Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND." BINNENLAND," ten goede. Want dat de reizigers heel wat geld naar vreemde landen brengen, blijkt daaruitdat men naar eene matige schatting berekent dat Zwitserland jaarlijks vijftig a zestig millioen gulden van vreemdelingen trekt en Italië bijna tienmaal zooveel. En van dat alles komt bijna niets terug, want juist in de landen die de trekvogels het meest bezoeken, zijn de bewoners het meest hokvast en zelden ziet men een Zwitser, Italiaan of Spanjaard op reis naar Middel- Europa. in en de vader wist door zijn krachtig verzet üit- stel der begrafenis te bewerken. HEUSDKN, 29 Juli. Het ,/Staatsbladno. 118 bevat een besluit van 4 Juli, houdende bepaling dat, te rekenen van den 1 September 1884, met één enkel huis van bewaring zal kunnen worden volstaan voor de kantons 's Hertogenbosch en Heusden. Naar wij vernemen zal ten gevolge van dit besluit het huis van bewaring alhier worden op geheven. t HEERE WA ARDEN, 27 Juli. De mazelen, die hier sinds eenigen tijd zijn voorgekomen, hebben thans zich zoodanig verspreid dat deze ziekte, hoewel tot nog toe van een vrij goed aardig karakter, toch door den heer adjunct- inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht verklaard is epidemisch te heerschen. t HAARSTEEG, 28 Juli. Als eene zeldzaam heid verdient het volgende vermelding. Dezer dagen werd hier een tweeling kalveren geboren. Het eene was heel tenger en stierf plot seling na de g-jboorte, het andere is, wat de romp betreft, welgeschapen, doch de kop is geheel mis vormd. Mond en neus staan op een verkeerde plaats, de bovenlip ontbreekt geheel, het dier kan zelf niet drinken en wordt met een trekpot van het noodige voorzien. Het z.g. wonderkalf is te bezichtigen bij J. Hekspoor aan den dijk. t WOUDRICHEM, 28 Juli. Gisteren werden er hier ruim 40 zalmen aangevoerd, waarvan de meeste „Truitjes* waren. De prijs der zalm was f 1.30, en die der kleine f 0.84 per kilo; of schoon de vangst beter wordt zal het toch nog weinig verandering in den geldelijk eu toestand van den visscher geven, daar een aantal visschers, welke op andere wateren reeds hun bestaan zoch ten, nu tot hun woonplaats terug keeren om deel te nemen aan de zalmvisscherij. Omtrent de reorganisatie van de Staatsloterij zijn onjuiste berichten verspreid. Trouwens de ge heele zaak is nog een hervorming in wording. Wij meenen echter te weten, dat het in 't plan der Regeering ligt om bij Koninklijk besluit de nieuwe regeling te doen geschieden, doch tevens zal voor de werking van enkele strafbepalingen de medewerking der Wetgevende Macht noodig zijn. A\ de gunst\oten worden \ngettoVkeu, maar voor zooveel zij werden toegekend bij wijze van pensioeu of tegemoetkoming zal aan de betrokken personen een gratificatie worden toegelegd. De Regeering zal dan tegenover de Kamer volkomen opening van zaken doen. Het doel is om de premie, welke door de col lecteurs aan den Staat voor elk lot wordt betaald met zulk een bedrag te verhoogen, dat door den Staat van elke loterij f 180,000 meer voordeel zal worden behaald. De gedelegeerden le klasse zullen vervallen en allen tot collecteurs worden benoemd. De collec teurs zullen zelf de loten kunnen debiteeren of door middel van debitanten en splitters, 't Maximum der loten, dat ter beschikking van een collecteur kan worden gesteld, zou op 1000 worden be paald. De Amh. Ct. ontvangt van eene zijde, die zij volkomen vertrouwt, de mededeeling, dat de re gering besloten heeft Atjeh door onze troepen te doen ontruimen met uitzondering van den Kraton. Bedriegt het blad zich niet, dan was dit ook het I denkbeeld, indertijd door generaal van Swieten aanbevolen. In de