EENE PIANO. in ie 40 morgen te Meeuwen. Dc Notaris J. KERKHOVEN, te Werkendam, Afloop van Aanbestedingen. LAND- EN TUINBOUW. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. fatsoenlijke Dienstbode. Te koop voorTwintigGuldem 86,80 aren Ruim 8 Hectaren Weiland, onder Meeuwen aan de Sluis, in 4 perceelen, en de kleinste helft van een per ceel Weiland, genaamd „de Lutterdijk'' onder Dron gelen. KERKNIEUWS. GEDACHTEN. lsraëlitiesche inboorlingen in de Transvaal. WERKMANSLIED. PUBLIEK YERHURENI is voornemens op Donderday den 31 Juli 1884, des voormiddags ten 10 ure, op den polder i,de Zalm,11 onder Wei ken dam, tegen contante betaling, PUBLIEK TE VERKOOPEN: 18 PAARDEN van verschillende jaren eri haar. 6 172-jarige PAARDEN. 6 VEULENS. 18 hokkeling OSSEN. 6 VAARZEN. 1 DORSCHMACHÏNE. 1 MOESMAKER. 1 BOONENBREKER. 6 BOERENWAGENS. 5 KARREN. 6 PLOEGEN. 4 VIJFBALKSEEGDEN. 2 KOPPEL EEGDEN. PAARDENTUIG. 2 KAFMOLENS. 2 ROLBLOKKEN. Eenig MEUBILAIR, waaronder Veêren Bed met toebehooren en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij A. VAN VUGT, bouwman op genoemden polder ude Zalmen ten kantore van den Notaris. nog wordt beweerd, belangrijk zal verhoogen, zal toeh niet meer, ïooal» vroeger, worden ontkend. Nadat door de Staten van Noordbrabant in bunne zoinerzitting van 1883 aan het heem raadschap van Mark en Dintel eene bijdrage was verleend van */j in de kosten van de verbetering dier rivier en aanleg van een nitwateringskanaal naar den Amer, werd door het heem raadschap aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid verzocht een# gelijke bijdrage van het Rijk. Bij brief van 20 September 1883, opgenomen in de notulen van de najaars- ritting der Staten van Noordbrabant van 1883, schrijft die Minister: dat Zijne Eictllentie op grond vau bedenkingen in eene nota, bij dien brief gevoegd, geen termen vond om de uitvoering van dat plan te bevorderen. Eene dier bedenkingen luidt woordelijk: «daarenboven zal de gemiddelde lage water stand aan de plaats der uitmonding, zoo die thans al niet hooger is dan in het tijdvak 18621870, indien eenmaal door de her opening van het Oude Maasje, het Maaswater naar den Amer afgeleid wordt, zoxdeb twijfel ekxige vebhooging ondeb- «AAif.Zal dit aan de uitmonding het geval zijn, hoeveel te meer zal zich die verhooging aan het Keizersveer doen gevoelen, waar de lage ebben, die voor de uitwatering reeds nu onmis baar zijn, nimmer zullen terugkeeren en uitwatering zonder Stoomgemaal onmogelijk is. Tevens zal zonder het aauleggen der bekadingen langs de rivier tot voorbij Drimrueien en langs de Donge alle tot de hoogte van 2.64 plus A. P. een groot gedeelte van den Biesbosch, dat met groote zorgen en belang rijk# offers tot riet- en bieslanden is aangelegd, totaal verloren zijn. Verhooging van den waterspiegel, hoe gering ook, werkt reeds daarop en ook op de uitwatering van verschillende polders nadeelig en wanneer bij vloed door het Spijkerboor 4.400.000 M3 van den Amer, volgens de memorie van toelichting, moeten worden afgeleid om die langs het Steurgat, de Reugt, het Gat van de Noorderklip en het Gat van Kampen op het Gat van dc Vis- schen te brengen en door deze Kil als ebwater af te voeren, behalve dat daarbij bij eb het afstroomende rivierwater komt, dat dan mede voor een gedeelte door het Spijkerboor wor It afgevoerd,dan zal die verhooging, welke volgens den Minister reeds aan de uit monding van den Amer zal ontstaan, aldaar belangrijk zijn en onberekenbare schade ten gevolge hebben. Boveudicn wordt de stelling