buitenland! binnenland. en de kleine zaakjes doet hij reeds alleen af. Komt er echter een belangrijke koop voor, dan moet de oude Izak met zijn ja renlange ondervinding en zijn mensehen- kennis te hulp komen en ge kunt gelooven dat na den goeden afloop üavid nog eenige wijze lessen krijgt over de manier, waarop hij de klanten aanspreken en behandelen moet. We wenschen Izak een welverdiende en in zijn beminden zoon David een even slim als wakker opvolger in de zaak op 't hoekje. Ilanna boog zich over den gewonde om hare ont roering te verbergen, doch sprak geen enkel woord. De oude man vervolgde daarop: »lk weet, dat gij mijn zoon bemint; hij heeft het mij zelf beleden. Wilt ook gij mij niet bekennen, dat het waar is? «Ja, ik bemin hem! was het antwoord van het meisje, terwijl zij den houtvester open en vrij in het gelaat zag. 't Is opmerkelijk, maar het moest zeker zoo zijh,a zeide de oude lvrantz bij zichzelven. «Ja ik gevoel het, het is geen toeval, het is eene beschikking des hemels,vervolgde hij op denzelfden toon. Daarna zweeg hij eenige oogenblikken en wendde zich toen tot het meisje met de vraag: «Zijt gij boos op mij »lloe vraagt gij dat zoo?» was het antwoord. «Omdat ik zoo hard jegens u ben geweest, omdat Hij hield plotseling op met spreken en liet zijn blik in de kamer ronddwalen. «Omdat gij mij niet mocht lijdenzeide Hanna. «Och, dat ben ik van kindsbeen af al gewoon. Mijne moeder en ik hebben weinig vrienden in het dorp.« «Spreek zoo niet, Hanna,» zei de oude man; »ik heb u nooit gehaat, noch het vooroordeel der dorps bewoners gedeeld, want niemand weet beter dan ik dat het valsch is. Gij hebt veel geleden in uw leven maar ik niet minder. Ik had u zoo gaarne gelukkig gezien, ter wille van mijne eigene zielerust. «Gijmij?« zeide het meisje, terwijl zij den spreker, ongeloovig aanzag. «Gij hebt de oogen uws vaders,zeide de oude man nadenkend, «doch uw aanblik schrikt mij thans niet meer af. Tot gisteren avond vreesde ik den blik uwer oogen en scheen het mij eene onmogelijkheid, dat gij met mij onder één dak zoudt kunnen zijn. Als ik u zag, dacht ik tevens aan den rampzaligsten dag mijns levens, aan een tijd, dien ik zoo gaarne wilde vergeten. Ik heb mij steeds beijverd, om het verledene voor altijd te begraven; doch te vergeefs; de misdaad is een verschrikkelijke gast, die ongenood ieder oogenblik voor ons staat. Thans ontbreekt mij de kracht, om tegen het nood lot te strijden en ik wil trachten goed te maken, wat nog in mijn vermogen is. Het ongeluk heeft mijn grijs hoofd zoo diep ter nedergebogen, zoo diep, dat zelfs de geest van uwen vader, indien deze wraak- eischend voor mij verschenen, het niet dieper terneder zou kunnen buigen.» (Wordt vervolgd). HEUSDEN, 5 Aug. Bij koninklijk besluit zijn benoemd in Noord brabant: in het bestuur van den Zuid-Hollandschen polder, onder Dussen, tot dijkgraaf P. J. Stael, en tot heemraad A. B. van de Koppel; tot heem raad van den Vervoornepolder, A. C. Bakker tot leden van het bestuur van den polder van der Eigen, J. Westerlaken en G. J. van Beek tot idem van het waterschap het Hoog Hemaal W. Romijnders en G. M. van Erp tot idem van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen, H. van Dal. tBij het afbreken van een huis, gelegen aan den Demer, vond de eigenaar twee steenen pilaartjes in den grond geborgen, welke blijkbaar bij elkander behooren. Beiden dragen dezelfde mythologische voorstellingen van een tegenover gestelde zijde gezien, waartusschen een staande leeuw. Op een dezer komt het jaartal 822 voor. Belangstellenden verwijzen wij naar den eigenaar, den heer J. J. van Grondelle alhier. t Zooals door ons reeds is medegedeeld is de telegrafische verbinding van hier op Drunen, per telefoon, gereed en wordt slechts op het be sluit gewacht, waarbij de dienst voor het publiek wordt opengesteld. Naar wij vernemen werkt de toestel uitstekend. Wij merkten