BUITENLAND. BINNENLAND," BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. de Gemeenteraden de taak op zich genomen, opdat men in hun naam bij brand kan op treden, de brandweer is bijna nergens meer een wassen neus, en in groote steden, in Amsterdam o. a. is zij zoo uitmuntend geregeld, dat men ze uit Engeland en Frank rijk is komen bestudeeren. In alles zijn we dus geen naapers en ook geen Chineezen, zooals sommigen ons en ook zich zeiven zoo gaarne noemen, hetzij om na te praten, hetzij omdat het groot staat het buitenland te ver heffen boven het eigen land. Uit Atjek wordt aan de PenangTimes® geschreven: Weder heeft eeue van die wreedheden, zoo dik wijls op Atjeh voorkomende, plaats gehad. De heer Schroder, employé van de firma Hnisgens Co. was op zijn terugweg met den heer Hoffmann, employé van de firma Jolles Co., van het innen van geld en op verschillende buitenposten toen zij aangevallen werden door een troepje Atjehers. De heer Schroder viel overdekt met wonden en werd daarna in stukken gehouwen. De heer Hoffm n ontkwam ter nauwernood erg gewond. Hun werd 3000 ontroofd. Er loopt een bericht op Kotta Radja, dat Toekoe Oemar naar Tenom gegaan is om den Radja te overreden, de schip breukelingen op te geven. De Radja van Tenom heeft een prijs gezet op het hoofd van assistent resident van Analaboe. Er is veel cholera en dy senterie op Tenom. Consul Kennedy zal Atjeh vooreerst nog niet verlaten. Men zegt,'dat hij over geplaatst is naar eene van de Nederlandsche West- indische Koloniën, De heer Gaillard heeft naar uit Boulogne- sur-Mer gemeld wordt een grot van 8 a 10 meter hoogte ontdekt in een in Morbihan door de zee bespoelde rots. Bij laagwater zijn nasporingen voortzettende, vond hij eenige menschenbeenderen, oud aardewerk met allegorische figuren en munten, welke vermoedelijk van de eerste Galliërs af komstig zijn- Cholera. Op 22 Aug. in de besmette Italiaansche gemeenten 73 gevallen, 27 sterfge vallen. Uit Marseille wordt van den 24 Aug. berichtIn de laatste 24 uren zijn hier 9 per sonen aan de cholera overleden, te Toulon 8. Op den 23n waren er te Spezia 42 cholera-gevallen, waarvan 34 met doodelijken afloop. Een Spaansch stoomschip, gaande van Santander naar Cuba, moest te Corunna stilhouden tengevolge van het springen der machine, dat aan 5 personen hot leven kostte. De Fransche mailboot van Oran moest te Almeria binnenloopen wegens brand. In do haven zonk het schipde bemanning en passagiers werden gered. De oude, geheel van hout gebouwde markt te Athene is door brand volslagen vernield. Een groote voorraad levensmiddelen, die er geborgen was, ging in de vlammen verloren. HEUSDEN, 2G Aug. Vrijdagavond had de aangekondigde orgelbe speling in de Ned. Herv. Kerk alhier plaats. De opkomst was zeer middelmatig. Slechts een 80- tal personen was aanwezig. Mocht de opkomst ook middelmatig zijn, de muziek daarentegen overtrof de beste verwachtingen. Achtereenvol gens werden de navolgende stukkeu gegeven 1. „Choral", Julius Katterfeldt. 2. „Lobgesang," duet, Mendelsohn. 3. Fantasie, Martini. 4. Pas torale, Hüttenbrenner. 5. Fantasie (volksliederen). Bij het eerste nummer kregen we een choral ten gehoore, doorwerkt in strenge stijl voor ge oefend oor. Nummer twee bevatte een fragment uit Mendelsohn's „Lobgesang," eindigende met het duet: „Ich harrete den Herrn," of „Ik ver wacht den lieert Wij wisten somtijds niet of dit stuk gespeeld dan wel gezongen werd. Het derde nummer, eene Fantasie van Martini uit het jaar 1706, in vrije stijl, was in één woord prachtig. Bij het daarop volgende nummer, „Pas torale" van Hüttenbreuner, een stuk in gemeng- den stijl uit het midden der vorige eeuw, kwam het schoone orgel in al zijn waardigheid voor den dag. Het laatste nummer liep over de Ne derlandsche volksliederen met hunne variatiën. Dit. stuk had boven de