Daniël Duijser. te WAALWIJK, VRIJDAG 10 SEPTEMBER, met uitlovine van premiën. Afloop van Aanbestedingen. LAND- EN TUINBOUW. 316de Staatsloterij Gemengd Nieuws. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. DE BEKENDE heden versch ontvangen bij den Koning het kommandeurskruis van den Neder- landschen Leeuw, alsmede de brieven, waarbij hij be noemd werd tot officier der Leopoldsorde. De heer van Lijnden bood daarna met een hartelijk woord een album met een stoffelijk geschenk aan, getuigende van de liefde des volks en waartoe, van de vorsten tot de eenvoudigsten, geleerden en onge- leerden, ouden en jongen hebben medegewerkt. Cura toren en prof. Hamaker begroetten hem namens de Utrechtsche Universiteit, de maatschappij van Ned. letterkunde bood hem het eere-lidmaatschap aan. Na mens de Vlamingen bracht Rosseeis eene welsprekende hulde. Wij laten hier het guitig versje volgen dat de heer B. van Meurs in het album van Nicolaas Beets schreef AAN DE BAKER VAN HILDEBRAND. naar den Transvaal van 53 tot 60 cents te ver- hoogen, waardoor men voor eiken brief 50 cents moet betalen voor onvoldoend port. Frankeert dus uw brieven met 60 cents port. De geheele partij van pl. m. 119.500 kilogram koper, aan 's Rijks munt te Utrecht, is toegewezen aan de firma Merren en la Porte te Amsterdam voor ƒ61.31 per 100 kilogram. Aan het établissement Feijenoord zijn weder 127 werklieden ontslagen. De suikerraffinaderij van de heeren Van Oordt te Rotterdam staat thans geheel stil. Men schat het getal werklieden, waaronder zeer vele hoog bejaarden, op ruim 200. De gehuwden ontvingen bij het ontslag 10 weken loon, terwijl enkele an deren zijn gepensioneerd. Deze fabriek heeft op gehouden te werken door het overlijden van den hoofdfirmant. Het loon in die fabriek varieerde van 5,50 tot ƒ8,50 per week. Op de suikerfabriek te Schoonderloo is het laagste loon 9. Op eerst genoemde fabriek werd des morgens onder schaft tijd de bijbel gelezenop laatstgenoemde is dit het geval niet. Z. M. de Koning heeft, zooals thans gebleken is, niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje het laatste lijk genoten traktement geheel of gedeeltelijk als pensioen toegelegd, doch tevens de jaarlijksche gratificatiën en toelagen, door den Prins aan ver schillende oud-hofbeambten en personen verleend, als levenslang pensioen bestendigd. De voormalige gouverneur van wijlen Prins Willem van Oranje, wijlen De generaal De Ca- sembroot, heeft al zijne papieren en stukken, be treffende het gouverneurschap en zijne later met den Prins aangehouden goede betrekkingen, aan het Nederlandsch Rijksarchief vermaakt, doch met de bepaling dat zij een zeer langen tijd, veertig of vijftig jaren, naar men meent, ontoegankelijk, geheim en verzegeld zouden worden bewaard, om eerst na het verstrijken van dien termijn voor het publiek opengesteld te worden. Blijkens een in den Haag ontvangen telegram, is de 2e luitenant F. F. R. graaf Dumonceau, die van het Hollandsche bij het Indische leger is gedetacheerd, te Atjeh gesneuveld. De passage langs den verbindingsdam tusschen het eiland Ameland en de Friesche kust is weder om geheel gestremd, daar op drie plaatsen het zeewater met kracht er door heen stroomt. In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den Raad van State werd behandeld het volgende beroep: Van den inspecteur van den geneeskundigen dienst in Noord-Brabant en Limburg, tegen een resolutie van Gedep. Staten van Noord-Brabant, waarbij is vernietigd een besluit van voornoemden inspecteur tot afkeuring van het gebouw der O. L. school te Heusden. Rapp.