BUITENLAND. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. misleiden zich zelf. Huichelarij heeft ten doel anderen omtrent onze ware gevoelens op een dwaalspoor te leiden; zelfmisleiding heeft meest plaats in de eenzaamheid, waarin niemand te bedriegen valt, waar de gronden voor onze handelingen alleen ons zeiven be kend zijn. En aan die kwaal lijdt het volk niet alleen, waarvan O'Heil schrijft. Sommige zaken zijn in dit werk misschien wat sterk gekleurd, maar John Buil en zijn eiland zijn overwaard gelezen te worden. Verkiezingen op 28 October voorleden der Tweede Kamer. Drongelen. De eerste koos tot onderwerp //Paar- I Bij den verkiezingsstrijd te Amsterdam trok bui- denfokken en paardenvoeder" de laatste behan- tengewoon de aandacht een aanbeveling voor den delde „hef samenstel der plint." Beide heeren j heer Tak van Poortvliet. Een reusachtig groot kweten zich uitmuntend van hun taak. H>ewel, aanplakbiljet was omringd door 25 patenten. Hier- tengevolge van het slechte weder, het publiek bij werd de heer Tak voornamelijk aanbevolen als niet zeer talrijk was, waren de opgekomenen toch een krachtig bestrijder der drukkende patenwet. met het behandelde zeer tevreden. t G. v. W. alhier reed gisteren met paard en kar langs het Oude Maasje, toen het paard, schrikkende van de schuiten met suikerbieten, die te Gameren in lading lagen, met zijn kar te water geraakte. Daar er nog al volk bij de hand was, gelukte het spoedig om een en ander weder op het drooge te brengen. Met eenige stukken van de kar en stukgesneden paardentuig kwam hij er af. t GORINCHEM, 30 October. De Noord-Bra- bantsche beestenkoopers doen thans weder hunne jaarlijksche tournee door den Alblasserwaard en de Yijf-Heerenlanden, huis aan huis vragende Door den jongsten storm is te Wijk-aan-Zee ongeveer twee meter van het duin weggenomeu. Volgens opgaaf van „Veritas" zijn iu Septem ber 66 zeilschepen en 17 stoomschepen verongelukt. Daaronder waren geen Nederlandsche. De kastanjes, welke voornamelijk in de bosschen van Beek, Berg en Dal en omstreken gevonden worden, leverden dit jaar een ruimen oogst eH geven menigeen een flinke verdienste. Zij worden toch te Nijmegen ter markt verkocht voor 10 a 16 cent per liter of tegen f 10 a 16 per Hectoliterbij het begin van den oogst zelfs tegen ƒ20 per Hectoliter. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de machinist S. M. Posthuma, aan 't stoom- naar zoogenaamde tijdkoeien, waarvoor zij 180 a f 230 besteden. Pit jaar zijn zij echter veel J gemaaj te Zuilichem, twee op zijn grond geteelde pompoenen bezit, die een omtrek hebben van in getal dan vorige H BUSDEN, 31 Oct. t De R. K. Parochiale jongens-school is geslo ten wegens het uitbreiden der mazelen in 't gezin van het hoofd der school. De laatste dagen ont braken wegens dezelfde kinderziekte 1/4 der leer lingen in genoemde school zoowel als indeR. K. meisjes-school. t De mazelen, sinds enkele dagen hier heerschende, nemen nog dagelijks toe. Zij komen nu reeds iu 19 gezinnen voor, doch gelukkig Gisteren kwamen er 3 bij. tDe liedertafel „Heusdens Mannenkoor", die enkele jaren in rust heeft doorgebracht, be gint weder teekenen van leven te geven. Zij bezit reeds een aantal werkende leden en is met onder linge oefening aangevangen. Dezen winter wil zij daarmede blijven voortgaan, om eerst over een jaar voor contribueerende leden op te treden. tNaar wij vernemen is de heer J. M. de Bruijn, geagreëerde op het post- en telegraafkan toor alhier, met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot leerling-telegraphist. t HERPT, overal in lichten graad. gezinnen later en heel wat minder jaren. tBij Koninklijk besluit is aan de heeren T. Horneer, le. luit. kwartiermeester, en M. C. N. Maquiné, sergeant majoor bij de dienstdoende schutterij alhier, het eereteeken toegekend