BUITENLAND. BINNENLAND. Ik slem "voor nfc men eene kip, die nog geen ei gelegd heeft, maar waarvan men gegronde redenen heeft om te verwachten, dat zij het weldra doen zal. Dit eerste ei bezit de wonder bare eigenschap dat men uit den nog warmen dooier duidelijk de getallen kan lezen, die bij de volgende trekking moeten winnen. Met groot geschreeuw en geraas en met eene woordenrijkheid boven alle verbeelding, biedt de handelaar zijn kip aan, met even veel beweging wordt over den prijs onder handeld en de nieuwe bezitter, overtuigd dat hij niet bedrogen is, brengt ze in triumf naar huis. Daar krijgt ze een zacht nest en men doet alles, wat men kan om haar de vervulling van haar plicht zoo veel mogelijk te verlichten. Als het wat lang duurt dan krijgt zij met geweld kamillenthee in. Komt het ei eindelijk voor den dag, dan wordt het met eene van ontroering bevende hand in ontvangst genomen. Onder het aan roepen van alle heiligen wordt het ei dan open gemaakt, en met wijdopgesperde oogen wordt in den ineenvloeienden dooier naar de beteekenisvolle cijfers gevorscht. De verbeeldingskracht speelt hierin eene groate roldikwijls komt de voorspelling niet uit, zooals licht te denken is, en dan troost men zich met de gedachte dat men niet nauwkeurig heeft toegezien, maar komt daarentegen eenmaal eene voorspelling wel uit, dan is de goede naam van de qallina virqinea weer voor langen tijd gevestigd. Hoe verlicht menigeen zich ook moge wanen, maar zelden blijft hij geheel vrij van het geloof aan die geheime macht die, zooals hij meent, invloed heeft op het geen hij doet. Vooral blijkt dit bij het spel. Hoe menigmaal hoort men van veine en deveine, van Peek, en hoe die uitheemsche woorden meer mogen heeten, die aanduiden moeten of het ons mee of tegen loopt. Op dat gebied heeft het Fatum van het oude Rome bij ons ook in lange na niet uit gediend. Maandag heerschte in Brussel groote opgewonden heid. Er was een talrijke menigte op de been, die echter meer uit nieuwsgierigen en wandelaars be stond; eeuige troepen liepen zingende en schreeuw ende door de stad, maar werden door de politie zonder veel moeite uiteengejaagd. Ernstige vecht partijen hadden niet plaats en de orde werd den geheelen avond gehandhaafd. Er is een besluit tot verbanning genomen tegen den directeur van het dagblad Nationalwegens daarin voorkomende heftige republikeinsche arti- K.610H. Men zegt dat er thans te Lyon niet minder dan 26,000 werklieden zonder werk zijn en dat dit aantal, nog toeneemt. Een Pariische dame, die aan 't hoofd eener groote waschinrichting staat, heeft dezer dagen hare»zil veren bruiloft* gevierd, ofschoon haar man reeds vijf jaar overleden is. Met hare kinderen en klein kinderen en het geheele personeel harer wasscherij bracht^ 'ij eerst een bezoek aan het kerkhof, waar kransen bp het graf van den dooden bruigom wer den gelegd en daarna namen allen deel aan een grot h c - re an ot door den dood ge scheiden bruidspaar! Sif John Macdonald, de tegenwoordige eerste van Canada, is in zijn jeugd schoenpoetser geweekt te Glasgow. Hij ging als landverhuizer t.ii; t svert verliefd op de dochter van een rijken man en hij trouwde met haar in het geheir ve irr.de v; ,er« schonk hem na ee v. en hielp hem aan een bestaan, at,ei iegilf. onuld zich op de staatkunde toe en hij toonde hiervoor zooveel talent, dat hij weldra bouwvallen, bergen, herders en muilezels, hij beitelt personen, en altijd personenmaar ook al bestond de mogelijkheid dat hij in die fouten kon vervallen, dan nog moeten we bedenken dat wij de afdwalingen van deze mannen niet op rekening mogen stellen maar wel op hun eigen rekening. Zij gingen er heen om het goede en schoone, dat daar te vinden is, in zich op te nemendat ze 't niet deden, is ik herhaal het hun schuld.» Er heerschte doodsche stilte, toen dominé Woldema zich weer zette. De burgemeester voelde zich den onvasten grond ontzinken. Maar hij wilde zegevieren, en daarom nam hij het laatste middel, dat hem restte, te baat. «Heeren!