buitenland: BINNENLAND, verwonderen zoo het eigenbelang van vele landbouwers en hunne liefde voor 't vee hen drong tot de toepassing op hunne stallen, opdat in geval van brand hun veestapel gered worde. Ook voor ons vee kan de.T. heilzaam wezen. We behoeven op 't gebied van vee teelt geen wonderen te werken om onze buren vooruit te blijven. Ons vee is de roem van 't land en de buitenlanders hebben han den vol geld veil voor een uitmuntend fok- dier. Die roem nu te bewareu is onze eerste plicht. Veredeling van ons vee is en blijft op 't programma. Ten onrechte neemt men liet in landbouwstreken minder ernstig met de veeteelt op. De tijd kan komen waarin ons vee onze rijkste schat wordt, als 't ver- loopen van 't getij noodzaakt de bakens te verzetten. In Zeeland is en wordt reeds druk gesproken over zuivelbereiding, die er in vroeger jaren gedreven, doch sints lang ver waarloosd is; de veefokkerij dient daaraan echter vooraf te gaan. Zietdaar een en ander ter toepassing. De stof is op verre na niet uitgeput en laat genoeg over tot onderlinge samenspreking om te komen tot doortastend handelen. Het bericht dat de geheele bemanning der «Ni- sero« na een gevangenschap van tien maanden, door den radja van Tenom in vrijheid is gesteld, is ongetwijfeld zoo hier te lande als in Engeland met vreugde vernomen. Het gemeenschappelijk ultimatum der beide ko loniale mogendheden heeft zijn doel dus volkomen bereikt en een optreden van de gezamenlijke krijgs macht. is overbodig geworden. Daar de, op eigen verzoek en aanraden, afgetreden gouverneur van Atjeh, de heer Lading Tobias, die met den heer Maxwell de gevaarlijke reis naar Tenom heeft ge maakt, die uitkomst heeft verkregen, heeft hij nieuwe aanspraak op den dank der natie. Tenom is van de zeezijde gedurende een groot deel des jaars ongenaakbaar, en ook al ware het den troepen gelukt er te landen en Tenom zelf te bezetten, dan zouden de gevangenen kunnen zijn medegesleept naar de binnenlanden, waar het uiterst moeilijk ware geweest hen te vinden en te bevrijden, ge zwegen nog van de mogelijkheid dat de radja, uit wraak over de tuchtiging, hen op gruwelijke wijze van het leven beroofde. De goede uitslag eener expeditie ware dus zeer twijfelachtig geweest. Vooral daarom is het zoozeer verblijdend, dat deze treurige zaak op vredelievende wijze is beslecht. In een staalfabriek bij Kotherham is een bak met gesmolten metaal omgekanteld, waardoor zijn inhoud stortte op een troep werklieden, die daar bezig waren. Verscheidenen bleven als door een wonder ongedeerd, maar zes werden zeer ernstig gewond. Twee treurige gevallen van roekeloos gebruik van vuurwapenen worden bericht. Het eene had te Little Malton, in het Eugelsche graafschap Sussex, plaats. Een 22-jarig jonkman aldaar, die als vrij williger in dienst getreden was, liet zijn geweer aan zijn moeder zien, legde het wapen, niet wetende dat het geladen was, schertsend op haar aan; het ging af en de arme vrouw viel dood neder. Het andere viel voor in een Hessisch plaatsje, bij Laubach. Daar zaten in een bierhuis eenige jonge studouteu vroolijk bijeen en zongen liederen. Ook het bekende «Der gute KameracU kwam aan de beurt en toen men aan den regel «Ein Kügel kam gedogengekomen was, schoot een jonkman, die aan een ander tafeltje zat, een pistool, dat hij bij zich had, af in de richting van de zangers. Het gevolg van zijn ruwe »grap« was dat een der stu- het was die haar tot steun en bescherming mocht strekken haar geheele leven lang. 0, waarom heeft dat niet zoo mogen zijn? En als hij denkt dat dit alles, al zijn ellende en zijne ver latenheid de schuld is van eene vrouw, en dat die vrouw zijne moeder is, dan stijgt hem het bloed naar het hoofd, zijn vuisten ballen zich krampachtig en zijn hartstochtelijke natuur laat zich opnieuw gelden. Al zijn opgekropt gevoel, al de smart van die laatste oogenblikken, richten zich nu op haar die zijn leven heeft verwoest. «Voort, voortklink er een stem in zijn binnenste, «voort naar die vrouwen in zijne gedachten ziet hij haar reeds met opgeheven hoofd en uittartende