Rijknecht. \mü (lEZICIITO UIT EUSDEN Boekhandel van L. Veerman te Hensden. RECHTSZAKEN. kerknieuws. vervaardigd, te weten: Gemengd Nieuws. LAND- EN TUINBOUW. Afloop van Aanbestedingen. Boekaankondiging. 316de Staatsloterij. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Slisdrscht. Wouter Yisser, Openbare Verkooping van VIERJARIG WAAR DENHOUT, op den 11 September 1884, des avonds te 6 uur, in het Hotel Mourik te Hens- den. Deze Photographiën, in Cabinet-Formaat, In »de Landmanmerken wij een hoofdstuk op, getiteld: Paarden voor het leger. Wij nemen daarvan enkele punten over: Behalve de eischen betreffende afmetingen en vor men kan men nog deze drie stellen a. Het militaire paard moet in hooge mate krachtig zijn. b. Het moet gehoorzaam, gewillig zijn en c. Het moet gehard zijn. «Om een goed paard te krijgen zegt ;en Engelsch spreekwoord, zijn drie dingen noodig, een goede hengst, een goede merrie en een goede haverkist.* Op dit laatste vooral wordt niet altijd voldoende ge- iet, men is tevreden als het paard goed doorgroeit, groot wordt, en geeft niet genoeg acht op de krach tige ontwikkeling van het beendergestel en van spieren en banden. Het dresseeren van jeugdige paarden moet vooral op het oog hebbenlo. het dier te gewennen aan omgang met den mensch of zooals men dit wel eens noemthet dier den wil van den mensch te doen begrijpen; 2o. de ledematen van het dier regelmatig in alle deelen te ontwikkelen en 3o. trapsgewijze de verschillende gangaarden zuiver te leeren uitvoeren. Dit alles wordt evenwel niet bereikt door de ruwe wijze, waarop jonge paarden vaak tot draven en galop- peeren worden gedwongen, niet bereikt door het maar eens van tijd tot tijd afdraven. Dat de kennis van het dresseeren op vele plaatsen nog veel te wenschen overlaat is algemeen bekend, eveneens de meening dat de manege er is om de dres suur te verkrijgen. Wat het eerste betreft dit kan door ernstig willen ook door den landbouwer goed verkregen worden. Met betrekking tot het tweede dient opgemerkt dat wat in de manege aangeleerd moet worden, ons niet aan gaat, maar dat onze paarden, als we ze verkoopen, gehoorzaam en gewillig zijn, aan tuig en ruiter ge woon, vlug en vast in al hunne bewegingen, dat ons dat wel aangaat. De afd. Yalkenswaard der N. Brab. Maatsch. van Landbouw bewees Zaterdag 1.1. dat zij gaarne alle middelen aangrijpt, die haar kunnen voorthelpen in ontwikkeling op landbouwgebied en vertrok en corps naar Amsterdam om aldaar de Intern. Landb. Tentoon stelling te gaan bezichtigen. Moge dat bezoek aan den ouden sleur, die nog door vele landbouwers gevolgd wordt, een gunstige wending geven. De frambozenstruiken in onze tuinen. In een vruchtentuin moet men de struiken in de hoeken, op het noord-oosten en noord-westen, 2x/2 M. van elkaar plaatsen, en wel als volgt: men slaat een stok van iy2 M. aan den voet der struiken in den grond, in het midden van een hoepel van iy3 M. middell., rustende op 2 paaltjes. Voor veldtuinen even eens een stok in het midden en rondom paaltjes, waar men ze met draden vastbindtuit den voet der fram boos komen onophoudelijk loten, die men aan den stok vastbindt, niet meer dan 6 a 10, de overigen snoeit men af. Het eerste volgende voorjaar besnoeit men de loten aan den stok y3 van de lengte, en bindt ze dan op een hoepel op gelijke afstand, eveneens in de veldtuinen aan de paaltjes; als deze vruchten voortgebracht hebben, sterft dit hout en handelt men op nieuw als boven, Op de Intern. Landbouw Tentoonstelling te Amster dam is ook nog bekroond voor melkgevende koeien, beneden de 7 jaren oud, Douairière Baronnesse van Nagell van Nederhemert. Door de bemoeiing van den landbouwer H. Verheul werd er in 't vorige jaar door de Nederl. nederzetting in Charles Mix County Dakota, (N. Amerika), eene Landbouw-Vereeniging daargesteld, en tevens besloten door tusschenkomst van de heeren Prins en Zwanenburg