BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven uit Amsterdam. sehen een oordeel velt. Dan wordt zoo licht degene, die een enkele maal eens lichtzinnig zich gedraagt, onder het verhalen een losbol, dan wordt hij, die een enkele maal een verzuim in zijne zaken beging, zoo spoedig een mensch, ongeschikt voor zaken genoemd, enz. En dat gaat alles dan nog betrekkelijker wijze te goedertrouw en wordt, zoo het heet, zoo kwaad niet be doeld, maar de laster maakt zich zoo spoe dig van zoo'n onbedacht gesproken woord meester en iemands goede naam wordt zoo doende voor goed bedorven. Op velerlei gebied bestaat overdrijving, laten wij liever zeggen op elk gebied. Deze week lazen wij nog een boekje gerecenseerd dat mocht niet goed zijn, want de recensent had ook boekjes geschreven. Die gedachte kwam ten minste op bij ons, toen wij de be- of liever de veroordeeling lazen. Op een paar onvolmaaktheden werd gewezen, een paar onduidelijke uitdrukkingen werden aan gewezen. Zooals dat is, zal het geheel wel zijn, was de slotsom en daarmede was het von nis uitgesproken. Daar was opzettelijke overdrijving in het spel, met het blijkbare doel een ander te benadeelen. Zooals men in het spreken en schrijven overdrijft, zoo doet men dat ook in het dagelijksche leven. Zonder reden is men met het eene buitengewoon ingenomen, terwijl men van het andere niets wil weten kan men van den een alles verdragen, terwijl de ander geen goed kan doen. Of wij meenen met dit schrijven er iets aan te verande ren? Zoo verwaand niet, maar toch dacht het ons niet ongepast nog eens expresselijk op dat gebrek te wijzen. ik- laat mij niet verbieden, ik ben geen kind meer en weet zelf wat mij te doen staat!» Een oogenblik staat de markiezin als versteend is dit haar zoon, die steeds zoo gewillig haar wenken volgde, die ieder harer wenschen voorkwam, in wiens hart zij steeds de eerste plaats bekleedde Een onbe schrijfelijk bittere glimlach speelt om haar lippen bij de gedachte dat thans een ander de plaats bekleedt die eens de hare was, dat zij den ouden invloed op haar zoon niet meer bezit en dat hij al haar eerzuch tige plannen voor zijn toekomst zal verijdelen. Een gevoel van smart en machtelooze woede tevens schroeft haar de keel toe en slechts met moeite stoot zij de woorden uit: «Vergeet niet, Paolo, dat ik uwe moeder benHet zou u kunnen berouwen indien ge mij deedt vergeten dat ge mijn zoon zijt en dat zou ik doen indien ge niettegenstaande al hetgeen ik u gezegd heb, den moed zoudt hebben uwe dwaze plannen door te zetten. Onder het. spreken is haar stem weer gerezen, haar oogen schieten vonken en ze klemt de lippen op elkander, als ze ziet dat haar zoon vast besloten tegenover haar staat en door zijn kalmte haar drift nog doet stijgen. »Mama«, zegt hij, terwijl hij te vergeefsch een spoor van verteedering op haar gelaat tracht te lezen, «nooit hoop ik te vergeten dat ik uw zoon beti, maar evenmin zal ik mijn woord, dat ik Eugenia gaf, breken. Gij zoudt mij kunnen onterven a »En ik zou u kunnen vloeken!» roept de mar kiezin, buiten zichzelve en dicht bij haar zoon tredende en met heesche stemHerroep uw woorden of hoor mijn vloek op uw hoofd!» En als Paolo zwijgt, heft zij reeds de hand op om den hemel tot getuige aan te roepen, maar hij snelt de deur uit om de woorden niet te hooren, die toch gedurende zijn ge- heele leven in zijn ooren zullen klinken. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, i Sept. t In verschillende bladen lezen wij het navol gende bericht *De gemeente Ileusden zal het gemeentehuis aldaar doen herstellen en daaraan eene som van 11,000 ten koste leggen. De gelden zullen worden verstrekt door de administratie over de Godshuizen aldaar. Dit bericht berust, geheel op een misverstand van den correspondent van de //Pr. N. Br. Ct.v waaraan al de anderen zijn ontleend. Het gemeentehuis toch is eerst sints een paar jaar geheel vernieuwd, zoodat van een restauratie in den eersten tijd wel geen sprake zal zijn. De geldleening strekt tot voldoening van het restant der kosten van restauratie van genoemd gebouw. t I« de laatste gehouden