anderen voor, dat allen, ook zij die niet zoozeer in de muziek doordringen, konden genieten. Meer dan eens vroegen wij ons af, of wij een volledig orkest dan wel een strijk- quartet hoorden en konden ons tnoeielijk over tuigen dat dit alles te gelijk aan het orgel kon worden ontlokt. Van alle zijden hoorden wij dan ook met de meeste ingenomenheid van deze eerste uitvoe ring gewagen, met den wensch, gedurende dezen zomer nog enkele malen op zulk een avond van kunstgenot te worden onthaald. Mochten we meermalen zulk eene orgelbespeling hooren, we zouden meer ingewijd worden in de geheele om vatting der schoone muziek. Alsdan zouden we hopen ook velen tegenwoordig te zien dergenen, die wij Vrijdag tot onze verwonderiug niet onder het gehoor opmerkten en mogelijk door geldige redenen verhinderd waren. IN MEMORI AM. De rekening dezer gemeente is door den O c. gemeenteraad voorloopig vastgesteld in ontvangst op 17,604.735, in uitgaaf op f 15,768,55. Batig slot 1,836.185. t HAARSTEEG. De telegrafische verbinding met Heusden is heden tot stand gekomen en zal, naar wij vernemen, op 1 September voer het publiek geopend worden. Wij verblijden ons in dezen vooruitgang, waardoor spoedeischende berich ten niet meer met het bodeloon tot het eerste telegraafkantoor behoeven bezwaard te worden. t ZUILICHEM, 25 Aug. De werkzaamheden op de steenfabriek van de wed. J. G. van Kuijk alhier, n.l. het maken van steenen, zijn afgeloo- pen. Dat is veel vroeger dan andere jaren en ook is men veel later begonnen, omdat er zeer weinig handel in dit artikel is. Nu hebben alle fabrieken langs het benedenste gedeelte der Waal opgehouden te werken, en niet zooals de Dalem- sche correspondent meldde reeds verleden week. Enfin, abuizen zijn menschelijk, maar wanneer men correspondent is, moet men zorgen zoo wei nig mogelijk onjuistheden te schrijven. De stoomsteenfabriek van genoemde firma aan de Maas evenwel is nog in werking. t BOMMELERWAARD, 25 Aug. Door den heer inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht in Gelderland en Utrecht is verklaard, dat te Zaltbommel de mazelen epidemisch heerschen. t BEZOOIJEN, 25 Aug. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat de heer A. Kuijsten alhier, de vorige week te Breda bij het examen voor hoofdonderwijzer gunstig is geslaagd. Vau de 12 opgekomenen is slechts de helft toegelaten. t BREDA, 25 Aug. Voor de op Maandag 8 September alhier te houden wedrennen, verdeeld in 5 afdeelingen, zijn reeds 38 paarden inge schreven. De inschrijvingen voor de harddraverij met paard en sjees op 3600 meter sluit eerst 1 September, zoodat het aantal daaraan deelne mende paarden hieronder niet is opgegeven. t Donderdag 1.1. is een braaf en oppassend spoorwegarbeider het slachtoffer geworden van dierenbescherming. Terwijl hij dien middag aan het visschen was ging zijn hond te water. Vree- zende dat die zou verdrinken ging hij zelf te water om het dier te redden en verdronk. 's-BOSCH. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed alhier Woensdagavond, in den ouder dom van 51 jaren, Vrouwe E. II. J. Bosch, echt- genoote van Jhr. Mr. P. J. Bosch van Brakestein, Commissaris des Konings in dit gewest. Algemeen bemind en geacht om haar innemend karakter, haar waren godsdienstzin en haar groote mildheid jegens den armen en lijdenden evenmensch, stichtte zij in 't bijzonder als presidente van 't hoofdbestuur der provinciale maatschappij tot ver zachting van 't lot van behoeftige kraamvrouwen en hare pasgeboren kinderen, en ook als lid der vereenigingen van 't tl. Sacrament en van de H. Elisabeth, veel nut en zal haar dood in uitgebreiden kring worden gevoeld. Mogen haar hooggeachte echtgenoot en verdere familie bij 't groote verlies dat hen trof, troost vinden in de algemeene deelneming die Noord- Brabants bevolking steeds toont in 't lief en leed