tekoopT- Photographic. AANBESTEDING. Wei- of Griendland. ""burgerlijke stand" LANDD EN TUINBOUW. 316de Staatsloterij. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. MARKTBERICHTEN. Aü VL:ITE.< flEA. DANKBAAR eene piano, met zeer nette kast, voor f 15 JOHANNA JANSEN, BRANDVERZEKERING, Het vernieuwen van het dak en het bouwen van een verdieping op de Pastorie van die Ge meente. Een perceel Weiland onder Del wijnen, gemeente Kerk wijk, sectie F no. 196, 1.48.40 Heet. zeer groot geschikt tot aanleg van Griend. tigen, maar nog meer medelijden zouden wij heb ben met de ongelukkigen, die bij gemis van een waarschuwing een besmette woning zouden bin nentreden en dit met eene ziekte en den dood moesten bekoopen. Aan de ver>preiding van be smettelijke ziekte denken de antirevolutionairen veel te weinig. Daarenboven zullen de vreesach- tigen nog wel door andere dingen dan door die openbare waarschuwingen hun vrees gevoed zien. De heer J. A. Tours schrijft in de Deventer Courant*: Door een toeval is mij gebleken, dat iemand in Amsterdam waar ik mij gevestigd heb sinds mijn vertrek uit deze stad onder mijn naam brieven schrijft aan enkele personen die bij Deventer wonen met het doel, om hun geld uit den zak te kloppen. De schrijver, die zich J. of T. Tours teekent en bepaaldelijk den indruk wilde geven, de vroegere predikant van Deventer te zvn, geeft voor met sommige Amsterdamsche predikanten een comité gevormd te hebben, om gei len in te zamelen ter ondersteuning van een verarmden en ouden collega. Hij vraagt daartoe bij Iragen die in aan- geteekenden brief, onder zekere letter, aan een kiosk te Amsterdam moeten worden gezonden. Dezelfde persoon of een ander heeft onlangs op dezelfde wijze den naam van een Amsterdamsch predikant misbruikt, om zoo het heette, geld te verzamelen voor iemand, die in een gesticht moest worden opgenomen. Ook in dit schrijven werd eene bepaalde kiosk aangewezen, waar het ant woord werd verwacht. Door middel van uw geaeht blad zou ik ieder, die zoodanig schrijven mocht hebben ontvangen, willen verzoeken, mij daarvan kennis te geven, en verder het publiek waarschuwen voor dezen sluwen oplichter. Het eerste nummer is verschenen van het tfMaandbl. tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen,* tevens gewijd aan hygiënische en industriëele belangen, onder de hoofdredactie van den heer dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam, met medewerking van verschillende b:nnen- en buitenlandsche deskundigen. Te Bokstel vond men dezer dagen bij 't maaien een nestje met kwarteleieren. Men nam ze mee naar huis, legde ze in een kistje met watten en vervolgens beproefde men de eieren in een bak kers-onderoven te laten uitbroeden en werkelijk zijn drie jonge kwartels te voorschijn gekomen. In de gasfabriek te Apeldoorn is Vrijdagmorgen plotseling de nieuwe oven ingestort. Vier met selaars hebben daarbij ernstige kwetsuren aan hoofd, beenen en rug bekomen en een hunner moest onmiddelijk per brancard vervoerd worden; zijn toestand is niet zonder zorg. In de Pan- nekoekstraat te Rotterdam heeft een 4-jarig meisje uit een fleschje met carbolzuur gedronken. De dokter vreest voor haar leven. Een Belg deser teerde Donderdag uit Harderwijk en Vrijdag werd hij reeds uit Elburg terrnggebracht. Vrijdag middag waren twee vrouwen in de Egelantierstraat te Amsterdam aan het twisten. Een van de twee maakte zich zoo driftig, dat zij een bloedspuwing kreeg en plotseling dood bleef. Op de Wester straat aldaar werd een oude vrouw door een vi gilante overreden. Zij werd naar het gasthuis ge bracht doch overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. 