algemeeue verga dering van den raad der gemeente zijn tot zetters der directe belastingen voorgedragen, de hh. Ch. de Jong en L. J. Veerman, aftredende leden. t Door den heer S. Tiexens is ontslag aan gevraagd als lid van het college van Regenten der Godshuizen alhier. t UITWIJK. De collecte voor de school met den bijbel heeft bij de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen opgebracht de som van 17.95. t GIESEN, 30 Aug. Woensdag 1.1. geraakte een paard, gespannen voor een wagentje waarop zich 3 personen bevonden, op hol, in de nabijheid van het rechthuis, verschrikt door de werkzaam heden van een rietdekker. Na eenige dolle ma noeuvres gemaakt te hebben, sprong het met den wagen van den dijk en kwam tegen de deur eener woning terecht. De personen hadden zich nog intijds door er af te springen voor groote onheilen gevrijwaard en kwamen met een voorbij- gaanden schrik vrij. Het paard had weinig letsel bekomen en het wagentje eenige averij gekregen. HAARSTEEG. Het telegraafkantoor alhier, ingericht voor telephoondienst, tot welks vestiging ingevolge de koninklijke machtiging van 23 Juli jl., no. 16, vergunning werd verleend, is op 1 Sept. j.l. voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 en van 5 tot 6 uren namiddagsop Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uren voor- en van 3 tot 4 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van 0.15 per telegram, vermeerderd met 0.01 per woord, van toepassing. WERKENDAM, 29 Aug. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is toezegging van beroep verleend aan ds. Ringnalda, pred. te Loon- op-Zand. t ALMKERK, 1 Sept. De Volksbibliotheek, thans het eigendom van den Heer J. C. W. M. vau Sittert, is dezer dagen verrijkt geworden met de volgende tijdschriften z/üe Aarde en hare volken7', //Eigen haard" en z/de Hollandsche Illustratie." t DALEM. Zaterdag overleed te Gorinchem in den ouderdom van 72 jaar de heer C. Bollée. De overledeue vervulde gedurende juist 51 jaar de betrekking van organist bij de Herv. Gem. te Dalem, en dat met eene voorbeeldelooze getrouw heid. Opmerkelijk is het dat hij wegens ziekte geen enkele maal in dien tijd mankeerde, terwijl hij nog tot den vorigen Zondag, hoewel eenigzins gebrekkig, zijne functie waarnam. Een bijna gelijk aantal jaren was de heer B. ook organist bij de Luth. Gem. te Gorinchem en bespeelde hij het carillon der Groote Kerk al daar, terwijl zijn naam als musicus in deze streken een goeden klank had, en velen van zijne dege lijke lessen in de edele toonkunst profiteerden. Zijn asch ruste in vrede t Heeft men te Dalem langen tijd vergeefs naar werk uitgezien, thans is er kans om volop te krijgen. Donderdag werd te Vuren door de heeren Virulij Zn. aanbesteed het bouwen van 4 woningen aan hunne glas-fabriek aldaarschool en pastorie te Herwijnen zijn in aanbouw, terwijl die der scholen te Vuren en Dalem spoedig zal volgen. t De begrooting der gemeente Gorinchem, dienst 1885, bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van 311.542.86Y2. t DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Weldra zal deze gemeente niet meer mogen roemen in het bezit te zijn van een kantoor der accijnsen, daar men van geloofwaardige zijde verneemt dat dit verplaatst zal worden naar de gemeente Werkendam. t WOUDRICHEM. Tot accoucheure is alhier benoemd Mej. W. E. van Offerijs te Deventer. t GORINCHEM, 1 Sept. Vrijdagavond is hier tot onderwijzeres aan de school van den heer P. J. Verlée, op den Havendijk, benoemd Mej. A. M. Redeker, te Papeudrecht. Bij het afgraven van eene terp is te Kimswerd (Friesland) op een stuk land van den heer D. van der Veer, eeu fraaie haarkam gevonden. Terpen zijn, zooals men weet, de opgehoogde woonplaatsen geweest der Batavieren en oude Friezen. Het ge vonden voorwerp is echter bij onderzoek gebleken van Romeinsche herkomst te zijn. De kam is van ivoor, heeft aan twee zijden een lange rij zeer fijne tanden, en tusschen die reien in, aan beide kanten, een ivoren dwarsstuk, ingelegd met goud en van sierlijke lijntjes voorzien. Men zou geneigd zijn te vragen: welke rijke Fries kan bij een be