buitenland. binnenland; bekendmaking. Buitenlandsch Overzicht. BURGERLIJKE STAND. Aüoop van Aanbestedingen. LAND- EN TUINBOUW. Het groote wereldblad van Londen, de «Times», heeft een heelen grooten bok geschoten. Het blad had verleden week Vrijdag een telegram uit Kaïro, meldende niet meer en niet minder dan dat gene raal Wolseley ontheven was van het commando over de Nijl-expeditie en het bevel ontvangen had, na overdracht van het commando, ten spoedigste naar Londen terug te keeren. Het blad voegde er later nog bij dat uit bijzondere onderzoekingen gebleken was dat het bericht volkomen juist en officiëel is. Trots al dit gezag is het bericht niet waar. En toch begrijpen wij bijzonder goed hoe de corres pondent van het blad aan het bericht kwam. Als men geregeld de «Times» leest begint men spoe dig te bemerken wat er al zoo omgaat bij het En- gelsche volk. En zoo is het ook klaarblijkelijk dat er op dit oogenblik in de hoofden der Engelschen niets meer of minder spookt dan oeue nieuwe Zuid- Afrikaansche veldtocht. De Engelschen beginnen te begrijpen dat de Transvalers hun een poets hebben gebakken door zich te Berlijn te verzekeren van Duitschlands hulp, eu men wil nu tot eiken prijs Bismarcks politiek omtrent Zuid-Afrika verijdelen. Loopt nu de veldtocht in Egypte mee, zooals het aanvankelijk den schijn heeft, dan zou men terstond de beschikbare troepen naar Z.-Afrika zen den. In het Engelsche hoofdkwartier, waar men na tuurlijk lacht met de Transvaalsch9 boeren, is dit onderwerp ongetwijfeld ter sprake gekomen, en zoo doende zal de correspondent van de «Times,» die misschien een goeden vriend van een Britschen houw degen is, er in geloopen zijn. Hoe oorlogszuchtig gezind do Britten zijn tegen de Transvalers, bewijst menige brief in de Engel- sche bladen. Een staaltje: Een Engelschmau in Afrika schrijft aan de «Times» dat de Engelschen niet de minste vrees voor de Booren behoe ven te hebben. Alleen in Natal, zegt hij, zijn 12000 strijdbare mannen, Engelschen, die even goed vechten als de Boereu. Als uit Engeland 5000 sol daten worden gezonden, zegt hij, en deze worden gesteund door do Kaapsche vrijwilligers en aange voerd door een goed generaal, dan brengen wij al die Boeren tot gehoorzaamheid. Mon ziet het is het oude spelen met vuur dat de Engelschen zich zoo vaak tot hun nadeel ver oorloven. Want ook de Egyptische veldtocht zal maar niet zoo van een leien dakje gaan. De telegrammen die eiken dag uit Egypte komen en den oonen dag ave rechts zijn van den anderen, geven niet hot minste licht. Sommigen lezen er uit dat Gordon gek is geworden, anderen dat hij overwinnaar is, weer an deren dat hij al lang is overgekomen. Eu allen kun nen gelijk hebben op hunne beurt. Wat in do Egyptische duisternis nog volstrekt geen licht brengt is de dreigende nota over de schuldregeling door de groote mogendheden tot Egypte gericht, waarover wij in ons vorig nummer spraken. Nubar-pacha, de Egyptische minister president, heeft eenvoudig aan de mogendheden geantwoord: het kon niet anders, de maatregel was noodzakelijk. Een ander antwoord valt ook moeielijk te goven, want Egypte is zoo wat in staat van bankroet en bankroeten zullen altijd wel hetzelfde antwoord geven't kou niet anders. Dit is ongetwijfeld dat Gladstono lichter over de binnenlandsche dan over de buitenlandsche moeielijkheden