's-Bosek, 4 Aug. Op de heden Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 160 stuks. en Te bevragen lett. M. bij den uitgever van dit blad. De ondergeteekende zal op 19 en 20 Augus tus a.s. te Heusden werkzaam zijn, ten huize van den Heer J. VAN HEMERT in de Oud- heusdenschestraat, tot het nemen van Por tretten, Groepen, Landschappen en wat verder mocht verlangd worden. L. H. SERRÉ. Bij beschikking van den Hoogen Raad der Nederlanden van den 14 Juli 1884, goedgekeurd bij 's Konings Besluit van den 23 Juli daaraan volgende, No. 58, is aan Mejuffrouw gedomicilieerd te Tilburg, doch verblijf houdende te Heusden, verleend venia aetatis of brieven van meerderjarigverklariug, die haar geven al de rech ten bij de wet aan meerderjarigen toegekend, be houdens de bepaling van art. 478 van het Bur gerlijk Wetboek. Mr. J. G. S. BEVERS. Adv. en Proc. gevestigd te 's - HERTOGENBOSCH. vaste p r e m i n. Zaturdag 10 Augustus 1884, AANBESTEDEN De Notaris B. VAN DE WERK te Zaltbom- mel, zal namens Pr. Smits op Vrijdag 15 Augustus 1884, voormiddags 10 uur, ten huize van de Wed. J. de Wteerd te Delwijnen, FINAAL VERKOOPEN: 'J e aanvaarden bij de betaling den 15 Septem ber 1884. Ingezet op slechts f 680. Van een ooggetuige vernemen wij, dat te Gorin- chem sinds eeuigen tijd een gezin onder het oog van het gemeentebestuur op een mestvaalt verblijf houdt, en gaarne stemmen wij in met zijn wensch, dat in deze tijden deze voor de gezondheid gevaar lijke toestand spoedig moge ophouden te bestaan. »N. v. d. D.« Men leest in het »Nieuwsbl. voor Nod.«: Men gelooft twee personen te hebben ontdekt, leden van een zeer uitgebreide valsche muuters- bende, die vertakkingen over verschillende landen heeft. Het geval heeft zich volgenderwijze toege dragen. Bij den hjer J...., commissionair in effecten te Amsterdam, vervoegde zich dezer dagen twee heereu, die na over verschillende effecten gespro ken te hebben, vroegen of de heer J. niet hun hoofdagent voor Nederland wilde worden voor een artikel dat buitengewoon veel winst afwierp. Na praten en weerpraten vernam de heer J., dat zij agenten in Parijs, Madrid, Londen enz. hadden, en dat het artikelvalsche munt was. De heer J. deed alsof hij daar wel geneigd toe zon wezen, vroeg om eenige inlichtingen en zeide eerst de munt ea de wijze waarop zij vervaardigd werd te moeten zien alvorens een beslist antwoord te kunnen geven. Men was daartoe volgaarne be reid; hij werd uitgenoodigd 's middags om 4 nur iu het »Hótel Oldewelt*, alwaar de heeren gelo geerd waren, te komen. Alvorens daar heen te gaan, werden de politie en justitie door hem gewaarschuwd. Op den be paalden tijd begaf hij zich naar de aangeduide kamer, waar de heeren op hem zaten te wachten. Hij werd zeer beleefd ontvangen en men was het schijnbaar spoedig eens, zoodat de heeren overgingen om eenige proeven af te leggen van hanne vaar digheid in het namaken van gouden tientjes. De heer J. zat er ongewapend bij, alleen voor zien van een degenstok om zich in het ergste ge val te kannen verdedigen daar men de dt-ur der kamer goed van binDen gesloten had. Door de politie die in de aangrenzende kamer verborgen zat, waren echter de maatregelen goed genomen, zoodat, toen men met vervaardigen van het valsche geld bezig was, er op de denr werd getikt en de be diende van den heer J. kwam mededeelen, dat er een dringend telegram voor hem was gekomen. Nauwelijks had deze de deur opengemaakt of ver schillende agenten van politie kwamen binnenstor men, legden beslag op de aanwezige voorwerpen en stukken geld, en namen de beide personen, die meer dood dan levend van schrik over deze onver wachte overrompeling waren, in arrest. De beide personen zagen er recht als heeren uit, wisten zich goed voor te doen en hadden vooral toen zij voor het eerst op het kantoor van den heer J.... kwamen, een goeden indruk ge maakt. Zij schijnen echter werkelijk tot een bende te behooren, en overal medeplichtigen te hebben, voornamelijk te Lenden en te Parijs. Zij hadden tenminste verteld iu de laatste plaats reeds gedu rende 2 jaren met buitengewoon succes werkzaim te zijn geweest. (Zooais men zal begrijpen, werken zij in ieder