blikkken, zooals hij haar dien laatsten noodlottigen dag heeft gezien. Het is hem, als hadde hij nooit liefde voor deze vrouw gevoeld, de herinnering aan zijne gelukkige kin derjaren, waarin zij toch de hoofdrol vervulde, gaat verloren, zijn blik is verduisterd, zijn oordeel beneveld. Eindelijk heeft hij het huis bereikt waarin hij zoo vele jaren heeft doorgebracht. Snel doorloopt hij den tuin, waar alles, de boomen, de bloemen, de welbe kende paden, alles hem herinnert aan zijne wolken- looze jeugd, waar alles hem toeroept: Paolo, heb medelijden, wees u zelf, wees niet hard tegen uwe moeder, die u toch bij al het leed, dat zij u berok kende, ook zoo innig heeft liefgehad. Maar Paolo blijft doof voor die stemmen der natuur en treedt het huis binnen. De deur van het woon vertrek staat aan en onbemerkt opent hij haar. Daar in een hoek van de kamer zit eene oude vrouw, geheel in 't zwart gekleed; de haren zijn wit als sneeuw, de gestalte is vermagerd, de oogen staan hol, het geheele wezen is een toonbeeld van kommer en verdriet. Paolo kan zijne oogen niet vertrouwen. Is dat zijse moeder? Is dat die trotsche vrouw, die hem zijn geluk heeft ontnomen? Hij doet een stap vooruit om haar beter te zien, en ziet daar slaat te de oogen op, die oogen, die zich moegestaard denten met een ernstige wond aan het hoofd in- eenzakte. Het blijkt uit officiëele stukken dat het beweerde tekort van ruim 2500 pd. st. op de rei3-rekening van de Transvaalsche deputatie een verzinsel is van de pretmakende Engelsche bladen. Yan de 8300 pd. st. werden te Londen weder 2500 pd. terug betaaldde werkelijke uitgaven waren 4,169,8,ÏO1/» en het saldo in kas bij tehuiskomst 1,630,1 RD/g- j Uit de specificatie der uitgaven blijkt, dat de heeren zeer zuinig hebben gereisd. De groote leerlooiersfabriek van de firma J. S. Stocks Co., te Leeds, is Woensdag afgebrand. De schade bedraagt 600.000. Te Koenigshofen, bij Straatsburg, heeft mon dezer dagen een groot grafteeken vau een Romeinsch krijgsman opgegraven, dat afkomstig is uit het tijdperk tusschen de jaren 9 en 43 onzer jaartelling. Er werden daar tot dusverre vier dergelijke graf- steenen gevonden; deze i3 de vijfde. Als een treurig bewijs van partygeest, die de Antwerpenaars bezielt, deelt het H. v. A. mede: Een Brussolsche commis-voyageur kwam in een der Antwerpsche magazijnen en vloog de deur uit; de man ging daarna in een herberg en vloog ook daar aan de deur maar nu zeide de commissi onair die zijn goed droeg op zijn beurt: «Wat? Zijtde gij van Brussel? Draag dan uw pak zelf.* Bij het uitbreken der cholera te Cette viel het spoedig op, dat er meer lijkstatiën, zelfs den ge- heelen nacht door, in de straten elkander opvolgden dan er sterfgevallen aangegeven waren. Van die lijkwagens kwamen er velen van buiten de stad. De politie, van deze buitengewone rouw- plechtigheden in kennis gestold, stelde een onderzoek in en het bleek nu dat men met een smokkelarij van alcohol, zeep en andere belastbare waren te doen had. Het «Witte Huis,« het Paleis van den President der Vereenigde Staten, wordt elk jaar in de zomer maanden op nieuw iügericht, hetgeen jaarlijks on geveer 20,000 dollars 50,000) kost. Meubelen, tapijten enz., die hoogstens twee jaren gebruikt zijn, worden dan aan uitdragers verkocht en door nieuwe vervangen. Te Shanghai, in China, wordt een boek gedrukt, inhoudende het Ave Maria (Wees gegroet), in 340 talen. HEUST)RN, 16 Sept. t De begrooting dezer gemeente voor het jaar 1885 bedraagt in ontvangst 17,448.965, in uitgaaf 17,421.35, zoodat het waarschijnlijk batig saldo bedraagt 27.615. Onder de inkomsten noemen wij enkele der grootste posten, als Batig saldo over 1883 1836.185 opcenten op Rijks-belasting en 4/5 der personeele belasting 7,996.03 hoofdei, omslag 3000 opbrengst vergunningsrecht 600; belasting op honden 200 marktgeld 300 havengeld 450 grondrenten 340 huur der lokalen aan kanton gerecht, godshuizen en postkantoor ƒ900 op brengst wallen 200. Onder de uitgaven merken wij onder meer op jaarwedden der gemeente-ambtenaren en beambten 3,018 aanleg en onderhoud