eenige producten naar de tentoonstelling te Amsterdam over te zenden. Ongetwijfeld zal het menigeen ge noegen doen te vernemen dat deze nog zoo jeugdige instelling (voor vlas) met de gouden medaille bekroond werd. No. 357. Afd. X Akkerbouwgewassen. Velen onder onze lezers, als daar zijn de inleeke- naren op de Katholieke Illustratie*, weten dat dit i tijdschrift thans zijn achttienden jaargang is inge treden. Wat ons wel het meeste bevalt in dit tijdschrift zijn .de keurige gravures, die ook nu weer de ver- schenen afleveringen van den nieuwen jaargang op luisteren. Het is immers boven alle tegenspraak ver- heven dat de directie alles aanwendt, om dit het the great attraction# van het tijdschrift te maken. Wij voor ons meenen dat zij hierin volkomen geslaagd is, want dit blijkt opnieuw uit elke aflevering van den nieuwen jaargang. De gravures, die daarin voorkomen, j mogen terecht juweeltjes van teeken- en graveerstift genoemd worden, en niet het minst de verdienstelijke I kunstplaten «Kinderrampen* en «Nieuws uit Amerika* in het tweede nummer, alsmede de eerste gravure van nummer drie, voorstellende IIM. de Koningin met haar dochtertje H. K. 11. prinses Wilheiminadeze laatste is een allerliefste compositie, die ongetwijfeld een ieder bevredigen zal. Ook was het een- goed denkbeeld van de directie derIllustratieom in haar tijdschrift op te Hemen een paar producten van Nederlandsche kunstenaars, de heeren Mengelberg van Utrecht en A. Brouwer van Hilversum. Moge de «Illustratie* het publiek meermalen vergasten op de voortbrengselen van de vaderlandsche kunst; zij zelf zal er het meest bij winnen. Volgaarne bevelen wij dan ook de «Katholieke Illustratiedie bovendien aan de oplossing van rebus no. 1. zulk een belangrijke prijs heeft toegekend - een volledig mahoniehouten slaapkamer-ameublement - in de belangstelling van onze lezers aan. Ondergeteekende vraagt een R IJ K N E C H T. Bekendheid met hot Kruideniersvak strekt tot aanbeveling. 1. Door het COLLEGE vau REGENTEN der GODSHUIZEN te Heusden: Het vierjarig Waarden hout van 5.36.20 Hectaren in het Mannenland; 0.85.90 n ,i de Klokreep; 3.76.10 h het Gasthuisbosch. Alles gelegen onder Oudheusden. Betaling der kooppenningen 8 dagen na de toe wijzing. Inlichtingen geeft de Hoofdopzichter J. J. van Grondelle te Heusden. 2. Door Notaris VERBERNE te Bussen: 17 Hectaren 4-jarig Waardenhout onder Oud heusden en Elshout. Het hout op de Eendenkooien is alleen ten dage der verkooping te bezichtigen. Breeder omschreven bij biljetten, verkrijgbaar bij den Heer A. II. J. Verhoeven te Heusden. 3. Door Notaris DE GIER te Heusden: Voor de oude en jonge schutters van St. Joris te Heusden. Ongeveer 6 Hectaren 4-jarig Waardenhout in perceelen, gelegen onder Oudheusden. Voor Mevrouw de Wed. C. A. Roomer Cz. Het vierjarig Waardenhout onder Oudheusden, van 0.65.30 Hectaren in het Sprengerbosch 0.79.70 Hekbosch. Voor den Ed. Achtb. lieer E. L. Iloncoop te Heusden. 1.90 Hectaren Bandhout, gelegen op de Ravenswaard onder Veen. Voor de Erven Jan Mans te Aalburg. 0.30.00 Hectaren driejarig Waarden-Schaarhout, staande aan de Lange Stoep onder Aalburg aan den dijk. Voor den Heer Adrianus van Wijk te Aalburg. 0.25.00 Hectaren drie- eu vierjarig Waarden- Schaarhout, gelegen nabij den tol onder Aalburg aan den dijk. Inlichting te bekomen bij den Heer J. VAN TUIJL Gz. te Heusden en ISAAC DEN DEK KER te Veen. Door den Pholograaf L. punten, nog de volgende II. SERRE te Utrecht zijn, behalve de vroegere 19 20, Stadhuis en Postkantoor; 21, Nieuwstraat; 22, Haven, zijde Nieuwstraat; 23, Putterstraat 24, Demer, zijde Kazerne; 25, Wijksehe Poort.; 26, Oude Haven; 27, Stoomboot //Stad Heusden/' van andere zijde; 28, Ileusdtn van de wal nabij de Kazerne gezien. die goed geslaagd zijn en waarvan de ondergeteekende het uitsluitend recht van exploitatie heeft, worden geleverd als volgt Koopers uit