dat elke rivier haar eigen water moet afvoeren en alle zijdelingsche aftappingen moeten vermeden worden, geheel uit het oog verloren en tevens de ondervinding van de Nieuwe Merwede, die eerst aan hare bestemming heeft beantwoord, nadat langs den linkeroever in plaats van bekadingen, eene bedijking is aangelegd. Op pag. 6 der Memorie van Toelichting wordt verder door de Regeering te kennen gegeven, dat des zomers in het gebrek aan watsr in de polders bewesten Heusden door opzetting van het kanaal kan worden voorzien. Waarschijnlijk zal dan volgens den Minister het gedeelte kanaal boven Doeveren door een schotbalksluisje afgezonderd moeten wofden, teneinde dit gedeelte ten behoeve der landen met laag zomerpeil hooger te kunnen opzetten. De Minister acht het derhalve nog slechts onzeker, dat de hoog gelegen landen in den zomer gebrek aan water zullen hebben eene onderstelling die zou blijken, ge heel onjuist te zijn. Niet alleen zal een keersluisje in het kanaal moeten worden gelegd, maar bovendien komt het ons hoog noodzakelijk voor, dat zoo na mogelijk ter plaatse, waar het Noorder Kanaal êen aanvang neemt in den Bandijk een inlaatduiker worde daargesteld, om het vee van drinkwater te voorzien. Eindelijk vonden wij eene groote teleurstelling in de mede- deeling der Regeering, dat als middel van commhnicatie tusschen onze streek en de gemeente Heusden een stoomboot- veer voldoende wordt geacht. Wij verklaren niet te begrijpen, hoe hier van een voldoend gemeenschapsmiddel sprake kan zijn, waar met een eeuwen ouden toestand wordt gebroken; waar twee streken, die als 't ware onafscheidelijk aan elkander zijn verbonden, worden van een gerukt. Door den aanleg van een stoombootveer, zal geheel het sehoone N.W. deel van Noordbrabant, ter grootte van 20.000 H.A. met zijne 21.000 inwoners gedoemd zijn tot een isolement. Wij zullen verstoken blijven van het voordeel, dat de spoorweg Zwaluwe's-Boseh ons breng.n kan; wij worden afgesneden van de hoofdplaats van het kanton en beinoeielijkt in het be reiken der Arrondissemeuts-Rechtbank te 's-Bosch, terwijl be langen, in verband staande met landbouw en nijverheid, beide landen in onafgebroken aanraking brengen. Neen! zelfs geen vaste brug kan terruggeven, wat wij in onze onverbeterlijke land-communicatie verliezen I Eu wat zal de toekomst zijn van het grijze Heusden, wan neer dit niet door eene brug aan Altena verbonden blijft? In brochures en dagbladen is er op gewezen, dat die stad in dat geval aan totale vernietiging wordt prijsgegeven: eene ver oordeeling, welke zij toch waarlijk niet heeft verdiend. Wat nu betreft de bewering des Ministers, dat de verkeers beweging tusschen Gorinchein en Sleeuwijk grooter zou zijn, dan die over den Maasdijk bij Heusden, deze is met grond voor tegenspraak vatbaar wanneer men bedenkt, dat het ge middeld verkeer bij Heusden, waar niet alleen de Maasdijk, maar boveudien de provinciale weg over Geuderen, Eethen, Meeuwen, Dussen en Almerk naar Werkendam wordt afge sneden, volgens opzettelijk (in den winter) gedane opneming gemiddeld per dag bedroeg 700 personen en 200 voertuigen. Blijk baar echter heeft het finantiëel bezwaar op den voorgrond gestaan en daartegen zij het ons veroorloofd aan uwe Vergadering de vraag te onderwerpen of,dat bezwaar kan opwegen tegen het onrecht, dat eene geheele landstreek zou worden aangedaan. Het is op deze gronden, dat de ondergeteekenden zich met vertrouwen tot uwe Kamer wenden met eerbiedig verzoek dat uitvoering worde gegeven aan de bepalingen