zal heenkomen. De stijfhoofdige lords zullen hunne zaak. niet verbeterd hebben door hunne verwaten taal. 23 October komt het Parlement bijeen. Gladstone zal dan onmiddellijk weder de kieswet indienen, welke door het Hoogerhuis is verworpen, drie maanden geleden. Deze wet zal ongetwijfeld voor de tweede maal docr het Lagerhuis, en waarschijn lijk mot nog grooter meerderheid, worden aange nomen. En alsdan zal het Huis der lords ecne beslissing hebben te nemen, waarbij niet slechts zijne samenstelling, maar wellicht zijn bestaan ge moeid is. Eer die beslissing genomen moet worden zal het evenwel zoo wat half November wezen. De Fransche soldaten zijn op dit oogenblik bezig het programma van den minister Ferry uit te vooren, met andere woorden, admiraal Courbet heeft Keluug en Tamsui op het eiland Formosa veroverd en bezet en verder zal men niet gaan. De minister Ferry wil alleen een zeker onderpand hebbon, en daarna zal hij het aan de Nationale Vergadering, die op 13 of misschien op 21 Oct. wordt heropend, overlaten of er tot eeue vormelijke oorlogsverklaring tegen China moet worden overgegaan. Het is te hopen dat de Fransche Volksvertegenwoordiging gezond ver stand genoeg zal hebben om een halt! aan Ferry's Chineescho politiek toe te roepen. »Ik voer niets uit en het bevalt me hier slecht, heel slecht.* Mijn God!» riep de schilder, «niets? En waar van leef je dan met je zuster?# «Van mijne lessen. Behalve de opbrengst daarvan, verdien ik geen cent. «En waarom dan niet?» «Ik kan niet,« mompelde Taurel en staarde dof vóór zich. «Wat praat je van niet kunnen borst Overboom uit, «oude-wijvenpraatjes, Niet kunnen? Ik zegje dat je wèl kunt.Toen veranderde hij van toon, naderde den jongen man, blikte hem diep in de oogen en legde hem vertrouwelijk de hand op den schouder. «Er scheelt iets aan,« vervolgde hij op deelnemenden Nog altijd blyft Bismarcks politiek gericht op J jaren. Mocht hii, door zijn meuschlievend karak- eene nadere conferentie, ter zake van Egypte. Er wordt zelfs al een datum genoemd: 23 Oct. Dat schijnt een geliefdkoosde dag te wezen Het staat echter te bezien of Bismarck zijn plan zoo maar zal kunnen volvoeren. De Fransche staats lieden beginnen hem gelukkig in de kaart te zien. Van veel beteekenis is het dat de Engelsche ge zant te Parijs, die tot 15 Oct. verlof had, in het geheim te Parijs is geweest om de Fransche regee ring van een en ander in te lichten. Hoe groot de haat is die te Bru.ssel tusschen de verschillende partijen heerscht, blijkt uit het feit dat de Koning en de Koningin er nu Zondag feitelijk uitgefloten zijn. Er werd: «Leve de Republiek!* geroepen. Terecht heeft de Brusselsche gemeenteraad zulke standjes streng veroordeeld. De persoon des Konings moet in een constitutioneel land buiten het gedrang der partyen blijven. 1) De Duitsche Kroonprins werd tijdens zijn verblijf te Köblenz op een wandeling door de Rheinanlagen aangehouden door een gendarme, omdat hij zijn hond los liet loopen. «Ik heb permissie van mijn moeder, de Keizerin,* antwoordde de Kroonprins lachend de gendarme groette beleefd en ging heen. Door een brand te Montgrelant zijn 60 huizen vernield. Door de dynamiet-ontplofling te Ciry- le-Noble werden 350 ruiten verbrijzeld. Uit de Fransche hoofdstad wordt bericht, dat het Parijsche dievengilde zich er op beroemen kan, zeer listige