« zoo kraaide hij,ik geloof dat wij het onderwerp tamelijk wel hebben uitgeputik zal zoo vrij zijn de vraag te stellen of ons comité al dan niet zal besluiten den jongen Taurel naar Italië te zenden. Heer overste «Gaan natuurlijkklonk het. Dominé Woldema «Gaan. «Dominé Punt?« «Niet gaan, en wel «Genoeg voor den duivelsnaauwdc de overste. Excellentie «Niet gaan!« «Dominé Snor?« «Niet gaan, maar «Mijnheer Falmeiria?« «Buiten stemming,antwoordde de rechter. Kolonel »Gaan.« «Mijne eigene stem is reeds voldoende gebleken een der invloedrijkste leden der volksvertegenwoor diging en eindelijk minister werd. Sir Macdonald moet in zijn voorkomen veel gelijken op lord Beacons- field. Hg werd indertijd bij een verblijf te Londen herhaaldelijk voor dien staatsman aangezien. Uit Amerika wordt aan een Fransch blad ge meld dat de Amerikaansche dames plan hebben, de tegenwoordige kleeding af te schaffen en wijde broeken te gaan dragen. Van de «Willem Barents* is weder tijding ont vangen. De commandant, de heer J. Dalen, schrijft van 20 Aug. o. a. het volgende: Dit jaar kan als een hoogst ongunstig ijsjaar in de Barentszee genoteerd worden. Opmerkelijk is het dat wij na ons vertrek van Vardö nooit eenigen krachtigen wind hadden. Het gebeurde slechts hoog3t zelden dat wij reefden en nooit meer dan éen rif. Daarentegen zeer veel mist, bij uitzondering holder weder, altijd bedekte lucht. De wind bijna altijd uit het N. en W., een enkelen keer Z.-W. en zeer zelden Oostelijk. Gletschorijs en kleine ijsbergen zagen wij veel, ook aan den meest zuidelijken ijsrand. Hedenmorgen liepen wij de Sharr in en ankerden voor dikken mist in de Altglaübigenbaai. Hier ligt een Russische schoener, de »Alexe«, die van plan is om a. s. Zondag (24 Augustus) over Vardö naar Archangelsk terug to keeren en zich zal belasten met de bezorging van dezen brief. De Russen, (waar onder een paar gelukkig Noordsch spraken, welke taal Asbeck vrij goed machtig is), deelden ons mede dat de Sharr verder op vol met ijs zit; het schijnt dus daar ook niet gunstig te zijn. Ik ben echter toch van plan zelf te gaan kijken, en in ge val ik in de Karazee kan komen, achter Widder- kaap een bericht in cairn achter te laten. Moet ik terugkeeren, dan zal ik verder weder den ijsrand in Barentsstraat gaan bepalen en dan natuurlijk in dien geest het bericht in de cairn achter Widder- kaap veranderen. Wij zijn allen wel. Er heerscht steeds goede har monie ook van de equipage niets dan lof. Den 16n is te Soerabaja in den ouderdom van 85 jaren overleden de rijkste Chinees van Soera baja, Han Hien. Men spreekt van een nalaten schap van zeven millioen aan kontanten, plus verscheidene fabrieken. Een schuldvordering ten laste van een Europeaan, groot 160,000, werd dezen cadeau gedaan. De Indische bladen brengen het volgende verhaal eener inhechtenisneming. Eene petroleum-prauw had aan den Boom te Batavia geladen en werd, met de luiken verzegeld, naar de werf aan het Heemradenplein gevoerd, om daar de petroleum uit het hol van het vaartuig over te