der wet van 26 Januari 1883 (Staatsblad no. 4); dat te Heesbeen in den Noorder Bandijk een duiker worde gemaakt en dat in de oumiddelijke nabijheid van Heusden een vaste brug worde aangelegd en alleen op deze voorwaarden het wetsontwerp aan te nemen. Meeuwen, 26 Juli 1884, 't Welk doende, enz. (Volgen de onderteekeningen). t EETHEN c. a., 25 Juli. Heden werd alhier in het openbaar aanbesteed het jaarlijksch onderhoud van schoollokalen en onderwijzerswoningen. Inge schreven werd door H. Kleinloog voor 233, door li. Haspels voor 272.25, door P. Smits 't Hooft voor 265 en door J. van Wijnen voor 315, allen te Genderen. Gegund aan den laagsten in schrijver H. Kleinloog. Begrooting 240. t DRONGELEN c. a., 25 Juli. De op heden ge- houdeu aanbesteding van de jaarlijksche schoon maak van het schoollokaal en het jaarlijksch onder hond van schoollokaal en onderwijzerswoning had tot uitslag dat is ingeschreven door H. Kleinloog te Genderen voor 76, door B. Haspels te idem voor 82, door P. Smits 't Hooft to idem voor 85 en door J. Treffers te Drongelen voor 130. Gegund aan den laagsten inschrijver. Begr. 73. Men schrpft uit den Bommelerwaard Begunstigd door droog weêr is het hooi hier meerendeels puik gewonneu, enkele boeren hebben nog partijen in het veld, maar het meeste was voor nat weêr thuis. Al liet de opbreBgst iets te wenschen over, de kwaliteit, ook van het lage land, is in jaren niet goo geweest, een gevolg van dat hot in de laatste jaren in het voorjaar op tijd droog was. Van prijs hoort men nog niets; enkele partijen oud hooi voor de pers is dezer dagen verkocht tegen /9a lCP/s per 500 kilogram. TILBURG, 23 Juli. De bijenteelt, die in 't be gin van den zomer zeer slecht stond, is veel beter geworden, zoodat een zeer voordeelig honigjaar te wachten is. In de baronnie legt men zich vooral op de jachthonig toe. Te Breda en 's Bosch wordt die voor 16 en 18 ct. verkocht. Nederl. Hekv. Gemeente. Beroepen: naar Enkhnizen, Kutsch Lojenga te Zwartewaal Veldhoven, J. VV. Nijenhuis te Est bij Tiel; Leer dam, E. J. Homoet te Putten; 's Graveland, J. G. Klomp te Broek op Langendijk; Westbroek K. E. van Griethnyzen te Sneek; St. Johannisga en Delf- strahuizeu, P. Eringa te Wouterswoude; Bergum (toez.) J. Helder te Wijnaldum; Groote Lindt en Heer Ondelands-Ambacht, J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum; Berg-Ambacht, A. Knol te Ter-Aar; Cillaarshoek, ds. L. C. Terneden te Brakel. Aangenomen .- naar Weesp, J. G. Steenbeek te Ketel. Bedankt voor Hornhnizen, J. Gruno-Aldershoff te Zweeloo; Oldemarkt, Van Noort te Eemnes-Binnen Renkom, C. P. N. Pikaar te Ouwerschie. Chr. Geref. Gemeente. Bedankt .- voor Aksel, P. Nieuwenhuis te Brielle; Vrooms- hoop, A. van Apeldoorn J.Lz. te Holten. Op 1 Juli waren 287 plaatsen bij de Ned. Herv. kerk vacant, of 3 meer dan op 1 Januari 1.1. Slechts 17 candidaten zijn alsnog beroepbaar, waarbij 10 die blijkbaar geen plaats meer begeeren. Sommigen ontwikkelen zich, zonder zich te ver heffen anderen verheffen zich, zonder te ontwik kelen. De eersten zijn schrander en nuttig; do laatsten bekrompen en bijgeloovig. Men moet d6 wereld nemen zoo als zij is, doch daarbij er in en voor werken zooals men kan. Moedeloosheid is een kanker, die velen doet ten ondergaan. Werk zoo lang het dag is, eer de nacht komt waarin gij niet werken kunt. Werken is een eerste plicht; werken met hart en ziel, en daarbij met verstand. Doldriftig onverstand heeft meuig goed denk beeld, zelfs beginsel, voor een tijdlang doen be graven. Eiken