gemeente Vries heeft de burgemeester een aardig middel bedacht om het trouw school bezoek en tevens den bloei der Rijks-postspaar bank in die gemeente te bevorderen. Op voorstel van dien burgemeester beeft na melijk onlangs de gemeenteraad te Vries met eenparige stemmen het besluit geuomen, om aan de kinderen, die aldaar trouw de school bezoeken, maandelijks een kaartje te geven. Een bepaald aantal van die kaartjes geeft recht op het ont vangen van eenig geldelijk bedrag, met dien ver stande, dat dit geld dadelijk in de Rijks-post spaarbank moet belegd worden. Deze practische weldadige maatregel, die alle aanbeveling verdient, is op 1 dozer in werking getreden. De vorige week zou te Goes eene erfenis aan vaard kunnen zijn, indien niet een der erfgenamen, zeer rechtzinnig protestautsch, geweigerd had den eed voor den kantonrechter te Dordrecht af te leggen. Te meer aandacht verdient, dit feit, omdat de man zeer onbemiddeld en het sommetje van efcn niet onaardig bedrag is. De overige erfgenamen hebben het hun toekomende aandeel iu ontvangst genomen. Te Amsterdam moet weder een bloedzuiger in het leidingwater gevonden zijn. Ter hoogte van Diependaal onder Arnhem is op den uit Utrecht komenden trein geschoten. De kogel maakte een gat in eene met reizigers gevulde 2e klasse coupé. Verlegging van de uitmonding der rivier de Maas. Er is, zooals onze lezers weten, op dit oogen- blik te Londen eene conferentie van afgevaardig den van Europeesche staten bijeen om te beslissen over het lot van Egypte. De buitenwacht hoert maar niets beslisseuds, en men mag het er das voor houden dat het werk niet goed vlot. De »Cölnische Zeituug*, die in den regel goed op de hoogte is, weet met zekerheid te vertellen dat de conferentie totaal mislukt is. Maar, zegt zij, niet omdat zij niet tot overeenstemming zou kan nen komen, maar eenvoudig omdat Gladstone het niet wil. Gladstone namelijk zou begrijpen dat elk accoord, op de conferentie gemaakt, aan de oppo sitie in het Parlement tot een wapen zou dienen en al de aandacht der kiezers op den Egyptischen warboel vestigen. Daarop nu is Gladstone volstrekt niet gesteld. Hij wil de aandacht dos volks niet afleiden van het groote geschil tusschen Lager- en Hoogerhuis. Volgens de «Observer*, een voornaam Engelsch blad, zou Gladstone aan de Duitsche Regeering verzocht hebben om het Fransche Gouvernement tot meer toegeeflijkheid te bewegen, hetwelk Daitsch- land hartelijk geweigerd zou hebben. Hot komt ons ook vrij onbegrijpelijk voor. Zooveel is zeker dat de beweging tegen het Hoo gerhuis in Engeland meer en meer om zich heen grijpt. Na de demonstratie van 150,000 personen eene week te voren, heeft men Vrijdag eene der gelijke manifestatie van 80,000 personen gehad te Manchestor. Zij was daarom ook van veel gewicht, omdat Bright het voorzitterschap waarnam en deze ver klaarde dat als het Hoogerhuis in het najaar de kieswet wederom verwierp, dit Hoogerhuis zou val len door de verontwaardigde volksmeeting. De be- houdsmauneu in Engeland doen net of de beweging hun niet het minst ontrust, maar men kan het er we! voor houden dat die gerustheid niet gemeend is. Het is dan ook meer dan tijd dat het vermolmde Hoogerhuis, dat zoovoel het kan den vooruitgang tegenhoudt, plaats make voor een beter samenge steld lichaam. Hoeft men het te Londen druk met binnen- en buitenlandsche politiek, het is niet minder het ge val te Parijs. Ferry heeft met zijn herziening der grondwet een onverwacht succès bij don Senaat gehad. Men bad gedacht dat bet Fransche Hooger huis een onverzettelijken slagboom zou hebben op geworpen tegen do herziening der grondwet, te meer daar Wallon, de vader dier wet, lid Van den Senaat