van zijn even beminden als hooggeachten Com missaris des Konings. „P. N. B. Ct." tGORINCHEM, 25 Aug. Voor de betrekking van secretaris-penningmeester van het Waterschap „de Overwaard7', waaraan eene jaarwedde van 500 verbonden is, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Hieruit zijn door het dagel. bestuur op de voordracht geplaatst de heeren Mr. A. A. Küiler, burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en IIoog-Blokland, en Mr. A. C. Visser van LTzendoorn, alhier. t DALEM. Op Donderdag 28 Aug. a.s., 's mid dags 12 ure, zal door de h.h. mr. M. Viruly en zoon, glasfabrikanten te Vuren, bij enkele inschrij ving worden aanbesteed, te hunnen kantore op het kasteel, het bouwen van 4 woonhuizen aan hunne glasfabriek te Vuren. wordt dan gewoonlijk verhaald van de nog vroe gere, waarin de dienstboden zich verhuurden on der voorwaarde dat zij vooral niet meer dan 2-maal in de week een zalmmaaltje kregen. En zulk een tijd zou deze gemeente dreigen te genaken, wan neer de prijzen van de zalm dalende bleven en de aanvoer vooral van de Jacobjes steeds in toe neming voortging. Eenige dagen geleden richtten verscheidene gezinnen een zalmdinertje aan en als rook ging de veroordeeling van dit heerlijk, licht roodkleurig vleesch van de zalm, ontstaan door grooten aanvoer en lage prijzen, voort eu was reeds doorgedrongen tot de dienstboden en algemeen gaf men de voorkeur aan paling en kwabaal. De vangst is op 't oogenblik niet bui tengewoon en tot groot geluk zijn de prijzen weer stijgende, waardoor deze lekkernij haar eere plaats zal blijven behouden onder het geslacht der visschen, welker familie den naam van zalm draagt. t SLEEUWIJK. Tot zetters der directe be lasting voor deze gemeente zijn ter benoeming voorgedragen de heeren T. Lagroüw en T. C. Naar het „Vad." verneemt bedroeg, naar de aan vankelijk vastgestelde begrootingen voor 1885, het tekort voor dat dienstjaar 10 millioen gulden, doch is dit vervolgens na den aandrang tot be zuiniging, van den Minister van Financiën uit gaande, tot drie millioen teruggebracht. De „N. R. Ct." betwist dit en beweert dat het te kort niet minder is dan 14.000.000 En zulks ter wijl de uit te geven 5.000.000 nieuwe muntbiljet ten onder de middelen zijn opgenomen. Daar deze uitgifte niets anders is dan eene (rentelooze) lee ning, beloopt het tekort in werkelijkheid pl. m. 19.000.000. Voor den aanleg der staatspoor- wegen zijn eenige millioenen minder beschikbaar gesteld dan in de laatste jaren geschiede: het werk loopt op zijn einde. Opmerkelijk is dat de 30 pet. vergoeding van het rijk aan de gemeen ten voor de kosten van haar lager onderwijs krach tens art. 45 der wpt, zooals dat onlangs is ge wijzigd, voor het toekomende jaar op niet minder dan anderhalf millioen gulden lager is geraamd dan voor het loopeude jaar. De Indische begrooting voor 1885, de eerste, die door den nieuwen Gouverneur-Generaal is ontworpen, moet een gunstigen indruk maken. Bij geenszins ovjrdreven raming van het koffie- rendement is zij bijkans tot sluiting gebracht. In antwoord hierop zegt het „Vad." van heden „Het is duidelijk, dat beide berichten juist kun nen zijn, gelijk werkelijk het geval is. Trekt men de raming der gewone middelen af van de raming van alle uitgaven gezamenlijk, dan komt men tot het tekort van 14 millioen. Rekent men de bui tengewone uitgaven niet mede, dan is er een de ficit. van ruim 3 millioen. Onze mededeeling be doelde dus, dat de gewone inkomsten bij de ge wone uitgaven ruim 3 millioen ten achteren zul len blijven. Naar wij vernemen, zal de Regeering bij de te rugkomst der Kamers de indiening van een ont werp tot belasting van het kapitaal in portefeuille aankondigen. „Vad." Den lil September worden de lijnen, gebou wen enz. der Rotterdamsche telegraafmaatschappij door het rijk overgenomen voor 25,000 gulden, en