r Buitenlandsck Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND, BURGI Afloop v 3Ï6d LAND- >te staatsaangelegenheden worden heden van alle bekeken en gecnüseerd en er '\s tegenwoordig maar zeer weinig wat aan de publiciteit ontsnapt en dagelijks stort zich uit de middelpunten der bevolking en be schaving over de kleinere gemeenten een vloed van belangrijk en onbelangrijk nieuws, dat overal met graagte wordt ontvangen. zien. Datgene evenwel, wat de schets vertoonde, was met het grootste meesterschap vertolkt. Die wel gevormde rechterarm, uit de wijde mouwen 1 te voorschijn tredende, die linkerhand, door de kanten zoomen van het kleed overschaduwd, die zuiver getcekende vrouwelijke taille en dat fijne, schuchtere maar geestige kopje, ze bewezen onweer sprekelijk, dat ze niet door een beginner geteekend waren. De kunstenaar staarde met voldoening en tevens met zekeren eerbied op de schoone schets, toen sloeg hij het blad om en vervolgde zijne kunstbeschouwing. Zoodra hij het volgende blad bezag, kwam er een wrevelige trek op zijn gelaatmet duisteren blik monsterde hij de schets en sloeg toen met een ruk de volgende teekening op. Nog een paar bladen ver dwenen er door zijne vingers, toen wierp hij mis troostig het hoek neer en verloor zich in zijn vorig gepeins. Eenige minuten mocht hij zoo gezeten hebben, toen haastig naderende voetstappen hem uit zijne mijmering deden opschrikken. Een oogenblik later j werd het kreupelhout opengebroken en een meisjes gelaat vertoonde zich tusschen de takken. De uit drukking van onwil op het gelaat van onzen droomer nam op dit gezicht merkbaar toe. «Zoo! Ja, ik dacht wel je hier te vinden,» klonk j eene schrille stem. «Mijnheer Johan zit hier zijn tijd j te verleuteren met allerlei bespottelijke droomerijen, en zusjelief kan hem gaan halen als er menschen komen. «Is er iemand om mij geweest?» vroeg de jonge man opstaande. «Of er iemand geweest is? "Wis en zeker is er iemand geweest, en hij is er nog. Sedert een half uur zit mijnheer NVeldring al thuis op je te wachten, maar mijnheer de droomer.... «Iloud nu toch, wat ik je bidden mag I maar op,« antwoordde Johan, «ik kom al. «Nu, haast je maar wat!« waarschuwde de zuster, «ik loop vooruit en zal hem van je komst verwittigen. De jonge man nam met kwalijk verborgen wrevel zijn schetsboek en stok op en volgde zijne zuster met V luomen tred. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 19 Sept. 2. 5. t Morgen, 20 dezer, valt een onzer waardigste stadgenooten een zeldzaam voorrecht ten deel. Het zal alsdan 50 jaren geleden zijn dat ZEw. heer J. E. van de Poel, R. C. Deken en Pastoor alhier, te Munster in Westfalen zijne H. Pries terwijding ontving. Z.Ew. werd geboren te Bakel den 14den Oct. 1809, bekwam, na alvorens kapelaan te zijn ge weest te 's-Bosch, Waalwijk en Oirschot, op 30 Dec. 1852 als pastoor de zorg der R. C. parochie van Heusden c. s., en werd door zijne kerkelijke overheid in 1865, tot Deken van het Dekenaat Heusden benoemd. De groote eenvoudigheid en nederigheid van den zoowel door Onroomsch als Roornsch alomgeacliten jubilaris verbieden het, over zijne talrijke verdiensten uit te weiden. Geheel doordrongen van liefde, hoogachting en toegenegenheid jegens hunnen herder, hadden de Katholieken der parochie Heusden c. s., gehoopt op eene waardige en gepaste wijze, bij gelegen heid van dit gouden feest, daarvan blijken te geven, doch de jubilaris verlangde eer noch hulde betoon. Wars van alle persoonlijke eerbewijzen verzocht zijn ZEw. dringend dit feest ongemerkt te laten voorbijgaan. Gevolg