van straten, riolen, sluizen enz. ƒ1100; rente met aflossing van 1000 op de geldleening bij de godshuizen aan gegaan 2800. De bevolking zien wij genoteerd op 1999 in woners. Eene nieuwe wereldburger, of vreemde ling die zich hier komt verstigen, hopen we dat spoedig het getal inwoners weder op 2000 zal brengen, zooals dat vroeger was. Het getal in- hebben naar den verloren zoon. Én nu, daar staat hij voor haarMet een luiden kreet springt zij op en reeds strekt zij de armen naar hem uit maar Paolo blijft onbewegelijk staan. De stemmen, die hem toeroepen Paolo wees u zelf, heb medelijdenworden al luider ei) luider, maar nog dringen zij niet tot hem door, hij wil ze niet hooren. Moeder,zegt hij, »ik kom niet om me met u te verzoenen; ge hebt mijn levensgeluk verwoest, ge hebt maar reeds bij zijn eerste woord is de arme vrouw aan zijne voeten gezonken en snikkend roept ze uit Paolo, mijn zoon, zie wat er van me geworden is, zie wat kommer en verdriet van me gemaakt heb ben en heb medelijden. O, al het leed dat ge door mijn toedoen hebt gedragen is nog niets, vergeleken bij het mijne, want gij hebt niet gekend, wat ik dagelijks voel en wat mij het leven tot een hel maakt; gij hebt geen schuld, Paolo! Gij kunt van u zelf zeggen ik ben ongelukkig omdat het noodlot het zoo gewild heeft, maar ik, ik ben rampzalig, want ik ben schuldig.» Bevend strekt ze de handen naar hem uit en smeektMijn kind, heb medelijden, zeg dat ge mij wilt vergeven, neem mij dien vreeselijken last van de schouders en laat mij kunnen zeggen ik heb mijn zoon weer gevonden!» Goddank de stemm en der natuur hebben gezegevierd over de booze hartstochten en Paolo ligt snikkend aan zijn moeders borst. In dat oogenblik is alle wrok vergeten en hij is w eder geheel het kind dat bij zijne moeder troost en hulp zoekt. De liefde heeft over wonnen en heeft hen hereenigd. En zoo is 't ook gebleven. Te zamen hebben die twee hun verder leven gesleten, elkander opbeurend en troostend waar 't noodig was, een leven zonder veel zonneschijn, maar ook zonder stormen. Eugenia heeft Paolo nooit weergezien en hem steeds als een doode betreurd. woner? gaat niet achteruit eu al groeit het ook I langzaam aan, toch vorderen we. t Bij de op Donderdag 1.1. alhier gehouden groote verkoop van vierjarig en driejarig waar denhout waren de besteede prijzen veel hooger dan men had durven verwachten. De gemiddelde prijs van het vierjarig hout per hectare bedroeg j niet minder dan 680. t ZUILICHEM, 15 Sept. Met den aardappel- handel gaat het hier tegenwoordig slap. Er is bijna geen markt vanmen kan nauwelijks voor de blauwen 2 maken, en de jammen 2,25. De uitkomst is over 't algemeen slechts middelmatig op sommige akkers zelfs slecht. De muizen hebben ook veel schade aangericht. De beetwortels staan beter te velde en zullen een ruim beschot opleverendoor de meerdere droogte zal het suikergehalte grooter zijn, dan verleden jaar. De knolrapen staan ook heel goedals de muizen niet veel schade aanrichten, zullen er die dit jaar ook overvloedig wezen. t ALMKERK, 13 September. Door prachtig weder begunstigd, had gisteren alhier plaats de reeds vroeger aangekondigde tentoonstelling van paarden en vee, met uitloving van premiën. De volgende personen zijn bekroond Met den eersten prijs de Wed. W. Straver te Meeuwen, voor eenen bruinen hengst; H. van Haaften te Almkerk, voor eenen stierB. Snoek te Almkerk, voor een handelspaard van 46 jaren (bruine ruin)C. van Dijk te Dussen, voor eene l1/2jarige bruine merrie; H. Donker te Almkerk, voor eene 21/2jarige bruine merrie; Z. Middelkoop te Almkerk, voor eene kalfdragende koe; J. H. Stael te Dussen, voor eene vaars. Met den tweeden prijs A. B. Snoek te Alm kerk, voor eenen zwarten hengst; B. Pellekaan te Woudrichem, voor eenen stier; Z. Middelkoop, te Almkerk, (met het lot tegen J. H. Stael) voor een handelspaard van 46 jaren (vos-ruin); de Wed. W. Donker te Almkerk, voor eene la/2jarige bruine merrie; D. Middelkoop Azn. te Almkerk, voor eene 21/2jarige bruine merrie; B. Snoek te Almkerk, voor eene kalfdragende koe; A. Dekker