tot belooning van eer vollen, langdurigen werkelijken dienst. t— 1.50 en 1.70 meter. Op den huize Eideweerd (Drente) vond men» bij het graven van een put, een meter onder den beganen grond, een zilveren munt, met het vol gende opschrift: „Als Bommen Berent deed voor Groningen de Mis Men deze munte sloegh tot een Gedachtenis. Ten gevolge van den hevigen storm zijn I Belegert den 9 juli> Verlaten den 17 Aug. 1672." de zoogenaamde Avelingen of buitendijks gelegen landerijen geheel onder water geloopen. Hierdoor is veel gras verloren gegaan en het vee op stal gezet moeten worden. Als een zeldzaamheid wordt gemeld dat door onze visschers, in de rivier de Merwede, den 25n" Oct. een elft is gevangen en den daaropvolgen- den dag is verkocht voor 0 91 BRIELLE, 29 Oct. Een vreesselijk ongeluk heeft j.l. Zondag in het gezicht van onze kust plaats gehad. De stoomboot „Littlebeck," geladen met rogge, komende uit de Zwarte Zee, met bestemming naar Schiedam, kwam Zondagmorgen ten 4 ure voor den Nieuwen Waterweg en geraakte daar hoog aan den grond. Door den vloed en den vliegenden storm was het eene vergeefsche poging, die met levensgevaar werd volbracht door de hier gesta tioneerde reddingboot, schipper 't Hart, om de ongelukkigen die aan boord waren er af te brengen Ook de moedige Louw Spuij die daartoe met zijn Blazer eene poging aanwendde, werd voorbij de stoomboot geslagen en moest onverrichter zake wederkeeren. Een boot die uitgebracht werd, waarin zich vijf der schipbreukelingen waagden, sloeg spoedig om. Vier daarvan verdronken, terwijl de 30 Oct. De Harmonie „de Een dracht" alhier, die in den laatsten tijd niets van zich deed hooren, heeft, naar wij vernemen, weder groote plannen voor de toekomst. De eerste repe titie toch werd op hedenavond bepaald. Wij ver heugen ons met deze herleving en hopen bij feestelijke en andere gelegenheden weder als vroe ger van haar te genieten. t BRAKEL, 28 Oct. Heden werd alhier tot onderwijzer aan de openbare school benoemd de heer A. N. Schouten te Wijk bij Heusden. t De Brakelsche marktschuit op Gorinchem is op de reis derwaarts Dinsdag-voormiddag on der den zuiderwal der Waal, tusschen de glas blazerij en de steenfabriek te Vuren, door den hevigen wind op zij geslagen, waardoor een ge deelte van de bovenlast over boord viel, doch aanstonds weer is opgevischt. De opvarenden kwa men met den schrik vrij, behalve de schipper A. v. W., die bij het omboomen van de krib uit de schuit op de steenen viel en daarbij den mid delsten vinger der linkerhand brak. t BAARDWIJK, 30 Oct. De weg van hier naar Doeveren is weder droog, zoodat de com municatie tusschen Waalwijk en Heusden langs dezen weg weer hersteld is. t BEZOOIJEN, 28 Oct. De uitslag der ge meenteraadsverkiezing was als volgt J. Schalken 21, W. Brokken 19 en J. Ben- jaminse 12 stemmen. Daar niemand de volstrekte meerderheid ver kregen heeft, moet er eene herstemming plaats hebben tusschen J. Schalken en W. Brokken. t WIJK. De nieuwbenoemde onderwijzer aan de openbare school in deze gemeente, de heer Van Driel, zal den 1 Nov. in functie treden. t DRUNEN, 29 Óct. Heden morgen viel een werkman aan de spoorbrug daarvan af, zoodanig dat hij zwaar gekneusd en met gebroken arm naar zijne woning is vervoerd moeten worden. t Heden herdacht de ZeerEerwaarde heer J. van Rijckevorsel, pastoor dezer gemeente, zijn 40-jarig priesterschap. t GENDEREN, 29 Oct. Gisterenavond hadden alhier in het Rechthuis landbouwvoordrachten plaats door dp. haeren Bos te Eethen en De Moor te Aan de keerzijde bevindt zich een wapen, met het jaartal 1672, omringd door een rij letters. Het stuk is in bezit van den eigenaar van Eide weerd, den heer J. Tjemmes. Het wijst onge twijfeld op het beleg door den bisschop van Mun ster, Bernhard van Galen. Niet den 17n, maar den 28n trok hij af en telken jare