-Staatsraad Mr. H. J. Smidt. Woensdag-middag werd een familie te VHer- togenbosch in groote rouw gedompeld. Een zeer oppassende knaap, K. M. genadmd, was met een schoolmakker naar de stads-badplaats gegaan om te baden. Hoewel het gewone politietoezicht ont brak, gingen zij te water, met het ongelukkig gevolg dat een van hen, door koude bevangen, bewusteloos werd en zonk. Toen de hulp kwam was hij overleden. Naar er wordt medegedeelt, is de onlangs meermalen in de bladen genoemde jonkheer te VHertogenbosch, de schaker van juffr. K., met wie hij naar Parijs vertrok, door eenige Bossche burgers op straat afgeranseld. Met bebloed hoofd vluchtte hij het station binnen. De reden moet geen andere zijn, dan dat de man zich nog voort durend in VHertogenbosch blijft vertoonen. Aan allen, die in den Transvaal familie hebben of vrienden, of informatiën wenschen te ontvan gen, deelen wij mede, dat Engeland heeft goed gevonden het port op de brieven van Holland Aan de Haagsche correspondentie van het ,/Utr. Dagblad" ontleenen wij het volgende Onze stad verloor in deze week een ingezetene die tot de meest bekende Hagenaars behoorde dr. de Jong van de levertraan, zooals men hem noemde. Die Lofodinsche levertraan had hem een kollossaal fortuin bezorgd (dat hij goed besteedde zij er bijgevoegd), maar zij werd dan ook met talent geëxploiteerd, want, naar men zegt, betaalde dr. de Jong jaarlijks 50,000 aan Europeesche dagbladen voor zijne advertentiën. Het recht om 70 jaar te worden had dr. de Jong niet gesto lenhet kwam hem eerlijk toe, want eeu kleine vijftig jaar geleden was het hem bij koninklijk besluit toegekend. Dr. de Jong is namelijk ter dood veroordeeld geweest. Zie hier hoe. Als officier van gezondheid, geloof ik, was hij in Nederlandschen krijgsdienst en algemeen ge acht, behalve bij een onderofficier, die geen ont moeting liet voorbijgaan, zonder onzen vriend in beleedigenden vorm te herinneren, dat hij Is raëliet was. Reeds meermalen had men de Jong aangespoord tot een duël, doch steeds bleef hij liever dulden. Op zekeren dag echter ligt hij ziek te bed, toen zijn vervolger binnentreedt, hem in het gelaat spuwt en zegt,/leelijke smous, zal je nu nog niet met me vechten "Ja," antwoordt de Jong kortaf, kleedt zich, gaat met den beleediger naar buiten en schiet hem, in tweegevecht, morsdood. De krijgsraad velde het doodvonnis, maar nog denzelfden dag was volledige gratie in handen van den veroordeelde. Vrijdag stond voor de rechtbank te Haarlem terecht een 19-jarige dienstbode wegens diefstal in dienstbaarheid. Zij werd veroordeeld tot 5 maanden cel. Een bejaarde vrouw, die Don derdagmiddag haar man, in een windmolen nabij Roermond werkzaam, eten gebracht had, werd bij het verlaten van den molen zoo hevig door een der wieken in de zijde getroffen, dat zij kort daarop gestorven is. Te Amsterdam is Vrijdag een 6-jarig meisje, dat heimelijk lucifers had wegge nomen, in brand geraakt. Het kind en ook de vader, die met behulp van eenige buren de vlammen doofde, hebben ernstige brandwonden bekomen. Een boerenwoning bij Eemnes is Vrijdag door brand vernield. Te Zwolle is een kalkloods, staande tegenover het station, afgebrand. Te Ouderkerk a/d. IJsel is een jongen van negen jaren bij het baden in den IJsel verdronken. De