Veen, publiek worden INDVIfll;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3