meermalen op, dat het publiek hiervan niet het juiste begrip heeft en in de meening verkeert dat de telefoon uitsluitend werkt als verbinding tusschen de beide plaatsen en dus op een telegram u i t of een van elders voor Drunen verzonden, de kosten der telefoon boven de gewone kosten van het telegram komen. Dit is echter onjuist. De telefoon wordt als telegraaf verbinding beschouwd, zoodat voor elk telegram, onverschillig naar welke plaats verzonden, aan de telefoon- en telegraafkantoren denzelfden prijs wordt betaald. t In ons vorig nummer deelden wij mede, dat van wege de gemeente 3 nortonpompen zouden geslagen worden. Deze opdracht was aan de h.h. gebr. de Gouw te Elshout gedaan, van wien men wist dat zij op verschillende plaatsen met het beste gevolg soortgelijke pompen hadden geslagen. Zonder in het minst de houding van de gemeente te kunnen afkeuren, is het ons toch zeer ver klaarbaar dat de pompenmakers in deze gemeente hierdoor zeer ontsticht waren. Op afdoende wijze heeft dan ook de heer J. van Laarhoven, pompen maker alhier, getoond dat hij concurrentie van buiten het hoofd kan bieden. Na eerst de vorige week een pomp te hebben geslagen in het huis bewoond door den heer Klerkx alhier, bij welke gelegenheid hij op 8.50 meter diepte zuiver drink water verkreeg, heeft hij nu een soortgelijke pomp geslagen op de binnenplaats van den heer Verhagen, die eveneens goed voldoet en vernemen wij tevens dat hem nog tal van bestellingen zijn gedaan. Ook de wijze waarop door den heer van Laar hoven telkens de grondlagen microscopisch worden aangetoond, geeft ons het bewijs dat hij dezen tak van zijn bedrijf met den meesten ernst heeft onder nomen. Wij verblijden ons dan ook in zijn aan vankelijk succes. t ANDEL, 1 Aug. Nog geene toenadering tus schen burgemeester en raadsleden is tot stand gekomen. In de laatste vergadering van het da- gelijksch bestuur was een wethouder aanwezig, welke de vergadering verliet toen de gemeente rekening aan de orde kwam. De burgemeester heeft de tusschenkomst der Staten ingeroepen. t Gisteren-namiddag geraakte het paard van B. te Meeuwen, in deze gemeente aan het hollen. Op den rolwagen bevonden zich behalve B. twee vrouwen en een kind. Een der vrouwen had zich al dadelijk van den wagen laten vallen, de andere vrouw, reeds bejaard, en het kind waagden nader hand den sprong, waardoor beiden zich zeer aan het aangezicht verwondden. De eerste had zich erg in den rug bezeerd. Gelukkig was de wagen laag bij den grond, anders waren de gevolgen niet te voorzien geweest. Het paard werd nader hand door den voerman tot bedaren gebracht. t Tot heemraden van //het Oildland van Altena" zijn door Z. M. herbenoemd de heeren A. Naaijen, A. B. Snoek en C. A. de Jong. t GIESEN. De gemeenteraad heeft besloten tot eene restauratie der openbare school, voor zoover het noodzakelijkebetreft. t A LM KERK, 2 Aug. De aangekondigde ten toonstelling van paarden en vee met uitloving van premiën, zal alhier plaats hebben den 12 Sept. a.s. WAALWIJK. Gedeputeerde Staten hebben geen bezwaren ingebracht tegen de toelating van den heer F. A. Bayens als lid van den gemeen teraad (men zal zich herinneren dat onlangs door eenige gemeentenaren tegen de vorige verkiezing werd geprotesteerd), zoodat zijne installatie kan plaats hebben. HAARSTEEG. Namens den Koning, is door den Min. van Waterstaat enz. aan den Heer J. van der Aa alhier, tot wederopzeggens, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik voor pu bliek verkeer van eene telegraaflijn tusschen Haar steeg en Heusden, met de vestiging van een tele- phoonkantoor te Haarsteeg. In de vereenigde zitting onzer beide Kamers is, na eenige discussie, hoofdzakelijk betreffende de in het afdeelingsverslag behandelde punten, 't wetsontwerp tot benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes aangenomen met 97 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de