is. Alles is echter aan Ferry meegeloopen. Zelfs zijn oude tegenstander de Frcycinet heeft de regeering ondersteund. Er is dus allo kans dat binnen kort de Fransche grondwets-herziening een feit is. hetzelfde pad, dat hij op dien onvergetclijkeu morgen geloopen had, toen hij den wilddief in het dal had gezien. Beneden heerschte diepe duisternis. Daarboven op de bergen liet de maan haar liefelijk licht vallen, maar tot hier drongen hare stralen nog niet door. Er moest nog bijna een half uur verloopen eer hij op de afgesprokene plaats kon zijn. Karei liet zich door de duisternis niet weêrhouden; hij was zeer nauwkeurig met het oord bekend en ijlde dus, zoo snel hij kon, langs den zoom van het woud. Eensklaps bleef de hond staan en zag naar zijnen meester op. Karei was te veel jager om niet terstond te begrijpen, dat het dier onraad bespeurde. «Wat is er, Aardman?# vraagde hij zacht. De hond liet een zacht, nauw hoorbaar gebrom hooren en richtte den kop naar een klein kreupelboschje dat recht voor hem stond. «Daar moet iets niet in den haak zijn,# dacht Karei. Op reeën slaat de dashond in den regel geen acht. Wat mag daar dus zijn? Zou misschien de stropperBij deze gedachte trad al het andere op den achtergrond. Het aangeborene en met zorg ont wikkelde jagerstalent was zooveel vermogend bij hem, dat hij voor het oogenblik vergat wat hem tot dus verre had gedrukt en gekweld. Hij boog zich tot den hond en streelde het dier. «Pas op, Aardman allee, mijn jongen!* zeide hij, waarop de hond de tanden liet zien en langzaam en voorzichtig vooruit liep. Karei spande den haan zijner buks en volgde den hond, zonder eenig ge- druisch te maken. Bij het plotseling verlaten der vader lijke woning had hij vergeten zijne pantoffels voor laarzen te verwisselen en dit was de reden dat hij onhoorbaar kon voortgaan. Jager en hond slopen in de schaduw der boomen langzaam vooruit. Hoe meer hij het kreupelboschje naderde, des te sneller begon zijn hart te kloppen. Volgens jagersgebruik liep Karei zoo, dat hij altijd een dikken boom tusschen zich en den verwachten vijand had. Eindelijk was hij in de nabijheid van het kreupelhout gekomen en loerde voorzichtig van achter een dikke beuk naar de ver dachte plaats. Zijn vermoeden werd bewaarheid. Nau welijks twintig schreden van hem verwijderd zat eene donkere gestalte neêrgehurkt, met eene buks in den arm en het gezicht naar de weide gekeerd. Bij on geluk trapte Karei op een dooden tak, die op den grond lag, zoodat deze brak. (Wordt vervolgd.) I Maar de buitenlandsche politiek bost Ferry niet j weinig hoofdbreken. Het is vooral de Chineesche kwestie die zorg baart. Nu heet het weer dat de Chineezen van Frankrijk een uitstel tot 1 Augus tus hebben bekomen. Het feit echter dat, ondanks de cholera, te Tou lon particuliere koopvaardijstoomers door de Re geering zijn gehuurd om troepen uaar Tongking te vervoeren, doet wel vermoeden dat China eene val- sche rol speelt. Ook op Madagascar zijn de Franschen aan het vechten. Dat het Fransche ultimatum was verwor pen was bekend, maar de Londensche «Standard* bad verleden week ook een telegram dat de Fran schen een aanval op het versterkte kamp der Ho- was deden, maar na een bloedig gevecht van 2 uur moesten terugtrekken. De Fransche bladen maken zich daarover ge ducht boos. «Wij merken op* zegt onder anderen de «Voltaire* «dat zelden Engelsche telegrammen over Fransche koloniale ondernemingen veel geloof verdienen. Wij zullen berichten uit miuder ver dachte bron moeten afwachten eer wij ons over de zaak behoeven uit te laten. Van den anderen kant, het is zeker dat de Engelschen zoowel als de Ame rikanen aan de Howas den slechten dienst bewij zen hen in hun verzet aan te moedigen en hen zelfs te helpen. Dit kan alleen ten gevolge hebben dat wij er eene sterke macht heenzenden en dat wij, inplaats van eenvoudig enkele punten op de noord kust van Madagascar te bezetten, het bestuur der Howas op Madagascar totaal zullen doen ver dwijnen.