golf slag van een voorbijvarende stoomboot trok hem in de diepte. Een half uur later werd het lijkje opgevischt. Te Maastricht is een metselaar door een tentwagen overreden. Hij is onmiddellijk naar het gesticht Calvariënberg overgebracht, waar het bleek dat hij twee ribben had gebroken. GEDACHTEN. «Zijn eigen baker was een uit stekende. Hij zal zich zijn leven lang verbazen dat er, met zulk een baker, niets voortreffelijkere van hem geworden is." Caviera Obscura. Och, kondet ge eens dit feestje Beleven, goede vrouw, Van wie, na 't brave Keesje, Ik daarom dol veel hou, Omdat gij Klaasje Hildebrand Gebroeid hebt voor de warme mand. Ge omspeldet hem met luren Zoo handig en zoo zacht, Verdroegt zijn kleine kuren Geduldig dag en nacht; Nooit prees hem proza of gedicht Zoo sterk als gij in 't aangezicht. Ge preest van een en ander Zijn oogjes allermeest, Die keken toen al schrander En vonkelden van geest Gij kondt daarin 't is geen misschien Een Camera Obscura zien. Met opgetrokken knietjes En liggende in uw schoot, Zong hij zijn eerste liedjes, Als 't kikkertje in de sloot En speldend speldet gij, o vrouw Hoe mooi hij later zingen zou. Hem toonend in de luren Riept gij tot maag en vrind, Tot huisgenoot en buren «Wat een voortrefllijk kind Heel Nederland, zoo luid het kan, Roept nu: «Welk een voortrefllijk man!" U, baker zoo uitstekend, Heeft hij in later tijd Een opstel zoo welsprekend Uit dankbaar hart gewijd Door u naar zijn getuigenis Is hij geworden wat hij is. Och, waart gij nog in leven, Ik zou u, beste ziel, Vandaag een fooitje geven Als nooit ten deel u viel, Omdat gij onzen Hildebrand Gebakerd hebt voor Nederland 's Konings beslissing deelen wij later mede. t GIESSEN. Bij de aanbesteding voor de res tauratie vau de openb. school alhier waren inge komen 7 inschrijvingsbiljetten, vanVan Gooi te Almkerk ƒ1124; Struf te Heusden 1275; P. Bos te Rijswijk 1024J. Straver te Andel, 1049; J. A. Kentie te Woudrichem, 1056; C. Schriek aldaar, 1118; M. van Rijswijk te Heus den, ƒ939.70. Aan den laagsten inschrijver is het werk ge gund. De begrooting was 1027. Twee- of driemaal melken per dag? Het is een erkend en door nauwkeurige onderzoekingen bewe zen feit, zegt de j>Milchzeitung« van 3 Sept. j.l., dat het vetgehalte der melk beheerscht wordt dooi den tijd, welke verloopen is sedert het laatste mel ken en wel in dien zin, dat de melk te vetter is naarmate de melktijden sneller op elkaar volgeu. Reeds hieruit kan worden afgeleid en is ook buitendien door rechtstreeksche ondervinding bevestigd, dat de melk vetter is, als er driemaal per dag gemolken wordt dan wanneer dit maar tweemaal plaats heeft. Eveneens heeft men doorgaans eene vermeerdering der melkopbrengst bij driemaal melken waargeno men. Verdere waarnemingen omtrent dit punt blijven evenwel nog wenschelijk. Als waarschuwend voorbeeld voor veehouders dient het volgende vermeld: Een landbouwer te Baflo bracht 7 jonge koeien in een stuk »Brabantsche klaver.