zullen dus de kantoren te Dirksland, Brou wershaven, Hellevoetsluis, Brielle, Heenvliet, Middelharnis, Oud-Beierland en Rotterdam, rijks kantoren worden. De jacht op klein wild wordt in Gelderland geopend op 6 Sept. a.s. met zonsopgang, die op fazanten op 15 Oef. a.s., en die op grof wild op Maandag 10 Nov. Te Smilde is proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, wegens het schenken van sterken drank aan een jongen van 14 jaar. Van den veehouder B. van der Eijk Dz., te Kethel, zijn 18 runderen, als verdacht van long ziekte, onteigend, om te worden afgemaakt. Op last van den districts-veearts voor Limburg zijn Donderdag weder 3 runderen te Oud-Roos teren afgemaakt, als lijdende aan longziekte. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd te Schoonhoven, vooral tegen den avond, verzilverde centen en halve centen voor kwartguldens en dubbeltjes in betaling gegeven. Een der passagiers van de eergisteren van Queens- boro te Vlissingen binnengekomen mailboot kwam tot de minder aangename ontdekking dat hem gedurende den slaap een portefeuille, inhoudende 36 p 1. st., ontstolen was. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft tot geene ontdekking van den dader geleid. Ottevanger. tWOUDRICHEM, 23 Aug. Men hoort vaak spreken over die goede, oude tijd en daarbij Onder de gemeente Nieuwer-Arastel heeft Vrijdag avond een scheepstimmerman, bij het beproeven van een jachtgeweer, door het ontijdig afgaan van het schot, zijn knecht, een oppassend jonge ling, doodgeschoten. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmengster, die te 's-Hage flog steeds gevangen zit, meldt de Haagsche correspondent van de „Nw. Gron. Crt." het volgende Het schijnt door de instructie vast te staan, dat 27 personen door vrouw Van der Linden zijn vermoord maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen, dat ze, onder gelijke omstandigheden met haar in aanraking geweest zijnde, onverwachts zijn overleden, terwijl ten op zichte van nog 20 andere ernstige vermoedens zijn gerezen dat ook dezen door haar toedoeu zijn gedood. Men heeft dus met een moordenaarster van plus minus 100 personen te doen Schipper D. Rog, voerende de „Clasina Ma ria,in Vlaardingen binnen, rapporteert, dat. bij hem visschende was een Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Ten slotte had het vaar tuig zóóveel hariug, dat men ze in tonnen aan dek borg. Het schijnt dat het schip daardoor te veel aan ééne zijde overhelde, want eensklaps sloeg het om en verdween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van schipper Rog kon hij geene hulp bieden, daar er in den tijd van 5 minuten niets meer van het vaartuig en de equi page te zien was. Een zeemilicien te Nieuwediep is bij het gym- nastiseeren op 's Rijkswerf aldaar op het hoofd neergekomen. Per brancard werd de lijder naar het hospitaal vervoerd er bestaat geen onmiddelijk levensgevaar. Eergisterennamiddag is een 17- jarige jongeling in de werkplaats van de Holl. Spoor te Haarlem met de linkerhand tusschen de draaimachine geraakt, waardoor de duim ge heel is verpletterd. Vrijdagmiddag is te Utrecht een kinderwagen met twee kinderen, door on voorzichtigheid der dienstbode, aan de Lucasbrug te water geraakt. Een der kinderen is levenloos opgehaald. Een arme papierkoopman, die bij Hellevoetsluis den nacht op een dijk slapende doorbracht, heeft men zijn sloffen ontstolen. - Op het IJ is iemand, die alleen aan 't zeilen was, uit zijn jacht gevallen en verdronken. Te Venloo heeft Mej. P., 74 jaren oud, het ongeluk gehad uit een raam eener tweede verdieping te vallen. Zij bleef op de plaats dood. Een 12- jarige jongen verdronk te Wijk bij Duurstede bij het zwemmen en te Haarlem verdronk een 18-jarig meisje dat bezig was doeken te spoelen. Zaterdagavond geraakte in het Hoofddorp te Haarlemmermeer een paard voor