gevende aan dit uit drukkelijk verlangen, zal het aan de vereerders van den jubilaris niet toegelaten zijn aan hunne schoone plannen gevolg te geven en blijft hun niets anders over dan morgen de vaderlandsche vlag ter eere van den jubilaris te laten wapperen en door inzending van hun naamkcaartje aan zijn ZEw. de betuigingen hunner innige deelneming te ken nen te geven. Wij voegen gaarne onze beste wenschen hier aan toe, hopende dat het den alom geachten ju bilaris nog menig jaar zal zijn gegund, om het reeds lang aangevangen werk der christelijke liefde te blijven volvoeren. t VLIJMEN, 17 Sept. Hedeu middag ten 12 uur is een steenhouwer alhier, werkzaam in 's-Bosch plotseling ineengezakt en overleden. De inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp alsook van den Eerw. Heer Pastoor, konden slechts den dood constateren. t WERKENDAM. 25 Sept. a.s. zal alhier, na afloop der vergadering van de gewestelijke vereeniging yNoord-Brabant" van het Ned. on derwijzersgenootschap, gehouden worden de derde en laatste vergadering, voor dit jaar, der onder wijzers uit het arrondissement Heusden. Uitgenomen eenige huishoudelijke zaken, ko men op het programma ter behandeling voor: b. Het onderwijs in 't rekenen met getallen van 1100; door den heer H. Vrijman te An- del. c. De zorg voor de lichamelijke ontwikkeling van het kind is voor een deel de taak der lagere school; door den heer J. L. Mussert te Wer kendam. Schoolbibliothekendoor den heer J. L. Mussert te Werkendam. WAALWIJK, 19 Sept. Den len October a. s. herdenkt de heer Baggerman, directeur van het rijks post- en telegraafkantoor alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar als ambtenaar bij de rijkstelegraaf in dienst trad. 's-BOSCII. Door het bestuur van de Noord- brabautsche maatschappij van landbouw zijn ver schillende personen uitgenoodigd een schets in te zenden van een bekronings-medaille voor de prov. tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte enz., alhier te houden op den 29 Sept 1884, ter gelegenheid van de jaarlijksche algemeene ver gadering der maatschappij. Uit vele andere mede dingers, waaronder zelfs buitenlanders, is de eer der levering gegund, niet alleen voor deze, maar voor alle overige tentoonstellingen welke van voornoemde maatschappij uitgaan, aan den heer M. Jansen te Breda. Voor de tentoonstelling te 's-Bosch bestaat het aantal uit 5 gouden, 29 ver guld-zilveren en 33 zilveren med. Deze medailles, die de volgende week reeds gereed moeten zijn, strekken den ontwerper tot eere. De voorzijde bevat een krans van attributen betreffende den landbouw, waartusschen zich de kop van een paard, van eene koe en van een ram bevindt, terwijl in den krans zelf een stier fier den kop omhoog houdt. De achter zijde bevat het wapen van 's-Bosch, omgeven door een lauwerkrans. t DALEM. Bij Z. M. besluit is aan de gem. Vuren in de buitengewone kosten van het lager- onderwijs eene rijks-subsidie verleend ten bedrage van 19.850. tMet wijziging van de vorige beschikking hebben Ged. Staten der prov. Gelderland bepaald, dat de uitkeering, ingevolge art. 45 der Wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127) voor de gemeente Vuren zal bedragen de som van 757.50. Uit Amsterdam wordt medegedeeld Welk een zegen de invoering der postpakketten voornamelijk voor meer verwijderde streken is, moge blijken uit het navolgende Iemand, wonende in Staats-Vlaanderen, verzoekt een zijner kennissen te Amsterdam hèm twee doosjes tandpoeder te willen zenden, hetgeen geschiedde. Ongelukkiger wijze zag de meid tegen de moeite op om