scheppen in blikken. De acht boeven hadden van die petroleum de lucht, en beraamden een aanslag. Zij hadden blikken in gereedheid en stelden zich op een eenzaam punt langs de rivier in het bosch in hinderlaag. De twee opvarenden van de prauw zonden zich niet durven verzetten en, uit angst voor wraak wel een praatje verhalen, om te verklaren, hoe de ze- gols verbroken waren en er zoo weinig petroleum in de prauw was. Toen dus de prauw voorbij kwam, werd hij door de rivier-roovers aangehouden met den kreet van: »je petroleum of je leven«. De keus was voor de prauwvoerders niet twijfelachtig en de acht dieven kropen, na verbreking der zegels, door de luiken in het vaartuig, waar zij de olie ijverig in hun kisten schepten. Zoo ijverig waren zij, om geen tijd te verliezen, daarmee bezig, dat zij niet bemerkten dat de op varenden, die weggeloopen waren, een mandoer tegengekomen en medegebracht haddendeze wist wel raad, en eer de dieven het vermoeden, werd het luik, waardoor zij naar binnen gekropen waren gesloten en gegrendeld. Nu ging het in triumf naar den schout. Deze wilde een luik openen, om te zien wat er gebeurd was, toen hij van de dappere schuitenvoerders, die nog niet van den schrik bekomen waren, vernam, dat er acht dieven in een plas petroleum onder de luiken gevangen zaten. Behoedzaam werden zij één voor één aan het daglicht gebracht, afgedroogd en in bewaring gesteld. Het dorp Solowjewska in het Russische gouver nement Kieuw was dezer dagen getuige van een merkwaardig voorval. Een boerenmeisje viel in het water en gaf, toen het daaruit werd gehaald, geen teekenen van leven meer, welke pogingen er ook werden aangewend om de Rvengeesten weder op te wekken. Het lijk werd dus in doodswa gehuld gaan. Uitgebracht zijn zeven geldige steramen, waar van vier zich verklaren voor niet gaan en drie tot gaan, derhalve is besloten tot het eerste. Heereninformeerde Punt, wie onzer zal den jongeling in kennis stellen met de uitspraak van ons comité «Dat zal ik doen,» zei de overste. Dan kunnen we samen gaan,» voegde de predikant er bij. Een half uur later waren de heeren gescheiden en was alles in de binnenkamer van het huis des burgemeesters weer tot het oude teruggekeerd. De burgervader zelf las de «Gemeentestem». Mevrouw had het jongste nummer van de «Gracieuse» voor zich en de gezel schapsjuffer maasde kousen. De overste echter bromde onder zijn glas grog «Verloren! maar ik zal dien kletsmajoor nog wel eens op zijn voorman richten. Op dat oogenblik zat de dominé op zijn studeer kamer en mompelde 't Is jammer van den jongen, maar we zullen zien of we er niets op kunnen vinden.» Wat de andere heeren deden, meldt de geschiedenis niet. en op de baar gelegd. Den volgenden dag vloog een vlieg door de geopende deur in de kamer, zette zich op het gelaat en kroop in den neus van het meisje. Plotseling begon nu de doode te niezen en opende zij de oogen weder. Men kan zich de vreugde der moeder en der overige betrekkingen voorstellen, terwijl het meisje zelf spoedig genoeg herstelde, om aan het nu van bestemming veranderde lijkmaal alle eer aan te doen. Haar huisgenootcn hebben besloten voortaan nooit meer aan een vlieg het leven te ontnemen. Te Genua heeft een hevige orkaan gewoed. Een dagbladkiosk op de Piazza Corvetto werd van den grond gelicht, hoewel er twee menschen in waren. Tot hiertoe werden te Napels 9062 personen door de cholera aangetast, het aantal dooden is meer dan 5000. Wo»dt vervolgd. L HEUSDEN, 26 Sept. t Dinsdagmiddag werd de dochter van de