wordt op 28 Aug. die gebeurtenis nog feestelijk herdacht. Een bericht van zeer belangrijken en droeven aard ontving Dinsdagavond de directie der Nedcr- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. Door de agenten der Nordd. Lloyd, te Southamp ton, werd haar onder dagteekening van 28 Oct. het volgende geseind „De gezagvoerder van het stoomschip „Oder," van New-York naar Bremen, heden hier aange komen, rapporteert den 25n October op 49° N.Br. en 27° W.L. het stoomschip „Maasdam" in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nogdikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken." Het stoomschip „Maasdam", kapt. v. d. Zee, vertrok 18 October van Rotterdam naar New- York. De passagierslijst wees aan kajuitspassa giers de hh. J. C. Rijfsnijder, A. T. C. G. vijfde gelukkig land schijnt te hebben gekregen. I BrüningSj Anth> Maricourt, Alfr. Bernard, mevr. J ien menscheu van de bemanning, waaronder Qiara Schott en zuigeling; benevens 135 tusschen- de kapitein met zijn vrouw en kind, twee machi- dekspassacriers Onder de gemeente Colijnsplaat aan den Oostnol van den polder Oud Noord-Beveland is aangespoeld het lijk van een onbekend zeeman. Bij hem werd slechts gevonden een Engelsch zilveren muntstukje en een paar Deensche centen, benevens een paar sleuteltjes. Zijn afkomst is onbekend. Te Helder verlieten Zondag drie jongens in een vlet de haven. Zij werden met den stroom meegevoerd en konden niet weder binnenkomen. Een boot met twaalf kloeke roeiers verliet de haven, maar het gelukte hen eerst tegen den avond het kleine schuitje te vinden dat reeds half vol water geloopen was. De „Midd nisten, twee stokers, de eerste stuurman met zijn vrouw en een jongen, die hun toevlucht in de kombuis hadden gezocht, sloegen allen tegelijk met de kombuis over boord en vonden jammerlijk hun graf in de golven. De zeven overige opvarenden brachten den ge- heelen nacht van Zondag op Maandag in het want door en mocht het Maandag ten 12 ure de reddingboot bij eene hernieuwde poging gelukken het schip te bereiken en de verkleumde schipbreu kelingen behouden hier aan wal te brengen, waar hun spoedig eene hartelijke ontvangst ten deel viel en zij van het noodige werden voorzien. Hulde aan de dappere bemanning der redding boot, die hun leven op het spel gezet hebben om dat van hunne medemenschen te redden. Hunne namen zijn schipper B 't Hart, L. van de Reij- den, C. Dorsma, T. Verhagen, I. Kans, H. de Valois en A. Schaap. (El. N.) De „N. Gr. Ct." meent dat het vrij zeker is, dat de Koning de nieuwe kamer zal openen en dat Z. M. in de redevoering de algemeene her ziening der Grondwet zal aankondigen, terwijl de daartoe strekkende ontwerpen spoedig aan het wetgevend lichaam zullen aangeboden worden. In de hofkringen te 's Gravenhage heeft het zeer de aandacht getrokken dat dr. Vinkhuizen Jr. zijn ontslag als hofgeneesheer heeft gevraagd. Men weet dat hij met dr. Borski den overleden Kroonprins behandelde. Met wijziging in zooverre van vroeger daarom trent gegeven voorschriften heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat alleen aan voor eigen nummer of in vervanging van een broeder opgetreden lo- telingen, of wel aan zor.der loting ingelijfden toe stemming tot het aangaan van een huwelijk kan worden verleend, tegen overlegging van een be wijs van onvermogen tot aanzuivering hunner schuld op het kleeding- en reparatiefouds. Milicien-plaatsvervangers of nummerverwisselaars met groot verlof, die in het 2e, 3e of 4e dienst jaar zijn, moeten dus in elk geval het bedrag van bedoelde schuld op hunne rekening storten, al vorens het bewijs van toestemming aan hen kan worden afeeaevea. Ct" meldt Eenigen tijd geleden werd in een der Zeeuw- sche bladen melding gemaakt van een gerucht, dat een jongmensch overleden zou zijn ten ge volge van, bij gelegenheid