land met de munt die daar gangbaar is, zoodat zij te Parijs francs, te Londen ponden, te Amsterdam tientjes, enz., vervaardigen.) Het moeten geroutineerde luidjes zijn, die zeer be kwaam het geld kannen namaken. Zij geven op Spanjaarden te zijn eu spreken Fransch. Hun pas was een Spaansche. Het. is zeer gelukkig te noemen, dat zulke heer tjes in handen der politie zijn gevallen, en het is maar te hopen, dat men, om de de andere valsche munters in handen te krijgen, de politie zoowel te Londen als te Parijs de noodige inlichtingen zal kunnen verschaffen, én door hetgeen zij reeds aan den heer J. verteld hebben, én door de gegevens, die men bij hen zal vinden. De heer J. verdient zeker allen lof voor de flinke en cordate wijze waarop hij zich in deze gevaar lijke zaak gedragen heeft. Wij vernemen hieromtrent nog nader dat zij hebben opgegeveu te heeten Josef Maria Rico, ond 42 jaren, koopman, geboren en wonende te La Paz in Bolivia en Manuel Ferrero Lopez, oud 30 jaar, koopman in wijnen, geboren te Sevilla, wo nende te New-York. De mogelijkheid bestaat dat zij zich elders hebben opgehouden om nagemaakte gouden Eagelsche ponden sterling of ander valseh geld uit te geven, in wolk geval men goed zal doen, door hiermede de politie in kennis te stellen. t ileusden, van 25 Juli tot 4 Aug. Geboren: Gerardus Johannes en Petras Jaco bus, zoons v. P. J. Dukind en M. v. Gordingen; Joseph Maris, z. v. J. Rethans en M. E. Boomaars. Overleden: M. N. J. Rooijakkers, d. 5m.; P. J. Dnkind, 4 d. t Woudriehem, van 1 tot 31 Juli. Geboren: Adrianus Gerrit, z. v. A. G. Wet- stein en P. M. J. de Joode; Matthijs, z. v. A. C. Havelaar en A. Baks; Mart.inus, z. v. F. Baks en A. v. Es; Adriana Huiberdina, d. v. B. L. d. Joode en S. Vriens; Gemtje, d. v. M. Ruis en M. E. Bruins; Lena, d. v. A. v. Straten en M. Borg; Marinus, z. v. M. Kentie en A. Viveon; Gerrit, z. v. A. v. d. Wiel en G. v. d. Pol. Overleden: A. W. IJ. Heessels, 12 d.; M. Ha- velaar, ld.; levenl. geb. tweeling-dochters v. A. Struik en C. v. Vugt; C. Vink, 4 w.A. v. Zijl, 6 ra.; J. W. v. Straten, 3 m.L. Borg, 6 w.; B. Ulehake, echtg. v. I. J. v. d. Poel, 54 j.A. Al- blas, 4 ra.; J. de Joode, 18 m.L. d. Dunnen, wed. v. J. Struik, 73 j. t GENDEREN, 4 Augustus 1884. Klaagt men op sommige plaatsen over vele muizen, die hut te veld staande koren vernielen, hier worden er ook wel aangetroffen maar niet zoo algemeen als elders. Hier heeft men sommige stukken met erwten die bijna geheel en al door de kraaien vernield zijn en men vreest dat zij ook de aardappelen enz. niet met rust zullen laten. Gelukkig is het dat zich die plaag maar bij een gedeelte van den polder voor doet. Begunstigd door het drooge weder begint het winterkoren zeer te rijpen, dat over het geheel vrij goed staat. Het zomerkoren daarentegen is beneden het middelmatige. Het zaad heeft over het geheel een goede pacht opgeleverd, De vroege aardappelen zijn voor het meörendeel goed van smaak maar zeer klein en men vreest dat dit ook met de latere soort het geval zal zijn. MEERKERK. De hooibouw kan zoo goed als afgeloopen beschouwd worden; zonder uitzon dering is men over het geheel zeer tevreden over de opbrengst en inzonderheid over puike qualiteit. De melkerij is wat hot melk geveu van het vee betreft ook zeer gunstig, doch de lage prijzen van het zuivel geven aan de opbrengst een minder ge- wenschten uitslag; verscheidene pachters die ge huurd hebben, rekenende de opbrengst der kaas op 30 per 50 kilo, moeten zich met minder dan 20 per 50 kilo tevreden stellen. De hennep is tamelijk, op enkele akkers zelfs uitstekend, en de aardappelen waren vóór den regun der laatste dagen zeer goed, doch thans hoort men klagen dat de zoogenaamde twoode groei er in komt, waardoor de qualiteit zeer vermindert. De boomvruchten beloven over het geheel niet veel, doch men vleit zich dat de prijzen nog al hoog zullen zijn, waardoor de opbrengst