zoek aan de stad der zeven heuvelen dit toilet artikel hebben medegebracht, of anders welke aanzienlijke. Romein kan het op deze verre kust gebruikt hebben Men meldt uit MedeublikNadat zich niet minder dan 137 personen hadden laten inschrij ven voor de betrekking van boekhouder in het rijkskrankzinnigen-gesticht alhier, hebben gisteren van deze sollicitanten 66 zich persoonlijk bij den directeur aangemeld. Het salaris is 1U00. Het was Zondagnacht aan het Voornsche kanaal bij Hellevoetsluis een heele drukte. Een groot duel der opvarenden van den aldaar liggende rammoni- tor //Haai" was n.l. in de weer met haken en dreggen, om naar een' drenkeling te visschen. Men vertelde toch, dat een kok in 't water was ge- loopen. Vreemd keek men echter op, toen de man in quaestie zelf eens kwam kijken. In de maand Mei, zegt het „G. P. N.", kreeg een houthandelaar te Amsterdam bezoek van den makelaar C. W. v. Vliet, die hem mededeelde dat hij door eene zeer rijke dame, op de Keizers gracht woonachtig, belast was met den bouw van eenige perceelen, waarvoor op de Nassaukade reeds bouwterrein gekocht was. Zijn vraag was of de houthandelaar voor rekening van de rijke dame hout zou willen leveren. Na een toestemmend antwoord werd contract opgemaakt, v. Vliet kwam eenigen tijd daarna met het contract terug, dat door de rijke dame was onaerteekend. Successievelijk wordt voor ƒ4400 geleverd en v. V. wist den leverancier te bewegen ƒ1125 aan contanten te geven voor de uitbetaling van knechtsloonen. Op dezelfde wijze wist hij den steenkooper voor 1600 aan steenen en den ijzer handelaar voor een bedrag van ƒ400 aan ijzer afhandig te maken. Toen de leveranciers over het hun toekomende dachten te beschikken, kwamen zij tot de minder aangename ontdekking dat zij waren bedrogen. De zaak werd ter kennisse van de politie ge bracht en het bleek dat het bewuste contract op verzoek van v. V. door zijn huishoudster was on derteekend. De man werd naar de cel gebracht. In den omtrek van Maastricht, zoo wordt ons voor waar medegedeeld, is een sedert kort ge huwd persoon heimelijk naar Amerika vertrokken met zijne schoonmoeder. De knecht B. O. van den stoommolen //De Draak" te Schiedam, die in de vorige week in dien molen een ernstige verwonding aan het been bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Hij laat een weduwe met vijf kinderen achter. Te Veendam is weder een aardappelmeelfabriek, nl. die van de heeren Smit en Vos, afgebrand. Een sigarenmaker, die te Middelburg zich had weten meester te maken van 4 gouden horloge kettingen en van een overjas, is te Vlissiugen gepakt. -Ouder Weert is de schipper V. G., uit Herstal, liggende met zijn schip in de Z. W. vaart, uit den mast op het dek gevallen. Zwaar gewond is hij in het ziekenhuis opgenomen en aldaar overleden. Door het omvallen van een petroleumlamp is te Amsterdam brand ontstaan in een hoedenwinkel in de Barentsstraat. Eén verdieping brandde geheel uit. De woning van een te Deventer alleen wonende vrouw bleef de vorige week 3 dagen gesloten. Bij onderzoek vond men haar dood in haar bed. De boer uit Zwolle, die zijn vrouw en 6 kinderen daar achterliet om met zijn 21-jarige dienstmeid naar Amerika te gaan, is Zaterdag per ^Maasdam" daarheen vertrokken. Te Stolwijk geraakte de 13-jarige zoon van den visscher v. d. H. te water hoewel het ongeluk in de onmiddellijke nabijheid van de woning plaats had, werd het door niemand opgemerkt, zoodat de jongen verdronk. Zijn lijk werd eenige oogenblikken later opgehaald. Zekere M., hoofdagent voor den verkoop van naai machines te Meppel, is naar de gevangenis te Assen overgebracht, verdacht van oplichterij. Te Garsthuizen (Gr.) is een arbeider met het rechterbeen in een stoomdorschmachine geraakt. Het been werd verbrijzeld. De Intern. Landbouwtentoonstelling. Dezer dagen is te Londen, in een tuin voor een huis in Maidavale het lijk van een meisje tus- schen 8 en 12 jaren gevonden, zoo klein mogelijk in een zak gepakt. Het meisje was blijkbaar vermoord. Men heeft het in het doodenhuis van Paddington tentoongesteld. Daar vervoegden zich op één dag zeven menschen, die