van zijn groen-loopen aan de hoogeschool te Leiden, ondervonden mis handelingen. Naar men ons meldt, wordt naar het gebeurde een onderzoek ingesteld, vooral ook omdat dit feit niet op zichzelf zou staan. Zoo spreekt men nog van een jongmensch dat ook ten gevolge van hetgeen bij die gelegen heid aan dezelfde universiteit is voorgevallen thans in een krankzinnigengesticht verblijf houdt, terwijl een ander, afkomstig uit Noord-Brabant, als groen veertien dagen lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gedwongen werd ontzaglijk veel te drinken en dientengevolge kort daarop aangetast werd door eene zeer ernstige maag ziekte, zoodat hij geruimen tijd onder geneeskun dige behandeling was. "Van dergelijke geruchten zouden wij geen mel ding maken, wanneer wij geen grond voor de waarheid er V3n hadden. (D. Ct.) Het schijnt dat de suikerfabrikanten zich zelf bedrogen hebben door het strenge beding om de koppen der bieten tot onder het laagste blad te laten afsnijden. Volgens informatie moeten er vele rottende peeën in verschillende scheep dadingen De verkiezing is afgeloopen. Uitgezonderd in die districten, waar eene herstemming moet plaats hebben, is alles weder tot kalmte teruggekeerd. Wij willen onze lezers niet lastig vallen met eene opsomming van alle namen der nieuw be noemde leden en dit alleen doen daar, waar zetels door anderen zijn ingenomen, of waar eene her stemming moet worden gehouden. Herkozen werden de aftredende leden in de dis tricten Groningen, Zuidhorn, Assen, Leeuwarden, Steenwijk, Zwolle, Deventer, Nijmegen, Amers foort, Hilversum, Hoorn, Haarlemmermeer, Leiden, Gouda, Rotterdam, Dordrecht, Gorinchem, Maas tricht, Boksmeer, Tilburg, Eindhoven, Appinga- dam, 's Bosch, Breda, Sneek, Roermond, Winscho ten, Dokkum, Goes, Zierikzee en Amsterdam, (in laatstgenoemde nemen twee nieuwe leden, de hee- ren Cremer en Mr. De Beaufort, zitting). Herstemming moet plaats hebben te Almelo, Delft, Brielle en Zevenbergen. Gedeeltelijke herstemming te Haarlem, alwaar de heer Du ij vis is herkozen, te 's Hage waar de heer Schimmelpenniuck is herkozen, te Utrecht, waar Mr. Roëll, te Alkmaar, waar Mr. Van der Kaay, te Middelburg, waar Mr. 't Hooft, te Zutfen, waar Mr. Brantsen van de Zijp en te Arnhem, waar Van der Sleyden werd herkozen. Te Tiel werd do heer Beelaert3 herkozen, maar verloor de heer Dijkmeester zijn zetel, die nu door den heer Van Pallandt met 34 stemmen meer wordt ingenomen. Het eindresultaat der verkiezingen is alzoo: De liberalen verliezen één zetel: Tiel. Voor zes liberale zetels is herstemming: Brielle, een te Almeloo, een te Zutfen, een te Utrecht, een te Alkmaar en een te Midde'burg. Verder brengen do liberalen vijf nieuwe mannen in herstemming voor zetels tegen woGrdig door anti liberalen ingenomeneen te 's Gravenhago, twee te Delft, een te Arnhem en een te Almelo. Voor Zevenbergen komen twee anti-liberalen met elkander in herstemming, voor een zetel te Haar lern twee liberalen. Van de Kappeynianen zijn niet herkozen de hoeren Tak, Wichers en Van Heeckeren, Rombach en Bergsma, terwijl de heeren de Meijier en de Bruijn Kops, zich aan herstemming moeten onderwerpen. Bijzonder ijverig is gestemd te Stad Deutichem, waar van de 182 kiezers 172 van hun stemrecht gebruik hebben gemaakt. Van de 10 overigen waren er drie verhuisd, vijf tijdelijk afwezig, zoodat er slechts 2 uitblevenvan kiezers die thans elders wonen, kwamen over: (één van 's Gravenbage, één van Haarlem en twee van Zevenaar) om te stemmen De vuurtoren aan den ingang der haven van New-York, die de «hellepoort* genoemd wordt, is nu vau electrisch licht volgens het stelsel van Brush voorzien. Er brandeu negen lampen, ieder van 6000 kaarsen lichtsterkte. Dit kunstlicht wordt als het sterkste ter wereld beschouwd. De zwarte en gekleurde bevolking in de Ver. Staten