nog al tamelijk zal zijn. De veestapel is zeer gezond en de prijzen zijn hoog, zoodat de vetweiders, die in het voorjaar dunr hebben gekocht, thans nog al een goede winst op hun vee overhouden. Beroepen: naar WageniDgen, L. Schouten Hz. te Utrecht; Middelburg, G. Klaarhamer te mtfoo: vrije geref. gein. te Delf A. Verhei] te Woerden; My- drecht, L. Wagenaar te Wons en Eagwier. Aangenomen Noordwijkerhout, N. Jolles, caud. te Ginueken. Bedankt voor Heer Hendrikskinderen en Wissekerke, N. Jolles, cand.Heilouw, J. A. Prins te Werkho venHeinenoord, P. Segboer te Hoogvliet; Waar der (cl. Gouda), J. J. C. van Tooreuenbergen te Veenendaal; Harderwijk, Chr. L. Laan te Seroos- kerke. De inhoud van het Maandblad van de vereeniging tegen de Kwakzalverij van Aug. bestaat uit: Raadgevingen in tijden van Cholera. Berichten: Jaarlijksche vergadering. Subsidie van de Maatschappij voor Geneeskunde. Een Cholera-tinctuur. Uit Amerika. Uit Zuid- Afrika. Uit Iodië. Rechtszaken: Het proces Oidtmann. Veroor deeling te Rotterdam. Proces-verbaal te Does burg. Massage door onbevoegden. Een merk waardig kwakzalver voor de rechtbank te Hee renveen. Middeltjes tegen Cholera. Kleine mededeelingen Weer twee middeltjes om het haar te kleuren, Asiatique en Eau d'Amerique. Het dronkenschap-middel van de Erven Wed. Abbriug. Correspondentie: o. a. over Hygia-water en Red- laners Exteroogen-tinetuur. Herhaalde waarschuwingenMiraculo-praepa- raten. Dit blad is op aanvrage gratis te bekomen bij den uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. Getrouwd: A, H. Prijzen van f 100 en daar boven. Ie Klasse. Trekking van 4 Ang. Prijs van 20,000: no. 1423; 2000: no. 4207; 1500: no. 15858; 200: no. 19187; 100: nos. 1529, 8468 en 14156. Mijnheer de Redacteur In de laatste weken hebben wij meermalen bet voorrecht ge had, na de godsdienstoefening in de Herv. Kerk alhier, het orgelspel te bewonderen van den zoozeer verdienstelijken als begiafden heer J. Broers. Dat er slechts een beperkt getal hoorders was, is daaraan toe te schrijven, dat deze orgelbespeling van minder algemeene be kendheid was. Ook het oogenblik, direct na de godsdienstoefe ning, is daarvoor o. i. minder goed gekozen. Wij stellen ons dan ook voor, dat menigeen hiervan gaarne gebruik zou willen maken, indien daarvan meer gewag werd gemaakt en hiervoor een tijdstip in het midden der week werd gesteld, b.v. op een Woensdagavond van 5 tot 7 uur. Dat hieraan kleine kosten zouden verbonden zijn, laat zich van zelf deuken, maar eene kleine bijdrage zou een ieder zich gaarne getroosten, om zich te kunnen verkwikken in enkele uren van muzikaal genot, zoo als de heer Broers dit weet te schenken. Niet uitsluitend Hervormden uit deze gemeente en omstreken verwachten wij onder de bezoekersneen, ieder, die met een muzikaal gehoor bedeeld is, zal hiervan gaarne gebruik maken. Een eerste proef zou kunnen genomen worden en eenen dag vastgesteld, waarop men, met een bewijs van toegang, van de orgelbespeling kon gebruik maken. Wanneer deze bewijzen tegen 25 cent per persoon bij den uitgever van uw blad of op een andere plaats werden verkrijgbaar gesteld, dan was de admini stratie in deze gemakkelijk gevonden. Valt deze proefneming naar wensch uit, dan kan worden nagegaan, welke voorwaarden voor het vervolg het meest ge- wenscht zijn. Valt het publiek in zoover tegen (iets wat wij niet durven vooronderstellen) dat het wel wenscheu weet te uiten, om, wanneer die bevredigd zullen worden, zich met be kwamen spoed terug te trekken, dan is het duidelijk dat het bij een eerste proefneming blijft. In het vorenstaande legden wij onze meening neder, die wij gaarne willen prijsgeven voor een betere zienswijze van kerk bestuur en organist. Mocht dit schrijven slechts kunnen mede werken om een orgelbespeling, op welke voorwaarde dan ook, te verkrijgen, dan achten wij ons geheel voldaan. ENKELE MINNAARS VAN GOEDE MUZIEK. Heusden, 