* Men ziet de Fransche bladen geven hun gouver nement niets toe. Op dit oogenblik heerscht te Berlijn een ware verbanuingswoede tegen de Russen. Elke Rus die geen pas heeft wordt eenvoudig over de grenzen gezet. Onder hen was oulangs een verdienstelijk schilder, die te Berlijn op de laatste tentoonstelling den eersten prijs won. Men schrijft dit toe aan het ontdekken of zoo genaamd ontdekken van een dynamietkomplot te Warschau tegen het leven van den Czar, die deze stad eerstdaags zou bezoeken. Op dit oogenblik heerscht in de ongelukkige Poolsche stad dan ook een waar schrikbewind. Hoewel de staat van beleg niet eens is afgekon digd, moeten 's avonds om 8 uur alle winkels, kofBbhuizen enz. gesloten zijn. Arrestaties houdt men links en rechts. Verleden week hoeft men 46 personen, onder welke uit den aanzienlijken en geleerden stand, gearresteerd, zonder eeuige de minste aanleiding. Zij werden wel weer vrjjgela- ten, maar uit dit staaltje kan men de rest nagaan. Cholera-berichten. Aan 130 gezinnen te Marseille is tot hiertoe 6000 fr. ondersteuning verleendde stadsgaarkeukens hebben reeds 43.000 portiën spijs uitgereikt. Door de dagbladen te Rome is een inschrijving voor de slachtoffers geopend. «Fi garo" verzekert opnieuw, dat er te Parijs geen en kel cholerageval is eu voegt er bij, dat de ziekte «blijkbaar* niet buiten de Provence zal verschij nen. Het is te hopen, maar op het gezag van de «Figaro* alleen toch nog niet als onbetwistbaar aan te nomen. Zeker is het dat oen merkbare verbeteriug in don toostand te Toulon en Marseil le is waar te nemen. Vrijdag waren er te Toulon 15, te Marseille 17 sterfgevallen. Te betreuren is 't echter dat zich sommige gowetenloozo bedienaars der begrafenissen aan ergerlijke en gevaarlijke prak tijken schuldig maken, door nl. het beddegoed van overleden lijders, in plaats van het te doen ver branden, te verkoopen. Drie dezer personen zijn in hechtenis genomen. De leden van den raad van Aries, die op de vlucht zijn gegaan, zullen, naar men zegt, vervolgd worden. Te La Valet- te zijn d tie doodelijke choleragevallen voorgekomen. De maire van Toulon is hersteld en uitgegaan zijn eerste gang was naar de cholera-ambulances. Baron Erlanger heeft 5000 fr. voor de noodlijden den te Marseille en 2000 fr. voor Toulon gegeven. Een later bericht deelt mede: Zoowel te Marseille als te Toulon begint het cijfer der sterfgevallen aanmerkelijk af te nemen. Dit wordt toegeschreven aan de minder hooge temperatuur, welke sinds het waaien van den mis tral in beide steden heerscht. Naar aanleiding der berichten, dat de zorg voor de gezondheid begint af te nemen, nu deze verbetering zich vertoont, wijzen de bladen op de noodzakelijkheid om zich door deze verandering niet te laten verschalken en vooral met de bestrijding der ziekte op dezelfde krachtige wijze voort te gaan. Iu de kleinere plaat sen in den omtrek komen nu en dan wel enkele ziektegevallen voor, maar niettemin seint de pre fect der marine te Toulon den minister dat de epidemie blijkbaar haar laatste tijdperk is inge treden. Het is te hopen, dat dit het geval zij, daar de toestand der achtergebleven inwoners werkelijk niet benijdenswaard is, hoeveel er ook door de autoriteiten en particulieren gedaan wordt om den nood te lenigen. Als waarschuwing ten opzichte van overhaaste begrafenissen in tijden van besmettelijke ziekten, herinnert de «Voltaire* een