neemt schielijk toe. In 1800 telde men 4 millioen slaven en ongeveer 500,000 mulatten en vrije negers. De burgeroorlog was oorzaak dat het getal verminderde, zoodat men reeds begon te vreezen dat het ras uit de Amerikaanscho Unie zou Verdwijnen thans echter neemt het zwarte ras veel sterker dan de Europeesche bevolking toe men berekent dat er nu 7 millioen negers en mulatten zijn en onlangs waagde een te New-York verschijnend blad de voorspelling, dat binnen een eeuw de Unie meer zwarte dan blanke bewoners zal hebben. Het «Witte huis* te Washington zal dan van naam moeten veranderen. Een Duitscher te Brooklyn (Newyork) moet het gelukt zijn petroleum en andere oliën in volkomen droogen staat te brengen, zoodat ze gemakkelijk, goedkoop en zonder gevaar vervoerd kunnen worden. Door deze nieuwe vinding worden ook de waar- delooze onbrandbare deelen uit de olie verwijderd, en de vaste petroleum kan, naar men zegt, on- middelijk in lampen gebrand en ook tot het makeu van kaarsen gebruikt worden. Te Nantes is zekere Tartuffe in hechtenis geno men, die getracht had, verwondelijke fraai nage maakte coupons der 3 Fransche Staatsschuld te gelde te maken. Hij bekende, die zelf te hebben vervaardigd en reeds voor 500.000 francs aan den man te hebben gebracht, waarvan voor 300,000 fres. te Parijs. Do kassier van eon groote glasfabriek te Wee non, die daar reeds 30 jaren werkzaam was, heefi naar nu gebleken is, zijn patroons verscheidene jaren lang bestolen, tot een gezarnentlijk bedrag van 150,000. Bijna al dat geld verspeelde hi in do loterij. Deibelo, zoo heet de dief, is voort vluchtig en de politie kwam hem tot dusverre niet op het spoor, maar een bekend Wecner geneesheer en een bediende der fabriek, die in den diefstal be trokken moeten wezen, zijn in hechtenis genomen. Te Mullingar zijn twee personen door een stier gedood: eerst een boer, die op het void door het beest werd aangevallen, neergeveld en vreeselijk verminkt; daarna de meid van don boor, die zich, met een schoffel gewapend, tusschen den stier en haars meesters lijk had geplaatst. Toen daarop ver- scheidon mannen toeschoten, hadden zij een gedach ten kamp met het woedende dier te doorstaan al vorens het neder te vellen. Ook de dienstmaagd had doodelijke kwetsuren gokregon en stierf eenige uren later. Het stoomschip »Ajax« is te London aangekomen met negen man der bemanning van do »Nisero.« Allen zijn in den besten welstaud. In het Eugelsche Kanaal is een Britsch zeilschip in botsing geweest met een Fransch stoomschip. Het eerste zonk onmiddellijk. Van de bemanning, uit zes matrozen bestaande, werden slechts twee personen gered. Zaterdag begint te Exeter het proces van Dudley en Stephens van de Mignonette*, wegens het dooden van hun zieken kameraad Richard Parker, wiens lijk zij opaten, daartoe door honger gedreven. De 5>Daily Telegraph* verneemt dat Engeland zich heeft aangeboden als bemiddelaar tusschen Frankrijk en China op te treden, zoodra de gelegen heid daartoe zich zal voordoen. In de spoorwegen der wereld steekt in het ge heel, volgens een Engelsch blad, een kapitaal van £4,444,000,000 of 53,328 millioen gulden. Wat zijn, bij dit bedrag, de zooveel besproken 5 milli oen van den Transvaalsehen spoorweg De Etna braakt modder uit over een middellijn van 500 meter. De verschrikkelijke verwoestingen, door de cho lera te Napels aangericht, hebben de oogen der regeering geopend. Eerstdaags is een plan gereed, waarbij het rioolstelsel door de geheele stad een afdoende verbetering zal ondergaan. De kosten van het grootsche plan raamt men op ongeveer 40 a 50 millioen gulden. De cholera is in Italië nagenoeg geweken. Te Napels o. a. bepalen zich de gevallen tot weinig 1 zijn aangetroffen, wat volgens desknndigen her

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1884 | | pagina 2