wed. FC., die aan den Havenkant bezig was goed te spoelen, door een duizeling bevangen, waardoor zij voor over in het water viel. Z:j zou vermoedelijk zijn verdronken, indien niet M. Bakx alhier haar ter hulp was gekomen, wien het door bijkomende medewerking van den schipper W., gelakte haar in een bootje te tillen en aan wal te brengen. t HEDIKHUIZEN, 24 Sept. Den heer M. van Hooff, die de vorige week op zijn verzoek eervol ontslag verkreeg als burgemeester dezer gemeente, is thans ook door den gemeenteraad ontslag ver leend uit zijne betrekking van secretaris. t BRAKEL, 25 Sept. De van ouds beroemde jaarlijksche paardenmarkt werd hier heden weer gehouden. Bij grooten aanvoer was de handel vrij levendig. Er stonden bijna 900 paarden en veulens aan de lijn. Het aantal, vooral vreemde, koop lieden was aanzienlijk. Er werden goede prijzen besteed, zelfs tot 800; over het geheel echter minder dan vroeger. Veel vraag was er naar jonge paarden. t AALBURG, 26 Sept. Onze beroepen predi kant ds. Groenevelt, laatstelijk predikant te Hoog- Blokland, zal Zondag a.s. des voormiddags worden bevestigd door ds. Bartstra, predikant te Onder- dendam waarna Z.Eerw. des namiddags ten 2 ure zijne intreerede zal houden. t ANDEL. Benoemd tot hoofd der openbare school te Spijkenisse de heer H. Vrijman, hoofd der openbare school alhier, zijnde no. 1 van de voordracht. t RIJSWIJK. Tot lid van het gemeentebe stuur is gekozen A. Elshout, in de vacature wijlen T. Verhagen. ZEVENBERGEN, 26 Sept. Aan de beetwortel suikerfabriek „de Phoenix'' alhier is gisteren met de campagne een aanvang gemaakt. BAARDWIJK. Eindelijk heeft men een begin gemaakt met den bovenbouw van de 832 M. lange spoorbrug in den Baard wijkschen overlaat. De breedte der 52 pilaren is voldoende voor twee spoorlijnen en een pad voor voetgangersdoch voorloopig zal de bovenbouw ingericht worden voor één lijn en tegelijk het voetpad worden gelegd. Dit laatste zal bij over strooming van den Baardwijkschen overlaat van grooten dienst zijn voor de drukke passage, die tus- schen de oost- en de westzijde er van bestaat; tot nu toe was de overtocht in den winter door middel van open schuitjes zeer gebrekkig en slecht geregeld. Indien echter het thans ontworpen plan tot ver legging van den Maasmond ten uitvoer wordt ge bracht en de overlaat dus en dan nog hoogst zelden alleen het overtollige water van den Dom mel behoeft af te voeren, zal de kostbare brug een onnut sieraad blijken, want een kleine doorlaat voor het weinige water ware dan voldoende. De opening van de lijn zelve, Zwaluwe's Bosch, hoewel door de belanghebbende en belangrijke streek met onge duld tegemoet gezien, ligt nog in de onbekende toe komst. De kamer van koophandel te Waalwijk zal daarom den Minister van Waterstaat verzoeken dat Z.Exc. de lijn opene van Zwaluwe tot Waalwijk, wijl dan ten minste het voornaamste deel der Lang straat direct verbonden is met Holland. ZALTBOMMEL, 23 Sept. Op de paardenmarkt, op gisteren hier gehouden, waren aangevoerd 688 paarden. Er waren vooral veel schoone trekpaarden, de handel was echter gering, waarschijnlijk om dat er terzelfder tijd paardenmarkt te Utrecht was. t GORINCHEM, 25 Sept. Onze kleine najaars paardenmarkt was gisteren druk bezocht. Nage noeg 800 paarden stonden aan de lijn, waarvan, bij aanwezigheid van vele Eransche en Duitsche paardenkoopers, meer dan de helft tamelijk ving opruimde. Voor 4 en meerjarige paarden werd 500 h 750, voor 1l/2 jarige ƒ1601* ƒ300 en voor veulens 125 a 200 besteed. t Officieel