leden Keuchenius, Yiruly Verbrugge en Van Eek. Naar men ons van betrouwbare zijde mede deelt, moet de gezondheidstoestand des Konings nog altijd te wenschen overlaten. Wel bestaat er geen oogenblikkelijk gevaar, doch de kwaal waar aan Z. M. lijdt moet van dien aard wezen, dat men steeds voor verergering beducht moet zijn. In de maand November a. s. zal te 's Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. De rijkstelegraafklerken worden onderscheiden in kler ken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van 350 gl., welke belooning voor de klerken, met het gewone dienst werk belast, kan klimmen tot 800 gl. De klerken kunnen mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, en voor zooveel de behoefte dit mogt vorderen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zij die zich aan het sub 1 be doeld onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 15 October a. s. aanmelden bij het departement van waterstaat, handel en nijver heid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Verdere bii'zonderhedan behelst de St. Ct. De Ned. Bell. Telephoon-maatschappij te Dor drecht heeft hare kantoren voor het publiek open gesteld. Het getal aangeslotenen dat nog niet groot is, bedraagt 60, terwijl er kans bestaat dat spoedig nog meer zullen volgen. Weldra hoopt men ge reed te zijn met de geheele aansluiting, daar er nog eenige draden moeten gespannen worden. Evenals in andere steden zal ook het telegraaf kantoor aangesloten worden tot groot gerief van belanghebbenden, waardoor de telegrammen in hunne bezorging eene aanmerkelijke bekorting zullen ondervinden. De kantoren, welke netjes ingericht zijn, be vinden zich in de boveulokalen van de sociëteit z/De Vriendschap." De dienst die op Zon- en feestdagen eenige wijziging ondergaat wordt waar genomen door drie dames onder leiding van een directeur. Terwijl van alle kanten wordt aangedrongen op voorzorgsmaatregelen, dat wil zeggen op ver standige maatregelen en niet op dwaze dingen als het vuile waschbesluit, om het overbrengen van cholera uit het buitenland te voorkomen en hier te lande bij onverhoopt uitbreken der ziekte zooveel mogelijk gewapend te zijn, vraagt de heer J. Esser in //De Standaard" of het nu niet //het gepaste oogenblik is om geheel terug te komen van de openbare waarschuwing aan de huizen, waartoe de wet op de besmettelijke ziekte ver plicht". De heer Esser vindt, dat die mededeeliu- gen somber stemmen, en hij heeft medelijden met de vreesachtigen, wanneer zij zouden lezen //be smettelijke ziekte: cholera". Choleravrees aldus te voeden, schijnt onverstandig Ook wij hebben medelijden met de vreesach- De heer Harold Frederick, de Londensche cor respondent van de Newyork Times, heeft eenige dagen doorgebracht te Marseille, Tonlon en Arles om aan zijn blad een uitvoerig, degelijk verslag van den toestand te kunnen zenden. Zijne ervaring is hoogst belangrijk en bemoedigend voor zenuwach tige menschen. Zeer welwillend deelt hij den kor ten inhoud van zijn telegram aan het H indelsblad mede, opdat het onderzoek van een onpartijdig man die slechts één doel had, de waarheid in deze te leeren kennen ook in andere landen bekend worde. Bed aan bed bezocht hij do cholera-lijders in het Pharogasthuis te Marseille, in het gasthnis Bon Rencontre te Toulon en in de armen-wijkeu. Hij had gesproken met do verschillende geneesheeren, die de zieken verplegen en hun eenstemmige ge tuigenis was, dat in elke redelijk gerioleerde en vrij zindelijke stad, geen verstandig meusch, die eenige voorzorgen kan of gelieft te nemen, de minste vrees behoeft te koesteren, ook al vertoonde de ziekte zich in zulk eene stad. Vergezeld door zijn bediende, ging de heer Fre derick te midden der besmetting. Zijne voorzorgs maatregelen bestonden hierinhij dronk in Marseille en Tonlon Apollinaris of St. Galmier-water in plaats van gewoon drinkwater; hij gebruikte