de eerste 19 Gezichten kun 6 - 3 25 3 - 1-75 1 of 2 elk - 0.65 nen hunne collectie aanvullen tegen dezelfde prijsberekening. Oulangs trad te Princenhage een typisch boertje uit eeue naburige gemeente, tijdens eene muziek uitvoering van de Kon. harmonie Cecilia* aldaar, de harmoniezaal binnen. Onder de pauze had, zoo als gebruikelijk, de ballotage plaats voor leden, waartoe o. a. was voorgedragen een zekere b,er Offergeld. Ballotage voor Offergeld* werd er aan gekondigd. Nauwelijks hoorde het boertje dit, of bij toog, evenals de leden, ter stembus. Toen hem echter beduid werd dat hij niet mode mocht stem men, antwoordde hij flegmatiek »wis en waarach tig wel, 'k hed wel g'hoord dat er >geld geofferd* mot worden*, tastte in zijn zak en stopte heel leuk 5 cent in de ballotagebus, er bij voegende: »Ziedèr, want gullie kunt veur nimmendal zoo schoon nie speule nie«, waarna het boertje zich, onder algemeen gelach, weder bij het auditorium plaatste. Een weelderig ontbijt. Een luitenant, die 's mor geus vroeg uit schijfschieten moest gaan, tot zijn oppasser: Gerrit, ik heb vandaag twee van mijn vrienden gevraagd om met mij te gaan ontbijten. Je zult wel voor alles, wat noodig is, zorgen. Eieren, boter, ham, sardijnen en kaas. Thee heb je gisteren pas een pond gehaald hier is zij. Om acht uur moot alles klaar zijn, zoodat de thee dadelijk kan worden gebru'kt. Begrepen? GerritTot uwe orders, luitenant Tegen negen uur komt de officier met twee zijner kameraden uitgehongerd van het terrein thuis Alles in orde? In orde, luitenant! Do krijgslieden gespen hun zwaard af en nemen plaats. De tafel is gedekt. Daar gaat de kamerdeur open en Gerrit treed binnen met een dampenden schotel. Hoeook een schotel roode kool. Hoe kom je daartoe? roept vroolpk verrast door dien aan blik een der hongerige gasten. Hij had slechts gerekend op een aangekleeden boterham. Den huis heer werd het angstig te moede. Hij wierp een onderzoekenden blik op den schotel, die werkelijk er uit zag als roode kool, met de noodige toespij zen voorzien. »Wat beteekent dat? Ik sprak slechts van thee?* »Dat is het ook,* antwoordde op zegevierenden toon Gerrit, op den schotel wijzende. Hij had het pond thee naar den eisch der kunst als groente gekookt en met schijven ham, spiegel eieren en sardijnen sierljjk bekranst. Vele huismoeders zien dikwijls met leedwezen dat de glans, dien nieuw linnengoed heeft, zoo spoedig verdwijnt nadat het een paar maal, ja soms nadat het eens gewasschen is. Door welke middelen nu die glans bij kraagjes, overhemden, manchetten enz. te behouden? »De Natuur* geeft in een harer afleveringen hierop het antwoord, dat men door oen weinig borax bij de stijfselpap to doen, het goed wat glansender kan maken. Het zou te probeeren zijn. Maar, zegt »De Natuur* verder, het doel wordt vooral bereikt door het strijken met zeer zware strijkijzers. Niet te vergeten is echter ook dat een bepaalde mate van vochtigheid er veel toe of af doet, hoe het linnengoed uit de haud der strijkster komt. Een Engelsch blad deelt het volgende mede: Op eene algemeene vergadering, welke voor eenige dagen gehouden werd, ter bespreking van het stem recht voor vrouwen, riep de fameuze Hubertine Auclert, die aan het woord was, het volgende uit: »Ja, de vrouw behoeft in geen enkel opzicht voor den man onder te doenHaar onverschrok gestelde leert, dat die strijd met eere gestreden wordt. De klacht door mij verleden jaar zoo dikwijls geslaakt: er is te veel, komt me weer dikwijls van de lippen. Zelfs met den catalogus in de hand blijft een onderzoek naar het hier tentoongestelde een zwaar werk. Gelukkig dat geeu volledigheid van mij vereischt wordt en ik volstaan kan met hier en daar een greep te doen. Ziet, daar staan langs den wand eenige honder- j den vaatjes boter gedekt met glas. De inhoud is geschonken door de Jury, die voorzeker hier een zware taak had. Voor een Amsterdammer als ik, die maar bij extra gelegenheden eens wezenlijke bo ter te proeven krijgt want zelfs hoogeu prijs be talende is men hier volstrekt niet zeker dat men daarvoor de echte waar krijgt is zoo'n wandeling om te watertauden. liet is opmerkelijk dat met de eerste prijzeu volstrekt niet de boterfabrieken zijn gaan strijken. Ik telde er maar twee, die te Winschoten en te Oldambt. De roomboterfabriek alhier heeft slechts een tweeden prijs verworven. Bravo landbouwers! In het nederige dorp Capelle in N.