dezer dagen op een nog onver klaarbare manier kinderen verloren, en een hunner, eene vrouw uit Liverpool, moet in de kleine haar vermist dochtertje herkend hebben. Van den moordenaar is nog niets bekend; maar het onderzoek wordt nu, in vereeniging met de politie van Liverpool, voortgezot. Omtrent verdwijnen* van personen in de En- gelsche hoofdstad geven de politieverslagen treurige cijfers aan. Verleden jaar werden er 12,411 kinde ren als verloren bij de politie aangegevenzij wer den, op zes na, allen teruggevonden. Maar daarenbo ven zijn er in dat jaar 130 menschen spoorloos ver dwenen. Er werden voorts 35 dooden gevonden, waaromtrent men niets heeft kunnen ontdekken. Men schrijft uit New-York dat men bezig is met don bouw van hot voetstuk van het stand beeld van Bartoldi, »de Vrijheid de wereld ver lichtende^ dat te Parijs te zien is geweest. De futideering heeft 23,500 ton steen en beton vereischt. Als het beeld op zijn plaats staat, zullen er 150 ton staal noodig zijn om het aan het voetstuk te bevestigen. Hot beeld wordt in November te New- York verwacht. Te Scutari is een dagiooner gestorven in den ouderdom van 125 jaren. Hij zag 12 sultans elkan- der opvolgen. In Dauphiné stierf onlangs eene boerin, die den eerbiedwaardigen leeftijd van 120 jaren had bereikt. (Van onzen specialen correspondent.) No. 1435 van den catalogus loopt over de afdeeling paarden, verdeeld in 46 rubrieken. Daar sommige nos. uit een dubbeltal bestaan, gis ik dat er circa 450 viervoeters op het terrein aanwezig zijn. 't Is zeer de moeite waard deze voortreffelijke dieren te gaan opnemen. Er zijn keurige verzame lingen bij, vooral uit 't buitenland. De inzendin gen b. v. van Schlesinger van Weeuen, Singer eveneens van Weenen en Wolfman van Hanover, loopen over tientallen, zonder uitzondering schoone paarden. Eiken middag van 24 uur, wanneer 't weêr 't eenigszins permitteert, verschijnen do fraai ste dieren in de ellips voor de tribune. Dat de be zoekers der T. deze revue op prijs stellen, bewijst de massa volk daarop en daaromheen verzameld, 't Zal nu echter gedaan zijn: paarden, vee, var kens en schapen gaan, wanneer hun verblijf niet nogmaals gerekt wordt, morgen heen. Ontegenzeg gelijk verliest daardoor de T. veel van haar aan trekkelijkheid. Een wandeling tusschen en door de stallen is een aangenaam en nuttig werk en een uur bij den grooten ring doorgebracht, weegt tegen een bezoek aan Carré op. Daar wekken niet alleen de paarden bewondering, de rijpaarden om hun onvergelijkelijke schoonheid, de koetspaarden om hun volkomen gelijkheid, de hengsten om hun fle ren gang en edele houding, maar ook de geleiders. Er zijn Fransche en Duitsche stalknechts, die huu overmoedig ros aan de hand laten ronddraven en daarin onvermoeid zijn. Ook is 't opmerkelijk hoe zachtmoedig zij met hun paarden omgaan en hoe veel vrijheid zij deze dieren geven, terwijl onze paardenleiders het dier dicht aan don bek vast houden en bij de minste sparteling van 't edele ros vuist en laars bezigen om 't tot de orde te brengen. Niet allen doen dat, maar velen, en 't was zoo in 't oogloopend dat men er druk over sprak onder de toeschouwers. No. 4171287 bevat rundvee. Trek daaruit niet 't gevolg dat er maar 1237 min 417 870 beesten staan, want vele nummers bestaan uit een groot getal; daar is b. v. no. 1200, dat in de 30, no. 1198 dat 50 dieren telt, enz. Er zijn ook eenige nummers absent, dus 't getal laat zich moeilijk dan door telling bepalen en daar heb ik niet aan gedaan. De waarde van 't rund hangt geheel af of van de hoeveelheid melk die 't dier geeft, öf van zijn geschiktheid tot vet worden. Op beide punten kun nen onze runderen met glans concurreeren tegen 't buitenland. Als we trotsch mogen zijn op deze Tentoonstelling dan is 't in de eerste plaats daarom, dat ons vee zoo eenstemmig den lof wegdyaagt van specialiteiten van elders. Bravo, veehouders! De lezers van dit blad zullen van nabij moer schoone exemplaren runderen aanschouwd hebben dan schrijver dezes. Ik zal me dus ontslagen reke nen van de moeite een grooten stier of een melk gevende koe te beschrijven. Er