dit minerale water ook als hij zijne tanden poetstehij deed steeds een eetlepel whisky of cognac in de kom water, waarin hij gelaat en handen waschte; hij at geen fruit en vermeed zorgvuldig alle niet door en door gekookte of gestoofde groenten, want het zijn de groenteboeren, die van Toulon de ziekte naar de armen-wijkeu van Marseille brachten. Fruit, sla enz., komt te rechtstreeks in aanraking met de aarde die bezoedeld is. Hij kaauwde op tabak als hij in de gasthuizen was en met de lijders sprak, doch zijn bediende deed dit niet. Hij at juist als gewoonlijk, zoowel in hotel als restaurant, den kost waaraan hij gewoon was en dronk bordeaux en champagne. De onbemiddelden, die mineraal of zorgvuldig gefiltereerd water dronken, waren er even goed aan toe, zoolang ze slechts raauwe fruit of groenten in do besmette steden vermeden. De lagere stand leed bijna uitsluitend aan de ziekte, ten minste in Marseille, De portiers der kerkhoven aldaar, die hij raadpleegde om eene onpartijdige mededeeling te ontvangen vertelden hem dat al de lijken van cholera-lijders, door hen bijgezet, eu die te herkennen zijn, daar op het bewijs, dat de kist vergezelt, steeds staatcholera, urgeuce a désinfecter*tot de laagste standen der maatschappij behoorden. Do reden hiervan is, dat Marseille genoeg zuiver drinkwater en voldoende riolering bezit, om allen te bedienen die zindelijk wenschen te zijn en weten hoe dit te zijn. De meer teichaafde lieden, die dit weten en gezond ver stand genoeg bezitten om dit te willen, vreezen dan ook in Marseille door ervaring geleerd niet langer de cholera en van de week waren in het Prado alle plaatsen bezet en waren café's, restau rants, omnibussen en tramwagens ook overvol en in de straten werd weer muziek gemaakt terwijl de stad haar gewoon aanzien had. Doch in Tonlon zijn daarentegen allen zamenge- nomen, een 33 personen uit den middenstand en hoogeren stand getroffen door de ziekte. Dat komt omdat te Tonlon zoowel riolering als drinkwater ellendig zijn, zoodat zij die weten en willen, zich niet altijd kunnen verdedigen. De cholera die in Marseille nog voortwoekert in de onuitsprekelijk vaile wijken van Mammentie en Capelette, door de domste bevolking bewoond, heeft te Tonlon ook in de betere wijken enkelen aangetast. De steden aan de Middellandsche Zee zijn zoo vuil en vooral des zomers gaat men er zoo roeke loos te werk, dat de heer Frederick het verstandig acht voor lieden, die enkel voor hun genoegen rei zen, om die streken dezen zomer te vermijden. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleent de «Zw. Ct.« het volgende: Er is hier in mijn oog nog iets ergers, mijn waarde, dan die aanhoudende schermutselingen met de Atjehers, de afmattende diensten, de cholera of wat ge maar wilt, het is nl. de meer en meer toenemende desertie onzer soldaten. Waren het vroeger zeldzame en op zich zelf staande gevallen nu loopen er veel en somwijlen twee, drie tegelijk over. In den regel zijn het Belgen of Franschen. Twee slechte merken in ons leger, amice de goeden niet te na gesproken. Waarom nemen wij hen aan? vraagt ge. Wel om de doodeenvoudige reden, dat wij onze gelederen onmogelijk alleen met Nederlanders kunnen aan vullen tenzij, ja, tenzij men van den Indischen soldatenstand heel iets anders make dan hij nu is, als men hem verbeterde tot een fatsoenlijk, zeer gewild beroep, dan ja dan! (Hier heb ik een zwaren zucht laten glippen misschien doet gij eveuzoo.) Intusschen komen er thans veel vreemdelingen in, aan wie bij hun indienststelling niets ont breekt physiek, papieren, alles in orde «schil derijen van soldatenzooals een voormalig chef van me placht te zeggen. Maar later blijken zij de grootste schelmen te zijn, die met gestolen of met kunstig vervalschte papieren in den eerlijken soldatenrok kropen. Wat is daaraan te doen? Niets. Dat schuim nu deserteert, voor een paar rijks daalders