-Br. is eene curieuse liefdesgeschiedenis in de laatste weken aan den gang en brengt bij honderden de lachspieren in beweging. Zekere leerlooier V., een groote 50er en zijn klant een groote 60er zijn beide verliefd op eene schoone van ruim 40, die het genoegen heeft moeder te zijn van een ltjjarigen zoon eu een 8jarige dochter, behalve, zoo men zegt, van een drietal andere, die gestorven zijn. Van daag gaat V. uit vrijen en morgen S. Intusscheu is het zoo ver gekomen dat het huwelijk met S. bepaald werd. Trouwkleeren, bruidsuikers werden te Iiotterdam gekocht en de dag van aanteekeneu werd bepaald. Toen V. dit hoorde, ging hij naar zijn meisje en ziet! het huwelijk werd weer voor onbepaaldon tijd uitgesteld. De kracht, die van de geliefde dame uitgaat, is zoo tooverachtig groot, dat de minnaars er niet van daan kunnen blijven. Wordt bijv. door den krachtigen aandrang der familie van beide minnaars als het ware een eed afgeperst, dat zij er niet meer zullen heengaan, dan is de aantrek kingskracht den volgenden dag zoo groot, dat de eed wordt verbroken. Het is zelfs zoo sterk dat een vroegere minnaar met opzet diefstal heeft be gaan en ook gevangen heeft gezeten, om van haar verlost te worden. Nu de beide minnaars beginnen te gelooven dat het mikpunt hunner liefde trouwen kan, is er een middel uitgedacht om althans voor- loopig aan deze geschiedenis een eind te maken. De beide minnaars hebben door zekeren notaris klerk v. d. K. een contract laten opmaken, waarbij bepaald is dat wanneer V. met de bewuste schoone trouwt, hij 1000 aan S. moet uitkeeren. Wanneer 8. tot het huwelijk overging, moest hij 300 aan V. betalen. De slotbepaling van het contract is het meest curieus, dewijl bepaald is dat beide 25 boete verbeuren, telken reis wanneer een van beide één woord tegen de dulcinea mocht spreken. De meest vriendschappelijke verhouding tusschen de beide minnaars is oorzaak dat het contract nauwkeurig wordt nageleefd en steeds door getuigen wordt ge controleerd. ken dapperheid en heldenmoed zijn van algemeene bekendheid en Op dit oogenblik komt op de estrade een muis aanloop .n in de richting der spreekster. Met een luiden gil springt deze op eene tafel, die voor haar staat, en alle dames, die haar aanhooren, klimmen onder het grootste misbaar op stoelen en banken. Hoe courageus! Welk eene heldhaftigheid! In een der bladen komt de volgende tabel voor van den ouderdom der regeorende souvereinen De deken der monarchen is keizer Wilhelm van Duitschland, die 87 jaren telt. Dan volgen: Paus Leo XIII, 73 jaar; de Koning der Neder landen, 67; de Koning van Denemarken 66; Konin gin Victoria, 65; de Koning van Wurtembuig, 61; de Keizer van Brazilië, 58; de Koningin van 8ak- sen, 56; de Keizer van Oostenrijk, 55; de Koning van Zweden en Noorwegen, 55; de Koning van België, 49de Koning van Portugal, 45de Koning van Rumenië. 