en vindingrijke medeleden te tellen, wier streken soms zelfs den klassieken Robert Macaire in bewondering zouden ontvonken. Schier iedere week vindt men te Parijs gelegenheid nieuwe staaltjes te leeren kennen van de kunst om do zakken van zijn naaste te ledigen. Het allernieuwste in dit opzicht wordt bestempeld met den naam van diefstal met de vlieg, en de met een schitterende uitslag bekroonde proeve werd dezer dagen in de Rue de Sèvres genomen. Een jonge, sierlijk gekleede dame wandelde in de straat met rooskleurigen bebé op den arm. Eensklaps treedt er een als een aanzienlijk heer uitziende persoon op haar toe en zegt eerbiedig den hoed afnemende «Mevrouw, ver oorloof mij u te verwittigen, dat er klaarblijkelijk een giftige vlieg op het hoedje van uw aanvallig kindje zit.» De verschrikte jonge moeder, die op dat oogenblik inderdaad het gonzen van een vlieg meende te hooren, greep haar battisten-zakdoek om het akelige dier te verdrijven en de beminnelijke heer sloeg met een glacé-handschoen naar het iusekt, dat hij nu eens op den schouder, dan weder op de tournure der jonge vrouw scheen te ontdekken. Eindelijk bood hij met een zegevierend «Ah voila» de beangstigde dame tusschen zijn vingers een toon. «kom, biecht eens op, dat zal goed doen en dikke vlieg aan en ging andermaal zijn hoed afne mend en door de moeder met dankbetuigingen overladen, weg. Nauwelijks was echter de net ge kleede vreemdeling den hoek om, of de dame be merkte tot haar leedwezen, dat met de vergiftigde vlieg ook haar kostbaar, met diamanten bezette horloge en do daarbij behoorende gouden ketting waren verdwenen. De op zulk een bijzondere wijze bestolene stortte haar hart bij den eersten den besten commissaris van politie uit, die haar evenwel slechts den raad kon geven, voortaan voor dergelijke vliegenvangers op haar hoede te zijn. De gezagvoerder der van IJsland aangekomen stoomboot «Craigforth» maakt melding van een vreoselijken orkaan, welke het eiland op 11 Sept. heeft geteisterd. Negentien schepen, voornamelijk Noorsche, gingen te gronde en 32 zijn zwaar be schadigd. Zestig kleine visschersvaartnigen zijn totaal vergaan. Een groot aantal monschen hebben daarbij het leven verloren. ter, onder de weinigen geteld worden die de sym pathie van het algemeen genieten, gedurende de reeks van jaren dat hij eerst als algemeen arm- meester en later als regent der godshuizen de belangen der meer behoeftige natuurgenooten be hartigde, toonde hij zich volkomen de vriend der armen te zijn. Zijn heengaan wordt dan ook terecht door een ieder betreurd. t 6 Oct. Naar wij vernemen bestaat het voornemen alhier een zangschool op te richten, onder de leiding van den heer Broers. Wij hopen dat dit voornemen zal verwezenlijkt worden en den steun van ouders en voogden zal ondervin- den, opdat hierdoor aan eene reeds lang gevoelde behoefte wordt voldaan. t HERPT, 4 Oct. Gisteren morgen werd de heer T. van Bokhoven, burgemeester dezer ge meente, terwijl hij zijne woning verlaten wilde, door eene beroerte getroffen, die zijnen dood bin nen enkele minuten ten gevolge had. Be over ledene, die circa 27 jaren aan het hoofd der gemeente stond, was tevens heemraad van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heus- Hed HEUSDEN, 4 Oct. het Maas-college en bestuurslid van had den en S., vroeg Do Burgemeester van