* Nauwelijks waren de jonge beesten er een paar uur in, of de eigenaar ontving bericht dat er twee van gestorven waren. Toen men er kwam, stortte juist een derde ter aarde, terwijl nog twee bleken niet wèl te zijn, doch die behouden zijn. Dat het vee van witte klaver de zoogenaamde >blas« of >wind« kan krij gen, schijnt onder de boeren algemeen bekend te zijn, doch van roode klaver heeft men niet of zeld zaam dit ondervonden. De berichten omtrent den hopoogst, zoowel in Nederland als in het buitenland, melden, dat deze over bet algemeen zeer voldoende wordt bevonden. Uit Amerika komen veelbelovende berichten. In Beijeren heeft de hitte veel nadeel gedaan en koper- brand veroorzaakt. In Wurtemberg, Baden, Elzas- Lotharingen, Polen en een gedeelte van West- Pruisen rekent men op een halven oogst. In Alt mark, Stiermarken, Opper-Oostenrijk, Moravië, Gallicië, Rothland, Grünland wordt een uitmuntende oogst verwacht. Bourgondië verwacht het 2/g van een vollen oogst en België zal in 1884 wat minder opleveren dan het vorig jaar. De voor ƒ40 a 70 de 50 kg. opgekochte par tijen inlandsche hop worden nu langzamerhand af geleverd. Of deze speculatie winstgevend zal zijn, moet worden afgewacht. De ruwe hop geldt f40 a 45, de gezuiverde en gezwavelde 50 a 60. De oogst der winteraardappelen belooft in Over ijssel zeer groot te worden. De qualiteit is uit muntend; zieke zijn er bijna niet. De prijzen zijn laag sommige landbouwers bieden ze reeds voor 2 het mud te koop. Prijzen van 100 en daar boven. 4e Klasse. Trekking van 15 Sept. Prijs van ƒ25,000: no. 519; ƒ2000: no. 227; 1000: no.' 19655; ƒ400: nos. 7755, 12272, 19473; ƒ200: no. 10657; ƒ100: no. 9355. In oogenblikken van smart heeft het hart be hoefte aan een hart. Hij had gerekend op een vroegere vriendschap, die wel geen vriendschap gebleven was, maar toch nog in geen persoonlijke vijandschap was verkeerd. De klove tusschen hen beiden kon echter niet meer worden gedempt. Vrienden gelijken op de steenen van een muur; de eerste, die loslaat, sleept al de anderen mede. In een advertentieblad in Friesland, leest men de volgende advertentie: Boekaankondiging. De ondergeteekende maakt voorloopig bekend, dat binnen kort bij genoegzame deelneming ter perse gaat, een werk getiteld Wraak onder het motto: »0 afschuwelijk mon- ster«! »Kracht en geweld gaan van hem zeiven uit«! Met deze uitgaaf wordt geen winst beoogd, zoodat de prijs bij inteekening zeer laag zal zijn, die echter nog niet kan worden opgegeven, omdat ondergeteekende onbekend is met den omvang dei- kosten, aan dit werk verbonden. Prospectus en gelegenheid tot inteekening vol gen dus later. Uw zorgvolle, met zwarigheden overladen en door de wraak vervolgde medemensch, vroeger paardenhandelaar, maar thans nog lid van den Gemeenteraad van Schoterland, Sytze Schaap. N.B. De lozer zij verwittigd, dat mijn boek over meer dan 12 personen zal handelen, later bij name te noemen. Een kantoor- en huisknecht, die ruim 20 jaren bij een koopman te Berlijn in dienst was, kreeg, een half jaar geledeu, onverwachts een erfenis een vrij aanzienlijk kapitaal en een huis met tuin in een dor voorsteden, waar hij moest gaan wonen. Hij was nu een half jaar lang »een heer«,maar hij kon er zich niet in schikken, en dezer dagen kwam de oude getrouwe zijn vroegeren patroon verzoeken hem weer in dienst te nemen. Hij wilde zich liever gelukkig voelen in zijn vroegeren werk kring als knecht, dan zich vervelen als rentenier. Nu doet hij weer boodschappen en poetst hij weer schoenen als voorheen. »Dc duivel hale de heele erfenis zegt hij tot zijn collega's, »ik ben blij dat ik weer voor knecht kan spelen A. Zie eens, welk schoon glanzig zwart haar de heer Van Krabbendam heeft, voor een man van zijn loeftijd B. O, maar ik heb hem nog gekend toen hij grijze haren had. Onderwijzer. Welke veranderingen heeft de kaart van Europa in de laatste 15 jaren ondergaan? Leerling. Ze is gevernist, meneer, verleden jaar immers Uit eene toespraak. Volgen wij allen het lijk van den geachten hoogleeraar, want helaas! zulk een man sterft niet alle dagen. A. Eu wat hebt ge hem op zijn voorstel ge antwoord B. Welnu, ik zeide hem eenvoudig: zoekt daar voor iemand, die dommer is dan ik, maar ik ge loof niet dat ge er een zult vinden. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen: naar Waarder en Werkendam, W. Ringnalda te Loon op ZandIJlst, L. J. vaa Apeldoorn te Enter Engwiernm (toez.), D. Cladder caud. te Amsterdam Haulerwijk, H. J. Bergsma te Druten; Maasdam, L. A. F. Creutzberg te üosterland bij Zieriksee. Bedankt voor Sprang, G. Ringnalda te OldebroekNieuwe- pekela, W. Driesman te Nieuw-Ruinerveen; Droge- ham c. a., L. Krol te Groede (Zeeland); Aarlander- veen (cl. Leiden), M. J. Bonman Hz. te Leerbroek. Aangenomen naar Zoekn in de Betuwe, C. G. van Menzel te 's Heercnberg. Roomsch-Katuolieke Kerk. Benoemd: tot pastoor te Kromvoort, W. H. Lammers; tot kapelaan te Kaatsheuvel, W. D. Kerssemakers; tot kapelaan te Bndel, A. H. F. Kamp; tot adsistent te Bergek ('t Loo), H. van der Heijdenbeiden te Tilburg. f Heusden, 13 Sept. De prijs der boter is 0.95 a 1.00 per stuk van 6 ons. Eieren 4Ys a ct. per stuk. t Waalwijk, 12 Sept. Vee. Aanvoer gewoon, handel vlug. Boter. Aangevoerd 792 K.G. van 1.42 a 1.49 per K.G. f Gorinehem, 15 Sept. Bij een aanvoer van onge veer 480 stuks vee, was de handel heden iets williger dan de vorige week. Prijzen: Enkele zware kalf koeien golden 240 a ƒ325; mindere qual. 150 a ƒ220; dito vaar zen ƒ150 a ƒ225. Melkkoeien 150 a 225. Vare koeien 160 a ƒ200. Vaarzen j 100 a 130. Pinken 40 a 100. Graskalveren 20 a 30. Nuchtere kalveren 7 a 13. Varkens, zware vette op levering 46 a 49 ct. p. KG.; minder zware 39 a 42 ct. per KG. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.50 a 9. per stuk. De prijs der goêboter was 1.34 a 1.50 per KG.; der weiboter ƒ1.10 a ƒ1.16 per K.G. Kipeieren golden 1.10 a 1.20 de 26 stuks. 's-Bosoh, 15 Sept. Op de heden-Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 165 stuks. De le kwaliteit gold van 0.48 tot 0,50, 2e kwaliteit van 0.46 tot 0.48, 3e kwaliteit van 0.40 tot 0.44 per Kilogram. Ten gevolge van den grooten aanvoer bestond er veel lust tot koopen, zoodat spoedig al het aangevoerde was opgeruimd. De prijs der boter was 1.30 a 1.60. GORINCHEM, 15 Sept. Ristarwe f 8.25 8.50 Roode Tarwe - 8.a 8.25 Witte Tarwe - 8.25 a 8.50 Inlandsche Rogge - 6.50 a 6.75 Gerst - 5.50 a 5.75 Haver - 3.75 a 4.25 Mestingerwten - 7.25 a 7.50 Duivenboonen - 7.75 a 8.25 ROTTERDAM, 15 Sept. TarweZws., VI. en Overm. 7.25 a 7.80 id. goede en mindere - 6.25 a 7.20 id. nieuwe - 7.25 a 7.80 id. id. goede en mindere - 6.25 a 7.20 I?oyye,puikenieuwe Zws., VI.en Noordbr.- 5.75 a 6.20 id. goede en mindere - 5.00 a 5.70 id. nieuwe - a id. id. goede en mindere - a Gerst, puike nieuwe Zws. en VI. Winter - 4.70 a 5.10 id. goede en mindere - 4.30 a 4.60 id. nieuwe, Zomer - 4.70 a 5.10 id. goede en mindere - 4.30 a 4.70 Haver, inlandsche - 2.50 a 4.10 Boekweit, N. Nbr. per 2100 kilo a 180 Erwtennieuwe - 8.25 a 8.75 id. goede en mindere - 7.75 a 8.20 Mais, Amerik. Mixed a Odessa 7.15 a 7.40Foxaniaƒ7.25 per 100 kilo. Kanariezaad, puik ƒ8.50 a 9.00minder ƒ7.25 a 8.25. Koolzaad, Fl. a Zw. a Overm. a Lijnzaad zonder handel. Sint-Nicolaas ATVT ARKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 3