45de Sultan, 41de Koning vau Griekeuland, 38; de Koning van Servië, 29. De jongste is Koning Alphonso van Spanje, die slechts 26 jaar oud is. Een goed kenner Yan paarden merkt dat terstond op en handelt bij aankoop ook natuurlijk daarnaar. Als dader wordt verdacht een persoon van 35 tot 45 jaar, een vlek boven het linker oog, gaaf gekleed, vermoedelijk met zwart of donkerblauw laken jas, vest en broek, lakensche pet. In het belaug der opsporing van beiden wordt een ieder verzocht, die hieromtrent naricht zou Bij de publieke aanbesteding van het verbeteren en in orde brengen van het schoolgebouw te Drumpt met de onderwijzerswoning aldaar, waren 6 in- schrijvingsbiljetten, allen van Tielsche aannemers, ingeleverd. De hoogste was voor 1800. W. A. Heijnen en de minste voor 894 A. F. Koch, wien het werk is gegund. Van 24 op 25 Augustus 1.1. is onder Hoeven (nabij Breda) gestolen: een kalfdragende vaars, zwartbont, meer zwart dan wit, een langwerpige witte star roor de kop, op den rechterbil een groote witte vlek, lange witte staart, onder den buik geheel wit, boven op het lijf slechts hier en daar een witte vlek en aan de rechterzijde door uitknipping der haren geteekend J V E (deze letters zeer onduidelijk). kunnen stellen. geven, de politie daarmede in kennis te HH" nedekl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Nieuwe-Pekela, Driesman te Nieuw Buinen naar Rijswijk en Giesen, E. J. Homoet te Putten. Bedankt: voor Finkum en Hijum, door J. L. van Hoorn te Metslawier. Ds. N. van der Tuuk Adriani te Brielle heeft op 31 dezer zijn tachtigsten verjaardag bereikt. (Jhr. Geref. Gemeente. Beroepen: naar Halfweg (bij Haarlem) de cand. C. de Groot te Kampen. Aangenomen naar Dinteloord, door G. de Braai te Bodegrave. Bedankt voor Katendrecht, E. van het Loo te Sliedrecht. Boomscu-Katholieke Kerk. Donderdag vierde de hoog geachte pastoor, de weleerw. heer J. H. A. Nieuwenhuizen te Zaltbommel het zilver feest zijner priesterwijding. Bijgestaan door zijn eerw. broeder, daartoe uit Weert over gekomen en den kapelaan pater Van Asdonk, droeg zijn weleerw. het H. Misoffer op, dat, niettegen staande de jubilaris zijn feest niet bekend had ge maakt, door vele belangstellenden werd bijgewoond. Prijzen van 100 en daar boven. 2e Klasse. Trekking van 1 Sept. Prijs van 1500: no. 166451000no. 11668 ƒ400: no. 4819; ƒ200: no. 1116; ƒ100: nos. 5588, 10358, 11335, 13358 en 18214. f Heusden, 30 Aug. De prijs der boter is ƒ0.87 a 0.92 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a ct. per stuk. Gorinchem, 1 Sept. Bij een aanvoer van onge veer 400 stuks vee, was de handel heden weder traag. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 240 a 300mindere qual. 150 a f 200dito vaar zen 150 a 220. Melkkoeien 160 a 225. Vare koeien 150 a ƒ200. Vaarzen j 100 a ƒ125. Pinken 60 a 100. Graskalveren 15 a 25. Nuchtere kalveren 7 a 12. Varkens, zware vette op levering 44 a 46 ct. p. KG.; minder zware 38 a 40 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.a 11. per stuk. De prijs der goêboter was 1.34 a 1.50 per KG.; der weiboter 1.06 a 1.14 per K.G. Kipeieren golden 1.10 a 1.20 de 26 stuks. 's-Boseh, 1 Sept. Op de heden Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 211 stuks. De le kwaliteit gold van 0.52 tot 0,54, 2e kwaliteit van 0.50 tot 0.52, 3e kwaliteit van 0.48 tot 0.50 per Kilogram. Ten gevolge van den grooten aanvoer bestond er veel lust tot koopen, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.20 a 1.56. ROTTERDAM, 1 Sept. Tarwe, Zws., VI. en Overm. 7.50 a 8.10 id. goede en mindere - 6.25 a 7.40 id. nieuwe - 7.60 a 8.00 id. id. goede en mindere - 6.50 a 7.50 Rogge,puike jarige Zws., VI. en Noordbr.- 6.00 a 6.40 id. goede en mindere - 5.40 a 5.90 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Gerst, puike nieuwe Zws. en VI. Winter - 5.00 a 5.30 id. goede en mindere - 4.40 a 4.90 id. nieuwe, Zomer - 5.00 a 5.30 id. goede en mindere - 4.60 a 4.90 Haver, inlandsche - 2.75 a 4.50 Boekweit, N. Nbr. per 2100 kilo ƒ180 a 181. Erwten, nieuwe - 8.50 a 9. id. goede en mindere - 7.75 a 8.25 Mais, Amerik. Mixed 7.50 a 7.70; Odessa 7,00 a 7.20; Frxania ƒ7.20 a per 100 kilo. Kananezaad, puik ƒ8.50 a 9.00minder 7.25 a 8.25. Koolza id, Fl. a Zw. 53 a Overm. 49 a 51. Lijnzaad zonder handel. 12 stuks, gesorteerd naar keuze f 6.j ii n u ii n u u

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3