treffend geval, dat tij dens de cholera-epidemie van 1849 in den omtrek van Dieppe voorkwam. Daar stierf een 14-jarig meisje aan de cholera en de bewoners van hel dorp eischten dat zij onmid- delijk begraven zou worden. Men bracht een inder haast gemaakte kist; maar het lichaam der doode, waarvan een arm was kromgetrokken, kon er niet Toen den volgenden dag tot bet kisten overge gaan zou worden, herleefde het meisje, dat slechts schijndood geweest was. Het arme kind, dat zoo ternauwernood aan het gevaar van levend begraven te worden ontsnapte, had gedurende al den tijd dat zij als dood nederlag alles kunnen hooren wat er gebeurde en gespro ken werd Een Engelschman heeft in de puinhoopen der stad Tanes een standbeeld gevonden van Koning Ramses II, den vader van den Pharao, die den Israëlieten vergunde, naar hun vaderland terug te keereu. Hut standbeeld heeft kolossale afmetingen, het is SCD/g Ned. el hoog en het voetstuk nog 5 el hooger. De geheele massa, uit één stuk in gra niet van Assoean, weegt 1200 ton. De haringvangst is in Schotland dit jaar buiten gewoon overvloedig. Op verscheidene plaatsen kon men bij lange na niet al den haring zouten en de visschen werden bij duizenden tonnen tegelijk weg gegooid. Op een plaatsje wierp men 5000 crans (6200 tonnen) haring weer in zee, omdat men er geen raad mee wist. De gezamelijke vangst bedroeg verleden week reeds 280,000 tonnen. De haring is ook beter dan auders om dezen tijd van bet jaar. In een hut bij het Brandenburgsche stadje Gaben sloeg dezer dagen de bliksem in. Er ontstond brand en in eenige oogenblikken was er van hut en be woners niets meer te zien dan een kleine hoop puin en asch. En wie woonden er in die hut? Vier geslachteneen overgrootmoeder, grootmoeder, moe der en kind. Alle vier kwamen in de vlammen om. Een eigenaardige prijs is uitgeloofd voor den wedstrijd van het achtste Duitsche schuttersfeest. Deze bestaat namelijk uit 100 centenaars steen kolen. De gelukkige schutter, wien deze prijs ten deel valt, kan met gerustheid een kouden wiuter tegemoet gaan. Nog altijd is er geen tijding omtrent het lot der schipbreukelingen van de»Gjjon.* Er bevonden zich 113 passagiers en 77 scheepslieden op het schip, dat na de aanvaring de bemanniug van de iets vroeger gezonken «Laxman* aan boord nam. Zes-en-vijftig menschen werden daarvan gered, zooals men weet. Doch men begint meer en meer te vreezen dat de overige 134 om het leven zijn gekomen, als zij niet door een of ander schip zijn opgenomen. De opsporingen worden nog steeds voortgezet. In een Amerikaansch blad leest men Te Oak Creek in Wisconsin heeft eene barbaar- scho daad de verontwaardiging harer bewoners opgewekt. De familie van een zekeren Horace Baldwin zaagde namelijk met een gewone timmer- manszaag de beeuen van zijn lijk af, om dit pas klaar te maken voor de doodkist. De overledene was namelijk 6 voet cn 7 duim lang. Eene aardbeving te Massouah verwoestte bijna alle huizen. Alle schepen in de haven schudden hevig. Er heerscht groote ontsteltenis onder de iuwonors, die naar het binnenland zijn gevlacht. Het navolgend adres is verzonden. Met grond mogen wij daarvan de baste verwachting koesteren bij de behandeling vau het wetsontwerp. Nu alle betrokken besturen denselfden wensch voorstaan en daarin dus het algemeen belang van Noord-Westelijk Noordbrabant wordt uitgesproken, durven wij ook vertrouwen dat bet bij de volksvertegenwoordiging een welwillend oor zal vinden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal Geven eerbiedig te kennen, de ondergeteekenden, leden van verschillende polderbesturen in de landen van Heusden en Altena in het Noord-Westelijk gedeelte van Noordbrabant, dat