Heusden Gelet op de circulaire van den Heer Commissaris des. Konings in deze provincie dd. 18 dezer (bij blad no. 79): Brengt ter kennis van de ingezetenen de navol gende bepalingen der wet van 27 April 1884, (Stbl. no, 96), tot regeling van hot staatstoezicht op krank zinnigen Ait. 2. Het staatstoezicht strekt zich uit over alle krankzinuigen, met uitzondering van hen, die zonder van hunne vrijheid te zijn bei'oofd, in hunne eigene woning of in die hunner ouders of echtge- ten worden verpleegd. Art. 3. Hij die een krankzinnige verpleegt over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, is gehouden hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen twee maal vierentwintig uren na den aanvang dier verpleging. Art. 26. Wie iemand, die hier te lande woon- of verblijfplaats heeft of binnen de laatste zes maanden gehad heeft, in eene buitenlandsche inrichting voor krankzinnigen doet opnemen, is verplicht binnen acht dagen daarvau bericht te zenden aan den Of ficier van Justitie bij de Rechtbank van het Ar rondissement waarin de laatste woon- of verblijf plaats hier te lande van den in de inrichting op genomen persoon gelegen is. Niet naleving van de verpligting tot het doen van bovenbedoelde aangiften is bij art. 38 der wet strafbaar gesteld met geldboete van vijtig cents tot drie honderd gulden. Heusden, den 6n October 1884. De Burgemeester voornoemd, H O N C O O P. den, lid van verschillende waterschapsbesturen ouderdom van 72 jaren bereikt. t BABYLONIëNBROEK. Aan het vergelij kend examen voor de betrekking van hoofd der openb. school alhier namen 5 sollicitanten deel, welke als volgt op de voordracht geplaatst wer den: 1. A. Kuijsten, onderw. te Besoijen2. B. Hengeveld, hoofd der school te Sasput (Schoon- dijke); 3. R. Langeweg, onderw. te Numans- dorp4. E. Steijn, onderw. te Schagerbrug; 5. c. Kole, hoofd der school te IJzeudijke. t BAARDWIJK, 6 Oct. In deze gemeente heeft zich eene volapükclub gevormd, onder voorzitters schap van den heer A. Oomen. t BRAKEL, 6 Oct. Wegens zijne benoeming tot onderwijzer aan Den Helder, is door den heer S. Gazan, tegen 1 Nov. e.k., een eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking aan de openb. school alhier aangevraagd. t DE WERKEN~3_Óct! De heer v. d. broodbakker, ontving heden morgen reeds eene bezoekster in zijnen winkel die met een vreeselijk geweld begon alles omver te halen wat haar in den weg kwam. Niet dan met de meeste moeite slaagde men er in haar te weerhouden van haar voornemen om zich aan het gebak te goed te doen en eerst na toediening van eenige stok slagen kon zij besluiten deze plaats te verlaten, waarbij zij haar ongenoegen te kennen gaf, door hier en daar nog eenige schade aan te richten. Het was eene koe die verschaard werd en haar onderzoekingstocht tot in genoemde winkel voort zette, van waar zij nu, beter begeleid, den weg naar haar nieuwe weide aflegde. t BOMMELERWaARD7~6 Oct. Het werk van het bouwen van twee batterijen aan den Nieuwendijk tusschen Brakel en Poederooijen, reeds sedert verscheidene jaren aanbesteed, kon men maar niet tot stand brengen wegens her haalde verzakking en afschuiving, tengevolge van de weinige vastheid van den ondergrond, waarou het werk gedurig moest stil liggen. Dezen zo mer echter besloot men om eene nieuwe conditie te stellen aan den aannemer en eene andere