te Almkerk, voor eene melkkoe; L. A. Donker te Almkerk, voor eene vaars. Met den derden prijsZ. L. van Herwijnen te Almkerk, voor eenen zwarten hengst A. de Man te Woudrichem (met het lot tegen H. Don ker) voor eenen stier. WAALWIJK, 13 Sept. Naar wij vernemen- is de raadscommissie voor de trottoirs met haar plan gereed en heeft hetzelve aan het collegie van B. en W. overgelegd, dat er geheel zijn goed keuring aan gehecht heeft. Wordt dit plan door den raad goedgekeurd, dan krijgen wij dit jaar waarschijnlijk nog trottoirs langs de zuidzijde der straat. Men gaat steeds voort met den aanvoer van materieel voor de spoorwegbrug in den Baard- wijkschen overlaat. Vijf spanningen, aan de zijde van Druilen, is men bezig te leggen, en, naar het zich laat aanzien, zullen er spoedig meerdere volgen. Door de ijverige en volhardende nasporin gen der rijks-politie alhier en van de gemeente politie te Bezooien is het gelukt A. de R. in handen te krijgen, die verdacht wordt onlangs een koe van W. B. te Bezooien gestolen te hebben. Hij is den afgeloopen nacht alhier gevankelijk binnengebracht. RAAMSDONKSVEER, 12 Sept. Een 4 jarig meisje was, naar hare moeder meende, rustig in een hoop met zand aan 't spelen, die naast het huis lag. Stilletjes had de kleine echter eenige krullen en wat lucifers machtig weten te worden en het zoo geliefde spelletje //vuurtje stoken", be gon. Ongelukkig vatten de kleertjes van 't meisje weldra vuur en hoewel spoedig hulp toeschoot en de vlammen in een oogwenk uitgedoofd waren, verkeerde het kind in een deerniswaardigen toestand, van de voeten tot de borst met brandwonden overdekt. Tot nog toe schijnt er kans te bestaan dat de kleine zal genezen. t DALEM, 14 Sept. De eerste najaars-paarden- markt, welke te Gorinchem jaarlijks daags vóór de Brakelsche paardenmarkt gehouden wordt, zal dit jaar aldaar op Woensdag 24 dezer gehouden worden. t De werkzaamheden aan den westelijken Lingedijk zijn thans geëindigd, zoodat de passage over dien dijk van Arkel tot Gorinchem eerst daags weder zal geopend worden. Door Z. M. is met 17 Sept. e.k., aan M. van Hooff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hedikhuizen. Door Z. M. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Koeken, als secreta ris-penningmeester van het waterschap den Boven- en Benedenpolder 's Lands van Ravestein, Noord- Brabant, en zijn benoemdin het bestuur van het waterschap het Laag Hemaal, Noord-Brabant, tot voorzitter L. Bogaerts, en tot gecommitteerde J. de Werd Az.tot heemraad van het waterschap de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heus- den c. a., de heer C. van der Heyden. DEN HAAG, 15 September. Ten 1 nre wordt de vergadering door den heer jhr. mr. J. F. F. van Eijsiuga geopend, die den griffier doet voorlezen het kon. besluit, waarbij hij benoemd wordt tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de heden te openen zitting. De voorzitter benoemt eene commissie van acht leden om de ministers, hoofden van ministeriëele departementen, tot commissie benoemd om namens den koning de zitting der Staten-Generaal te openen, in- en uitgeleide te doen. Deze commissie bestond uit de heeren Pijnappel, Schimmelpenninck van der Oije, Merkes van Gendt, Teding van Berkhout, van Eek, Verniers van der Loeff, T. Mackay en van der Hoop. De ministers, allen in costaum, hadden zich twee aan twee in hofkoetsen, elke met vier paarden bespannen en met een lakkei naast elk portier, van het paleis naar de vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten hu zaren, zonder muziek. De kamerheer-ceremoniemeester, de heer J. M. L. van Bronkhorst, in eene andere hofkoets gezeten, geleidde, in costuum, de ministers. Deze door de commissie binnengeleid zijnde, plaatst de kamerheer-ceremoniemeester zich ter zijde van den troon, de ministers nemen plaats achter de minister-tafel. De heer Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, houdt de volgende aanspraak «Wegens den rouw over het smartelijk verlies, dat voor weinige maanden het koninklijke huis trof, heeft de koning ons opgedragen Uwe