naar het postkantoor te gaan en bracht het pakje bij Van Gend Loos, door wier tusschenkomst het werd bezorgd voor drie gulden vijftien cent. Ware het per postpakket verzonden, men had slechts vijftien cent moeien betalen. Willem III, de bekende harddraver waarvoor onlangs een bod is gedaan van 5000, liep op 5-jarigen leeftijd voor de ploeg en werd toen door zijn eigenaar C. Bronger te Zijpe aan zijn tegen- woordigen eigenaar P. Brommer aldaar voor 325 verkocht. In de gemeente Westerblokker, bij Hoorn, heeft men ook gelegenheid het lichten van het water te bewonderen. Men schrijft ons daaromtrent het volgetideEenzaam staat het stoomgemaal, hier bij de Zuiderzee en wijst met zijn langen vinger op zijne wijze naar hooger. Die eenzaam heid maakt echts.r nu sinds vijf avonden plaats voor drukte en gewoel,, veroorzaakt door de menigte wandelaars, die het schoone verschijnsel in het water van sloot en kolk komen bewonderen. Men behoeft daar, zoodra het donker is, maar wat zand of steenen in 't water te werpen of er in te roeren, en dadelijk ziet men het water in eene heerlijk schoon blauwe vuurzee veranderd. De watermolenaar komt flesschen tekort voor de wandelaars, die bege^ren iets van het wonderlijke vocht mede te nemen. En de jongens scheppen hunne flesschen of klompen vol en geraken in verrukking, als zij het in den donker uitstorten men ziet dan als duizenden blauw lichtende sterren en vonken vallen. Wie het water meeneemt en later in den donker in beweging brengt, ziet hetzelfde prachtige blauwe licht. Men vermoedt dat de oorzaak in rottende lichamen te vinden zal zijn. ,N. v. d. D. nieuws onder de zon. Ook onze voor vaderen verstonden de kunst van putten te boren om zich goed welwater te verschaffen. Onder Tietjerk is p. m. 2 voet onder de op pervlakte eener afgegraven terp een zoogenaamd //zaad// of weiwaterput, van kleiaarde loodrecht opgebouwd, gevonden. Zij is wel 1 meter wijd, 8 a 10 voet diep, gevuld met helder water, niet lekker van smaak, maar toch bruikbaar. Bij het afgraven van een terp van den land bouwer Kramer te Stiens heeft men ook een aan tal vaten gevonden, die, rechtstandig op elkaar geplaatst, een put vormen, die zoo diep is, dat men op 12 voet nog geen bodem heeft gepeild. Ondanks de aanmerkelijk lagere boter- en kaas- prijzen, nemen de landerijen in den Krimpener- waard bij publieken verkoop nog niet in waarde af. In de verloopen weken werden te Berg-Ambacht o. a. 3 hofsteden verkocht, waarbij de hectare lands nog 2000, behalve de onkosten, opbracht. Wegens de heerschende droogte is het rooken op de openbare straat en in de nabijheid der huizen in Vriezeveen tijdelijk verboden. Te Deventer heeft een gehuwde vrouw, moeder van 8 jeugdige kinderen, heimelijk de echtelijke woning verlaten onder geleide van een kostganger. Negen runderen van den veehouder C. Van der Moet en 16 van A. Kudders te Schiedam zijn onteigend om als van longziekte verdacht te worden afgemaakt. Bij den veehouder A. Poot te Ketliel heeft zich ook een geval van longziekte voorgedaan. Te Vriezeveen was dezer dagen de synagoge op eene ergerlijke wijze met vuil besmeerd en ongeveer 40 glasruiten waren ingeworpen. De daders zijn onbekend, maar worden gezocht. Te Scherpenisse is de nieuw benoemde burge meester, de heer D. Bolier, geïnstalleerd. De gan- sche gemeente was met groen en bloemen ver sierd. Van bijna alle huizen wapperde de drie kleur en zes eerebogen waren opgericht. Begeleid door een eerewacht van 70 paarden, het muziek gezelschap en een talrijke schare, reed de heer Bolier de gemeente binnen. Van 