een wagen ge spannen, waarop 5 personen gezeten waren, bij het afrijden van een brug aan het hollen. De wagen liep tegen een boom en de eigenaar, J. Klomp, viel door den geweldigen schok met nog drie personen op den grondzij bezeerden zich niet ernstig. Klomp's schoonvader, die ook op den wagen zat, werd bewusteloos en zwaar ge kneusd naar zijn nabijgelegen woning gedragen. Het paard liep het dorp in en is daar tot staan gebracht. Eergisterenavond brak er brand uit in het blokhuis op het wisselterrein aan het station van den Oosterspoorweg te Hilversum. Het houten gebouw brandde tot den grond toe af. De gelegen heid tot seinen werd daardoor gemist. De fabriek van aardappelmeel, stroop en sago van de firma Kaiser, Van Linge Co., te Veendam is in brand geraakt en met den geheelen voorraad en machines geheel vernield. Een der bedien den op een kantoor aan de Kromboomsloot te Amsterdam, is door een knecht die wegens wan gedrag was ontslagen, verraderlijk aangevallen en met een messteek vrij ernstig in de borst ver wond. De dader die uit wraak gehandeld heeft, is in hechtenis genomen. Te Kampen is in het station een koffer met kleedingstukken ontvreemd. Het vermoeden viel op zekeren A. de Vries, van beroep pakjesdrager. Hij had den koffer geheel vernield, om zich den inhoud toe te eigenen. De heer J. E. A., oud 26 jaar, reiziger bij de firma Georg Kramer te Zwolle, is te Heinoo onder het baden verdronken. In de stoomkorenmolen „De Arend" te Schiedam is een knecht met een der beenen tusschen de ma chine gekomen, waardoor het been geheel verbrij zeld werd. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. f Ueusden, van 14 tot 25 Aug. Geboren: Wouterus Adrianus, z. v. J. van Baardwijk en M. de Volder. Overleden: A. P. Hexspoor, 8 m., z.T. van Zon, 11 w., z.W. N. Neef, 9 m., z.G. Bax, 43 j.W. M. van Well, 9 j., d.G. J. Dukino, 4 w., z. t HEUSDEN, 26 Aug. Zooeven komt tot ons de aangename tijding dat de „Isabelle",hengst toebehoorende aan den heer Arie Straver Jz. te Babyloniën- broek, op de Internationale Landbouw tentoonstelling te Amsterdam is be kroond met den lsten prijs. Aan dezen eersten prijs voor ge kruiste inlandsche soorten is verbon den 400. "Wij ontvingen een vlugschrift, (niet in den handel,) waar voor wij den toezender onzen welgemeenden dank betuigen, getiteld «In memoriam" en gewijd aan de nagedachtenis van on zen laatsten Prins van Oranje, beschreven door den beer W. J. N. Landré, notaris te Vlijmen. De schrijver, die blijkbaar tot den overleden Vorst in vriendschappelijke betrekking stond, behandelt daarin het leven van den helaas te vroeg ontslapene en werpt daarbij een blik in 's Prinsen edel karakter, dat in het algemeen te weinig be grepen is. Wij willen slechts een voorbeeld aanhalen Destijds, als hoofdredacteur van het „Rotterdam's Nieuws blad", werd de schrijver eens roor een moeilijk dilemna tegen over den Vorst geplaatst, toen hij een ingezonden stuk v. Z. K. H. ontving om in het Nieuwsblad op te ntmen, waartegen de redactie om geldige redenen bezwaar maakte. Hoe moeielijk ook, in zulk een geval, handhaafde hij zijn standpunt met de meeste gestrengheid en al geschiedde dat ook op de meest kiesche wijze, hij zond het stuk terug en weigerde het onveranderd te plaatsen. In stede van zich hierdoor gebelgd te gevoelen zond de Prins direct na ontvangst uit Bei een telegram van den volgenden inhoud: „Recu a remercie lettres et explications, nul- lement froisst- refus publication". Hij, de prins van Oranje, de eerste burger van den staat, gevoelde zich niet gekrenkt door de weigering om een door hem geschreven stuk te plaatsen Hij billijkte de motieven; Hij was te groot en te edel van hart om wrok te gevoelen. Zouden niet alle redacties dezelfde humane beginselen gaarne algemeen ontmoeten?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2