4 Augustus 1884. Iemand kwam, blijkens de »'s Bossche Ct.,« bij een fotograaf om het portret van een zijner vrien den te laten maken. Zeer gaarne, antwoordde de man, waar is de bedoelde persoon O, die is lang dood; maar ik heb hier een oude reispas, daar staat zijn signalement nauwkeurig op. Naar het schijnt, zal het glas weldra als een ge vaarlijke concurrent van het gietijzer optreden. Het zon nl. aan de fabriek vau Siemens gelukt zijn in de fabricage van gehard kristalglas zulke aanmer kelijke verbeteringen aan te brengen, dat het zoo taai en vast wordt als gietijzer Een groot voor deel van deze grondstof is, dat het door den invloed va i het weder niet lijdt en dat het ook veel lichter is dau gegoten ijzer. De fabriek is voornemens in de eerste plaats uit hardkristal te maken straat lantarenpalen, balustrades, trappen, alsmede gas- en waterleidingbuizen. Men heeft berekend dat onder gelijke omstandigheden de artikels uit het lichtere hardkristal ongeveer 30 pCt. minder zul len kosten dan dergelijke uit, gietijzer. Te Arnhem staat op de deur oener wonin? van eene familie, die tijdelijk de stad heeft verlaten, iu plaats van het bekende opschrift: Brieven en bood schappen enz.«: »Men wordt verzocht brieven en boodschappen over de deur te smijten. t Ileusden, 2 Aug. De prijs der boter is ƒ1.a ƒ1.03 per stuk vau 6 ons. Eieren 3V2 a 4 ct. per stuk. De le kwaliteit gold van ƒ0.58 tot ƒ0,60, 2e kwaliteit van 0.56 tot 0.58, 3e kwaliteit van 0.54 tot 0.56 per Kilogram. Al het aangevoerde werd aan bovengenoemde prijzen vlug verkocht. De prijs der boter was 1.30 a 1.60. t Gorinchein, 4 Aug. Bij een aanvoer van onge veer 250 stuks vee, was de handel heden minder vlug dan vorige weken. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 250 a ƒ320; mindere qual. 170 a 225; dito vaar zen 160 a 225. Melkkoeien 160 a 240. Vare koeien 175 a 230. Vaarzen 120 a 150. Pinken 50 a ƒ100. Nuchtere kalveren 8 a ƒ14. Varkens, zware vette op levering 45 a 47 ct. p. KG.; minder zware 42 a 44 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ5.a ƒ8. per stuk. De prijs der goéboter was 1.46 a 1-60 per KG.; der weiboter ƒ1.10 a ƒ1.16 per K.G. Kipei°r- /olden f 0.90 a 1 de 26 stuks p. DE BEKKER, v.in Empel, A. BUIJS, die tevens bunnen dank botuigei voor de vele bewijzen van belangstelling, bij ge'egeuheid van bun huwelijk ondervonden. Herpt, 29 Juli 1884. voor de vele blijken van vriendschap en toegene genheid van deelnemende belangstelling zoo in vreugd als smart gedurende mijn 23-jarig ver keer in bet Land van Heusden en Altena in zoo rnime mate ontvangen, zend ik, bij mijn vertrek op heden, mijn besten heilgroet aan ambtgenooten, vrienden en bekenden, onder bescheidene aanbeve- I j ling in hunne voortdurende goede gezindheid en welwillende herinnering, A. VERHEUL. Babiloniënbroek, 4 Aug. '84. 's-Gravenhage, den ln Augustus 1884. MAATSCHAPPIJ VAN voor het Koningrijk der Nederlanden Directeur: Jhr. 1'. 3. van der Does de Willcbois. Agenten in het. Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Ammerzoden F. Oostweegel. EethenM. A. Boll. Correspondent, te Bussen .- Aut. v. Honsewijk. Goi-in- chemC. J. Loeven. GeertruidenbergA. W. de Rooij. Heusden W. Posthumus en G. H. Malingré. KaatsheuvelP. van Dortrnond Gz. Nieuwkuijk J. Snijders. Sprang: J. Dorrenboom. SleeuwijkL. J. W. Struik. VlijmenA. van den Tillaart Jr. WoudriehemR. Roomer. WaalwijkA. J. M. Verbunt van Overbeek. Waspik: J. Vermeulen. Zalt-BommelJ. F. M. van Boeckel. Het KERKBESTUUR der Hervormde Gemeente van U i t w ij k zal op des namiddags ten 3 ure, in de Consistoriekamer aldaar, in het openbaar Bestek en teekening liggen in genoomd lokaal ter inzage van af Maandag 11 Augustus 1884, aan wijzing op den dag der aanbesteding, des voor middags ten 10 ure. Inlichtingen zijn te bekomen bij den bouwkun dige C. KENTIE te Woudriehem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3