9 tot 16 Sept. zijn te Rotterdam niet minder dan 250 personen wegens openbare dron kenschap veroordeeld, en daaronder 16 vrouwen. Het blijkt dat ook Rotterdam een soort van Chris tine De Leeuw bezit; althans een der veroor deelden, een 64 jarige vrouw, was in twee weken zesmalen wegens dronkenschap aangehouden. t Zekere C. E., onlangs nog militair, thans als timmerman te Chaam werkzaam, heeft inbraak met diefstal gepleegd op „ModderlusD', een bui tengoed in de Karnemelkstraat, te Ginneken, tij dens de afwezigheid der daarop wonende familie Slangen. Een op het buiten gevonden achter gelaten hemd, dat door het zich daarop bevindende nummer bleek van een militair te zijn, heeft den wachtmeester der maréchausee, na ingewonnen information op het bureau van het 6e reg. infan terie tot opsporing en ontdekking van den dief geleid, die naar het huis van arrest te Breda is overgebracht. In een plaatsje in Drenthe kreeg een hoofd der school dezer dagen een benoeming als zoo danig op een andere plaats. Om hem tot blijven te bewegen, trokken de boeren meteen vet varken naar zijne woning. De man hield het varken en de boeren houden nu hun meester. In den Binnen-Amstel te Amsterdam werd Dinsdagmorgen in een gewoon vischnet een slang opgehaald van 1 M. lengte. Te Winterswijk hou den de rupsen op ongehoorde wijze huisze hebben er ongeveer alle te veld staande vruchten vernield. De landbouwers te Zalt-Bommel en in de omstreken hebben dit jaar buitengewoon veel last van de veldmuizenniet met honderden maar met dui zenden ziet men ze loopen. Te Haarlem is het lijk van den 21-jarigen huzaar J. uit den Kinderhuis-singel opgehaald. Een groote boe bet slagveld dat was. Het is bijna ongeloofelijk boe de koning van bet groote Italië de smerigste, vuilste woningen binnen'rad en zelfs aan bet ziek bed bleef vettoeven, zoodra er een cboleralijder was. De >Kölniscbe Zeitnng* maakt wereldkundig dat de onderhandelingen tnsscben de drie alleenbeer- scbers in Enropa, de keizers van Rusland, Oosten rijk en Duitschland, die op zeker kasteel in Polen werden gevoerd, als een waarborg voor den Euro- peeschen vrede zijn te beschouwen. Het is zeker zeer aangenaam dit te vernemen van znlk een invloedrijk Duitsch blad. Maar de vraag komt van zelf opboe weet men dat te Keulen? Bismarck of Kalnoky of Giers zullen de redacteuren vau de »Kölnische Zeitnngtoch niet in het vertrouwen hebben genomen? Dat ligt niet zoo in de gebiuiken der geheimzinnige diplomaten. Wij hebben hier dus te doen met een soort wacht woord, ten einde het publiek gerust te stellen. Maar dit zal zoo spoedig niet gelukken. Het publiek bemerkt toch zeer goed dat er iets gebeurt, dat er in het geheim plannen worden gesmeed die een totalen omkeer aanduiden. Verleden jaar ging de Russische keizer, zonder Berlijn aan te doen, naar Denemarken en ontving hij op zijn schip niemand als Gladstone. Thans ziet men de drie keizers bijeenkomen als de beste vrien den en zelfs Bismarck zijne opwachting maken bij den grooten vijand van Duitschlandden Russischen generaal Gourko. Er is blijkbaar tusschen de drie keizerrijken eene formeele overeenkomst gesloten, die men nu juist niet een waarborg voor den vrede kan noemen zoolang de groote rijken van Europa legers van millioenen op de been houden. Volgens de geruchten zou het doel der keizer lijke samenspanning wezen vooral Engeland schaak mat te zetten. De tijd zal natuurlijk leeren wat er van de zaak is, maar het is voor de diplomaten van kleinere staten zeer geraden, thans een oog in het zeil te houden. Onze persoonlijke meening is dat het