dag de begrafenis van een millioenste deel van de »ik-heid,« doet een Engel geboren worden. Er zijn menschen, die we terecht Engelen noe- noemen; maar ook Duivelen. De eersten zijn waar deering, neen bewoudering en navolging waard; de laatsten zijn te beklagen en zoo mogelijk op te heffen uit huu diepen val. Dr. Isaac Gregory d'Arbulla, geneesheer van den sultan van Zanzibar, die een tocht onderneemt langs de oostkust van Afrika, maakt molding van een belangrijke ontmoeting op zijn reis. Op eeu plaats genaamd Chiloane, ongeveer 20 mijlen van Safala (alwaar volgens verschillende geleerden het Ophir van Salomo en Hariin was), had zich een groot aantal zwarte inboorlingen ingescheept om te gaan werken in de goudmijnen in de Transvaal. Toen dr. d'Arbella hen nauw keurig beschouwde was hij getroffen door de Jood- sche type waarvan hun gelaat de sporen droeg. Hij deelde zijn indruk mede aan een reisgenoot, een Dnitschen zendeling, die in deze landstreek ongeveer drie jaar had gewoond. De zendeling gaf als zijn gevoelen te kennen, dat dr. d'Arbelia's mededeoling volkomen overeenstemde met zijn (des zendelings) vermoeden, dat de zwarten uit deze landstreken afstammelingen waren van do dienaren van Salomo, die naar Ophir waren gezonden om goud en edelgesteenten te halen. Hij werd in dit gevoelen gesterkt, omdat de bewoners van Safala en omstreken verschillende Mozaïsche voorschriften in acht nemen. O. a. de besnijdenis, zij eten geen onreine dieren en visschen en honden zelfs den zevenden dag voor hun Sabbat. Een werk, ge schreven door den heer Merensky, die aan het hoofd der zendelingen staat, in de Transvaal, be vestigt ten volle hetgeen hierboven is gezegd en geeft voornamelijk de Amatonga's volksstammen die in de goudopleverende streken wonon, aan, als het meest de Joodsche type nabijkomende. De schrij ver voegt er bij, dat bijna alle reizigers getroffen werden door de gelijkenis tusschen deze Kaffers en de Joden, en ter verduidelijking verklaart hij: De dienaren van Salomo namen naar het zoo ver afgelegen land Ophir Joodsche vrouwen met zich, maar daar zij een gernimen tijd in dit »gondland« vertoefden, kunueu we gerust aannemen, dat zij ook met inlandsche vrouwen huwden. Hon afstam melingen znllen zich, ook nadat de handel met Ophir ophield, hebben vermengd met de Kaffers.» Dezelfde schrijver geeft nog als zijn meening aan, dat Safala, zeer waarschijnlijk is afgeleid van het Hebreenwsche »Shefélah, een dal, en dat de bergen welke dit dal omringen in het Arabisch »Afurha« heeten, con woord dat met »Ophir« zeer overeenstemt. Een nader onderzoek vanwege do >Alliauce Is- raélite Universelle» zou, naar het Weekblad voor Israëlieten meent,misschien nog tot belangrijker ontdekking leidon. Ik ben gezond en werk met lust Reeds van den vroegen morgen En d' avond brengt mij zoete rust, Do nacht geen bange zorgen. Mijn arbeid dient als kapitaal, Doet onbezorgd ons leven Geen kleêrenpracht, geen pronk of praal Werd ons ten deel gegeven. Mijn vrouwtje, opgeruimd eu blij, Zoo kloek vau hart eu ziunen, Houdt ons van hangen kommer vrij, En laat geen arraoê binnen. Zij gunt aan ieder zijn geluk, En houdt niet van bespieden; Spreekt nimmer kwaad, en heeft het druk Haar eigen hof te wieden. De rustdag wordt met vreugd begroet, Daar wij dien samen vieren Zij maakt het mij dan thuis zoo zoet, Dat ik niet denk aan zwiere». De kindren zijn ons tot een vreugd Nu leereu zij veel zaken, Dan kunnen ze eens bij vlijt en deugd Hun eigen weg wel maken. Mijn huisje zeker is niet