verga dering van zijnentwege te openen. «Algemeen en onverdeeld was de deelneming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje. «De betrekkingen des konings met de buiten- landsche mogenheden bleven zeer vriendschap pelijk. «De vloot en het leger geven reden tot te vredenheid. «Tot nog toe bleef het vaderland behoed voor cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert. De binnen het bereik der regering liggende voorbehoedmiddelen worden aangewend. «Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst en met tevredenheid mocht de landbouwer deelnemen aan de internationale tentoonstelling, die onlangs te Amsterdam op uitstekende wijze ingericht, plaats had. «De algemeene toestand in Nederlandsch Indië is niet ongunstig; het ophouden van verwoestende epidemiën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan oen heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. «Krachtige maatregelen werden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die veroor loven zal in het vervolg van de zee- en landmacht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen. «De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid gesteld. «Het is te hopen dat de bijzondere omstandig heden, die thans den landbouw in Suriname en den koophandel in Curasao drukken, van voorbijgaanden aard zullen zijn. «In het aanstaande parlementaire jaar wachten U, mijne heeren, belangrijke werkzaamheden. «Eenige u bekende overeenkomsten met andere mogendheden betreffende handel en internationaal recht, vereischen nog uwe bekrachtiging. «Het zal van u afhangen, door de behandeling van onderscheidene aanhangige wetsontwerpen, de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht mogelijk te maken. «Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat zal u ver moedelijk eerlang bereiken. «De voorstellen tot herziening van de grondwet zijn genoeg gevorderd, om te verwachten dat zij weldra in behandeling komen. «De toestand der geldmiddelen zal op uwe be langstelling weder in ruime mate aanspraak maken, zeker is het krediet van den staat wel gevestigd en het tekort, in vergelijking van het vorige dienst jaar, verminderd, maar de regeering meent niet te mogen rusten in het stroven om door bezuini ging binnen de grenzen der mogelijkheid eenerzijds en door verbetering van middelen in Nederland en Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. «Intnsschen roepen wij in de allereerste plaats uwe aandacht in op de onlangs ingediende wijziging van een enkel artikel der grondwet, die om gelijke reden als de aangenomene wet omtrent het regent schap den voorrang boven andere werkzaamheden verdient. «Mogten de Staten-Generaal kunnen goedvinden dit onderwerp binnenkort te behandelen, dan zou de tijd voor de gewone najaarswerkzaamheden niet behoeven te ontbreken. «Welke intusschen ook de loop uwer gewichtige beraadslagingen zij, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullen strekken. «In naam des konings verklaren wij de verga dering der Staten-Generaal te zijn geopend. Den ministers wordt door de commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting wordt ge sloten. J.l. Zaterdag, den 70sten verjaardag van onzen gevierden dichter Nicolaas Beets, was 's morgens ten 10 ure de groote zaal van «Tivoli* te Utrecht reeds vol autoriteiten en geleerden en geletterden, uit alle oorden opgekomen, om aan het feest ter zijner eere deel te nemen. Tegen kwart over elf werd de jubilaris onder de toonen der muziek binnengeleid, door de commissie, en begeleid door den Commissaris des Konings. De heer Yan Lijnden opende de plechtigheid met' een hartelijken welkorasgroetde heer De Vries hield eene uitmuntende feestrede tot aanbieding van het huldeblijk, zijnde een uitstekend fraaie marmeren buste van Beets, door Stracké vervaardigd. De heer Hubreeht wenschte geluk namens de Ne derlandsche Regeering en overhandigde namens Z. M. O D Vereenigde zitting der beide Kamers tot opening van de gewone Vergadering der Staten-Generaal. Mijne Heeren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2