doel van het geheimzinnig streven een reusachtige aanslag is op de vrijheid. Wij erkennen dat ook de onberaden toepassing het constitutioneel stelsel kan leiden tot aan jagen op de vrijheid. Zoodra het kiesstelsel in de nden van de vrienden der duisternis een werk tuig wordt, heeft men even groote ongelukken te duchten als onder eene absolute regeering. Omtrent de verhouding tusschen China en Frank rijk verkeert men nog altijd in volslagen onwetend beid. Een verklaarde oorlog is er niet, maar een feitelijke wel. Nu is het een feit dat op de kusten van China geen handel is te drijven als met ge wapende koopvaardijschepen, omdat de Chineesche zee wemelt van strandroovers. De Fransehen even wel kunnen geen gewapende schepen dulden en onderzoeken elk schip. Bij gevolg staat de haudel nu geheel stil en lijden de handelaars te Shanghai en Hongkong verschrikkelijke schade. Met het oog daarop hebben zij in eene meeting besloten zich tot Engeland", Duitschland en Amerika te wenden met verzoek als scheidsrechters tusschen Frankrijk en China op to treden. Dat ware zeker het beste. Het verdient de aandacht dat tengevolge van het vreoselijk optreden der cholera in Italië de Italiaanse lie regoering thans aan de mogendheden hetzelfde voorstel doet, dat op het jongste Euro- peesche congres te Londen door den Duitschen gezant werd gedaan, om aan de Roode Zee gezoud- heidslazaretten op te richten en alle besmette stre ken terstond finaal af te sluiten. Men herinnert zich dat het Engeland was dat dit voorstel be- streed, omdat het de handelsbelangen van het En- gelsche volk hooger stelt dan de gezondheidsbe langen van geheel Enropa! Thans, na de verschrik- elijke epidemie te Napels, zal de aandrang op ..ngeland in kracht zeer winnen. De koning van Italië heeft zich bij deze gelegen- id evenzeer een held betoond, als zijn vader op De drie overlevenden van het verongelukte jacht Mignonettes, die volgens hunne eigene bekentenis uit nood een jongen gedood en gedeeltelijk opge geten hebben, zijn, na gerechtelijk te Falmonth te zijn verhoord, den 12n September tegen borgtocht in vrijheid gesteld en vertrokken naar hunne woon plaatsen. Omtrent de buitengewone hitte in Noord-Ame rika, wordt in een particulieren brief nit New- York van 6 dezer het volgende geschreven »De hitte was onverdraaglijk en zelfs toen de zon was ondergegaan, was er van afkoeling geen sprake. Ik ging op het platte dak van ons huis, om te zien of er ook een wolkje aan den horizou te bespeuren was: maar neen, prachtig maanlicht en heldere sterrenhemel. Het was alsof de maan warmte gaf. Ten 12 nnr (middernacht) 96 graden. In onze slaapkamer, niettegenstaande alle deuren en ramen tegen elkaar open stonden, geen tochtje, geen zuchtje om ons af te koelen. In bed was het niet om uit te houden; ik ging grootendeels ont kleed voor het open raam zitten, maar het baatte niet; en het versje vau den schoolmeester, »wat is hot van daag ongemeen drukkend weer« kwam mij meer dan eens voor den geest. De morgen brak aan, altijd nog hetzelfde weer, dezelfde hitte, wolkenlooze hemel, die, rosachtig van kleur, ons onwillekeurig doet denken aan een koperen deksel met vuur er op, boven onze aarde staande. Men denkt te smelten of te braden en toch wij zijn gezond. 3. 