staan hier anders dieren die zulk een beschrijving wel waard zijn, Die nieuwsgierig is hoe deze kolossen er uitzien, bestelle een der photografiën, op het terrein ver vaardigd hij kan ze dan in de puntjes aanschouwen. Volgen schapen en vai'kens. Dit blatende en snorkende goed beslaat 500 nummers in den cata logus. Ik heb ze bezichtigd en bevonden dat onze inlandsche rassen, ofschoon er enkele schoone bees ten bij staan, globaal genomen overtroffen worden door de buitenlandsche soorten. Van de schapen kan dat geen verwondering baren, ons land is nu eenmaal geen geschikte woonplaats voor wolvee, maar vau de varkens is 't wel jammer. De tijd moet komen dat men ook van deze dieren nauwlettend de afkomst aanteekent; alleen door veredeling kan ons varkenras in waarde stij gen. Ziehier een paar nommers uit den catalogus 1640. Inzender Rasch, te Gandersheim (Duitschland). Liones iii, zeug, wit, 4 jaren oud, U/2 maand drachtig, door den inzender gefokt. Vader Napoleon moeder Liones i van Alexauder. 1707. Inzender idem idem. Princess vu. zeug mot biggen, 2 jaren oud. Vader der zeug: Posei- dan moeder: Princess 11; vader der biggen Emjiaeus. Biggen te koop a 60 tot 90. Ook in ons land moet; het tot een varkensstamboek komen! Ik teeken hier nog aan dat ik twee Neder- landsche rassen heb leeren kennenmet staande en met hangende ooren. Vraag: hoe zullen de ooren van een gekruist ras staan Vergun me nu dat ik al dat gedierte verder met rust laat. Zelfs wanneer ik er zoo roerend over schrijven kou dat 't u opwekte naar hier te komen, zoudt ge toch slechts teleurstelling oog sten, daar morgen alles weer vervoerd wordt. Mis schien zou het verblijf bij schoon weer nog wel een paar dagen gerekt worden, maar daar 't hard nekkig blijft regenen, vrees ik dat heden 't kom- mando oprukken, zal gegeven worden. Laat ons nu naar de echte tentoonstelling gaan, het houten gebouw, dat verleden jaar tot den nok gevuld was met Indisch gerei, 't Is nu veel minder vol en er is thans oog op te houden. Ook dewijl vele uitstallingen groote gelijkenis vertoonen. Hier zijn te zien de voortbrengselen van den landbouw. Een eeroplaats neemt hier in de heer E. van den Bosch te Goes, zoon van den bekenden Van den Bosch uit den Wilhelminapolder. Zijn etalage be staat uit Zeeuwscbe, Zweedsche en Engelsche gra nen, knol- en wortelgewassen, olie- en fijne zaden, gras- en klaverzaden enz. enz., allee netjes gerang schikt en terstond zichtbaar door een tegen den wand gespannen blauw doek, waarop in vier talen met reusachtige letters een behartigenswaardi- gen wenk geschilderd Is voor landbouwers, om nl. alleen bij vertrouwde personen zich van zaad te voorzien, dat op het proefstation goed bevonden is. Onder no. 2015 treffen we aan de afdeeling Goedereede en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, die een schoone verzame ling akkerbouwgewassen heeft geëtaleerd, die zeer bezienswaardig' is. Ik heb daar ruim 60 soorten aardappelen aan getroffen, welke verzameling daarom bij die der Rijks landbouwschool, ofschoon deze veel grooter is, uit steekt, dewijl de soorten benoemd zijn en de laatste ze slechts geuummerd heeft. Dat Amerika hier vertegenwoordigd is, zal nie mand verwonderen. De actieve firma Prins en Zwanenburg te Amsterdam exposeert in dit lokaal een collectie granen, peulvruchten enz. uit Dakota, verbouwd op maagdelijken grond, zonder mest. De genoemde Rijksschool te Wageningen neemt een zeer waardige plaats in dit gebouw in. Behalve haar gewassen, geteeld op het proefveld, waarvan meer dan 700 monsters aanwezig zijn, vindt men hier vele hulpmiddelen bij 't landbouwonderwijs tentoongesteld, zaken, waaraan een twintigtal jaren geleden iu ons land niet gedacht werd en die thans onmisbaar geoordeeld worden, Jook door den landbouwenden stand, om een boerenzoon op te leiden. De tijden zijn voorbij toen de boer meende dat de praktijk alleen hem wel brood zou bezorgen. Hij heeft thans deze gehuwd aan de kennis en nu praktijk en wetenschap samengaan, aanvaardt hij den strijd tegen het buitenland. Het hier tentoon-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2