is thans aan de betrokken post boden en brievengaarders kennis gegeven dat de bodeloop van Noordeloos, over Nieuwpoort naar Schoonhoven, vice-versa, met 1 October a. s. wordt opgeheven. Op dien datum zal de postbode van Kleij, van Meerkerk over Noordeloos. Hoornaar, Hoog-Blokland naar Arkel, vice versa, niet meer zoo als thans nog 's morgens te 6, maar reeds te 31 3 uur van Meerkerk vertrekken en in plaats van 's namiddags te 4, reeds 's voormiddags te 10s/4 uur van Arkel naar Meerkerk retourneeren. Waarschijnlijk zal ook deze proefneming van korten duur zijn, aangezien zij van al de vorige de minst doelmatige schijnt. t WOUDRICHEM. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een brandspuithuis aan den Ouden dijk, was de hoogste inschrijver C. Verzijl te Woudrichem voor 680, en C. Schriek te Wou- drichem voor 545. Het werk werd gegund, t ROTTERDAM, 25 Sept. Aan het kantoor van den havenmeester op de Leuvehaven en op de beurs wordt thans geregeld aangegeven welke schepen te Brouwershaven, Helvoet eu Maassluis zijn binnengekomen, terwijl men op een andere lijst de ligplaats der schepen vermeld vindt. Een gemak dat in het buitenland steeds op prijs gesteld werd en dat hier zeker ook wel dienst zal doen. t//Volapük", dat is de taal die een priester in Baden heeft gevonden en die hij tot wereld taal wil verheffen, wordt hier reeds veel beoefend, dék door het schoone geslacht. Naar wij vernemen bestaat bij den Minister van Oorlog het plan nog in den loop der maand October eene militaire commissie naar de provin cie Noord-Brabant te zenden, ten einde zoo moge lijk eenige inlandsche paarden voor het leger aan te koopen eu om verder in verbinding te komen met de voornaamste paardenfokkers in deze streken. Overtuigd van het groote voordeel dat het wel slagen van dezen maatregel ook voor onze land bouwers kan hebben, deelen wij dit bericht zoo spoedig mogelijk mede. Wij vernamen dat naar het oordeel der com missie, die onlangs de Amsterdamsche landbouw tentoonstelling bezocht en een verslag aan de regeering daarover uitbracht, de provinciën Gel derland, Noord-Brabant en Groningen in de eerste plaats aangewezen waren om door rijkssubsidiën gesteund te worden bij hunne pogingen tot ver betering van het paardenras. Aan onze landbouwers is het nu om te zorgen dat de goede dunk die zeer terecht van ons paard bestaat, niet verloren ga. Laat hen bijeen brengen wat het beste in hunne omgeving te vinden is, maar vooral paarden met goede rug en lenden en niet overbouwd, zijnde dit een der eerste ver- eischten voor een militair paard. De prijs van 650 is voor een ïnlandsch paard van 4 6 jaar werkelijk niet gering te achten en toch werd deze prijs bij herhaling in Gelderland besteed. Wanneer wij goed zijn ingelicht dan zou de commissie zitting houden op drie of vier plaatsen en wel vermoedelijk te Ravenstein, te Raamsdonk en te Zevenbergen. Waarschijnlijk zullen door den Commissaris des Konings in deze provincie spoedig nadere opgave verstrekt worden en het zal dus spoedig blijken waar en wanneer de eoramissie zal komen. De Maatschappijen van Landbouw en de ver- eeniging tot verbetering van het paardenras zul len, naar wij vertrouwen, de pogingen van den Minister krachtig steunen door hunne medewer king. ,/P. N. Ct. Uit Tilburg schrijft men aan //de Tijd" Met het fabriekswezen is het hier ter stede in den laatsten tijd gunstig gesteld. Veel fabrieken kunnen niet dan met moeite aan de vele en groote bestellingen voldoen en verscheiden fabrikanten zien met ongeduld