4. Ingezonden {cle Red.) f Dinsdag 1.1. had in de Herv. Kerk alhier de aangekondigde orgelbespeling door den heer J. Broers plaats. Ook ditmaal hadden wij gaarne eene grootere opkomst gezien. Die er echter waren hebben kunnen genieten. Het programma bevatte de navolgende nummers: 1. Choral en fiiga Zündel. Aria-oratorio H&ndel. Fantasie Merkel, AdagioMendelsohn. Vrije fantasie. Wij willen trachten het gehoorde na te gaan, al moeten wij ook op eerbiedigen afstand blijven om het gesmaakte muzikaal genot weer te geven. Het eerste nummer was als inleiding goed ge kozen en eindigde met een füga. Het was een stuk in strengen stijl, dat bijna overal met graagte ge hoord wordt. Het werd opgevolgd door eene aria uit het oratorium de Messias van Handel. »Ich weiss dass mein Erlöser lebet« (Ik weet dat mijn Verlosser leeft). Een fantasie in vrijen stijl wisselde het vorige af. Hier hoorden we weder dat heldere, zuivere register, dat de hoofdzaak uitmaaktook dit nummer werd met smaak en vaardigheid uitgevoerd. Treffend was de daaropvolgende Adagio uit Men delsohn's concert, in G mol bewerkt voor orgel. Tot slot schonk de heer Broers nog eene vrije fan tasie, die naar de beschikbare tijdruimte werd ge regeld. Op eene andere maar toch liefelijke wijze kwamen hierop de verschillende geluiden voor den dag, die mede tot aller genoegen werden gehoord. We gingen huiswaaarts na een sur ons gehoor te hebben geboeid met een overheerlijk orgelspel. De stille aandacht die wij, zoowel nu als de voiige keer, onder het auditorium opmerkten, schonk ons dan ook het ondubbelzinnig bewijs dat een ieder voldaan was. a. Verslag van den afgevaardigde naar de al- gemeene vergadering te Groningen. d. Eene behoefte in onzen tijddoor den heer B. Kraaijenbrink te Almkerk. e. Reglement ondersteuningsfondsdoor den heer C. de Moor te Drongelen. t DRONGELEN. Het salaris van de hoofden der openbare scholen alhier, thans bedragende 825 en 700, is met aanvang van 1 Oct. e.k. door den gemeenteraad gebracht respectievelijk op 852 en 800. Door Z. M. is benoemd tot Notaris binnen het arr. 's Bosch, standplaats Waalwijk, A. J. Rant, cand.-notaris, thans griffier bij het kantongerecht aldaar, uit welke laatstgenoemde betrekking hem eervol ontslag is verleend, een en ander met 1 Oct. renplaats 'Je gebrand. -1 never met tn hem uit Graij jongeling te Gi Een koffilj deren, heeft zii naar men zest twee jaren be begaan. door een moll voor dood naa hoeve te R; was verzeker- loopen nacht JeI gehaald het lijk kend dronkaard. t lieusde Geboren: H. Schaap en N Uverledei Gehuwd: I f AlmX Ondertrof G. v. Mersberge Getrouwd Boeve, jd. 19 jl mijn, jd. 21 j. j O v e r 1 e d e 1 Drunen eu J. Spiering, 5 i f GIESSEN. I ding der restaul de minste inscB Heusden, voor I De begrootina naar Haulerw Westbroeb, Bou< siteitnaar voor Heusdei P rijzet Klassj >ran 363-^jj i 20181 4e Klass Prijs van 4958, 12363 19493 en 4de Klass Prijs van 5 400 nos. 9 7402, 12249 en 8897, 13557, 1 4e Klassj Prijs van 1 en 18768. Het rooien men aan de Le komsten opgele ruim beschot, handel dan vo weinig verdiens had geen behoe wel toonen zon nen verbouwen beter dan Ne< Frankrijk was Franschen dan appelenbuiken nog al in den zijne groote behoefte toon ziekte zooveel oogst, dat gaan, tot e gers zij het Hoe nu roemde Briels zal de volgend' regen is er we ontstaan, de p en dat maakt maar geleerd op schade uitl zijne meening dat het voorja: kuilt zijn voon op zijn jammei geheel zweert i schen jam, da gaan. Het voo: pakhuizen vol, eens losgemaak en ziedaar de 1 om voor de zw Het is te we deugdelijkheid Ij den vroegen aa scheid goed, m Ofmenzichbepi Graafjes, »Roo" jassen« zijn er duinzandaar^ lijke benami knollen onder, den schotel nie den verhandela aardappelen zo Als een biji bij den landboi rammenas is g< gewicht heeft j In de Nedfi de opbrengst

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2