wijze van werken in te voeren. Tiet gevolg hiervan is gunstig geweest; de batterij bij Brakel is klaar, aan die bij Poederooijen vordert de arbeid naar wensch. HERWIJNEN, 2 Öct. Een treffend ongeval had eergisteren hier plaats. Een vlijtig, oppassend en braaf werkman laadde een wagen met aard appelloof; het paard liep onverwachts voort, waar door de lader het evenwicht verloor, achterover van den wagen tuimelde en de ruggegraat brak. Na een smartelijk, doch geduldig lijden is de man heden aan de gevolgen overleden. De ongelukkige laat een bedroefde weduwe met vier kinderen achter. t almkerk7~3— Als 79e volapiikatidel (leeraar in de wereldtaal) is gediplomeerd de heer G. W. Lovendaal, letter kundige te Grave, zijnde de tweede in ons land. Als kenmerkend staaltje van het gebrek aan werk te Arasterdam strekke, dat eeu schoen maker die per advertentie een loopknecht vroeg tegen f 6 per week, aanbieding in persoon, door 3U0 mannen werd bestormd, die zich allen op het vastgesteld uur (tusschen 12 en 2) ter plaatse bevonden. Het gedrang was zóó groot, omdat ieder zich het eerst wilde aandienen, dat de po litie tusschen beide moest komen om de orde te handhaven. De voor een paar jaren afgetreden burgemeester van Hindeloopen, de heer F. Rinia van Nauta, laat thans een hem behoorende woning aldaar op de oude wijze inrichten en van al het noodige huisraad voorzien, niet nagemaakt, maar werkelijk antiekde heer Rinia van Nauta laat alles met de meeste zorg en zonder zich door de kosten te laten afschrikken in orde brengen. Men schrijft uit Beusichem In plaats dat de muizenplaag hier wat ver mindert, wordt zij schier nog erger en brengen deze dieren, ook zelfs in de tuinen, groote schade aan. Vandaar dat de boeren alles wat maar te rooien is uit den grond halen en zelfs de suiker- October. Op de heden al hier gehouden paardenmarkt zijn aangebracht meer dan 700 paarden, meest anderhalfjarigen. De handel was niet vlug. De prijzen wisselden van f 200 tot f 250. t GORINCHEM, 6 Oct. Voor het herhalings" onderwijs hadden zich hier 64 leerlingen aange meld, waarvan 32 leerlingen, 17 jongens en 15 meisjes, tot de lessen zijn toegelaten. t De groote najaars paarden- en runder- markten zullen hier dit jaar gehouden worden De Toon- of St. Huiberts beestenmarkt op Vrij dag 31 dezer; de St. Maartensche paardenmarkt op Maandag 17 November a.s., en de St. Maar tensche rundermarkt op Dinsdag 18 November a.s. en morgen ontviel aan onze gemeente een bieten, die anders nog flink zouden groeien, ook al geoogst hoog tijd is zeer tegen worden. Hoewel het ook om tarwe te zaaien, zien sommigen op, omdat zij vreezen dat de muizen ooizaak zullen zijn dat er niets van terecht komt. Bij het plaatsen van een beeld in den gevel der R.-K. kerk te Bergschenhoek had een ernstig ongeluk plaats. Onder het ophalen brak een der touwen, zoodat het beeld kantelde en op een werkman nederkwam, die inwendig zwaar ge kwetst werd. Een 18-jarig meisje, wonende in de Boomstraat te Amsterdam, heeft door het in brand geraken van een petroleumtoestel hevige brandwonden bekomen. Zij werd naar het gasthuis gebracht. Onder Schipluiden is een wagen te water geraakt, doordat het paard schrikte. Een der passagiers bekwam ernstige wonden. Een knaap van 10 jaren te Appelscha heeft een slag van een paard gekregen die zijn dood tengevolge had. Te