de ratificatie tegemoet van het i T)e ii ii i i - .ft Het «Utr. Dagbl." dringt in een hoofdartikel aan op beplan ting onzer openbare wegen en van de pleinen, straten en grach ten onzer steden en dorpen met vrucht- en ander» boomen. Het schrijft o. a. «Onze gemeentebesturen hebben in de laatste jaren veel ge daan, om den aanplant van boomen te bevorderen. Vooral die van Amsterdam, Utrecht, Arnhem en Nijmegen gaven te dien opzichte een navolgenswaardig voorbeeld., Nogthans is op dat gebied in ons land in de verste verte niet verricht wat wen- schelijk en uitvoerbaar is. Vooral onze provinciale besturen zouden meer werkzaamheid kunnen ontwikkelen. Er schijnt bij ons te lande nog altijd bedenking te bestaan tegen het plan ten van vruchtboomen op openbare wegen, in weerwil van de gunstige financieele uitkomsten, die daarmede in enkele streken van het naburige Duitschland verkregen zijn. Men vreest de baldadigheid onzer jongens en de roofzucht der meer bejaarden. Wij deelen die vrees niet, althans niet in die mate, als zij bjj onze gemeente- en gewestelijke autoriteiten schijnt te heerscben. Vooreerst gelooven wij niet, dat onze Nederlandsche jongens zooveel baldadiger zijn dan hunne Duitsche stamverwanten en er hier meer zucht tot roof zou wezen, dan aan gene zijde on zer grenzen; maar ten andere heeft de ervaring, hier te lande opgedaan, reeds geleerd dat bij eenig toezicht de eigendom van anderen, al heeft deze de verleidelijke eigenschappen eener sap rijke vrucht, wel degelijk door het publiek wordt geëerbiedigd. «De Maasdijk, van Heusden tot Woudrichem, waaraan de dor pen Aalburg, Wijk, Veen, Andel, Giesen en Bijswijk liggen, prijkt met tal van fraaie vruchtboomen, en, voor zoover ons bekend, is daar nog nooit een geval voorgekomen van eenigs- zins noemenswaardige ontvreemding. Ook de maatschappij «Een nationaal belang," die toch evenzeer aan wegen bouwt, welke op sommige punten gemakkelijk door het publiek te bereiken zijn, heeft zich tot dusver niet over diefstal of beschadiging te be klagen. Daarenboven, wanneer de vruchten aaD de boomen tijdig worden verkocht (zooals dat bijna overal geschiedt), dan zorgen de koopers (die doorgaans in de nabijheid wonen) wel dat hun eigendom onverlet blijft. Onze provinciale besturen konden daarom met het planten van vruchtboomen de proef nemen, zij kunnen verzekerd zijn dat, als de proef gelukt, zij voor hun gewest een bron van inkomsten zullen hebben in het leven geroepen, die belangrijker zal blijken te zijn, dan zij nu wel licht meenen. «Het spreekt intusschen vanzelf dat voor de beplanting van openbare wegen geene fijne vruchtsoorten mogen worden geko zen, niet alleen, om dat die moeilijker te bewaken zijn, wijl de tijd tusscben rijp worden en rijp zijn te verschillend wordt beoordeeld, maar bovenal omdat die seort van vruchten bijzondere zorgen vereiskhten, die er alleen aan kunnen worden gewijd, wanneer zij in een boomgaard bij elkander staan en daar de beschutting en bescherming vinden, die zij niet kunnen ont beren." Vervolgens wordt de aandacht gevestigd op eenige aanbeve lenswaardige vruchtsoorten. Omdat ook de beplanting van de pleinen, straten en grach ten in onze steden en dorpen dikwijls nog zooveel te wen- schen overlaat, wordt ten slotte eene heele reeks van boom soorten genoemd, die geschikt geacht worden voor eene ge makkelijk te behandelen aanplanting. Belangstellenden vinden de opgave in het no. van 14 Sep tember j.l. van het «U. D."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2