hoog, En mist bordes en vanen Maar keurig netjes, sterk en droog, Weerstaat het zelfs orkanen. Is een der buren in den nood, Eu loopt hom alles tegen Om troost en raad, om hulp en brood, Klopt hij nooit oogelegen. B. Aan vrienden heb ik geen gebrek, Bij armen niet en rijken Zij doen vaak in een zoet gesprek Den avond ras verstrijken. De tafel druipt wel niet van vet, Ik handel in geen schatten, Maar kan, ook zonder donzen bed, Den zoeten slaap dra vatten. Wat zich laat gissen, in 't verschiet Soms nog ligt opgesloten, Verstoor mijn rust en vrede niet, Dat gun ik aan de g r o o t e n. Zoo blijven wij, bij deel en lot, Op hooger zegen bouwen En stellen op den goeden God In alles ons vertrouwen. Uit het Berlijnsche volksleven. Eeu kleine Berlijnsche schooljongen uit een brave arbeiders familie had geen A B-boek en verontschuldigde zich al schreiend bij den meester daarover met deze woorden: Vader heeft het uit mijn tasch ge nomen en vergeten het er weder in te leggen.» De onderwijzer: »Wat voert je vader dan uit tnot jou leesboek?» De jongen: »Hij leert er lezen uit.» Onderwijzer: »Maar als hij daarvan nu niets be grijpt?» De jongen, nog altoos snikkend: »Dan vraagt hij het mij Do onderwijzer was ontwapend. Een nieuwe reclame. Een practisch en, men zal het ons toegeven, zeer origineel middel om klanten te lokken, heeft een groot huis in manu facturen te Chicago bedacht en in toepassing ge bracht. Het heeft een zoogenaamd »Laucb Counter» voor dames ingevoerd waaraan de koopster koffie, gebak, taart en oestersoep om niet kan bekomen, als zij voor een waarde van ten minste één dollar koopen. Het buffet moot den ganschen dag druk bezocht zijn. 'tWas al meer dan tijd; de diligence, die ge reed stond te vertrekken, zat overvol met studen ten, die naar hunne colleges te Oxford terugkeer den. »Is er nog één plaats binnen?» vroeg op 't laatste oogenblik een allerliefst meisje. »Dat's iets moois!» riep er een. »Een lieve deern!» zeide een ander. Alleraardigst!» zuchtte een derde. »Net vol, dame,» antwoordde de conducteur. >Maar misschien toch nog wel plaats voor een tje,» vleide de lieftallige vraagster, met een paar onwedersfaanbare oogen. Onmogelijk, dame! tenzij de heeren willen op schikken.» O, plaats genoeg,» werd er van binnen geroe pen. »Wo kunnen 't best schikken.» »Nu, als de heeren er niet tegen hebben, ik ook niet,» zeide de conducteur, een zoo goedhartig man als er maar op twee beeneu liep. >Wij vinden het allen zeer goed,» riep men van binnen. >Best dan!» zeide de conducteur. De vracht werd betaald, de conducteur opende het portier en liet do trede neder. »Kom, grootvader, stap maar in,sprak de jonge dame tot een eerwaardigen grijsaard, »de vracht is betaald; u kunt instappen en moogt den heeren wel bedanken.» Terwijl zij dit met een ondeugend lachje zeide, hielp zij haar grootvader in de diligence. »Maar dat is eene vergissing; ge zult ons dood drukken,» klonk het op vrij wat veranderden toon van binnen. »A1 klaar! Voornit maar!» riep de conducteur op 't zelfde oogenblik, en voort reed de diligence met haar pleizierig gezelschap naar Oxford. Japansch diner. Eeu uit Japan teruggekeerd Engelsch reiziger heeft in een tijdschrift een zeer belangrjjke schets gegeven van een gastmaal in een Japansch huis. Aan zijn beschrijving ontleent men de volgende bijzonderheden: Midden op de tafel stonden op kleine schoteltjes verschillende, den eetlust bevorderende spijzen, als oranje's, amandelen, uoten, eieren, kaas, en van welke ieder naar believen nam. Voor