Egmond aan Zee is aangespoeld het lijk eener dame, ver moedelijk de dame uit Haarlem, die zich naar Zandvoort had begeven en vermist werd. f Ueusden, van 29 Sept. tot 6 Oct. Overleden: J. Willemse, wedr. van L, Labbée oud 64 jaren; P. J. de Groot, man van J. Maat, oud 42jaren; S. Tierens, oud 63 jaren. f VVoudrichcm, van 1 tot 30 Sept. Ondertrouwd: J. Daim, jm. 27 j. en C. Versteeg jd. 27 j. (to Hoog-Blokland) W. Ver steeg, jm. 36 j. en H. de Groot, jd. 25 j. (te Sleeuwijk) P. IJ. de Joode, jm. 24 j. en A. van Beest, jd. 22 j. Geboren: Jenneke, d. v. Alex Kentio en E. Roeland Dirk Wouter, z. v. D. J. Wilhelm eu J. BaksCornelia Frederika, d. v. A. de Joode eu G. RozaGerrit, z. v. P. Vink en P. Iloog- staden IJberta, d. v. J. A. de Joode en A. van Straten Tennis, z. v. J. v. d. Kaa en C. v. d. Wiel. Overleden: B. Hartman, 7 m.H. Baks, 11 m.B. Viveen, 2 m. harer meest geachte inwoners. Na een smartelijk Het //N. v. d. D./7 meldt, dat de trekking der laatste seriën en der hoofdprijzen der Amsterdamsche tentoonstelling van verleden jaar nu op 31 Oct. a.s. schijnt te zullen^ plaats hebben. Het blad f HEUSDEN. Bij de op 4 Oct. gehouden besteding van beslagwerkeu en noodmaterialen, ten behoeve van het waterschap «de Hooge Maasdijk, enz.wa ren de navolgende biljetten ingekomen, voor: Perc. 1. L. v. d. Heuvel, Werkendam, 363. Corst. Blankers, Babyloniënbroek, 229. Nic, van Rijswijk, Heusden, 210. Perc. 2. Jan Rooijens, Woll, 740. L. v. d. Heu vel, Werkendam, 650. Nic. van Rijswijk, Heusden, 452. Corst. Blankers, Babijloniënbroek, 415. Perc. 3. Jan Rooijens, Well, 1100. L. v. d. Heu vel, Werkendam, 800. J. van Rijswijk, Aalburg, 700. Nic. van Rijswijk, Heusden, 660. Corst. Blankers, Babijloniënbroek, J 625. Perc. 4. Jan Rooijens, Well, 1580. L. v. d. Heu vel, Werkendara, ƒ800. Nic. van Rijswijk, Hensden, ƒ620. J. van Rijswijk, Aalburg, ƒ596. Corst. Blan kers, Babijloniënbroek, 548. Perc. 5. L. v. d. Heuvel, Werkendam, 429. Nic. van Rijswijk, Heusden, 225. J. van Rijswijk, Aal burg, 199. Perc. 6. Riet. Corst. Blankers, Babijloniënbroek, ƒ550. Corst. Kalis, Sliedrecht, ƒ461.40. J. J. vau Groudelle, Heusden, 419. Perc. 7. Rijshout. J. J. van Grondelle, Heusden, 1680. H. J. Dekkers, Baardwijk, 1568. Nic. van Rijswijk, Heusden, 1548.40. Corst. Blankers, Babij loniënbroek, 1440. J. van Rijswijk, Aalburg^1399. Aan de minste inschrijvers is de levering gegund. t AALBURG, 7 October. De eerste lading vau suikerbieten heeft in het naburig Wijk plaats. Het beschot kan goed genoemd worden. De prijs is iets minder als het vorig jaar, n 1. 10.de 1000 kilo. Bovendien moet dit jaar de kop der bieten 2 centimeter meer ingekort worden als vroeger, het geen ook ten nadeele van den verkooper komt. Deze maatregel door de gezamenlijke fabrikanten ingesteld, heeft plaats omdat het bovengedeelte geen of weinig suikerdeelen bevat; maar meer nog omdat genoemde kop zeer sterk werkt op het schieten der wortelen wanneer die in massa zijn opgehoopt. Dat door dit schieten der wortelen, veel suikerdeelen worden weggenomen is algemeen bekend. f UITWIJK. Als eene bijzonderheid mag worder vermeld dat eeu klaverland, toebehoorende aan S. l.'tJon TTnri onVolo Jorrpn nvpriped rip. beer S. Tie- voeat er bii dat d de rivière vau van «Ier NVie, 1 in rlI f laar ttaa»*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2