wellicht en begint ons veel kwaad te doen. De eerste deserteurs waren alles behalve voor hun pleizier uit bij de Atjehershard werken, veel ransel en weinig eten. Wij hoorden dit meermalen van hen die «terug* deserteerden. Maar de sluwe Suraatranen schijnen al heel spoedig begrepen te hebben, dat die behandeling van de overloopers niet politiek mocht heeten en ze juist door een tegenovergestelde bejegening de desertie in de hand konden werken. En zoo geschiedt thans. Dat die desertie op vrij groote schaal en «uotez bien« uit een beschaafd Westersch leger naar een troep wilden, zeer nadeelig wordt voor ons zedelijk overwicht en de tegenpartij overmoedig maakt, daarvan wil ik u nog even een sprekend staaltje mededeelen. Verbeeld u dat onlangs een officier, post-commandant, een brief ontving van eenige Atjehsche hoofden een brief in den vorm ge schreven, naar den adat gesteld waarin hem het voorstel wordt gedaan om naar hen over te loopen en alsdan in het Atjehsche leger het com mando op zich te willen nemen over het «Euro- peesche legioen* Wat de kerels durven bestaan Krupp te Essen houdt thans 20,000 werklieden bezig; in 1860 had hij er 1764, in 1870 7084. De werklieden met hun gezinnen vormen een be volking van 65,381 zielen; 29,000 worden in woningen van Krupp gehuisvest. De fabriek is in acht afdeelingen gesplitst; er zijn 11 hoogovens en 1542 andere vuren, 439 stoomketels, 82 stoom hamers en 450 andere stoommachines, te zamen met 185,000 paardekrachten. De fabrieksspoorweg te Essen beslaat 50 kilometers en heeft 28 loco motieven en 883 wagons, terwijl er 60 paarden, 191 karren, 65 kilometer telegraafdraden, 35 sta tions en 55 Morse-toestellen bij in gebruik zijn. Bij de laatste trekking der eerste Russische premieleening te Petersburg op 13 Juli is een prijs van 40,000 roebels gevallen op het lot, dat in 't bezit was van een arme vrouw, die te Petersburg eenige maanden gevangenisstraf onderging. Het toeval wilde, dat juist haar straftijd om was, zoo dat ze met het bericht dat zij weder vrij was, tevens de blijde boodschap ontving, dat zij een wol- gesteld persoon was geworden. Van vreugde hier over tot tranen geroerd, besloot zij onmiddellijk haar voormalige mede-gevangenen allen op haring en brood te onthalen. Een Amerikaansch instrumentmaker heeft een nieuw blaasinstrument, een «tenor-trompet* uitge vonden, die het geluid van deze hooge mannenstem getrouw nabootst. Naar men meldt, hebben do gebroeders Tobias zich te Buenos Ayres gevestigd. Van hun uitleve ring komt dus niets. Een geheele Mennonitengemeente, wel 80 per sonen sterk, is uit Pruisen naar Amerika vertrok ken. Zij namen veel gold mee. Het hoofd der ge meente, een 95-jarig man, reisde met zijn pas, voor enkele maanden met hem in het huwelijk getreden, 16-jarige echtvriendin Nieuwste Amerikaansche vindiDg. Iemand is op het denkbeeld gekomen een hotel voor zelfmoorde naars te openen. Hij wil niet alleen aan heeren en dames, die het leven moede zijn, kamers ver huren, maar ook de hulpmiddelen daarbij verschaffen om zich te dooden. In elke kamer zal een prachtige «ophanghaak* zijn; in de biljartkamer zullen altijd geladen revolvers worden gevonden en in elke slaapkamer zal een fleschje blauwzuur of iets der- gelijks zijn gedeponeerd. De eenige conditie voor de gasten is vooraitbetaling der logeerkosten. (Amst.) Naar men verneemt heeft de commissie, benoemd om de som na te gaan, waarvoor de Nederl. Cen- traalspoorweg door de Regeering kan worden ge naast, deze op 10 millioen gulden bepaald. De re geering overweegt thans wat het algemeen belang eischt. Wellicht zal het resultaat daarvan de in diening van een wetsvoorstel tot naasting zijn. Van Regeeringswege wordt thans een onderzoek ingesteld omtrent de nadoelen en gevaren van het veenbranden, zooals dit ook in ons land op som mige plaatsen nog geschiedt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2