elk couvert bevoud zich peper, zout, suiker eu soja. Ia deze orde werden de schotels gediendschildpad, ge kookte eenden, duivengehakt, soep van vogelnestjes, lamsbout met groenten en bamboesknoppen, mos- seleu, gekookte kreeften, gebakkeu visch, thee met gebakjes, ham, schildpadsoep, gehakte eu gebraden honden, gekookte ratten, macaroni soep, gebraden zwarte ratten, gezouten visch, gebraden varkens- vleescb, kip met groene groenten, lijst met pa- stijtjes, ingemaakte meloenen-pitten, gemeste zeo- kikvorschen, noten met ingemaakte betelbladen en verschillende dranken. Daarenboven stond nog op tafel een gedekte schotel, waarin men bij het begin van den maaltijd een flosch wijn uitgestort had. Hij bevatte zeevlooieu, die toen men bij het dessert het deksel van den schotel oplichtte, geheel dronken waren en kris en kras door elkander sprongen en door de Japanners met een elpenbeeuen staafje gevangen en daarop levend verorberd werden. Tot sorvetteu diendon groote bruine stukken papier. Christelijke liefde. Voorname dame: Maar Elsa, lief kind, je zult toch die grasgroene appels niet willon opeten? Zij zijn nog geheel onrijp. Er zijn reeds tal van kinderen gestorven, die onrijp ooft hadden geget en. Smijt ze weg, of liever, geeft ze aan de kleine Theroes hierover, het meisje van den houtklover. Voor het postkantoor te Vlissingen staat een brief, als onbestelbaar, met bet volgend adres: »Aan Den Wed we Ant te gravonswert doen een winkelik van snoep war in eeu manken vron.» t Heusden, 26 Juli. De prijs der boter is 0.97, 1 a/1.02 per stuk van 6 ons. Eieren 3 a 3V2 ct. per stuk. 's-Bosck, 28 Juli. Op de heden Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 180 stuks. De le kwaliteit gold van ƒ0 49 tot ƒ0,54, 2e kwaliteit van ƒ0.44 tot 0.49, 3e kwaliteit van 0.40 tot 0.44 per Kilogram. De handel was zeer levendig, zoodat al het aan gevoerde spoedig was opgeruimd. De prijs der boter was 1.30 a 1.60. f Gorinchem, 28 Juli. Bij eeu aauvoer van onge- reer 160 stuks vee, was de haudel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: Eukele zware kalf koeien golden 260 a 325 mindere qoal. 180 a 230 dito vaar zen 160 a 220. Melkkoeien 170 a 250. Vare koeien 180 a 230. Vaarzen j 125 a 150. Pinken 50 a 90. Nuchtere kalveren 7 a 13. Varkens, zware vette op levering 44 a 46 ct. p. KG.; minder zware 40 a 42 ct. per KG. Fokvar'iens van 6 a 8 weken 4.50 a 7. per stnk. De prijs der goêboter was 1.40 a 1.64 per KG. der weiboter ƒ1.04 a ƒ1.14 per K.G. Kipeieren golden 1.a 1.10 de 26 stnks. Dienstbode. Wordt gevraagd tegen 1 Aug. a.s. eene Adres in persoon bij den Boekh. J. A. VIS SER, Langendijk, Gorinchem. wegens gebrek aan plaats, Te bevragen bij den uitgever van dit blad. De ondergeteekende, bij beschikking der Arron- dissements-Rechtbank te 's-Her togenboseh be noemd tot voorloopigen bewindvoerder over zijnen vader AUGU8TINUS DE MANDT te Aalburg, verzoekt de schuldeischers van genoemden AUGUS- TINUS DE MANDT hunne pretentiën in te zen den bij den Notaris P. H. VAN BAASBANK te Heusden. Aalburg, 24 Juli 1884. JAN DE MANDT. De Notaris VERBER- NE te Dussen, zal te Meeuwen bij Dirk Bonis, opWoeosdagen 6 en 20 Augustus 1884, telken dage voonniddags 10 ure, in het openbaar BOUWLAND MWLMT De Notaris J. KERKHOVEN te Werken dam, zal Zaterdag 2 Augustus 1884, \s namiddags 6 uur, in het Rechthuis te Meeu wen, voor den heer Z. D. J. W. Gulden, om over het nog loopende seizoen te beweiden, Aanwijzing doet G. SMITS te Meeuwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3