zij in die betrekkingen belmoren te wakan, dat de belangen dier streek door de verlegging van de uitmondiug der rivier de Maas naar den Ainer niet worden geschaad. Reeds bij de behandeling der wet in het najaar van 1882 zijn talrijke adressen bij Uwe Vergadering over die belangrijke zaak ingekomen, onder meer, een van 23 leden der Staten van Noordbrabant, geen enkel daarvan zich verzettende tegen de uitvoering van het plan, maar uitsluitend vragende, dat op hunne belangen door Uwe Vergadering zoude worden gelet. Door do aangenomen amendementen op het wetsontwerp is voldoende gebleken, dat die bezwaren door Uwe Vergadering werden ge deeld eu moesten worden opseheven. Toen het wetsontwerp op den 29 November 1882 werd aangenomen, was men in deze streek algemeen gerustgesteld omdat de werken, die tot ver zekering hunner belangen moesten uitgevoerd worden, in dat wetsontwerp waren opgeuomen. Dit laatste blijkt voldoende uit de omstandigheid, dat geen enkel adres over dat wetsontwerp uit het Noord-Westelijk ge deelte van Noordbrabant aan de Eerste Kamer is ingezonden en ook uit de volgende verklaring van een lid dier Kamer op 23 Januari 1883: „Het verheugt mij, dat dit wetsontwerp in eene andere phase aan de Eerste Kamer is toegezonden dan waarin bet verkeerde, toen het bij den anderen tak der wet gevende macht behandeld werd. De Tweede Kamer stond voor een vraagstuk van algemeen belang, waarin de belangen van eene groote landstreek betrokken waren, terwijl er strijd bestond in die landstreek zelve tusschen het eene gedeelte en bet andere omtrent de voor- eu nadeelen, die dit wetsontwerp aan de pro vincie en hare verschillende deelen brengen zou. Door de aan neming vau amendementen waarmede de Tweede Kamer dat wetsontwerp aannemelijk maken kon, maar die door deze Kamer daarin niet zoude kunuen zijn gebracht kan thans in Noord brabant verklaard worden, dat het wetsontwerp geene nadeelen aan de provincie of hare onderdeelen zal toebrengen" en uit de woorden van hetzelfde lid op 24 Januari 1888: „door de amendementen is inderdaad aan de bezwaren tegemoet ge komen en in hat wetsontweip in de ruimste mate opgenomen, wat maar door het Noord-Westelijk deel kan worden gevraagd. De bevrediging heeft door wettelijke bepaling plaats gehad, betgeen nog geheel iets anders beteekent dan vaststelling bfi contract." Nu echter de onteigeningstukken op de wet van 20 Jaauari 1883 (Staatsblad no. 4) bij Uwe Kamer zijn ingekoine», wordt in deze streken met groote verbazing, maar tevens met diep leedwezen bemerkt, dat de werken, betreffende de Nieuwe Rivier, niet volgens de wet zullen worden uitgevoerd. De wet toch zegt, dat roor de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer de volgende werken zullen worden gemaakt: sub a. „het normaliseeren van den Amer, daaronder begrepen bet aanleggen van nieuwe en het verhoogen en verzwaren van bestaande bekadingen langs die rivier tot voorbij Drimmelen en langs de Donge, allen tot de hoogte vau minstens 2.64 plus A.P." en gedeelte sub b. „waaronder be grepen is, bet op peil houden der afwateringskanalen, alsmede van de Bleek en Oostkil en, wanneer zulks noodig mocht blijken, ook voor de gronden langs den Amer." Van beide zaken nu is in dit ontwerp geen sprake en toch hangt hiervan het bestaan af van een gedeelte van Noordbrabant, van oneindig meerdere waarde dan dat gedeelte, waarvoor hoofd zakelijk de werken worden daargesteld en zal dus, zooals r«ed» vroeger is beweerd, het kwaad worden verplaatst en van veel grooteren omvang worden. Dat de waterspiegel aan het Keizers- veer, wanneer de Maas is geopend, wat steeds door ons is en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2